lil De Italiaansche Capitale weet te vertellen, dat op dit oogenblik gewichtige onderhandelingen worden ge voerd tusschen de kabinetten van Londen en Rome, en wel op de volgende grondslagen«Italië zal de bevrijding van Kassala ondernemen, en de Soedan- affaire voor eigen rekening continueeren, met behulp van een troepenmacht van 20.000 man. Engeland zal Soeakim ontruimen en aan Italië het bezit waarborgen van oostelijk Soedan en het dal van den Boven-Nijl tot aan de samenvloeiing van de Ëar-el-Gebel en de Bar-el-Ghazel". Terecht zegt de Standard, dat het bericht weinig ot in 't geheel geen geloot verdient, al valt het niet te ontkennen dat er tusschen Italië en Engeland nog voortdurend onderhandelingen betreffende het Soedan- vraagstuk worden gevoerd. Een bericht uit Pretoria via Durban dd. 15 Aug. meldt, dat de door het Gouvernement der Z.-Afrik. Republiek (Transvaal) afgelegde verklaringen betref fende de betaling van de achterstallige belastingen niet zonder argwaan zijn ontvangen. Het uitstel, door den Oppercommissaris voor de belasting met de ren ten toegestaan, is te Pretoria goedgekeurd. De Regeering heelt de openbare mededinging naar een nieuw goudveld opengesteld. De heer Joubert heeft beslist geweigerd, als commissaris van der inboorlingen zaken aan de grens op te treden. De breuk tusschen hem en Krüger wordt grooter. In Zoeloeland is het rustig. De Boeren blijven de aanspraken op het grondgebied tot en met de St.-Lucia- baai handhaven en wachten af, wat de Rijksregeering tegen hen zal ondernemen. Gemengde Berichten. St.-Annaland. De 272 arbeiders, die ongeveer 5 a 6 weken geleden uit deze gemeente vertrokken om zaad te dorschen in de Naardermeer-, Horstermeer- en Legmeerpotders, zijn allen weder teruggekomen, omdat hun taak was volbracht. Over de verdiensten wordt door hen niet geroemd. In evenredigheid van den zwaren arbeid, dien zij daarvoor verrichten moesten, hebben enkele «zeilen" bedroevend weinig, anderen daarentegen wel een meer redelijk loon verdiend, doch alle dorschers zijn in hunne goede verwachtingen teleurgesteld, o. a. ook daardoor, omdat het koolzaad niet zulk een beschot heeft opgeleverd als verwacht was. lammer dat de uitkomst zoo geweest is. Bij al hun hard werken mogen de arbeiders wel eens een «buiten kansje" hebben, waardoor zij zich van het noodige kunnen voorzien en oude schulden voldoen. Als eene zeldzaamheid op het gebied van tuinbouw kan gemeld worden, dat in een tuin te Giessen-Nieuw- kerk weêr aardappelen staan te bloeien op land, hetwelk dezen zomer een flink beschot van diezelfde vrucht opleverde. Toen een inwoner van Veldhoven (kanton Eind hoven) Zaterdag een buurman in zijn pereboom zag zitten, nam hij zijn geweer en beval den ongenoodig- den gast af te stijgen. Toen deze daaraan niet vlug genoeg voldeed, schoot de man werkelijk zijn geweer af en verwondde den buurman doodelijk. Bij het arresteeren van een beschonken man te Amsterdam, heeft deze een politie-agent in het been gebeten, en wel zoo verwoed, dat een tweede agent hem met geweld de tanden moest openbreken om zijn kameraad te bevrijden. In een aan razernij grenzenden toestand werd aldaar eergisteren voormiddag aan een bureau van politie, een schijnbaar beschonken manspersoon binnengebracht, die in de Vrouwensteeg op het Damrak door zijn woest gedrag een volksoploop had doen ontstaan. In het gebouw van het commissariaat verbrijzelde hij met de hand eene glasruit en daarbij sneed hij zich de polsader af. Terstond deed de commissaris van politie hem den bovenarm afbinden, waardoor het bloed werd gestelpt. Daarna vervoerde men hem naar het gasthuis. Een ooggetuige van den verschrikkelijken brand te Baamsdonk schrijft in de N. fi. Ct. het navolgende De huizen stonden over het algemeen nog al ver van elkander, sommige met afstanden van 50 a 60 meter. Alle afgebrande huizen en schuren of hooi bergen waren met riet of stroo gedekt. Twee nieuw gebouwde huizen, met pannen voorzien, zijn, niettegen staande vóór, achter en van weerzijden de belendende huizen eene prooi der vlammen werden, behouden ge bleven. Wel een bewijs, dat de nieuwe bouwstraat een voorbehoedmiddel is tegen uitbreiding van brand. Het huis, waar de brand is opgehouden, stond ruim 100 meter van het laatst afgebrande pand. Gelukkig, doch met ontzettend veel krachtinspanning is dit pand behouden gebleven, anders ware de ramp niet te over zien geweest, daar een 50tal woningen met rieten daken volgden, die zonder twijfel allen zouden zijn afgebrand. De schade is nog niet te berekenen. Men noemt wel cijfers, doch velen, die uit geloofsprincipe niet geassureerd waren, zwijgen. Intusschen is het eene ruïne, die ruim 15 minuten gaans aan beide straatzijden duizenden aanschouwers lokt. Vooral met den Zondag werd Raamsdonk door duizenden van heinde en ver bezocht. De ramp zal aan vele handen werk verschaffen, daar de meeste huizen nog vóór den winter onder de kap zullen worden gebracht, voorzien van pannen, volgens plaatselijke verordening. Bij de internationale zeil- en roeiwedstrijden, die eergisteren op de Schelde bij Antwerpen hebben plaats gehad, heeft de heer Arie Smit, burgemeester van Vlissingen, met den centerboard «Nova Lis" den eersten prijs, groot frs. 500, gewonnen. In eene Zondag in het lokaal «Atlas" te Zwolle gehouden bijeenkomst van Mormonen of z. g. n. Heiligen der laatste dagen, was een honderdtal mannen, vrou wen en kinderen uit Amsterdam, Groningen, Leeuwar den, Deventer, Meppel, Olst en Zwolle aanwezig. Deze bijeenkomst, die van 's morgens 10 tot 's avonds 7 uren duurde, was gewijd aan het houden van leer redenen, het zingen van godsdienstige liederen en het doen van gebeden. Eenige nieuwelingen werden, met oplegging van de handen door de Mormonen-priesters, tot de heilige schare toegelaten; een broeder en eene zuster ter zake van «onchristelijken wandel" daaruit verwijderd. Tegen 6 uren werd het H. Avondmaal gehouden, waarbij vrouwen en kinderen aanzaten, en daarna werd een liefdemaaltijd met koffie en brood, eene navolging van dergelijke maaltijden in de eerste dagen van het christendom, gehouden. Vijf jaren geleden hielden de Mormonen alhier eene soortgelijke bijeen komst toen hadden een paar Amerikanen de leiding nu was de leiding aan een handwerksman uit Deventer opgedragen. In een «Brief uit de Hofstad" in de Arnh. Ct. leest men o. a. «Daar zie je nu den vogel-Straus", zei de uitleg ger in de rarekiek van de gebroeders Asper en Lenis, waarmede onze vaders zich vermaaktenwaarop hem een oude juffrouw in de rede viel met de vraag «Is dat die Strauss, die zulke lieve walsjes maakt" En de uitlegger, de onomstootelijke feiten der zoölogie achterstellende bij de zucht om zijn publiek ter wille te zijn, liet er met een stalen gelaat op volgen «dezelfde, juffrouw" Een arbeider op Tessel vond bij het graven van eene sloot een zilveren muntstuk, nagenoeg ter grootte van een rijksdaalder. Het vertoont aan de eene zijde het beeld van een man en is aan beide zijden van een opschrift in het Latijn voorzien, met het jaartal 1564. Uit Pijnakker wordt van Maandag aan de N. R. Ct. gemeld Als eene bijzonderheid verdient gemeld te worden, dat het de beide laatsten nachten vrij llink heeft gevroren, zoodat de weilanden in den ochtend gansch wit zagen, iets wat zich de oudste landlieden alhier in de Augustusmaand niet herinneren. Augustus toch wordt altijd de eenige maand genoemd, waarin geene nachtvorsten voorkomen. Zondagnacht heeft in een woning aan den Wes tersingel te Rotterdam diefstal met braak plaats gehad en zijn aldaar onderscheidene gouden sieraden, met juweelen en paarlen voorzien, ontvreemd. De afgeloopon kermisweek werd door dieven be nuttigd om hun «handwerk" uit te oefenen. Twee maal werden des nachts pogingen in 't werk gesteld om in te breken, o. a. bij de firma A., in gemaakte kleeren aan de Leuvehaven, terwijl tevens uit een tjalkschip, liggende in de Schie, een groot aantal gou den en zilveren voorwerpen zijn ontvreemd. Gemberbier is een in Engeland algemeen ge liefkoosde, verkoelende, den eetlust opwekkende zo- merdrank, die ook ten onzent behoorde bekend te zijn. De bereiding is èn eenvoudig èn goedkoop, zoo dat ieder werkman zoo goed als ieder heer dezen drank kan bekomenook kan elke huisvrouw hem gereed maken, en wel als volgtOm 10 kan gem berbier te bereiden wordt 1 kilo suiker met 5 kan water gekookt, en met het wit van een ei, tot schuim geslagen, helder gemaakt. Zoo ook worden 3 Ned. looden witten gemberwortel met 2 kan water gedu rende een uur gekookt, door eene fijne zeef of doek gegoten, en dan bij het suikerwater gevoegd, goed door elkaar geroerd en in een open steenen kruik of pot van eenigen omvang gedaan. Eindelijk wordt 1 Ned. lood wijnsteenzuur in water opgelost en bij het mengsel gevoegd, waarna alles tot 17 graden afge koeld zijnde in rust gezet wordt, nadat er nog 1 lepel versche biergist is bijgevoegd. Na 4 a 5 dagen neemt men met een schuimlepel de gistschuim weg en moet het bier in een vaatje worden overgegoten. Zoolang het bier gist uitstoot zuivert men dagelijks het spongat en vult het vaatje met frisch water aan. Heeft de gisting opgehouden, dan sluit men het vaatje en laat het een dag of wat koel liggen daarna wordt het op flesschen getapt en de kurken met bindgaren verbonden. Deze drank blijft maanden lang goed hij schuimt sterk en bij het openen springt de kurk er af als bij champagne. Dit soort bier kost nog geen 12 cent de kan, en biedt alle eigenschappen van eenen gezonden, smakelijken en frisschen drank. De Intransigeant deelt het volgende vermake lijke incident mede bij de voltrekking van een huwelijk. «De vrouw zal den man overal volgen", las demaire. «O, mijnheer", riep de bruid, «dat moet u veranderen, mijn man is postbeambte!" In de westelijke Hooglanden van Schotland is veel sneeuw gevallen. De spitsen van den Ben Nevis en den Ben Lawers zijn met sneeuw overdekt. Het weer is er zoo guur, dat de touristen zich haasten, de streek te verlaten. Te Royan (Fr. dep. Gironde) is een gezelschap van acht personen, dat een pleiziertochtje naar het strand van Cordona deed, met hun bootje omgeslagen allen zijn omgekomen, o. a. een familie van vier per sonen en drie jonge dames. De Schotten hebben, naar men weet, zoo hunne eigene manier van humoristisch zijn. Dit blijkt ook nu weder uit eenen heftigen strijd in de kolommen van de Scotsman, over de vraag, welke Schotsche ge meente zich wel beroemen kan op het bezit van het leelijkste kerkgebouw. De prijs van gedrochtelijkheid schijnt, na veel getwist en wedijver, te zijn toegekend aan het bedehuis te Selkirk. De voortdurende droogte, die ook in Engeland heerscht, doet den landman een zwaar hoofd hebben in de vooruitzichten met betrekking tot den naderenden oogst. Het staat te vreezen dat alles, behalve alleen het hooiland, schraler zal opleveren dan verleden jaar. Kan de boer zich nu nog vleien met eene verhooging van marktprijzen de burger ziet daarin het tegen deel van eenen troost. Uit Berlijn meldt een telegram, dat het pyro- technisch laboratorium van Massow, aan den straat weg naar Tegelen, Maandagmiddag te 5 uren in de lucht gevlogen is. Het geheele werkhuis is verdwenen. Er zijn twee personen omgekomen en twee zwaar ge kwetst. Een der lijken is ruim honderd passen ver weggeslingerd. De slag werd vele uren ver gehoord. In de orkaan, die Woensdag en Donderdag aan de Schotsche Noord-Oostkust woedde, schijnen twaalf visschersbooten van Fraserburg te zijn gebleven. Van Wiek worden drie booten vermist en het verlies van een Wicke'r boot met 5 man is bevestigd, evenals de ondergang van een boot uit Kirkcaldy met een bemanning van 7 personen. Een derde boot met alle personen aan boord zag men vergaan, terwijl ze voor de uitgeworpen netten voor anker lag. Er is intus schen weer een nieuwe storm geprofeteerd en de visscherij is in afwachting geheel gestaakt. Het tijdschrift Isis bevat omtrent zingende muizen het volgende, door een zekeren heer Eugen von Boeck aan het blad medegedeeld: In d867 hoorde ik voor 't eerst een zingende muis en wel in de slaapkamer mijner dochter, waar wijd en zijd geen kanarievogel in de nabijheid was. Later ontdekte een Engelschman, Mr. Ledger, in zijn huis een zingende muis en het gelukte hem die te vangen en in een kooi te zetten. Zoo had ik dan de gelegenheid het diertje herhaalde malen waar te nemen. Ik kan er nu het volgende over berichtenzoowel deze muis als ook andere zingende muizen leden aan een kankerachtige ziekte van de bovenlip en den neusde zingende tonen kwamen werkelijk ook niet door den mond, maar door den neus als bewijs hiervoor diene, dat de muis zeer ijverig at en tevens zong. Het gezang heeft veel van dat van den kanarievogel, maar het is veel zachter en niet zoo schel. Op den 23n Juli begon een uitbarsting van den vulcaan Cotopaxi in Ecuador. Stroomen van lava met asch en steenen overvielen een deel van de nabijge legen stad Chimbo; 100 huizen werden vernield. Het aantal dooden is onbekend. Uit Guyaquil wordt bericht dat de uitbarsting te 1 uur 's nachts begon en dat men onophoudelijk knallen hoorde als van zwaar ge schut; de grond schudde en vensters en deuren werden heftig bewogen. Soms werd het geluid geruimen tijd achtereen gehoord. Guyaquil ligt 130 mijl van Cotopaxi. Ten nadeele van een hooggeplaatsten Belgischen ambtenaar en zijn vrouw, die te Parijs logeerden, is een diefstal van diamanten ter waarde van 100,000 fr. gepleegd tijdens de logés afwezig waren. Het ver moeden bestaat, dat een makelaar in diamanten, wien de dame daags te voren haar kleinoodiën had getoond, niet vreemd is aan deze zonderlinge verdwijning, waarvan in het hotel de daders niet schijnen te zijn. Wij gelooven niet, zegt de Koophandeldat er ooit meer vreemdelingen in onze stad (Antwerpen) geweest zijn, dan Zaterdag en Zondag. Talrijke spe ciale treinen die in de Ooststatie aankwamen, waren opgepropt vol, evenals de gewone treinen. Vele rei zigers, die dachten te 11 uren in or.ze stad aan te komen, arriveerden eerst te half een. In Mechelen waren er treinen voor Antwerpen bestemd, die ongeveer een uur hebben moeten wachten, om den tijd te laten om het oost- en zuidstation van de reeds aangekomen trei nen te ontlasten. De treinen van het Land van Waas zijn insgelijks met groots vertraging aangekomen. Van Luik alleen zijn Zaterdag niet minder dan zeventienduizend reizigers aangebracht. Zondag was de beweging niet minder groot. Ook is het verkeer gedurende deze twee dagen hier zeer moeilijk geweest, en algemeen is het te verwonderen dat er geene ongelukken gebeurd zijn. Men kan licht begrijpen dat het onmogelijk was, al deze vreemdelingen te logeeren. In het «Volkshotel," St. Jacobsmarkt, waar nochtans plaats is voor 500 personen, heeft men er Zaterdag 7 a 800 moeten afwijzen. De vreemdelingen, die geen onderkomen vonden, verge noegden zich met zich op de kaden onder de hangars achter koopwaren neder te leggen. Anderen brachten den nacht op de banken in het Park door, terwijl men er in bijna al de estaminets vond liggen slapen, gene op de tafels, andere op de biljarts, en eindelijk een weinig overal waar het maar op eene schuil- of rust plaats geleek. De gelukkigen waren degenen die door particulieren werden ingenomen. In de Diergaarde zijn er op de twee dagen 24,000 entreekaarten genomen, en in de Tentoonstelling 65,000. Dr. John Chapman betoogt in een brochure, getiteld«Cholera Curable", dat de cholera niet het gevolg is van bloedvergiftiging en niets met micro ben te maken heeft. Hij betoogt verder, dat de ziekte niet besmettelijk isbij beveelt aan het leggen van zakken met ijs op de ruggegraat, evenals hij dit jaren geleden aanried bij zeeziekte. Burgerlijke Stand Goes van 1719 Augustus 1885. Geboren: den 17, Pieter Franciscus, z. v. Johannes Fokkinga en Elizabeth JacobaVonk; den 18, Adriana Catharina Helena, d. v. Gerardus Van Riet en Pie- ternella VerhulstMaria Anna, d. v. Joseph Wolf en Adriana Cornelia Jacobs. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 19 Augustus 1885. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius als s a*s 00 oo aê-8. 's morgens 8 761 Noord. Half bew. 18 0.65 's midd. 12% 761 N.west. 20 's avonds 5 761 N.west. 18 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Een depressie, met een barometerstand van ongeveer 750 m.M. in 't centrum, bevindt zich vrij nabij en Oostwaarts van ons. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Westwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uurVlissingen 3.7 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uurVlissingen 2 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een 't verschil werd grooter. Barometerstand te Utrecht om halfeen: 760.6 m.M. Verwachtingi Noordwestelijke wind, veranderlijk weêr. Verkooplngeri en Verpachtingen. Information Pilaar. De Ronde Bresser. V. d. Broeke. Gallis Meren». Gallis Merens. P. Overman. Mr. Liebert. Mulock Houwer. De Ronde Bresser. Datum. Plaats. Voorwerpen. 22 Aug. Goes, diversen, 27 Sinoutskerke, diversen, 28 - Ierseke, pannen met oesterbroed, 3 Sept. Kapelle, hofstede, 3 Kapelle, verp. grond, 4 i 's Gravenpolder, verp. grond, 5 t Goes, erfpachtsreeht, 8 Goes, huis, 3 Oct. Goes, huis, Marktberichten. GOES, 18 Augustus 1885. De markt verkeerde heden algemeen in eene flauwe Btemming. Oude TARWE per hectoliter f 7,a 7,50 Nieuwe TARWE 6,75 a ROGGE 6,60 a 6,90 WINTERGERST 450 a 4,75 ZOMERGERST 4,— a 4,25 HAVER wit a BLAUWE ERWTEN 8,— a 8,50 BRUINE BOONEN a PAARDEN BOONEN a KARWIJ a W1NTER-KOOLZAAD per 8,80 a 8,90 BOTER per K G. (Ned.<8 1,36 a 1,46 EIEREN per 100 stuks 3,40 a 3,48 ROTTERDAM. 17 Augustus 1885. Tarwe. Inlandsche witte was wederom matig toe gevoerd, doch was de kooplust daarvoor in verhouding, zoodat tot 10 a 20 cents lager moeielijk was op te ruimen. Zeeuwsche de beste t'7,40 a f7,90, soms nog daarboven, goede en mindere f6,80 a f7,30. Van 't nieuwe gewas waren enkele partijtjes ter markt, die verkocht zijn van f 6,50 a f 7,60, enkele puike tot f 8. De qualiteit van 't gewas valt aan dat weinige nog moeielijk te beoordeelen. Rogge. Van nieuwe inlandsche was iets meer aan gevoerd, even verschillend van quali'eit ais de vorige week. De kooplust was zeer traag, en tot 30 a 50 c. lager niet geheel te plaatsen. De beBte partijtjes werden van f5,75 a f6 verkocht, de mindere van f 5,50 a f5,60. Gerst. Nieuwe inlandsche was niet ruim aange boden en bleèf zonder prijsverandering. Zeeuws, winter f4,50 a f4,8ü, mindeie f4a f4,40. Nieuwe zomer mede onveranderd van f4 tot f4,60. Haver flauw, alsvoren. De beste f4 a f4,60, min dere f3 a f3,90. Van nieuwe werden enkele monsters getoond, die goede qualiteit en meer aanvoer doen verwachten. Boekweit niet ter markt. Van B o o n e n waren nieuwe nog niet, en jarige bijna niet ter markt. Van nieuwe Blauwe Erwten kwam nog weinig voor, en werden gaarne 30 cents hooger genomen, de beste f 8,25 a f 8,60, mindere f 8,20 en daarbeneden. Voer-Erwten f6,50 a f7,25. Van nieuw Koolzaad was merkelijk minder aan geboden en bracht 1 meer op. Verkocht van 43 a 45, soms nog daarboven. Hennepzaad van f 8,50 a f 11,50 bij kleinigheden. Kanariezaad onveranderd. Het beste f 9,50 a flO, minder f8,75 a f9,25. Zeeuwsche eieren f 3,50 a f3,60 de 100 stuks. Meekrap onveranderd, omzet hoogst gering. Meelbericht Overzicht 17 Augustus. Deze week bleven meelprijzen onveranderd, op levering kwamen eenige zaken tot stand. Heden ging er weinig om, aangezien fabrikanten tot de bekende noteeringen vooral op levering niet wenschten af te geven. ROTTERDAM, 18 Augustus 1886. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd1540 runderen, 262 vette- en graskalveren, 25 nuchtere kalveren, 1585 schapen of lammeren, 419 varkens, 131 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen lete qual. 77 c„ 2de qnal. 65 c„ 3de qnal. 46 c., kalv. 1ste qual. 86 c., 2de qual. 66 c., schapen 85 c., alles per kilo. De markt voor het magere vee bleef gedrukt. WeivarkenB goede qual. 50 a 54 cent per kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f62, 2e qual. f49, 3e qual. f46, per kilo 60 a 70 c. .A_dv©rt©ntië:ri. A. s. Zaterdag den 22 Augustus J hopen onze geliefde ouders IZAAK ECKEBUS en CAROLINA ERASMUS hunne 25jarige Echtvereeniging te vieren. Goes, 20 Augustus 1885. Hunne dankbare kinderen. 6 Heden beviel mijn geliefde echtge- noote E. J. VONK van een welgeschapen ZOON. Goes, 16 Augustus 1885. J. FOKKINGA. V Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het wegnemen van ons ge liefd zoontje LEENDERT NICOLAAS, in den jeugdigen leeftijd van 2% jaar. Hansweerd, 16 Augustus 1885. W. J. KIEVIT. D. KIEVITBustraan. Algemeene kennisgeving. Heden werd ons kinderhart diep getroffen door het overlijden van onzen vader en behinvdvader CORNELIS RIJN, in den ouderdom van ruim 71 jaren. Schore, 18 Augustus 1885. Namens de familie, W. RIJN. V Heden ontvingen wij de zoo zeer smartelijke tijding, dat onze geliefde zoon en broeder PIETER MARINUS VERTREGT op 1 Augustus jl. te Fort Baijard, New- Mexico, is overleden. Een leverziekte maakte, na een lijden van circa zes maanden, een einde aan zijn twee-en-dertig jarig leven. Goes, 18 Augustus 1885. Wed. G. H. VERTREGT. Wed. JOHs. DE JONGE Jï.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 3