Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Verkooplngen en Verpachtingen. Weerkundige Waarnemingen. §i fi ^•2 l&s ii* Marktberichten. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Vlissingen door ds. H. Van Griethuysen, pred. te Burgwerd. De synode heeft een belangrijk besluit genomen ten aanzien der aanneming van catechisanten. Het voorloopig aangenomen voorstel om de kerkeraden te verplichten binnen vier weken te beschikken op een aanvrage om een bewijs van goed gedrag voor de leerlingen, die verlangen in een andere gemeente aan genomen te worden, is, gehoord de consideration en adviezen der provinciale kerkbestureu en classicale vergaderingen, met bijna eenparige stemmen definitief vastgesteld, met bijvoeging dat de weigering met redenen moet omkleed zijn, terwijl het verzoek moet geschieden namens belanghebbenden, door den kerke- raad der gemeente, waarin zij wenschen aangenomen en bevestigd te worden, en die kerkeraad bevoegd wordt verklaard tot de plechtigheid over te gaan wanneer geen antwoord binnen den bepaalden termijn inkomt', stilzwijgen toch zal dan gelden als bewijs dat tegen de inwilliging geen bezwaar bestaat. Dit besluit zal nu nog aan de eindstemming der prov. kerkbesturen moeten worden onderworpen om kracht van wet te erlangen. Soortgelijk besluit is gevallen ten opzichte van het bericht omtrent het zedelijk gedrag der ouders, die hun kind wenschen te doen doopen in een andere gemeente, vooraf in te winnen hij den kerkeraad der gemeente waarin zij wonen, met de bepaling dat deze laatste gehouden is aan de aanvrage binnen den ter mijn van veertien dagen te voldoen, en, blijft hij in gebreke, de vragende kerkeraad de doopsbediening zal kunnen laten doorgaan. Boven en behalve de vergoeding van 30 pet. is ter inrichting van het lager onderwijs eene subsidie verleend aan Ellewoudsdijk van 795, Waarde van f 960, Koewacht van 1700 en Westdorpe van 240. Te Borsele rooide een ingezetene verleden week voor de tweede maal volwassen aardappels in dit jaar. De eerste werden gepoot in Februari en de laatste in Juni. Op het eiland Gotland is eene hevige epizoötie van miltvuur uitgebroken. Ongeacht de gevallen waar omtrent men in onzekerheid bleef wat den aard der ziekte betreft, zijn thans reeds 94 gevallen van milt vuur door de veeartsen geconstateerd, waaronder 84 bij rundvee, 7 bij paarden en 3 bij schapen. Deze gevallen waren over 16 parochiën en 58 hoeven ver deeld. De aard der ziekte is hevigweinige uren nadat de ziekte zich openbaart, volgt gewoonlijk reeds de dood. Men meent als oorzaak der epizoötie den lagen stand van het grondwater te moeten aanmerken, ver oorzaakt door langdurige droogte. De Afgliaansche quaestie is, zooals te verwachten was, in de afgeloopen werk geene schrede nader tot hare oplossing gekomen. Trouwens, er bestaat weinig kans dat ook de eerstvolgende weken veel verandering in den toestand zullen brengen. Intusschen men zou haast zeggen om de conver satie aan te houden deelt de Times een bericht mede, dat den 13den dezer maand bijna weer eene botsing was onstaan tusschen de Russische en Afghaan- sche voorposten bij Kera-Tepe, op 18 mijlen afstand van Chama-Nibaïd. Eenige Russische manschappen naderden Kera-Tepe, waarop de Afghaansche troepen zich in verdedigingslinie schikten. De Russische officier gaf daarop aan zijn troepen bevel hunne karabijnen te nemen, toen hij bij toeval een geweerschot ontving van een zijner eigen manschappen. De Afghanen hebben de Russen aan- en gevangen gehouden in afwachting van bevelen uit Herat. Zij zonden den gewonden officier naar Chama Nibaïd. De Afghanen zijn vrij van alle schuldzij zijn door den Russischen commandant voor hunne menschlie- vendheid bedankt, en hij beloofde hun, dat zijne man schappen niet meer voorbij Chama-Nibaïd zouden voortrokken. Deze quasi-botsing is dus weder gelukkig afgeloopen en voor de verandering kunnen Rusland en Engeland nu weder wel eens nota's gaan wisselen. De zending van den Engelschen gezant Sir Drum mond Wolff blijft de aandacht trekken van gansch Europa. Zijn dagelijksch doen en laten, de bezoeken die hij aflegt en ontvangt, dat alles geeft aan de Europeesche en inzonderheid aan de Engelsche pers overvloedig stof tot beschouwingen. Twee dagen bracht hij te Pest doorvolgens de laatste berichten is hij leeds te Constantinopel gearriveerd. Van den uitslag zijner zending valt nog niets te zeggen. De Sultan schijnt de hoop nog niet op te geven de rechtstreeksche controle over Egypte te herwinnen en natuurlijk laat Rusland niets onbeproefd om plannen betreffende eene Engelsch-Turkscbe alliantie te ver ijdelen en Turkije zal niet zoo spoedig concessiën aan Engeland doen, waarin voor Rusland een casus belli zou kunnen gelegen zijn. De Duitsche regeering heeft op de vertoogen van het Madridsche kabinet ter zake van de Carolina- eilanden geantwoord met de verklaring, dat Duitsch- land slechts aanspraak maakt op die eilanden, waarop Spanje geen uitgemaakte rechten bezit. Thans zal eindelijk de doorgraving van Zuidelijk Holstein, teneinde een groot zeekanaal te verkrijgen tusschen de Oostzee en de Noordzee, tot stand komen. Pruisen zal terstond na de vacantie een desbetreffend plan aan den Duitschen bondsraad voorleggen. Het kanaal wordt zóo diep gegraven, dat ook de zwaarste oorlogsschepen het zullen kunnen passveren. De maat schappij, die het werk onderneemt, zal eene staats subsidie van vijftig millioen mark ontvangen. De kosten van het geheele werk worden begroot op 156 millioen. Volgens de National Zeitunq hebben tot nutoe in de Poolsche grensdistricten van Pruisen ongeveer 20,000 personen, waaronder vele joden, bevel ontvan gen om hel land te verlaten. Het bevestigt zich, dat deze maatregel dient om den toenemenden Poolschen volksgeest in die landstreken tegen te gaan. Het Deutsches Tageblatt, dat met de Regeering in betrekking staat, meldt onder voorbehoud, dat Enge land en Rusland de door Oostenrijk aangeboden goede diensten, ter bemiddeling in de quaestie over Midden- Azië, hebben aangenomen. De Duitsche Keizer is laatstleden Dinsdag tegen woordig geweest bij de onthulling van hst gedenkteeken te Potsdam ter eere van koning Frederik Wilhelm I. Blijkens een bericht uit Berlijn had zijn lijfarts, dr. Leuthold, hem dit een paar dagen te voren wegens het koude en regenachtige weder afgeraden en dit ad vies zelfs nadrukkelijk in een brief herhaald. Op dien brief maakte de Keizer eenvoudig deze kantteekening «Dan sterf ik althans in den dienst." Daar er in den ochtend van den feestdag nog geen verandering in het weder was gekomen, verzocht dr Leuthold hem nog maals, binnenshuis te blijven, en ontving daarop ten antwoord: «Een koning van Pruisen, die niet meer naar zijne soldaten kan gaan en aan zijne verplich tingen voldoen, is geen koning meer en zou de regeering moeten nederleggen." In Frankrijk maakt men zich gereed voor de Octo- ber-verkiezingen, en reeds nu komt duidelijk de twee spalt aan het licht, die tusschen de radicalen en de gematigde republikeinen langzamerhand is ontstaan. Op de meeste plaatsen zal het dan ook waarschijnlijk niet uitsluitend een strijd wezen tusschen conservatief en republikeinsch, maar tusschen de verschillende schakeeringen der groote partijen, niet ten voordeele zeker van de zaak der Republiek. Anders is het in meer dan éen opzicht van groot belang, dat de republikeinsche partij eene sterke meer derheid hebbe. Want een der eerste werken, waarmede de nieuwe Kamers zich zullen hebben bezig te houden, is de benoeming van een President van het Gemeenebest, voor den tijd van zeven jaren. Grévy moet, volgens de wet, den 30n Januari 1886 aftreden. Zijn opvolger moet een maand van te voren benoemd zijn, en het Congres tot dat doel zal in December vergaderen. Volgens de laatste berichten zal de Russische Czaar te Kremsier niet langer dan 24 uren blijven. Keizer Alexander zal met zijne gemalin, zijne twee zoons, den grootvorst Vladimir en diens vrouw, aanstaanden Dinsdag in de Galicische grensstad Czokow komen, waar hij door den gouverneur van Galiciè zal worden ontvangen. Daarop volgt, op de grenzen van Silezië en Moravië, de ontvangst door de gouverneurs dezer beide provinciën. Te Hultein zullen zich de Keizer en de Kroonprins van Oostenrijk bij het vorstelijk ge zelschap voegen, en aan het station te Kremsier zal de Keizerin hare gasten voorstellen. Ierseke. Onder begunstiging van vrij schoon weder, hoewel daarop 's morgens de kans niet groot scheen te zijn, had Zaterdag 11. alhier het aangekondigde groote concours plaats. Toen de schutters (nl. 3 van «Oefening en Uitspan ning" te Hansweerd, 5 van «Jacoba van Beieren" te Goes, 14 van «St. Bastiaan" te Ierseke, 8 van »Drie Koornbloemkens" te Kruininge, 1 van «St Barbara" te 's Heerenhoek, 2 van «St. Andries" te Wemeldinge, 4 van Concordia" te 's-Heerenhoek, 6 van Doel naar Hooger" te Wolfertsdijk en 5 van «De Pauw" te Biezelinge), toen al deze schutters zich verzameld hadden heette de secretaris van «St. Bastiaan" (de inviteerende sociëteit), de heer Z. Bouwens, allen har telijk welkom op het eerste concours op den vasten vogel alhier. Hij hoopte dat de band van vriendschap, die reeds lang tusschen de verschillende gilden van Zuid-Beve land bestaat, hedenmiddag nog nauwer mocht toe gehaald worden en dat de goede geest en prettige stemming, die op bijna alle concoursen in Zuid-Beve land zoo zeer zichtbaar zijn, ook op het eerste concours te Ierseke niet mochten ontbreken. Vóór men overging tot het schieten, maakte de secretaris nog bekend, dat de sociëteit «St. Bastiaan" in plaats van f 20, f25 op den hoofdvogel uitloofde en f 12,50 opiederen zij vogel in plaats van f 10. De hoofd vogel werd geschoten door A. Mieras van Ierseke de zij vogels door J. Okkervan Kruininge en M. Hootsmans van Goes, en de vier kallen door Z. Bouwens en A. Pols, beiden van Ierseke, C. Ane- maet van Kruininge en C. Zuidweg van Wolfertsdijk. Als een bijzonderheid kan nog gemeld worden, dat de 84-jarige H. Blok van Kruininge, een alom bekend schutter, dit geheele concours weer meegemaakt heeft. Zaterdagavond viel te Tolen een meisje van 12 jaar voorover in een zeer grooten regenbak. Een meisje van dienzelfden leeftijd er bij zijnde, sloot den bak en deelde daarna het ongeluk aan de moeder mede, die onmiddellijk den bak opende, haar kind drijvende zag en het met hulp van anderen eruit haalde. Tot ieders verwondering was het kind ongedeerd. Er wordt gewaarschuwd tegen het vliegendoodend papier, waarop «Mort aux mouches" staat. Een kind is reeds vergiftigd. De vermoedelijke dader van den belangrijken diefstal, gepleegd in den nacht van den 16 op 17 dezer aan den Westersingel te Rotterdam, is in handen der justitie en tegen hem is bevel tot gevangenhouding door de rechtbank aldaar verleend. Hij is Duitscher van geboorte en was dienzelfden dag van Brussel naar die gemeente gekomen. Zekere J. C. v. G., te Rotterdam, die eenige dagen geleden, naar men zegt met f 1200 zijn huis verliet en zich in de Koningsteeg aldaar in een verdacht huig had begeven, werd Vrijdagnacht dood gevonden onder het viaduct in de Zwartehondstraat, dicht bij de Koning- steeg. Op den neus en aan het voorhoofd vertoonde wel de huid eene kleine onbeduidende schram, maar aan het lijk zijn geene kenteekenen van moord gevonden, waaraan eerst gedacht werd. De man leed aan eene kwaal, waardoor hij, reeds volgens vroegere verklaring van een geneeskundige, blootstond aan een plotselin- gen dood. De Maasb. meldt, dat een der vrouwen uit het ver dachte huis in de Koningsteeg en de bordeelhouder gevangen genomen zijn en het huis gesloten is. Door Jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, lid van de Tweede Kamer en van de Prov. Staten van Utrecht, is Vrijdag te Maarsbergen een groot volksfeest gege ven, waaraan honderden uit dat gedeelte der provincie Utrecht deelnamen. De volksvermakelijkheden werden door muziek opgeluisterd, terwijl een keurig vuurwerk de feestelijkheden sloot. Een driehonderdtal personen werden op onbekrompen wijze onthaald. Terwijl een arbeider, werkzaam in de En- schedesche katoenspinnerij te Enschedé, bezig was om afval uit de krasmachine tej halen, pakte de machine hem mee en werd hij aan borst, hoofd en arm zoodanig gehavend dat hij in bedenkelijken toestand verkeert. Een nog droeviger ongeluk had plaats in een andere fabriek. Terwijl de spinner L. een drijfriem vasthield, die aan een stang moest bevestigd worden, geraakte de drijf riem tusschen de stang verward, met het noodlottig gevolg, dat L. om de stang werd geslingerd en, bijna geheel verbrijzeld, onmiddellijk een lijk was. Te Westzaan ging de heer K. D. Az. met een zijner zoons en eene dochter naar een onlangs door hem aangekochten oliemolen om dien te bezichtigen. Bij een oliehak gekomen, is de zoon daarin afgedaald, naar men zegt om het deksel dat in den bak was gevallen, naar boven te halen. Daar hij niet terugkwam, klom ook de vader af, doch keerde evenmin weder. Beiden zijn, daar de bak lang gesloten was geweest, bedwelmd geraakt, en, hoewel op het geroep der dochter spoedig hulp werd geboden, zijn beiden levenloos naar boven gehaald. Dezer dagen verkeerden de echtelieden J. F. te Rozendaal in grooten angst over het lang uitblijven van hun kind, een bijna vierjarig jongetje. Spoedig was de geheele buurt in rep en roer gebracht, en velen snelden heen om het kind te gaan zoeken. Ook de omroeper werd met het ongeval in kennis gesteld, en klonk het feit per bekkenslag in de straten rond. De woning der bedroefde ouders vulde zich met belang stellenden. Men vond het kind echter frisch en gezond slapende in zijn bedje. Het breken van spiegels en glasruiten gedurende het vervoeren is meer toe te schrijven aan de uitwer king van een buitengewoon groote trillende beweging, dan aan die van een directen schok, welke door de emballage overigens aanzienlijk verzacht zoude worden. Daarom is het bij het verzenden van glazen voor werpen en vooral van groote glazen platen aan te raden daarop in verschillende richtingen een zeker aantal banden papier te plakken, die de voortplanting van de trillende golven zullen tegengaan. Het heeft Donderdagmiddag tegen 3 uur zoo sterk op den Amstelveenschen weg te Amsterdam gehageld, dat 's avonds te 9 uur de hagel op sommige plaatsen nog een voet dik lag. De hagelsteenen waren zoo groot als een kleine knikker en waren tot groote klompen aaneengevroren. The Lancet zegt dat wilg een aloud, doch bijna geheel vergeten geneesmiddel is tegen koorts, nl. tusschenpoozende koorts. De bladeren worden nog veel voorgeschreven door de hakims in Indië of Afghanistan, inzonderheid in den vorm van een aftreksel. Het ge neesmiddel is onlangs opnieuw gebruikt door een In disch adsistent-chirurgijn. Onder de mindere klasse van Kaboel, vooral bij vrouwen, bleek de chinine ont steking van de ingewanden te veroorzaken, terwijl het sap van versche wilgenbladen, met water verdund, meestal tusschenpoozende koorts geneest, zonder ooit ontsteking ten gevolge te hebben. Donderdag kwam een vreemdeling in het loge ment van den heer R. te Rozendaal, zich uitgevende voor koopman. Hij zeide zijne portefeuille te hebben verloren, en wist hieraan een vei haal vastte knoopen, 't welk onwillekeurig vertrouwen moest inboezemen, waarom men hem, zonder den minsten argwaan, 100 voorschoot. Tot heden evenwel is deze vreemdeling niet in dit logement teruggekeerd. Men vreest dus dat men met een sluwen oplichter heeft te doen ge had. Naar men verneemt is hij in de richting van België vertrokken. Een bakker uit de Limb, gemeente Noorbeek zal 400 boete hebben te betalen voor 16 ontdui kingen van het quitantie-zegelrecht, waarop hij be trapt werd. Aan de Utrechtsche ijzergieterij is opgedragen de spoorwegbrug bij Kuilenburg zoodanig te versterken, dat twee treinen elkander daarop zullen kunnen pas- seeren. Te Rouaan, waar, evenals in alle beschaafde plaatsen, politieverordeningen bestaan betreffende het aanbrengen van zekerheids- en veiligheidslichten ge durende de uitvoeringen in theaters, concertzalen enz., heeft men in het nieuwe «Théatre des Arts" daarvoor aangewend een zeer eenvoudig en economisch toestel, uitgedacht door H. Harie, hoofdinspecteur van de ge meenteverlichtingen. Dit toestel bestaat in hoofdzaak uit drie deelen: Een wit glazen bol met cylindervormige verlenging aan den onderkant; een rood koperen kap met gaatjes doorboord en met een schoorsteentje afgedekt; een gegoten oplegsel met ringen. De verlichting geschiedt door een waskaars, die 7 uren brandt. 30 gram weegt en 9 centen kost. Als men het toestel in gebruik wil nemen, giet men het cilindervormig onderdeel van den glazen bol vol met water (een weinig meer). Vervolgens steekt men de bougie aan en plaatst die ook in den cilinder, dus in het water. Daarna sluit men den bol weer en er behoeft niet meer naar gezien te worden. Daar het water nu specifiek zwaarder is dan de kaars, zal het zachtjes aan in den cilinder gaan dalen, en wel naarmate die kaars afbrandt, en zich dus uit het water verheft. Het water dient dus, gedurende de geheele verbranding, tot veer. Uit deze korte beschrijving zal men kunnen nagaan, dat dit toestel èn van aankoop èn van onderhoud in gebruik veel goedkooper en eenvoudiger is dan olie lampen. Te Turijn zijn uit het koninklijk paleis kost baarheden van groote historische en geldelijke waarde gestolen, onder anderen ridderorden, door den koning en de prinsen Van het huis van Savooie bij plechtige gelegenheden gedragenook vier halssnoeren van de Annunziata-orde, rijk met diamanten bezet. In het ge heel hebben de dieven, naar men schat, eene waarde van een millioen gestolen. Een der bewakers dier kostbaarheden is in verze kerde bewaring genomen, als verdacht van medeplichtig heid. In Engeland is weer een nieuwe wieier in den handel gebracht, de phato-tricycle, bekend onder den naam van Coventry-rotary. De photographische toestel is zóó aangebracht, dat de rijder hem, wanneer hij op zijnen tocht een schoon punt ontwaart, met gemak in alle richtingen wenden kan. De platen, van 16 op 12 centimeter, bevinden zich zes aan zes in drie doozen, eveneens binnen bereik der hand. Deze verbinding van photographie en locomotie belooft aan wielrijders een nieuw genot. De Britsche stoomboot «Haddingtonshire", op reis van Astoria naar Liverpool, is voor San Francisco vergaan. Met uitzondering van een matroos en een kajuitsjongen is de geheele bemanning, 18 man, ver dronken. De baron X neemt zijn bediende mede naar eene badplaats, waar hij eenige dagen zal door brengen. De man heeft nooit de zee gezien en had er nooit eenig denkbeeld van gekregen. Toen hij teruggekeerd was, vroeg de concierge hem, welken indruk de reis wel op hem gemaakt had. «Nooit, neen, nooit van mijn leven zal ik die reis vergeten," zeide hij. «Verbeeld u, eiken avond zette ik mijne laarzen buiten de deur, en eiken morgen waren zij gepoetst en blonken ze als een spiegel". Een zwarte knecht te Londen vond, bij het vegen der kamer van zijn heer, een zesstuiversstuk, dat hij den eigenaar terugbracht. Je moogt het houden, omdat je zoo eerlijk bent!" zeide deze. Kort daarna miste hij zijn horloge, en vroeg den knecht, of deze het niet gezien had. Yes, sir!" luidde het antwoord. »En wat heb je er mede gedaan?" «Gehouden, omdat ik zoo eerlijk ben." Volgens het Handelsblad van Antwerpen heeft de tentoonstelling aldaar reeds 1 millioen 500.000 bezoekers gehad, en beliep het «inkomgeld" op 15, 16 en 17 Aug. 100.000 francs. Marsala en zijn groep zwartjes vertrekken den 28n dezer. Het frissche seizoen van September zou voor de Afrikanen wel eens gevaarlijk kunnen worden. Bovendien verlangen Marsala c. s. naar huis. Ze hebben genoeg van de wonderen der Europeesche beschaving. Datum. Plaat*. Voorwerpen. Informatiën 27 Aug. Sinoutskerke, diversen, De Ronde Bresser. 28 Ierseke, pannen met oesterbroed, V. d. Broeke. 3 Sept. Kapelle, kofstede, Gallis Meren*. 8 Kapelle, verp. grond, Gallis Merens. 3 Goes, vendutie, De Vos. 3 Baarland, kuis en meubilaire goederen, Van der Kloes. 4 's Gravenpolder, verp. grond, P. Overman. 4 Ierseke, erfpachtsreckt oesterput, Mulock Houwer. 5 Goes, erfpacktsreckt fabrieksgebouw, Mr. Liebert. 8 Goes, kui9, Mulock Houwer. 17 Biezelinge, huizen en bosck, Pilaar. 22 Goes, kuizen, Mulock Houwct. 3 Oct. Goes, huis, De Ronde Bresser. GOES, Maandag 24 Augustus 1885. Uur. h "f-O i 3 Wind richting. Toestaid van de lucht. a sa "S 3 ST fl m 00 «6."t 's morgens 8 760 N.west. Betrokken. 17 3.35 's midd. 12% 760.5 N.west. Zwaar bew. +•18 's avonds 5 761 Noord. Half bew. +■16.5 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Een depressie, waarvan 't centrum buiten 't gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst be kende barometerstand ongeveer 750 m.M. bedraagt, bevindt zich ver van ons en Oostwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Westwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uurMaastricht 2 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uur: Maastricht 1.7 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een 't verschil werd kleiner. Barometerstand te Utrecht om halfeen: 762.4 m.M. Verwachting: Noordelijke wind, goed weêr. ROTTERDAM, 24 Augustus 1885. Granen aanvoer zeer ruim met zeer flauwe stem ming. Tarwe 25 a 50 ets. lager, nieuwe f6,50 betaald; Rogge 20 ets. lager; Gerst 10 ets. lager; Erwten 25 ets. hooger. Buitenlandsche flauw; Meel stil, onveranderd. Ajuin 3000 H.L. aangevoerd, Zeeuwsche fl,50. Prijs per 50 Kilogram fl a f 1,10. Jarige TARWEf 6,50 a f 7,75 Nieuwe TARWE6 50 - ROGGE- 5,— - 6,— GERST4,— - 4,80 Korte HAVER- 3,_ - 4,50 Lange - Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 8,80 - 8,90 PAARDENBOONEN 6,— - 6,40 DU1VENBOONEN Blauwe ERWTEN- 7,75 9. Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11, BRUINE BOONEN5,— - 9,— WITTE - 8,— - 13,— KANARIEZAAD- 7,50 - 9,—

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2