I verklaart dan ook de benoeming andermaal te aan vaarden (applaus). Voor de vacature-Barkey -waren 48 briefjes inge leverd en werden uitgebracht op mr. J. 6. De Witt Hamer, burgemeester van Goes, 23 stemmen, 7 st. op den heer H. G. Hartman, secretaris van Goes, 1 op den heer A. De Vulder Van Noorden, secretaris van Middelburg, 9 op mr. L. A. Bybau, burg. \an Kolijnsplaat, en 8 op den heer Gerritsen, burg. van Breskens. Niemand de volstrekte meerderheid bekomen hebbende, werd tot eene tweede vrije stemming over gegaan, waarbij 47 briefjes waren ingeleverd en werden op mr. J. G. De Witt Hamer uitgebracht 21 stemmen, terwijl de heeren Gerritsen, mr. L A Bybau en H. G. Hartman respectievelijk 14, 6 en 6 stemmen be kwamen. Bij de nu gevolgde herstemming tusschen mr. De Witt Hamer en den heer Gerritsen waren 46 briefjes ingeleverd en bekwam de eerste 27 stemmen, de tweede 19 stemmen, zoodat mr. J. G. De Witt Hamer, niet ter vergadering aanwezig, gekozen was tot bestuurs lid. De commissie tot nazien der rekening heeft inmid dels deze nagezien en in orde bevonden en stelt voor baar goed te keuren met een saldo van f 61,21 en eveneens de begrooting, die geene aanleiding gaf tot bijzondere opmerkingen. Conform werd besloten. Na eene pauze van een half uur deelde de Voorzitter mede, dat mr. De Witt Hamer, inmiddels ter vergade ring gekomen, hem had medegedeeld de op hem uit gebrachte benoeming niet te kunnen aannemen. De redenen, die hem daartoe leidden, moesten geëerbie digd worden. Het speet hem echter om drie redenen, en wel le om den persoon van mr. Hamer, die zeker in het hoofdbestuur een nuttig lid zou blijken, 2e omdat zijn optreden in het bestuur eene levende her innering aan het aangename verblijf in Goes zou zijn geweest, en 3e omdat thans de leden andermaal tot eene stemming moesten worden uitgenoodigd. Tot stemming overgaande bleken 46 stemmen te zijn uitgebracht en wel 25 op mr. L. A. Bybau, 16 op den heer Gerritsen en 5 op den heer Hartman. De heer mr. Bybau, ter vergadering aanwezig, ver klaarde onder toejuiching der leden de benoeming aan te nemen. Thans wordt overgegaan tot voorlezing van het rapport omtrent de dit jaar gehouden examens voor adspirant secretarissen. Niemand over dat verslag het woord verlangende, wordt aan de orde gesteld punt 4 van de agenda, luidende Bespreking a. van de al of niet wenschelijkheid van het op richten van een pensioen-weduwen- en weezenfonds voor gemeente-ambtenaren öbk zonder steun van het rijk of de provinciënen b. ingeval de vergadering de eerste meening is toe gedaan, op welke wijze daaraan uitvoering zal worden gegeven. De heer Bosch Bruist, secretaris van het hoofd bestuur, die dit punt inleidde, wees erop, hoe deze zaak door het hoofdbestuur vroeger was ter hand genomen en de steun der regeering was gevraagd, doch niet verkregen. Spr. meende echter, dat ook zonder hulp van rijk of provincie de vereeniging pogingen in het werk moet stellen om een dusdanig fonds te stichten. Gedachtig aan het Engelsche spreekwoord «Help Yourself" en aan het Holland- sche «Eendracht maakt Macht", uit hij den wensch, dat de vergadering moge besluiten, dat de zaak door de vereeniging zelf zal worden ter hand genomen. De heer De Bidder, burgemeester van Woubrugge, acht het zeer wenschelijk, dat pogingen worden in het werk gesteld om een pensioenfonds op te richten. Waar dit voor onderwijzers kan geschieden, ziet hij niet in, dat het voor de gemeente-ambtenaren niet doenlijk zou zijn. In eene zeer zaakrijke rede kwam de Voorzitter tegen den wensch van den heer Bosch Bruist op. Hij deelde mede, dat meermalen de zaak door het hoofd bestuur was ter hand genomen, dat men de meening van verschillende Ministers van Binnenlandscbe zaken en ook van den tegenwoordigen had ingewonnen, doch dat het Rijk steeds doof was voor de ondersteuning van deze zoo gewichtige zaak. De heer Bosch Bruist meent, dat er door het hoofd bestuur niet zulke ernstige pogingen waren in het werk gesteld als noodig was. Wel heeft men zich tot de regeering gewend en aan verschillende personen om inlichtingen gevraagd, doch van de rapporten der laatsten is weinig notitie genomen. Hij blijft daarom de wenschelijkheid van het stichten van een dergelijk fonds betoogen en stelt voor «dat de vergadering moge besluiten eene commissie uit haar midden te benoemen, die de mogelijkheid van het oprichten van een pensi oenfonds ook zonder hulp van rijk of provincie zal onderzoeken". Jhr. M. J. De Marnes van Swinderen, oud-wet houder van Goes, zal zich niet tegen het voorstel verklaren, alhoewel hij gelooft, dat ook voor burger lijke ambtenaren waartoe hij in dezen niet in de eerste plaats rekent de burgemeesters en secretarissen het sluiten eener levensverzekering verkieselijker is. Vóór alles moet echter z. i. de vereeniging streven naar het verkrijgen van betere tractementen der amb tenaren. Na nog eenige discussie werd het voorstel Bosch Bruist in stemming gebracht en verworpen met 24 tegen 19 stemmen. Vijf leden waien afwezig. Bij het laatste punt «besprdking der belangen van de gemeente-ambtenaren in het algemeen" wees jhr. De Marees van Swinderen erop, hoe meer en meer de neiging bestaat om gestudeerden in de rechten met gemeentelijke betrekkingen te bokleeden. Dit streven was alleszins te billijken, doch waar die graad slechts langs universitairen weg was te verkrijgen, waren vele jongelieden van die betrekkingen in grootere plaatsen uitgesloten. Hij beval met het oog daarop deze zaak in de aandacht van het bestuur aan. De Voorzitter zeide toe, dat het bestuur de zaak in gedachte zou houden en sloot met een woord van dank aan de opgekomenen de vergadering. Na afloop daarvan werd door het grootste ge deelte der opgekomenen een rijtoer gemaakt naar 's-Heer Abtskerke. Aldaar in het gemeentehuis afgestapt, heette de burgemeester dier gemeente, de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, de gasten welkom. Hij zeide, dat, waar zij gisteren in de grootste gemeente van Zuid- Beveland waren verwelkomd door den burgemeester, hij er prijs op stelde hen thans te verwelkomen als hoofd der kleinste gemeente. De heer Rengers vond daarin aanleiding om te getuigen, dat, waar de ontvangst der gasten zoowel in de kleinste als in de grootste gemeente van Zuid- Beveland zoo gul en gastvrij was, hij en zijne mede gasten niet anders dan de beste getuigenis konden afleggen van de wijze, waarop men in Zeeland weet te recipiëeren. Na bezichtiging der kerk, waar het orgel het »Wien Neerlandsch Bloed" deed hooren, keeide men naar het gemeentehuis terug waar de heer Van der Bilt La Motthe nogmaals het woord nam om te ver klaren, hoe in eene arme gemeente als 's-Heer Abts kerke zulk een ontvangst kon worden bereid. Dit toch vond zijn oorzaak daarin, dat de kerk- en armbesturen zoo bereidwillig de gemeente op financieel gebied steu nen. Hij hoopte, dat dit ook in de gemeenten der gasten het geval mocht zijn. De heer Dominicus bedankte daarop den burge meester van 's-Heer Abtskerke voor zijn gul onthaal, terwijl jhr. De Marees Van Swinderen, met een hartelijk woord de beide wethouders van 's-Heer Abts kerke roemde voor de wijze, waarop zij hun burge meester in alle zaken en ook bij deze receptie ter zijde stonden. Bij het afdrukken dezes hebben de heeren zich aan een diner in het Café-Hartman vereenigd. Laatste en telegraphische berichten, 's-Gravenhage. Blijkens het Kamerverslag over de grondwetsherzieningvoorstellen wilde het meerendeel der leden, die de noodzakelijkheid ervan erkennen, haar verder uitgestrekt zien. Over uitsluiting van de mogelijkheid van uitgebreid stemrecht werd geklaagd. De tegenstanders der schoolwetgeving waren tegen her ziening zonder wijziging van art. 194. De overgroote meerderheid wenschte eene spoedige beslissing ter ver krijging der verbetering van de partijverhoudingen en den politieken toestand. De bestrijders der onderwijswet- geving volhardden, ondanks een beroep op hunne mede werking. Ook de voorstanders daarvan wilden treden in eene wijziging van art. 194 met behoud van de be ginselen. De onderteekenaars der nota's wilden geen afbreken der openbare school, maar eene geleidelijke vervanging der overheidsscholen door de vrije. De huurwaarde als maatstaf voor kiesbevoegdheid vond in beginsel bij velen instemming. Eenigen wilden capa citeit als grondslag. Een aantal leden waren tegen de vrijheid voor den wetgever in de regeling der kiijgs- zaken. Druk. F. Kleeuwens Zoon. Goes.

Goessche Courant | 1885 | | pagina bijlage 2