Laatste en telegraphlsche berichten, Advertentiën. eene Dienstmeid eene woning in de Witte-de-Withstraat, maar verwis selde deze spoedig met eene andere aan den Kanaal- weg, zooals Les Nouvelles meenen te kunnen verzekeren met het doel om daar zoo min mogelijk opgemerkt te kunnen worden. Ook door het onderzoek, omtrent haar verblijf in het hötel der ambassade ingesteld, zouden stellige bewijzen zijn aan het licht gekomen, dat Jeanne op de verkregen trouwbelofte vast meende te kunnen rekenen. (O.) Terwijl Zondag eene menigte passagiers zich aan boord van eene pleiziei boot begaven, die aan het hoofd te Chatham aanlag, stortte dit laatste gedeeltelijk in, zoodat er omstreeks 80 personen, meest vrouwen en kinderen, in het water vielen. Er is niemand verdronken. De sultan van Borneo is gestorven, naar gezegd wordt, in den ouderdom van 114 jaren. Hij was een groot vriend der Engelschen en had hun verscheidene gewichtige concessiën op zijn grondgebied toegestaan. Baronnes Mahulat is zeer zwak van gestel. De doctor heeft haar daarvoor o. a. aangeraden eiken morgen een glas melk van ééu koe te gebruiken. Toen haar echtgenoot, die ook zeer bezorgd voor zijn ge zondheid is, dit vernam, beval hij, dat men hem alle dagen beefsteak van één os zou geven. Volgenderwijze "geeft een correspondent van het N. P. H. aan zijn blad een beschrijving van den moord onlangs te Atjeh gepleegd op een schildwacht. Wederom een zooveelste bewijs van de Atjehsche vrede's veiligheid. 't Was een donkere regenachtige nacht op den 7en Juni. De schildwacht, achter het ijzeren hek te Panteh- Perak in zijn schilderhuis geposteerd, vermoedde geen kwaad, 't Was zóó donker, dat men geen tien passen van zich af kon zien, terwijl de regen bij stroomen neerviel. Eensklaps hoort hij eenig geritselbukt, om te zien wat er aan 't handje is, maar wordt op het zelfde oogenblik door klewanghouwen weerloos gemaakt, 't Gekerm doet de bewoners en de nabij zijnde wacht op het gerucht afgaan, waar zij den armen Europeaan in zijn bloe i badende vonden. De vingers van eene hand waren afgehakt; terwijl zijn geheele lichaam met klowanghouwen overdekt was. De sloebers hadden zich tusschen de spijlen van 't ijzeren hek doorgewrongen; in der haast lieten zij eenige lansen achter, maar vergaten niet het zoo gewilde Beaumontgeweer van den schildwacht mêe te nemen. De Nuova Rassegna behelst eene uitvoerige be schrijving van het ziekenhuis, dat de paus op zijne kosten aan het einde van den tuin van het Vaticaan voor cholera-lijders heeft laten oprichten. Het beslaat eene oppervlakte van 611 vierkante meter en zal voorzien worden van 200 ledikanten. De inrichting moet voorbeeldig zijn, geheel naar de eischen der ge gevens van de hedendaagsche wetenschap, zoowel ter bestrijding der ziekte, als om hare verdere verspreiding te voorkomen. Aan dr. Cecarelli, geneesheer van het Vaticaan, is het bestuur over het ziekenhuis opge dragen. Het denkbeeld tot oprichting van het hospitaal heeft zijn ontstaan te danken aan hetgeen het vorige jaar te Rome is voorgevallen, toen een geestelijke, op last van den paus, naar een der ziekenhuizen gezonden werd om eenige aldaar verpleegd wordende cholera- lijders den troost van den godsdienst te brengen. De geestelijke werd toen door den directeur van het zieken huis niet toegelaten, evenmin als elk ander die onge roepen kwam. Deze maatregel was verordend om de verspreiding der cholera tegen te gaan. De ofticieuse bladen van het Vaticaan klaagden toen op hoogen toon over hetgeen zij eene nieuwe aanranding van 's pausen vrijheid noemden. Om nu bij voorkomende gelegenheden niet belemmerd te worden in zijne vrijheid van han delen, heeft de paus besloten een ziekenhuis op te richten op het grondgebied, dat zijn eigendom gebleven is, dat van het Vaticaan. Hij kan dan ook, als hij wil, gelijk koning Humbert het vorige jaar gedaan heeft toen hij de cholera-lijders te Napels bezocht heeft, persoonlijk de zieken bezoeken. De Oxfordsche studenten, die per roeiboot het Kanaal zouden oversteken, hebben Zaterdag hun waag stuk volbracht. Om 10 uur 15 min. staken zij te Dover van wal en om 2 uur 47 min. waren zij te Calais. Zij deden gemiddeld 82 slagen per minuut. Tweemaal moesten zij halt houden om hun boot leeg te scheppen. Twee der acht roeiers waren zoo uitgeput, dat zij de riemen halverwege moesten neerleggen. Omtrent de inenting van 80 liefdezusters door Ferran, tengevolge waarvan velen aan de cholera stier ven, schrijft men uit Valencia aan het British Medical Journal Voordat de order tot ontruiming van het klooster, wegens de cholera, door de overste der orde gegeven werd, vertrokken 10 der 80 zusters als voorhoede om het nieuw lokaal in de provincie tot ontvangst gereed te maken. Zij werden niet ingeënt. De overige 70 nonnen, die allen volmaakt gezond waren,werden, onmiddellijk na het afreizen der voor hoede, allen gevaccineeerd. Zeer kort daarna werden 54 hunner door de cholera aangetast, waarvan 14 overleden. Van de niet-ingeënten werd er niet éene ziek. Volgens genoemd blad was de volkswoede zoo groot, dat het volk Ferran en zijne helpers bij de justitie heeft aangeklaagd wegens moord, en hij slechts met moeite is ontkomen. In tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin van België had Zondag te Antwerpen de aangekondigde feestelijke inwijding plaats van de nieuwe Schelde-kaden, die 3500 meter lang en gemiddeld 100 mater breed zijn. Eene vloot van een vijftigtal met vlaggen getooide stoombooten ging de koninklijke familie tot Tamise of Temsche tegemoet, waar zich tevens d) Ministers, eenige leden van den Senaat en van de Kamer van Vertegenwoordigers, vreemde gezanten en a-idere gasten hadden vereenigd. Om drie uur verscheen li F koninklijke stoomjacht Prince Bauduin" voor de k iden, die feestelijk waren versierd en waar eene ont zaglijke volksmenigte was opgehoopt, om getuige te zijn van de voor Antwerpen zoo heugelijke gebeurtenis en den Koning toe te juichen. Op het wandelterras, niet ver van het oude Steen, was een troonhemel voor de vorstelijke familie en de overige voorname personages opgericht. Hier had de eigenlijke plechtig heid der inwijding plaats, nadat de burgemeester Leopold De Wael de hooge gasten had verwelkomd. De Koning sprak de openverklaring uit, waarna nog de Minister-president Beernaert het woord voerde. De Koning en de Koningin zagen, na afloop der plechtigheid, onder den boog der oude Scaldispoort, aan den voet van het wandelterras, waar een tent dak was geplaatst, den optocht der «naties" voorbij trekken. Deze «naties" te Antwerpen zijn wat te Am sterdam de «veemen" zijnsamenwerkende vereeni- gingen van sjouwerlieden, wier werk op de kaden, in de pakhuizen en in de koopvaardijschepen en stoom booten wordt gevonden. Laden, lossen, meten en wegen, at- en aanvoeren van koopmansgoederen, ziedaar vooral hun dagelijksche arbeid. Elke «natie" heeft van tien tot dertig kolossale sleeperspaarden en bezit een aan tal stelwagens, die in Antwerpen een eigenaardigen bouw hebben; de voor- en achterwielen verschillen geducht in grootte en de geheele wagen is daarnaar ingericht. Een 40tal «naties" nam aan den optocht deel. Elke «natie" had twee of drie wagens in gereedheid ge bracht en beladen met koopmansgoederen en producten van alle landen. De vlaggen der verschillende volkeren wezen den weg voor hen, die onbekend waren met het land van herkomst van deze of gene voortbreng selen. De stoet kenmerkte zich door eene gelukkig locale kleur de flinke paarden prachtig verzorgd en met linten aan de hoofdstellen, de voerlieden met hunne dunne lijnen de paarden mennende, de zakkedragers met hunne witte kappen, de wegers en meters met hunne houten schoppen en strijkrollen, de bazen met hun blauwen kiel en zwartzijden pet en door groote orde. Des avonds waren de Schelde-kaden d. w. z. de reeks van loodsen daarop feestelijk verlicht. Het Steen had eene electrische verlichting. Daar de avond bijzonder schoon was, smaakten duizenden en duizenden het heerlijke genot, dat natuur en kunst vereenigd deden smaken. Een bekend verschijnsel, doch waarvan naar het schijnt, nog niet op voldoende wijze gebruik is gemaakt, is de plotselinge daling der temperatuur wanneer een schip in de nabijheid komt van een ijsberg. De af koeling is dan zoo groot, dat vaak een aanmerkelijk verschil valt waar te nemen tusschen de temperatuur op het voorschip en die op het achterschip. Door het maken eener inrichting door welke, in geval een schip, te midden van mist of dergelijke, onverwacht en ongemerkt in de nabijheid van een ijsberg komt, het verschil in stand van het kwik in twee thermometers (één voor en één achter aan het schip), eenig signaal deed ontstaan, zou wellicht menig ongeluk voorkomen kunnen worden. Intusschen zijn dezer dagen in de Chesapeake Baai (Vereen. St.) proeven genomen met het bepalen van de aanwezigheid en den afstand van ijsbergen en andere voorwerpen op zee, waarmede aanvaring plaats zou kunnen hebben, door het lossen van kanonschoten. Elk schot toch, gelost in de richting van den ijsberg, een schip enz. geeft eene echo, en uit den tijd, tus schen deze en het schot verloopende, kan de afstand ongeveer worden opgemaakt. De bedoelde proeven schijnen zeer bevredigend te zijn geweest. Zoo werd bijv. de aanwezigheid van eene kleine sleepboot in de zee, met den voorsteven naar het punt van waarneming gericht, onmiddellijk waar genomen. De voorstelling van het circus Sutzbart te Duna- Fóldvar, was dezer dagen des avonds te tien uren afgeloopen en het publiek stroomde naar den uitgang, toen eensklaps een houten paal, waaraan een bran dende petroleumlamp hing, omviel en ongelukkerwijze op het hoofd van Irene Stefanatz, dochter van een geestelijke, terecht kwam. De lamp brak en de bran dende petroleum overdekte het meisje, dat eensklaps in een vuurzuil was veranderd. De personen, die nog in het circus waren, werden door een panischen schrik bevangenenkele moedige man nen snelden het meisje te hulp, maar de meesten namen vol ontzetting de vlucht en braken door de houten wanden heen. Gelukkig mocht men er in slagen het meisje de brandende kleederen van het lijf te trekkenzij had zware brandwonden bekomen. De voortgang van het vuur kon bijtijds worden ge stuit in het ontstane gedrang hadden verscheidene personen verwondingen bekomen. Een voorval, dat stof voor een blijspelletje bevat, bad dezer dagen in eene prachtige woning te Weenen plaats, waarin een hooggeplaatst officier met zijn aller liefste vrouwtje woont, waar hij doodelijk op verliefd is. Hij kwam er dezer dagen juist op aan, toen een dienstman een prachtig bouquet voor mevrouw bracht, met de beleefde groeten van zekeren «Gustaaf'. De ijverzucht ontwaakte in den borst van den offi cier en het kwam tot eene scène; de schoone vrouw bezwoer onder tranen dat zij volmaakt onschuldig was en niets van de herkomst van het bouquet afwist; haar echtgenoot kon dit echter niet aannemen en bleef wantrouwend. Dezer dagen werd het geheimzinnig voorval op grap pige wijze opgehelderd. De dame is waar het haar schoeisel geldt zeer moeielijk tevreden te stellen, en zij was in de wolken van blijdschap toen zij eindelijk in den schoenmaker Frans Gustav den man, vond die behoorlijk de kunst verstond om haar fraaie, kleine voetjes te schoeien. De galante schoenmaker, die recht in zijn schik was over de vele bestellingen die de nieuwe klant deed, kwam op de gedachte om haar op haar naamdag een bouquet te zenden. Toen hij nu voor eene nieuwe be stelling weder eens moest aankomen, vroeg hij een der dienstboden onder vier oogen, of de bloemen waren gekomen en of mevrouw er mede in haar schik was geweest. De arme schoenmaker had er geen vermoeden van, welk onheil hij had aangericht. De officier vroeg, toen hij de toedracht der zaak vernam, zijn pruilend vrouwtje vergiffenis, en de zaak eindigde, gelijk zulks met een blijspel het geval behoort te zijn, met hartelijk gelach. Amst Kolijnsplaat. Dinsdagavond had alhier de zomer vergadering van het nutsdepartement «Noord-Beve land" plaats. De heer F. J. Van Grasstek, die als lid van 't bestuur moest aftreden, werd herkozen. Tot afge vaardigden ter algemeene vergadering werden aange wezen de heeren J. H. Bybau en mr. L. A. Bybau tot plaatsvervangers de heeren F. J. Van Grasstek en J. Sturm. Aan den bibliothecaris, den heer L. A. Vink, werd eene gratificatie geschonken wegens zijne bemoeiingen in zake den eersten gedrukten catalogus. Omtrent het bekend voorstel van het departement Nijmegen was de vergadering eenstemmig; men wenschte algemeen dit voorstel te ondersteunen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: J. K. 24 j., C. S. 23 j. te Kruininge, wegens mis handeling ieder tot 15 dagen cel en ƒ8 boete; W. R. 36 j. te Hansweerd, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en ƒ8 boete. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Maandagmorgen werd door de notarissen Roelof en Tak ten huize van W. Broeckhoven te Kamperland geveild eene hofstede van ruim 69 hectaren, welks landerijen zijn gelegen in de polders Oud-Campen, Heerjanz en Soelekerke, alles in de gemeente Wisse- kerke. Het bleek al spoedig dat de kooplust niet groot was, althans de inschrijving op de perceelen was luttel voor den hoogsten inschrijver op de massa werd 300 uitgeloofd, en nu bleek het dat er maar éen briefje was ingekomen met een inschrijving van 200 per Schouwsch gemet of 0.4168 heet. Daar deze inschrij ving door niemand werd verhoogd, besloot men de hofstede over drie weken te herveilen. (M. Cf.) Bij de heden door mr. Liebert, ten verzoeke van kerk- en armmeesters der R. K. kerk te Goes, gehouden verpachting van bouw- en weilanden, zijn de perceelen 1, 2 en 3 verpacht voor 22, perceel 4 voor 22, perceel 8 voor 24, perceel 9 voor 21, perceel 11 voor 48 en de perceelen 12, 13, 14 en 15 voor 25. De perceelen 5, 6, 7 en 10 zijn niet verpacht. Uitslag der Maandag II door den architect I. Hage te Ierseke, namens zijn principaal gehoudene aanbesteding van het bouwen van een woonhuis met bergplaatsF. H. Van der Houwen te Ouddorp, voor 3900A. Menheere te Hansweerd, voor 3200 J. G. Essenberg te Ierseke, voor 2960L. Laban te Ierseke, voor f 2720M. De Regt te Ierseke, voor 2719L. Van Verre te Kruininge, voor 2694 A. Marteijn te Kruininge, voor f 2480 en M. Korstanje te Ierseke, voor f 2333. Het werk is nog niet gegund. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 29 Juli 1885. De barometer gaat langzaam dalen en 't krimpen van den wind doet ons denken, dat 't weer toch einde lijk eens zal omslaan. Verwachting: Veranderlijk weêr. Burgerlijke Stand Goes, van 2729 Juli 1885. Geboren den 28, Abraham, z. v. Johannes Sinke en Wilhelmina Cornelia Schuiling. Overleden: den 28, Tannetje, 13 j., d. v. Kor- nelis Mulder en Prina Martina De Wijs. 319e Staatsloterij, Ie kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 28 Juli 2e lijst. No. 13651 ƒ5000. No. 18525 2000. No. 19263 ƒ1500. No. 3626 ƒ1000. Nos. 6560 en 13404 elk 400. Nos. 12544 en 12778 elk ƒ200. Nos. 14760 en 16368 elk ƒ100. Trekking van Woensdag 29 Juli. 3e lijst. No. 12316 1500. Nos. 640 en 14373 elk 1000. No. 798 400. Nos. 7192 en 11639 elk 200. Nos. 147, 1561, 5043, 7664, 17572, 19049 en 19465 elk 100. Marktberichten. GOES, 28 Juli 1885. Tarwe nas weinig aangevoerd en bracht langzaam vorige prijzen op. Enkele partijtjes Nieuwe Wintergerst was aan de beurs, die volgens noteering verkocht werd. Koolzaad werd ruim aangeboden en bracht 50 cents per H.L minder op dan vorige week. Nieuwe TARWE per hectoliter 6,70 a 7,10 ROGGE 5,60 a 6,_ Jarige TARWE a WINTERGERST 4,50 a 4,60 ZOMERGERST a HAVER it, a BLAUWE ERWTEN a - BRUINE BOONEN a PAARDENBOONEN a - KARWIJ -I- a W1NTER-KOOLZAAD per 8,50 a 8,65 BOTER per K G. (Ned.<ffi.) 1,18 a 1,24 EIEREN per 100 stuks 3,30 a 3,60 ROTTERDAM, 27 Juli 1885. Tarwe. Inlandsche witte weder met kleinen toe voer, doch door flauwe stemming langzaam altvoren verkocht. Zeeuwsche de beste f 7,60 a f8, soms nog daarboven, goede en mindere f7 a f7,50. ft 0 g g e. Inlandsche bijna niet ter markt en puike ruim prijshoudend. Zeeuwsche f6,60 a f6,80 Gerst. Jarige komt bijna niet meer voor. Van nieuwe winter waren circa 40 last ter markt, meestal van voldoende qualiteit, doch waaronder ook voor kwam, die schraal van korrel was. Naar qualiteit is die verkocht van f 4,25 a f 5,25, en per 100 kilo f7.80 a f8,25. Haver slap en 10 cents lager. De beste f4af4,60, mindere f3 a f3,90. Boekweit. Noord-Brabantsche niet aangeboden. B o o n e n komen bijna niet meer voor en zijn de noteeringen nominaal. Paardenboónen f6,70 a f6,50. Duivenboonen f6,50 a f7,50. Bruine boonen f6,50 a f8,50. Witte boonen f9 a flï. Blauwe erwten voor de kook f7,25 a f7,75, doch zonder vraag. Voor de voer Hauw f6,75 a f7,25. Van nieuw Koolzaad was circa 50 last aange voerd, waarvan een klein gedeelte verkocht is voor f 9, f 9,10 en extra puik f9,20 De qualiteit is over 't algemeen zeer mooi. Hennepzaad bij gerijven f8,50 a f 11,50. Kanariezaad stil tot vorige prijzen, het beste f9,50 a 110, minder f8.75 a f9,25, en per 100 kilo 113. Meelbericht. Overzicht 27 Juli Meel verkeert voortdurend in vaste stemming; alleen in Hongaarsch is op de iets billijker noteeringen meer vraag. Op levering wordt weinig aangeboden. De markt van heden bleef onveranderd en waren fabrikanten tot verkoopen genegen. Op levering per laatste 4 maanden was levendiger vraag. Zeeuwsche eieren f 3,60 a f3,70 de 100 stuks. Meekrap zeer stil; prijzen onveranderd. ROTTERDAM, 28 Juli 1885. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd1547 runderen, 226 vette- en graskalveren, 33 nuchtere kalveren, 1211 schapen of lammeren, 475 varkens, 117 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt; Runderen 1ste qual. 78 c., 2de qual. 66c„ 3de qual. 46 c., kalv. 1ste qual. 88 c., 2de qual. 68 c., schapen 86 c„ alles per kilo. Het magere vee was door dea grooten aanvoer lager in prijs. Weivarkens goede qual. 50 a 54 cent per kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f46, 2e qual. f42, 3e qual. f40, per kilo 55 a 05 c. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaat». Voorwerpen. Information 31 Juli. Hoedekenskerke, veldvruchten, Pelle en Lansen Croin. 31 Kolijnsplaat, bouw-en weiland en gebouwen, Huvers. 1 Aug. Ierseke, veldvruchten, 4 Goes, diversen, 5 Kapelle, boereninspan, 5 Kwadeudamme, inspan, 6 Goes, winkelgoederen enz.. 11 Kapelle. boomvruchten, 12 Baarland, opper- en veldvruchten, 12 Ierseke, huizen, 13 Heinkenszand, boereninspan, Rembges. Pelle. Gallis Meren3. Pilaar. Mulock Houwer. Gallis Merens. V. d. Kloes. Pelle en Lansen Croin. Pelle en Lansen Croin. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 30 Juli, Wolfertsdijk, verbouwen dokterswoning, Hannink, Goes. 6 Aug. Krabbendijke, woonhuizen, A. Le Clercq, Kruininge, Bevallen van een Zoon CATR DE JONGE—De Jonge. Kruininge, 28 Juli 1885. Y Tot onze diepe droefheid ontsliep heden, na een kortstondig en smartelijk lijden van 8 dagen, ons veelgeliefd doch tertje TANNETJE, in den jeugdigen leeftijd van bijna 14 jaar. De hoop, dat God Zijn verbondsbelofto vervulde, lenigt eenigszins onze diepe smart. Goes, 28 Juli 1885. C. MULDER. P. MULDER—De Wijs. Y* Hedenmorgen overleed, na eene ko rt- stondige ziekte, tot onze diepe droefheid onze geliefde zoon, broeder en aanbehuwdbroeder CORNELIS RIJK, in den ouderdom van 31 jaar, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden. Uit aller naam, Wed. L. RIJK. Goes, 29 Juli 1885. Y* Aan de kiezers, die mij op den 21 dezer het bewijs van vertrouwen hebben geschonken, betuig ik mijn oprechten dank. Borsele, 28 Juli 1885. Am. POLDERDIJK. De Nederlandsche Maatschappij van Brandverzekering, gevestigd te Tiel, betuigt bij deze haren dank aan allen, die door gepaste maatregelen en beleidvollen moed hebben medegewerkt om den brand, die op 23 dezer bij den heer M. Boogerd is uitgebroken, tot een betrekkelijk geringen omvang te beperken. Namens de Maatsch.de Agent te Goes, A. DE GRAAFF. Goes, 27 Juli 4885. qjfSy De ondergeteekende betuigt zijn ingenomenheid en dank voor de flinke en spoedige wijze, waarop de Nederlandsche Maatschappij van Brandverzekering, geves tigd te Tiel, door haren Agent, den heer A. De Graaff te Goes, de bij den brand van 23 dezer mij veroorzaakte schade heeft geregeld en reeds aan mij betaald heeft. 's-Heer Arendskerke, 28 Juli 4885. M. BOOGERD. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van wijlen M. Tan Tichgelen te Kwadendamme, worden ver zocht daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris L. A. PAAR- DEKOOPER OVERMAN te s-Oravenpol- dervóór of op den 15en Augustus a. s. TERSTOND benoodigdliefst bekend zijnde met de winkelzaak, P. G. Brieven franco, doch liefst in persoon, bij J. BRAAMSE, winkelier, Heinkenszand*,

Goessche Courant | 1885 | | pagina 3