Van evenveel geduld en nauwgezetheid als geest 1 getuigt eene in Eigen Haard voorkomende proeve van tekstcritiek op ongewijde schriften toegepast. Daarin wordt uit Van Lennep's «Klaasje Zevenster" het ge boortejaar van de hoofdpersoon opgedolven, hetwelk Van Lennep zeide om «gewichtige redenen" geheim te willen houden. Die woorden hebben de fictie ver sterkt, dat werkelijk de hoofdpersonen in «Klaasje Zevenster" bestaan hadden. Het bedoelde jaarcijfer is 1826. Munkaczy heeft een schilderij voltooid, welke ongeveer een tegenhanger vormt van zijn beroemd stuk Milton. Het nieuwe werk geeft den stervenden Mozart te aanschouwen. In een gemakkelijken leunstoel is de doodzwakke toondichter gezeten; zijn gelaat is bleek, van die wasgele bleekte, waarmeê de schaduw van den dood reeds verbonden schijnt; de armen zijn krachte loos, maar worden met inspanning omhoog geheven om de maat aantegeven voor het Requiem, dat vier vrienden voor den- stervenden meester zingen. Men prijst bijzonder de uitvoering van de vier zangers, de uitdrukking van diepe droefheid en van inspanning om deze niet te toonen, op hun gelaat. Veel sterker is de smart, uitgedrukt in twee figuren, die achter Mo zart's stoel staaneen dezer is Mozart's zuster. De figuren zijn geplaatst in een helder verlicht, eenvoudig gemeubileerd vertrek, dat een fraaien achtergrond vormt en de groep harmonisch afsluit. Landbouw en Veeteelt. V Wie het Engelsche karrepaard nevens den Engel- schen renner, den Frieschen harddraver nevens het Trakhener rijpaard en dat weder naast het Geldersch koetspaard aandachtig beziet, zal in elk dezer ver scheidenheden iets bijzonder kenmerkends vinden, dat aan het doel, waarvoor deze dieren gefokt zijn beantwoordt. Ieder werk vereischt een slag van paarden dat daar voor geschikt is. Daarop dient een fokker in de eerste plaats te letten. Het moet hem niet hetzelfde blijven of bij zadel- of werkpaarden fokt. Dat hebben de Engelschen reeds lang begrepen. Door kennis en over leg, gepaard met eene goede keuze der fokdieren, hebben zij voor elk werk een bijzonder slag van paard gekregen. Daar moet 't in ons land ook naar toe. Maar niet onoordeelkundig, niet zonder kennis en overleg moet men aan het fokken gaan om het een of ander paardenslag te verkrijgen. Men wil tegenwoor dig zich gaan toeleggen op het fokken van remonte- paarden. Heel goed. Ik juich den maatregel toe om ook den Nederlandschen paardenfokker in de gelegenheid te stellen paarden voor het leger te fokken. Maar mag ik ook even het bekende spreekwoord in herin nering brengen, waarin men vertelt, dat alle hout geen timmerhout is? Zoo is het ook bij het fokken, 't Is heel mooi gezegdfokt paarden voor het leger, daar is wat aan te verdienen; maar kan dat overal wel plaatshebben? We nemen b. v. het Zeeuwsche paard. Ziet nu zoo'n dier eens aan met zijne plompe vormen en moeielijke bewegingen. Zoudt ge van dat paard nu een remonte- paard willen fokken Al zeg ik, dat kennis en energie veel vermogen en dat het niet tot de onmogelijkheden behoort, toch durf ik beweren, dat er verscheidene tientallen jaren voorbij moeten gaan vóór men van het Zeeuwsche paard een goed remontepaard heeft gefokt. Maar laten we nu de zaak eens op de keper be schouwen. Is het wel zoo noodig dat wij ons op het lokken van remontepaarden toeleggen Het Zeeuwsche paard verraadt op den eersten oog opslag groote lichaamskracht. Voor werkpaard schijnt het bijzonder geschikt. Zij worden dan ook bijna allen voor den landbouw gebruikt. Het is dik behaard en zeer vleezig, waardoor het moeielijk in zijne bewegingen is en spoedig zweet. Waarom nu van zoo'n paard een remontepaard te willen fokken Niet velen zullen daar denkelijk aan beginnen. Het Zeeuwsche paard moet KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 18 Augustus 1885. STAATSLSSBIKIKSH. EUROPA. Hongarije, Obl. Leening 1867 dito, Goudleening Italië, 1881. Nederland, Cert. N. W. S. dito, dito dito dito, dito dito dito Obl. 1883 Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. dito, dito zilver Jan.-Juli dito, dito goud Portugal, Obl. Btl. 53/80 dito, dito 1881 Rusland, Obl Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 dito Obl. dito dito dito dito '55 dito 6e 1864 ƒ1000 1866 100 1872 gecons. 1873 dito 1877 dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito 1860 2e dito dito 1875 gecons. dito 1880 gecons. dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) dito dito 1859 dito dito 1883 in goud Spanje, Perp. Sch. dito dito dito 1870 dito dito Amortis dito dito perp. Schuld Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr, dito dito 1863/1865 dito dito 1869 geregistr. AFRIKA, Egypte, Obl leening 1876 dito Spoorwegleening 1876 PCt. 5 5 5 2% 3 4 4 5 5 4 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 b 4% 4 u. 4% 4 4 3 6 4 2 4 4 6 pa. 99 87% 91 68% 82% 102 102 66% 67 873/, 43% 81% 1003% 583% 84 96 93 933% 96% 56% 94% 90% 86% 76 103% 55 48 70 54 15% 64% 81% bij den landbouw in gebruik blijven en met het oog daarop voortgefokt worden. Wij moeten geen ander doel voor oogen hebben dan het werkpaard; maar wij moeten meer oordeelkundig fokken, zooveel mogelijk in 't ras zelf de hengsten zoeken of door kruising met zware hengsten een regelmatig paard zien te krijgen. Het Zeeuwsche paard is nog het minst door krui singen gewijzigd. Het zal niet moeielijk vallen het ras zelf te veredelen. Wil men kruisen, en dat is volstrekt noodzakelijk als men geen goede hengsten in eigen ras kan vinden, dan moet men hengsten zoeken, die vormen en eigenschappen bezitten niet te veel afwijkende met die der merries en die beant woorden aan het doel waarnaar men streeft. Bij het aankoopen van hengsten moet de grootste zorg besteed worden. Alleen werkelijke paardenkenners moeten uitgaan om een hengst te koopen. Nemen zij dan nog een veearts mede, dan kunnen wij verzekerd zijn van geen hengsten te koopen met overerfelijke gebreken als maanblindheid, spat, kolder, gallen enz. Over 't algemeen zal men voor een uitmuntenden hengst veel geld moeten betalen daarom is het goed, dat hij aangekocht wordt door vereenigingen. Elk lid der vereeniging kan dan bijdragen en het kapitaal tot gemeenschappelijken aankoop zal dan groot zijn. Koopt verder liever een goeden hengst voor veel geld dan een minder goeden voor welken lagen prijs ook. Het gebruik van den hengst kan volgens een zeker plan vastgesteld worden. De hengst moet niet te veel dienst doen gedurende den dektijd eene matige beweging van een paar uur per dag en buiten den dektijd moet hij werk verrichten. De hengst moet in een ruimen en luchtigen stal staan en vooral niet in het donker. De merrie, die niet grooter dan de hengst mag zijn, moet gedurende den draagtijd niet te hard werken en zacht behandeld worden. Gaan wij bij het fokken op oordeelkundige wijze te werk, paren wij kennis aan overleg, goede keuze van fokdieren aan practischen zin, dan kunnen wij van ons Zeeuwsche paard iets goeds fokken, zonder dat we ons oog slaan op het remontepaard. Westelijk Zuid-Beveland. Tot dusver gaat bet bij zonder voorspoedig met de inoogsting van de tarwe. In den loop dezer week zal het snijden bij deze en gene afloopen. Door samenloop van omstandigheden is ge noemd product als bij verrassing overrijp geworden. Op menige plaats is de korrel uitgewaaid of valt hij onder de bewerking op den grond. Hier en daar ligt hij overvloediger op den akker dan hij gezaaid wordt. Dubbel jammer dat rapers hiervan even weinig pro- fiteeren als de landbouwer. De dorsch van erwten en gerst is minder goed dan verleden jaar. Paardenboonen zijn over 't algemeen ver beneden het middelmatige; stukken in overvloed die nauwlijks zaai-contingent zullen leveren. Paardepeen staan hier en daar dun of vrij onregelmatig. Suikerbieten weten veel van de droogte. Bij uitzondering treft men stukken aan die nog de vereischte groene kleur aan het blad hebben behouden. Weilanden schijnen als verschroeid. Ingenomen hooi- weiden zelfs leveren geen groen meer op. Waar het vee den kost vindt is veelal een raadsel. Beursoverzicht. Terwijl in vorige jaren om dezen tijd stilte en kalmte aan onze beurs heerschten, maakt dit jaar daarop wel eene groote uitzondering. De affaires in Amerikaan- sche Spoorwegwaarden waren ook in de afgeloopen week zeer belangrijk en gelukkig in steeds opgaande beweging. Menigeen, die leeds langen tijd zucht onder den last van inkoopen, in betere tijden gedaan, ziet met rassche schreden het oogenblik naderen, waarop hij zijn bezit tot de vroegere waarde ziet verheven, en te oordeelen naar de voortdurende willigte ook aan de Amerikaansche beurs, slechts enkele malen door eene kleine daling afgewisseld, schijnen werkelijk betere tijden te zijn aangebroken. De toestand in Amerika is dan ook werkelijk verbeterd. pa. NOORD-AMERIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 Mexico, dito 1864 'ZUID-AMKHIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 dito dito 1875 100 Columbia, dito Peru, dito leen. 1870 Venezuela, dito 1881 xnovsT». sa ras. ohdbbh. N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. Stoomvaart Zeeland Aand. pref. dito dito Obl. Rusland, Pandb. Hyp. Bank SPQ0BWB«-L,BB1®. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 Ned. Centraal spw. gest. dito Hongarije, Theisspw. dito Italië, Zuid Ital. spw. dito Polen, Wars. Bromb. aand. dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. dito hypoth. Obligatiën dito dito dito Baltische spoorwegaandeelen Charkow Azow. Oblig. Jelez Griasi dito Jelez Orel dito ƒ1000 dito dito 100 Morschansk-Sysran Aand. Mosk.-Jaroslaw Oblig. Orel Vitebsk dito dito aandeelen Poti-Tiflis Oblig. ƒ1000 dito dito 100 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 AMERIKA. Atchison-Topeka Cert. v. Aand. dito oblig. 7 PCt. 4% 3 5 5 4% 6 4 4% 4% 5 5 4 5 5 3 4 5 4% 4 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 91 94 92% 56 101% 92% 863% Overweegt men de kansen van het oogenblik, dan ziet men goede teekenen deze zijn het juist die aan de beweging zooveel beteekenis geven. Behalve het naderend einde van den tariefoorlog, bemerkt men uit den openbaar gemaakten weekstaat van de New-Yorker Banken eene herlevendiging van den handel, en zijn de verwachtingen omtrent den oogst tamelijk gunstig, vooral wat de katoen betreft. De rijzende beweging, uitgegaan van New-York, vond krachtigen steun te Londen en onze Amsterdamsche beurs laat zich niet onbetuigd. Eene belangrijke stij ging is daarvan het gevolg geweest en naar het zich laat aanzien kan zij nog verderen voortgang hebben. Eenmaal een betere toon heerschende, bepaalde deze zich niet uitsluitend tot Amerikanen. Zoo stegen ook Turken en Mexicanen een weinig. Ook Peruanen gingen wat vooruit, teiwijl Venezuela- nen zich op vorigen koers handhaafden. In de Europeesche Staatsfondsen was het stil. Metallieken bleven in éen doen; Bussen gingen wat vooruit, zoomede Hongarendie zeer vast waren. Ofschoon de berichten omtrent de uitbreiding van de cholera in het zuiden van ons werelddeel treurig blijven luiden, zijn de koersen van de fondsen van Spanje en Portugal wat verbeterd. Portugeezen kon den zich van 42% tot 43% pet. herstellen, daar het Engelsche aanbod achterwege bleef, en van Spanjaar den verbeterde de prijs van 54% tot 55 pet. Nederlandsche staatsfondsen bleven onveranderd vast op vorige koersen; zelfs stegen de 3 pets. nog verder van 823% tot 82% pet. Voor koloniale fond sen was wat meer kooplust en de prijzen profiteerden daarbij meerendeels. Zoo stegen aandeelen Indische Handelsbank van 35 tot 38, Koloniale Bank van 51 tot 52 obligatiën Dorrepaal van 86 tot 88 pet. Alleen de obligatiën Indische Landbouwmaat- schappij gingen van 91 tot 90 pet. terugaan deelen Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap van 118 tot 115 pet. Stoomvaart Zeeland klommen van 85% tot 87 pet. In binnenlandsche spoorweg waarden ging zoo goed als niets om en bleven de prijzen onveranderd. Bussische spoorwegaandeelen en obligatiën sluiten in navolging der staatsfondsen a hooger. Eene uitzondering daarop maakten aandeelen Riaschsk Wias- ma en Morschansk Sysran, die in eene iets flauwere stemming verkeerden. Onder de Amerikaansche spoovweg-obligatiën ver dient afzonderlijke vermelding de aanzienlijke rijzing der nog altijd noodlijdende Chicago and Atlantic. Zij stegen 6 pet. (eergisteren zelfs tot 10 pet.) verge leken bij den koers der vorige week. Nochtans is tot heden geen enkel bericht ontvangen, waaruit blijkt, dat eene spoedige beslissing in de procedure is te wachten. De verschillende aandeelen van Amerikaansche Spoor wegen gingen zonder onderscheid belangrijk vooruit; voor sommigen bedroeg de rijzing verscheidene pet. Aandeelen Missouri Kansas Texas werden voortdurend voor Amerik. rekening gekocht. Naar een gerucht wil, zou er eene consolidatie beoogd worden van den Missouri Kansas Texas met den Missouri-Pacific, waarbij de aandeelen van eerstgenoemde maatschappij in aandeelen Missouri-Pacific zouden verwisseld worden, in verhou ding van een aandeel M P. voor drie aandeelen M. K. T. Reeds vroeger is er van een dergelijk plan sprake geweest. In een telegram uit Philadelphia aan de Times wordt gemeld, dat het herstel der oude vrachtprijzen op de New-York Central en de West Shore spoorwegen, door de markt is opgenomen als het bewijs, dat het geheele Amerikaansche spoorwegstelsel van de voor deden van hoogere tarieven zal genieten. Er gaat ter effectenmarkt meer om, dan in tijden het geval is geweest. In een Reuter-telegram nit New-York wordt gezegd dat het (boven aangestipte) herstel der vrachtprijzen voor reizigers tot 2 cents per mijl, hetwelk heden (Maandag) reeds van kracht is geworden, voor het 7% 97% 95% 18 9% 30% 115% 102% 32% 101% 95 102% 86% 101% 104 87% 57 7% 47% 63% 117 94 7% 85 55% 92 58% 118% dito dito dito dito dito dito dito dito dito Atl. Pacific (W. D.) le hyp. Centr. Pacific Aand. dito dito Obl. California Oregon Obl. dito Serie B San Joaq. Valley dito Cal. Pac. 2 Hyp. dito Chicago Atlantic Oblig. Cert. Chicago N. W. Cert. v. Aand. Preferred dito Cert. le hyp. Iowa Midland dito Mad. Ext. dito Menomenee dito N. W. Union dito Winona St. Peter dito Chic. Burl. Quincy. C. v. Aand. Chicago R.-Island Cert. Aand. dito South-Westh Obl. Denver Rio-Grande. Cert. v. Aand, dito dito Oblig. Cert. dito dito Cert. v. geconsol. Illinois art. van Aand. dito Leas L. Stock Cert. dito Springfield Div. Obl. Kansas Pacific dito Louisv. en Nashville. Cert. v. Aand. dito dito (le hyp.) dito dito (2e dito dito Sink, fund Obl. St.-Louis San Fr. Aand. le Pref. dito dito Oblig. dito Alg. Hyp. dito dito Wichita ,Vestern Mich. Centr. Cert. van Aand. Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S. dito in goud Obl. Miss. Kansas Texas. Aand. Miss. Kansas Texas. Obl. dito Incomebonds. dito dito Un. Pac. Soutb-Br. dito Missouri-Pacific South dito N.-York-Erie Cert. v. Pref. Aand. New-York Pens. Ohio PCt. 6 6 6 6 6 6 6 7 8 7 7 7 7 PCt. 72% 37% 110% 98% 96% 104 98 67 136% 122 129% 127% 125% 127% 126 126% 120 122% 13% 109% 71 134% 89% 106% 48 104 51 95% 8034 103 89% 95 66% 25 108% 76% 108 37% 98 geheele, ook het locale verkeer geldt. Met het oog op de bestaande concurrentie van de Lackawanna Spmij. zal het tarief naar Buffalo niet in eens, maar geleide lijk worden verhoogd. Dit bericht valt echter samen met eene belangrijke daling in Amerikaansche waarden, die gisteren als een donderslag bij heldere lucht de beursbezoekers trof. Het is te hopen, dat dit geen voorbode is van eene nieuwe catastrophe op dit gebiedmaar dat het slechts eene daling is, die door nieuwe willigte wordt gevolgd. De opinie van de meeste beurslui is gunstig. In den toestand der geldmarkt kwam geen veran dering. Geld op prolongatie blijft onveranderd, ruim en 22% of pet. genoteerd. Privaat disconto 22% pet. De op 8 dezer opgemaakte weekstaat der Neder landsche Bank wijst eene vermindering der disconto rekening met 1,500,000 en der Beleening-rekening met ƒ350,000 aan. De goudvoorraad onderging geene verandering. Buitenlandsch Overzicht. De Duitsche Rijkskanselier zal dit jaar niet meer naar Gastein gaan, zooals algemeen werd verwacht. Hij blijft tot aan den herfst te Varzin. Graaf Kalnoky, die Bismarck daar een bezoek heeft gebracht, is Zondag over Berlijn naar Weenen terug gekeerd. Uit eene korte mededeeling der Koln. Zeit. schijnt men te mogen opmaken, dat Kilnoky's onderhoud met Bismarck voornamelijk heeft geloopen over de aanstaande politieke samenkomst te Kremsier. De Kölnische zegt namelijk «Al zal Duitschland bij de ontmoeting der Keizers van Oostenrijk en Rusland te Kremsier niet zijn vertegenwoordigd, zoo zal niettemin Oostenrijk de houding van Duitschland in alle quaestiën der groote staatkunde kunnen toelichten". De Oosten- rijksche Minister van Buitenlandsche Zaken is dus door den Duitschen Rijkskanselier op de hoogte gesteld van de door Duitschland te volgen gedragslijnen men mag gerust aannemen, dat Bismarck de houding van Oostenrijk in overeenstemming heeft gebracht met die van Duitschland. Omtrent de bijeenkomst van keizer Frans Jozef en den czaar te Kremsier (Moravië) verneemt men nog, dat deze hoogstwaarschijnlijk ook door kroonprins Ru- dolf, ja misschien zelfs ook door de twee keizerinnen zal worden bijgewoond. In Berlijn weet men, volgens de Köln. Zeit., bijna zeker, dat de czaar van Rusland en zijne gemalin, na de visite aan het Oostenrijksche Keizerlijke paar te Kremsier, zich naar Kopenhagen zullen begeven, waar ook de Prins en Prinses van Wales, benevens de Koning en de Koningin van Griekenland verwacht worden. Aangezien het voor de hand ligt, dat men, van Oostenrijk naar Denemarken reizende, Duitschland passeert, zou eene ontmoeting met Keizer Wilhelm gemakkel'jk kunnen plaatshebben. De Duitsche Bondsraad hervat eerst den i 5en Sep tember zijne werkzaamheden. De wetsvoorstellen, be treffende de verzorging van Staatswege van oude werklieden en betreffende de voorziening ingeval dat aan werklieden ongelukken ovei komen, zullen in de eerste plaats den Bondsraad onledig houden. De oorlogstoebereidselen in Afghanistan worden steeds voortgezet. Te Herat zijn volgens den corres pondent van Daily News nu drieduizend man bezig aan de vestingwerken, en de geheele troepensterkte in dat gedeelte van het land bedraagt 12000 man. De Russen verzuimen niet, om eene beweging in hun voordeel onder de bevolking te verwekken. Kolonel Ridgeway, de Engelsche gevolmachtigde, die reeds te worstelen heeft met het wantrouwen van des Emirs beambten, wordt hierdoor in een moeilijke positie gebracht. Aan de Perzische grens is het onrustig. De Tnrko- mannen hebben zich voor een groot deel aan Rusland onderworpen. PCt. PCt St Paul Min. Man. art. v. Aand. 104 dito dito Obl. 7 111% dito Geconsolideerde Schuld dito 6 110 dito dito 2e hyp. 6 111% dito dito Dakota Ext Obl. 6 110% Pennsylv. Spw. Cert. v. Aand. Pittsb. Fw. Cert. v. Aand. 7 Southern Pacific Oblig. 6 97% Union Pacific Hoofdl. Certificaten v. Aand. 51 Union Pac. Hoofdlijn Obl. 6 113 dito Collateral Trust Bonds 6 104 ?4 dito dito dito 5 90% Brazilië Spoorwegleening 5 81 TBA3KWBOMAAT8CatAPPMBHt. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. 4% 103% Arnh. Tramwegm. Aand. 99% Gooische dito dito 61% Nederl. dito dito 78 Rotterd. dito dito 137 PBBWK'OtiSBXtXHfBBlE. Nederland, stad Amsterdam a ƒ1000 3 102% dito a 100 105 Stad Rotterdam 3 101% Gemeente-crediet 3 99% België, Antwerpen 1874 3 99% dito Brussel 1879 3 102% Hongarije, Theiss Regul. loten 4 98 Oostenrijk, Staatsleening 1860 5 112 Stad Weenen 1874 99 Rusland, dito 1864 5 129 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) 3 45 Turkije, spoorwegleen. 3 8 «16 COUPOHS. Oost. papier zilver Diverse in Fransche Belgische 20,20 -20,20 -11,60 - 47,55 - 47,55 Pruisische 58,85 Russén in Z. R. - 1,17% G. R. - 1.90% Spaansche Buit. - 47,55 Binn. - 2,29 Amerika in doll. - 2,46

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2