1885. N°. 87. Zaterdag 25 Juli. 72ste jaargang. GOESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandah, Woensdao en Vrijdasavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van N1JGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. 's-llago, 22 Juli. Het nieuwe badhuis te Scheveningen, ingewijd met vurige speeches en fonkelenden champagne, met bal en. souper en zeker ook met tintelende toasten op het welzijn van heeren aandeelhouders Het Museum te Amsterdam, mede ingewijd met een drogen, killen dagdienst, met een op verwarring uitgeloopen pro gramma en geëindigd met een feest uit 's Hemels watersluizen, waartegen zelfs het groote vuurwerk niet bestand was, dat dan ook jammerlijk in het water viel, tegelijk met eenige feestvierders of toeschouwers, die aan het opdringen geen weerstand konden bieden nu dat vurig slotgedeelte, mede tengevolge van olfieiëele verwarring, veel later aanving dan bepaald wasIn een woord, het moet aan den schuttersmaaltijd veel jovialer en prettiger zijn toegegaan dan bij de inwijding van dezen nieuwen kunsttempel, die de rijkste schatten van onze vaderlandsche schilderschool in behoorlijk licht en rangschikking omvat en waarvan de eenige Rem brandt het middenpunt vormt. De Tweede Kamer huis waarts of op reis, na tot loon voor dezen blijden over gang eerst nog het wetje tot uitbreiding van het recht van overgang te hebben verworpen om het Grobbée- plan nog meer aftetakelen, en het wijders door een zeer ingrijpend amendement, van het oorspronkelijk doel de versterking der Rijksmiddelen, te hebben afgeleid. De Eerste Kamer, mede reeds op reces, doch ook niet zonder weder een nieuwe bres in het financieel beleid der Regeering te hebben gemaakt door ver werp ng van de voorge.-telde uitbreiding van het ze gelrecht op effecten, onder allerlei plechtige verkla ringen dat de afstemming van dezen zeer kleinen last op het roerend vermogen, niet geschiedde vanwege de zaak, maar om den gebrekkigen vorm, die echter, verwonderlijk genoeg, de Tweede Kamer niet heeft beletdatzelfde ontwerp met algemeene stemmen aan te nemen. Overigens ieder die maar kan op vacantie naar binnen- en buitenlandsche badplaatsen. Deputaten en gedeputeerden naar of over de bergen om nieuwe krach ten te verzamelen voor de aanstaande politieke of kerke lijke tournooien in éen woord, we zijn in het hartje van den komkommertijd, en als Rusland's voortrukken langs het overpad van Perzië naar het vruchtbare Herat, niet wat afleiding zal geven (hetgeen niet te hopen en volgens sommige zieners ook niet te wach ten is) dan zullen wij ons in deze periode wel met niet anders kunnen tevreden stellen dan met de traditioneele congressen, scherpschutters-wedstrijden, roeivaarten, cricketclubs en velicopèie-wedrennen, be hoorlijk afgewisseld door de in dit saizoen even tradi tioneele zeeslangen en canards. Is er dan in 't geheel geen nieuws te vermelden of te verwachten? Zeer zeker. Te verwachten zijn, al zal het nog niet zoo heel spoedig zijn, de verslagen der afdeelingen over de kiestabel-verschikking (voor sommigen verschrikking), dat over het census-voorstel Lohman en vooral dat over de Grondwets herziening. Pessimisten willen weten dat het eerste zijn beslag zal krijgen, maar dat van de beide anderen niets terecht zal komen, met het oog op de tegenwoordige partijverhouding, die eenerzijds lot adagium heeft geen censusverlaging vóór grondwetsherziening, en anderzijds precies omgekeerd geen grondwetsherzie ning vóór censusverlaging en voor er eene andere Kamer is, en geen grondwetsherziening zonder weg moffeling of verwatering van art. 194, waarvoor de grondwetsherziening te koop is. De meestbiedende heeft de voorkeur. Hier past vooralsnog eene afwachtende bonding, maar dat die inzet door de vereenigde kerkelijke par tijen gevraagd wordt is buiten kijf, evenzeer als dat sommige liberalen gezind zijn. hoe schoorvoetend ook, eenigszins bij te draaien, onder allerlei betuigingen van leedwezen of van toegeven aan nooddwang. Inder daad, ieder die de polemiek in en buiten de Kamers op dat punt zonder verveling kan nagaan, moet over tuigd zijn, dat de quaestie zóo staat. Dit wat betreft het te verwachten nieuws, zij 't dan nog niet zoo heel spoedig. Maar intusschen is er toch iets geheel nieuw uit den parlementairen smelt kroes te voorschijn getreden. Gisteren werd men ver rast door het afdeelingsverslag over de novellewelke t t het nieuwe wetboek van strafrecht behoort en die door den heer Modderman op aandrang der Eerste Kamer toegezegd, door den heer Du Tour beaamd en tot spoedige invoering van dat wetboek, ter vervanging van den Franschen Code Pénal, gebiedend noodzakelijk was. De zaak is dus zeker wel niet nieuw, maar nieuw is het rapport over de novelle. Het bepaalt zich in hoofdzaak tot herstel van eenige leemten of min juiste redactie. Op éen punt echter is de commissie van rap porteurs, die zich ook strikt wilde houden aan deze novelle, zonder in nieuwe wijzigingen te vervallen nu het wetboek nog niet eens is ingevoerd, veel min der gewerkt heeft, verder gegaan, en wenscht zij wel eene verandering. En dat punt betreft een groot maatschappelijk belang, wel waard nader gekend te worden. In art. 241 in het nieuwe strafwetboek wordt het overspel strafbaar gesteld, zonder onderscheid te maken of het door den man of door de vrouw wordt gepleegd. Met geringe meerderheid is in een zeer onvoltallige vergadering (28.tegen 23 stemmen) het artikel aan genomen, en daarbij is geene gelegenheid geboden om tusschen de bestaande bepalingen van den Code Pénal en het nieuw aangenomen stelsel te kiezen. De zeer uitvoerige schriftelijke gedachtenwisseling over het art. heeft voornamelijk geloopeu over de vraag of het overspel al dan niet strafbaar behoorde te zijn, [en de gelijke strafbaarheid van het overspel voor den man en de vrouw is daarbij op den achtergrond getreden. Toch is deze gelijkstelling eene zoo groote nieuwigheid en mis kent men daardoor zoozeer zoowel de natuurlijke onge lijkheid tusschen man en vrouw, als de hieruit voortge vloeide algemeene zedelijke begrippen, die een groot on derscheid maken tusschen sexueele overtredingen van mannen en vrouwen, hetzij gehuwd of ongehuwd, dat eene opzettelijke overweging en beslissing van dit punt noodzakelijk schijnt, ook in verband met de bepalingen van het huwelijksrecht, waarvan de herziening in over weging is. Daarom werd den Minister verzocht om, in afwachting der herziening van het eerste Boek van het Burg. Wetboek, waarvan de commissoriale voor bereiding reeds ver gevorderd is, het volgens het be staande strafrecht, hetzij ongewijzigd, hetzij met onder geschikte wijziging, tijdelijk in het nieuwe wetboek optenemen. De Minister heeft zich in zijn antwoord aan de commissie van rapporteurs over dit punt niet uitge laten, maar zijdelings er op gewezen dat deze novelle alleen betrekking heeft en z. i. moet hebben op de wijzigingen die vroeger ter sprake waren gekomen en door zijn ambts-voorganger toegezegd. De commissie van rapporteurs kwam echter op de zaak terug. Zij stelde daarbij op den voorgrond dat zij niet wenscht terug te komen op de genomen be slissing; dat zij dus niet het beginsel van strafbaar stelling van beide seksen wil aantasten. Zij meent echter dat bij de behandeling van het Wetboek van Strafrecht er niet, of althans niet voldoende op gelet is, dat door het artikel, zooals bet thans luidt, de toestand geboren zal worden, dat de eene echtgenoot den anderen tot gevangenisstraf laat veroordeelen, terwijl hij (of zij) desniettemin met haar (of hem) niet alleen in den hand des huwelijks blijft, maar ook blijft samenwonen. Zulk een toestand heeft althans het Duitsche Wetboek van strafrecht niet gewild. Het maakt de strafbaarheid afhankelijk van de voorwaarde dat het huwelijk wegens dat overspel is ontbonden. De Commissie wenscht zelfs zoo ver niet te gaan. Rekening houdende met de bekende bezwaren van een deel onzer landgenooten tegen de echtscheiding, zou zij het overspel op klacht van den beleedigden echtgenoot alleen dan ver volgbaar willen stellen, wanneer te dier zake hetzij een eisch tot echtscheiding, hetzij een eisch tot schei ding van tafel en bed is ingesteld en toegewezen. De meerderheid der commissie kon zich echter met dat voorstel niet vereenigen. Zij achtte het niet raad zaam in de bepalingen van art. 241, die eerst na veelzijdig onderzoek en omstandige gedachtenwisseling is vastgesteld, thans eenige verandering te brengen. Zij ziet in het voorstel der meerderheid inderdaad een terugkomen op de bij de behandeling van het Strafwetboek genomen beslissing. Het hoofdbeginsel van dat voorstel, ontleend aan het Duitsche wetboek van strafrecht, was destijds niet onbekend, maar werd op goede gronden afgekeurd. De nadeelen aan de voorgestelde samenkoppeling van privaat- en strafrecht verbonden, komen aan de minderheid overwegend voor. De Minister, nu door de voorgestelde nieuwe re dactie genoopt zich te verklaren, antwoordde, dat hij, zonder het denkbeeld op zich zelf te bestrijden, toch meende de voorgestelde wijziging niet te kunnen overnemen. Hij wenschte eerst het wetboek te zien ingevoerd en gedurende eenigen tijd de werking der strafbepaling af te wachten. GOES, 24 Juli 1885. Het schoolfeest der kinderen van de openbare lagere scholen alhier had gisteren onder begunstiging van prachtig weder plaats. Te éen ure per extra-trein van hier naar Vlissingen vervoerd, werd daar eene wandeling door de stad gemaakt, waarbij o. a. voor het standbeeld van De Ruyter werd gedefileerd, en vervolgens begaf de stoet zich naar het badhuis, waar natuurlijk het gezicht van zee en strand voor de meeste kinderen een nieuw en verrassend schouwspel was. Om half zeven vertrokken de kinderen weder van het badhuis bij het Wolff- en Deken-monument werd een paar malen om de fontein, die ter eere van het feest hare wateren lustig liet springen, gemarcheerd en vervolgens begaf men zich weder naar het station, waar een extra-trein gereed stond om de kleine feest gangers en hunne geleiders naar Goes terug te brengen. De muziek van het Vlissingsche gezelschap «Ons Genoegen" verhoogde de feestelijke stemming en wij twijfelen niet of de kinderen zullen zich dit feest nog lang herinneren en het zal hun voorzeker aansporen ^|Om door trouw schoolbezoek het comité tot wering van schoolverzuim te toonen, dat zijne goede be moeiingen door de leerlingen der lagere scholen op hoogen prijs worden gesteld. Het Handelsblad schrijft: Telkens wordt medegedeeld dat Vlissingen verkozen is als het Nederlandsche uitgangspunt van de »Nord- deutsche Lloyd". Dit is onjuist. Geen beslissing is nog genomen, en nog steeds wordt grondig onderzocht, welke haven de beste gelegenheid biedt aan de Duitsche stoomschepen. Wij vernemen dan ook, dat eenige Amsterdamsche firma's, aan wier hoofd de Naamlooze Vennootschap Handelskade" staat, aan de «Norddeutsche Lloyd" een aanbod gedaan hebben, dat zeer voordeelige be palingen bevat omtrent de behandeling der Duitsche schepen, het lossen en laden der goederen en de scheeps- vrachten van en naar Duitschland, ten einde het aan doen van onze haven door de Duitsche stoomschepen te verkrijgen. Als gunstig voorteeken mag misschien worden aan gemerkt, dat de algemeen bekende dr. Stephan, post meester-generaal te Berlijn, incognito vier dagen in onze stad geweest is, om al onze handelsinrichtingen nauwkeurig in oogenschouw te nemen. Men deelt aan het Utr. Dagblad mede, dat op 24 dezer (dus heden) het 2de spoor op de lijn Rozen- daalBergen-op-Zoom definitief iu gebruik zou worden Bij kon. besluit van 22 Juli is mr. .li. baron Mackay, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De koninklijke familie is Dinsdagavond in wel stand op Het Loo aangekomen. Op het 6de internationaal pharmaceutisch con gres, dat eerlang te Antwerpen gehouden wordt, zal Nederland worden vertegenwoordigd door de Neder landsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie en hare departementen 's-Hage en Utrecht. Ook zullen daarop o. a. door de heeren Van Hamel Roos van Amsterdam en R. J. Opwyrda, van Nijmegen, respec tievelijk besproken worden»de vervalsching der levens middelen" en »de positie van het pharmaceutisch hulp personeel." O.-Indië. Overgeplaatst van de Sindoro op het wacht schip te Soerabaja de off. van adm. 2e kl. D. G. Krol van der Hoek. UITSLAG GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Driewegen. Herkozen GILJAM NIJSSE Az. met 21 en JACOBUS KRIJGER met 20 van de 24 gel dige stemmen. Ovezand. Herkozen B. RIJK Jz. met 26 en P. WESTVEER met 23 van de 28 geldige stemmen. Waarde. Aftredende leden J. Blok en I. Wagenaar. Uitgebracht 24 geldige stemmen. Herstemming tus schen J. Blok met 11, J. Overbeeke met 11, M. De Looze met 7 en P. Zuidweg met 6 stemmen. St. Annaland. Herkozen W. PAPE met 68, M. ELENBAAS met 61 en C. VAN LUIJK met 61 van de 78 geldige stemmen. St. Maartensdijk. Herkozen I. HAGE Jcz. met 95 en J. GAAKEER met 91 van de 102 geldige stemmen. Oud-Vosmeer. Herkozen ARY VAN BEZOOIJEN met 66 en JEREMIAS VAN AS met 64 van de 66 geldige stemmen. Poortvliet. Herkozen J. BOOGAART met 37 en M. BRUIJNZEEL met 36 van de 43 geldige stemmen. Scherpenisse. Herkozen J. N. OUDESLUIS met 53 en D. BOLIER met 49 van de 54 geldige stemmen. Slavenisse. Herkozen N. KODDE met 43 en L. HAGE met 41 van de 69 geldige stemmen. Zieriksee. Herkozen dr. H. L. GOEMANS met 144, mr. H. Van MANEN, G. A. De LOOZE en jhr. W. A. De JONGE, ieder met 143 van de 191 geldige st. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar Serooskerke op Walcheren, door ds. Ph. Peter, te Ginneken en Bavel. De voorbereidende klasse aan de Rijksnormaal lessen te Ameide zou met 1 Aug. a. s. worden op geheven. De onderwijzers, aan die inrichting verbon den, hebben echter besloten, die klasse te behouden en zonder eenige vergoeding met het geven van on derwijs voort te gaan. Tot onderwijzer op school A te Vlissingen is benoemd de heer A. P. J. Hollebrands te Middelburg. Met hem stonden op de voordracht dhr. G. Jurry te Werkendam, die 2 stemmen verkreeg en dhr. Kl. De Visser te Wemeldinge. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken op school B benoemde de raad mej. C. C. E Van Ockenburg te Middelburg. Met haar waren op de voordracht ge plaatst mejuffrouw J. M. E. Kerlen en J. P. H. Sterk beiden te Middelburg. Met het onderwijs in de natuurkunde aan de normaalschool te Zieriksee is belast Dr. Z Th. Diehl, in plaats van den heer N. J. Bastmeyer, die op ver zoek van die lessen is ontheven. Uit Zieriksee meldt men aan de JV. H. Ct. Van Zondag 19 tot Donderdag 23 Juli heeft het bestuur der alhier bestaande ambachtsschool in de lokalen barer inrichting eene tentoonstelling gehouden van de verschillende door de leerlingen vervaardigde voorwerpen. Deze eerste openbare tentoonstelling der nog jeugdige Zierikseesche ambachtsschool mag als goed geslaagd beschouwd worden. Onder de vele geëxposeerde werkstukken waren verscheidene die zeer net, zeer constructief vervaardigd waren. Verschillende voorwerpen bestemd voor huishoudelijk gebruikals bakjes, trapleerfjes, klapstoelen, tafels, bloemenstandaard, kastje enz. blonken uit, zoowel door sierlijken vorm als door practische samenstelling, en getuigen van een degelijk onderricht. Bij het den 22en en 23en dezer te Breda ge- honden hoofdonderwijzers-examen zijn o. a. geslaagd: dhr. K. Delvoye van Vlissingen, L. Van Dijk van Tolen en S. De Graaf van Ter Neuzen. Benoemd tot leeraar in de Fransche taal aan de H. B. S. te Zieriksee, tijdelijk tot hij de volledige bevoegdheid zal hebben, de heer F. P. Visser te 's-Gravenhage. Rechtszaken. In de Woensdag gehouden zitting van het ge rechtshof te 's-Gravenhage stond o. a. terecht C. P., te Goes, beschuldigd van valschheid in een onderhandsch geschrift. Besch. had getracht zich op een briefje, door hem valschelijk onderteekend met den naam van zijn zwager v. d. B, wonende te Wilhelminapolder, op 13 Febr. '85 bij den slachter S. te Goes 10 pond spek te doen afgeven. Genoemde slachter had evenwel onmid dellijk het briefje gewantrouwd en dus de bestelling niet afgegeven. Ter terechtzitting wendde de besch. totale onwetenheid voor, voor welker aanneming echter geen grond bestond, daar bekl., volgens verklaring der getuigen, bij het doen van zijn boodschap volstrekt, niet beschonken of niet helder bij zijn zinnen bleek te zijn. Advocaat-generaal jhr. mr. De Savornin Lohman eischte schuldigverklaring aan valschheid in geschrifte door het namaken van handteekeningen en het des- bewust gebruik maken daarvan, en veroordeeling tot 1 jaar celstraf en twee geldboeten van 50. De verdediger, jhr. mr. Van der Wijck, aanvoerende dat hier, 't geen in de eerste plaats moest overwogen worden, geen nadeel was berokkend, voerde eenige verzachtende omstandigheden aan en beval zijn cliënt in de clementie van den Hove aan. Nog werd in 's hofs correctioneele zitting behandeld het beroep van N. L., te Etlewoudsdijk, door de rechtbank te Middelburg, ter zake van het zich bij herhaling in kennelijken staat van dronkenschap bevin den op de openbare straat binnen de gemeente Elle- woudsdijk, veroordeeld tot 10 dagen celstraf en plaat sing voor 3 maanden in eene rijks-werkinrichting. Advocaat-generaal mr. Bijleveld achtte het beroep, na de verklaring van den bekl., dat hij zich op den datum in het proces-verbaal vermeld, beschonken op straat had bevonden, zonder eenigen grond, en requireerde bevestiging van bet vonnis. In beide zaken werd de uitspraak op heden bepaald. (N. R. Ct.) Thans zal toch ten slotte mr. Ph. A. Haas als verdediger van Jeanne Marie Lorette optreden. Na de weigering van mr. Michiels Van Verduynen heeft zij, op aandrang harer familie, er in toegestemd mr. Haas te ontvangen en hem hare verde.liging opgedrag n. Buitenlandse!) Overzicht. Een aantal leden van het linker centrum der Fran sche Kamer, met den afgevaardigde Ribot aan het hoofd, hebben een zelfstandig verkiezingsmanifest uit gevaardigd, dat meer bepaaldelijk het doel heeft, de beginselen in het licht te stellen, waarin deze groep afwijkt van de opportunisten die naar de straat, waar hun vergaderlokaal is gelegen, ook wel »Ba- byloniërs" worden genoemd en waarvan Ribot zich onlangs heeft afgescheiden, omdat hij Ranc te radi caal vond. In dit manifest worden een groot aantal punten aangegeven, .waarop de door het linker-centrum beoogde politiek zal moeten berusten, alles echter in zulke al gemeene termen als meestal in politieke manifesten het geval is. Ten slotte wordt erin aangedrongen op afschaffing I der buitengewone begrooting, als eene aanmoediging

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1