1885. N°. 93. Zaterdag 8 Augustus. 72sle jaargang. De Houders van Obligatiën, GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAE, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL van de gevestigde schuld, ten laste der gemeente Goes, die genegen zijn hunne OBLIGATIËN in den loop dezes jaars in de aitloting te doen deelen, moeten zich in de maanden Augustus en September schriftelijk bij den Burgemeester aanmelden, met opgave van dagtee- kening en nommer der obligatie en van het bedrag van het kapitaal. Zullende de aflossing geschieden op de volgende voorwaarden De obligatiën wegens achterstalligen intrest, loopende ad 1 pCt., welke voluit betaald wordt, en die voor alle anderen zullen worden afgelost tegen 30 percent de overige obligatiën (waarvan de intrest met '/s betaald wordt)die uitgegeven ten intresse van 2 per cent met 20 ten honderddie ten intresse van 2'/, percent met 25 ten honderddie ten intresse van 3 percent met 30 ten honderddie van 4 percent met 40 ten honderd, alle met uitbetaling van den intrest tot het einde van dat jaar. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secretarie der gemeente. Goes, den 27 Augustus 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 Augustus 1885. In de gisteravond gehouden vergadering van het departement sGoes" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen nam de heer Z. D. Van der Bilt I.a Motthe het presidium waar en werd mededeeling gedaan, dat de heeren Jui.quière en Hildernisse, in de vorige ver gadering tot bestuursleden gekozen, voor die benoeming hadden bedankt. De voorzitter zeide, dat dit hem zeer leed deed en, mocht het ook begrijpelijk zijn dat de heer Hildernisse, die reeds in zoovele andere betrekkingen nuttig werkzaam was, ook niet nog deze taak op zijne schouders wilde nemen, dit argument kon van den heer Jonquière, die bovendien indertijd in het bestuur van het departement «Kruininge" een nuttig lid was geweest, niet gelden. De heer Jonquière, ter vergadering tegenwoordig, zeide hoofdzakelijk bedankt te hebben, omdat hem ter oore was gekomen, dat voor hem de betrekking van voorzitter of van secretaris zou zijn weggelegd en dat hem, in verband met zijn werkkring, de bezig heden daaraan verbonden te veel tijd eischten. Toen dan ook opnieuw twee bestuursleden moesten verkozen worden, nas het te begrijpen, dat andermaal de heer Jonquière als zoodanig verkozen werd, die thans ver klaarde de benoeming aan te nemen, mits hem in het bestuur geen al te werkzame taak werd aange wezen. Voor de tweede vacature in het bestuur werd gekozen de heer W. J. Van Gorkom. Bij de behandeling der punten van beschrijving voor de algemeene vergadering werd omtrent het voorstel- Nijmegen betrekkelijk de Nuts-kweekschool voor be- waarscboolhouderessen als het oordeel van het depar tement uitgesproken lo. dat niet overtuigend de noodzakelijkheid dezer stichting is gebleken; 2o. dat bijaldien met de stichting wordt voortge gaan rechtmatige bezorgdheid voor de financiën der Maatschappij mag gekoesterd worden. Nochtans wordt den afgevaardigde vrijheid gelaten in het uitbrengen zijner stem, zulks in verband met wellicht te ontvangen nadere inlichtingen, waarbij te vens niet uit het oog mag worden verloren dat reeds 56000 voor het doel is uitgegeven. Ten opzichte van punt VI (voorstel van het hoofd bestuur om sprekers onder bepaalde voorwaarden in de departementen te doen optreden) werd de wensch te kennen gegeven, dat dit worde aangenomen en ten opzichte van de punten VII en IX (subsidiën aan huis vlijt) werd hetzelfde gevoelen uitgesproken. Ten slotte werd als afgevaardigde benoemd de heer W. J. Van Gorkom en als diens plaatsvervanger de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe. Naar wij vernemen, zal de Sociëteit »de Unie" op Zondag 30 Augustus a. s. in ede Prins van Oranje" eene tooneelvoorstelling doen geven door het gunstig bekende Ned. tooneelgezelschap van Antwerpen onder directie van den heer F. Van Doeselaer, gevolgd door een bal. De voorstelling zal bestaan uit operetten en toe gankelijk zijn voor niet-leden tegen betaling van entrée, terwijl het bal alleen door de leden der Sociëteit kan bijgewoond worden. Kattendijke. De uitslag der verkiezing voor een lid van den raad alhier is, dat gekozen werd dhr. COR- NELIS DE WILDE Az. te Kattendijke, met 24 van de 30 stemmen, Kapelle. De uitslag der gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad alhier is, dat herkozen werd de heer J. VAN STRIEN met 35 en gekozen de heer W. SLABBEKOORN Hz. met 64 stemmen. De heer W. Geelhoed (aftr. lid) bekwam 34 en de heer M. Bruinooge 32 stemmen. Er waren 85 briefjes ingeleverd. Onder het opschrift »Een dorps-antiquaar" schrijft N. in het »Domb. Badnieuws" het volgende In de dorpsstraat te Oostkappel staat het kleine huisje van den kleermaker en brievengaarder Abraham Zwemer. Deze, een ongehuwd man van middelbaren leeftijd, legt zich reeds jaren toe op het verzamelen van oudheden, en heeft, door onvermoeiden ijver en soms niet zonder groote opofferingen, eene aanzien lijke collectie bijeengebrachteene verzameling, die hij lief heeft en koestert, en waaruit hij een eens verkregen voorwerp, om zoo te zeggen, voor geen wereldsgeld afstaat. In twee vrij ruime, keurig nette en zindelijke vertrekken, waar boerenkleedingstukken worden gemaakt en vermaakt, en briefkaarten en brieven worden geteld, gewogen en ingepakt, ziet men tusschen rekken en in kasten eene aanmerkelijke hoeveelheid Japansch porselein en Delftsch aardewerk, waaronder fraaie stukken. Aan de wanden hangen schilderijen, teekeningen, prenten en oleographieën, die meerendeels weinig of geen waarde bezitten. Merk waardig i3 daaronder echter een tafereeltje van steen, waarop in hautrelief eene gekleurde afbeelding van het laatste avondmaal, vermoedelijk afkomstig uit een der oude geestelijke gestichten in Walcheren. Die kleine montres bevatten een aantal historie-pennin gen en binnen- en buitenlandsche munten, en een vrij aanzienlijk getal, aan het strand te Domburg opgedolven, oudheden, zooals sleutels, ringen, geëmail leerde hechten, mantelgespen, fibula's enz., waarbij een merkwaardig beeldje, ongeveer een halve palm lang en uit een soort vau witte pijpaarde gevormd, waarschijnlijk een afgod of heilige voorstelt, en zeker uit de eerste middeleeuwen afkomstig is. Daarbij be- hooren ook vele Angelsaksische en Frankische munten van zilver en goud, uit de genoemde begraafplaats en enkele pas onlangs gevonden. Ook oude drukwer ken worden door den heer Zwemer verzameld, en hij bezit o. a. een net exemplaar van den bekenden Ant- werpschen bijbel van 1538. Wie te Domburg verblijft, gaarne oudheden beschouwt, en kennis wil maken met een zelfgevormd liefhebber, die, naar men zegt, ook wel eens een aardig vers dicht, kan bij den vriendelijken en weiwillenden heer Zwemer een aangenaam uurtje doorbrengen. Als men hier vroeger meer zalke belangstellende en ijverige verzamelaars had gevonden, zouden er zeker heel wat minder Zeeuwsche oudheden en kunstwerken verloren zijn gegaan of onherstelbaar verwaarloosd geworden. In den toestand van den heer Modderman is geen verandering gekomen. Er bestaat geen hoop meer. Nader wordt gemeld, dat de aanleidende oorzaak tot de onverwachte aanvraag om ontslag van den heer Van Erp Taalman Kip als Min. van Marine gelegen is in een verschil van opinie in den boezem van den Ministerraad over een krediet van een paar millioen voor het pantseren van schepen. Zal er moed toe behooren om een afdoende ver betering op het gebied der Marine tot stand te bren gen, de redactie van De Amsterdammer, die blijkbaar door marine-deskundigen wordt ter zijde gestaan, meent dat, zoo iemand, de nieuwbenoemde Minister van Marine zeker de man zal zijn, in wien men in dit opzicht vertrouwen mag stellen. »Wij verwachten niet voegt zij er bij dat van de werkzaamheid van dezen Minister in den aan vang veel naar buiten zal blijken. Op hem is zeker het spreekwoord, dat nieuwe bezems schoon vegen, niet van toepassing. Doch op een gegeven oogenblik zal men de wrakke muren van het bestaande gebouw zien instorten, in haren val inktpotten, verkeerde regelingen, oude sleur en veel zoogenaamde traditie medesleependewat gebruikt kan worden zal blijven staan, een soliede fundeering zal worden gelegd en langzaam zal het nieuwe gebouw verrijzen, waarvan de inwendige bouw zichtbaar zal zijn voor ieder, die lust heeft er naar te kijken. «Dan zal de naam van dezen Minister steeds ver bonden blijven aan onze herboren zeemacht, gelijk die nu reeds voor immer verbonden is aan onze herborene zee-artillerie." Het handelsverdrag, tusschen Nederland en Frank rijk gesloten, kwam Woensdag bij den Franschen Senaat in behandeling. Het werd spoedvereischend verklaard. De heer Paris adviseerde tot verwerping. Nederland zou daar niet verstoord om zijn; het zou zich met bestendiging van den bestaanden toestand tevreden stellen. De voordeelen, die Frankrijk uit de overeen komst zou verkrijgen, zullen niet zoo groot zijn als beweerd wordt, omdat Nederland reeds voldaan heeft aan sommige verlangens van de Fransche nijverheid. Om de fabrieksmerken behoefde het handelsverdrag niet te worden aangenomen, omdat die zaak reeds bij speciale overeenkomst geregeld is. De spreker wees vooral op de nadeelen, welke voor den Franschen landbouw zouden voortvloeien uit de verlaging der rechten op het slachtvee, de boter en de granen uit Holland. Wij hebben, zeide de spreker, de belangen van onzen landbouw reeds aan den vreemde overge leverd; wij mogen op dien weg niet verder gaan. De Senaat heeft Woensdag het tractaat goedgekeurd. Naar aan de N. Tl. Ct. gemeld wordt, zou de heer P. C. J. F. Van Hasselt, burgemeester van Bergen- op-Zoom, van plan zijn binnenkort zijn ambt neer te leggen. Vanwege het te 's-Hage gevestigd agentschap van de Maatschappij «Nederland" wordt aan het Dagblad bericht, dat het stoomschip «Prinses Amalia", kapt. C. A. Bakker, dat 8 Augustus van Amsterdam naar Batavia vertrekt, wegens het uitbreken der cholera te Marseille, niet die haven, maar Genua zal aandoen. Tegen de drankwet is in den gemeenteraad te Eede een bezwaar geopperd, dat te dier plaatse van overwegend belang wordt geacht. Het betreft het ver- leenen van «vergunning" aan minderjarige meisjes. Een der leden wees erop, dat de Baad tegen de onzedelijk heid moest waken en er toch in het zoogenaamde «Half elfje" sterk tegen de zedelijkheid wordt gezon digd. Na den dood van de ouders is daar de vergun ning overgegaan op het oudste der minderjarige meisjes. De voorzitter van den Raad verklaarde geen recht te hebben in dit geval vergunning te weigeren, ook niet, zoo verklaarde hij op eene vraag van een der leden, wanneer de vergunning gevraagd werd door een meisje van 10 jaar. Verschillende leden oordeelden, dat zoo iets de onzedelijkheid zeer in de hand werkte. (IV. R. Ct.) De algemeene vergadering der Vereeniging tegen de Kwakzalverij is voorloopig gesteld op Maandag 31 Augustus a. s. te Amsterdam. De vereeniging telt thans 1137 leden. De Dinsdag te Amsterdam ter gelegenheid van het Blinden-onderwijzers congres geopende tentoon stelling van leermiddelen voor het blinden-onderwijs en van voorwerpen door blinden vervaardigd, moet vooral voor ingewijden zeer belangwekkend zijn. Hieromtrent deelt het U. D. het volgende mede De grootste belangstelling verdienen natuurlijk de leermiddelen en daaronder vooral, die tot het leeren lezen en schrijven. Voor het schrijven is tegen woordig het meest algemeen in gebruik het Braille- systeem. In dit stelsel zijn de letters afgebeeld door punten. Zij worden in het papier geprikt met een stift om de hand te besturen schuift over het blad papier een liniaal, waarin op regelmatige afstanden hokjes, waarin de punten geplaatst wordennaar gelang der plaatsing, onder of naast elkander, in drie- of vier hoeken enz. vormen die punten de letters, die een blinde op het gevoel kan lezen. Andere stelsels bootsen, ook door punten, meer den vorm van onze Latijnsche letters na, zoodat ook zienden zulk schrift kunnen lezen, wat in weer andere stelsels nog vergemakkelijkt wordt door aan de letters met calqueerpapier kleur te geven. Om de briefwisseling met zienden nog gemakkelijker te maken, heeft men ook verschillende toestellen uit gedacht, waarmee de blinden gewoon letterschrift kunnen vormen. In hoofdzaak bestaan deze in een plaatje waarin, eenigermate schuin, twee zeer lang werpige ovalen uitgesneden zijndoor links of rechts, naar onder of naar boven, met een stift langs den kant van zoodanig ovaal te schrijven, maakt men de op- en neerhalen. Onder dat plaatje schuiven een paar andere plaatjes heen en weer, waarop halve cirkels zijn uitgesneden; door langs die halve cirkels te schrijven maakt men de buiken der letters. Het op die wijze verkregen schrift is zeer goed leesbaar. Een zoodanig toestel, dat zeer goed schijnt te voldoen, is van den heer J. J. Van Kessel, leeraar aan het hlinden-instituut te Grave. Om den blinden gedrukte boeken te laten lezen moeten zij in hoogdruk vervaardigd worden, dat is de letter is in den vorm uitgesneden en komt hoog op papier, ongeveer op de wijze, zooals men met klap- stempeis en dergelijke adressen op postpapier aanbrengt. Van zoodanige letters is er een belangrijke inzending van de firma Enschedé en Zoon te Haarlem. Voorts merkten we in deze soort van zaken, de bekende schrijfmachine op van Remington en eene andere van Felix Bovyn te Lille in Frankrijk, waarmee tegelijk voelbare en zichtbare letters en cijfers door blinden op het papier kunnen worden gebracht. Tot de leermiddelen behooren verder vele kaarten, die allen en relief bewerkt zijn, rekenmachines enz. Bewijzen deze en dergelijke zaken de vindingrijk heid, waarmee men de blinden te hulp komt, wat de blinden zelf vervaardigden toont duidelijk aan, hoever zij het door oefening der handen brengen kun nen. Het meeste wat in verschillende landen door de blinden vervaardigd wordt, bestaat in borstel-, matten- en mandewerk, terwijl er overvloed van vrouwelijke handwerken is, die men, als men 't niet ■wist, niet als van blinden afkomstig zou aanzien. Het Blinden-instituut te Amsterdam neemt de eere plaats in. Voorts zijn er inzendingen van de inrich ting van volwassen blinden te Amsterdam, van de Alexanderstichting te Bennekom, van de Blinden-werk- inrichting te 's-Hage. Utrecht is vertegenwoordigd door een spel kaarten van den heer J. A. Stuff ken, gepensioneerd kapitein- kwartiermeester (blind), waarop de figuren, uitgesneden in een kaart, die over een gewone speelkaart is ge plakt, voor blinden zeer gemakkelijk bruikbaar zijn. Behalve uit ons land waren er inzendingen van blinden-werkinrichtingen, o. a de Société des Ateliers d'Aveugles te Parijs, van Sheffield's Workshop, enz. Zeer belangrijke zaken zijn er van Perkin's Institut and Massachusett's school te Boston. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen een Kon besluit in zake het beroep van L. Geschiere, te Meliskerke. tegen een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, betrekkelijk den legger der wegen en voetpaden in die gemeente. Met handhaving van het besluit, werd het beroep ongegrond verklaard. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Mej. E. H. Borel alhier heeft met goed gevolg te Utrecht het examen in het Engelsch (L. O.) afgelegd. Naar men verneemt zullen de akte-examens voor onderwijzers en onderwijzeressen, ten tweeden male in dit jaar te houden, den 5en October eerstkomende aanvang n. Landbouw en Veeteelt. Kapelle. De kersenoogst is wederom zoo goed als afgeloopen en zoo als gewoonlijk jaar op jaar hoort men van de zijde der handelaren over verlies klagen. Hoe dit te rijmen is, is voor een leek moeielijk te begrijpen. De middelmatige inkoop der kersen toch, gevolgd door een ruim beschot, begunstigd door het schoone weder, en bevrijd, vooral in het laatste tijd perk, van de anders zoo lastige spreeuwen, doen ons aan al dit klagen weinig geloof slaan. In elk gevaler zijn veel kersen geweestdagelijks zag men eene menigte menschen er mede ons dorp uittrekken, om ze in andere gemeenten te verkoopen. Vooral het naburige Ierseke werd druk bezocht; het is verbazend hoeveel kersen dagelijks aldaar werden ingevoerd. Een navorscher verhaalde, dat gemiddeld aldaar eiken dag 150 mandjes of ruim 1000 kilo werden verbruikt. Buitenlandsch Overzicht. De Fransche Senaat heeft het handelstractaat met Nederland, alsmede het krediet van 12 millioen voor Madagascar goedgekeurd. De afschaffing der papierbelasting, waarmede dit staatslichaam zich niet kon vereenigen, waarom de begrooting naar de Kamer werd teruggezonden, is ten slotte gisteren toch door den Senaat goedgekeurd, nadat de Kamer bij haar eerste besluit was gebleven. Ten slotte werd de begrooting toen door den Senaat aan genomen en daarop door den Minister van Buiten landsche Zaken het besluit van den President der Re publiek tot sluiting der zitting voorgelezen. Ditzelfde deed de heer Floquet in de Kamer van afgevaardigdenhij hield daarop eene korte rede, waarin hij den afgevaardigden zijn dank betuigde. De algemeene verkiezingen zijn bepaald op 27 Sep tember of een week later. Het bevestigt zich, dat Generaal De Courcy 10000 man versterking heeft aangevraagd, daar de 'troepen, die thans 18 maanden in Tonkin hebben doorgebracht, meerendeels voor den dienst ongeschikt zijn geworden. Ook is het noodzakelijk, dat de leemten, ontstaan door de menigvuldige ziekte- en sterfgevallen, zoo spoedig mogelijk worden aangevuld. Men verzekert dat de bijeenkomst van den Czaar met den Keizer van Oostenrijk te Kremsier bij Olmutz op 24, 25 en 26 Aug. zal plaats hebben. De beide Keizerinnen en Aartshertog Rudolf, en naar men zegt ook Von Giers, Kalnoky en Taaffe, zullen daarbij tegenwoordig zijn. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Sir Michael Hicks-Beach, naar aanleiding van de speciale zending van Sir Henry Drummond Wolff bij den Sultan van Turkije, dat Engeland de rechten van den Sultan in Egypte erkent. Het doel, dat de Regeering met deze politieke zen ding beoogt, bestaat daarin, regeling te brengen in het Egyptische bestuur, wat betreft de verdediging, het financieel 'en het binnenlandsch beheer, door aan Egypte veiligheid, vrijheid van handelen en onafhan kelijkheid te verleenen. Sir Drummond Wolff zal met Turkije onderhandelen over het vraagstuk der verdediging van Soeakim. Enge-

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1