1885. N°. 85. Dinsdag 21 Juli. 72ste jaargang. het PATENTRECHT Dr. G. T. Callenfels, J. J. Ochtman, J. P. S. Jonquière en W. J. Van Gorkom. GAAISTENG, STEENHOUWERIJ, GOESGHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maanda.8, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonden) op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Aan den vooravond van de gemeente raadsverkiezing nog eene laatste aan sporing om trouw ter stembus te komen Wanneer op morgen (Dinsdag 21 Juli) de liberalen op hun post zijn, dan, maar ook dan alleen, kunnen zij van de over winning zeker zijnen ai mogen niet alle vier de candidaten, hunnerzijds ge steld, de volstrekte meerderheid behalen, het mandaat van onzen wethouder Ocht- man zal in ieder geval dan toch hernieuwd worden. Wij durven daarom hopen, dat de liberalen zich goed van hun plicht zullen kwijten en hunne stem uitbrengen op de heeren Wij herinneren voorts eraan, dat de stembus geopend is van 95 uren; dat voor hen, die hun stembriefje moch ten verloren hebben, nieuwe ter secretarie zijn te bekomen en dat de briefjes niet onderteekend mogen worden. Men lette voorts goed op de spelling der namen. Het primitief kohier no. 2 van voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18851886, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, en zal dus ieder verplicht zijn zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 18 Juli 1885. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Er is vergunning verleend aan P. G. VAN CALMT- HOUT c. s. tot oprichting eener en aan L. RENGUET tot oprichting eener beiden op het erf van het perceel wijk E no. 114, gelegen in de Voorstad. Goes, den 18 Juli 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 20 Juli 1885. Toen indertijd de militaire Studenten-Sociëteit «Mavors Medicator" te Amsterdam gesloten werd, reden hare leden op den laatsten dag van haar bestaan met in rouw gehulde paarden en rijtuigen en zeiven met teekenen van rouw door Amstel's straten. Hoewel niet met dergelijke uiterlijke teekenen van rouw, hal alhier Zaterdagmorgen, onder omstandig heden, welke van diep, innerlijk gevoeld leedwezen getuigden, de sluiting plaats van de middelbare school voor meisjes. Een aantal oud-leerlingen had zich met de tegenwoordige in het lokaal vereenigd en zich om de leeraressen geschaard, terwijl ook de leeraren, het dagelijksch bestuur der gemeente en de commissie van toezicht op het M. O. tegenwoordig waren. Allereerst nam de voorzitter der commissie van toe zicht, de heer Ochtman, het woord om te wijzen op het doel der samenkomst, het noodlottig gevolg van de bekende omstandigheden, welke hij ten zeerste be treurde, en die tot sluiting eener bij velen geliefde inrichting aanleiding hadden gegeven. Op gevoelvolle wijze herinnerde de spr. aan wat de school bereids had gewrocht, als gevolg van het uitstekend onderwijs, dat er gegeven werd. Hij bracht daarvoor namens de commissie dank aan bet gansche personeel zonder onderscheid en ook aan de leerlingen, die door haren ijver en haar voorbeeldig gedrag zoo veel hadden bijgedragen om het onderwijs de ge- wenschte vruchten te doen dragen. Was het een donker oogenblik eene inrichting als de hier bedoelde te moeten sluiten, er is toch ook een lichtpunt, nl. dat zij niet geheel verdwijnt, maar dat met 1 Sept. eene nieuwe school, zij het dan van lageren rang, zal geopend worden, waaraan een groot deel der tegen woordige onderwijskrachten verbonden wordt. Dit gaf spr. aanleiding om inzonderheid een woord van dank te richten tot den heer Frowein, die, tengevolge der veranderde inrichting, zijne taak bij het onderwijs te dezer stede geëindigd ziet. Het was spr. zeer aange naam namens de commissie van toez. den heer Fro wein de verzekering te kunnen geven, dat, wanneer deze ooit ter verkrijging eener nieuwe betrekking bij het onderwijs een beroep zou doen op de comm. v. toez., dat beroep niet te vergeefs zou gedaan worden. Spr. eindigde met de leerlingen aan te moedigen ook in de nieuwe inrichting met ijver van het onderwijs gebruik te maken. De directrice, mej. Slothouwer, zeide ook namens hare collega's den heer Ochtman en de gansche com missie dank voor de hartelijke toespraak en niet min der voor de hoogst welwillende wijze, waarop de commissie steeds met het onderwijzend personeel had omgegaan. Was het haar aangenaam te mogen hooren dat het onderwijs op grooten prijs was gesteld gewor den en vruchten droeg, een deel van het resultaat was zeker ook te danken aan de onvermoeide pogingen der commissie om het onderwijs naar de eischen des tijds te doen inrichten. Ook zij bracht een woord van lof aan de leerlingen voor haren betoonden ijver en vlijt. Alsnu nam de burgemeester onzer gemeente het woord. Hij herinnerde er aan, hoe op 1 Sept. 1876 deze school door zijn geachten ambtsvoorganger, rnr. Blaaubeen, geopend werd en hoe deze toen de school «den sluitsteen" noemde van het onderwijs in deze gemeente. En inderdaad, als men den toestand van het onderwijs in 1876 met dien van toen 30 jaren geleden, het tijdstip waarop mr. Blaaubeen optrad, vergeleek; als men naging wat er onder zijn bestuur op dit gebied tot stand was gekomen, dan mocht hij wel spreken van een sluitsteen, als het beeld van het uiterste wat in deze gemeente in zake onderwijs ge- wenscht kon worden. Die sluitsteen aan het gebouw van het onderwijs werd nu weggenomen, en weinig voorzeker had mr. Blaaubeen kunnen denken, dat dit reeds zoo spoedig zou gebeuren en dat de laatste gewichtige daad onder zijn bestaur weldra ongedaan zou gemaakt worden. Met de meerderheid van ééne stem was in de lie Kamer het subsidie aan de school onttrokken en daar mee was de school gevallen. Nochtans achtte spreker zich gelukkig erop te kunnen wijzen, dat een nieuwe steen onmiddellijk in de plaats van den weggenomene kon gelegd worden en al was de nieuwe inrichting niet geheel tot stand gekomen zooals het dagelijksch bestuur dit gewenscht had, toch was het een voor recht te noemen, dat de Goesche meisjes niet van voortgezet onderwijs behoefden verstoken te blijven en dat aan de nieuwe inrichting een groot deel van de tegenwoordige onderwijskrachten verbonden bleef. Spreker apprecieerde het zeer, dat, niettegen staande de tractementen eene gevoelige vermindering hadden moeten ondergaan, de tegenwoordige leeraressen bereid waren bevonden het onderwijs aan de nieuwe school op zich te nemen en hij meende de tolk der leerlingen te zijn, wanneer hij ook namens deze daar voor dank zegde. Na nog een kort woord gericht te hebben tot de leeraren, welke voor goed de school verlieten en na aan de comm. van toezicht dank te hebben betuigd voor al de zorgen en de toewijding ook aan dozen tak van onderwijs besteed, verklaarde de burgemeester, namens het gemeentebestuur, de school voor midd. onderw. aan meisjes gesloten. Onmiddellijk daarop vroeg de heer Frowein het woord. Het was hem eene behoefte, nu hij deze school, Goes, ja wellicht het onderwijs ging vaarwel zeggen, in de eerste plaats een woord van dank te brengen aan het Dagelijksch Bestnur en aan de Commissie van toezicht voor de heusche en welwillende behande ling, steeds van hen ondervonden. Met erkentelijkheid had hij ervaren, dat hem hier nimmer eenige belem mering was aangedaan in de persoonlijke vrijheid, welke bij de wet gewaarborgd is en die elk Neder lander ook behoort te bezitten, wil het land niet te gronde gaan. Het was hem gebleken, dat menigmaal de partij voor hem opgenomen was, waar anderen hem in minder gunstig daglicht wilden stellen en met aangename herinnering zou hij deze plaats ver laten. Ook een woord van dank bracht spr. aan de directrice en zijne andere collega's voor de welwillend heid, steeds van hen ondervonden. Een treffend oogenblik was het toen de heer Frowein zich vervolgens richtte tot zijne leerlingen en het zal hem zeker in zijn verder leven onvergetelijk blijven, hoe ondubbelzinnig de bewijzen van aanhankelijkheid waren, welke hij op 18 Juli 1885 van zijne leerlingen ontving. "Toen ik 5 jaren geleden hier mijne taak opnam", zoo ongeveer sprak de heer Frowein, «ontveinsde ik mij niet de moeielijkheid der betrekking van leeraar aan eene school voor meisjes. Terstond echter besloot ik mijne leerlingen als kleinere zusjes te beschouwen en voor haar een oudere broeder te zijn". Hij liet het aan anderer oordeel over uit te maken in hoever hij in dat voornemen geslaagd was en in hoeverre zijn onder wijs ten Dutte der aankomende vrouw was geweest. Men had tot zelfs in de Tweede Kamer getracht zijn onderwijs als schadelijk voor te stellen en de Goesche meisjes beklaagd, dat zij door hem werden opgeleid voor het Jan-Rappisme. Spreker had nooit iets anders beoogd dan het geluk van de vrouwelijke jeugd. Ook nu wenschte hij zijnen leerlingen, die daar, vol illusiën voor de toekomst voor hem stonden, de vervulling harer wensclien en een toekomst vol geluk toe en hij durfde haar met vol vertrouwen de vraag voorleggen of het waar was, dat hij hen opgeleid had tot Jan- Rappisten. Als om antwoord te geven op deze vraag nam nu eene der oudleerlingen, mej. A. Massee, het woord, om, nadat zij haar genoegen uitgedrukt had, dat de dames-leeraressen aan de school verbonden bleven, namens de leerlingen haar leedwezen te betuigen dat de heer Frowein de school verliet. Zij bracht den spreker dank voor zijn onderwijs, dat, als om strijd, door alle leerlingen ten hoogste werd gewaardeerd en dat den heer Frowein bij haar allen onvergetelijk zou doen blijven. Als een bewijs van erkentelijkheid bood zij dezen namens oud- en tegenwoordige leerlingen een fraai bewerkten schrijfstoel aan, vergezeld van een net album, waarin de namen van allen die aan het geschenk hadden bijgedragen. Eene nieuwe aangename verrassing voor den heer Frowein volgde, toen onmiddellijk daarop de directrice het woord nam en hem in hartelijke taal dank zeide voor den hoogst aangenamen omgang, dien zij en hare collega's met den heer Frowein hadden gehad. Als souvenir bood zij hem, ook namens hare Collega's, een fraaie boekentafel aan. In-weinige maar hartelijke woorden betuigde de heer Frowein zijn dank, waarna de bijeenkomst gesloten werd. Wij hebben eenigszins uitvoerig van deze plechtig heid verslag gegeven omdat het ons, die in het alge meen niet kunnen medegaan met de denkbeelden be trekkelijk onze maatschappij door den heer Frowein voorgestaan, zeer aangenaam is hier te kunnen ver klaren, dat duidelijk gebleken is, dat die denkbeelden nimmer invloed hebben uitgeoefend op het onderwijs, door dhr. Frowein aan de meisjesschool gegeven. In tegendeel in de liefde der leerlingen, in de achting zijner collega's en die der boven hem gestelde autori teiten ligt het afdoend bewijs, dat de heer Frowein een uitstekend leeraar is geweest, die bij allen, welke op eenigerlei wijze tot de school in betrekking stonden, aangename herinneringen achterlaat. En nu, de school is gesloten. In 1876 zeide nu wijlen mr. Blaaubeen: «mijne taak voor het onder wijs in deze gemeente is volbracht". Het heeft sinds dien tijd niet ontbroken, vooral ook niet in onze ge meente, aan bestokers en belagers van deze nalaten schap eens algemeen geachten burgervaders en zij is er door ten onder gebracht. Die tegenstanders mogen juichen in hunne overwinningzij hebben aan mr. Blaaubeen's werk de kroon ontnomen Ook nu en vooral dezer dagen wordt weder geknaagd aan dal gene wat de volgelingen van mr. Blaaubeen gemeend hebben in de plaats te moeten stellen van wat verloren ging. Het is zelfs eene verkiezingsleuze geworden I Wij zouden wel gewenscht hebben, dat die bestrijders van de meisjesschool Zaterdag tegen woordig waren geweestzij zouden dan ervaren hebben dat daar in die school met de noodige kennis voor het dagelijksch leven een edele geest is aangekweekt geworden en dat de zedelijke opvoeding nauw aan het onderwijs verbonden was. Wij twijfelen er dan ook niet aan of ieder wel denkende zal er zich in verheugen, dat het ons ge meentebestuur gelukt is, met belangrijk minder kosten, eene inrichting voor de gemeente in 't leven te roepen, zoo na mogelijk aan de geslotene gelijk komende. Moge de nieuwe school, welke op September ge opend wordt, evenzeer een zegen zijn voor de Goesche vrouwelijke jeugd Gravenpolder. Met zekerheid verneemt men dat tegen dokter Moens uit Goes proces-verbaal is opge maakt, omdat hij jl. Dinsdag, toen hij een zijner pa- tienten moest bezoeken, niet stapvoets reed. Wanneer zal het dagelijksch bestuur dezer gemeente inzien, dat het zich door het in 't leven roepen van de reeds zooveel besproken politie-ver ordening belache lijk heeft gemaakt, veler misnoegen heeft op den hals gehaald en aan zijne medeburgers moeieiijkheden heeft veroorzaakt? In de jongste raadsvergadering deed de voorzitter mededeeling van een ingekomen schrijven van Gedeputeerde Staten, waaruit o. a. bleek dat deze zich ook niet konden begrijpen waarom zulk eene ver ordening tot stand was gekomen. Misschien zal dit aanleiding geven, dat het dagelijksch bestuur een voor stel tot wijziging doet, of zou gemeld schrijven slechts voor notificatie aangenomen en ter zijde gelegd worden Tot lid van den gemeenteraad te 's Heer Abts- kerke c. a., in plaats van den heer W. L. Hirdes, is gekozen de heer Marinus Harinck. Z. M. de Koning is Vrijdag van Königswart vertrokken en zal a. s. Dinsdag via Frankfort a/M. op het Loo aankomen. De St.-Ct. bevat de gewijzigde statute i van «oprichting en instandhouding der ambachtsschool" te Zieriksee. De Midd. Ct. meldt, dat den heer Arie Smit te Vlissingen een adres is aangeboden, voorzien van 700 handteekeningrn van hoofden van huisgezinnen, waarin liem eerbiedig doch dringend wordt verzocht, zich, na het overlijden van den heer Diemont, opnieuw candidaat te willen stellen voor hoofd dier gemeente. Op dit adres komen niet voor de namen van leden van den gemeenteraad, van gemeente-ambtenaren en van geëmploieerden der maatschappij «de Schelde", wien het met opzet niet is aangeboden. Heden wordt te Schoondijke een Rijkstelegraaf kantoor met vereenvoudigde inrichting geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werkdagen, van 8 tot 11% uur voor- en van 1% tot 5 uren na middags: op Zon- en feestdagen, van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 3 uren Bij koninklijk besluit, geteekend den 25 Juni te Königswart, is het gevraagde eervol ontslag verleend als burgemeester van Kampen aan mr. S. H. de la Sablonière, welk ontslag wordt gerekend te zijn in gegaan met 10 Juli 11. De belanghebbende heeft, vol gens de Kamper Ct., echter eerst 15 Juli dat koninklijk besluit ontvangen. De heer de Ia Sablonière zegt het Vad. heeft dus van 10 tot 15 Juli als burgemeester gefungeerd zonder burgemeester te zijn. Wat gedurende die dagen door hem in die qualiteit is verricht, is dus onwettig. De schuld voor dien wanordelijken toestand draagt na tuurlijk de verantwoordelijke Minister. De stad 's-Hertogenbosch viert dezer dagen haar 700-jarig bestaan. De Prov. Noordbr. Ct. gaf Zaterdag een feestnummer uit, geheel gewijd aan die viering. Het bevat een feest lied, een schets van de geschiedenis van Den Bosch en een beschrijving van den allegorisch-historischen optocht, die heden zou worden gehouden en waaraan, behalve de muziekkorpsen, 500 gecostumeerden, 10 praalwagens en 120 paarden zullen deelnemen. Ook de Noordbrabanler is bij die gelegenheid in feestgewaad verschenen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. A. De Joode, predikant te Eikerzee, heeft het beroep naar Oostzaan aangenomen. Drietal van pred. voor de bestaande vacature bij -de Evang. Luih. gem. te Middelburg: dd. J. L. Bleeker, te Wildervank; S. F. W. Greebe te Gouda, en C. W. Pohlmann te Weesp. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. gem. te Haamstede door ds. C. Steketee Czn. te Veere. Als afgevaardigden tot de Synode der Christe lijke Gereformeerde kerk, welke den 18 Augustus te Rotterdam zal gehouden worden, zullen optreden voor Zeeland: de predikanten A. Littooy te Middelburg en J. Westerhuis, te Ter-Neuzen, en de ouderlingen jhr. J, L. De Jonge en B. M. Den Boer. Op de agenda komt o a. voor: De prov. Zeeland vraagt of iemand, die met de zuster zijner overledene vrouw gehuwd is, lid der gemeente mag worden. De Kerkeraad der Chr. Ger. gemeente te Rotter dam, de droeve ervaring opgedaan hebbende, dat het magnetisme binnen de kerk is doorgedrongen, verzoekt de Synode niet alleen haar afkeurend oordeel uitte- spreken, maar maatregelen te nemen, deze in zijn oog ongeoorloofde zaak te helpen weren. Gelderland stelt voor: De Synode spreke den wensch uit, dat onze kerk den doktorstitel verleene. De Synode dringe bij de Hooge Regeering aan: dat de doodstraf weer ingevoerd, dat de Zondagswet gehandhaafd en dat Kerk en Staat feitelijk gescheiden worde. De kerkeraad der Hervormde gemeente teRen- kum heeft zich met een adres tot de Synode gewend, waarin wordt verzocht, dat de candidaten der Vrije Universiteit bij eene der provinciale kerkbesturen proponents-examen kunnen afleggen, of door middel van collegium doctum als predikanten in de Ned. Hervormde kerk zullen worden toegelaten. Door de bevoegde autoriteit is, naar het D. v. N. meldt, de directeur van 's Rijks normaalschool te Balk uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk een opgave te doen

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1