1885. N°. 94. Dinsdag 11 Augustus. 72ste jaargang. De Toelatings-examens SMEDERIJ, STEENHOUWERIJ, goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene VEEMARKT TG GOES zal gehouden worden op Dinsdag den 8 September 1885, zulks in overleg met de besturen van de afdee- lingen Heinkenszand en Kruininge der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, alsmede het bestuur der Landbouwvereeniging «Vooruitgang is ons Streven" te Kapelle. Goes, den 10 Augustus 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Yoorde HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR JONGENS zullen dit jaar plaatshebben op Donderdag 27 Angnstns, aanvangende des voormiddags te 9 uren, Goes, den 8 Augustus 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Er is vergunning verleend aan het bestuur der Am bachtsschool tot oprichting eener op het terrein aan den West wal. en aan C. BOOSTEN tot oprichting eener op het erf van het Station van den Staatsspoorweg. Goes, den 10 Augustus 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 10 Augustus 1885. Gelijk wij reeds vermeldden, werd aan den feest- disch bij gelegenheid van de vergadering der Nederl. Vereeniging van gemeente-ambtenaren alhier een heil- wensch op den Koning ingesteld. Daarvan werd per telegram aan Z. M. kennis gegeven. Den volgenden morgen is het volgend antwoord ontvangen «Baron Van Weideren Rangers, voorz. Nederl. Ver eeniging van gemeente-ambtenaren, Goes. «Zijne Majesteit de Koning draagt mij op de Ned. Vereeniging van gemeente-ambtenaren hoogstdeszelfs dank te betuigen voor het door haar den Koning op heden aangeboden telegram. Adjudant des Konings, De Ranitz." Naar wij vernemen bestaat bij de katholieken in deze gemeente het plan pogingen in het werk te stellen, teneinde eene afzonderlijke begraafplaats te verkrijgen. Gisteren is de stoomtramlijn MiddelburgVlis- singen uitgebreid naar het Badhuis in het duin, nabij Vlissingen. De dienst geschiedt alleen gedurende het badseizoen en met aansluiting aan de hoofdlijn vanaf het Betje Wolfplein langs den Koudekerkschen straatweg naar het Badhuis. Terwijl het tarief van Middelburg naar het Badhuis en omgekeerd gelijk staat met het tot dus verre ge- hevene op de lijn MiddelburgVlissingen, is men nu in de gelegenheid gesteld voor 7% cent le kl. en 5 cent 2e kl. van het Betje Wolfsplein te Vlissingen naar het Badhuis en omgekeerd te rijden. Volgens het verslag der provincie Zeeland over 1885 zijn de gronden in natemelden calamiteuze pol ders of waterschappen voor de regeling van het dijk- geschot geschat, zooals achter elke soort vermeld wordt, per Hectare Oost-Beveland 1 e soort f 60, 2e soort f 50, 3e soort f 40,4e soort f32, 5e soort f24, 6e soort 115; Willem- Anna le soort f 65, 2e soort f57, 3e soort f50, 4e soort f40, 5e soort f25, 6e soort f20; Ellewoudsdijk le soort f52, 2e soort f43, 3e soort f35, 4e soort f26, 5e soort f16, 6e soort f10; Borsele le soort f 58, 2e soort f 50, 3e soort f 42, 4e soort f 28, 5e soort f20, 6e soort f10. Verder komt in bedoeld verslag voor dat de ver gaderingen van Ingelanden van de polders Hoofdplaat en Phillippine alsmede van het waterschap Scherpe- nisse wegens te hooge waardeering herschatting hadden gewenscht of verzocht, waarop door Ged. Staten was te kennen gegeven dat de schatting had plaats gehad overeenkomstig het reglement, dat tegen de door de beëedigde deskundigen gedane schatting geen beroep toelaat en aan Ged. Staten evenmin bevoegdheid gaf tot het bevelen eener herschatting of tot wijziging der resultaten van de schatting. Aangezien in sommige vergaderingen van IngelandeD uit onze omgeving ook sprake was van hooger beroep of herschatting, komt het ons niet van belang ontbloot voor het vorenstaande meer publiek te maken. Jl. Donderdag werd te St.-Annaland de gewone vergadering van aandeelhouders in de Meestoof »De Eensgezindheid" gehouden tot vaststelling der door den boekhouder overgebrachte rekening van de teelt 1884. Behalve het goed slot van 1883 a 2174,83% was er ontvangen van reedhuur 3434,63% en wegens andere inkomsten 210,72%, samen 5820,49%. Uitgegeven samen 3391,67%, waaronder voor loon aan het werkvolk 1018,38voor brandstoffen 517,17% onderhoud van het gebouw 501,37 onkosten aankoop van 2 aandeelen in de Meestoof 699,09. Het goed slot bedraagt alzoo f 2436,82 waarvan 1080,aan de 18 deelhebbers is uitgekeerd. Vrijdagavond is te 's-Gravenhage de oud-Minister Modderman overleden. De overledene was nog geen vijftig jaar oud. Hij behoorde tot de meest uitstekenden onzer landgenoo- ten. Als hoogleeraar aan de Leidsche universiteit ver wierf hij zich grooten naam en met weerzin verliet hij die loopbaan om in 1879 optetreden als Minister van Justitie. Hij was de ziel der Staatscommissie, aan wie het ontwerpen van een nieuw Wetboek van Straf recht was opgedragen en dit te verdedigen bij de Staten-Generaal was de aanleiding tot zijn Minister schap. Hij was het ook, die de drankwet in het leven riep. De wetten, voor de invoering van het Strafwetboek vereischt, werden voor een groot deel eveneens door hem ontworpen, maar zijne aftreding, in 1883, was eene der oorzaken, dat zij nog niet tot stand kwamen. Zijn laatste openbaar optreden was bij de acade mische feesten te Leiden, toen hij voorzitter was der reünisten. De kwaal, waarvoor hij een paar jaren geleden te Wiesbaden eene operatie onderging, was oorzaak van zijn vroegtijdigen dood. Zaterdag heeft aan het Departement van bniten- landsche zaken de uitwisseling plaats gehad van de akten van bekrachtiging der op 19 April 1884 tus- schen Nederland en Frankrijk gesloten handelsovereen komst en van de daarbij behoorende verklaringen. Volgens art. 10 dier overeenkomst treedt zij op den dag der uitwisseling van bovenbedoelde akten in Bij de Regeering is de officiëele kennisgeving van den Koning der Belgen ontvangen, dat Z. M. den titel heeft aangenomen van Souverein van den onaf- hankelijken Congo-staat. Thans wordt te Berlijn zelf officieus tegenge sproken, dat er nog uitzicht zou bestaan voor Ant werpen om als aanleghaven der nieuwe stoomvaart lijnen te worden gekozen. De daartoe gevoerde onder handelingen zijn mislukt. Naar aanleiding eener mededeeling van den gezant des Duitschen Rijks wordt ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat Duitsche onderdanen, in Neder land verblijf houdende, zich voortaan ter verkrijging of tot het doen legaliseeren van door hen benoodigde stukken, rechtstreeks en zonder van tusschenpersonen gebruik te maken, zullen hebben te wenden tot het Ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn, zullende aan verzoeken door anderen uit hunnen naam gedaan geen gevolg worden gegeven. De kiesvereeniging «Hervorming zonder wanorde" te Het Bildt heeft voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Dokkum can- didaat gesteld den heer B. H. Heldt, te Amsterdam. Vele vereerders en vrienden uit het geheele land, aanhangers van de antirevolutionnaire partij, zullen aan jhr. mr. Elout Van Soeterwoude op zijn 80sten verjaardag een prachtalbum aanbieden. De aanbieding heeft plaats op 19 Augustus. In strijd met de koninklijke besluiten hebben B. en W. en de Raad der gemeente Rozendaal bezwaar gemaakt om aan den Rijks-archivaris over te geven de onder hunne berusting zijnde oude rechterlijke archieven, welke dagteekenen van vóór de invoering der Fransche wetgeving. Naar wij vernemen is de Regeering thans tussclien beide gekomen. (R, jy.) Een vergadering, door het bestuur der «Vereeni ging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer" te Amsterdam belegd, om de wenschelijkheid van een nationalen feestdag op 31 Aug., den verjaardag van prinses Wilhelmina, te bespreken, had geen resultaat, aangezien de meeste vertegenwoordigers der 60 ver- eenigingen, welke uitgenoodigd waren, geen imperatief mandaat hadden om voor of tegen te stemmen. Dien tengevolge werd de vergadering verdaagd tot heden avond. Het voorloopig comité heeft het volgend feestpro gramma voorgesteld te 7 uren 's morgens aubade door muziekcorpsen op den Damte 1 uur optocht, voorstellende door 4 groepen Neêrland's hoop, kracht, roem en deugdte 4 ureu kinderkennis, achter het Rijksmuseum te 7 uren volksconcerten op vier punten der stad en te 11 uren vuurwerk op twee plaatsen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Meliskerke door ds. J, H. Geselschap Wz., te Aksel. Tot kweekelingen aan de Kweekschool voor on derwijzers te 's-Ilertogenbosch zijn o. a. benoemd J. W. Blok en M. Weststrate te Waarde, en P. Val kier te Wolfertsdijk. Met ingang van 1 Sept. a. s. zijn tot kweeke lingen bij de rijks-kweekschool voor onderwijzers te Middelburg benoemd A. Meeldijk te Simonshaven, G. A. Haringman te Kolijnsplaat, II. Krop te Oudshoorn, H. De Cruster te Borsele, P. H. W. Sluiters te Hoog vliet, G. Zaaijer te Dirksland, R. J. Geldof te Middel burg, C. Bruin te Vlieland, J. Visser te Schoondijke, J. Hoogstrate te Kapelle, P. C. Maat te Ellewoudsdijk, A. Van Tilburg te Nieuwerkerk a/d IJsel, P. S. Van 't Hof te Klundert, A. Verboom te Nieuwerkerk a/d IJsel, F. Beun te Sluis, W. De Veij te Bath, P. De Hullu Hz. te Zuidzande, P. J. Meijburg te Honselersdijk en P. Brakman te Weesp. De «Vereeniging voor Gereformeerd Schoolon derwijs" hield de vorige week te Dordrecht haar 16e algemeene vergadering. O. m. werd deze motie aan genomen: «De vereeniging keurt ten sterkste af elke pi ging, met het doel om de christelijke school afhan kelijk te maken van den Staat en machtigt dienover eenkomstig het bestuur, met het cog op de wetsont werpen tot herziening der grondwet, bij Regeering en Kamers op het juiste oogenblik aantedringen op ver andering van art. 194, zóo, dat het vrije onderwijs regel kan worden, het staatsonderwijs slechts aanvul ling zij". Op een aan de orde gesteld punt van het hoofd bestuur De vergadering spreke haar oordeel uit over het feit, dat van regeeriögswege de paedagogiek van het program voor het examen ter verkrijging van de hoofdakte is geschrapt; en bespreke de vraag wat onzerzijds als equivalent in deze behoort te worden gedaan, werd ongeveer de volgende motie aange nomen «De vergadering, zich verheugend over de beperking van het program, draagt aan het bestuur op, zooveel mogelijk uitbreiding te geven aan het examen in de paedagogiek bij het na-examen." Van de hulpvereeniging Langerak kwam de vraag: Kan er iets worden gedaan ter voorkoming of weg neming van het nadeel dat aan het gehalte van het christ. onderwijs wordt toegebracht door onderwijzers, die hunne opleiding bij het staatsonderwijs hebben genoten Wat deze vraag betreft, was men van oordeel, dat men de onderwijzers, die aan christ. scholen onder wijzer wenschten te worden, behoorde optewekken om toch goed gebruik te maken van de lessen van pre dikanten en christ. onderwijzers, vooral wat betreft het christelijk karakter der paedagogiek. Overigens raadde men de betrokken schoolbesturen aan, bij het aanstellen van onderwijzers, dezen een klein examen of onderzoek aftenemen. Nog werd besloten aan christ. onderwijzers ernstig in overweging te geven, dat het niet wenschelijk is Les te geven aan eene rijks-normaalschool. Landbouw en Veeteelt. De late aardappelen, vooral de beroemde Zeeuw- sche blauwen, beloven in Zuid-Beveland een overvloe dig beschot. Een weinig regen zou gunstig gewerkt hebben op de ontwikkeling van den knol, die nu eer klein dan groot is te noemenmaar toch zal het beschot ruim zijn, aangezien er bijzonder veel aan de stronken hangenmen heeft er nu reeds getrokken waaraan zich 20 knollen van eetbare grootte bevonden. De graanoogst op de proefvelden der Rijksland bouwschool te Wageningen is in vollen gang. Rogge en tarwe leverden bijzonder lang stroo en flinke kor relsde gerst was middelmatig; de haver uitmuntend. Dezen zomer werden geteeld 60 variëteiten tarwe, 17 rogge, 38 gerst en 32 haver. Bij de rogge zagen wij aren van 22 duim lengte en halmen van 2 Ned. elvan de St.-Jansrogge zagen wij, hoe van 1 korrel een plant kwam met meer dan 100 halmen, en van 1 korrel Groninger wintergerst 60 halmen. In het geheel treft men ditmaal op de proefvelden meer dan 500 variëteiten van gewassen aan, daaronder 40 variëteiten gras en klaver. Aardappelen verbouwt men dit jaar in 140 soorten door de droogte blijven ze klein van stuk. Tabak en hop staan prachtig te veld. Onder de gewassen, dit jaar geteeld, behooren ook die van zaden, afkomstig uit Algiers eu de Fransche en Engelsche koloniën. Van de zaden uit Algiers kreeg men uitstekend gewas, terwijl die uit de Fransche koloniën, behalve de erwten, een slecht gewas lever den 't was een lust om te zieu, hoe prachtig die erwten geladen waren. {Dagblad). Rechtszaken. Door de ijverige bemoeiingen van de Rijksveld- wacht alhier is het hedenmorgen gelukt, de kleeding- stukken, welke den 5 jl. ontvreemd zijn ten nadeele van J. Kole te Wemeldinge en P. Van de Vrie te Kapelle, in handen te krijgen. De van den diefstal verdachte P. K. van Kapelle bevindt zich van eergis teren af in het huis van arrest alhier, waar hij eene gevangenisstraf van 2 maanden, mede wegens diefstal, heeft te ondergaan. De Amsterdamsche rechtbank behandelde Vrij dag de zaak van den sociaal-democraat Van Ommeren, gedagvaard, omdat bij zich zou hebben schuldig ge maakt aan het navolgende: dat hij te Amsterdam in den nacht van den 27en op den 28en Mei 1885, met den boosaardigen'wil om de waardigheid van het gezag van den Koning of de rechten van het Koninklijk stamhuis aan te randen en den persoon des Konings te smaden, te hoonen en te lasteren op onderscheidene plaatsen aan den open baren weg, onder anderen op eene schutting aan het Rokin bij de Wijde Kapelsteeg, aan den openbaren weg biljetten heeft aangeplakt, waarop het volgende, voor een ieder zichtbaar was gedrukt «Buitengewoon Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden." «No. 1. Besluit van den21en Mei 1885, houdende ons Staatsrechterlijk testament. Wij Willem de laatste bij de Gratie Gods Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Her tog van Luxemburg enz. enz. Op de voordracht van den raad van Ministers van 11 Mei 1885; Overwegende dat wij ons einde voelende naderen, zooveel mogelijk wenschen goed te maken alle onge rechtigheden, kuiperijen en knoeierijen, door ons of in onzen naam bedreven, geduld of bestendigd, ten einde zoo mogelijk onze zondige ziele hiernamaals te redden uit de klauwen des Satans. Hebben goedgevonden en verstaan 1. Met het oog op de diepe ellende, waarin het volk is gedompeld, afstand te doen van ons jaarlijks trak tement van 600,000, zoomede van de inkomsten uit de Domeinen en van al wat verder uit het zweet en bloed der arbeiders afdruppelde op ons en onze bedorven hofhouding. 2. Vrede te sluiten met Atjeh, af te schaffen het staande leger en in te voeren algemeene volkswapening. 3. Alle vroegere besluiten en benoemingen in te trekken, ten einde een einde te maken aan de familie- regeering van onze vriendjes. 4. Afstand te doen van de kroon voor onze nako melingen. 5. Te ontbinden de beide Kamers der Staten-Generaal en een beroep te doen op het geheele Nederlandsche volk ter beslissing over den regeeringsvorm en ter verkiezing van nieuwe Kamers. 6. Met een diep gevoel van schaamte onzen nede riger, dank te brengen aan het lieve Nederlandsche volk, dat zoo geduldig en lankmoedig ons met onze familie en verderen nasleep heeft gevoed en onderhouden! Al onze Ministers zijn belast met de uitvoering van dat besluit, dat door een buitengewoon Staatsblad ter kennis van het volk zal worden gebracht. Karlsbad, den 23 Mei 1885. Willem. De Minister Heemskerk. 's-Gravenhage ter Algemeene Landsdrukkerij." De beschuldigde las zelf zijn verdediging in een breeden stroom van woorden voor. Het openbaar mi nisterie achtte op grond der getuigenissen zijn schuld wettig en overtuigend bewezen en eischte 2 jaar ge vangenisstraf. Donderdag a. s. uitspraak. Buitenlandsch Overzicht. Sir Henry Drummond Wolff, die, zooals reeds ge meld werd, belast is met eene zending van Engeland bij den sultan van Turkije, is Zaterdag over Brussel naar Weenen vertrokken, waar hij een paar dagen zal vertoeven alvorens zich naar Konstantinopel te begeven. De berichten omtrent het doel zijner zending geven als zoodanig aan samenwerking met den sultan, overwicht van Engeland in Egypte boven andere mo gendheden en bestrijding van Russischen invloed. Het schijnt intusschen, dat het voor sir Wolff niet zoo eenvoudig zal zijn om dien last behoorlijk uit te voeren, daar de sultan niet zeer genegen is dit verbond tot stand te brengen, te meer daar verscheidene zijner ministers zeer anti-Engelsch gezind zijn.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1