Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. De Pree, pred. bij de Christ, Ger. gemeente alhier, is beroepen bij die gemeente te Meliskerke. Ds. E. W. Ileinecken, te Middelburg, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te 's-Iiage aan genomen. Bij het eindexamen der rijkslandbouwschool ver kreeg van de afd. H. B. S. 3e kl. o. a. een getuig schrift de leerling Van den Bosch van Wilhelminadorp. Aan de rijks-universiteit te Utrecht promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap, met een proefschrift »De Eerste Kamer der Staten-Generaal in de praktijk", de heer C. C. W. Vis, geb. te Middelburg. Schoolspoarbank Goes, Juni 1885. School C ingebracht 22,99, opgevraagd 14,16% D j 2,66%, J 6,76 25,65% 20,92% Kunst, Wetenschap en Letteren. Middelburg. Het zal den Zeeuwen zeker aangenaam zijn op de tentoonstelling te Antwerpen onder zooveel vreemds en zoovele vreemden ook iets te vinden uit eigen boezem en de bewijzen te zien van energie en wilskracht van een man nit hun midden. De heer W. Van Enst, concierge en amanuensis aan de R. H. Burgerschool alhier, die reeds vroeger van zich liet spreken door het vervaardigen van een water-velocipède, heeft thans eene Camera Lucida ge maakt, waarmede hij de tentoonstelling te Antwerpen zal bezoeken. De Camera Lucida verschilt hierin met eene Camera Obscura, dat, waar men bij laatstgenoemde eene lens en spiegel bezigt, men bij eerstgenoemde gebruik maakt van het prisma; de beelden zijn in deze camera scherper en helderder. Wanneer het den heer Van Enst mag gelukken eene goede standplaats te krijgen, waardoor hij in staat is de fraaiste en voornaamste punten weer te geven, dan zal het hem zeker niet aan bezoekers ontbreken. Wij wenschen den heer Van Enst dan ook een druk bezoek toe, waardoor hij, behalve geldelijk voor deel, ook welverdienden lof mag inoogsten. Thans is de keui ig uitgevoerde Camera Lucida onder handen van den heer Heijboer, mr. schilder alhier, die er de laatste hand aan zal leggen. Buitenlandsch Overzicht. De Belgische Kamer heeft het voorstel betreffende het herstel der invoerrechten op granen, landbouw gewassen en vee verworpen. De Minister Beernaert heeft een ontwerp tot wijziging der kieswet ingediend. Dit ontwerp laat al de grondslagen van het tegen woordige kiesstelsel onaangeroerd. Het bepaalt zich tot regeling der rechtspraak ingeval de rechtmatig heid der verkiezingen betwist wordt. De republikeinsche partij, die in de Fransclie ka mer over de meerderheid beschikt, heeft, met het oog op de aanstaande verkiezingen, een manifest uit gevaardigd, waarin wordt aangedrongen op eene in krimping van den militairen dienst, zoodat deze alleen voldoet aan de eischen, door de nationale verdediging gesteld. Ook bezuiniging in den openbaren dienst en herstel van evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten staan in dat programma, terwijl tevens erin gelaakt wordt de tegenwoordige buitenlandsche politiek, die met het oog op Tongkin en Annam genoemd wordt een politiek van avonturen. De Regeering ontving van generaal Courcy uit Hué bericht, dat hij de aanzienlijke personen en handelaren heeft uitgenoodigd onder bescherming der Fransche vlag terug te keeren naar Hué. De oproerlingen heeft hij uitgenoodigd zich te onderwerpen daarvoor heeft hij hnn een termijn van 10 dagen toegestaan, terwijl het Annamietische leger uiterlijk binnen 21 dagen moet worden afgedankt en de wapens naar Hué gezonden onder verantwoordelijkheid van de gouverneurs der provinciën. De Kamer van Afgevaardigden heeft het voorstel aangenomen van den afgevaardigde Bernard, om voor het zevende kind, dat in één gezin geboren wordt, alle Rijksinstellingen kosteloos toegankelijk te stellen. Men meent zoodoende althans iets te doen om de steeds toenemende ontvolking des lands tegen te gaan. De heer Gladstone heeft in het Engelsche Lager huis eene zeer vriendschappelijke redevoering gehouden over het programma der regeering, doch keurde het niet vernieuwen van de Iersche dwangwet af. De minister Churchill antwoordde hierop, dat de regeering omtrent het laatste punt de volle verantwoordelijkheid op zich nam. Wanneer het ministerie echter de hoop heeft ge koesterd dat het daardoor den steun der Iersche afgevaardigden zal verwerven, dan kan het wel zijn, dat het spoedig zal blijken, dat die hoop ijdel is geweest. Het schijnt namelijk, dat Lord Salisbury na lang beraad tot de conclusie is gekomen, dat hij Parnells voorstel, om eene enquête in te stellen naar de houding van het Iersch uitvoerend bewind in sommige processen, niet kan ondersteunen. Uit Egypte komen berichten, dat de Mahdi zou zijn overleden en dat er onlusten onder zijne volgelingen zijn uitgebroken. Gemengde Berichten. Naar men ons meldt is het vaartuig van schip per De Vries, geladen met baaltjes bloem van de firma wed. J. H. C. Kakebeeke alhier, buiten het Sas van Goes met den voorsteven op de brikken ge- vaien. Aangezien door den vloed alleen de achterste ven niet genoegzaam omhoog kwam om weder vlot te geraken, is een deel der lading gelost, waartoe de hulp van den schipper Doorenbos werd ingeroepen. Hierdoor kwam het vaartuig weldra weder vlot en kon het de reis verder voortzetten. De schade aan de lading toegebracht is van weinig beteekenis. Bij de weduwe V. aan den Singel alhier is hedennacht van een omheind erf eenig waschgoed ont vreemd. De vermoedelijke dader S. De R. is heden gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Te Heinkenszand bloeit een pereboom, die ta melijk met vruchten is beladen, voor de tweede maal in dit jaar. Tegen een officier der schutterij te Rotterdam hadden eenige burgers wrok gevat, wegens diens ruwe en onbehoorlijke bejegening van klein en groot, dat hem niet genoeg uit den weg ging bij het marcheeren. Donderdagavond was dit ook het geval, en nu werd die officier op zijn weg naar huis door eenige veront- waardige burgers duchtig onder handen genomen op het Boymansplein. De politie kwam den officier te hulp en bracht hem in de wacht in de Karresteeg. Het publiek, toegeschoten in grooten getale, belegerde nu de politiewacht. Steeds groeide de menigte aan, vulde het Boymansplein en de naburige straten. De politie deed herhaaldelijk uitvallen met getrokken sabel, de mariniers werden te hulp geroepen. Door herhaaldelijke charges werd de massa men- schen teruggedreven en werden de naburige straten afgezet. Langzamerhand trok de menigte weg, maar verscheidenen namen een gevoelige herinnering aan deze volksbetuiging mede. Door eenige troepen kwaadwilligen werd Vrijdag' op nieuw beproefd wanordelijkheden uiitelokken. De politie werd uitgejouwd en herhaaldelijk werd er weder metstee- nen geworpen. Nu en dan was de politie genoodzaakt een charge te maken om de opdringende menigte uiteen te drijven, en te voorkomen dat de aansluiting ver broken werd. Een paar vechtpartijen uitgezonderd, liep echter alles zonder ernstige botsingen af. Het aantal nieuwsgierigen was grooter dan het aantal kwaadwilligen. Eerst Vrijdagnacht omstreeks 1 li uur was de orde geheel hersteld, zonder dat het noodig was arrestaties te doen. Niettegenstaande de burgemeester Zaterdagmorgen alle samenscholingen had verboden, was het Zaterdag avond evenmin rustig als de vorige, wat bij de drukte die dan vooral in Rotterdam's hoofdstraten heerscht, verklaarbaar is. Op het Boymansplein en aan den kant van den Schiedamschen dijk werden uit de men gte eenige steenen geworpen, waarop de menigte aldaar door de politie werd verdreven en genoemde plaatsen werden afgezet. Weldra evenwel zoo verhaalt de N. R. Ct. van Zondag werd het op de Korte Hoogstraat stamp vol, en bleef men er post vatten in spijt van de publi catie des burgemeesters. De politie zag zich genood zaakt de Korte Hoogstraat tot aan de Fransche kerk door eene kleine charge schoon te vegen. De menigte trok daarna van zelf verder af, waarna de politie eveneens naar de Pauwensteeg terugkeerde. De schutterij, die op de Beurs bijeen was gekomen, patrouilleerde bu en dan. Te half elf ongeveer werd de Korte Hoogstraat echter weder door eene massa nieuwsgierigen bezet, waaronder natuurlijk weder ettelijke kwaadwilligen wegschuilden, die met steenen verscheidene glazen en winkelruiten inwierpen. Het gevolg was, dat de politie een nieuwen uitval moest doen en de Korte Hoogstraat andermaal schoonveegde. Bij die gelegenheid werd een agent licht aan het hoofd gewond door een steenworp. Toen keerde de rust terug, alhoewel het vooyit in de buurt van de Zandstraat zeer woelig bleef. Te midden van dat alles had het tramverkeer onge stoord plaats, en heerschte in al de andere deelen der stad de meest volmaakte rust. Later op den avond is nog een tweede agent van politie, die op den hoek van de Pauwensteeg stond, door een steenworp in den hals gewond. Ook werd ter verpleging in het politiebureau een burger gebracht, die in de Soetensteeg door een steen werd getroffen en eene zwaar bloedende wonde had gekregen. Na verbonden te zijn, keerde de man naar zijne woning terug. Na 12 uur zijn nog verscheidene charges gemaakt moeten worden op verschillende plaatsen in den omtrek van Pauwensteeg, Korte Hoogstraat en Zandstraat, waarbij een viertal agenten verwond zijn geraakt. Volgens een bericht uit Rotterdam aan het Dagblad keuren velen de krasse maatregelen af, welke door het Hoofd der Gemeente betreffende het verbod der samenscholingen zijn genomen. Op den drukken Zater dag-avond, wanneer straten en winkels vol koopers zijn, is het handhaven van dit verbod bijna ondoenlijk, en geeft, streng toegepast, aanleiding tot ontevredenheid. De ingezetenen desavoueeren natuurlijk den oppo sitiegeest van den minderen man tegen de politie. Weinig verdienste en slapte van werk schijnt de hoofdfactor te zijn der ontevredenheid bij de oproer makers. De Burgemeester, die reeds op het punt stond zich voor eenige dagen op reis te begeven, heeft daarvan voorloopig afgezien. Uit een der archief kamers van het departement van financiën is eene belangrijke partij beschreven papier ontvreemd. De dief is niet bekend. -Men schrijft uit Scheveningen aan de N. R. Ct. Omstreeks het jaar 1860 of '61 vertrok van Java naar China het Nederlandsch barkschip «Water- geus", kapt. H. R. Giezen, boekhouder wijlen de heer P. Varkevisser alhier. Sedert het vertrek van dien bodem van Java heerschte in de Chineesche zee een schrikkelijke storm, en sedert werd er van de «Water geus" niets meer vernomen zoodat bij de rechtbanken aanvraag werd gedaan door sommige vrouwen, om een ander huwelijk aan te gaan, wegens vermoedelijk overlijden. Al die jaren van 1860 of '61 af zijn sedert voorbij gegaan, en nu komt een man in Delft ver tellen, dat hij ook tot de equipage der «Watergeus" behoorde, doch het schip door Chineesche zeeroovers is overvallen, geplunderd, en de opvarenden als slaven naar het binnenland zijn vervoerd, waar zij, aan ketenen gebonden, hun ellendig leven slijten. Aan den verhaler was het gelukt, zich aan boord van een ander schip te verbergen, en zoodoende was hij erin geslaagd te ontsnappen en naar Nederland te komen. Hij vertelt verder, dat enkelen van de equipage zijn overleden, doch sommigen nog in leven zijn, wier namen hij opgeeft. Tengevolge daarvan zijn sommige familieleden thans bezig nadere inlichtingen in te winnen, en zij zullen daarna trachten, wanneer zij zekerheid hebben, de tusschenkomst van het Nederl. gouvernement in te roepen, teneinde de invrijheid stelling der gevangenen te verkrijgen. Naar men aan de M. Ct. meldt, moeten er Zater dagavond (vóór 8 dagen) door bewoners van Serooskerke grove baldadigheden gepleegd zijn tegenover jongelui, die onder Middelburg en Veere wonen. Op dien dag gin gen velen, ouder gewoonte, bij gelegenheid der kermis te Westkapelle een i ijtoertje maken over Koudekerke, Biggekerke, Zoutelande, Westkapelle, Domburg, Oost- kapelle en Serooskerke. Bijna elke wagen werd echter in laatstgenoemde gemeente aangehouden, en den in zittenden werd gevraagd, of zij uit Veere of 't Zand waren. Was dit niet het geval, dan mochten zij onge stoord doorrijden, maar waren zij daarvan afkomstig, dan werden zij deerlijk mishandeld. Ruiters werden met steenen gegooid en met stokken geslagen, terwijl de paarden werden vastgehoudenmenigeen moest tot zelfverdediging van zijn mes gebruik maken en moest zijn hoofdeksel in den steek laten. Uit een boerenwagen, waarin drie paartjes en een voerman zaten, werd laatstgenoemde met geweld ge sleurd toen de jongens hem te hulp sprongen, had men de lafhartigheid het paard met den wagen, waarin zich alleen de meisjes bevonden, op hol te jagen. Door tegenwoordigheid van geest wist een barer het beest, nadat het eenigen tijd doorgerend had, tot staan te brengen. Van een anderen boerenwagen was bijna alles aan flarden gesneden. Gelukkig dat deze en gene vooraf gewaarschuwd kon worden en zijn weg nemen over Grijpskerke. En al die baldadigheden werden gepleegd midden in de kom der gemeente, tusschen des avonds zeven en tien uren, en geschiedden met voorbedachten rade. Eene oude veete was oorzaak, dat er eene gespannen ver houding bestond tusschen de Serooskerkenaars, de Veerenaars en de z. g. 't Zandtenaars. Te Serooskerke was reeds lang, naar het schijnt, het plan gevormd om, vooral met Westkappelsche kermis, zich op de tegenpartij te wreken, en waar dit plan, zooals men beweert, toch ook bekend kan geweest zijn bij hen, die de orde moeten handhaven, komt het ons zonderling voor, dat geen maatregelen waren ge nomen om zulke schandalen te voorkomen. Enkele aangevallenen beweren in de verte hulp te hebben zien opdagen; maar die hulp verdween weer even spoedig als zij gekomen was. Den 27n Juni jl. heeft te IJzendijke de ouder lijke woning verlaten Cornelia Helena De Zeeuw, 18 jaren, lang ongeveer 1.6 meter, aangezicht ovaal en van de pokken geschonden, haar en wenkbr. blond, neus en mond gewoon, kin rondgekleed met zwarte japon en muts, gewerkt met zijde, zonder bloemen en dragende koralen oorbelletjes. Zij is des namiddags vertrokken, over Bassevelde naar Terneuzen, in gezelschap van Rudolphe De Houck,. 28 jaren, lang ongeveer 1.7 meter, haar en knevel rossig, oogen lichtblauw en wild, gestalte flink; ge kleed met jas, broek en vest van wollen geruite stof met witte stippels, zwarte satijnen pet en blauw onder- hemd met strepen. De Burgemeester van IJzendijke verzoekt opsporing en opzending van de minderjarige. Te Smilde wilde eene vrouw haar zwerenden vinger genezen door dien te wasschen met Haarlemmer olie. Zij kreeg echter eene ontstoken hand, waarvan drie vingers voor altijd onbruikbaar zijn geworden. Op Dinsdag 23 Juni jl. is door den ontvanger der belastingen te Sas van Gent in persoon, ten kantore aldaar, bezorgd een brief, voorzien van een lak, ge adresseerd aan den heer T. P. Franken, Groningen, Heereweg IJ 1140, en inhoudende 2 bankbiljetten van 40, welke brief door den geadresseerde niet is ont vangen. De bankbiljetten waren respectievelijk gedateerd en gemerkt 27 Jan. 1880 A. V. 2584, en 18 Juli 1883 B. V. 2057. De 1ste luitenant der koninklijke maréchaussée te Sas van Gent verzoekt opsporing, in beslagneming en bericht. Een arbeider te Wommel had het ongeluk, dat eene koe onder het melken omviel en op zijn lijf terecht kwam. Het beest kon niet overeind komen, zoodat de man doodgedrukt werd. De Portugeesche Regeering heeft nu, volgens The Observer, aan een firma vergunning verleend tot het aanleggen van een spoorweg uit de Transvaal naar de Delagoa-baai. Ten blijke, hoe gevaarlijk de Russische petroleum voor de Amerikaansche reeds is, kan strekken het feit. dat de raffinaderij van ruwe olie te Fiume, die pas voor 1 jaar is opgericht met een kapitaal van 1 millioen gulden, reeds eene netto winst heeft ver kregen van 251,485 gulden. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 13 Juli 1885. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Helder 1.7 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uur; Helder 1.3 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een geen verandering. Barometerstand te Utrecht om halfeen 762.6 m.M. Verwachting: Veranderlijke wind, goed wêer. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. St. Annaland. Bij de 10 dezer plaats gehad hebbende aanbesteding van het maken van werken tot verdediging van den oever, en van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1886 van de Aarde-, Kram-, Rijs-, en Steenglooiingwerken aan de Waterkeering van den Calamiteusen Suzanna-polder zijn ingeleverd 17 biljetten, waarvan éen in blanco was. Ingeschreven was door P. Noordijk en J. Quist te St. Annaland voor G820C. F. Van Fraeijenhove te Ter-Neuzen voor ƒ6372; P. Verburg te Kolijns- plaat voor 6096 M. Breas, idem, voor/6075 C. D. Bolier te Scherpenisse voor 5889G. Bolier, idem, voor 5887A. Van Popering te Bruinisse voor ƒ5857; B. Den ExterVan den Brink te Krabbendijke voor 5700J. De Rijke Jz. te Sirjansland voor ƒ5555.55; C. De Wilde Az. te Kattendijke voor 5540M. Onderdijk te Sirjansland voor 5488 Johs. De Jonge te Biezelinge voor 5416 J. De Rijke Jz. teStavenisse voor 5187 J. Van Eek te Hardinx- veld voor 5139C. Moerland te St. Annaland voor 5097 P. Moerland te Stavenisse voor 4800. Onder nadere goedkeuring van Gedep. Staten is het werk aan laatstgenoemde, als laagsten inschrijver, gegund. De begrooting bedroeg 6872.85. Correspondentie. Aan den heer Jan Van Boven te Ellewoudsdijk. Ingezonden stukken over geheel particuliere zaken kunnen niet in ons blad worden opgenomen. Verkoopingen en Verpachtingen. Datnm. Plaats. Voorwerpen. Information 15 Juli Heinkenszand, vruchten te velde, Pelle en Lansen Croin. 16 Goes, vruchten te velde, Pelle en Lansen Croin. 16 Goes, vruchten te velde, Pelle en Lansen Cr >in. 16 Weraeldinge, winkelhuis enz., bouwl., Gallis Merens. 16 Borsele, vruchten te velde, Pilaar. 17 Waarde, verp. hofstede, Rembges. 17 Wolfertsdijk, veldvruchten, Pelle en Lansen Croin. 17 Hoedekenskerke, hooigras, Pilaar. 17 Kamperland, vruchten te velde, Roelof. 20 Kapelle, hofstede, land, veldvruchten, Gallis Meren» 20 Heinkenszand, veldvruchten, De Ronde Bresser. 20 Wissekerke, veldvruchten, Roelof. 22 Wissekerke, veldvruchten en woonh., Huvers. 22 Goes, verp. dijk, bouw- en weiland, Pilaar. 22 n Wissekerke, vruchten te velde, Huvers. 23 u Kamperland, vruchten te velde, Huvers. 23 Wemeldinge, meubelen enz., Gallis Merens. 23 Kapelle, veldvruchten, Pelle en Lansen Croin. 24 h Waarde, veldvruchten, Pelle en Lansen Croin. 27 Kamperland, hofstede enz., Tak en Roelof. 27 Ierseke, veldvruchten, De Ronde Bresser. 27 Kapelle, bouwland, Gallis Merens. 29 f Goes, verp. land, Mr. Liebert. 31 Kolijnsplaat, bouw- en weiland, Huvers. 5 Aug. Kapelle, boereninspan, Gallis Merens. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 15 Juli Ierseke, gemeentewerken, I. Hage. 16 Borsele, oeververdediging, Watersch. Ellewoudsdijk •n Borsele. 16 Borsele, onderhoudswerken, Marktberichten. ROTTERDAM, 13 Juli 1885. Tarwe, met kleinen aanvoer, ruim prijshoudend. Alle overige artikelen onveranderd. Buitenlandsche stil. Meel vast. Nieuwe TARWEf 7,— a f 8,30 Jarige TARWE- Nieuwe ROGGE- 5,50 - 6,30 Nieuwe WINTERGERST. - 4,75 - 5,40 ZOMERGERST5,— - 5,40 Korte HAVER- 3,- - 4,50 Lange - Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 10,50 - PAARDENBOONEN 6,-»,- 6,40 DUIVENBOONEN- Blauwe ERWTEN 7,— - 7,50 Nieuwe SCHOKKERS - 0,50 - 11, BRUINE BOONEN5,— - 9 WITTE - 8,— - 13, KANARIEZAAD- 7,50 - 9,— .A-cLvertentiën. 125jarige Echtvereeniglng van J. Z A N D E E en C. ROTTIER. Hun dankbare kinderen en behuwdkind. Sas van Goes, 13 Juli 1885. Ondertrouwd G. T. STEENHUISEN, arts te Kruininge, en H. J. MEIHUIZEN, van Veendam. Receptie Zondag 26 Juli van 13 uren. Eenige kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepste droefheid, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde echtgenoot, vader en behuwdvader PIETER WALRAVEN, na een kortstondig maar smartelijk lijden, in den ouderdom van 58 jaren, 9 maanden en 15 dagen. Hoedekenskerke, 9 Juli 1885. Wed. P. WALRAVEN— Verpiancke. Kinderen en behuwdkinderen. Algemeene kennisgeving Heden overleed, tot onze diepe droef heid, onze geliefde vader en behuwdvader de heer FRANCIES VAN MERVENNÉE, in den ouderdom van ruim 76 jaren, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden. Hulst, den 10 Juli 1885. E L. VAN MERVENNÉE en echtgenoot» en familie. De heer en mevrouw VAN HEEL DE 'bRUIJNE betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling, bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Visites worden bij voorkeur afgewacht Woensdag en Donderdag 15 en 16 Juli.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2