Posterijen. de rotting van afscheidingen van wonden en van andere organische vloeistoffen langen tijd tegenhoudt en bij het verband van wonden en veriweringen zeer goed anti-septisch bleek te zijn. Hij schat de werking als anti-septisch middel even hoog als van de dierlijke kool, en wenscht op het slagveld dit eenvoudige middel algemeen toegepast te zien. Door zoogenaamde ronselaars, die zich als wervers voor het leger hier te lande en in de koloniën voor- doaa, wordt tegenwoordig te Amsterdam de handel in valsche papieren op vrij groote schaal gedreven. De vele gevallen in den laatsten tijd geven daarvan een sprekend bewijs. Zij gaan in hunne kwade praktijken met een sluwheid te werk, die elke vei beelding over treft. Zij trachten door handlangers geholpen te weten te komen, waar de adressen zijn van personen die reeds den leeftijd van 23 jaar bereikt hebben, onge huwd en om de eene of andere reden van den militairen dienst vrijgesteld zijn. Zij begeven zich derwaarts en, onder voorwendsel dat zij vermoedelijk eene goede be trekking of werk kunnen bezorgen, vragen zij inlichting omtrent alles wat voor het samenstellen van de be- noodigde papieren noodig is. Met die gegevens wordt de persoon, die de valsche papieren moet gebruiken, nauwkeurig in kenRis gesteld. Kent hij de les goed, dan wordt hij er op uitgezon den om de vereischte stukken, die natuurlijk den ander betreffen, bij provincie- en gemeentebesturen te lichten. Aangezien elk individu, dat eon certificaat van goed gedrag bij de politie aanvraagt, dit op het politiebureel moet onderteekenen, wordt dengeen, die met valsche papieren dienst wil nemen, door zijne raadgevers steeds zooveel mogelijk het consigne gegeven te verklaren, dat hij niet kan schrijven, zoodat hij met het stellen van een kruisje kan volstaande zwemdelaars maken hem diets, dat hij dan geen valschheid in geschriften pleegt, eene misleiding waardoor velen zich maar al te licht laten medesleepen. De politie, aan wier scherp zinnig uitvorschen het gelukt is het samenweefsel van deze bedriegerij te ontdekken en daarvoor komt haar een woord van lof toe heeft thans ook het middel weten te vinden, om dergelijke kwade praktij ken te verijdelen. Iiblad Voor de wielerwedstrijden den 1 4en en 15en Augustus a. s. te Nijmegen te houden, hebben zich tot dusver laten inschrijven 75 mededingers, waar onder 2 Belgen, 1 Duitscher, 1 Engelschman en 71 Nederlanders. Aan de feestelijkheden is nog toegevoegd een vuur werk. Zeer merkwaardige ontdekkingen op oudheid kundig gebied zijn gedaan in de omstreken van Roer mond en Venloo. Nabij laatstgenoemde plaats vond de ritmeester Ort bij twee oude boerenhofsteden, door grachten omringd, aan hare buitenboorden de grond slagen van Romeinsche gebouwen. Te Maasniel bij de grenzen van het dorp Melick werd door denzelfden navorscher eene Romeinsche begraafplaats ontdekt, die gedeeltelijk werd ontgraven. Veel aardewerk, waar onder «terra sigillata", en enkele bronzen, kwamen te voorschijn, ook een penning van Antoninus Pius, waaruit de waarschijnlijkheid wordt afgeleid, dat dit grafveld uit het midden der 2e eeuw dagteekent. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten een lijkoven op 't kerkhof van Père Lachaise op te richten. Hiermede heeft de lijkenverbranding in Frankrijk bur gerrecht verkregen. Het is de grootste overwinning, die de voorstanders der crematie tot hiertoe hebben be haald. Te Toronto is Zondagochtend een geweldige brand aan de handelskade uitgebroken. Maandagochtend waren de verliezen reeds geraamd op een millioen dollar en waren er reeds verscheiden slachtoffers. Tot 31 Juli zijn er in Spanje 114,714 personen door de cholera aangetast en zijn ar 34,000 aan be zweken. De inwoners van het dorp Hyar hebben geweigerd zich door dr. Ferran te laten inenten. Een merkwaardige uitvinding op electrisch ge bied is het geweer uTrouvé", waarvan het vizier door alectrische gloeiing verlicht wordt en dat dienen kan om des nachts op een vijand, die verlicht wordt, te vuren, terwijl men zelf in het donker staat. Dit ge weer is thans te zien in de «Salie des Pas perdus" van de «Académie des Sciences" te Parijs. Een nieuw soort bliksemafleider. Men heeft in Frankrijk (volgens de Revue Scientif.) bliksemaf leiders geconstrueerd ten dienste van menschen. Men bevestigt bij onweders den draad op nauwelijks zichtbare wijze aan de achterzijde van het lichaam, en behoeft slechts te zorgen voor eene goede afleiding in den bodem. Op een der vele heidevelden, die den veenbodem van Hannóver bedekken, smeult nu reeds sinds een maand en langer het vuur, dat indertijd gediend heeft om den akker te branden voor den boekweitverbouw. Het ingebrande deel gronds beslaat reeds een opper vlakte van 10 bunders en het droge, dorre weder ver ijdelt ook alle pogingen om den voortgang van het vuur te stuiten. Ook in Engeland belooft dit jaar de oestercul tuur schitterende resultaten. Te Whitstable werd den ln dezer het oesterseizoen onder gunstige vooruitzichten geopend. De toevoer van de beroemde «natives" zal ditmaal grooter zijn dan sedert jaren het geval was. Werkelijke «natives" (inboorlingen) zullen intusschen niet vóór 1 September aan de markt worden gebracht. Tot zoo lang zal de oesleromzet zich bepalen tot «seconds" en Fransche oesters, waarvan de prijs 23 shillings per bushel zal bedragen, dat is 6 sh. minder dan het vorige jaar. De prijs der «natives" zal bij gevolg ook lager zijn. Eenige dagen geleden is een brand uitgebarsten in de tabaksfabriek van Bialostok (Russisch gouverne ment Grodno), waarin meer dan 250 vrouwen en meisjes arbeidden. Op het eerste noodsein liepen al de werksters naar de uitgangdeur, die slotvast was, en er ontstond een verschrikkelijke verwarring. Een tiental smoorde en minstens vijftal werden erg gewond. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat te Baker- City een gevangenis door brand vernield werd. Zes gevangenen zijn in de vlammen omgekomen. Riel is ter dood veroordeeld als hoofdaanlegger van den opstand in Canada. Zijn raadsman trachtte hem te lergeefs als krankzinnig te doen beschouwen, maar acht getuigen en twintig stukken, die overgelegd werden en waarin Riel de Indianen en half-inboorlingen aanspoorde tot plundering en tot ondersteuning van den opstand, bewezen maar al te duidelijk dat Riel wist wat hij deed. Hij wide Canada aan Groot-Brit- tannië ontnemen, voor een deel aan de Amerikaansche Ieren overgeven en verder voor Hongaren en Beieren, Joden en Polen bestemmen. Zijn plannen gingen echter nog verder. De kerk van Rome noemde hij verrot en hij wilde een andere stichten. Twee geneesheeren ver klaarden Riel echter krankzinnig; een derde zag er geen symptomen van. Riel dankte dezen laatste en kwam er tegen op dat men hem gek wilde verklaren hij verzocht het Hof dat hij zichzelf zou mogen ver dedigen en voer heftig tegen zijn advocaat uit. Het Hof moest hem het zwijgen opleggen en bepaalde dat de verdediging aan den advocaat zou blijven. Het veroordeelend vonnis bepaalt, dat Louis Riel op 18 Sept. te Regina zal worden opgehangen. Van dit vonpis is echter cassatie aangeteekend, ter wijl de jury hem bij de Koningin voor gratie heeft aanbevolen. Zaterdag jl. is te Irun (Spanje) en te Hendaye (Frankrijk) en in de omliggende streken veel hagel gevallen, waardoor veel schade is aangericht. Onder anderen zijn de meeste vensterruiten in de badinrich tingen stuk geslagen. Er zijn hagelsteenen gevonden, die 100 gram wogen. In de grachten der citadel van Maagdenburg zijn opgravingen begonnen om de twee of drie mil lioen in goudstukken te zoeken, welke, volgens een legende, de bevelhebber der Fransehe troepen, die in 1813 deze vesting bezette, in den grond heeft doen begraven, toen hij haar moest ontruimen. De onder neming geschiedt op kosten van particulieren. Ge lukken de nasporingen, dan moeten zij de helft van hun vondst aan de schatkist afstaan. Zekere Fallais, een der mannen die in de dagen van Haussmann millioenen bijeenbracht, de doortrek king van den Boulevard St.-Michel te Parijs uitvoerde en onder de rijkste aannemers van Parijs eenmaal een eerste plaats bekleedde, is dezer dagen te Montrouge overleden op stroo. Door dolzinnige speculatiën was hij tot den bedelstaf geraakt en in zijn laatste levensjaren werd hij door een bedelares onderhouden, die daarvoor de belofte van hem ontving van een aandeel in een erfenis, die hij nog moest krijgen. Ingezonden Stukken. Wolfertsmjk, 5 Augustus 1885. Mijnheer de Redacteur! Namens de kiesvereeniging «Gemeentebelang" heb ik de eer u te verzoeken nevensgaande zoo mogelijk in uwe courant van Donderdag aanstaande als inge zonden stuk te willen plaatsen. Niet twijfelende of u zult in uw onpartijdig blad dit wel willen plaatsen. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, mijnheer de Redacteur, Namens de kiesvereeniging «Gemeentebelang" Ued. d.v. dienaar, M. WESTSTRATE. Mijnheer de Redacteur In uw veelgelezen blad van 4 dezer komt voor een ingezonden stuk van uw verslaggever V(an) d(er) B(aan). Het zij ons vergund openlijk optekomen tegen het onware en onkiesche verslag. Enkele vermeende leden van de vereeniging «Gemeentebelang" werden schrif telijk uitgenoodigd tot het bijwonen der vergadering door de drie bekeDde raadsleden. Over het al of niet wettige dezer handelwijs der raadsleden zullen wij niet redeneeren evenzeer als wij in het midden willen laten of het een hoofdonderwijzer dat is gemeente ambtenaar past, eene dergelijke meeting te leiden en opentlijk optetreden als verdediger voor de raads leden die zich door de verschillende strooibiljetten bezwaard gevoelden. De vergadering was druk bezocht, dat is waar maar ook de eenige waarheid die dit verslag inhoudt. De leider dezer vergadering toonde zich vooreerst ongeschikt eene dergelijke meeting te leiden en niet te begrijpen dat van zulk een leider de striktste on partijdigheid wordt gevorderdtevens deed hij ons herhaaldelijk denken aan een onderwijzer die voor zijn klasse staat. De discussie over het eerste punt de schoolbouw was zeer langdurig. De heer De Kater dischte ons eenige raadsbesluiten op, die ten volle aantoonden dat de eerste beschuldiging in het strooibiljet waarheid bevatte zonder hierover discussiën uittelokken betrad de voorzitter bet spreekgestoelte en las ons vele ar tikels uit de onderwijswet en goochelde daarop met cijfers met eene handigheid die een Bamberg benijden zou, maar het publiek geheel in onwetendheid liet, en waardoor niets bewezen werd, dan dat de raad, die beweerde de rijkswetten uittevoeren, ze niet uitvoerde. Omdat het den verdedigers niet gelukte de aan wezigen van de waarheid hunner beweringen te over tuigen werden de woordvoerders van «Gemeentebelang" de heeren C. P. Lenshoek en M. Weststrate in het verslag beschuldigd van doordraven en het in de war brengen der discussiën. De heer De Jager gaf ons weer officiéél verslag van de pogingen van den Raad, tot het verkrijgen van een geneesheer. Wij moeten die bescheiden voor waar aannemen. De heer J. Van der Baan daarentegen die ons ook eene mededeeling deed omtrent het zich hier vestigen van den heer Schilhara werd op de tweede vergadering Vrijdag openlijk uitgemaakt als een leugenaar, daar zijn bericht na nauwkeurig onderzoek onwaar bevon den werd, tegen welke beschuldiging genoemde heer Van der Baan zich niet kon verdedigen. De verder gevoerde discussiën zal de lezers weinig belang inboe zemen. Genoeg dat niet werd aangetoond, dat de Raad de belangen der gemeente in dit bij uitstek gewichtig punt genoegzaam behartigd had. Ook werd aangewezen dat een request, onderteekend door 163 hoofden van huisgezinnen, na inzage ter zijde was gelegd, welk request strekte den heer Schilham als geneesheer alhier te benoemen. De bespreking over een klerk ter secretarie inzake den heer J. v. D. was dóór genoemde raadsleden hoe genaamd niet te verdedigen. Zij toonden aan dat hij niet ontslagen was, maar dat zijne bezoldiging als Memorie op de begrooting was uitgetrokken, iets dat een niet raadslid vrijwel hetzelfde vindt, hetgeen den Raad evenwel niet belette een halfjaar later een nieuw persoon tot klerk te benoemen, hoewel de vorige wegens bezuiniging was ontslagen. De bespreking van den hoofdelijken omslag wekte zoodanig de verbittering der toehoorders, dat men verplicht was hieraan een eind te maken, vooral toen de heer C. Zuijdweg verklaarde dat een arbeider bij hem 600 's jaars verdiende. Een aanslag van arbei ders welke een inkomen hebben tusschen de f 200 en 300, en hier met een huisgezin van moeten leven, laten wij over aan het oordeel der lezers. Wat de flinke verdediging van den heer De Kater aangaat; zij was van dien aard dat genoemde heer opentlijk verklaarde zich bewust te zijn geen goed raadslid te zijn eigen woorden en die betrek king op zich genomen te hebben, aangezien hij geen geschikte persoon in de gemeente wist. Aan het slot dezer vergadering constateerde de Voorzitter niet zooals de verslaggever zegt, dat het doel der samenkomst bereikt was, hij constateerde eenvoudig dat het tien uur was, dus tijd om weg te gaan en redde daardoor de heeren verdedigers nit een allesbehalve aangename positie. Volgens uw verslaggever galmden de heeren C. P. Lenshoek en M. Weststrate namens «Gemeentebelang" eene uitnoodiging toe om den volgenden avónd de samenkomst te hervatten onder hun voorzitterschap van «Gemeentebelang"Waarom uw verslaggever drukte op het ngalmen" begrepen wij niet; zou de heer V. d. B. misschien meenen, dat men in zoodanige uitnoodiging aan een 200 tal personen kan toefluis teren. De derde avond scheen de heeren raadsleden en hunne aanhangers evenals Uw correspondent minder beleefd te wezen dan de leden van «Gemeentebelang", want hoewel zij allen nog persoonlijk door eene com missie en Uw verslaggever schriftelijk werden uitge noodigd, schitterden deze heeren door hunne afwezig heid. Zou dit wegblijven ook in verband staan met eenige punten in de strooibiljetten vermeld, die de heer A. Van de Linde in den vorigen avond weigerde in behandeling te brengen Deze derde vergadering werd des niettegenstaande zeer druk bezocht. Aange zien hier geen debat plaats had, zullen wij u met eerie 'nadere bespreking der vergadering niet lastig vallet). Ten slotte nog twee opmerkingen 4o. wat was de reden dat de derde onderteekenaar de heer J. Kallemein de beide avonden zoowel Don derdag als Vrijdag afwezig was Zou genoemde heer met zijne mede onderteekenaren niet ten volle over eengestemd hebben en zou ook in dezen Raad dte geest van slaafsche afhankelijkheid der raadsleden onderling bestaan, welk6 Uwe verslaggever in vroe gere besturen ontdekte en waarover hij nog altijd jammert 2o. steeds is aan het «Gemeentebelang" verweten, dat zij den verkiezingsstrijd op ongepaste wijze voerden, maar hoe denkt men over de handelwijs van den fe melaar, die met een bijbeltekst eene advertentie besluit, waarin bij iemand een bepaald verwijt maakt dat door zijn toedoen de gemeentelasten gestegen zijn, door het verplegen van twee arme krankzinnige bloedverwanten op kosten der gemeente in een geneeskundig gesticht, terwijl zijn godsdienstiggevoel niet belette te liegen, daaj de kosten geen 300, maar slechts een zesde van dit bedrag bedroegen. Hopende dat uw verslaggever in het vervolg meer naar waarheid en recht verslag zal uitbrengen, hebben wij de eer te zijn de Kiesvereeniging «Gemeentebelang''. Wolfertsdijk, 5 Augustus 1885. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 5 Augustus 1885. Up». 's morgens 8 's midd. 12% 's avonds 5 5 T3 I 5 Wind richting. Toestand van de lucht. iö "o g"§ g ST B co Ij! «ex 758 758 759 N.oost. N.oost. NNO. Zwaar bew.| 19 Betrokken, -f- 21 Licht bew. 20 Verwachting: Goed weer. Burgerlijke Stand Goes. van 35 Augustus 1885. Geboren: den 4, Maatje, d. v. Robbert Martinus Van den Boogaart en Maria Katelientje Siepman. Overleden: den 3, Maria Josephina, 9 m., d. v. Petrus Johannes Vaes en Jannetje Nieuwersteegden 4, Elisabeth Maria, 16 j., d. v. Jan Koens en wijlen Elisabeth Meulemans. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaat». Voorwerpen. Informatiën 6 Aug. Kwadendamme, inspan, Pilaar. 6 Goes, winkel goederen enz., Mulock Houwer. 10 Heinkenszand, boereninspan, Pelle en Lansen Croin. 11 Kapeile. boomvruchten, Gallis Merens. 12 Baarland, opper-en veldvruchten, V. d. Kloes. 12 Heinkenszand, boereninspan, De Ronde Bresser. 12 - lerseke, woonhuizen en erven, Pelle en Lansen Croin. 15 Kapeile, boomvruchten, mr. Liebert en Pilaar. 17 Kloetinge, boomvruchten, Mulock Houwer. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand Juni 1885. 1. Krijn Rijnhoud, Amsterdam. Van de hulpkantoren Ellewoudsdijk. 2. Mej. Petronella Cornelisse, Amsterdam. lerseke. 3. Cleijndert Nieuwendam, s-Hertogenbosch. Wilhelminadorp. 4. De Ruiter, Zevenbergen. Verzonden geweest naar: Amerika. Van de hulpkantoren: 's-H eerenhoek. 1. Dingenis Bak, Kalamazoo. Krabbend ij ke. 2. Adriaan Welleman, La Grave. Oost-Indië. 1. J. Reijnhout, Tjilatjap. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 6 Aug. KraVoendijke, woonhuizen, A. Le Clercq, Kruininge. Marktberichten. GOES, 4 Augustus 1885. De handel bepaalde zich tot Koolzaad, dat vorigen weekprijs kon opbrengen en tot noteering werd ver kocht, en tot Wiotergerst die vrij ruim was aangevoerd, en bij goede vraag tot nofceering opruimde. Oude TARWE per hectoliter 6,70 a f 7t— ROGGE 5,60 a r 6,— WINTERGERST 4,40 a 4,60 ZOMERGERST h t a g HAVER r t ~~~tf BLAUWE ERWTEN a BRUINE BOONEN a PAARDENBOONEN a f KARWIJ a W1NTER-KOOLZAAD per 8 40 a - 8,60 BOTER per K G. (Ned.<$.) 1,25 a 1,30 EIEREN per 100 stuks 3,30 a 3,40 ROTTERDAM, 3 Augustus 1885. Tarwe. De aanvoer van Inlandsche witte, ofschoon niet groot, was ruim voldoende voor de bestaande behoefte en waren de beste soorten met moeite tot circa vorige prijzen te plaatsen, terwijl de mindere qualiteiten langzaam tot 10 cents lager van de hand gingen. Zeeuwsche de beste f 7,60 a f 8, soms nog daarboven, goede en mindere f7 a 17,50. Rogge. Jarige inlandsche kwam weinig voor en ruimde tot vorige prijzen van f6 tot f6,80 op Van 't nieuwe gewas waren eenige weinige partijtjes aan gevoerd, die om 't nieuwtje van f6 tot f7 genomen zijn. Gerst. Nieuwe inlandsche Winter met goeden toe voer, van zeer uiteenloopende qualiteit, zoo betreffende de kleur als droogte; de goede qualiteit was 20a30 cents lager redelijk te verkoopen, doch de afwijkende soorten moeilijk te plaatsen. De beste f4,60 a f4,85, enkele puike uitgezochte partijtjes nog daarboven, mindere van f 4 tot f 4,50, per 100 kilo van 17 tot f7,60. Van nieuwe Zomer werden de eerstelingen ge toond, die van f4 tot f4,70 genomen werden. Haver traag alsvoren. De beste f 4 a f 4,60, min dere f3 a f 3,00. Boekweit niet getoond. Van Boonen komt zoo weinig aan en zijn zoo weinig gevraagd, dat die, in afwachting van 't nieuwe gewas, niet meer genoteerd worden. Van nieuwe Blauwe Erwten was ook een weinig ter markt, die verkocht zijn van f 7,25 a f 8, soms iets daarboven. Van nieuw Koolzaad was circa 132 last aange voerd, met weinig uitzondering van voldoende qualiteit, dat vrij coulant van JC 42 a 43, soms nog daarboven, opruimde. Hennepzaad bij kleinigheden f8,50 a f 11,50. Kanariezaad tot vorige prijzen weinig gevraagd, het beste f9,50 a flO, minder f8,75 a f9,25. Meelbericnt. Overzicht 3 Augustus. Deze week waren fabrikanten genegen voor directe levering tot iets legeren prijs af te geven, op latere levering was de stemming vaster. Voor inlandsch Meel was heden weinig vraag, terwijl Hongaarsch, bij billijke offerten, meer attentie onder vond en eenige zaken tot stand kwamen. Zeeuwsche eieren f 3,60 a f3,70 de 100 stuks. Meekrap onveranderd. ROTTERDAM, 4 Augustus 1885. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd1527 runderen, 224 vette- en graskalveren, 29 nuchtere kalveren, 1333 schapen of lammeren, 425 varkens, 111 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van beden, waren als volgt: Runderen lste qual. 76 c., 2de qual. 65 c., 3de qual. 46 c., kalv. lste qual. 88 c., 2de quaL. 68 c., schapen 86 c., alles per kilo. Het magere vee was algemeen in dalende stemming. Weivarkens goede qual. 50 a 54 cent per kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f52, 2e qual. f48, 3e qual. f44, per V» kilo 55 a 65 c. Aardappelen. Westlandsche zand f2,8J a f3, Overmaasche witte f 2,75 a f 3,Brielsche witte f 1,80, a f2,25, Geldersche kralen f 1,80 a f2,alles per heet. In alle soorten overtreft de aanvoer de vraag. j^a.vertentiërL. V Getrouwd A. C. C. VAN OVERBEEKE CHz. van Kloeting», en JACOBA THORENAAR, die, mede namens wederzijdsche betrek kingen, hunnen hartelijken dank betuigen voor de bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ontvangen. 's-Gravenpolder, 30 Juli 1885. Bij vonnis der Arrondissements rechtbank te Middelburg dd 5 Augustus 1885 is Gerardus Van Calmt- liout, kamerbehanger enz., wonende te Groes, verklaard in staat van faillissement, aangevangen den 4a™ Augustus jl., met benoeming van den Edelachtbaren heer Jhr. Mr. JOZEF JAN POMPE VAN MEER- DERVOORT tot Rechter-commissaris en van den ondergeteekende tot Curator. Mr. D. VAN DER VLIET. I

Goessche Courant | 1885 | | pagina 3