AANBESTEDING. «Sill APPELS en PEREN, DE APPELEN, ri 18,1)00 if aangeslagen Pannen met Oesterbroed Bouwland, Boomgaard, Tuin, Erf en Grond, ADVERT S N T I E N. Hollandsche Sociëteit de heer G. H. Van der Meer Mohr, op Woensdag den 19 dezer, aantebesteden: F. Kleeuwens Zoon. Openbare Verkooping. op Donderdag 27 Augustus 1885, eenige Huishoudelijke Goederen, VERKOOPIiNG op Vrijdag 28 Augustas 1885, op Donderdag 8 September 1885, 2 WOÜJVHllIZEIV, SCHUREN, Groote en kleine KAPITALEN Openbare Verkooping op Maandag 17 Augustus 1885, Openbare Verkooping op Dinsdag 8 September 1885, Pakhuis en Erf, zaak, een gedeelte van den steenoven van W. B., te Baarloo, gemeente Maasbree, uit elkander gesprongen. Nu vond men in de nabijheid van dezen steenoven een dynamietpatroon, zoodat men onderstelt dat hier kwade wil in het spel was en dat het gebeurde der vorige week eveneens tengevolge van het springen van een dynamietpatroon plaatshad. Een onderzoek is ingesteld. Be drie «stewards" der Vlissingsche mailboot «Prinses Elisabeth", die dezer dagen te Queensboro werden betrapt op het smokkelen van sigaren en tabak, zijn, na drie dagen gevangenisstraf te hebben onder gaan, vrij gekomen, na betaling eener geldboete, be dragende, voor twee hunner, 20 pond sterling ieder, voor de derde 45 pond. Bovendien hebben zij hunne ongewettigde handel wijze met verlies der in beslag genomen goederen en, wat méér zegt, van hunne betrekking moeten bekoopen. Na het Rotterdamsche schutteroproer komt het Leidsche. Dinsdag heeft men daar nl. een kapitein der schutterij, die tegen een schutter aanmerkingen had gemaakt, na afloop der exercitiën achtervolgd en aangerand. De kapt. ging bij een winkelier in huis en werd daar door de politie afgehaald en naar huis gebracht. Terwijl de twee opvarenden rustig sliepen, ont stond des nachts een lek in een vaartuig, dat bij het K-alingsche veer op de Maas laggelukkig dat een naastliggende schipper het snel zinken van het vaar tuig opmerkte en dus de twee mannen nog juist in tijds redde. Een oud man is van den trap zijner woning in de Boterstraat te Utrecht doodgevallen. Vooruitgang in de bereiding van bier. Zooals men weet, worden sedert eenige jaren rijst en mais door vele brouwers met het beste gevolg gebruikt tot de bereiding van bier, en wordt het van verschillende kanten bevestigd, dat de bieren, die uit een compo sitie van gegelatiniseerde rijst en gerstenmout worden gebrouwd, wat betreft smaak, volheid enz. overtreflen de bieren, die van gewoon mout worden bereid, alsook dat de eerste, wat duurzaamheid aangaat, het langer houden dan de laatste. Tot nutoe was de voorbe reiding van de rijst voor het brouwproces een vrij moeielijke arbeid. Korten tijd geleden het ft nu James Death te Londen zich een patent laten geven voor een toestel, door middel van hetwelk het gelatiniseeren en gedeeltelijk drogen van de rijstkorrels in hooge mate wordt ver eenvoudigd en gemakkelijker gemaakt. Die toestel is zeer eenvoudig en goedkoop. Zekere J., in dienst bij een landbouwer te Wijnansrade (Limburg), bezig zijnde met het binnen halen van veldvruchten, geraakte door het op hol gaan der paarden in een vijver en kwam onder den wagen terecht; hij bleef op de plaats dood. Te Scheveningen loopt het gerucht, dat Z. D. H. de Prins van Wied aan het Rijk in eigendom heeft afgestaan het paviljoen van wijlen Prins Frederik met gronden aan het strand, ten einde daarvan eene publieke wandelplaats te maken. Thans zijn te Amsterdam, behalve de valsche kwartjes, ook valsche dubbeltjes in omloop gebracht. Men buigt ze gemakkelijk met de hand De beeldenaar is redelijk, doch de keerzijde slecht afgewerkt. Op de wateren nabij Dordrecht en op de Zeeuw- sche stroomen ontmoet men dezer dagen van tijd tot tijd een klein wit geschilderd Engelsch stoomjacht, waarvan de opvarenden zich wijden aan de jacht op wilde eenden. Daartoe begeven zij zich in zeer lichte roeivaartuigjes naar de platen en schorren en dooden dat gevogelte met behulp eener soort mitrailleuse bij vijftigtallen te gelijk. Het is hun hierbij meer om het bezit dan om het genot te doen, daar de gedoode dieren, waarmede het tuig der boot soms vol gehangen is, bij manden vol naar Engeland worden gezonden, natuurlijk in bedorven toestand, alleen om de prijzen of weddenschap pen te winnen, door Engeloche jachtgenootschappen toe gekend aan degenen, die in een bepaalden tijd het meeste waterwild schieten. Tengevolge eener leemte in de Nederlandsche jachtwetten kunnen de buitenlandsche be drijvers van dit meer dan baldadige vernielingsspel, gedekt door het bezit eener groote jachtakte, van den vaderlandschen bodem niet geweerd worden. Men vraagt zich echter af of het geld, dat deze vreem delingen voor jachtakten betalen, wel opweegt tegen het nadeel, dat noodwendig uit dezen doelloozen ver- delgingskrijg tegen nuttige dieren moet voortvloeien. (li- N.) Eene firma te Amsterdam heeft haren honderd duizendsten soldaten-ketel voor het Ministerie van ko loniën vervaardigd. Op den ketel staat in witte letters het gedenkwaardig feit vermeld. Reeds zeven jaren is aan deze firma de levering der ketels gegund. De Leidsche politie heeft de hand gelegd op een jeugdige dievenbende, bestaande uit acht jongens van 11 tot 17 jaar, welke knapen des avonds uit ver schillende winkels eetbare artikelen wegnamen en, na den inhoud opgegeten te hebben, de doozen, bussen en kistjes wegwierpen. De correspondent van den Pesler-Lloyd te Karlsbad vertelt het volgende omtrent een eerste onderhoud dat Bismarck met dokter Schweninger had. «Wat den vorst bewoog den geneesheer te consul teeren, weet ik nietmaar zooveel is zeker, dat hij hem liet roepen. De dokter liet zich door den rijks kanselier diens lijdensgeschiedenis vertellen en deed, toen hij gereed was, allerlei vragen. Aanvankelijk gaf Bismarck bereidwillig antwoord, maar toen er geen einde aan het vragen kwam, werd hij van seconde tot seconde ongeduldiger en gaf aan zijn ongeduld ten slotte met de barsche opmerking lucht«Vraag niet zoo veel 1" Op vasten en volstrekt niet onderdanigen toon antwoordde Schweninger «Zeer goed, Durchlaucht, wanneer ge echter genezen wilt worden, zonder dat men u iets vraagt, moet ge een veearts laten komen die geneest zonder te vragen." De vorst was sprakeloos van verbazing over het onbeschofte antwoord en wierp den geneesheer een woedenden blik toe, die er echter volstrekt niet door van streek geraakte. Er volgde eene tamelijk lange pauze en toen zeide de vorst zeer kalm«Als het dan niet anders kan, vraag dan in 's hemels naam verder, maar ik ver wacht dan ook van u dat ge u als geneesheer even hoogst bekwaam zult toonen als in qualiteit van lomperd". De berichten uit Grenada overtreffen al wat er verschrikkelijks omtrent den toestand ten gevolge der cholera gemeld is. Naar verhouding der bevolking woedt de cholera er heviger dan ten vorigen jare te Napels, of dan zij gedurende deze epidemie te Aran- juez en te Murcia gewoed heeft, en ook heviger dan toen zij in Juli 1855 haar toppunt in Grenada bereikt had. Aan een der Madridsche bladen wordt geschreven, dat er vele zieken sterven wegens gebrek aan genees kundige hulp. Anderen sterven van ellende. De kas der gemeentebesturen is uitgeput, en wat de regeering doet is bij lange niet voldoende om in het hoog noo- dige te voorzien. Te Grenada dreigt hongersnood, in dien de regeering niet onverwijld krachtdadiger bij springt. Den 11 dezer werden in de provincie 728 personen door de cholera aangetast en bezweken er 313. Een Parijsch blad maakt eene opmerking, waarvan de juistheid algemeen zal worden erkend, ofschoon men zelf niet op de gedachte was gekomen. Terwijl de dames zich kleeden naar de Fransche mode, geeft voor de heeren Engeland de mode aan. Zelfs de Parijsche jeunesse dorée ontvangt uit Londen de voorschriften hoe zij zich kleeden moet. Op grond van dien toestand voorspelt nu het blad, dat eerlang de schoenen met «punten zullen verdwijnen en plaats maken voor voet bekleedsels, die van voren breed zijn tot heil en welzijn van de menschelijke toonen. Voorts zal de das, die de linnen borst bedekt, weder vervangen worden door eene, welke het linnen zichtbaar laat, wat zeer wenschelijk isniemand weet hoeveel vuils daaronder bij niet weinigen verborgen wordt. Ook de spits toe- loopende hoeden zullen weldra algemeen in zwang komen. De Prins van Walss, 'die het oppergezag in het rijk der mode bekleedt, heeft deze verschillende ver anderingen voor zichzelven aangenomen. De Helsingforser Ostra Finland meldt het vol gende ongeval, dat den spoortrein, waarin de keizer van Rusland en zijne familie in Finland gezeten waren, overkomen isToen de keizerlijke trein op den tocht naar Wellmannstrand over eene brug bij Salaakka- lachti stoomde, wnrd er plotseling midden op de brug een vreeselijk gekraak vernomen en vlogen er van het derde rijtuig stukken hout over de brugleuning in het water, zoomede glasruiten van een portier. Er werd dadelijk een noodsignaal gegeven, waarop de trein bleef stilstaan. Alleen het derde rijtuig, waarin de keizerlijke familie zat, werd beschadigd de overige wagens van den trein zijn gaaf gebleven. Een persoon van den op de brug staanden wachtpost werd licht gekwetst. Toen de keizer naar de oorzaak van het gekraak vroeg, gaf men hem ten antwoord, dat men vergeten had het portier van het derde rijtuig dicht te sluiten, ten gevolge waarvan het tegen de brugleuning heeft gestooten en afgescheurd is. De keizer gaf open lijk zijne afkeuring te kennen over deze verregaande nalatigheid en beval door te rijden. Er is een streng onderzoek naar het ongeval bevolen. In een dicht bewoond groot huis van Manches ter (New-Hampshire) is een hevige brand uitgebarsten, waardoor zeven personen op de hoogste verdieping zijn omgekomen en twee vrouwen ernstig werden gekwetst. Laatste en telegraphlsche berichten. Ierseke. Benoemd tot gemeente-vroedvrouw alhier mej. C. M. De Broekert te Rotterdam. Ierseke. OESTERBEURS. Nieuwe pannen aange boden, niet gedaan. Jarige oesters f7,50, f5,50 9n f4,50 gedaan. Het gerechtshof te 's-IIage veroordeelde heden J. J. H., te Hoofdplaat, wegens diefstal van tarwe meel tot 183 dagen eenzaam C. V. d. K., te Veere, wegens kindermoord tot 1 jaar eenzaam J. L. E. F., te Middelburg, wegens feitelijkheden te gen de eerbaarheid tot 5 maanden eenzaamI. J. P., te Ierseke, wegens hetzelfde feit tot 183 dagen eenzaam. Bevestigd werd het vonnis der Middelburgsche recht bank, waarbij K. S. uit Hansweerd veroordeeld werd tot 183 dagen celstraf wegens twee diefstallen ge pleegd te Krabbendijke. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 14 Augustus 1885. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lncht. Thermom. stand Celsius Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 aar. s morgens 8 769 West. Half bew. 15 0.15 s midd. 12% 7.69 D 19.5 s avonds 5 769 N.west. Licht bew. 18.5 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Een depressie, waarvan 't centrum buiten 't gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst be kende barometerstand ongeveer 754 m.M. bedraagt, bevindt zich ver van ons en Noordwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich in 't Zuiden van ons land. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uurVlissingen 2.3 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uur Maastricht 1.7 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een 't verschil werd kleiner. Barometerstand te Utrecht om halfeen 769.2 m.M. Verwachting: Westelijke wind, goed weêr. ui ii i'iiiwi'iiiiwiiMiyii nMin'iHiiianiiniii iiibiii—inmm— Burgerlijke Stand Goes van 1214 Augustus 1885. Ondertrouwd: den 12, Jacobus Verbeemen, 23 j., jm., en Catharina Adriana Thijsebaard, 23 j., jd. den 13. Janus Van Luijk, 64 j., weduwnaar van Jaco- mina Van Wijck en Tannetje Verhagen, 53 j., weduwe van Marinus Adriaanse. Getrouwd den 13, Jacobus Van Eijzeren, 19 j., jm., te Middelburg en Geertruid Rooze, 26 j., jd.An- thoDie Bruel, 24 j., jm., en Pieternella Dirkte, 21 j. jd. 319e Staatsloterij, 2e kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Donderdag 13 Augustus, 4e lijst. Geene. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. St. Annaland. Door den heer L. Bronsgeest te Tilburg werd jl. Dinsdag ten overstaan van Notaris Wagtho alhier voor den tijd van 7 jaar verpacht een perceel weiland en 9 perc. bouwland, gelegen onder deze ge meente. Naar ander gewoonte werden door de arbeiders weêr flinke prijzen geboden en de tegenwoordige tijds omstandigheden in aanmerking genomen veel te hoog. Het le perceel weiland groot 1.66.40 H.A. werd gepacht voor 29 per 29.24 A., terwijl de perc. bouwland mede per 39.24 A. (BI. gemet) werden verpacht als volgt: 2e perc. 1.05.10 H.A. voor ƒ40. 3e perc. 1.10.15 H.A voor ƒ36. 4e perc. 1.20 60 H.A. voor ƒ30. 5eperc. 1.56.65 H.A. voor ƒ33. 6eperc. 1.03.10H.A. voor 33. 7e perc. 1.58.20 H.A. voor 29. 8e perc. 0.95.60 H.A. voor ƒ39. 9e perc. 1.00.10 H.A. voor 42. 10e perc. 3.16.30 H.A. voor ƒ18. Behalve deze pachtsommen moeten de pachters ook nog betalen de Polder- en Grondlasten. Dat voor perc. 10 slechts ƒ18 geboden werd komt door de bepaling, dat dit perceel in weiland moet gelegd worden en dit den geheelen pachttermijn moet blijven. Afloop der aanbesteding van het bouwen van een koffiehuis voor den heer Johs. Lamper te Ierseke. Ingeschreven werd door de heeren H. Schoonejongen te Middelharnis voor 1299, A. Marteijn te Kruininge voor 1187, A. Menheere te Hansweerd voor 1060, P. Dronkers te Kapelle voor ƒ1058. Gegund aan den laagsten inschrijver. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 15 Aug. Kapelle. boomvruchten, mr. Liebert en Pilaar. 17 Kloetinge, boomvruchten, Mulock Houwer. 19 Kamperland, herveiling hofstede, Tak en Roelof. 19 Ierseke, woonhuizen en erven, Pelle en Lansen Croin. 27 Sinoutskerke, diversen, De Ronde Bresser. 28 Ierseke, pannen met oesterbroed, V. d. Broeke. 3 Sept. Kapelle, hofstede, Gallis Merens. 5 h Goes, erfpachtsrecht, Mr. Liebert. 8 Goes, huis, Mulock Houwer. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Iuformatiën. 19 Aug. Goes, smederij, De Koning. Marktberichten. KRUININGE, 12 Augustus 1885. Tarwe f 7,25 a f7,Rogge f6,a f5,90, Winter gerst f 4.75 a f 4,60, Erwten f8 a f7,75, Winter-Kool- zaad f 8,75 a f8,60, alles per hectoliter. MIDDELBURG, 13 Augustus 1885. Tarwe en van 'tnieuwe gewas, Rogge. Winter- en Zomergerst, Groene Erwten en Koolzaad werden uit Walcheren aangeboden. Van buiten was zeer weinig ter beurs. De aanvoer was klein door de drukte der landlieden met het snijden van 't Tarwegewas en anderen veld arbeid. Tarwe werd langzaam voor verbruik en geringe verzending, flauw prijshoudend betaald. Rogge, van niet zeer droge qualiteit, onveranderd. Wintergerst zonder prijsverandering Zomergerst waarvan enkele monsters werden aangeboden, uiteenloopend van kleur, is volgens noteering afgegeven. Witte Boonen, die bijna zijn opgeruimd, werden eender in prijs, zooals genoteerd, verkocht. In Bruine- eu Paardenboouen ging niets om Van Groene Erwten was een tamelijke aanvoer, de qnaliteit blijft voldoende, op goede kook zijn ze f0,25 hooger genomen. De aanvoer van Koolzaad vermindert zeer veel: voor olieslagerijen en verzending is het f0,30 hooger betaald. Puike Tarwe f 7,60 a f 7,75, tot de hoogste uoteering werd een gezolderde partij geveild. Rogge f 6,10 a 1 6,25. Wintergerst f 4,75. Znmeigerst f4,50. Witte Boonen f 13. Groene Kookerwten f 8,50. Kool zaad f8,70 a f8,90. Raapolie f28,50 Patentolie f30,50. Lijnolie f 26,50 per vat op 6 weken, contant f 1 korting. Lijnkoeken. Zachte f 13. Harde dito fll per 104 stuks. Versche Boter f 1,15 a f 1,25 per Kg Eieren per 100 stuks f 3,40 De ondergeteekenden betuigen hun nen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van hun geliefden zoon, broeder en aanbehuwd- broeder CORNELIS RIJK, ondervonden. Goes, 14 Augustus 1885. Weduwe L. RIJK en kinderen. Hedenvoormiddag den 13 dezer be haagde het den Heere van leven en dood van onze zijde weg te nemen mijn dierbaren man en onzer kinderen zorgdragenden vader den heer G. DE JAGER, in den ouderdom van 69 jaren en 5 dagen, na een geduldig doch smartelijk lijden van eenige weken. Zwaar valt ons dit verlies. Dat zijn heen gaan vrede is, lenigt onze smart. Ellewoudsdijk. Uit aller naam, Wed. C. DE JAGER geb. De Waal. Kinderen, behuwd- en kleinkinderen. <S'trekkende tot algemeene kennisgeving. VAN TE AMSTERDAM. (Opgericht in 1807.) Correspondent voor Goes en omstreken Het bestuur der vereeniging „de Am bachtsschool" te Goes is voornemens des avonds te 8 uren, in de restauratie zaal der Sociëteit «Van Ongenuchten Vrij" alhier, Het bouwen eener Sme derij. Het bestek ligt ter inzage bij den heer DE KONING. Aanwijzing Maandag den 17en, 's namid dags te 6 uren. Goes, 8 Augustus 1885. Het Bestuur voornoemd, J. J. OCHTMAN, Loco-Voorzitter. D. HILDERNISSE, Secretaris. uitde Fabriekvan voorhanden VN.TEmRODE.Bloem£rachtAMSTERDAM. bij De Notaris DE RONDE BRESSER zal des voormiddags te 10 uren, te Sinouts kerke, aan het woonhuis en ten verzoeke van M. Noels, publiek verkoopen 2 Schapen, 4 Varkens, 1 Kalf, 1 Geit, eenige Kippen en jonge Hanen, benevens wassende in een boomgaard achter des verkoopers woonhuis. 's namiddags te 2 uren, te Iersekevan (van 40 a 60), gelegen voor Kats, nabij den Leendert Abrahampolder, op 3 maan den crediet. In perceelen en in massa. Information ten kantore van den hoer VAN DEN BROEKE te Ierseke. De Notaris A. GALLIS MERENS te Kapelle zal des voormiddags te 10 uren, in de herberg van C. Marcusse te Kapelleten verzoeke van den eerz. Frans Staal aldaar, publiek veilen en verkoopen: EENE genaamd „Teehenburg'% bestaande in staande en gelegen te Kapelle, ter geza menlijke grootte van 10.8280 Hectaren. Te veilen in perceelen, ais op de bil jetten en schetskaarten zullen worden ver meld, combinaties en massa. beschikbaar als hypotheek op landerijen en huizen ten kantore van J. A. BEVIER DE FOUW, te Goes. 's namiddags te 5 uren, te Kloetinge, in de herberg van W. Akkenaar, voor den heer M. Burger en A. Oele, ten over staan van Notaris MULOCK HOUWER, van: wassende in verschillende boomgaarden in Kloetinge. 's avonds te 7 uren, te Goes, in het koffie huis «Bellevue", voor den heer J. W. Nijs, ten overstaan van Notaris MULOCK HOU- WER, van MET te Goes, aan de Groote Markt, wijk A no. 115, sectie D no. 385, groot 150 Cen tiaren. Verhuurd aan M. Greep voor f 500 per jaar, te voldoen in driemaandelijksche termijnen, tot 31 Mei 1886, met eenjaat op zicht.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 3