1885. N°. 92. Donderdag 6 Augustus. 72ste jaargang. Belasting op de Honden GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Mjundao, Woknsdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het eerste suppletoir-kohier van de i» door den Raad in zijne vergadering van den 30 Juli jl. vastgesteld en zal na de uitreiking van het aanslag biljet gedurende eene maand ter inzage liggen, gedu rende welken tijd de aangeslagecen nnnne bezwaren op ongezegeld papier bij den Raad kunnen indienen. Goes, den 5 Augustus 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 5 Augustus 1885. Wolfertsdijk. Aan de herstemming voor 2 leden van den gemeenteraad is door 113 van de 115 kiezers deelgenomen. Gekozen zijn de heeren C. PHILIPSE met 57 en C. JACOBS met 59 stemmen. Op de altredende heeren J. Nooteboom en J. J. Van Weel waren respectievelijk 50 en 52 stemmen uitge bracht. Vier briefjes waren van onwaarde. Schore. Bij de herstemming voor een lid van den Raad, tusschen J. Klap, aftredend, en P. Cok, werden uitgebracht 19 geldige stemmen en werd P. COK ver kozen met 10 stemmen. Te Waarde werd herhozen J. BLOK met 15 stemmen, en gekozen J. OVERBEEKE met 21 stemmen. Ierscke. Voor de herstemming tusschen W. Van Oeveren en C. D. Klos waren uitgebracht 62 geldige siemmen. u-kozen werd W. VAN OEVEREN met 45 stemmen C. D. Klos verkreeg er 17. Ueinkenszand. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier is met 55 van de 86 stemmen herkozen dhr. J. BOONMAN Mz. terwijl dhr. G. Nijsse 30 stemmen verkreeg. (I briefje in blanco.) Uit goede bron vernemen wij, dat de heer A. Van Lier van Donderdag 27 Augustus af tot en met Donderdag 3 September a. s. iederen avond eene tooneel- voorstelling in de Schouwburgzaal der sociëteit V. O. V. alhier geven zal. Borsele. Verleden Maandag hield de dijkraad van het ealamiteuse waterschap EUewoudsdijk-Borsele in de directie-kamer alhier eene vergadering, die door 24 leden werd bijgewoond. In de eerste plaats werd aan de orde gesteld de behandeling der rekening van de ontvangsten en uit gaven over het dienstjaar 1884/5, sluitende in ontvang met 83583,74%, waaronder begrepen was een be drag van 12000 wegens tegemoetkoming in de kosten der zeewering en oeververdediging, en in uit gaaf met 80724 56%, weshalve in kas was gebleven de som van 2859,18. Voor onafgehaalde renten was niet uitbetaald een bedrag van f 1333,28. Na onderzoek van een en ander besloot de vergade ring de rekening en verantwoording goedte keuren. Ten tweede kwam aan de orde het opmaken van een voordracht van drie personen ter benoeming van een lid van het bestuur der waterkeering, wegens gewone aftreding van den heer C. Van Strien op 1 November a. s. Met inachtneming der voorschriften werden op de voordracht geplaatst: onder no. 1 de heer C. Van Strien, aftredend lid; onder no. 2 de heer G. Nijsse Az., landbouwer te Driewegen en onder no. 3 de heer J. Rottier Lz., burgemeester te Borsele. Ten slotte werden eenige ingekomen stukken mede gedeeld, die voor kennisgeving werden aangenomen. De nieuwbenoemde Minister van Marine Gericke heeft zich gisteren naar het Loo begeven om door Z. M. te worden beëedigd. Waarschijnlijk aanvaardt de Minister reeds heden zijne nieuwe betrekking. Omtrent de vervanging van den Minister van Marine zegt het Dagblad het volgende: De door weinigen thans verwachte aftreding van den heer Van Erp Taalman Kip, als Minister van Marine, moet, naar wij van vertrouwbare zijde ver nemen, worden toegeschreven aan een ongesteldheid, die wel niet zoozeer een acuut karakter heeft, maar toch deed vreezen, dat de titularis niet over die mate van kalme geestkracht zon kunnen beschikken, welke in de naaste toekomst door de belangen der Marine in den Minister van dat Departement ais een vereischte kan beschouwd worden. De heer Gericke, de nieuwe Minister, bekleedt sedert den len Februari 1882 zijn tegenwoordigen rang van kapitein-ter-zeeis ridder o. a. van de Militaire Wil lemsorde en van den Nederlandschen Leeuw; geniet n zijn korps algemeen waardeering als een bekwaam en degelijk officieris, naar men wil, de denkbeelden toegedaan, welke de Oud-minister Geerling ingang had wenschen te doen vinden, en wordt geacht de noodige energie te bezitten om zijn denkbeelden met de kracht eener welgevestigde overtuiging te verdedigen. Naar het Dagblad verneemt, heeft de Minister van Waterstaat enz. ten aanzien van den postdienst op Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen het volgende bepaald De brievenbestelling in de bebouwde kom van plaatsen, die meer dan 15000 zielen hebben, zal driemaal plaats hebben, alsvoren in plaatsen van meer dan 3000 en minder dan 15000 zielen tweemaal, en in plaatsen met minder dan 3000 zielen eenmaal. De bestelling buiten de bebouwde kom der plaatsen, voor zooveel daar thans op Zon- en feestdagen nog meer dan eenmaal daags wordt besteld, wordt, in gelijke ver houding als ten aanzien van de bestelling in de kom is bepaald, beperkt. Mocht er na de aankomst van een post niet meer worden besteld, dan wordt aan de ingezetenen tot een kwart uur na aankomst dier post de gelegenheid gegeven, hun daarmede aange brachte brieven en andere stukken aan het kantoor af te halen. Ten aanzien van de bestelling van expres brieven blijven de gewone voorschriften ook op Zon en feestdagen van toepassing. De lichting van de hulpbrievenbussen kan worden beperkt. De openstelling van de postkantoren en van de hulpkantoren der posterijen is niet later dan tot 5 uren 's avonds, en voorts zal de duur dier open stelling zijp in plaatsen met eeae bevolking van meer dan 50000 zielen acht uren, in plaatsen met minder dan 50000 zielenen meer dan 15000 zielen zes uren. in plaatsen met minder dan 15000 en meer dan 5000 zielen vijf uren en in de overige plaatsen drie uren. Deze wijzigingen zijn van kracht met ingang van 6 September e. k. Volgens de Middelb. Ct. zullen dan met de avond- treinen voor Middelburg 5.27, 7.32, 8.50 en 10.38, voor Goes die van 5.57,8.3, 8.20 en 10.10, de post trein uitgesloten, geene brieven vervoerd worden. Onder redactie van de ook ten onzent gunstig bekende Louise Hardenberg en van W. Haanstra is te Leiden bij den uitgever L. Van Nifterik verschenen een Maandblad voor het onderwijs, inzonderheid voor de bewaarschool. Wij hadden het genoegen met het eerste no. kennis te maken. Het bevat: lo. een artikel over wijlen dr. A. Rutgers Van der Loeff2o. een dito over opleiding van bewaarschoolhouderessen en hulp aan den ver keerden kant (dit artikel handelt over de Nutskweek- school en bevat ernstige wenken te dien opzichte) 3o. een woord aan alle bewaarschoolhouderessen; 4o. een woord aan de oud-leerlingen van mej. L. Harden berg. Voorts een versje en een spelletje voor de be waarschool, een artikel over de Fröbel-methode, over de letterteekens bij het elementaire onderwijs, het rekenen, »tijd" en paedagogisehe opmerkingen. Uit de opsomming van dezen inhoud blijkt reeds wat men van het Maandblad mag verwachten. De artikelen zijn in den juisten toon geschreven. Uit dat aan hare oud-leerlingen blijkt bovendien, dat. mej. Har denberg bet Maandblad ook wil aanwenden om over schoolzaken met hare voormalige leerlingen te corres- pondeeren. Ongetwijfeld zal het vooral aan ieder, die met het bewaarschool-onderwijs te doen heeft of daarin belang stelt, een welkome verschijning zijn. De prijs is 2,50 per jaar. Het blad zij velen t#r kennismaking aan bevolen. Door de benoeming tot Minister van Staat van den heer Heemskerk Az. dragen thans 4 personen dien titel. De overigen zijn de heeren: ror. A. J. Duymaer van Twist, mr. C. Th. graaf Van Lynden van Sanden- burg en mr. A. E. J. Modderman. Volgens een bericht uit Brussel aan de National Zeitung wordt aldaar in de ingelichte kringen beweerd, dat België bereid is, ten opzichte van de kosten be langrijke concessiën aan Duitschland te doen, voor het geval dat Antwerpen alsnog worde gekozen als aanleg plaats in de Duitsche gesubsidieerde stoomvaartlijnen. Dienaangaande meent de Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. niet onopgemerkt te mogen laten, dat de minister Stepban, hoofd van het Duitsche postwezen, indertijd heeft gezegd, dat de voorkeur behoorde te worden gegeven aan eene buitenlandsche Noordzee haven, die eene subsidie zou willen verleenen. Het reizigersverkeer van Vlissingen naar Enge land v. v. neemt van jaar tot jaar toe, niet alleen over Nederlandsche havens, maar ook over Antwerpen, waarheen, buiten haar dagelijksche nachtbooten, de Great Eastern Ry. Cy. sedert 25 Juli 11. 2 keeren in de week dagbooten laat varen, die druk gebruikt worden. Het grootste verkeer van alle lijnen tusschen Engeland en het vasteland is over de mailroute van Vlissingen naar Queenboro, waarmede in de afgeloopen maand meer dan 8200 passagiers vervoerd werden, meestal van en naar Duitschland. Vierde 's-Hertogenbosch dezer dagen zijn 700- jarig bestaan, Breda zal weldra zijn 1000-jarig feest kunnen vieren. Volgens de Kronijk van Van Goor werd Breda door Witger IV, Graaf van Strijen, tot een stad gemaakt en in 888 met wallen omgeven. Naar aanleiding van begrafenisfondsen leest men in De Verzekeringsbode .- «Voor eenige jaren reeds hebben de bladen het feit medegedeeld, hoe het in zekere gemeente van Noord- Brabant de aandacht had getrokken, dat een viertal jongelui als «heeren" leefden, geen schulden maakten, geen vermogen bezaten en niet werkten. Eindelijk bleek, dat deze jongelui handel dreven in oude en ziekelijke menschen. Zij bereisden voortdurend de om liggende dorpen en maakten kennis met die gezinnen, waar zij oude en ziekelijke personen konden vinden, vernamen de juiste namen en leeftijd enlieten hen inschrijven in een of ander fonds, soms meer dan éen fonds. Zij betaalden natuurlijk de contributie, en na korten tijd konden zij uit de fondsen de uitkee- ringen ontvangen. Dergelijke speculanten zijn er meer en zijn er nog." Inhoudsopgave van No. 1 (2e jaarg.) van het Maandblad tegen de vervalsching van levensmid delen. Overdrijving en werkelijkheid in zake de vervalsching van levensmiddelen. Schadelijke doperwten. Straffen tegen vervalschers in Frankrijk. -Bevinding van keurmeesters te Amsterdam. Onderzoek van levensmiddelen en handelsartikelen gedurende de maand Juli. Loodwit-vervalsching. Korte berichten. Hygiëne en Industrie. Eenvoudige verbetering van drinkwater. Wenken voor de huishouding op chemisch en hygiënisch gebied. Hygiëne en Industrie op de Antwerpsche Tentoonstelling. Cholera en drink water enz. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij het hoofdonderwijzers-examen te Breda op 3 en 4 Aug. zijn geslaagd de hh. P. Leijs van Hoe- dekenskerke, A. Minderhoud van 's-IIeer Arendskerke, N. Minderhoud en A. Van der Meeren, beiden van Bergen-op-Zoom. Aan de gemeente Hoek in Zeeland is, op grond van art. 49 der onderwijswet, een buitengewone rijks subsidie verleend van 14 915.60. Bij het examen in het Fransch L. O. te Utrecht is o. a. toegelaten de heer A. J. P. De Beste te Middelburg. Onder de geslaagden bij het eindexamen der hoogere burgerscholen in Gelderland is ook eene jonge dame, mej. Grutterink uit Apeldoorn, die nog slechts zestien jaar is. Zij is de eerste vrouwelijke candidate, die in Gelderland dit eindexamen heeft afgelegd. Landbouw en Veeteelt. Voor vele landbouwers maakt het nog steeds een punt van overweging uit, wat ze eigenlijk moeten karnenZoete of zore melk, zoete of zure room, om van de melk het meeste voordeel trekken. Wij zullen daarom bij dit onderwerp een oogenblik stilstaan. De melk wordt onmiddellijk sterk afgekoeld zoodra ze uit de koe is, waardoor de vloeibare vetdeeltjes gedeeltelijk stollen en bij de noodige rust zich lang zaam door de kleverige vloeistof heen naar boven werken. Buiten deze boterbolletjes bevindt zich ook kaasstof of caseïne in opgelosten toestand in de melk. Deze kaasstof omgeeft de vetbolletjes, zoodat deze onder het karnen moeielijk bijeen kunnen komen, hetgeen eene eerste vereischte is om eene voldoende hoeveelheid boter van de melk te kunnen krijgen. De kaasstof heelt als 't ware vele vetdeeltjes vastgehouden. Wel gaat dit gemakkelijker als de melk zuur wordt, waardoor de kaasstof stremt en de vetbolletjes zich daarom beter kunnen vereenigen, maar de tijd om melk te karnen blijft altijd veel grooter dan om room te karnen, omdat de vetbolletjes verder van elkander liggen. Dientengevolge heeft men ook meer arbeid noodig, terwijl de boter toch niet van zulke goede qualiteit is als bij bet karnen van room. Het karnen van room geeft bij mindere werkkracht of tijd nog een ander voordeel: de afgeroomde melk, de zoogenaamde tapte- of vleutemelk, kan zeer goed verkocht worden en levert ook veel beter voedsel voor kalveren en varkens dan karnemelk. Bovendien is de boter van betere qualiteit, zoodat men er hoogere prijzen voor kan bedingen. Het karnen van zure room is het meest aanbevelens waardig. Zij karnt gemakkelijker en levert meer op. Niettegenstaande dat alles moet door sommigen het karnen van melk boven dat van room verkozen worden. Heeft men weinig melk, dan wordt de room te oud voor dat men eene genoegzame hoeveelheid heeft om te karnen en boter uit oude room deugt ten eenen- male niet. Bij het gebruik van groote karnen zullen vele land bouwers al spoedig meenen, dat ze te kleine hoeveel heden room kunHen vergaderen en daarom blijven voortgaan met het karnen van melk. Wie verbiedt hun evenwel kleinere karnen te gebruiken Hij, die room karnt, moet zorgen zooveel room als mogelijk is van de melk te scheppen. Om daartoe te geraken moet de melk, zooals we reeds gezegd hebben, dadelijk sterk afgekoeld worden, zoodra ze uit de koe is. Daardoor stollen de vetdeeltjes, die bij eene temperatuur van 37° C., dat is de warmte, die melk beeft zoodia ze uit de koe is, alle in vloeibaren toestand verkeeren. «Hoe sterker men afkoelt, hoe meer vetbolletjes zich vormen. Die vetbolletjes zijn lichter dan water, zij zullen zich dus naar boven begeven, wanneer de melk stil staat. (Melk bevat 8788 pet. water). Dat gaat even wel niet vlog en gemakkelijk. Melk is eenigszins kle verig, waardoor de bolletjes verhinderd worden in de opstijging. Hoe korter nu de weg is, die de bolletjes hebben afteleggen, hoe spoediger zij zich aan de opper vlakte zullen bevinden. Daarom zet men de melk in tei len te roomen, dat zijn vaten, die bij eene geringe diepte eene groote wijdte bezitten. Blijft de melk in de teelen zoet, dan bevindt zich na omstreeks 36 uren alle room aan de oppervlakte, die daar heel voorzichtig moet afgeschept worden. Het zuur worden der melk verhindert de roomafscbeiding zeer, daar de kaassto dan stremt en de boterbolletjes zich zeer moeielijk door de verdikte kaasstof kunnen heenwerken. Bij het karnen moet men altijd op de temperatuur der room of der melk letten. Daar we gezien hebben, dat bij eene temperatuur van 37° C. alle vetdeeltjes vloeibaar zijn, zoo is het onmogelijk om bij zoo'n warmtegraad te karnen. De temperatuur moet aan merkelijk lager zijn en nooit 20° C. overschrijden. Bij het karnen van room kan de temperatuur eenige graden minder zijn dan bij het karnen van melk. Heeft de melk of de room den verlangden warmte graad niet, dan moet zij daartoe gebracht worden. Zulks moet nooit geschieden door het bijvoegen van heet water, want daardoor smelten immers weder boterdeeltjes. Een blikken bus, met heet water gevuld, dat de temperatuur van 40° C. niet te boven mag gaan, in den karn gehouden, totdat men den gewenschten warmtegraad heeft verkregen, kan men het geschikst gebruiken. Ten bewijze dat de pogingen, sedert vele jaren in Oost-Friesland aangewend, om de paarden en run dei en te veredelen, ook in verre landen worden ge waardeerd en als geslaagd beschouwd, diene dat de bekende landbouwer O. B. Oltmans, te Leer, aan eene Amerikaansche maatschappij voor de fokkerij heeft verkocht 1 hengst, 25 kalveren en 2 schapen, die via Hamburg naar Illinois gaan. De vracht over den Oceaan wordt gezegd circa 3,000 mark te beloopen. Al die dieren zijn afkomstig van voor de fokkerij goedgekeurde ouders. Men schrijft aan de L. Ct.De wijdvermaarde Hollandsche trouw ligt onder verdenking en hiermede zou men kunnen aannemen dat er geen trouw meer ter wereld is te vinden. Het Westland, dat vroeger dagen een krachtigen steun in Engeland als afnemer van den aardappel vond en daardoor winstgevende zaken deed, bedierf den handel door klein goed voor groot te geven, of zooveel aardappelloof in de manden te stoppen, dat de Engelschman zich met de maat niet kon vereenigen. Het gevolg van deze handeling is geworden dat En geland geen Westlandsche aardappelen meer begeert, of liever, met Rijnsburg er bij, den Hollandschen aardappel buitensluit, hetgeen een zeer kwaad ding is voor de verbouwers. Eertijds stond de Hollandsche boter hoog aange schreven geheel Europa, Oost en West, verlangde Hollandsche boter. Het karretje liep op een zandweg en de boer bracht met kerstmisdagen zijn huurpen ningen met een even vergenoegd gezicht bij zijn land heer als deze op zijn beurt met een even vergenoegd gezicht ze in ontvangst nam. Maar het ging al te goed en daarom kon de boedanigheid van de boter wel wat minder of er kon wel een stevige laag kunst boter in het vat. Zoo gezegd zoo gedaan. Toen kwamen de klachten bij de verhandelaars, die dat deden, weg ging de roem van de Hollandsche boter en de Deen- sche kreeg de voorkeur. Het was bekend, dat Amerika nog het vorige jaar een grooten voorraad van Hollandsche haring had en dat het den handel bij gevolg niet meeliep. Nu komt het uit dat Amerika zelfs geen Hollandsche haring meer belieft, omdat zij in slechte, geen pekelhoudende fusten wordt verzonden, ten gevolge waarvan de visch smakeloos geworden, beter gezegd, bedorven is. Ame rika en andere plaatsen, het blijkt, doen het dus liever meteen Schntschen haring die goed, dan een Holland schen, die slecht is. Nu weet men bij den grooten voorraad in Holland geen middel om op te ruimen, terwijl men, gaandeweg ter haringvangst gaat om den voorraad te vermeerderen. En zoo gebeurt het dat men beproeft tegen fabelachtige prijzen de haring aan den man te brengen, die toch niet begeerd wordt, want »de menschen schijnen dit jaar niet flauw te wezen".

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1