1885. N°. 95. Donderdag 13 Augustus. 72ste jaargang. Eene Verloving in den Kelder. FEtllLLETO.M, CSXSsGS^efeGS"- GOESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 12 Augustus 1885. Meermalen is van verschillende zijden onze aan dacht gevestigd op het niet onbelangrijk verschil in de beursnoteeringen (speciaal voor tarwe) te Rotterdam en te Goes. Wij merken hieromtrent op, dat de no teering van de beurs te Goes het officieële bericht is van de daarvoor aangewezen commissie voor de Koop mansbeurs en dat dus door ons aan de juistheid daarvan moeielijk kan worden getwijfeld. Toch valt ook, blijkens de marktberichten in dit nommer voorkomende, ditmaal weder een niet onbe langrijk verschil op te merken, daar Rotterdam de Zeeuwsche tarwe noteert op 7,50 a 8,—, Goes daarentegen op ƒ6,70 a 7, Als er onder orzc lezers mochten zijn, die de vraag kunnen oplossen, hoe dit verschil kan verklaard worden, dan houden wij ons in het belang van velen voor die verklaring aanbevolen Naar men ons mededeelt is de geldleening, uitgeschreven door de Bank van Ierseke, volteekend. De gisteren te Amsterdam gehouden honderdste algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van het Algemeen werd door den voorzitter, mr. H. P. G. Quack, met eene sierlijke rede geopend, waarin hij vooral wees op de sociale gedachte, die in de stichting der Nieuwenhuijzens ligt opgesloten en die de Maat schappij voortdurend moet verwezenlijken, zoolang er levenskracht in haar is. Vervolgens bracht het hoofdbestuur zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat enkele depait menten, waar onder Aksel, waren opgehevendat eenige nieuwe waren opgericht, o. a. te Biervliet, zoodat in het geheel thans 343 departementen bestaan met 17,504 leden. Van de machtiging, ter uitvoering van genomen besluiten, zoo noodig te beschikken over/16,700 van het kapitaal, is slechts tot een bedrag van 8000 gebruik gemaakt. Bovendien werd omstreeks 3400 besteed voor den aankoop van 5000 2% pet. in schrijving grootboek, strekkend tot bijdrage in het waarborgfonds van het Nederlandseh Werkliedenfonds. Aan de verdere uitvoering van het besluit in 1883 genomen, om de blijvende nagedachtenis aan het eeuw feest der Maatschappij te verzekeren door de stichting eener kweekschool voor bewaarschoolhouderessenwerd ook gedurende de eerste helft van het afgeloopen jaar een groot gedeelte der werkzaamheden van het hoofd bestuur gewijd. De plannen voor de verbouwing van het te Utrecht aangekochte pand werden aan eene nauwgezette herziening onderworpen; de keuze van eene voor hare moeilijke taak berekende vrouw, die met de leiding der instelling zou worden belast, werd voorbereidalle maatregelen werden genomen om de opening der school niet noodeloos te vertragen. Ten gevolge van het voorstel Nijmegen heeft echter het hoofdbestuur inzake de kweekschool in den laatsten tijd geene stappen meer gedaan. Aan het schoolfonds voor schipperskinderen in Fries- land en aan de Vereeniging tot bevordering van het schoolbezoek van schipperskinderen in Overijsel en Drente werd geldelijke steun verleend tot een bedrag van 250 ieder. Ten bate van het Nederl. Werk liedenfonds, dat op 1 Jan. 11. in het leven is getreden, werd 500 gestort tot gedeeltelijke dekking van de administratiekostenvoorts aanvaardde de Maatschappij het lidmaatschap der Pensioenvereeniging voor werk- Een Pinkster verhaal uit den tijd van den bevrijdingsoorlog. Uit het Duitsch van J. Waltz. Op zekeren dag nu, het was de Zaterdag vóór het Pinksterfeest en evenals heden een dag in de bloeiende Meimaand, trok een groote vijandelijke troep door de stad. Laura zat natuurlijk in den kelder en hield daar onderaardsche bespiegelingen. Toen de gevreesde Fran- fosen buiten de poort waren, werd de gevangene voor den dag gehaald en wat deed nu dat neuswijze ding? Zij ging in de voorkamer aan het open venster staan; na de lange opsluiting was het zoo zalig de heerlijke, frissche lentelucht inteademen en het gewoel op de straten aantezien. Maar boontje komt om zijn loontje! Een jong officier, wiens paard een hoefijzer verloren had, komt voorbij, zijn ros bij den teugel houdende. Het bekoorlijke meisjesgezicht achter de rozen opte- merken, den teugel van zijn paard aan een jongen over te geven, de trappen op en het huis binnen te stormen, was slechts het werk van een oogenblik. De kleine sloop wel dadelijk naar hare schuilplaats, maar wat hielp dat? De Franschman had haar nu eenmaal ge zien en vloog als een razende het huis door. alk wil dat mooie meisje spreken!" zoo schreeuwde liedeneindelijk richtte het hoofdbestuur tot alle departementen eene opwekking, om de vestiging van afdeelingen dier vereeniging ter hand te nemen of haar bloei te bevorderen. Aan vier departementen werden voor verschillende doeleinden subsidiën verleend, terwijl van de nog be schikbare vier beurzen van 300 'sjaars, door de Maatschappij uitgeloofd voor minvermogende leerlingen aan de rijksschool voor kunstnijverheid, na het ge houden examen, slechts aan drie de toelage kon worden verleend. Behalve dezen, bleven dit jaar zes leerlingen in de tegemoetkoming in de kosten hunner opleiding deelen. Op grond van het gunstige rapport, door den directeur der school uitgebracht, zijn thans de toelagen voor allen verlengd, terwijl andermaal eene oproeping is gedaan voor de tiende en laatste beurs, waarover het hoofdbestuur alsnog te beschikken had. Zooals reeds per circulaire ter kennis van de depar tementen werd gebracht, is het examen voor bewaar schoolhouderessen vanwege de Maatschappij dit jaar niet gehouden, wegens den ongunstigen afloop van het in December 1883 afgenomen examen. Men is intus- schen voornemens in den loop van het thans ingetreden jaar voor degenen, die op een diploma der M aatschappij prijs stellen, de gelegenheid ter verkrijging daarvan andermaal open te stellen. Eervolle vermeldingen voor bijzondere plichtsbetrach ting of eenig buitengewoon loffelijk bedrijf zijn in 1884/85 ten getale van 24 toegekend. De Financiëele Commissie brengt verslag uit omtrent de rekening over 1884, bedragende in ontvangsten ƒ44,842 26%, in uitgaven ƒ44,763.57, saldo in kas 78.69%, alsmede omtrent de begrooting over 1885, bedragende in ontvangsten en uitgaven 43,116.69%. Aan de orde is het voorstel van het dep. Nijmegen, luidende »De vergadering trekt het besluit van 1883 omtrent de stichting der kweekschool van bewaarschoolhoude ressen in". Op dit voorstel heeft het dep. Amsterdam ingediend een amendement, strekkende om: »Het besluit van '83 in te trekken, voorzoover aan het Hoofdbestuur overgelaten is de plaats van vestiging der kweekschool te kiezen, en te besluiten va. aan een Commissie van 7 leden op te dragen rapport uit te brengen over de vraag, welke plaats ook in verband met de financiëele quaestie, te beschouwen is als meest geschikt vb. de plaats van vestiging te doen bepalen op de volgende algemeens vergadering". Op het amend. Amsterdam is door Rotterdam een sub-amend, ingediend, strekkende om uit het amend, te lichten de woorden »ook in verband met de finan ciëele quaestie", en daaraan toe te voegen de woorden «met dien verstande, dat de kosten in geen geval «die van het plan van '83 (geraamd op ƒ70,000 »voor stichting en ƒ6000 jaarlijks onderhoud) te «bovengaan". Het dep. Leeuwarden stelt voor, als sub-amend, op het amend. Amsterdam, het besluit van '83 te schorsen en eene Commissie van 7 leden te benoemen, ten einde te onderzoeken of, in de tegenwoordige omstan digheden, de stichting eener kweekschool voor bewaar schoolhouderessen wenschelijk is, zoo ja, op welke wijze en waar. Het dep. Dokkum heeft voorgesteld, indien het voor- stel-Nijmegen verworpen mocht worden, te besluiten dat het Hoofdbestuur niet onmiddellijk moet overgaan hij onophoudelijk, en gevolgd door de bevende moeder, daalde hij, nadat hij alle kamers en alle hoeken en gaten tevergeefs doorzocht had, ten laatste ook in den kelder af. Maar o wonder! Het nestje was leeg en het vogeltje gevlogen. Door de vergeefsche huiszoeking nog woedender geworden, zwoer de officier, dat hij den volgenden dag met een geheel eskadron zou terugkomen en dat hij het meisje dan wel zou vinden. Nadat hij uit de woonkamer nog een klein op elpenbeen, geschil derd portret van Laura van den muur getrokken en bij zich gestoken had, verdween hij onder verwenschin- gen en bedreigingen. De oude moeder bleef in tranen badende, geheel versuft en radeloos achter. Doch stelt u hare verbazing voor, toen eensklaps haar buurman, de jonge Dernau, verscheen en haar in alle deftigheid om de hand harer dochter vroeg. »Ach God", sprak de arme vrouw, «Laura is ver dwenen, zij is niet meer in hare schuilplaats! En al vond ik haar heden terug, wat helpt het mij dan nog? Morgen ontvoert de Franschman haar zeker: ach, wat moet ik ongelukkige toch beginnen O, die oorlog, die oorlog 1" De jonge man lachte daarop zeer bedeesd en sprak «Verlaat u maar geheel op mij, Mama als ik u zoo noemen magik zal Laura wel beschermen als zij maar eerst mijne vrouw is. En in den kelder is zij nog, wel is waar niet in den uwen, maar toch in mijn kelder". Hij bracht de verblufte dame in zijn huis en geleidde haar verscheidene trappen af; en ja, daar vond tot de stichting, maar dat het de ingekomen geiden moet kapitaliseeren en rente laten dragen, onder toe voeging van ƒ1000 jaarlijks uit de algemeene kas, tot zoolang het vereisebte bedrag aanwezig zal zijn. Na langdurige discussiön, die de geheele zitting van gisteren in beslag namen, en waarbij het depar tement Goes de zeer juiste vraag deed of het niet mogelijk zou zijn op goede voorwaarden eene der bestaande inrichtingen over te nemen, wordt tot stem ming overgegaan. In de eerste plaats wordt in stemming gebracht de motie-Assen tot handhaving van het besluit van 1883. Dit wordt verworpen met 611 tegen 330 stemmen. Alsnu wordt gestemd over het amendement-Leeu warden, tot schorsing van het besluit van '83 en be noeming eener commissie van 7 leden, tot vernieuwd onderzoek. Dit amendement wordt verworpen met 700 tegen 219 stemmen. Het amendement AmsterdamRotterdam, tot schorsing van het besluit van 1883 voor zoover de plaats van vestiging betreft, en de benoeming eener commissie tot bepaling dier plaats, en waarbij de kosten van eerste inrichting nader op een maximum van 80,000 worden bepaald, wordt met 491 tegen 439 stemmen aangenomen. Door de aanneming van het amondement-Amsterdam- Rotterdam vervalt het voorstel-Nijmegen. Maandag werd in het raadhuis der gemeente Vlissingen de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Maatschappij »De Schel- de"gehouden, onder voorzitterschap van den heer Arie Smit, president-commissaris. Er waren ter vergadering aanwezig of vertegenwoor digd 27 aandeelhouders met 411 aandeelen, uitbrengende 107 stemmen. De president-commissaris deelde de goedgekeurde balans en winst- en verliesrekening over 1884 mede, waaruit bleek, dat ook in het afgeloopen jaar geen gunstig resulaat werd verkregen en de winst- en verlies rekening met een verlies van 80,338.88% moest worden afgesloten. Daarop werd door den directeur over 1884 verslag uitgebracht betreffende den toestand der Maatschappij. Vervolgens werd tot de benoeming van een commis saris overgegaan, wegens periodieke aftreding van den heer F. G. Sprenger te Middelburg, die herkozen werd. Daarna kwam in behandeling eene overweging om trent art 39 der statuten, en werd op voorstel van het bestuur besloten, de liquidatie der Maatschappij niet in overweging te nemen, doch voort te gaan om met de Regeering over het sluiten van een nieuw contract te onderhandelen. Vervolgens werd de voorloopige overeenkomst met den Staat, gesloten tot het buiten effect stellen van de gevolgen der in het vorige jaar gedane opzegging van het erfpachts-contract, goedgekeurd, alsmede het daarop betrekking hebbende contract met de obligatie houders. Eindelijk werd door de vergadering eene algemeene machtiging aan directeur en commissarissen verstrekt voor het sluiten van alle overeenkomsten, noodig voor het geval dat het hierbovengenoemde contract niet door de Wetgevende Macht mocht worden bekrachtigd. N. R. Ct. Bij de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor Dokkum zal de heer W. M. Oppedijk weder de candidaat der anti-revolutionairen zijn. zij waarlijk de gevangene, wel een weinig verlegen en in tranen, maar zij viel toch met een zeer gelukkig gezichtje hare moeder om den hals en bad haar om haar en Karei als verloofden te zegenen. Toen had er in de beide huizen der buren veel geheimzinnigs plaatsten slotte werd zelfs de goede oude pastoor ge haald en hem om raad gevraagd, 's Avonds laat echter, een uur vóór middernacht, gebeurde het wonderlijkste dat ons vreedzaam, eenvoudig stadje ooit beleefd had in de oude kapel, die bij de Martinipoort in het vrije veld stond, werd in 't geheim een jong paar in het huwelijk verbonden. Gij kunt u verbeelden Lili, hoe verbaasd ik was, toen ik in 't geheim gehaald werd en in de duisternis naar de kapel gebracht om daar te samen met Laura's moeder en Frits Berger, den besten vriend van Dernau, getuige te zijn bij het huwelijk mijner vriendin. Erg griezelig voor een zeventienjarig meisje, in wier ver beelding al de geschiedenissen van het veemgericht, die zij als een echt kind van den Duitschen bodem gehoord en gelezen had, weer levendig werden. Het was een zoele, donkere lentenacht; de lucht, gedeeltelijk bedekt met donkere wolken en af en toe een weerlichten in de verte kondigden een opkomend onweder aan. Het zwakke licht van twee kaarsen op het altaar scheen de duisternis, die reeds in de kapel heerschte, nog te verhoogen. Eensklaps begon het te waaien, waardoor de vlammen der kaarsen erg be gonnen te flikkeren en de takken der groote linde- boomen buiten tegen het kerkraam sloegen. Het was Door Z. M. is de heer H. A. De Vos van Nederveen Cappel, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslagen als adjunct-directeur van het Rijksgesticht Veenhuizen no. Benoemd tot lsten luit. bij de dd. schutterij te Zieriksee M. C. Mulock Houwer, thans 2de luit. 's-Gravenhage. De begrafenis van wijlen mr. Modder man had gisteren op Eik-en-duinen op eenvoudig plech tige wijze plaats. De ministers Heemskeri, Bloem. Du Tour en vele oud ministers, Hoogleeraren der Amster- damsche en Leidsche Universiteiten, leden van den Hoogen Raad, rechterlijke ambtenaren er. oud-leerlingen wachtten op het kerkhof den stoet af. Op het lijkkleed lagen verscheidene kransen o. a. een van de Leidsche Jurisdische studenten. Aan de groeve herdicht de mi nister van justitie Du Tour den ontslapene, roemde zijn energie en zijne bekwaamheden en wees op het strafwetboek en de drankwet, welke laatste, als de overgangsbepalingen zullen zijn afgeloopen, een mach tigen invloed ten goede op het volk kan uitoefenen. De broeder van den overledene mr. T Modderman, referendaris aan het depaitement van justitie, dankte voor de eer aan den overledene bewezen. Gisteren heeft jhr. mr. P. J. Elout Van Soeter- woudete 's Gravenhage zijn 80sten verjaardag gevierd. Hem vielen vele blijken van waardeering te beurt, niet het minst van de zijde zijner staatkundige vrien den. Een twaalftal leden van het centraal comité der anti-revolutionnaire vereenigingen boden den jubilaris een fraai album aan met vele handteekeningen voorzien. Tengevolge van het besmet verklaren der haven van Marseille zullen de stoomschepen der Maatschappij «Nederland" tijdelijk Genua, in plaats van Marseille aandoen. Het tijdstip van verzending uit Nederland der door die stoomschepen onder weg aan boord te nemen brievenmalen voor Nederlandsch-Indië ondergaat daar door evenwel geane wijziging. De Fransche pakketbooten zullen op de reis van Marseille naar Indiè tijdelijk Napels niet meer aan doen. Dientengevolge zullen de met die booten over te brengen brievenmalen voor Nederlandsch-Indië, Britsch- Indië, China en Japan tijdelijk te Marseille moeten worden aan boord genomen, waartoe zij, te beginnen met Vrijdag 14 dezer, zullen verzonden worden des Vrijdags om de veertien dagen met den trein van 5.20 's av. uit Amsterdam naar Antwerpen. Aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin is door wijlen den heer mr. H. A. van Dijk, raad van legatie, onlangs te 's-Gravenhage overleden, een legaat vermaakt van ƒ250, vrij van successierechten, terwijl het bestuur nog eene toezeg ging ontving van een geschenk groot ƒ300 van erf genamen, «die in den geest eener overledene wenschten te handelen." Het getal der weezen, dat in de eerste helft dezes jaars werd opgenomen, bedraagt 24, zoodat de Maat schappij over 1884/85 in de opvoeding van 175 weezen voorziet. Men meldt in de N. R. Ct. uit Bergen-op-Zoom De uitbreiding van het station-emplacement met bijbehoorende werken is thans geheel voltooid, terwijl tevens het dubbel spoor tot Rozendaal in gebruik is genomen. Tegen het volgend jaar zal het dubbel spoor zich uitstrekken tot Krabbendijke, zijnde een afstand van 25 KM. om angstig van te worden! De oude, eerwaardige geestelijke, die indertijd het huwelijk der moeder ingezegend en Laura gedoopt had, hield een korte, maar zeer treffende toespraak, die ons allen tot in het diepste der ziel roerde. Na het hu welijk hielp ik Laura snikkende de myrthenkrans ver wisselen met een groote kap, zooals de boerinnen uit den omtrek droegen, wier kleederdracht zij ook als vermomming gekozen had. De moeder was sprakeloos van droefheid en als versuft door het plotseling verlies harer dochter. Karei had zich ondertusschen eveneens als boer verkleed en bracht toen een eenvoudigen boe renwagen met éen paard bespannen voor de kerkdeur en deed nu Laura, die bitter weende, nadat zij een hartverscheurend afscheid van ons allen had genomen, onder de beschuttende huif plaatsnemen. Een felle bliksemstraal verlichtte dit treurig tooneel, in de verte rolde dof de donder, de lucht was pikzwart geworden en onder hare beschermende duisternis kwamen zij gelukkig over de naaste grenzen, waar de Franschen zich toen nog niet deden gelden. Laura ging door voor eene zieke boerin, die naar een beroemden wonder dokter en ziektebezweerder moest worden gebracht. Karei Dernau zag er, toen hij het paard van den kleinen overdekten boerenwagen, waarop zij hunne zeldzame huwelijksreis aanvaardden, tot spoed aandreef, zoo moedig en vertrouwend uit, dat wij achterblijvenden tot de overtuiging kwamen, dat de kleine kwikstaart bij hem in een veilig nestje geborgen zou zijn. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1