BIJVOEGSEL pi DONDERDAG Beursoverzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphlsche berichten, Ingezonden Stukken. Weerkundige Waarnemingen. Sedert ons laatste verslag hebben zich op beursge- bied geene incidenten voorgedaan, welke tot eenige breede bespreking aanleiding geven en uit dit oog punt beschouwd kwam het oogenblik, waarop wij bui ten de mogelijkheid werden gesteld om onze wekelijk- sche taak te verrichten, nog al van pas. De geld markten blijven zoowel ten onzent als elders ruim voorzien, en het Engelsche blad The Economist blijft erop wijzen dat er in den eersten tijd van geene ge wijzigde richting in den geldkoers quaestie zal zijn. De weekstaat der Engelsche bank toch wijst eene ver meerdering der rekening courant-saldo's aan van drie millioen, zonder dat daarvoor andere redenen kunnen worden aangevoerd, dan dat men geen emplooi voor al het geld kan vinden. Ook ten onzent blijft de prolongatie-koers voortdurend op de vorige koersen van 2 a 2% percent genoteerd en de realiseering der jongst verschenen Juli-coupons heeft natuurlijk het hare er toe bijgebracht om de geldmarkt nog meer te ver sterken Da weekstaat der Nederlandsche Bank geeft de volgende wijzigingen aan, nl. vermeerdering van de disconto-rekening met circa twee millioen en van de beleening-rekening met vier en een halve ton; de goud voorraad nam mede met 18 ton toewisselkoersen sluiten ongewijzigd. Toch was de houding der effectenmarkt niet geheel zonder kleur. Over h-t algemeen was de Europeesche en daaronder in het bijzonder de Russische markt flauw gestemd. De nog niet geopenbaarde richting, waarin het nieuwe kabinet in Engeland te werk zal gaan alsmede zeer losse geruchten omtrent eene bot sing tusschen Russen en Afghanen, moeten hiervoor als redenen gelden. Voorts waren het de waarden der Zuid Amerikaansche Republieken die gevoelig weken; voornamelijk was dit het geval met de Venezuela's op het bericht dat in dat land een opstand zoude uitgebroken zijn. De vrees, dat de tot nutoe geregeld gezonden wordende remises voor reutebetaling zullen achterwege blijven, deden den koers tot 26 pet terug gaan. Een onzer groote bladen heeft, teneinde zeker heid omtrent den toestand te erlangen, zich tot den Council of foreighn bondholders gewend, doch van deze geen afdoend antwoord ontvangen, zoodat de onzekerheid blijft voortduren. Toch was de markt gis teren door Londensche aankoopen beter gestemd. Orze Staatsfondsen, hoewel op nagenoeg dezelfde prijzen sluitende, blij ven gezocht en nog steeds de meeste aantrekkelijkheid voor het kapitaal behouden. Zeer loom was de Koloniale en Industriëele markt gestemd en valt er alleen te constateeren een verlies van 1 pet. voor de aandeelen der Afrikaansche Handels-Vennootschap en van 5 pet. voor de aan deelen Feijenoord. Zooals reeds boven door ons werd aangestipt was de buitenlandscbe markt voornamelijk in het begin der week flauw gestemd. Portugeezen gingen door aanbod van de zijde der Londensche beurs een pet. achteruit; evenzoo weken de koersen der Russische fondsen. Oostenrijksche Staatsfondsen blijven geheel op de vorige koersen genoteerd. Gunstige uitzondering maken de 4 pet. Hongaarsche goudleening en Itali- aansche Staatsfondsen, welke respectievelijk a pet. konden verbeteren. Spanjaarden sluiten, niet tegenstaande de ongunstige berichten omtrent de cholera, ongeveer op de koersen der vorige week. Evenmin is de openbaar gemaakte begrooting voor het dienstjaar 1885/6 van dat land, als sluitende met een tekort van 24 millioen peseta's, rooskleurig. Tur ken bleven in flauwe stemming. Egyptenaren sluiten onveranderd. De Amerikaansche markt was over het algemeen gunstig gestemd. Onder de soorten, die niet onbelangrijk in prijs konden verbeteren, vallen in de eerste plaats te vermelden de JfissouW-soorten, zonder dat daarvoor eene bepaalde reden kan worden genoemd. Evenzoo bleven de Louisville- en Nashville-soorten niet onopgemerkt en stegen door locale vraag de obli gatie-soorten van een half tot anderhalf percent. Evenals reeds meermalen is geschied, gaven min gunstige besprekingen omtrent de Priorlien Bonds van de New-York Pensylvania en Ohio Spoorweg- Maatschappij aanleiding dat door angstvalbgen verkoo- pen werden bewerkstelligd, welke begin week eene daling voor deze in het leven riepen. Hiervan werd door anderen gebruik gemaakt om op de verlaagde koersen te koopen, zoodat ten slotte op eene prijsver betering van percent valt te wijzen. Het comité ter bescherming van de belangen van de houders van Denver en Rio Grande-obligatiön heeft een bericht uitgegeven, waaruit blijkt dat alle akten, die noodig zijn voor den gerechtelijken verkoop van dien weg, thans gereed zijn. Daar het eehter noode tot een proces zijn toevlucht zoude nemen, zal hier mede voorloopig nog worden gewacht, te meer daar de in rang volgende crediteuren hebben verzekerd, dat de achterstallige rente zal worden betaald. 's-Heer Arendskerke. De zangersbond j> Walcheren", vertegenwoordigd door een groot aantal leden der dor pen St-Laurens, N. en St-Joosland, Grijpskerke en Oost- Kapelle, kwam hedenmiddag alhier aan. Na eene wandeling door het dorp verzamelde men zich in de kerk en gaf daar een drietal zangstukjes ten beste. Begunstigd door het fraaie weder, belooft dit reisje aan het talrijke gezelschap een uiterst genoegelijken dag. Helnkenszand. Maandag had alhier het jaarlijksch concours plaats op den vasten vogel, waaraan de volgende vereenigingen hebben deelgenomen«Soranus" van Heinkenszand met 20, «Frank Van Borselen" van Goes met 2, «Da Paauw" van Biezelinge met 3, «Concordia" van 's-Heerenhoek met 12, «Jacoba van Beijeren" van Goes met 7, «Doel naar Hooger" van Wolfertsdijk met 5, «Sint Barbara" van 's-Heerenhoek met 3, »St.-Sebastiaan" van 's-Heerenhoek met 1, »St. Sebastiaan" van Kwadendamme met 1, «Willem Tell" van Ovezand met 7, «Victoria" van Kwaden damme met 6 en »St. Sebastiaan" van Ierseke met 2 leden, totaal 69 leden. De hoofd vogel, waar op ƒ25 stond, werd afgeschoten door L. De Jonge, lid van «Soranus" te Heinkenszand, de eerste zijvogel ad ƒ12,50 werd afgeschoten door C. Rijk, lid van «Willem Teil" te Ovezand en de tweede zijvogel ad 12,50 door Jan Geus, lid van «Concordia" te 's-Heerenhoek. Men meldt ons uit Kolijnsplaat, dat daar Maandag middag bij gelegenheid der kermis eene kindervoor stelling is gegeven door het tooneelgezelschap van Mevr. Bakker, die, dank zij den financiëelen steun van de notabelen der gemeente, ook werd bijgewoond door de schoolkinderen. Aan het schoolgebouw door muziek af gehaald, gingen de kleinen onder geleide van het onder wijzend personeel naar de schouwburgtent. Dat zij volop genoten en met onverdeelde aandacht de voorstelling volgden behoeft wel niet gezegd te worden en zij zullen zeker den kindervrienden, die dit feest bereidden en niet het minst het hoofd der school dankbaar zijn voor het gesmaakte genot. Een vroeger ingezetene van Ooststellingwerf, in die gemeente nog stemgerechtigd, ontving dezer dagen van beide partijen met dezelfde post brieven om toch vooral te komen stemmen, daar de ver plaatsing van het gemeentehuis van zijn stem zou kunnen afhangen. De kiezer heeft aan beide partijen dit geantwoord «Bereid om aan de stemming ten uwent deel te nemen, eisch ik voor mijn reis naar het stembureau een paard uit den Westhoek, een wagen uit den Oosthoek en (om der veiligheidswille) een neutralen koetsier, mij de vrijheid voorbehoudende om naar eigen keus te stemmen, doch op goede ontvangst van beide partijen rekenende". Nader wordt medegedeeld, dat de «Watergeus" niet in 1860 of 1861, maar in 1865 van Hongkong naar Java vertrok in ballast. Het boekhouderschap van dien bodem was toen opgedragen aan de heeren P. Varkevisser Zonen te Rotterdam. De man, die het bewuste verhaal deed, heeft opge geven te heeten Martinus Den Duik, afkomstig van Breda. Uit de monsterrol der «Watergeus" van om streeks 1864 zal zeker wel te ontdekken zijn, of be doelde Den Duik daar is aangemonsterd. Naar men zegt, moet de stuurman A. Van Wijngaarden nog in leven zijn de verhaler beschreef dien stuurman, en zijn verhaal had veel waarschijnlijks. Den Duik moet aan de politie te Delft als zijn beroep hebben opgegeven«zeeroover", maar natuurlijk werd dit beroep niet als geldig aangenomen en is daarvoor in de plaats gesteld zonder beroep. Een korporaal van het garnizoen te Bergen-op- Zoom heeft zich met 40 uit de voeten gemaakt. - Aan hi t Ilbl. schrijft men o. a. nog uit Rotter dam: «De verwoesting, aan winkelruiten aangericht bij de wanordelijkheden van Zaterdagavond, is veel grooter dan men aanvankelijk meen Ie. Er zijn, vooral op de Korte Hoogstraat, tal van kostbare ruiten gebroken. Men had het blijkbaar vooral op de groote koffiehuizen en de groote winkels gemunt. De spiegelruit in den kleerenwiukel van Oostmijer was, naar men zegt, de grootste, die in ons land gevonden wordt, en heeft niet minder dan f 1750 gekost. In deze ruit is boven aan een groot gat: overigens is zij heel gebleven, zoo dat het grootste gedeelte nog te gebruiken is. Alle ingewonnen inlichtingen bevestigen, dat alles hoofdzakelijk het werk is van ondeugende straatjongens, en dat de geest onder de bevolking geenszins oproerig is. Algemeen wordt, ook onder de eigenlijke volksklasse, het gebeurde hoogelijk afgekeurd. Wat evenwel bij deze gezindheid bevreemding moet wekken, is, dat de bur gerij niet heeft medegewerkt om de wanordelijkheden tegen te gaan door de schuldige knapen aan de politie over te leveren. Yoor de geruchten, onder de gezeten bevolking ver spreid, dat men te doen zou hebben met ontevreden werklieden of met opruiing door de sociaal-democraten, bestaat hoegenaamd geen grond." Zondag was den geheelen dag een groote menigte op de been om de verwoestingen, die hier en daar waren aangericht, in oogenschouw te nemen, doch des avonds was het zeer rustig en ook gedurende den nacht is niets voorgevallen. Overal heerschte de volmaaktste orde. Ter voorkoming van schade hadden verscheiden win keliers hunne winkelruiten geheel met planken bedekt. Men schrijft uit Ter-Neuzen, van 14 Juli: Maandag is op de Spijkerplaat bij Borsele gestrand de Duitsche schoener «Burgermeister Oom", kapt. Hintz, van Gent naar Dantzig bestemd, en geladen met dakpannen. Men hoopte het met het eerstkomende tij af te brengen. Onder de gemeente Echt sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer J. Yan Kempen, rukte den stoel, waarop deze gezeten was uit elkander, ver brijzelde eenig porselein, dat op de tafel stond, en baande zich een uitweg door de deur, zonder brand te veroorzaken. Van Kempen is tengevolge van den schrik onder geneeskundige behandelingmen vreest dat hij krankzinnig is. Zondagnacht werd tengevolge van het inslaan van den bliksem een huis te Munstergeleen (Limburg) geheel, en een daaraangrenzend gedeeltelijk door brand vernield. De schuren en stallingen, tot beide behui zingen behoorende, werden mede een prooi der vlammen. Een rustig wandelaar op het Utrechtsche Veer te Leiden meende Zondag dat een kind in den Rijn viel. Zonder zich een oogenblik te bedenken, begaf hij zich gekleed te water en had het geluk een dameshoed, die door eene windvlaag was afgerukt, op het droge te brengen, 's Mans hulpvaardigheid lokte natuurlijk de vroolijkheid van de omstanders uit. Er is te Rotterdam eene proef genomen met eene Rotterdamsche uitvinding, ten doel hebbendedoor middel van een enkelen handgreep het paard of de paarden van een rijtuig los te maken. De toestel kan dus voornamelijk dienen ter voorkoming van een on geluk, wanneer men in een rijtuig zit waarvan de paarden op hol gaan. De constructie komt eenvoudig hierop nederdat er onder het rijtuig een legger is aangebracht, die aan de voorzijde in verband staat met een kleinen hefboom. Deze hefboom is binnen het bereik van den koetsier of voerman die op den bok zit, maar kan ook binnen het bereik worden ge bracht van de personen die in het rijtuig zitten. Wan neer nu het paard of de paarden op hol gaan, heeft men slechts even op den hefboom te drukkendan zijn zij dadelijk los, en het rijtuig is geremd. Wel is waar, dan gaan de paarden aan den haal, maar het rijtuig blijft stilstaan. Dit een en ander wordt ons medegedeeld, onder opmerking dat er weldra meerdere openbaarheid aan zal worden gegeven. (N. R. Cf Zaterdag heeft op onderscheidene plaatsen hier te lande een onweder gewoed. Zoo sloeg de bliksem te Eist (Utrecht) in een huis, zonder brand te ver oorzaken. Onder Kamperveen werd een boerenmeid op het veld getroffen. Bewusteloos opgenomen werd zij per wagen naar haar woning vervoerd. Er be staat hoop op geheel herstel. Te Bergharen werden in 't Broek twee koeien van den land bouwer Heyting doodelijk getroffen, en op 't Schaar een koe van een Keentschen landman. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Even buiten Wi- chem sloeg de bliksem in een hnis, nam een stuk van den schoorsteen mede, sloeg een gat in het dak en den zolder, en vernielde eenige meubels en alle aardewerk in een kast. De bewoners waren niet in het vertrek. Te Lem werden eenige boomen getrof fen, o. a. een boom vlak bij een huis. Te Molenbeersel (Limburg) is de bliksem in den molen van G. Broens geslagen, die daardoor groote schade bekwamde knecht werd getroffen en was dadelijk een lijk, ter wijl de baas een tijd lang bewusteloos bleef liggen. De Berlijnsche correspondent der N. R. Cf. meldt dat in geheel Noord-Duitschland vreeselijke onweders hebben gewoed, die den oogst zwaar beschadigd hebben. Te Düsseldorf werd eene moeder met vier kinderen door den bliksem doodgeslagen. In den Antwerpschen dierentuin was een bediende bezig in het hok van den rhinoceros om dat zware en plompe dier eten te geven. Toen hij zijn werk gedaan had, is de man gestruikeld en de rhinoceros over hem heen geloopen, waardoor hem zware inwendige kwetsu ren werden toegebracht, die den man 't leven hebben gekost. De Pall Mall Gazette heeft de reeks van op schudding-wekkende onthullingen uit het «Moderne Babyion" voltooid met de mededeeling van nog tal van afschuwelijke feiten, meer bepaald over den invoer van buitenlandsche meisjes in Engeland en over de gedragslijn der politie in deze treurige materie. Van heinde en ver ontvangt het blad bewijzen van sym pathie. Eergisteren werd over deze aangelegendheid een vrouwen-meeting in «Princes Hall" gehouden, waarin o. a. mrs. Boot en mrs. Butler zouden optre den. Gisteren vergaderden tal van leden van 't Parle ment te dezer zake, onder presidium van mr. Morley. De onthullingen van de Pall Mall hebben althans reeds eenigen invloed geoefend. Zij hebben de Regee ring geprikkeld om de Criminal Law Amendment Bill, d.e op sommige vergrijpen tegen de eerbaarheid en tegen de persoonlijke vrijheid der vrouw straffen stelt, nog in deze zitting van het Huis te behandelen. Die wet, die reeds verscheidene malen van het Lager- naar het Hoogerhuis ging en vice-versa en die langzamerhand in vergetelheid raakte, is thans weer aanhangig gemaakt en voor de tweede maal gelezen. Ook zullen de onthullingen der Pall Mali nader onderzocht worden door een commissie van drie per sonen, aan wie de redactie beloofd heeft volledige inlichtingen te geven. Mr. Samuel Marley en kardinaal Manning hebben zich daartoe aangeboden en zullen samen een derde kiezen. Breda» Gekozen tot lid der Tweede Kamer mr. J. VAN DEN BIESEN, met 4747 van de 2027 stem men. Mr. W. Boers had er 221. Het zij mij vergund, eenige opheldering te geven ten aanzien van het bericht uit Wolfertsdijk, in uwe courant van 30 Juni jl. opgenomen, betrekkelijk den hoofdelijken omslag, welke dit jaar noodwendig ver hooging heeft moeten ondergaan. Wanneer men even wel weet, dat het bedrag van dien omslag thans is gesteld op f5500, over 423 contribuabelen, en men zulks vergelijkt met de gemeentelasten, welke in ver scheidene naburige gemeenten worden geheven, dan springt het in het oog, dat de berichtgever geen ander doel heeft gehad dan de ingezetenen tegen het ge meentebestuur op te zetten, en wel speciaal om de Weide aftredende leden van den gemeenteraad nu al aanstonds te doen vervangen door personen, met wier medewerking men partijdige oogmerken zoekt te bereiken. Dat de gemeente in de jongst verloopen jaren ver plicht is geworden tot belangrijke uitgaven voor on derscheidene zaken, zooals voor onderwijzerswoningen, t een tweede schoollokaal, begraafplaatsen, lijken- en ziekenhuis, brandspuit, dorpsbestrating, en wat dies meer zij, en dat voor een en ander geldleeningen moesten gesloten worden, welke rentebetalingen en af lossingen tengevolge hadden, en grootendeels nog hebben, heeft natuurlijk geleid tot eene trapswijze verhoo ging van den hoofdelijken omslag. Zulks nader te specificeeren zou te veel omhaal vereischen en ook noodelooze moeite zijn. De schulden zijn indertijd gemaakt en kunnen niet weggecijferd worden, al moge het waar zijn, dat op enkele van genoemde zaken indertijd wel aanmerkingen zouden te maken geweest zijn, wat men toen echter uit slaafsche vrees niet durfde wagen. Wij willen alzoo alléén wijzen op de besluiten van den gemeenteraad, welke in de laatste twee jaren fot verzwaring van de gemeentelasten hebben bijgedragen, en die nu dienst moeten doen, om het gemeentebe stuur verdacht voor te stellen als een roekeloos beheer voerende. Eerst geldt zulks het uitbreiden door verbou wing van het schoollokaal op het dorp, hetwelk bij 's Rijks wetten geëischt werd. Hoeveel moeite het ge meentebestuur ook heeft aangewend om zulks, met het oog op de bekrompenheid der financies, te ontgaan, aan hooger gezag moest gehoorzaamd worden, én men mag den gemeenteraad nog wel erkentelijk zijn, dat het gelukt is de eischen zoo zeer te beperken, dat de kosten van ƒ12000 tot ƒ7195 zijn verminderd. De uitbreiding van het schoolwezen, ook door vermeerdering van onderwijzend personeel, heeft, ter voldoening aan de wet, te dier zake eene geldleening gevorderd van 6900. En het tweede heelt betrekking op de ontstane vaca ture van gemeente-geneesheer. Door het gebrek, het welk in ons vaderland bestaat aan geneeskundigen, ziet men zich hier, zoowel als alom, thans gedrongen tot het uitloven van voordeelige voorwaarden. Aan de oproepingen op 1000 tr actement, of wel 800 met vrije woning, is nu wel een enkele maal gehoor verleend, doch telkens ook wêer afgestuit, bij bet gemis van eene geschikte woning. Wat stond dan nu anders te doen dan een huis aan te koopen, en dat zoo spoedig mogelijk door verbouwing doelmatig in te richten Opnieuw alzoo eene geldleening van 6900, opdat die gewichtige betrekking weldra vervuld, en de tijde lijke waarneming, welke mede bezwarende offers vordert, opgeheven moge worden. Is het onder zulke omgtandigheden dan niet alles zins laakbaar het gemeentebestuur af te schilderen, als er op uit zijnde, «om de lasten steeds te verzwaren, door onnoodige uitgaven te doen, en alzoo de beurzen der ingezetenen te ledigen V' Dat door het afsterven en tevens door vertrek uit de gemeente van zeer gegoede ingezetenen men in dit 1 jaar tevens genoodzaakt is geweest, dit gemis te ver- deelen over verscheidene klassen, waardoor deze met 40 en meer pet. naar evenredigheid moesten verhoogd worden, om tot het vereischte bedrag te geraken, welk gemeenteraadslid, hoe zuinig gezind hij ook moge zijn, kan dit bezwaar uit den weg ruimen? Het is intusschen een middel, dat nu uit partijdig heid gretig aangegrepen wordt, om de gemeenteraads leden in discrediet te brengen, en die te vervangen door personen, die voorgespiegeld worden «als de lasten te zullen verminderen en de verloren welvaart op te bouwen." En wat nog het meest afkeurenswaard moet geacht worden isontevredenheid, spanning en verzet aan te wakkeren, vooral bij den minderen stand, nu in de laagste klasse van den hoofdelijken omslag die arbei ders zijn opgenomen, welke gerekend kunnen worden een zuiver inkomen van 200300 gld. te hebben, en wier aanslag de luttele som van 1,18 bedraagt (hetgeen nog verminderd wordt, wanneer zij meer dan 4 kinderen ten hunnen laste hebben) waarvoor zij dan ook het voorrecht genieten, hetgeen maar al te weinig gewaardeerd wordt, nl. dat hier geen schoolgeldhef fing bestaat, en dat dus geen enkel kind van het heilzame onderwijs verstoken moet blijven. Wolfertsdijk, 14 Juli 1885. V. D. B. GOES, Woensdag 15 Juli 1885. Barometer stand. Wind Toestand a> B-S o J2 SÏ a^ a «QO Uui. richting. van de lucht. CO 2 "o f> «S'S, 's morgens 8 767 West. Licht bew. 21 's midd. 12% 766 NNW. llalfbew. 24.5 's avonds 5 765 West. Helder. 23 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Een depressie, waarvan het centrum buiten 't ge bied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 755 m.M. is, bevindt zich ver van ons en Noordwestwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidwestwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Helder 1.3 m.M. boven Maastrich t. Hedenochtend acht uurMaastricht 1 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een geen verandering. Barometerstand te Utrecht om halfeen 767.4 m.M. Verwachting: Noordwestelijke wind, goed wêer. Druk F. Kleeuwens Zoon. Goes. I

Goessche Courant | 1885 | | pagina bijlage 1