1885. N°. 89. Donderdag 30 Juli. 72ste jaargang. BURGER-AVONDSCHOOL GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prije slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Tot het aangeven van leerlingen voor de bestaat gelegenheid ter Secretarie van de gemeente, op Maandag den 3 Augustus a. s., des middags van 12 tot 1 uur Goes, 29 Juli 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT l.b De Secretaris, HARTMAN. GOES, 29 Juli 1885. Omtrent den dood van onzen vroegeren stadge noot den heer W. I. H. G. Danckaerts meldt de Deli- Courant het volgende: Binnen een jaar tijds is dit nu de tweede moord op een Europeaan gepleegd, waarvan de drijfveer misschien altijd verborgen blijft, en ook in dit geval evenals bij wijlen Bonniciolli is er niet de minste sprake van mis handeling of barschheid bij den assistent (zooals men gewoon is daar de geëmploieerden bij de tabakscultuur te noemen) of van haat bij de koelies, 't Is een moord om te moorden en schrik en ontsteltenis teweeg te brengen, en of daarmede door de Chineezen een zeker doel bereikt moet worden is nog een raadsel. De heer D., een assistent, die volgens het algemeen gevoelen eerder te zacht en meegaande was voor zijn koelies dan omgekeerd en van wien administrateur en collega's o. a. verklaren dat zij hem nooit een hand naar een k "■lie zagen uitsteken, is intusschen als offer gevall. n. Ware hij nieuweling of onbekend geweest met het innerlijke leven der Chineezen, zoo ware wel licht daarin nog een oplossing te vinden geweest, maar ook dit is hier niet het geval. Hoe men zich wendt of draait en van welke zijde de zaak beschouwd wordt, zij blijft een raadsel en het ge heim zal naar wij vreezen wel nimmer opgelost worden. Des morgens had de heer D. bij de inspectie der velden aan Lam A Tay order gegeven eenige jonge plantjes, die in éenzelfde gat gestopt waren, er uit te nemen en over te planten en toen moet hem door dezen reeds toegeroepen zijn, dat, als die plantjes uit den grond moesten, D. er onder zoude komen. Ongelukkig genoeg hoorde D. zulks niet of nam geen notitie van die bedreiging en 's middags om 3 uur in het veld komende om te zien of de order was opgevolgd, ontving hij onverhoeds en vóór dat er een woord gewisseld was, van een der twee koelies, die steeds in eikaars gezelschap waren, een parangslag over het hoofd, die tot de hersenen doordrong en hem deed inzakken. De twee Chineezen wel opmer kelijk bestaat hier dezelfde verhouding tusschen de twee moordenaars als te Lingga brachten hem daar na nog verschillende doodelijke wonden op het achter hoofd toe en niettegenstaande er genoeg Chineezen in de nabijheid waren, werden de moordenaars niet aan gehouden, maar wisten te ontvluchten. Dr. Martin, in allerijl geroepen, kon niet meer helpen en 's nachts om 12 uur bezweek Danckaerts aan de bekomen wonden. In het derde nummer der D. Ct. wezen wij in een hoofdartikel «Langzame Rechtspleging" op het onge hoord lange tijdsverloop tusschen misdaad en straf hier te lande, vooral met betrekking tot de ter dood veroordeelde moordenaars van Bonniciolli. Toen schreven wij April en thans bijna Juli, maar de executie laat nog steeds op zich wachten Moet na den nu plaats gehad hebbenden moord nog langer gediaald worden of zal de Regeering eindelijk inzien, dat de veiligheid der Europeanen op het spel staat Wij kunnen natuurlijk niet voor vast aannemen dat een spoediger executie der Lingga-moordenaars deze nieuwe misdaad zou hebben belet, maar de kans had er in ieder geval toe bestaan en de beschuldiging van deze lauwheid komt geheel ten laste van den bureaucratischen slenter van het Ned.-Ind. Gouver nement. Ierseke. Voor de betrekking van vroedvrouw in deze gemeente hebben zich 5 sollicitanten aangegeven. De termijn van aangifte is gesloten. In de eerstvol gende raadsvergadering zal de benoeming plaats hebben. Middelburg. Sedert eenigen tijd doen zich herhaal delijk onder de militairen, alhier in garnizoen, gevallen van belroos voor. Teneinde verderen voortgang tegen te gaan is aan het gemeentebestuur het gebruik van het waaggebouw op de Balans aangevraagd, om de chambrées, waarin deze gevallen zich voordoen, te kunnen desinfecteeren. Op den 26en dezer overleed te Middelburg jhr. mr. Adriaan Willem Snouck Hurgronje, laatstelijk raadsheer in het voormalig provinciaal gerechtshof in Zeeland. De overledene, geboren den 26 Februari 1817, werd in 1843 benoemd als rechter in de arrondissements rechtbank te Zieriksee, welke betrekking h;j waarnam, tot hij bij koninklijk besluit van 23 Juli 1847 tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Middelburg werd aangesteld. Den 2 November 1853 benoemd tot officier van justitie bij diezelfde rechtbank, vervulde hij dat ambt tot 28 December 1856, toen hem de koninklijke benoeming tot raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Zee land gewerd. In laatstgemelde betrekking bleef de heer Snouck Hurgronje werkzaam totdat de prov. gerechtshoven, bij de wet van 10 Nov. 1875 (6761. no. 204), werden opgeheven. In die verschillende betrekkingen toonde de heer Snouck Hurgronje zich een verdienstelijk rechterlijk ambtenaar. De gemeente Middelburg waardeerde den heer Hur gronje gedurende eenigen tijd als raadslid, terwijl hij van 1854 tot 1884 het lidmaatschap bekleedde van de commissie van regenten van het huis van arrest en bewaring. (M. Ct In de te Amsterdam gehouden jaarlijksche al- gemeene vergadering der vereeniging »De Dageraad" werd het jaarverslag over het afgeloopen vereenigiogs- jaar uitgebracht, waaruit bleek, dat het ledental toe nemende is en de kas in een alleszins bevredigenden toestand verkeert. De voorzitter, de heer P. C. F. Frowein, die om verschillende redenen gemeend had te moeten bedanken, trok op herhaald en algemeen verlangen der vergade ring zijn ontslag in en werd o. m. benoemd tot afge vaardigde voor het te Antwerpen te houden vrijdenkers congres. In ons vorig no. deelden we een bericht uit de N. R. Ct. mede, waarin werd gemeld, dat door den Minister van koloniën te Brussel een aantal helmhoeden voor het Indische leger zou besteld zijn. Het Vaderland bevestigt dit bericht thans en maakt er de volgende opmerkingen bij Dat het bericht volkomen juist is, wordt ons van betrouwbare zijde verzekerd. Tevens wordt daarbij gevoegd, dat de opdracht aan den Belgischen leverancier is geschied, zonder dat de Nederiandsche industrie in deze zaak is gekend. Reden over deze bevoorrechting is onbekend. De Belgische fabrikant is niet, wat men wellicht meenen zou, uitvinder van dit modelhet is integendeel een vrucht van het vindingrijk vernuft van ons Departement van koloniën. Waarom deze levering niet bij openbare aanbesteding gegund! Het is ons bekend, dat er Nederiandsche fabrieken zijn, die vol komen in staat zijn het gevraagde te leveren, ja licht in beter qualiteit en tegen minder prijs dan de Bel gische fabrikant. Zonder twijfel zou dus een Neder iandsche fabriek, had men den gebruikelijken weg ingeslagen, de levering hebben gekregen. Is het te veel gevergd, als men er op aandringt, dat de Nederiandsche nijverheid niet opzettelijk tegengewerkt en achteruit gezet wordt! Te Dordrecht circuleert een adres aan den Mi nister van waterstaat ter teekening, waarin wordt aangedrongen op betere verlichting op en langs het Volkerak, de raoeieüjkste en gevaarlijkste der Zeeuw- sche stroomen, waar in den loop van enkele jaren vele grootere en kleinere vaartuigen zijn gebleven bij het inloopen van 't Hollandsch Diep naar 't Hellegat, waar bij nacht geen enkele aanwijzing bestaat om dit vaarwater te kunnen vinden, terwijl op geen ander gedeelte dezer rivier de verleiding van stroom zoo sterk is als juist daar. Adressanten vragen derhalve, in 't algemeen belang van handel en scheepvaart, dat de witte boei no. 16 voor het inloopen van 't Hellegat door een lichtboei worde vervangen. De oestermaatschappij »De Bank van Ierseke", te vestigen te Ierseke, zat bij de heeren Bos en Rotbe te Amsterdam de inschrijving openstellen op het nog ongeplaatste gedeelte der eerste serie van haar aandee lenkapitaal. Het aandeelenkapitaal bedraagt 200,000, verdeeld in twee serieën van 100,000 in aandeelen van 1000, waarvan voorloopig alleen de eerste serie wordt uitgegeven. De maatschappij zal van de heeren P. en G. Ver burg c. s. eene oesterzaak overnemen, waarvan de waarde, na nauwkeurige schatting door deskundigen, is gesteld op 70,000, waarbij genoemde heeren te hunnen laste nemen alle kosten, die de vorming der vennootschap voorafgaan of vergezellen, voor de som van ƒ8750. Van de opbrengst der eerste serie blijft ter beschik king der vennootschap ongeveer ƒ21,000, welk bedrag zal worden aangewend tot uitbreiding der zaak. Van 1 Augustus 1885 zijn de arbeidsloonen, ten behoeve der zaak uitgegeven, voor rekening der ven nootschap. «Eene nauwkeurige berekening te leveren van de in komsten", wordt in het prospectus gezegd, «is moeielijk. Hoogstwaarschijnlijk zullen zij van jaar tot jaar be langrijk stijgen. Om eenig denkbeeld van het opbrengst vermogen te geven, moge het volgende dienenWij stellen ons voor, den oestervoorraad te vermeerderen, door den aankoop van twijfelaars, tot een bedrag van ƒ15000, om die uittezaaien op gronden, die nog niet in gebruik zijn genomen. Wij rekenen dit jaar nog te kunnen verkoopen 150,000 oesters, gerekend tegen slechts 45 per 1000, ƒ6750; opbrengst van herverpachting 2000totaal ƒ8750. Vermoedelijke opbrengst in 1886550,000 oesters a 45, 24,750; opbrengst van herverpachting 1500, totaal 26,250. Vermoedelijke opbrengst in 1887900,000 oesters a 45, 40,500; opbrengst van herverpachting 1900, totaal 42,000. Deze opbrengsten, met de arbeidsloonen enz. ver minderd, die betrekkelijk gering zijn, zullen eene zeer aanzienlijke uitdeeliDg over het kapitaal toelaten. Men mag aannemen, dat inmiddels de zaak in omvang en waarde zal toenemen." (IV. R. Ct.) In een artikel over de keuze van een aanleg plaats voor de booten der Norddeutsche Lloyd, een pleidooi voor Antwerpen beweert de Précurseur, dat niet alleen de beslissing nog niet is gevallen in het voordeel van Vlissingen, maar ook dat de rijks kanselier, prins Bismarck, in dezen niets heeft te doen dan de keuze der N. Lloyd al of niet goed te keuren, waarvoor hem een tijdruimte van zes maanden is gelaten. Van de keuze van Vlissingen door den rijks kanselier kon dus volgens het blad nog geen sprake zijn. Naar aanleiding van een verzoek van ambtenaren bij de telegraphie, om wijziging in de uitbetaling van hun traktement, is door den Minister bepaald dat voortaan die uitbetaling bij wijze van voorschot maan delijks zal kunnen plaatshebben. Het verslag der commissie voor de wijzigingen in het Wetboek van Strafvordering met het antwoord des Ministers is verschenen. Een nota van den heer Oldenhuis Gratama is daarbij gevoegd. Voortaan zullen geen burger-geneeskundigen tot reserve-officier van gezondheid worden aangenomen, tenzij zij zich verbinden in den geneeskundigen dienst bij de schutterij op de plaats hunner vestiging te voorzien, en tenzij zij ten genoegen van den Minister van oorlog zullen kunnen aantoonen een cursus in de militaire geneeskunde aan een militair hospitaal door- loopen te hebben. Gisteren en de twee volgende dagen vergaderen de commissiën van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de ontwerpen der grondwetshei ziening, ter resum tie van de gedachtenwisseling in de afdeelingen voor het opmaken der voorloopige verslagen. De rapporteurs over het wetsvoorstel-Lohman, tot herziening van den census, hielden Maandag eene bijeenkomst, waarin zij met hunne taak gereed kwamen. De verbouw van beetwortelen is bij 45 fabrieken, gelegen in Brunswijk en de aangrenzende deelen van Saksen en Hanover, in vergelijking met verleden jaar, verminderd van 39,443 hectare tot 29,108 heet., dus met 26 pet. De honderdjarige sir Mozes Montifiore is gister middag te half vijf te Ramsgate overleden. niiif nni iiinii ui bi i iiimn n—ihkiiiiiim— Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. D. De Pree alhier heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Meliskerke. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Vlis singen ds. H. Van Griethuyzen Az., pred. te Burgwerd. Door de Evangelisch Luthersche gemeente te Vlissingen werd Zondag jl. de 150ste gedenkdag van hare vestiging in die plaats (24 April 1735) en van de inwijding van haar kerkgebouw (24 Juli 1735) op plechtige wijze gevierd. In de voormiddag-godsdienst-oetening werd door den tegenwoordigen leeraar, ds. Pont, eene toepasse lijke rede uitgesproken, waarin hij zijnen hoorders aanvankelijk de geschiedenis van de wording en ves tiging der gemeente en de verschillende tijdperken van haar bestaan in korte trekken schetste en hen vervolgens onderhield naar aanleiding van den tekst 1 Petrus 2, vers 5. Gedurende den dienst werden door een zangkoor, onder leiding van den heer H. Merckens, eenige toe passelijke liederen gezongen, waaronder de psalmen 95 en 100 van Mendelssohn en het 15e koor uit Handel's oratorium «Messias". Bij het einde der godsdienstoefening zong de ge meente het bekende lied «Een vaste burcht is onze God", voor deze gelegenheid eenigszins gewijzigd, ter wijl na het uitspreken van den zegen, het door het koor aangegeven gezang «Nun danket Alle Gott", door alle aanwezigen staande werd aangehoord. (IV. R. Ct.) In hare vergadering van Maandag heeft de Herv. Synode zich o. a. bezig gehouden met eenige gewich tige benoemingen en wel in de eerste plaats met die van vasten secretaris der Alg. Synode. Met algemeene stemmen (drie blanco briefjes) is nit het te voren opgemaakt drietal, bestaande nit de hh. L. Overman fungeerend secretaris en pred. te Spijkenisse, C. F. Zeeman pred. te Zonnemaire en dr. S. Baart de la Faille pred. te Purmerend, eerstgenoemde benoemd. Tot leden der synodale commissie werden benoemd uit de vroeger opgemaakte drietallen, de heeren: J. Bruna, pred. te Hasselt en prof. V. Bonev.il Faure, oud-ouderling der Waalsche gemeente te Leiden. Tot secundus van den secretaris is voor den tijd van drie jaren benoemd de heer C. F. Zeeman, pred. te Zonne maire, na herstemming met den heer L. Tinholt, pred. te Koudum. Hierna kwamen in behandeling de aange legenheden van het fonds voor de kosten van kerkelijk hooger onderwijs, waarvan de rekening werd goed gekeurd. Middelburg. De toelatings examens voor de Rijks kweekschool voor Onderwijzers namen Maandag een aanvang. In het geheel hadden zich 51 jongelieden aangemeld, waarvan 2 achterwege bleven, 5 afgekeurd en hedenmorgen nog 16 afgewezen werden, zoodat thans nog door 28 jongelui naar de 19 vacante plaatsen woidt gedongen. De examens zijn hedenmiddag om 12 uren afge loopen. Op de voordracht voor de betrekking van hoofd der school B (minvermogenden) te Zieriksee komen voor de hh. Dormaar van Renesse, Bartelse van Krui- ninge, Boterenbrood van Aalsmeer, "Van Weele van Duivendijke en Van der Have van 's-Gravezande. De heer J. De Hond, hoofd der school te Baar land, heeft tegen 1 Januari a. s. eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd. Landbouw en Veeteelt. Rilland-Batli. Wanneer ik van uit deze gemeente een overzicht geef van den stand der veldvruchten, dan heb ik niet alleen het oog gericht op den Reigers- bergschen polder, waarin de kom der gemeente ligt, maar ik bedoel ook de beide Engelsche polders, de Mairepolder en de Frederikapolder. De gronden dezer polders bestaan grootendeels uit zware zeeklei en liggen alle in het oostelijk deel van Zuid-Beveland. Ik begin mijn overzicht met het hooien. Het eigen lijke hooien der weilanden is afgeloopen. Qualiteit en quantiteit, het droge voorjaar in aanmerking genomen, vielen nog al mee. Eene flinke regenvlaag op de pas gemaaide velden bleef evenwel uit en dit, gepaard gaande met eene late hooiwinning, geeft aan de meeste weiden een kaal en dor voorkomen. Op de koolzaad velden ziet men hier en daar nog een hoopje hooi, dat men niet goedschikt is machtig kunnen worden voor dat het zaad gesneden was. Dat zulk hooi van geen beste qualiteit is behoeft «el geen betoog. De karwij is bijna overal gedorscht. De opbrengst is over 't algemeen groot te noemen. Het vlas, hier weinig verbouwd, verkeerde niet in een gunstigen staat. De prijzen zijn daarbij nog laag. Het koolzaad heeft den geheelen zomer goed gestaan en heeft de verwachting niet beschaamd. Vele stuk ken zullen een goed beschot opleveren. Liep de drukte bij den landbouwer niet zoo over de hand, dan zou het wel overweging verdienen de zaadhauwtjes, die bij het dorschen overblijven, naar den mestput te vervoeren, of, zoo ze al op het land worden verbrand, de asch te vervoeren. De sjalotten zijn opgetrokken en leveren tamelijk veel op. De uienvelden zien er niet rooskleurig uit. De hagel in Mei heeft eerst een groot aantal planten verwoest en nu vertoont zich nog hier en daar de bekende madenziekte. De langdurige droogte dcet evenwel nog de meeste schade. De gerst wordt gesneden en zal goed opbrengen. Hier en daar is men aan de rogge begonnen en het zal niet lang meer duren of de tarwe moet eraan. Deze, zoowel als de haver, ziet er goed uit. De erwten worden reeds «gepikt". Deze plant had in den laatsten tijd nog al wat van de luis te lijden. Zij was evenwel te oud geworden om er veel hinder van te hebben. De boonen staan vrij wat beter dan het vorige jaar, hoewel ze toch weer door de luis geplaagd worden. Zij zullen een vrij goed beschot opleveren. Vogeltjeszaad wordt weinig verbouwd. De stukken verschillen nog al in zwaarte, een gevolg van het dik of dun uitzaaien. De stukken staan anders goed. Bieten en mangels staan boven verwachting. Zij waren erg onregelmatig opgekomen. Van de suiker bieten wordt ruim een derde minder verbouwd dan het vorige jaar. De paardenpeen staat niet heel mooi. Eene ziekte, bekend onder den naam van de krul, doet zich veel voor. De aardappelen zien er veelbelovend uit. Hier en daar ontdekt men eene zieke plant. De opbrengst en de qualiteit der vroege aardappelen zijn goed.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1