1885. N°. 99. Zaterdag 22 Augustus. 72ste jaargang. De Toelatiugs- eu Her-examens De aangifte van leerlingen voor UOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel voor de HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR JONGENS zullen dit jaar plaatshebben op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 27, 28 en 29 Augustus, aanvangende des voormiddags te 9 uren. Goes, den 21 Augustus 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. SCHOOI. F.. (School voor voortgezet lager onderwijs voor meisjes) is nog opengesteld tot den 1 September a. s. op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, ter Secretarie van de gemeente. De school is toegankelijk voor meisjes die de vijide klasse (laagste afdeeling van de hoogste klasse) aan een der andere openbare scholen in deze gemeente hebben afgeloopen. Van elders of van andere scholen komenden onder werpen zich aan eene proefweek. Na gelijke proef, kunnen in de 4e en 5e klasse dezer school toehoorderessen voor enkele vakken wor den toegelaten. Goes, den 21 Augustus 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 21 Augustus 1885. Naar wij vernemen, zijn onlangs de voorloopige schalen van schatting voor het geheele Rijk door de hoofdcommissie der herziening van de belastbare op brengst der onbebouwde eigendommen vastgesteld. Het is nu van groot belang, al die schalen, met de betrekkelijke typen, gelijktijdig ter visie te leggen, om belanghebbenden gelegenheid te geven tot vergelijking van de bepaalde pachtwaarde op ruime schaal, d. i. voor alle streken des lands. Een nauwkeurig onderzoek, of de aftrek voor dijk- en polderlasten overal gelijk matig heeft plaatsgehad, sehijnt niet overbodigwant afwijking op dit belangrijk onderdeel oefent natuurlijk invloed uit op de uitkomsten der schatting en kan onevenredigheid in de heffing van de grondlasten ten gevolge hebben. Moge iedereen ditmaal zijn onverschilligheid afschud den en bedenken, dat het hier de belasting geldt van het grondbezit in geheel Nederland, en wellicht voor langer dan een halve eeuw(D.) Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn opgaven gevraagd van de gelegenheden, die in de gemeenten bestaan tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, met. vermelding of die inrichtingen uitsluitend dienen tot verpleging van lijders van besmettelijke ziekten, of ook tot op neming van andere lijders. Door den Minister van waterstaat is bepaald, dat de winterdienst op de spoorwegen dit jaar bij wijze van proef op 1 October zal aanvangen. Ds heer C. G. A. Janssen, surn., geb. te Wisse- kerke, is benoemd tot commies 4e kl. der posterijen. Door den Minister van Oorlog zijn benoemd tot adjudant bij het korps de le luit. P. J. Geill, van het 3de reg. inf.tot leeraar bij den hoofdcursus te Kampen, met ingang van 1 Oct. a. s.de Ie luit. P. Glerum, van het instr.-bat., zijnde deze, in verband daarmede, te rekenen van dien datum, in zijnen rang overgeplaatst bij de hoofdcursus-compagnie te Kampen. H. M. de Koningin heeft 4000 toegezegd voor het ziekenhuis te Apeldoorn, waarvan binnenkort de aanbesteding zal plaats hebben. Door Z. M. den Koning van België is bevorderd tot commandeur der Leopoldsorde de heer J. J. Van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal en vice-president van het internationaal spoorweg congres, dezer dagen te Brussel gehouden. Tolen. De oester- en mosselhandel in Zeeland is verbazend en vertegenwoordigt zeer groote kapitalen. De aanslag van het mosselzaad is in de laatste 4 jaren zoo gering geweest dat men van elders moest aan voeren om steeds aan de groote aanvraag van het buitenland te kunnen voldoen. Dit jaar evenwel is er veel mosselzaad gevallendoch de aanslag van het oesterzaad overtreft zelfs het afgeloopen jaar, dat reeds uitstekend was. Uit Ierseke meldt men dat één der grootste ondernemers eene photographie heeft laten maken van eene pan, waarop niet minder dan 300 jonge oesters waren vastgehecht en dat een pan met 500 oesterbroedjes naar de tentoonstelling te Antwerpen gezonden is, doch te Tolen is een pan op een der oester perceelenvan den heer Overman gevonden, waarop 618 stuks geteld zijn. Sint-Maartensdijk. Maakten wij onlangs melding van eene uitbreiding, aan de oestercultuur te dezer plaatse gegeven door de firma Seret en Bolier, thans kunnen wij berichten, dat ook nog van andere zijde pogingen aangewend worden ter verkrijging van een terrein op den vooroever voor den zeedijk van den Muyepolder, teneinde daar een hulpoesterput aan te leggen, waarin de aangeslagen pannen gedurende den winter kunnen bewaard worden. Voor pannenleggers aan deze zijde der Schelde zou dan gelegenheid be staan, bij een dit jaar mogelijk te geringen prijs van het afsteeksel hunne pannen tot het volgende jaar te bewaren. Men schrijft aan de N. R. Ct. Te Queenborois men thans ijverig aan het houwen van het nieuwe hoofd of aanleg-, los- en laadplaats voor de mailbooten der maatschappij «Zeeland". Men is daarmede reeds zóóver gevorderd, dat een ge deelte de volgende maand in gebruik zal kunnen worden genomen en de booten van de «Zeeland" weder eene behoorlijke ligplaats zullen kunnen innemen. Het inheien der palen gaat goed vooruit en ook met den bovenbouw worden snelle vorderingen ge maakt. Met méér dan honderd werklieden wordt het werk krachtig voortgezet, ten einde, zoo mogelijk, nog vóór den aanstaanden winter geheel gereed te zijn. Uitvoerige brieven van de heeren Van der Keilen en Goddefroy, gister ochtend te Leiden ontvangen, vermelden den dood van den heer D. D. Veth. Zijn lijden en sterven is daarin met de grootste nauwkeurig heid in alle bijzonderheden beschreven. Hij overleed den 19den Mei en wel aan de rivier Kala-Kanga (tusschen Benguella en Humpata), waar de reizigers goed water en eene geschikte kampplaats gevonden hadden. Dat Veth op gewelddadige wijze om het leven zou zijn gekomen, kan beslist worden tegengesproken. Hij werd door koortsen eu dyssenterie aangetast en daar door ernstig ziek. L liet Volksbond tegen Drankmisbruik hield Dinsdag te Dordrecht zijn alg. vergadering onder voorzitting van mr. H. Goeman Borgesiüs, die in zijn openings rede warme hulde bracht aan wijlen mr. Ewout Modderman, »den grooten kampioen van de zaak der drankbestrijding", in wien ontzaglijk veel verloren ging. O. a. werd beslotenlo. te Amsterdam een centraal- depót te vestigen voor den verkoop van bier met 3 pet. alcohol-gehalte2o. provinciale correspondenten aan te stellen voor de propaganda3o. pogingen aan te wenden om te geraken tot de oprichting van een asyl ter herstelling van dronkaards welk streven, blijkens de ondervinding, 25 a 40 pet. der drank- slaven kan redden4o. te onderzoeken of met behulp van goede platen de dronkenschap bij het volk kan worden tegengewerkt5o. bij de Regeering aan te dringen op betere verzorging van de dronkaards in 's rijks werkinrichtingen6o. te streven naar betere statistieken omtrent den invloed van het drankmis bruik 7o. aan de Regeering te verzoeken, decontróle op de bierfabricatie minder belemmerend te maken. Ook 'zal men trachten eene wijziging te verkrijgen in de bepalingen betreffende de heffing van den bier accijns, opdat die heffing minder belemmerend zal werken. Met buitenlandsche vereenigingen, die het doel van het Volksbond beoogen, zal het bestuur zich in betrek king trachten te stellen. Daarna werd de Drankwet in haar uitvoering uit voerig besproken. Van verschillende zijden werden tal van feiten aangevoerd, ten bewijze, dat de wet in een aantal plaatsen zeer gebrekkig wordt uitgevoerd, vooral ten opzichte der gecombineerde bedrijven. De vergadering besloot de aandacht der Regeering op deze feiten te vestigen en aan te dringen op betere uitvoering der Wet. De volgende algemeene vergadering zal te Groningen worden gehouden. Uit het verslag door het «Nedcrlandsch Gymna- stiekverbond" over het 18e verbondsjaar blijkt het volgende Het aantal leden bedraagt 6418, tegen 5893 op het einde van 1884. Het Bond telt 102 vereenigingen met 2977 werkende leden, 3092 kunstlievende leden en 248 eereleden, en bovendien 105 buitengewone leden; 77 vereenigingen zijn als rechtspersoon erkend. De gezamenlijke inkomsten bedragen 31.918. Uit Deutiehem meldt men De heer J. van Dijk, directeur der Philanlhropische Inrichtingen aldaar, heeft over 1883/84, voor de in richtingen Grootzande, eerste klasse Gymnasium, Ruim zicht, de Groen van Prinstererschool en de Studenten huizen te Utrecht ontvangen de hoogst aanzienlijke som van 81,709,18%. Thans zijn in deze inrich tingen reeds 200 kweekelingen geplaatst, die tot predi kanten bij de Ned. Herv. kerk en tot Christelijke onder wijzers worden opgeleid. Prof. Oudemans deelt aan het U. D. mede Aan de sterrewacht te Utrecht is een telegram ont vangen, inhoudende het bericht, dat de heer C. H. F. Paters, directeur der sterrewacht vau het Hamilton- college, te Clinton, in New-York, eene nieuwe planeet van de 12e grootte ontdekt heeft. Zij stond den 16 Augustus te 14u. 46m., 6 m. tijd te Clinton op 329" 43' rechte klimming en 15° 51' zuiderdeclinatie, dus 20' oostelijker en 1 graad zuidelijker dan van den Waterman. De richting harer beweging is niet aan gegeven. Sedert ons bericht van 8 Juni jl. hebben de beide volgende planeten de bijgeplaatste namen ont vangen 246 Asporina, 248 Lameia. De doctoren Paul Gibier en Van Ermengem, door de Fransche Regeering afgevaardigd om een onderzoek in te stellen naar de methode van dr. Ferran, hebben aan de Académie gerapporteerd dat de onderhandsehe inspuitingen met den in cultuur gewonnen komma- bacillus de dieren, op welke door hen word geëxperi menteerd, niet tegen cholera behoedden. Onlangs zijn te Londen door Reckensaum proeven genomen met eene nieuwe inrichting, om electriciteit te bezigen voor het in beweging brengen van tram- rijtuigen. Elk stel raderen wordt door een afzonder lijken motor in beweging gebracht, die zijn kracht ontvangt van eene serie accumulators, volgens de con structie van den uitvinder. Eene inrichting voor het regelen van de kracht wordt met de hand gedreven en bestaat uit eene schroef zonder eind. Het aantal benoodigde accumulatoren is zestig, die elk twintig kilo wegen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen naar De Rijp (N. H.) Dr. L. Van Langeraad, predikant te Nieuwveen. Bedankt voor het beroep naar Ovezand en Driewegen joor A. S. E. Talma, te Nichtevecht. Zondag den 16n Aug. heeft de bisschop van Haarlem in de kathedrale kerk te Haarlem het Pries terschap toegediend aan de Eerw. heeren J. Goense en A. D. Timans. Laatstgenoemde hield gisteren in de Roomsch-Katho- lieke kerk alhier zijn eerste mis. Kunst, Wetenschap en Letteren. Mejuffr. Henriette Roos heeft zich met ingaDg van 1 September a. s. aan den Schouwburg vau den heer A. Van Lier verbonden. Rechtszaken. Voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch is Dinsdag en Woensdag behandeld de zaak tegen Cesar Timmermans, van Heerlen, beschuldigd van den drievoudigen moord te Maastricht, gepleegd op mr. E. Van Oppen, diens zoon en dochter. Acht-en-dertig getuigen waren gedagvaard. Het O. M. kwam tot de conclusie dat beschuldigde heeft gehandeld, wat betreft den moord op den vader en den zoon gepleegd, met voorbedachten rade alleen ten aanzien der dochter is hij schuldig aan manslag en het eisehte dat de beschuldigde zal worden schuldig verklaard aan moord, op mr. Van Oppen Sr. en mr. Van Oppen Jr. gepleegd, en aan manslag op Maria Vau Oppen, en zal worden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. In zijn welsprekend requisitoir bracht de advocaat- generaal hulde aan wijlen mejuffrouw Maria Van Oppen voor haar heldhaftig gedrag, om met opoffering van haar eigen leven te trachten dat van haar vader te redden. Zoolang, roept spreker uit, onverschrokken moed en opofferende liefde deugden zijn die in Neder land in eere worden gehouden, zal de naam van Maria Van Oppen als een toonbeeld van deugd door alle weidenkenden genoemd worden. Was de advocaat-generaal welsprekend, de verde diger, mr. II. Bosch, was het niet minder. In eene bondige rede, die bijna twee uren duurde, trachtte hij de argumenten van het O. M. te ontze nuwen en beweerde lo. dat de gemoedstoestand van den beklaagde van dien aard was, dat het feit niet toerekenbaar was, en hij verzocht op dit punt een nader deskundig onderzoek, wijf het eerste onderzoek, dat te Maastricht heeft plaats gehad, zijns inziens niet volledig wasen 2o. dat de beschuldigde niet gehandeld had met voorbedachten rade. Zoo het Hof in den gemoedstoestand van den be schuldigde onverhoopt geen aanleiding kon vinden om een nader onderzoek te gelasten, dan vroeg hij schul digverklaring niet aan moord, maar aan manslag, driemaal gepleegd, terwijl hij, ook met het oog op den toestand van de familie van den beschuldigde, de clementie van het Hof inriep. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald over 8 dagen. Landbouw en Veeteelt. Een Friesche veehouder heeft, naar de Leeuw. Ct. bericht, verscheidene groote koffiekoppen genomen en die gevuld met melk, welke ééne koe tot de laatste druppels gaf. Na ze afzonderlijk gewogen en zich over tuigd te hebben, dat in elke kop dezelfde hoeveelheid was, heeft hij de volgende uitkomst verkregenop de melk, die het eerst gemolken was, bevond hij overal minder room dan op die, welke later verkregen was, terwijl de room overvloediger opkwam, naar gelang de melk later getrokken werd. Hoewel deze verhouding verschillend was bij onderscheidene koeien, stond echter hij velen de hoeveelheid room van de melk, die in het eerste kopje was tot die van het laatste kopje als 16 tot 1. Inderdaad was het verschil bij melk van enkele koeien niet zoo groot, maar men kan zeggen, dat de verhouding gemiddeld van 10 tot 1 stond. Het onder scheid in de hoedanigheid der twee roomsoorten was nog belangrijker dan in de hoeveelheid. De room van de melk in het eerste kopje, zijnde het eerste gemolken, was dun, zeer wit en bijna niet gebonden, terwijl die van het laatste kopje dik, boterachtig en van eene schoone kleur was. De melk, die in de kopjes bleef, nadat ze afgeroomd was, vertoonde mede een zeer groot verschil. Die, welke het eerst was gemolken, was zeer gescheiden, blauwachtig en had het aanzien, alsof ze met veel water was aangelengd. Da melk vau het laatste kopje had eene fraaie kleur, was gebonden en geleek in smaak en aanzien meer op room dan op melk. Deze proeven leeren, dat zij, die na het melken een gedeelte in de uiers laten, door achteloosheid, onhandigheid, haast, enz., niet alleen den room ver liezen, maar ook den besten, die den meesten smaak en de kleur aan de boter geeft. De koe lijdt er even zeer onder en de opbrengst wordt bij den dag kleiner. Hier wegen de «laatste loodjes" zwaar. Buitenlandsch Overzicht. Het is een opmerkenswaardig feit dat, niettegen staande in Europa overal vrede heerscht, er voort durend allerlei zaken opgewarmd of opgeworpen worden, die doen denken, dat men of dien vrede moede is, óf elkander niet vertrouwt. Althans schijnt het voort durend noodig te zijn, inlichtingen omtrent zijne daden te geven of te verzekeren, dat men heuseh er geen kwade bedoelingen meê heeft. Aan verzekeringen dat men den vrede wil ontbreekt het niet, maar die ver zekeringen zijn voortdurend met reserves gepaard. Zoo weder is het met de rede, door den Fransclien. minister Allain-Targé gehouden bij de onthulling van het standbeeld voor generaal Chanzy te Le Mans. «Frankrijk wenscht den vrede, zegt de minister, ons land is eene democratie en het verlangen naar vrede is dus niet alleen volkomen oprecht, maar voorge schreven door de voorwaarden waaronder elke demo cratie leeft, die van haren arbeid moet bestaan, en zich de vervulling van die taak niet onmogelijk wil zien maken. Doch de vrede, dien Frankrijk wenscht, moet met waardigheid en met veiligheid gepaard gaan, en daarvoor zijn twee dingen noodig. In de eerste plaats moet Frankrijk zich niet blootstellen aan eene overrompeling, zooals eene natie zou moeten doen van dappere, maar ongewapende mannen, gelijk wij die hier op het voetstuk van Chanzy's monument zien afgebeeld. Neen, in de tegenwoordige omstandigheden moeten wij alles voorbereiden, wat tot onze verdedi ging noodig is. Frankrijk moet goed gewapend zijn en het opkomend geslacht moet behoorlijk geoefend worden in den wapenhandel, en bezield zijn door de verachting des doods. Vijftien jaren lang heeft de Republiek dit doel nagestreefd. Doch niet minder noodig is de vervulling eener andere voorwaardehet bezit van vrije instellingen. De natie moet vertegen woordigers hebben, die een nauwkeurig toezicht hou den op de openbare machten, en deze vertegenwoor digers moeten op hunne beurt staan onder de strenge controle van hun Souverein, dit is van -de verlichte openbare meening. Zijn deze beide voorwaarden ver vuld, dan kan het land niet onvoorbereid worder. overvallen, maar evenmin gevaar loopen, om tegen zijn wil in onvoorziene gevaren te worden gebracht". Men hoort het: vrede, vrede, maar toch goed ge wapend, goed geoefend Gelijk men weet heeft Dnitschland goedgevonden de Caroliua-eilanden te bezetten. De meeste Spaansche dagbladen van allerlei politieke richting zeggen, dat de openbare meening met iederen dag daarover meer verbitterd geraakt. De Duitschers kenden het eeuwenoude recht van Spanje, maar wisten bovendien door hunne consuls, dat de gouverneur der Philipijnsche Eilanden eene werkelijke bezetting van den Carolina-archipel voorbereidde zoodat er geen enkele verontschuldiging voor de scheDnis van het volkenrecht is aan te voeren. De positie van den Duitschen gezant te Madrid is moeilijk, omdat men hem in alle kringen met koelheid bejegent. Intnsschen, mag men Bismarck gelooven, dan heeft hij met dat bezetten der Carolina-eilanden volstrekt

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1