7,- Advertentiën. van niets af te weten, en Musurus-Pacha zond hij naar lord Salisbury, die verklaarde niets te kunnen zeggen. De Arabische partij is zeer tegen Wolffs zending gekant, maar de Turksche partij niet. Dat er eenig voornemen zou bestaan Ismail te herstellen, is door Wolff in een onderhoud met den correspondent der nKolnische" te Londen uitdrnkkelijktegengesproken. Nubar-Pacha en Abd-el-Khader Pacha hebben pro- clamatiën opgesteld, om te verspreiden in Soedan, en waarbij de «rebellen" worden aangemaand, den Khedive wederom hunne getrouwheid te betoonen. Gemengde Berichten. Biezelinge. Jl. Zaterdag is aan het strand, in de Wester-Schelde gevonden eene flesch, waarin een briefje van den volgenden inhoud: Thrown overboard from the Princess of Wales, paddle passenger steamer from Harwich bij G. C. Rijnd Flearville Park Place, C. Littenhaus, England. Ierseke. Nog een kras oud man. De 88-jarige Cornelis De Regt alhier heeft vóór een paar dagen op zijn klompjes den weg van Ierseke naar het sta tion Kruininge afgelegd om zijne kinderen te bezoeken. Van de overgroote drukte in de laatste dagen in het Scheveningsche Kurhaus is door zakkenrollers misbruik gemaakt, om «zaken te doen." Er moeten belangrijke ontvreemdingen hebben plaats gehad. Door eene onbekende oorzaak is Zondagnacht een Zweedsch matroos in de Scheepmakershaven te Rotterdam gevallen en, niettegenstaande spoedig aan gebrachte hulp, verdronken. De opbrengst der vroege aardappelen is in den omtrek van Rockanje beneden het middelmatige ge bleven ook de late soorten, waaronder vooral de Zeeuwsche jammen, beloven geen ruim beschot. De prijs der vroege is 2 per mud. Te Leiden zijn des nachts bij eer, goud- en zilver kashouder door verbrijzeling eener ruit eenige zich daarachter bevindende voorwerpen ontvreemd. Bij het korte, maar hevige onweder in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de bliksem geslagen door het beschoten dak der tuinierswoning van L. D. K., in Sion (bij Delft) onder Rijswijk. Na een groot gat in het dak te hebben gemaakt, volgde de straal zijn weg langs het ledikant der dienstbode, die even te voren uit vrees voor het zware weder was opgestaan, door den zolder, sloeg een gat in den muur aan het hoofdeinde der bedstede waar K. en zijne vrouw sliepen, en verliet deze plaats weder door den tegenovergestelden muur. In het aangrenzende vertrek werd eene hanglamp geheel verbogen, de vazen op een kast verbrijzeld en een hangklok zwaar beschadigdverder vertoonden het kar pet en een sio.l kussen verschillende brandvlekken, en waren uit den muur op eene oppervlakte van drie a vier meter groote steenbrokken geslagen. Hoogst waarschijnlijk heeft de bliksem het gebouw door een in den keldermuur geslagen gat weder verlaten. Op merkelijk is het zeker, dat bij dit alles geen persoon lijke ongelukken zijn te betreuren. Wel waren de man en de vrouw eenige oogenblikken door het felle licht verblind, en gevoelde de vrouw later op den dag eenige machteloosheid in den arm, doch daarbij was het dan ook gelukkig gebleven. Maandagochtend is aan het station te Haarlem de spoortrein, komende van IJmuiden, tegen den Zand- voortschen trein gereden, die mede in beweging was. Verschillende wagens van laatstgenoemden trein zijn daarbij op en tegen elkander geschoven en beschadigd. Eenige passagiers (men zegt acht) hebben door den schok kwetsnren bekomen, maar niet gevaarlijk. Aan wien de schuld van dit ongeluk moet geweten worden, wordt door justitie en politie onderzocht. Men schrijft uit Bellingwolde aan de N. R. Ct. Onze buren over de grenzen ondervinden de zege ningen der invoerrechten op graan. Ondanks de ver zekering van vorst Bismarck dat niet het volk maar de vreemdeling deze rechten betaalt, kost er het rogge brood bijna twee cent per kilo hooger dan hier. Onze bakkers varen er wel bij. Daar er drie kilo mag wor den ingevoerd, bakken zij opzettelijk brooden van dat gewicht, die in menigte over de grenzen worden ge voerd. Sommigen leveren er meer dan drie honderd per week. In de Haarl. Ct. brengt de heer Ph. S. Frank weder de behandeling in herinnering, welke wijlen dr. J. G. Waardenburg, te Haarlem, in 1866 heeft toegepast op de choleralijders onder de werklieden aan de fabriek der firma Prévinaire Sc Co. aldaar. Zij bestaat hoofdzakelijk in het spoedig brengen der lijders naar eene kamer, waar eene gemiddelde warmte van 100 gr. Fahr. wordt onderhouden en bij hevige verschijnselen in eene kamer van 50 gr. Reaumur (144 gr. F.), 't laatste tevens met aanwending van matrassen en zakken gevuld met heet zand en inwrij vingen. Door die hooge warmte wordt sterk zweeten opgewekt, inwendig worden de bekende choleradrop- pals gegeven. In den tijd van 2 maanden werden al de in meer of minderen graad aangetasten, ten getale van 84, aldus genezen, op één na, die een geheelen dag had laten voorbijgaan, alvorens zich onder behan deling te stellen. Twee werklieden, die thuis wenschten te worden verpleegd, bezweken aan de ziekte. In de fabriek was de genoemde behandeling moge lijk, omdat men door middel van stoom de vereischte warmte kon onderhouden. Daarom wordt aanbevolen, in cholera-hospitalen een vertrek in gereedheid te houden, waar een gelijkmatige hitte van 105110 gr. Fahr. wordt gevonden. In de zomermaanden van 1883 hadden menig maal diefstallen van geld plaats uit koffers en pakjes, die per Rijnspoor werden verzonden. Spoedig bleek dat de schuldigen onder het perso neel van den spoorweg moesten worden gezocht, en de Maatschappij zelve bevorderde de ontdekking door •ene eenvoudige list. In een pakje werd gemerkt geld geborgen, het pakje werd gewoon ter verzending aan geboden en op de plaats van bestemming onderzocht. Zoo werd spoedig de conducteur W., wonende in de Goudsbloemstraat te Amsterdam, betrapt op diefstal van de gemerkte geldstukken. Justitie en politie werden in de zaak gemengdde conducteur werd ontslagen en de instructie zou beginnen. Toen W. echter zou gehoord worden, was hij ner gens te vinden. Het scherpe oog der politie zocht hem overal, doch met het-enkele resultaat, dat W. met zijn gezin zijne woning had verlaten, en dat daarna zijn spoor verloren was. Hij werd daarop gesignaleerd in het Politieblad van October 1883. De politie bleef werkzaam naar hem uitkijken. Ten slotte vond zij den verdachte. Hij was niet zooals sommigen dachten naar Amerika gegaanzelfs had hij zich niet over de gren zen des lands begeven, ja hij had niet eens Am sterdam verlaten. Ook was hij niet uit de Goudsbloem straat vertrokken; alleen had hij in een ander huis derzelfde straat zijn intrek genomen. Evenmin was hij der politie angstig uit den weg geloopen. Sedert De cember 1883 bekleedde hij de betrekking van agent van politie te Amsterdam. Te Amsterdam ligt achter de winkelruit van een handelaar in conserven enz. een komkommer van 15 Ned. pd., die gegroeid is op Soestdijk. Vakmannen verklaren, in vijftig jaar zulk een monstervrucht niet te hebben gezien. Zondagnacht is door eene onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in de stalhouderij van M. H. Janssen, in de Stationstraat te Bergen-op-Zoom. Paarden en rijtuigen werden met moeite geredeen der paarden was reeds met een drietal brandwonden bedekt. Het geheele gebouw, met het daarin aanwezige hooi en stroo, is uitgebrand. Parketvloeren, die evenals vloerkleeden opgeno men en verlegd kunnen worden, zijn tegenwoordig in Amerika een goed handelsartikel. Voor de vervaardi ging van zulke vloeren gebruikt men grof doek, waarop de stukken hout, evenals bij vaste parketvloeren, in patronen naar verkiezing worden opgelijmd. De uit de meest verschillende houtsoorten bestaande platen en reepen worden dan glad geschaafd en op dezelfde wijs behandeld als vaste parketvloeren, en kunnen op gelijke wijs gewreven, geschrobd, geolied en gewast worden als deze, en hebben dit op de vaste voor, dat dat zij vervoerbaar zijn en bij verhuizing in een ander vertrek opnieuw te gebruiken zijn. Bij groote opper vlakten of bij lange smalle, worden tot betere beves tiging der stukken hout smalle klampen tegen den onderkant van het doek gelijmd en met korte spijkers of houtschroeven met het hout verbonden. Te Cherbourg heeft men gedurende geruimen tijd proeven genomen in het arsenaal der marine, om steenkolen door een andere brandstof te vervangen bij de vloot. Ten slotte is het besluit genomen, daartoe naphta te bezigen. De voordeelen, daaraan verbonden, zijn buitengewoon groot. Vooreerst kan men aan boord der stoomschepen driemaal zooveel brandstof bergen; men behoeft slechts °/3 van het personeel aan stokers enz., bij de machines werkzaam dan kunnen de stoom ketels veel langer worden gebruiktkan veel spoediger stoom worden gemaaktis de besparing aanmerkelijk, tengevolge van den lageren prijs dezer brandstof, in vergelijking van steenkolen en hare Tioogere verhit- tingskracht enz. Hetgeen vooral veel heeft bijgedragen om dit stelsel in te voeren, is de uitvinding van Buffet, door Lecomte en Lisle aanmerkelijk verbeterd, waardoor men in het bezit is gekomen van een uitmuntenden toestel tot het bezigen van de genoemde vloeistof als brandstof aan boord van schepen. (I)e Ambachtsman.) Donderdag jl. vervoegden zich bij den koffiehuis houder P. te Party (Wittem) twee Belgische heeren en vroegen om nachtverblijf, hetgeen hun werd ver leend. Gedurende den avond lieten ze zich goed be dienen en maakten gebruik van fijne wijnen, zoodat hunne vertering binnen betrekkelijk weinig tijd on geveer 15 gulden beliep, 's Morgens echter waren de heeren reeds vóór dag en dauw vertrokken, tevens nog eene nieuwe broek van een der kostgangers mee nemende. De politie is een der oplichters reeds op 't spoor. De te Berlijn verschijnende Volks Zeit. bevat eenige staaltjes van de wijze, waarop in die stad de Duitsche taal mishandeld wordt. Een winkelier deelt mede, dat bij hem «turf, hout en andere groenten" te verkrijgen zijn en een schoen lapper vertelt dat hij «heeren en dames voor gelijke prijzen verzoolt." Een handelaar koopt«Bedden, meubels, heeren, dames, kinderen, kleedingstukken en andere benoodigd- heden tot civiele prijzen," en een fabrikant zegt dat hij er eene «kunstmatige moedermelk-fabriek" op na houdt. Een restaurateur belooft «een flinken kellner eene vaste betrekking en eene stevige keukenmeid," en een paar handelaars annonceeren een «gerookte zeevisch- handel" en een «kleingehakte houtaffaire." De hooge overheid van een landelijk plaatsje heeft, aan den openbaren weg, het opschrift doen plaatsen «deze weg is geen weg, wie het toch doet, krijgt eene boete van tien thalers of tien dagen gevangenisstraf, wie iemand aangeeft die het gedaan heeft, ontvangt de helft daarvan." Een grondeigenaar in de provincie Posen beveelt vrouw en dochter voor de bijenteelt" aan en een land bouwer deelt mede dat hij eene «iederen dag versch- kalvende" koe te koop heeft. De «Spoorweg-stoet", die den 16n, en naar men zegt, den 23n Augustus te Brussel zal uitgaan, zal zeer merkwaardig zijn. Hij bevat niet minder dan 450 paarden en 800 mannen, waarvan 600 soldaten. Al de muziekkorpsen van het garnizoen zullen er deel van uitmaken. Drie muziekkorpsen zullen gecostumeerd zijn. Daarenboven zullen er kleine korpsen zijn van 8 of 10 dilettanten, die instrumenten bespelen overeen komstig de groepen. Te Manage waren dieven op het kasteel van mevrouw H. gedrongen en hebben alles opengebroken en doorzocht. Zij wisten een koffer open te breken en er de kleinigheid van anderhalf millioen aan obliga tion uit te nemen. De dienstboden van het kasteel, door het geblaf van een hondje gewekt, waren weldra op de been en dreven de dieven op de vlucht, zonder dat zij den tijd hadden hun buit mede te nemen. De walvischvanger «Napoleon" van New Bedford is in de IJszee door het ijs vernield en 22 opvarenden moeten er den dood door gevonden hebben. Gedurende de krijgsoefeningen in het kamp van Chfflons nam een wachtmeester der artillerie, Lemoult genaamd, met al te groote haast een lont uit een koffer, waarin zich vele springbussen bevonden. Een vuurpijl schoot in brand, terwijl hij haar in handen had. Hij smeet hem zonder nadenken in den koffer. Een verschrikkelijke ontploffing volgde. Van de tien soldaten, die zich in de nabijheid bevonden, werden er zeven getroffen. Een werd op slag gedooddrie anderen zijn doodelijk gekwetst. Een der gewonden is reeds in het gasthuis overleden. Maarschalk Booth, van het Reddingsleger, zal zich bij de aanstaande algemeene verkiezing candidaat stellen voor eenen zetel in het Lagerhuis en wel onder de vlag der radicalen. Naar men beweert, beoogt hij daarmede niets meer of minder dan de «redding" van het gansche Huis der Gemeenteneene onderneming, bij welke al hetgeen de man tot dusver wrocht slechts kinderspel zal moeten heeten. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt per jaar ongeveer 17% millioen kilogram honig ge wonnen. Eene firma te New-York bezit 12,000 stokken, andere fokkers hebben er 3000 tot 5000. Met land bouwers en tuineigenaars worden vormelijke contracten gesloten ter verkrijging van het recht om bijenkorven, die een zeker aantal «volken" bevatten, op hunne gronden te mogen zetten. Ongeveer 46 kilometer verwijderd worden andere korven geplaatst. De eige naars der bijen betalen in geld of in aandeel in de opbrengst. Gemiddeld rekent men bij 2830 «volken", de opbrengst op 2830 kilogr. honing. De oppassing der korven geschiedt door lieden, die de eigenaars daartoe aangesteld hebbenzulke oppassers gaan daar bij geheel volgens de nieuwere begrippen te werk. Kunstmatige raten worden sinds eenigen tijd met bui tengemeen goed gevolg gebezigd. (Ldb. Ct.) Laatste en telegraphische berichten. De heer F. Domela Nieuwenhuijs zal, naar men ons meldt, weldra te Middelburg optreden om te spreken over algemeen stemrecht. 's-Gravenliage. De heer L. Taat, opziener 3e klasse der visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroo men, is bevorderd tot opziener 2e klasse. De heer A. Smit is benoemd tot burgemeester van Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Gelieve onderstaande regelen in UEd. geacht blad op te willen nemen. Een jaar of wat geleden heb ik herhaaldelijk in UEd. blad een en ander gelezen over het zwakke beheer van het kerkbestuur van Kloetinge, wat betreft het kerkgebouw zelf. De stem van den schrijver is tot op heden nog altijd eene des roependen in de woestijn geweest. De glazen zijn, wel is waar, eens afgewasschen, maar tot verlichting heeft -dit weinig bijgedragen, daar de ruiten door den ouderdom ver duisterd zijn geworden. Aan de opening in de zijwanden is in het geheel niet meer gedacht, het schijnt wel dat het bestuur van de gedachte uitgaatin den zomer is tocht min der nadeelig voor de kerkbezoekers en in den winter, ja, de godsdienstoefening duurt zoo lang niet en wat meer is, niemand is genoodzaakt ter kerk te gaan. Althans geeft dit zoo aanleiding tot denken, om reden het geld van de kerk tot andere doeleinden wordt gebezigd. Pas een jaar of 3 geleden is er een nieuw gemeentehuis van gezet (de buitengewone pastorie daargelaten) en nu wordt er opnieuw weer plus minus drie duizend gulden besteed om genoemd gemeente huis in te richten tot woning van den geneesheer. Zoodoende kan men licht begrijpen, dat het niet mo gelijk is om aan het kerkgebouw zelf iets te laten doen. Ik vermeen dat de vroegere afgestorvenen, die hun geld en goederen hebben opgeofferd voor de kerk en tot hare instandhouding, er zeker nu niet mede vereenigd zouden zijn, als hun geld op die wijze wordt besteed en het hoofdgebouw zelf zoo weinig werd gemainteneerd. In de hoop dat dit schrijven bij het bestuur opnieuw aanleiding moge geven, dat ook het noodzakelijk werk aan het kerkgebouw niet vergeten of op den ach tergrond gesteld worde. Dit zal wel door ieder trou wen kerkbezoeker reikhalzend verlangd worden. U dankzeggende voor de opname dezer regelen Kloetinge, Augustus 1885. EEN KERKVRIEND. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 12 Augustus 1885. Verwachting: Zuidwestelijke wind, veranderlijk weer. 319e Staatsloterij, 2e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 11 Augustus, 2e lijst. No. 14556 f20000. No. 10850 f5000. Nos. 5370, 7344 en 8206 elk f1000. Nos. 5405, 8787 en 20850 elk f200. Nos. 1115, 5089, 6182, 9836, 11713, 14674 en 16503 elk f100. Trekking van Woensdag 12 Aug., 3e lijst. No. 5377 f 2000. Nos. 4692 en 5416 elk f 1500. No. 1758 f 1000. Nos. 13746, 18050 en 19726 elk f 400. Nos. 6437,11712,14383,16763 en 17359 elk f 100 Burgerlijke Stand Goes van 1012 Augustus 1885. Geboren: den 11, Cornelia, d. v. Louis Charles Cornu en Maria Dirkse. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. InformatiërJ 13 Aug. Goes, appels en peren, Pelle en Lansen Croin. 15 Kapelle, boomvruchten, nir. Liebert en Pilaar. 17 Kloetinge, boomvruchten, Mulock Houwer. 10 v Kamperland, herveiling hofstede, Tak en Roelof. 19 Ierseke, woonhuizen en erven, Pelle en Lansen Croin. 5 Sept. Goes, erfpachtsrecht, Mr. Liebert. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 19 Aug. Goes, smederij, De Koning. Marktberichten. GOES, 11 Augustus 1885. De aanvoer bestond hoofdzakelijk uit het nieuwe gewas, waarvan Gerst en Koolzaad iets hooger prijzen opbrachten. Van Erwten werden enkele monBterB getoond die op de kook volgens noteering werden genomen per hectoliter 6,70 5,60 4,40 a I s 4, 5,90 4.70 4,25 8- 8,80 1,20 3,40 Oude TARWE ROGGE WINTERGERST ZOMERGERST HAVER BLAUWE ERWTEN 7,80 a BRUINE BOONEN PAARDENBOONEN a KARWIJ a W1NTER-KOOLZAAD per 8,60 a BOTER per K G. (Ned.®.) 1,20 a EIEREN per 100 stuks 3,20 a ROTTERDAM, 10 Augustus 1885. Tarwe. Van Inlandsche witte was de aanvoer weder zeer matig, doch de kooplust ook niet groot, zoodat de puikste qualiteiten met moeite circa vorige prijzen konden opbrengen, terwijl het overige en wel het grootste gedeelte 10 a 20 cents lager langzaam opruimde. Zeeuwsche de beste f7,50 a f8, in een enkel geval nog daarboven, goede en mindere t'6,90 ai 7,40. Rogge. Jarige wordt om de onbeduidendheid van toevoer niet meer genoteerd. Van nieuwe was de aan voer vrij belangrijk, doch valt de qualiteit niet mede, daar ze noch blank noch droog is, zooals men had mogen verwachtenenkele uitgezochte partijtjes werden van f 6,25 tot f 6,50 verkocht, doch het meeste van f5,70 tot f6,20 en wakke nog daaronder. Gerst. De qualiteit van de nieuwe inlandsche winter was gelijk aan die van de vorige week, doch minder ruim toegevoerd, terwijl de prijzen weinig ver andering ondergingen. De uitgezochte beste partijtjes f4,50 a f4,80; overigens van f4,40 a f 4,20 en daaronder. Nieuwe zomer werd van f4 tot f4,'jÖ geplaatst. Haver flauw, 10 cent lager. De beste f4 a f4,50, mindere f3 a f3,90. Boekweit niet ter markt. Boonen komen van 't nieuwe gewas nog niet voor jarige bijna niet getoond Nieuwe Blauwe Erwten nog weinig aangevoerd en alsvoren verkocht van f7,25 a 18, soms nog daar boven. De aanvoer van nieuw Koolzaad was mindrr dan de vorige week en de markt bij beter kooplust £1 hooger. Verkocht van £43 a 44; bij uitzondering voor extra puik nog daarboven. Hennepzaad oij gerij ven f8,50 a f 11,50. Kanariezaad tot vorige prijzen aangeboden, het beste 19,50 a f 10, minder f8,75 a f9,25. Meelbericht Overzicht 10 Augustus. De stem ming bleef vast maar stil en er was meer vraag naar Hongaarsch meel. Heden ging er weinig om, prijzen onveranderd. Zeeuwsche eieren 3,50 a f3,60 de 100 stuks. Meekrap zonder zaken. ROTTERDAM, 11 Augustus 1885. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd1361 runderen, 206 vette- en graskalveren, 10 nuchtere kalveren, 1459 schapen of lammeren, 490 varkens, 166 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen lste qual. 76 c., 2de qual. 65 c„ 3de qual. 46 c., kalv. lste qual. 86 c., 2de qaal. 66 c., schapen 85 c„ alles per kilo. De prijzen van het magere vee bleven onveranderd. Weivarkens goede qual. 50 a 54 cent per kilo De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f52, 2e qual. f48, 3e qual. f44, per kilo bb a 05 c. Zoo de Heere wil en wij leven hopen onze geliefde ouders JAN SANDEE en NEELTJE VERBEEK, op den 44 Augustus hunne 40jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat de Heere hen nog vele 1 moge sparen is de wenscli van dankbare kinderen, behuwd- en kinderen. Ierseke, Augustus 4885. -0- De ondergeteekenden, benoemd tot raadslid van Wolfertsdijk, betuigen bij deze hun welgemeenden dank voor het hun ge schonken vertrouwen, en inzonderheid aan de kiesvereeniging «Gemeentebelang" voor den hun verleenden krachtigen steun. Wolfertsdijk, 7 Augustus 4885. C. PHILIPSE. C. JACOB Cz. V Hartelijke dank aan de Weled. heeren J. A. VAN HEEL en S. DEKKER uit Goes, die ons, namens de firma der Oestercultuur Molijn Co. te Goes, een prachtig geschenk aanboden, waarbij, bij monde van den Weled. heer VAN HEEL, een hartelijke heilwensch werd gevoegd met onze 25jarige Echtvereeniging op 9 Augustus 4885. Voorts zij onze dank gebracht aan kin deren en alle belangstellenden voor de deelneming, op dien dag ondervonden. C. VAN DER ENDT. J. VAN DER ENDTCommee. Ierseke, 12 Augustus 1885. Op de advertentie, in de voor gaande courant tegen mij gericht, acht ik het verstandigst te zwijgen. J. VAN DER BAAN. Wolfertsdijk, 14 Augustus 1885.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 3