H00IGKAS, Aanbesteding. eene Kalfkoe en m Jachthond, Advertentiën. bij J. A. Trimpe Burger. op den 27 Juii 1885, aantebesteden: Het bouwen van een WOON HUIS met BERGPLAATS. Bij de behandeling der zaak van M. C. Van I B., beklaagd van hoon ter correctioneele terecht zitting der rechtbank te Middelburg van heden, bleek de a décharge gehoorde getuige Victor Pijk, klompenmaker te Sint Jan Steen, zoo duidelijk eene valsche verklaring afteleggen, dat hij op requisitoir van den officier van justitie, krachtens bevel der recht bank, onmiddellijk in hechtenis werd genomen en de verdere behandeling der zaak geschorst. Burgerlijke Stand Goer. van 15—17 Juli 1885. Geboren den 15, Petrus Johannes, z. v. Corneli» Benedictus Simons en Johanna Maria RaasElisa Johannes, z. v. Cornelis Kooman en Elisabeth De Woltf den 16, Adolf, z. v. Abraham Neter en Maria Anna De Wit; Johanna Maria, d. v. Pieter Verburg en Adriana Kole. Buitenlandsch Overzicht. Van verschillende zijden, o. a. door Reuter, kwamen eergisteren berichten, dat Rusland weder voortgerukt was naar de Afghaansche grenzen en dat daar aanzien lijke troepenversterkingen waren aangekomen. De Engelsche regeering, daaromtrent ondervraagd, kon nog geene duidelijke mededeelingen doen en sprak alleen van een gerucht. Intusschen verneemt de Daily telegraphdat de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland be treffende de Afghaansche quaestie eene ernstige wending hebben genomen. Nog vóór Gladstone's aftreden had de Russische regeering aanspraken doen gelden op eene strategische positie, die haar de feitelijke heerschappij over den Zoelfikar-pas zoude verschaffen. Het kabinet-Salisbury had deze aanspraken onder zocht zij waren onvereenigbaar met den inhoud der voorloopige schikking tusschen Lord Granville en den heer von Giers. Bij de daarop gevolgde gedachtenwisseling getuigden de antwoorden der Russische regeering van weinig inschikkelijkheidzij stelde voor, de bepaling van de grenslijn aan eene commissie te onderwerpen, waarin echter Lord Salisbury bezwaarlijk kon toestemmen. Wat van een en ander waar is zal wel spoedig blijken. Dat na de Kabinets-verandering in Engeland de Russen echter dubbel op hunne hoede zijn en nieuwe troepen aanvoeren, zal wel niemand verwonderen. De Franselie Kamer van Afgevaardigden heeft de buitengewone begrooting en de wet op de middelen zonder wijzigingen aangenomen. Over twee additionneele artikelen moet nog worden beraadslaagd, waarna de zitting zal worden gesloten. De Senaat heeft, na fene rede van den Minister De Freycinet, het vredestractaat van Tientsin goedge keurd. Onder degteekening van 15 Juli heeft generaal De Courcy uit Hué gemeld, dat de Koninklijke familie te Hué teruggekeerd is en dat tot eersten regent is be noemd Dhox-Nan, een oom van Tu-Duc. De regeeringsraad heeft een hervorming ondergaan. Zitting daarin nemen, behalve de gewezen ministers, verscheidene Franschgezinden en notabelen. Het Minis terie van Oorlog is toevertrouwd aan Champeaux. De nieuwe rpgent zou gisteren een proclamatie af kondigen, waarbij aan alle ambtenaren in Annam en Tonkin wordt voorgeschreven, de lustte herstellen, de plunderaars te straffen en het Fransche leger te helpen. Thuyet is in de citadel Cam-Lo met slechts 1500 man. De gezondheidstoestand is uitmuntend. De Belgische Kamer heeft het wetsontwerp op de suikerbelasting aangenomen. Gemengde Berichten. 's-Gravenpolder. Hedenmiddag liep van een wagen van den landbouwer J. Van Liere teBorsele, waarop een menigte Hollandsche vlasplukkers zaten, een dei- voorste wielen af, waardoor de wagen omsloeg. Meest allen bekwamen wonden, zelfs van een vreest men dat hij een zijner armen gebroken heeft. Woensdag hadden de passagiers van een der wagens van den zangersbond uit Walcheren het on geluk in de nabijheid der hofstede van A. v. O. in de Kraaierts op hol te geraken door het schrikken der paarden van een hondenkar. De wagen is gekanteld, waarbij eene vrouw zoo zeer ontsteld geraakte dat zij bij gemelden V. O. moest achterblijven. Woensdag viel een zoon van den landbouwer uit den Van Citterspolder onder Nieuwdorp var. een paard, tengevolge waarvan hij een been heeft gebroken. Borsele. Woensdagavond werd onze gemeente met een bezoek vereerd door de zangvereeniging»Nut en Uitspanning" van Nieuwland. Onder het gehoor van bijna de geheele bevolking der bebouwde kom werden een vijftal zangstukken uitgevoerd, die een luid applaus uitlokten. De klapbank strekte den di recteur tot verhevenheid. Naar men ons meldt, heeft dit gezelschap zich ook doen hooren op eene weide van den heer A. W. Remijn te 's-Heerenhoek. Gisteren ontvingen wij reeds bericht uit 's-Hage, dat Woensdagavond op eene boerderij aan de grens scheiding van Loosduinen en 's-Hage een boerenknecht een arbeider in een twist een steek met ern dolkmes had toegebracht, aan de gevolgen waarvan de ver wonde gistermorgen vroeg is overleden. Men vond hem, nog teekenen van leven gevende, in een aard appelveld. De dader, een 23-jarig man. is door den commissaris van politie te Scheveningen g< ar res t eer d. Hieromtrent deelt het Vaderland nog het volgende mede De vermoorde heeft den ganschen nacht in zielto- genden toestand verkeerd, want kort na zijn ontdek king en nadat hem nog eenige geneeskundige hulp was verleend door dr. Van der Mandele van Scheve- ningen, gaf hij den geest. De commissaris van politie te Scheveningen, de heer Vernée, vertrok gistermorgen vroeg onmiddellijk naar de plaats van de misdaad en arresteerde daar den dader, een ongeveer 23-jarig man. Omtrent hem en de aanleiding tot den twist zijn vooralsnog weinige bijzonderheden te vermelden. Bij zijn aanhouding moet hij een groote onverschilligheid aan den dag gelegd hebben. Na het toebrengen van de verwonding liep hij doelloos rond. De officier van justitie, de rechter-commissaris en een der griffiers bij de rechtbank alhier zijn ook gisterochtend naar Cranenburgh, de woning waar de moord plaats greep vertrokken, teneinde een onder zoek in te stellen. Eene gehuwde vrouw te De Leek werd Zaterdag jl. dood te bed gevonden. Naast haar lag de jenever- flesch. Men verhaalt, dat zij dien dag niet minder dan 22 maatjes naar binnen sloeg. Jl. Zondag werd te Schinnen een man door den bliksem getroffen, waardoor hem de beide beenen on der de knie geheel zijn verlamd. Aan het bovenlijf gevoelt hij volstrekt geen ongemak of pijn. Te Arnhem is een meisje, naar men zegt, ten gevolge van het overvloedig gebruik van k ersen, waar van zij ook de pitten inslikte, plotseling do odg ebleven. Woensdagavond is de manufactuurfabriek van den heer Andié Dombarts te Tilburg geheel uitgebrand. Er werd niets gered. De zoon van een landbouwer te Leur (N.-B.) geraakte onder een hooiwagen. Het wiel ging hem over het hoofd en de dood volgde onmiddellijk. Laatste en telegraphlsche berichten, Kantongerecht te Goes. Heden werden de navolgende personen veroordeeld G. V. te Ierseke, wegens het verder reizen met het spoor dan 't station, waarvoor plaatsbewijs is afgege ven, tot ff,50 boete, subs, 1 dag gev.strafJ. B. te Hulst, wegens het zonder toestemming der gerech tigden overbrengen van reizigers in een bestaand veer te Ierseke, tot f50 boete, subs. 2 dagen gev.straf C. F. te St.-Maartensdijk, wegens alsvoren, tot 3 maal f50 boete, subs. 2 dagen voor elke boete; K. B. te St.-Maartensdijk, wegens: do. alsvoren, en 2o. het vastmaken van een vaartuig aan eenen dijk van den Burenpolder en aldaar laden buiten de plaatsen door het bevoegd gezag daartoe bestemd en aangewezen, tot f50 boete, subs. 2 dagen en f 10 boete subs. 2 dagen gev.straf; T. P. v. N. te Hansweerd, wegens het uiten van scheldwoorden zonder daartoe uitgetergd te zijn tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.strafJ. N. te Wemeldinge, wegens alsvoren tot f 1 boete subs. 1 dag gev.straf P. v. IC. te Wemeldinge, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik tot f20 boete subs. 3 dagen gev.straf; G. B. te Hoedekenskerke, wegens alsvoren tot f 20 hoete subs. 3 dagen gev.strafM. P. te We meldinge, wegens het zich met een wildstrik bevinden in het veld, buiten openbare wegen en voetpaden tot f 10 boete subs. 2 dagen gev.straf;S. V., en J. M. te Wemeldinge, wegens het te zamen in vereeni- ging visschen in gesloten jachttijd zonder buitenge wone machtiging, ieder tot f 3 boete subs. 1 dag gev.straf; J. F. De R. te Hontenisse, wegens het vastmaken van een vaartuig aan den dijk van den polder Breede Watering bewesten Ierseke tot f 10 boete, subs. 1 dag gev.strafJ. H. te Vlake, wegens het in gesloten jachttijd bejagen van eens anders jachtveld, lo. zonder machtiging, 2o. zonder schrif telijke vergunning van den rechthebbende, tot 2 maal f 20 boete, subs. 5 dagen gev.straf voor elke hoete P. M. te Borsele, wegens alsvoren, na binnen de laatste 12 maanden, aan de overtreding voorafgegaan, ter zake van overtreding der verordening betreffende de jacht en visscherij te zijn veroordeeld, tot 2 maal f 20 boete, subs. 5 dag- n gev.straf veor elke boete J. K. S. en J. S. te Heinkenszand, wegens het te zamen en in vereeniging zoeken van eieren van wa terwild in de maand Mei, de le tot f 10 boete, de 2e tot f 4,50 boete, subsidiair 1 dag gev.straf; J. II., W. N., C. De K., J. B, Z., allen te Heinkens zand wegens le. het te zamen en in vereeniging maken van nachtelijk burengerucht tot verstoring van de rust der inwoners te Heinkenszand, 2o. (voor zoo veel den eerste betreft) het bovendien zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den open baren weg, ieder tot f7,50 boete, subs. 2 dagen gev. straf, de 1ste nog tot tl boete, subs. 1 dag gev.straf J. P., te Klinge, wegens het visschen op eene plaats in de Zeeuwsche stroomen, afgezet met bakens die minstens een M. boven hoogwater reiken, aan anderen voor de visscherij van schelpdieren in uitsluitend ge bruik gegeven, zonder daartoe het recht te hebben, tot f 10 boete, subs. 1 dag gev.straf; B. De W., P. J., beider, te Ossendreeht, wegens diefstal van te velde staand gras, te zamen en in vereeniging ge pleegd, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf D. Gte Putte, wegens diefstal van te velde staand gras, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag gevangenisstraf J. De W., te 's-ileer Arendskerke, wegens het klimmen op een rijtuig te 's-Heer Arendskerke tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.strafA. C. B., J. V., J. C. en C. A., allen te Goes, wegens het te zamen en in vereeniging gaan over eens anders grond, bezet met rijpende vruchten, zonder daartoe eenig recht te hebben, ge pleegd te Goes, ieder tot f 3 boete, subs. 1 dag gev strafJ. Q., te Goes, wegens het zwemmen buiten de aangewezen plaats tot fl boete, subs. 1 dag gev. straf; J. L. C.. H. De P., M. R., L. N., H. B., G. v. d. B en J. M., allen te Goes, E. v. L. te Hein kenszand, C. v. d. B te Hansweerd, P. S. te Putte, P. V. te Brouwershaven, C. v. d. W. aldaar, S. W., J. K., A. S. te Ierseke, P. v. d. W., P. C. te Kolijnsplaatallen wegens openbare dronkenschap, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf P. J. C., A. R., J. P. W., allen te Goes, Ch. S., te Ierseke, M. P., te Heinkenszand, A. M., te Kats, P. L., te Hansweerd, J. v. D., te Wolfertsdijk, wegens alsvoren, ieder tot 3 dagen gev.straf; A. De P., te Middelburg, wegens alsvoren, tot f 15 boete, subs. 7 dagen gev.straf; F. D. W., te Goes, wegens alsvoren, tot f5 boete, subs 3 dagen gev.straf; H. v. d. W., te Goes, wegens alsvorer, tot 2 maal 11 boete, subs. 2 dagen gev.straf voor elke boete J. H., te Ierseke, wegens alsvoren, tot f 5 boete, subs. 3 dagen plus 3 dagen gev.strafC. V., te Wol fertsdijk, en J. De J., te 's-Heerenhoek, wegens het verboden hardrijden, tot f3 boete, subs. 1 dag gev. straf; S. De L., ^e Ierseke, wegens openbare dronken schap en het versl oren der orde tot f 1 b., subs. 1 dag gev.s.L. Van A., te Ierseke, wegens het vastmaken van een vaartuig aan eenen dijk tot f 10boete,subs. 1 dag gev.strafW. v. d. B., W. Z., A. G., J. De P. J. Van H., en W. Van H., allen te Goes, wegens het loopen over eens anders in den oogststaanden grond, ieder tot f0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd C. S., te Wolfertsdijk, beklaagd van het zoeken van kievietseieren. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: A. M. De J., 16 j., ar beidster te Wemeldinge, wegens openbare schennis der eerbaarheid, tot f8 boete; P. K. Lz., 20 j., te Kapelle, wegens diefstal tot twee maanden cel M. E. Cz15 j., werkman te Ierseke, beklaagd van diefstal, vrijgesprokenK. P., 39 j., metselaar te Goes, beklaagd van oplichting, vrijgesproken. Ierseke. OESTERBEURS. Verkochtafsteeksel eer ste soort a ƒ8,50, tweede soort a ƒ5,75 en ƒ6, 's-Gravenhage. Wegens de dringende behoefte aan versterking der middelen heeft de Regeering het ver worpen wetsontwerp tot verhooging van het recht van overgang opnieuw ingediend, thans zonder haar uit testrekken tot de rechte lijn. De opbrengst naar den maatstaf van 34 cents per ƒ100 wordt geraamd op f 667,000. EERSTE KAMER. Heden zijn aangenomen eenige naturalisatie-ontwerpen, dat tot wijziging der wet op handels- en fabrieksmerken, verschillende onteigenings- ontwerpen o. a. voor den tramweg Sneek—Joure en het ontwerp omtrent het begraven van lijken van mili tairen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door het gemeentebestuur van Ierseke is Woens dag aanbesteed lo. het maken van kei- en klinkerbestratingen en 2 steenen duikers. Daarvoor was ingeschreven door de heeren L. Van Verre, te Kruininge voor ƒ4500, J. B. Polfliet, te Heinkenszand voor 4443, A. Davervelt, te Wouw voor ƒ4299, P. Dronkers, te Kapelle voor ƒ4217, L. Laban, te Ierseke voor ƒ4147, A. Foudraine, te Goes voor 4118 en T. W. Van der Houwen, te Ouddorp voor 3890. Den laagsten inschrijver is het werk gegund. 2o. het maken van een ziekenhuis en brandspuithuis met 2 prisons. Hiervoor schreven in de heerenM. De Regt, te Ierseke voor ƒ4059, J. G. Essenberg, aldaar voor ƒ3722,50, P. J. Staal, te Hansweerd voor 3720, P. Dronkers, te Kapelle voor 3600, M. Korstanje, te Ierseke voor 3480, Js. Du Dois, te Hansweerd voor ƒ3400, A. Marteijn, te Kruininge voor ƒ3316, C. Ridderhof, te Ierseke voor ƒ3296, L. Van Verre, te Kruininge voor ƒ3200, F. W. Van der Houwen, te Ouddorp voor 2880 en L. Laban, te Ierseke voor ƒ2377. Den heer Laban werd het werk gegund. 3o. het maken van 25 schooltafels. Hiervoor was ingeschreven door de heerenM. De Regt, te Ierseke voor 9.90 en J. G. Essenberg, aldaar voor 9 per stuk. De laagste inschrijver werd aannemer. 4o. het verven van 2 scholen en andere gebouwen. Ingeschreven werd door de heerenJ. Kramer, te Ierseke voor 350, Jcs. Van Willegen, aldaar voor ƒ345, P. Deurloo, te Kruininge voor 315, Johs. Van Willegen, te Kapelle voor ƒ280, C. Reijnhout, te Ierseke voor ƒ260 en W. Gingnagel, te Goes voor ƒ260. Aan den laatste is bij loting het werk gegund. Borsele. De uitslag der publieke veiling van veld vruchten in den van Citterspolder, Donderdag alhier gehouden, is als volgt Ter 41.68 Aren hebben opgebracht: tarwe resp. f 50, 50, 53, 55, 59, 61, 61, 61 en f 66 wintergerst f57, 61 en f75; rogge f43; haver f44 en f46; erwten f36, 40 en f41 paardenboonen f36, 40,41 en f 42duivenboonen f 42Platte boonen f 63 en f70; aardappels f72; klavers le snede f25 en f28, 2e snede fll; weihooi f 15 en f 16; klaverhooi f32. Borsele. Gisteren werd alhier door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Ellewoudsdijk-Borsele aanbesteed a. het herstel, de vernieuwing en het onderhoud van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken, geraamd op f19173,47, waarnaar inschreven de heeren G. Bolier te Scherpenisse voor f 19900C. F. Van Fraijenhove te Ter-Neuzen f19700 A. Tholens Dz. te Ter-Neuzen f 19000P. Verburg te Kolijnsplaat f 19000; II. Hage te Middelburg f 19000P, v. d. Berge te Kolijnsplaat f18900 M. Breas te Kolijnsplaat f18830 J. Leijs te Nieuwdorp f18649; M. De Vriend te Borsele f18625; H. Klaassen te Zaamslag f18600; A. Van Popering te Bruinisse f18573; C. Moerland te St. Annaland f18570; P. J. Visser te Hansweerd f18560; A v. d. Beek te Zaamslag f 18500L. Luijk te Hansweerd f18400; A. Vermorken te Hontenisse f18300; C. De Wilde te Kattendijke f18100; J. Janssen te Ter-Neuzen f17900. 2 biljetten kwamen niet in aanmerking. b. hel maken van zink- en stortwerken te Elle- woudsdijk, geraamd op f 31320, waarvoor biljetten waren ingeleverd door de heerenP. v. d. Berge te Kolijnsplaat voor f 33890C. Bolier Cz. te Bruinisse f31800; A. M. Langeveld te Hardingsveld f 30870; A. v. d. Beek te Zaamslag f30700; A. Van Popering te Bruinisse f 30400; C. Moerland te St.-Annaland f 30000 A. De Jong Dz. te Ter-Neuzen f 29800 C. Roskam te Sliedrecht f 29300H, Hage te Mid delburg f 29200B. Den Exter v. d. Brink te Krab- bendijke f29100; M. De Vriend te Borsele f29100; J. Van Eek te Hardingsveld f29000; J. Leijs te Nieuw dorp f 29000J. Tollenaar te Ter-Neuzen f 28990 C. De Wilde te Kattendijke f28640 P. A. v. d. Velde te Ter-Neuzen f 28600J. Jansen te Ter-Neuzen f 28200. Een biljet bleef buiten aanmerking. Onder nadere goedkeuring zijn de beide werken aan den minsten inschrijver J. Jansen gegund. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 17 Juli 1885. Verwachting: Noordwestelijke wind, goed weer. Marktberichten. MIDDELBURG, 16 Juli 1886 Alleen uit Walcheien was er aanvoer. Tarwe was het eenige dat aangeboden werd en tot vorige noteering langzaam werd gekocht. Bij zeer geringen handel is de noteering voor Tarwe f 7,60 a F 7,76 en bij partij van den zolder tot de hoogste noteering aangeboden. Overige artikelen opgeruimd. Oliën en Koeken zonder verandering. Versche Boter f0,90 a f 1,00 per Kg Eieren per 100 stuks f 3,60. Ondertrouwd W. J. HARTMAN en C. S. K. DE WITTE. Aigemeene kennisgeving. Receptie Zondag 2 Augustus op de bovenzaal van het «Café Hartman." Geboren ADOLF, zoon van A. NETER en M. NETER— De Wit. Goes, 16 Juli 1885. Maandag 20 Juli hoopt onze oom R. DE KOK, te Borsele, zijn 85stcn Geboorte dag te herdenken. Zijne dankbare vrienden, neven en nichten, C. FRUITIER. A. M. FRUITIER—Boutens. C. BOUTENS. A Igemeene kennisgeving. V Tot onze diepe smait overleed heden op het alleronverwachtst onze geliefde moe der en behuwdmoeder NEELTJE ZUIJD- WEG, wed. Adr. Koster, in den ouder dom van 74 jaar 5 maanden. Wemeldinge, 12 Juli 1885. Uit aller naam, M. VAN VEEN. Heden overleed te Hoofdplaat, in den ouderdom van 53 jaar, onze geliefde broeder en behuwdbroeder CORNELIS DIERX. Goes, 16 Juli 1885. J. DIERX. J. DIERXHoelants. Voor de vele en ondubbelzinnige bewijzen van belangstelling op mijn 80sten jaardag ondervonden, betuig ik aan allen, zoowel hier als elders, en in 't bijzonder aan mijn oud-leerlingen en tegenwoordige, mijnen hartelijken dank. Goes, 13 Juli 1885. G. BRAAM. Voor de vele bewijzen van deelne ming gedurende de kortstondige ziekte en bij het overlijden van onzen echtgenoot,vader en behuwdvader P. WALRAVEN, betuigen wij onzen hartelijken dank. Hoedekenskerke, 16 Juli 1885. Wed. P. WALRAVEN— Verplanke. kinderen en behuwdkinderen. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden op mijn 80sten geboor tedag zoo van hier als van elders, zeg ik allen die mij deelneming bewezen hartelijk dank. Goes, 17 Juli 1885. Wed. J. KARELSEZweemer. 2 H.A. 25 A. 06 C. benevens De Architect I. HAGE te Ierseke zal namens zijn principaal, 's namiddags te 3 uren, "in de herberg van C. Klaassen aldaar trachten Bestek en teekening liggen ter inzage bij voornoemden Architect.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2