1885. N°. 96. Zaterdag 15 Augustus. 72ste jaargang. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. GOESGHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maanda.8, Woensdao en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 11 Augustus 1885. De pogingen onzer Roomsch-katholieke stadge- nooten om een eigen begraafplaats te verkrijgen en waarvan wij in ons voorlaatste nommer melding maakten zijn voorloopig in zoover geslaagd, dat bereids een stuk grond is aangekocht. Het ligt rechts van den weg, die van «de Struikelblok" af naar den Poel leidt. Als vervolg op het bericht, dat wij in ons nommer van 30 Juli plaatsten, omtrent den moord te Deli op onzen vroegeren stadgenoot, dhr. Danckaerts gepleegd, ontleenen wij aan de Deli-Courant, dd. 24 Juni, het volgende: sin langen tijd heeft er in Deli niet zoo eene al- gemeene voldoening geheerscht als toen het Zondag bekend werd, dat de beide moordenaars van den heer Danckaerts, door den heer Udo De Haes van Belawan Estate waren gevangen genomen. Na den moord schij nen zij niet dadelijk Gloegor verlaten te hebben, maar zich daar zoo lang te hebben schuil gehouden tot zij het geraden achtten de Belawan-rivier over te steken, om te ontkomen aan de nasporingen van den heer Netscher, die wetende dat zij nog in den omtrek wa ren, met zijn Javanen op 't pad was om hen te zoeken. De heer De Haes, in kennis gesteld met het bezoek dat zij zijn Estate brachten, was dadelijk met zijne Javanen bij de hand om hen waardiglijk te ontvangen en aan een achttal Javanen gelukte het ook spoedig, hen in de rivier gevangen te nemen. De premie ad 600 is aan deze lieden uitbetaald geworden. Zater dagnacht werden zij hier in de gevangenis afgeleverd. Benoemd tot lid van den Dijkraad in hetcala- miteuze waterschap Ellewoudsdijk en den calamiteuzen polder Borsele de heer J. Steketee Az., gezworen van het waterschap Baarland c. a. zulks in plaats van den heer A. Vaar overleden. De voordracht voor gezworen van het waterschap Baarland c. a. bestaat uit Cornells Meeuwse, Johannes Mol Sz. en P. Mol Jz. Wolfertsdijk. De door de gekozen raadsleden, de heereu C. Jacob en C. Philipse, ingezonden geloofs brieven werden gisteren onderzocht; tot toelating dier heeren werd door den raad besloten. Goedkeuring verleende de raad aan de rekening van het burgerlijk of algemeen armbestuur over 1884 met een goed slot van 1087,86 de ontvangsten bedragen ƒ3614,42 en de uitgaven ƒ2526,56 en aan de be grooting van gemeld armbestuur, beloopende in ontvang en uitgaaf ƒ3399,65, met een post van onvoorziene uitgaven ad f 556 65. De gemeente-rekening over het jaar 1884 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op 14561,81%, in uitgaaf op 15052,94%, alzoo met een nadeelig slot van ƒ491,13 De instructie voor den gemeente-geneesheer en het reglement voor het burgerlijk armbestuur werden ge wijzigd en de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Nooteboom, als wethouder, werd ver vuld door de benoeming van den heer M. De Kater, die staande de vergadering verklaarde de benoeming aan te nemen. Ellewoudsdijk. Bij de stemming voor één lid van den gemeenteraad, noodig geworden door het als zoo danig bedanken van den heer A. Vroegop, waren 26 stembriefjes ingeleverd. Bij de opening bleek, dat 16 stemmen waren uit gebracht op den burgemeester, den heer E. A. Van der Bent, 6 op den heer M. Mol, 3 op den heer J. Rottier, terwijl één briefje in blanco was. Eerstge noemde is mitsdien gekozen. De heuglijke tijding, dat de heer Arie Smit opnieuw tot burgemeester van Vlissingen is benoemd, werd daar met het uitsteken der vlaggen van de openbare en eenige particuliere gebouwen, alsmede met het spelen van het carillon op den St. Jacobstoren begroet. Door een te Vlissingen gevestigden Engelschen koopman worden daar vele jonge mosselen (mossel zaad) van Faversham aangevoerd, die in schuiten naar Bruinisse en Philippine overgeladen worden, om daar op de banken te worden geplaatst. De koopman heeft 5 kotters voor dat transport en bezit groote strekken mo8selgrond aan de Engelsche kust, die hem hoege naamd niets kosten. (D.) In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de Kamer van koophandel en fabrieken te Middel burg werd door de commissie voor de maand Juli, de heeren De Kanter, Alberts en Den Bouwmeester, rap port uitgebracht omtrent het adres der heeren J. H. Van Loon en Zn. te Harlingen, ter zake de belangen van den houthandel, aan de Tweede Kamer ingediend. Eerst wordt door de maand-commissie opgemerkt, dat adressanten de nadeelen van den ongehinderden en onbelasten invoer van buitenlandsch bewerkt hout schromelijk overdrijven en dat van het daardoor broode loos worden van duizenden in den lande noch hier, noch elders sprake kan zijn. Hierna gaat de commissie na het al of niet wen- schelijke en doelmatige van het verzoek der adressanten, nl. dat het der Regeering moge behagen, op het be werkt hout eene billijke belasting te leggen, hoog ge noeg om de concurrentie niet buiten te sluiten. Ofschoon erkennende dat de steeds toenemende in voer van bewerkt hout een nadeeligen invloed uitoefent op de houtzagerijen, meent de commissie dat dit alleen weg te nemen zou zijn door een zoo hoog inkomend recht, dat het met eene verbodsbepaling gelijk staat en een minder hoog recht de houtzagerij niet baten en den houthandel ontzaglijk belemmeren zou. Wat betreft de door adressanten aangevoerde mo tieven, als zoude een inkomend recht gewenscht zijn in het belang der handelsvloot enz., meent de com missie dat die allen grond missen en staaft dit door eenige beschouwingen en cijfers, om ten slotte der Kamer voortestellen, het adres der heeren Van Loon volstrekt niet te steunen. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. (A.) Bij.het te 's-Gravenhage gehouden examen voor candidaat-notaris is gisteren o. a. geslaagd, voor het tweede gedeelte, de heer L. J. Van der Moer, geb. van Kolijnsplaat. Het antwoord van den heer Rengers op de hem gestelde vraag betreffende zijne meening omtrent eene eventueele wijziging van art. 194 der Grondwet luidt, dat hij «het billijk vindt, dat met behoud der hoofd strekking van art. 194 de woorden gewijzigd worden, zoodat er meer vrijheid overblijft voor den gewonen wetgever. In elk geval wenscht hij eene bepaling in de Grondwet, dat geene gelden van staats- of gemeente wege mogen besteed worden voor het bijzonder ker kelijk dogmatisch onderwijs." -De anti-revolutionaire kiesvereen:ging «Neder land— Oranje" te Dokkum heeft den heer jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman te 's-Kage tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In de Woensdag voortgezette zitting der 100ste Algemeene Vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen was aan de orde de herziening der wet. Op voorstel van den Voorzitter werden geen algemeene beraadslagingen gehouden. Het hoofdpunt van het debat lag in artikel 1 van het wetsontwerp met het amendement Amsterdam c. s. Het concept art. 1 zegt nl. «Het doel der Maat schappij isnaar de beginselen van den christelijken godsdienst algemeen volksgeluk te bevorderen. Te dien einde tracht zij mede te werken tot verbetering van den verstandelijken, zedelijken en maatschappelijken toestand des volks, bepaaldelijk door invloed te oef-nen op de opvoeding en het onderwijs, de veredeling van volksbegrippen en de verheffing zoowel van het arbei dersvermogen als van den levensstandaard der werk lieden". Daarop is door de dep. Amsterdam, Groningen en Velp een amendement voorgesteld om dit art. een voudig te doen luiden«Het doel der Maatschappij is algemeen volksgeluk te verspreiden". Dit amende ment wordt verworpen met 536 tegen 386 stemmen. Overigens droegen alle verdere discussiën een zuiver huishoudelijk karakter. Alleen het amendement Am sterdam om artikel 4 (De maatschappij in haar geheel beschikt over de haar ten dienste staande geldmid delen voor: lo. het in standhouden van een kweek school voor bewaarschoolhouderessen enz. enz.) te laten vervallen, werd door de wetscommissie en het hoofdbestuur krachtig bestreden, wijl men het nood zakelijk achtte dat de voornaamste werkzaamheden in de wet werden omschreven, als belijdenis van be ginselen en als leiddraad voor het hoofdbestuur. Daar tegen vreesde men dat opsomming van enkele werk zaamheden zou worden opgevat als een uitsluiting van andere, zelfs van die waartoe besloten is. Het amendement werd daarop met 546 tegen 355 stemmen verworpen. Bij art. 20 werd, op voorstel van het departement Duurswolde, bij acclamatie besloten, de algemeene vergadering te houden op Woensdag na Pinksteren. De wetscommissie had voorgesteld dit te doen den Woensdag na Paschen. Bij art. 43, over het hoofdbestuur, werd met 504 tegen 402 stemmen verworpen een amendement van het departement-Amsterdam, om te bepalen dat van de 12 leden van dat bestuur er minstens 9 in plaats van 6, zooals de wetscommissie aangaf in de hoofdstad zouden moeten wonen. Er werd, op voor stel van hetzelfde departement, bij acclamatie bepaald dat de voorzitter en de algemeene secretaris hun domi cilie in Amsterdam moeten hebben. Verworpen werd nog, bij zitten en opstaan, een amendement-Amsterdam om de artikelen 67 tot 74, betreffende eene tienjarige wetsherziening, te doen ver vallen. Verder werd besloten dat er in 1886 geen alge meene vergadering zal gehouden worden, maar dat de eerstvolgende zal plaats hebben op Woensdag na Pinksteren in 1887. Na het behandelen der artikelen werd er gelegenheid gegeven tot algemeene beschou wingen. Rotterdam drong aan op meerdere oplossing dèr sociaal-economische vraagstukken, door het doen herleven van den Volksalmanak met het jaarboekje ver- eenigd of afzonderlijk. Ook achtte dat dep het wen- schelijk om meer te doen voor het bewaarschoolonder- richt. Het hoofdbestuur aanvaardde dankbaar deze wen ken. Het plan was den Almanak te behouden. Daarop werd de geheele herziene wet bij acclamatie aange nomen, het gevolg daarvan is dat ook het geheele hoofdbestuur zoodra mogelijk aftreedt. De aftredenden zijn herkiesbaar. Vervolgens werd behandeld (als urgent verklaard) een amendement-Alkmaar c. s. op art. 4, om daarbij in te lasschen «het verleenen van eervolle onderschei dingen aan hen, die om zelfverloochening, edelmoedig heid of welbeproefde trouw zulks waardig w orden ge keurd." Rotterdam sloot zich bij dat voorstel aan, ook Wol- vega verdedigde het, wijl het afkeuring verdient de sedert honderd jaren verleende onderscheidingen op te heffen. De financiëele commissie en het hoofdbestuur waren er tegen. Door de herziene wet was de gelegen- geopend om verdiensten op andere wijze te beloonen. Rotterdam en Rijswijk verdedigden het voorstel om de waarde, die het volk hecht aan de Nutsmedaille en omdat het beter is dat het hoofdbestuur de eere blijken geeft en niet de departementen, die allicht daarmede kwistiger zouden zijn. Het voorstel werd echter bij zitten en opstaan verworpen. Daarna wordt behandeld het voorstel van het hoofd bestuur om ƒ1000 te bestemmen voor reis- en ver blijfkosten voor sprekers, die buiten hun woonplaats voordrachten houden. De financiëele commissie advi seert tot verwerping, het toestaan van zelfs de geringste som afradende als doelloos. Het hoofdbestuur verdedigt het voorstel als een proefneming en een middel van propoganda en als een gevolg van de verleden jaar aanvaarde opdracht om een voorstel te doen. Eenige wijzigingen der details worden door Utrecht en Goes voorgesteld en door het hoofdbestuur overgenomen. Het geamendeerd voorstel wordt daarop aangenomen met 598 tegen 298 stemmen. Drie voorstellen tot ondersteuning van de departe menten bij de oprichting en instandhouding van scholen voor handenarbeid worden gezamenlijk behandeld Amersfoort wil 1000 beschikbaar stellen voor 1885 1886 Oosterbeek elk jaar ƒ1000, en Arnhem ƒ300 gedurende twee jaren. De financiëele commissie onder steunt het voorstel-Arnhem, dat alleen de bevordering beoogt van handenarbeid, door ondersteuning van het tijdschrift van de Vereeniging ter bevordering van arbeid-onderwijs. De voorstellen van Amersfoort en Oosterbeek werden bij zitten en opstaan verworpen dat van Arnhem werd mede verworpen, met 452 tegen 425 st. Na wederzijdsche plichtplegingen wordt de verga dering gesloten. Eenigen tijd geleden werd er verzekerd, dat veel omvattende wijzigingen in de Gemeentewet bij de re geering in bewerking waren, en dat het daartoe strek kende wetsontwerp reeds den Raad van State bereikt had. Naar wij uit goede bron vernemen, bepaalt zich alles tot de aanvulling van één enkel artikel van ge zegde wet, te weten art. 49. Bij dat art. is het geval voorzien, dat de leden van een Gemeenteraad niet ten vereischten getale (de grootste helft van het wettelijk ledental) ter vergadering opkomen. Na tot tweemaal herhaalde oproeping voor eene nieuwe vergadering kunnen de aan de orde gestelde zaken alsdan worden afgedaan door «de tegenwoordige leden", onverschillig hoe weinig in getal dezen ook mogen wezen. Zooals bekend is, heeft zich echter laatstelijk in een of twee gemeenten het geval voorgedaan, dat uit verzet tegen den Burgemeester de raadsleden allen het werk staakten. Ook op de herhaalde oproepingen bleven allen weg. Er was dus geen enkel «tegenwoordig lid." Geen besluit hoegenaamd kon er genomen worden, en de bepalingen van art. 49, die diergelijke stremming in het beheer der gemeentezaken moeten voorkomen, bleken alzoo in de practijk onvolledig. In die leemte wil men thans voorzien. Naar ons gezegd wordt, door in het uiterste den Burgemeester bevoegd te verklaren om loco den Raad te handelen. Nli. Ct.) In de algemeene vergadering der Christelijke werkliedenvereeniging «Patrimonium" werden door den heer Kater eenige beschouwingen gegeven over het kiesrecht. Algemeen stemrecht acht hij gevaarlijk voor de rust van het landhij wenscht het stemrecht toe gekend te zien aan alle geboren Nederlanders, hoofden van gezinnen, die minstens 23 jaren tellen, geen oneer baar bedrijf uitoefenen, geen rechterlijk vonnis ten hunnen laste hebben en in algemeenen zin kunnen lezen en schrijven. Tegen eiken census werd door hem streng te velde getrokken. Zelfs de laagste census, 20, duldt niet dat de vierde stand burgerschapsrechten verkrijgt derhalve ook het ontwerp-Lohman werd door hem ver oordeeld. Over het regeeringsvoorstel, om de huurwaarde tot maatstaf te nemen, liet deze spreker zich niet uit. «Patrimonium" telde het vorig jaar 30 afdeelingen met 4000 leden; thans zijn daar 14 afdeelingen bij gekomen en telt het Bond 4834 leden. De opbrengst van 's Rijks middelen over de maand Juli jl. bedraagt 7,733,305,41%, tegen f 9,974,634,96% in Juli '84. In de eerste zeven maanden van 1885 werd ont vangen 57,254,706 68, tegen 57,537,398,97 gedurende dezelfde maanden van het vorig jaar. De Minister van Staat, Minister van Binnen]. Zaken, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid voor het middelbaar onderwijs en van de akten van bekwaamheid voor het lager onderwijs in hand- teekenen en landbouwkunde, dit jaar in de maanden November en December, voor zooveel het teekenen betreft ook in de maand Oct., zullen worden afgenomen. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onder werpen, moeten zich vóór 10 Sept. e. k. bij het Dep. van Binnenl. Zaken aanmelden. (Zie verder Staatsct. van heden.) Het centraal bestuur van het prov. Gron. Werkl. Verbond heeft aan de Tweede Kamer een adres ver zonden, waarbij het verzoekt, dat ook werkmanskin deren met goeden aanleg zullen kunnen geplaatst worden op de inrichtingen voor het middelbaar en hooger onderwijs, en wel met dien verstande, dat niet alleen het onderwijs gratis worde verleend, maar dat ook kleeding, voeding en hetgeen er mee in verband staat, aan hem, Mie blijk geeft van bekwaamheid, door den Staat worde bekostigd. Professor Palmieri, de beroemde waarnemer van den Vesuvius, heeft den uitslag zijner onderzoekingen het licht doen zien, die hij met behulp van een door hem geconstrueerden electrometer gedaan heeft omtrent de electriciteit in de lucht. Hij stelt het volgende vast: lo Bij helderen hemel is de electriciteit der lucht steeds positief, wanneer binnen een bepaalde grens, die tot 70 Km. kan gaan, noch regen, noch hagel, noch sneeuw valt. 2o. In tegenstelling met wat gewoonlijk aangeno men wordt, hebben de wolken geen positieve electriciteit, zoolang zij niet op het punt zijn van zich in regen, sneeuw of hagel op te lossen. 3o. Overal, waar regen valt, komen ook sterke sporen van positieve electriciteit voor; deze is omringd door eene zone negatieve elec triciteit, waarop dan weer eene zone positieve electriciteit volgt. Palmieri komt door zijne waarnemingen tot het besluit, dat elke wolk, die zich in regen uitstort, eene voortdurende bron van electriciteit is, en dat deze, als zij niet door de vochtigheid of door de omgevende lucht kan ontwijken, zich in den vorm van eene vonk of als een bliksemstraal naar de aarde toe, of in de nabijzijnde wolken ontlaadt. hip ii h 'I li 'ffli'l' |'I ""iT* TH" Tl* 'ld ivpwhii tfh— De alg. Synode der Ned. Ilerv. kerk heeft Woensdag bij herstemming afgestemd het voorstel der leden, die uitbreiding van het reglement op het hulp pensioenfonds wenschten. De conclusie van het rapport der commissie voor de voorstellen ter reorganisatie der Ned. Ilerv. Kerk is na ernstige en breede beraadslagingen (de zaak in handen te geven eener bijzondere commissie) bij eind stemming afgestemd. De Synode zelve zal nu de voorstellen ter reorga nisatie in behandeling nemen. In behandeling wordt gebracht het vroeger inge diende en in druk aan de leden uitgereikte «rapport van de commissie over de voorstellen tot wijziging van het reglement op het examen (ter toelating tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk) ten behoeve van de kweekelingen der Vrije Universiteit". De conclusie van de commissie is aangenomen na uitvoerige discussie, en dus bepaald, dat de bepalingen van het reglement op het examen, wat den eisch der universitaire opleiding betreft, onveranderd worden ge laten. Z. M. heeft J. J. Van Laar, te Middelburg, voor het tijdvak van 1 Sept. 1885 tot en met 31 Aug. 1886, benoemd tot leeraar aan de Rijks II. B. school aldaar. Woensdag den 12 Augustus werd te 's-Herto- genbosch een eigenaardig en zeldzaam feest gevierd. De rijkskweekschool tot opleiding van onderwijzers en met haar de directeur dr. F. B. Trosée vierden hun vijf-en-twintigjarig jubilé. 's Morgens te tien uren had in het prachtige gebouw der liedertafel de réunie van oud-kweekelingen plaats, die ten getale van omstreeks honderdtwintig ter Hertogstad waren opgekomen. Bij de ontvangst der gasten werd het woord gevoerd door den heer Lips van Maastricht. In een rede, tintelend van heiligen eeibied en aandoenlijke liefde voor den oud-leermeester, sprak hij het gevoel van allen uit,

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1