minvermogenden, aan welke inrichting, onder mej. P. L. Rodbard als hoofd, verbonden z;jn 4 helpsters en 2 kweekelingen. Het getal leerlingen was 84 m. en 78 vr. Aan school A is eene voorbereidingsklasse, onder leiding van de onderwijzeres mej. A. M. Hartman, bijgestaan door 2 kweekelingen. Het getal leerlingen was 24 jongens en 33 meisjes. De christelijke voorbereidings- en handwerksschool, aan wier hoofd mej. G. Oudijk stond, telde 60 m. en 41 vr. leerlingen. De Roomsch-katholieke bewaarschool, onder leiding van de religieuses, werd bezocht door 73 m. en 62 vr. leerlingen. Voorts waren op 31 December 1884 nog aanwezig 2 matressenscholen met 32 m. en 51 vr. kinderen. Noch van de rijksnormaallessen voor de opleiding tot de onderwijzersakte, noch van den cursus ter op leiding voor de hoofdakte zijn eenige bijzonderheden bekend. In deze gemeente bestaan een hoogere burgerschool en eene school van middelbaar onderwijs voor meisjes, beiden met vijfjarigen cursus, onder genot van sub sidie van het rijk, benevens eene burgeravondschool. De inrichtingen en het onderwijs waren in goeden toestand. Bij den aanvang van den cursus 1884/85 telden de inrichtingen het bij elk vermelde getal leerlingen Hoogere burgerschool 88 Burger-avondschool 41 Meisjesschool 31. Vanwege de gemeente wordt aan 3 jongens en 1 meisje veigund kosteloos middelbaar onderwijs te ge nieten. Klinische scholen bestaan hier niet. Aan de zangschool, die vanwege de afdeeling Goes der Maatschappij van Toonkunst gehouden wordt, is als onderwijzer werkzaam de heer C. Samans. De in richting telde in 1884 gemiddeld 12 leerlingen als 3 mann. en 9 vrouw. Het lokaal boven de koopmansbeurs wordt gratis voor het onderwijs afgestaan. De heer P. Van der Meulen, leeraar in de gymnastiek aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs, geeft ten eigen bate een cursus in de gymnastiek, waartoe hem het lokaal en de werktuigen der hoogere burger school gratis worden in gebruik gegeven en die in 1884 werd bijgewoond door 9 mann. en 6 vrouw, leerlingen. Zwemscholen zijn hier niet aanwezig. Onder de inrichtingen, ter bevordering van kennis en nut alhier gevestigd, verdienen genoemd te worden a. Een departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" met 33 leden en eene bibliotheek, waaruit des winters gratis boeken ter lezing worden verstrekt. b. Een departement der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid met 10 leden en een boekerij, ten dienste der leden. c Eene afdeeling der Maatschappij van Toonkunst met 40 leden. Zij heeft eene zangvereeniging, die 26 werkende en 3 eereleden telt. d. Eene zangvereeniging «Excelsior". e. De vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Bevèland, met 84 leden en een eerelid. f. Een gymnastiek- en schermvereeniging. De rederijkerskamer «Aurora" werd, zooals wij met enkel woord in ons vorig verslag vermeldden, in het voorjaar van 1884 onthonden. In 1884 werden daarentegen opgericht a. Eene afdeeling van het Nederlandsch Tooneel- verbond b. Een cursus ter opleiding in het administratief- en gemeenterecht. Omtrent het Armwezen kan het volgende worden gemeld. De goedgeslaagde oogst, gepaard met eene ruime opbrengst van aardappelen, en met de werkzaamheden, die de meelfabriek van de firma Wed. J. H. C. Kake- beeke Gz. verschafte, waren gunstig voor den toestand der behoeftige volksklasse. De fondsen der diaconie van de Nederlandsch Her vormde gemeente zijn zeer beperkt en zelfs ontoereikend om al de armen harer gemeente te verzorgen, zoodat velen dezer behoeftigen onderstand genieten van het Burgerlijk Armbestuur. De besturen der verschillende instellingen van weldadigheid doen echter al het moge lijke om een goede armverzorging bevorderlijk te zijn. Als middelen, aangewend tot leniging en vermindering van armoede, mogen genoemd worden gratis onderwijs zoowel op de gemeente-, als op de bijzondere scholen en werkverschaffing door het Burgerlijk Armbestuur ook aan de gealimenteerden van andere instellingen. Op 31 December 1884 bestonden er twee burger lijke instellingen van weldadigheid, te wetenhet Burgerlijk Armbestuur, met het daaronder behoorende Weeshuis, en het Gasthuis zijnde proveniers-, bestede lingen- en ziekenhuis. Onder de Instellingen ter voorkoming van armoede kunnen gebracht worden de spaarbank, die een onder deel uitmaakt van de coöperatieve voorschotvereeniging, de bank van leening en de zieken- en begrafenisbus der Vereeniging van werklieden, alsmede de Werkmans- vereeniging «Eigen hulp", en de Commissie voor de CEconomische Spijsuitdeeling. Deze laatste inrichting bestaat sinds 1816 en mag zich voortdurend in de sym pathie der ingezetenen verheugen, wat van weinig in stellingen over een zoo groot tijdvak kan getuigd worden. (Wordt vervolgd Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van heden (Vrijdag 10 Juli 1885). Voorzitter de Commissaris des Konings tegenwoor dig 36 leden en de griffier. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat tot Voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren Hoogenboom, Van Berlekom en Kakebeeke, tot onder-Voorzitters de heeren V. d. Have, Fokker en D. A. Dronkers. De Voorzitter deelt mede, dat in de samenstelling der afdeelingen van Ged. Staten geene verandering is gekomen, en dat de heer Van Deinse heeft bericht, niet tegenwoordig te kunnen zijn. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten, bedoeld in art. 89 der Provinciale wet, wordt her- benoemd de heer Mazure, met 31 stemmen, tegen eene stem op elk der heeren Van Berlekom, Smit en Fokker en twee in blanco. De Voorzitter deelt mede, dat het bestuur der am bachtsschool te Zieriksee bericht heeft ingezonden van eene in de statuten gebrachte wijzigingdit be richt wordt ter inzage gelegd. Daarna komen in behandeling de verschillende voorstellen van Gedeputeerde Staten (zie ons no. van 25 Juni jl.), waarbij de algemeene verslagen der af deelingen worden gelezen. Naar aanleiding van het verslag hebben Ged. Staten nog eenige veranderingen gebracht in hun voorstel tot wijziging van het reglement op de polders en waterschappen, welke veranderingen reeds in druk aan de leden zijn rondgedeeld. Nadat het verslag der afdeelingen gelezen is, stelt de Voorzitter voor, dit punt te behandelen na de overige voorstellen, doch vóór de begrooting. De heer Van Berlekom acht het wenschelijk dit punt aan te houden tot de najaarsvergadering, en doet daartoe het voorstel, hetwelk wordt aangenomen met 31 tegen 5 stemmen. Het voorstel tot wijziging van het bijzonder regle ment op het beheer der uitwatering van de vereenigde polders der sluis tegen den Magdalenapolder wordt zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Bij de behandeling van het voorstel tot het verleenen van een subsidie van f 900 aan de ambachtsschool te Goes bestrijdt de heer Van Waesberghe Janssens het voorstel. Hij erkent, dat de ambachtsschool is een provinciaal belangmaar hij weet niet, waar het heen zou moeten, als voor ieder provinciaal belang subsidie moest worden verleend. Eerst vroeg men subsidie, toen alleen in de bewerking van het hout onderricht werd gegeven nu voor het smeden morgen kan men wel een koekbakkerij gaan oprichten, en daarvoor subsidie vragen. Op die wijze zou de provinciale kas voortdurend worden aangesproken. Hij stelt voor, het subsidie te bepalen op ƒ600. De heer Heijse merkt op, dat het subsidie niet wordt verleend aan de smederij, maar aan de «Vereeniging de ambachtsschool." Hij herinnert er aan, dat het reeds de vierde maal is, dat deze subsidie vraagt; telkens is het subsidie met groote meerderheid toege staan. In 1875 werd 500 gevraagd; toen is slechts 300 gegeven, omdat de school pas begon, en alleen in de bewerking van het bout onderricht werd gegeven. Toen reeds werd er op gewezen, dat uitbreiding van vakken wenschelijk kon zijn, en dat alsdan hooger subsidie zou kunnen worden toegestaan. Gedep. Staten zijn dus met hun voorstel geheel in de lijn der ver gadering gebleven. Nadat nog de heeren Van Waesberghe, Heijse en Hammacher het woord gevoerd hebben, wordt het amendement van den eerstgenoemde verworpen met 28 tegen 8, en het voorstel van Gedep. Staten, om f 900 te verleenen, aangenomen met 29 tegen 7 stemmen. Zonder stemming vereenigt zich de vergadering met het voorstel tot het verleenen eener personeele toelage aan den archivaris der provincie, welk resultaat door de vergadering met applaus wordt begroet. Alsvoren met het voorstel tot verlenging van den termijn voor het in exploitatie brengen van den tram weg BreskensMaldeghem. De verantwoording van Gedep. Staten wegens de enkel provinciale- en huishoudelijke inkomsten en uit gaven over het dienstjaar 1883, sluitende met een goed slot van f 31,727,23%wordt goedgekeurd met algemeene stemmen, waarbij de leden van Gedep. Staten zich van medestemmen onthouden. Met algemeene stemmen vereenigt zich de vergadering met het voorstel tot wijziging der provinciale begroo ting voor 1884. De begrooting der kosten van het provinciaal rijks bestuur voor 1886, waarin naar aanleiding van de inmiddels gehouden aanbesteding van het onderhoud der rijksgebouwen de cijfers zijn gewijzigd, zoodat het eindcijfer van 62107 tot 62028,25 is teruggebracht, wordt artikelsgewijze behandeld en daarna met alge meene stemmen vastgesteld. In de zuiver provinciale begrooting is door Ged. Staten naar aanleiding van het verslag der afdeelingen de post voor teruggaaf van rentelooze voorschotten verhoogd met ƒ559, de post voor subsidiën aan am bachtsscholen verhoogd met ƒ300, terwijl voor de toelage aan den archivaris een nieuw artikel ad 800 wordt uitgetrokken. De begrooting bedraagt nu in ontvang en uitgaaf 359.376,19, met een post van 20.846,49 voor onvoorziene uitgaven. Zij wordt even eens artikelsgewijze behandeld en daarna met algemeene stemmen vastgesteld. Op dezelfde wijze wordt besloten, aan den Koning de heffing van 32 opcenten op de grond- en 24 op de personeele belasting voortedragen. De goedkeuring der notulen en de resumtie der ge nomen besluiten wordt opgedragen aan Ged. Staten. Nadat de vergadering zich ongenegen had betoond, om langer bijeen te blijven, sluit de Voorzitter de voorjaarsvergadering in naam des Konings. Buitenlandse!) Overzicht. De Belgische minister van Financiën Bernaert heeft gisteren in eene zaakrijke en degelijke rede het herstel der invoerrechten op granen en vee bestreden. In het Engelsche Lagerhuis deelde de heer Bourke mede, dat het niet dienstig voor 's lands belangen is, de correspondentie met sir Peter Lumsden op het punt, waarop tegenwoordig de onderhandelingen met Rusland zijn, openbaar te maken. Sir Michaël Hicks Beach deelde mede, dat besloten was tot het opnieuw benoemen eener commissie van onderzoek omtrent den toestand der malaise in den handel, doch niet met het doel om weder invoer rechten te heffen. Voorts verklaarde hij nog, dat in het begrootings- ontwerp de door een gunstig votum niet verworpen voorstellen van den heer Childers behouden blijven, en hij geen verdere nieuwe belastingen voorstelt. Van het krediet van elf millioen pond is reeds 9,850,000 pond uitgegevende Minister betreurt het dat de uitgaven der Admiraliteit den Kden Juni reeds 1 door het nemen van voorschotten dit krediet met een half millioen overtreffen hadden. Het totaal-deficit van het voorjaar van dit jaar bedraagt 387,000 pond sterling. Dit deficit denkt de Mtnister te dekken door middel van schatkistbiljetten en promessen. De Ituliaansche minister-president Depretis heeft, zooals de Corriere verzekert, aan een zijner intieme vrienden het volgende verklaard«Een volledig pro gramma ontbreekt mij nog. Veel hangt af van enkele vraagstukken, waarin onze buitenlandsche politiek is betrokken; zij is genoodzaakt, zich aan te sluiten bij die van Engeland, met welk land wij onafscheidelijk zijn verbonden. Ik ben voornemens in November, zoodra de begrootingen voor buitenlandsche zaken en justitie zijn aangenomen, de parlements-zitting te slui ten. Eerst na de heropening der zitting in Januari zal de regeering een uitvoerig en volledig programma kunnen aanbieden. De algemeene verkiezingen zullen dan in Maart of April kunnen plaats hebben. Volgens de Weener Polit. Corresp. weigert de Rus sische Regeering geloof te slaan aan het door de Agence Havas verspreide gerucht, waarbij aan lord Salisbury het voornemen wordt toegeschreven om, in overleg met den Emir van Afghanistan, eene grenslijn vast te stellen, en van Rusland de belofte te eischen, dat het deze niet zal overschrijden. Rusland zal met een denkbeeldige in het zand ge trokken grens geen genoegen nemen. De grens, die zijne voorwaartsche beweging in Centraal-Azië zal beperken, moet afdoende zijn, en gebaseerd op etnografische, geo grafische en strategische aanspraken. Zulk eene grens moet door Engeland en Rusland in gemeen overleg worden vastgesteld, niet door Engeland in overleg met Afghanistan. Een stelsel, zooals dat aan lord Salisbury wordt toegeschreven, zou de Russische Regeering nopen om hare concessiën aan het Kabinet-Gladstone terug te nemen, en zou zonder twijfel Rusland en Engeland in een oorlog wikkelen. Van andere zijde verneemt men nog, dat te Peters burg de verklaring van lord Salisbury in het Engelsche Hoogerhuis een zeer ongunstigen indruk heeft gemaakt. Het heet zelfs, dat de Russische Regeering de uitla tingen van den premier over de noodzakelijkheid eener verdediging der grenzen in Indië bepaald oorlogzuch tig vindt. Gemengde Berichten. Op het feest der leerlingen van de Bijzondere school, jl. Woensdag gehouden, zijn o. a. ook enkele luchtballons opgelaten. Bij den hoofdonderwijzer der school is thans bericht ontvangen, dat ballon no. 4 is neergekomen op de weide van den heer De Dreu onder Kapelle. Duivendijke. Naar aanleiding van het ongeluk, Zondagavond hier aan spelerijders overkomen, heeft de justitie uit Zieriksee hier Woensdag een scherp onder zoek ingesteld, waarbij verscheidene getuigen zijn ge hoord. Het resultaat van dit onderzoek is niet bekend, maar schijnt toch wat de oorzaak der ramp aangaat, nogal aftewijken van de lezing, in een vorig bericht gegeven, ofschoon daarbij getracht was, zoo na mogelijk aan de waarheid te komen. De politie fe Zwijndrecht heeft de daders opge spoord, die zich 11. Zondagnamiddag aldaar hebben schuldig gemaakt aan het inwerpen eener glasruit van een coupé van den personentrein uit Rotterdam. Het zijn vier knapen van 13- a lSjarigen leeftijd, welke door den burgemeester van Zwijndrecht in verhoor zijn g-nomen, en een ernstige berisping voor huune bal dadigheid hebben ontvangen. Daar geen der reizigers letsel heeft bekomen, moeten er echter geene termen bestaan om de daders strafrechtelijk te vervolgen. Op een bouwhoeve in den Houtrakpolder heeft men een klopjacht op ratten gehouden en ruim 700 dier roovers afgemaakt. Sinds eenige dagen wendt men alle pogingen aan om den telegraafkabel tusschen Waarde en Wals oorden op te visschen. De kabel is de vorige week onder den Zuidwal afgekapt. {N. R. Cf.) Een lid van de Amsterdamsche wielrijders-club heeft den 5en Juli van Amsterdam naar Gorkum heen en terug, een afstand van 150 KM., gereden in éen dag. Hij vertrok des ochtends te half acht en kwam des avonds te tien uur terug, na te Gorkum ruim 3 uren vertoefd te hebben. De vrouw uit Oud-Beierland, die verdacht werd haren man te hebben willen vergiftigen en die deswege ten tweeden male naar het huis van arrest te Dord recht was gebracht, is weder op vrije voeten gesteld. Een paardenslachter te Arnhem vond bij eene koe, die hij doodde, een lever van 25 kilo. Uitwendig was aan het dier daarvan niets te bespeuren. De lever is opgezonden naar de Rijksveeartsenijschool te Utrecht. Voor eenige maanden werden in het Ravenbosch bij Valkenburg, bij het vellen van een eik, elf zilveren muntstukken gevonden, die door het Oudheidkundig Genootschap te Maastricht zijn aangekocht. Deze munt stukken, op denzelfden stempel te Leuven geslagen, zijndrie Toursche grooten van Koning Philip II van Frankrijk (13281350) en drie en dertig sterlingsche denariën van Jan III, hertog van Brabant, (13121355). Later werden te zelfder plaatse nog wel 500 zulke muntstukjes ontdekt, allen van bovengenoemde twee soorten. Deze munten schijnen afkomstig te zijn van een depot, in de eerste helft der XlVe eeuw aldaar geplaatst, of uit de werkplaats van een haagmunter. Dr. Gibier is uit Spanje teruggekeerdhij bracht daar 15 dagen door in de brandpunten van besmetting. Ferran ontving hem zeer beleefd, en hij woonde diens proefnemingen bij (voor elke inenting krijgt Ferran 12% Ir., zoodat hij al een aardig sommetje heeft ver diend; de armen worden kosteloos ingeënt). Gibier heeft geconstateerd dat het vocht, waarvan Ferran een kubiekceotimeter onder de huid van den arm injecteert, komma-bacteriën bevat. Omtrent de samenstelling van het vocht was Ferran overigens zeer geheimzinnig, het geen Gibier nogal verdroot. Summa summarum meent Gibier dat hij zijn oordeel over de waarde van Ferrans proeven nog moet opschorten. öok de Belgische dokter Van Ënderghem is uit Spanje teruggekeerd en moet zich niet gunstig over Ferrans proeven hebben uitgelaten. In 1871 bedroeg het onderwijsbudget van de stad Parijs 7.200.000 frs., thans ruim 25 millioen frs. en sedert 1871 werd meer dan 60 millioen frs. besteed voor de oprichting of verbetering der openbare onder wijsinrichtingen. De meerderheid, die Bradlaugh ditmaal uit het Engelsche Lagerhuis verbande, was kleiner dan bij vroegere dergelijke vertooningen. De Parnellisten stem den allen met de Regeeringde ministeriëelen hadden een dringend verzoek tot hun partij gericht om op te komen, de liberalen niet, hetgeen de beteekenis dier ver minderde meerderheid verhoogt. De Voorzitter verzocht Bradlaugh heen te gaan; Bradlaugh zeide«Ik kwam hier gehoorzamende aan den wil mijner kiezers. Maar ik buk voor uw bevel en zal op de kiezers een beroep doen tegen het gedane onrecht". En na drie buigingen voor den Voorzitter te hebben gemaakt, verwijderde hij zich. Een leerling van het Jesuïeten-college te Namen was, in strijd met het verbod, naar den schouwburg gegaan om Sarah Bernhardt als «Froufrou" te zien. Hij had zich voorzien van een valschen knevel, maar werd ontdekt en uit het college weggejaagd. Bazaine moet in Spanje in gebrek verkeeren. Hij moest onlangs bedanken voor de uitnoodiging van een zijner vrienden om te komen eten, wegens gebrek aan een behoorlijke jas, en om te leven verkocht hij eenige geschenken van Napoleon III, waaraan hij veel waarde hechtte} In den nacht van Maandag op Dinsdag is er brand ontstaan in de groote pianofabriek van den heer Bord te St. Ouen. De vlammen grepen spoedig om zich heen, zoodat er veel een prooi der vlammen is geworden. De schade wordt voorloopig op 300.000 fr. begroot. De vlammen zijn overgeslagen naar de dichtbij gelegene begraafplaats en hebben ook daar veel ver woesting aangericht. Een groot aantal boomen, krui sen, kransen, enz. zijn verbrand. Binnen korten tijd kunnen wij de nieuwe Ameri- kaansche tafelmessen verwachten, waarvoor aan Cox octrooi is verleend in Amerika. Het zijn twee vormen nl. het oude kromme met breede punt en het nieuwere rechte, dat nu geen rug heeft maar aan beide kanten snijdende is geslepen. Het voordeel dezer messen is, dat zij uit éen stuk metaal zijn, hecht en lemmer, waardoor het losgaan van het hecht voorkomen is. Zij zijn beide balanceerend. De Pall Mall gaf dezer dagen een artikel over de geheime prostitutie te Londen, waarin op zeer uit voerige wijze uit gesprekken met bordeelhouders of houdsters wordt geschilderd hoe jonge meisjes, vaak nog kinderen, voor eenige ponden sterling worden ver kocht, en, meestal geheel onkundig van het lot dat haar wacht, reddeloos ongelukkig worden gemaakt' Bij duizenden werden exemplaren van het blad verkocht. In het Lagerhuis vestigde Cavendish Bentinck de aan- daolit op deze onthullingen en kondigde de vraag aan, of de uitgevers en schrijvers niet gerechtelijk moesten worden vervolgd wegens zulk «objectionable" geschrijf. De Regeering besloot, zegt men, de redactie te ver volgen wegens aanranding der openbare zeden. Afsluiting der kasboeken en restantenlijst bij de coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, voor de maand Juni 1885. ONTVANGSTEN Reservefonds 3654,95 Storting aandeel - 11357,10 Terugbetaling op schuld vordering - 65013,80 Interesten daarvoor en ger. interest - 2741,17% Opgenomen gelden - 57518,65 Onkosten- Gezamenlijk bedrag140285,67% UITGAVEN Reservefonds f 18,25 Terugbetaalde aandeelen - 669,89 Verleende voorschotten -119444,97 Terugbetaalde interesten - 176,27 Terugbetaalde opgeno men gelden - 17646,08 Interesten van opgeno men gelden - 168,87 Onkosten- 28,78 Gezamenlijk bedragf\ 38153,11 Kas-saldo f 2132,56 Laatste en telegraphlsche berichten, Het verslag van de heden gehouden gemeente raadszitting zal worden opgenomen in een bij dit nommer behoorend bijblad, dat morgenochtend zal worden uitgegeven. Alleen vermelden wij, dat tot onderwijzeressen aan de school voor meisjes benoemd zijn de damesba ronesse Van Hoëvell, Van de Rivière, Kosters en De Graaf en tot onderwijzer de heer J. Kiel. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht tweede soort afsteeksel ad 5,75 derde soort aangeboden, zonder handel. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldM. V., 48 j., huisvr. van L. V., te Rilland-Bath, wegens overtreding der drankwet tot f10 boete. C. M., 23 j., te Ierseke, wegens mishandeling, tot 15 dagen cel en f8 boete. C. M., 23 j., te Ierseke wegens mishandeling, tot 15 dagen cel en f 8 boete. P. De B.. 21 j., te Wissekerke, wegens diefstal tot 3 maanden cel. Allen in de kosten. Vrijgesproken werd A. K. 22 j. te Ierseke, beklaagd van mishandeling. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 15 Juli Ierseke, gemeentewerken, I. Hage. 16 Borsele, oeverrerdediging, Watersch. Ellewoudsdgk 16 e. Borsele, onderhoudswerken, Borsele.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2