1885. N°. 86. Donderdag 23 Juli. 72ste jaarga Verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad Het kohier van het Patentrecht GOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Van het stembureau voor de zijn ontvangen de processen-verbaal van inleveringen opening der stembriefjes, welke stukken ter secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd, terwijl afschriften daarvan aangeplakt zijn. Uit het proces-verbaal van opening blijkt, dat van de 831 geldig uitgebrachte stemmen op zich vereenigd hebben de heeren Di. G. T OALLENFELS319 M. De JONGE JZ191 B. Van ASPEREN VERVENNE189 J. J. OCHTMAN,182 J. P. S. JONQUIERE130 W. J. Van GORKOM121 J. P. BOSHOFF 93 3. DONNER9 en dat de overige stemmen verdeeld waren, zoodat gekozen zijn de heeren Jkr. O. T. Hallen fels, M, De Jonge Jz., B- Van Asperen Verveune en J. J. Oehtman. Goes, den 22 Juli 1885, Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. 3e gedeelte voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18851880, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingeo, binnen deze gemeente en is ieder verplicht zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 18 Juli 1885. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 22 Juli 1885. Aan de gisteren hier gehouden verkiezing voor vier leden van den gemeenteraad is door 332 van de 415 kiezers deelgenomen. Bij de opening op heden bleken van onwaarde geene, in blanco 1 biljet, zoo dat de volstrekte meerderheid 166 stemmen bedroeg. Uitgebracht zijn op Dr. G. T. Callenfels 319 stemmen, M. De Jonge Jz. 191 B. Van Aspereu Vervenne 189 J. J. Oehtman 182 J. P. S. Jonquière 130 W. J. Van Gorkom 121 J. P. Boshoff 93 zoodat gekozen zijn de aftredende ledende heeren dr. G. T. CALLENFELS, M. DE JONGE Jz., B. VAN ASPEREN VERVENNE en J. J. OCHTMAN. Voorts waren nog stemmen uitgebracht op verschil lende personen, als op: L. Knitel 5, M. De Bokx 1, J. Donner 9, S. De Meulemeester 1, J. F. L. Knitel 1, P. Van de Reitl, P. A. De Lignyl, Joh. FaberyDe Jonge 1, H. Poolmeijer 1, P. Lenshoek 1, D. Hilder- nisse 1, F. L. Goossen 3, W, Thewes4, M. Goossenl, B. Den Boer 1, H. J. Stieger 1, C. Oranje Lz. 1, G. M. Klemkerk 1, J. Engelblik 1, C. E. Massee 1, Jhr. M. J. De Marees Van Swinderen 1 enW. Censel. RUland-Bath. Er komen somtijds in eene kleine gemeente van die dagen, die ons als 't ware het drukke stadsleven te zien geven met al zijn geloop, geschreeuw en straatrumoer. Zoo'n dag was het Maandag 11. Om half twaalf des morgens verkondigde ons de dorpsbei, dat er brand was. Hoewel de meeste men- schen voor den schotel warme aardappelen zaten, waren ze toch spoedig genoeg bij de spuit, die ze met eene bijzondere activiteit naar den Eogelschen polder brachten, waar de brand woedde. De brand, die in den aanvang zich nog al erg had laten aan zien, was zoo goed als overmeesterd, toen men er aankwam. Een schuurtje, dat aan het huis verbonden was, was geheel uitgebrand en de verkoolde gebinten toonden ons aan, dat het geheele huis, bij niet tijdige hulp, eene prooi der vlammen zou geworden zijn. Wanneer eenmaal de gemoederen der menschen door de eene of andere oorzaak in beweging zijn ge bracht, dan behoeft er niet veel meer bij te komen of de drukte begint opnieuw. Die drukte brachten ons een paar mannen, die dien dag te veel aan Bacchus hadden geofferd. Op zich zelf beschouwd is dat weinig beteekenend. maar het geeft mij de ge legenheid te doen opmerken, dat onze gemeente sinds de invoering der drankwet als 't ware zulke tooneelen niet meer laat zien, en nu mag men zeggen, dat er nog meer gedronken wordt dan vroegerontstichtende en zedenbedervende dronkenmansstandjes hebben wei nig meer plaats. Het derde bedrijf gaf aan de meeste ingezetenen iets geheel nieuws te zien. Het was niets minder dan het zich begeven der gemeenteraadskiezers naar de herberg, met het doel eene kiesvereeniging te stichten. Reeds i Zaterdag waren eenigen met de gedachte «beter Iaat dan nooit" bij elkander gekomenmaar daar het op- j richten van eene vereeniging, welke ook, zijne eigen aardige bezwaren medebrengt, zoo werd besloten, omdat men toch tot geen vergelijk kon komen, Maandag d. a. v. nog eens op te komen en dau nog eens alle kiezers tot getrouwe opkomst flink aantesporen. Nu, de opkomst was groot, en groot ook het aantal stem men dat de twee aanbevolen candidaten op zich ver- eenigden. Of nu al die stemmen ook uit de bus zullen komen Een vierde bedrijf werd nog 's avonds afgespeeld, maar daar het van tragischen aard is en geheel per soonlijk, zwijg ik daarover. Bij kon. besl. van 16 Juli is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan A. Kloet, als gezw. van den Oud-Kempenshofstedepolder, en zijn benoemd tot lid van het bestuur van het waterschap Stoppeldijk c. a„ J. F. Staaltot lid van het bestuur van het waterschap de Valkenisse-geul, P. Bruijnzeel Jacobs- zoontot gezw. van den Melopolder, J. F. Bruggeman tot gezw. van den van Alsternpolder, P. Bauwens tot plaatsverv. dijkgr. van den Emanuëlpolder, P. Kakebeeketot plaatsverv. dijkgr. van den Angelina- polder, E. Bekaert; tot plaatsverv. dijkgr. van den Henriettepolder, J. A. Stols Johanneszoon tot plaats verv. dijkgr. van den Paulinapolder, D. N. Benteijn tot dijkgr. van den Paulinapolder, F. J. Brevettot plaatsverv. dijkgr. van den Stroodorpepolder, A. De Kok Jacobszoonin het bestuur van den Kramers polder, tot dijkgr. H. Geelhoed, en tot plaatsverv. dijkgr. J. A. Stols Jz. De ongelukkige tooneelspeler Tourniaire zal volgens de A. Ct. deze week uit het Buitengasthuis te Amsterdam overgebracht worden naar het gesticht Meerenbergde toestand van deu lijder geeft weinig hoop op herstel. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 Sep tember 1885, bij de Polytechnische school benoemd tot hoogleeraar dr. P. Zeeman, thans leeraar aan die inrichting. Ter jaarvergadering van de «Vereeniging t/b. der Koepokinenting in Nederland", dezer dagen te Utrecht gehouden, werd geconstateerd, dat in den loop des jaars eenige gevallen van pokken voorkwamen te Groningen en te Leeuwarden. Door de «pares vacci- nogènes" in staat gesteld tot toepassing van de vac cinatie en revaccinatie op uitgebreide schaal, is het aan beide afdeelingen mogen gelukken de uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Algemeene invoering der animale vaccinatie werd daarom wenschelijk geacht. De vergadering besloot zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden met verzoek de op richting van «pares vaccinogènes" in de grootere ge meenten, waar deze nog ontbreken, zooals te Maastricht en Zwolle, te bevorderen. Tevens werd besloten, de aandacht van de hoog leeraren in de faculteiten der geneeskunde te vestigen op de wenschelijkheid, dat de a. s. artsen worden op de hoogte gebracht van de eischen, aan een deugde lijke koepokinenting en aan de voortplanting der oorspronkelijke koepokstof te stellen. Op 11 en 12 September a. s. zal te Antwerpen eenegroote internationale samenkomst gehouden wor den ter behandeling van de internationale kwaal van drankmisbruik. Tot bijwoning worden in alle landen uitgenoodigd allen, die zich met het bestrijden dezer kwaal bezig houden. De vergadering zal zich hoofdzakelijk bezig houden met eene gedacbfenwisseling over de zeer uiteenloo- pende middelen, in de verschillende staten tot berei king van het doel aangewend. In de meeste landen zijn met dat doel rapporteurs benoemd, om een overzicht te geven van de middelen, welke zoowel door particuliere vereenigingen als van staatswege worden aangewend, en over den daarvan verkregen uitslag. Reeds zijn verscheidene specialiteiten op dit gebied uit Engeland, Frankrijk, Zwitserland en Amerika tot het Congres toegetreden. Om daaraan te kunnen deel nemen, behoeft men zich slechts aan te melden bij dr. A. Moeller, rne Montager te Brussel, secretaris generaal van het te houden internationaal congres. De deelneming is kosteloosplaats en uur van samenkomst zullen nader worden bekend gemaakt, evenals het programma der werkzaamheden en de lijst der sprekers. Eerst thans is de tentoonstelling van schoone kunsten te Antwerpen gereed; Frankrijk heeft 681, België 689, Italië 297, Duitschland 274, Nederland 244, Oostenrijk-Hongarije 195, Engeland 116, Noorwegen 100, Rusland 36, Zwitserland 29, Spanje 23 en Zweden 20 kunstwerken ingezonden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Ovezand ep Drie wegen door ds. IJ. J. Bootsma te Lunteren (gem. Eede)naar Oudelande door ds. M. C. J. Van Wanrooij te Nieuwland. Goes in 1884. (Vervolg.) De toestand van den landbouw was over het afge- loopen jaar, in vergelijking met het vorige, wat de gewassen dooreengenomen betreft, gunstiger, wat het vee aangaat, onveranderd, doch voor den landbouwer in het algemeen door de lage marktprijzen ongunstig te noemen. Het weder was bij de grondbewerking wel wat nat, doch later veel beter. De aardappelziekte was minder hevig dan in het vorige jaar. De woudduiven richtten, voornamelijk aan het winterkoolzaad, nog al schade aan. De stichting van een hulpstoomgemaal door het waterschap «de Breede Watering bewesten Yerseke" voorkwam de nadeelen van een te hoogen waterstand, terwijl door voortgezette delfwerken die nadeelen nog zeer verminderd werden. Die verbeteringen zouden zeker het scheuren van lagere weilanden veroorzaakt hebben, wanneer de prijzen der Iandbouwvoortbrengselen eene hoogere marktwaarde hadden gehad. De verbouw van sjalotten werd voortgezet, doch evenals ten vorige jare met minder goeden uitslag door te lagen prijs. Volgens ter markt gehouden aanteekeningen waren de gemiddelde graanprijzen per Hectoliter Tarwe f9 a fll, Rogge f4 a f8, Gerst f5 a f7, Haver f3,50 a f5,50, Boonen f6,50 a f9,50, Erwten f7 a f12, Stamboonen f8 a f 15, Aardappelen fl,20 a 2,50, Boter per kilo fl, a fl,25, Wol per kilo -f1,95 a f3, Eieren per 100 stuks f3 a f5. De aanvoer ter markt is niet op te geven, daar de koop en verkoop aldaar op monster geschiedt. De handel leverde geene bijzonderheden op der vermelding waardig. Het inzamelen van het straatvuil en den beer is sinds 1 Juli 1883 verpacht aan P. Kopmels, voor f1350 's jaars. Da aflevering daarvan geschiedt, voor zooveel de straatmest betreft, naar den Wilhelmina- polder onder Kattendijke, en voor zooveel den beer aangaat naar België. In de maand November werden 3 veemarkten ge houden. Aan de lijn waren 11 November 348 stuks hoornvee 9 schapen 18 275 12 25 212 21 De handel in vee was het geheele jaar en bijzonder op de November-markten nog levendig. Het grootste gedeelte van het verkochte vee werd naar Noord-Brabant en België vervoerd. Er is hier een provinciale veearts gevestigd, de heer E. L. Van Mervennee. Tuinbouw en bloemisterij worden hier slechts op kleine schaal uitgeoefend, terwijl bloem- en bolkweeke- rijen hiet niet aanwezig zijn. De bloemen en bollen worden in den regel van elders ontboden. De warmoezerijen verkeeren in gunstigen toestand. De opbrengst der boomgaarden was vrij gunstig. De houtteelt was middelmatig; doch bosschen worden hier niet aangetroffen. Het werkhout bleef in prijs. Riet- en biezenland is hier niet. Woeste heiden worden hier niet gevonden. Eene kamer van koophandel en fabrieken bestaat hjer niet. De fabrieken, die volgens den patentlegger op 31 December alhier bestonden, waren de volgende Een bierbrouwerij, tevens azijnmakerij, met 6 knechts. Een gasfabriek met 1 directeur, 1 fitter, 1 helper, 2 stokers, 1 hulpstoker en 3 lantaarnopstekers. Twee koren- tevens pelmolens, elk met twee knechts. Een meelfabriek, die vergroot werd met nieuwe bergplaatsen, en eene machine heeft van 80 paarden kracht, 20 werklieden boven 15 jaar en 1 chef-meunier. Eene meestoof met een toestel van 7 paardenkracht, die gedurende de vier wintermaanden gewerkt heeft. (De tweede, bij den aanvang dezes jaars nog aanwezige stoof, is in den loop daarvan afgebroken.) Een zaagmolen met 4 knechts. Een stoom-houtzagerij met eene machine van 8 paardenkracht en 14 knechts. Eene scheepstimmerwerf met 3 knechts. Eene schoen- en laarzenfabriek met eene machine van 4 paardenkracht en 20 knechts. In den loop des jaars werd vergunning verleend tot oprichting van twee bergplaatsen van petroleum, eene slachterij en huidenzouterij en eene schietinrichting en tot de ver grooting der stoomhoutzagerij. De ambachten, beroepen en bedrijven, die volgens den patentlegger alhier worden uitgeoefend, zijn ver meld op een staat onder de bijlagen van dit verslag. Verveening en mijnwezen worden hier niet uitge oefend. De visscherij is hier geen tak van handel of nij verheid. Alleen houden zich arbeiders daarmede bezig, voor eigen gebruik of verkoop aan de huizen. De handel ter koopmansbeurs was vrij levendig en de binnenlandsche handel vrij belangrijk te noemen. De markt van Goes is dan ook de voornaamste van Zeeland en wordt het meest van allen door vreemde kooplieden bezocht. De buitvnlandsche handel bepaalt zich tot den invoer van granen, hout en steenkolen en den uitvoer van granen. De werf. alhier aanwezig, dient alleen tot het doen van kleine herstellingen aan binnenvaartuigen, en had daarvan gedurende het geheele jaar geregeld werk. De middelen van vervoer te water zijn, behalve de stoombootonderneming «Admiraal de Ruyter II", eenige zeilvaartuigen, die in geregelde beurt varen, zonder daarom de vrije vaart te belemmeren. Er kwam daarin geene verandering In de middelen van vervoer te lande zijn geene ver anderingen gekomen. Er zijn alhier gevestigd: een correspondentschap le klasse van de Nederlandsche bankeen correspon dentschap der Amsterdamsche Credietvereeniging, een coöperatieve voorschot vereeniging en agent- en cor respondentschappen der voornaamste verzekerings maatschappijen. Commissiën voor het examineeren van varenslieden, voor landverhuizers enz., zijn hier niet. De broodzetting is reeds vóór jaren afgeschaft en proefbakkerijen werden niet gehouden. Buitenlandsch Overzicht. Men schrijft uit Duitscliland's hoofdstad aan de Köln. Zeit. dat Prins Chlodwig Hohënlohe-Schillings- fürst, prins von Ratibor-und-Corvey, die van Parijs naar Berlijn en van Berlijn naar Varzin is gereisd, weldra zal worden benoemd tot keizerlijk Stadhouder van Elzas-Lotharingen. Prins Hohenlohe, thans nog Duitsch gekant te Parijs, heeft den hem aangeboden post definitief aangenomen. De keuze wordt te Berlijn eene zeer gelukkige geacht. Hohenlohe heeft door zijn elfjarig verblijf in Frankrijk de beste gelegenheid gehad, om de goede zoowel als de slechte zijde van het Fransche bestuur te leeren kennen, terwij! de Duitsche ambtenaren gerust kunnen wezen, dat hij de beginselen der Duitsche regeerkunst niet zal overboord werpen. Omtrent de Afgbaanscbe quaestie luiden de berichten steeds gunstiger en wederzijds is men ervan overtuigd, dat er van oorlog geen sprake zal zijn, wanneer het geschil alleen blijft loopen over den Zulfikar-pas. Vooral de Russische pers is zeer bezadigd, wat o. a. blijkt uit de te Brussel verschijnende officieuse Russische Nord die zich aldus uitlaat: «De Russische Regeering is in haar vredelievende bedoelingen niet veranderd, ofschoon zij haar zienswijze omtrent de quaestie van Zulfikar vastberaden handhaaft tegenover de intran- sigentie der Engelsehe Regeering en den eisch bestrijdt om krachtens zekere zedelijke verbintenissen jegens den Emir, het als een boven allen twijfel verheven zaak aan te merken, dat de niet alleen defensieve, maar ook offen sieve positie van dezen bergpas aan Afghanistan komen moet. Aan den anderen kant zijn de naar Askabad gezonden en met de groote trom door de Londensche pers verkondigde Russische versterkingen slechts het gevolg van ten aanzien van zoo afgelegen en aan zoo veel wisselvalligheden onderhevige landstreken zeer natuurlijke voorzorgen. Indien dus, gelijk wij gelooven, het Tory-Kabinet den twist niet opnieuw wenscht te beginnen, zal de bekommering van deze dagen als de vroegere voorbijgaan en slechts nogmaals het bewijs hebben geleverd, hoe dringend noodig het is een einde te maken aan een geschil, welks uitslag nog afhangt van de Afghanen, d. w. z. van een volk, welks ver dachte gezindheid en vetraderlijke geest de Engelsehe bladen sedert eenigen tijd niet ophouden aanteklagen." Ook de Engelsehe pers is niet zeer oorlogzuchtig en waar zij nog niet geheel bet vooruitzicht op vrede opent, is dit meer om er met de aanstaande verkie zingen munt uit te slaan, dan wel omdat zij er zelf aan twijfelt. Beursoverzicht. De lijdelijke toestand waarin zich de beurzen se dert eenigen tijd bevinden, onderging in de afgeloo- pene week eenige wijziging. Te midden der zomerrust toch werd men Woensdag jl. verrast door het bericht dat de Russsen in de richting der Zulficarpas eene stelling trachtten te bezetten, die krachtens de ge slotens overeenkomsten niet in hun bezit zoude komen. Eene niet te verwonderen daling in bijna alle Euro- peesclie staatsfondsen was hiervan het onmiddellijke gevolg en hoewel kort daarop bleek dat genoemd be richt, zooal niet ten volle onwaar, toch minstens ge nomen overdreven was, hebben de verschillende Rus-

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1