1885. N°. 81. Zaterdag 11 Juli. 72ste jaargang. Het Kohier van den Hoofdelijken Omslag GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandjig, "Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend.' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct*. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. voor het jaar 1885 is alphabetisch gedrukt en ter secre tarie van de gemeente tegen betaling van v ij f t i e n cents verkrijgbaar gesteld. Goes, den 10 Juli 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secret&ris, HARTMAN. GOES, 10 Juli 1885. Naat wij uit goede hron vernemen heeft de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid beslist, dat pannen, op den vooroever of in den stroom ge legd tot aankweeking van oesters, beschouwd moeten worden als te vallen in de termen van de wet van 24 Februari 1806, en dat alzoo voor het neerleggen daarvan de ministriëele vergunning moet zijn verkregen. Voor hen, die pannen leggen op perceelen van Rijks wege verpacht, heelt deze beslissing geen bezwaar, omdat de vereischte vergunning reeds bij de pacht- voorwaarden wordt verleend. Zij echter, die pannen gelegd hebben of zullen leggen op gronden aan particulieren, gemeenten of water schappen toebehoorende, in 't kort allen, die hun pacht niet aan den Staat betalen, dienen zich wel te overtuigen of de verpachter de vergunning heeft verkregen om zich voor eene strafvervolging te vrij waren b»halve de justitie zijn in deze de ambtena ren van dea waterstaat verplicht proces-verbaal op te makm tegen overtreding der wet van 24 Febr. 1806. Het gisteren te Middelburg gegeven concert van de Koninklijke kapel van bet regiment Grenadiers en Jagers is uitstekend geslaagd en werd begunstigd door fraai weder, hoewel een snel opkomende damp voor velen het verblijf in de vrije lucht minder aan genaam maakte. Van Goes waren rnim 70 personen naar Middel burg gegaan om dit concert bij te wonen, terwijl de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen een extra-trein liet rijden om deze bezoekers teiug te brengen. Niet onopgemerkt mag echter blijven, dat het nur van vertrek uit Middelburg niet in overeen stemming was met het uur, waarop het concert eindigde, zoodat men de keuze had tusschen het misloopen van den trein of het niet volledig bijwonen van het con cert. Enkelen, die het laatste op hoogen prijs stelden, hebben het onaangename van het eerste ruimschoots ondervonden. Op verzoek deelen wij hier de opbrengst mede der in de verschillende gemeenten van Noord- en Zuid-Beveland gehouden collecte ten voordeele van het fonds voor den gewapenden dienstBaarland f 3,71. Rilland-Bath f 14,33, Borsele f 3,27%, Kats f3,39, Kolijnsplaat f 15,68, Kortgene f 11,01, Driewegen f 2.74%, Ellewondsdijk f2,23, Goes f39,78, 's-Gra- venpolder f5,32, 's-Heer Abts-en Sinoutskerke f 3,95, 's-Heer Arendskerke fl2,75%, Heinkenszand f 13,10, 's-Heerenhoek f 3,05%, Hoedekenskerke f2,50, Kapelle f 16,72, Kattendijke en Wilhelminapolder f8,25, Kloe- tinge f 16,05, Krabbendijkefl3,61, Kruininge f 17,09% Nisse f3,82, Oudelande f2,05, Ovezand f3,60, Schore f4,31, Waarde f3,69, Wemetdiage f 12,72, Wolferts- dijk f 17,06, Wissekerke f 14,86, Ierseke f29,05. Ter vervanging van wijlen den heer H. A. Hagen is verleden Woensdag door de vergadering van Inge landen van den Nieuwen West-Kraaiertpolder onder Borsele met 4 van de 7 stemmen tot ontvanger-griffier benoemd de heer J. G. P. Timans te 's-Heerenhoek. Zondag a. s. worden te Middelburg de leden der Nederl. Maatschappij voor geneeskunde verwacht. Zij zullen des avonds in de »St. Joris" welkom geheeten worden en vangen Maandag hunne werkzaamheden aan. Aan afleiding zal het niet ontbreken. Zoo is de Maan dagmiddag bestem! tot het houden van een rijtoer naar Domburg, alwaar in het Badhotel een diner zal gereed staan en op het terras de muziek zich zal doen hooren. Dinsdag zal met de stoombarge een bezoek gebracht worden aan de havenwerken te Vlissingen en zal het nieuwe Badhuis en de booten der Maatschappij «Zee land" bezichtigd worden. Dinsdagavond zullen de feesten worden besloten met een gezamenlijk diner in den hove »St. Bastiaan." (IV. R. Ct.) Hoedekenskerke. Gisteren overleed alhier na een vreeselijk lijden van ongeveer eene week, op 58 jari gen leeftijd, de aan iedereen in Z.-Beveland bekende P. Walraven. Hij was gep. marechaussée, gep. rijks veldwachter, brievengaarder, lichtwachter, landbouwer, huurkoetsier, ondernemer van het steigerbuis en had bovendien de zorg voor eene zeer talrijke familie. En toch hoorde men nooit eene ernstige klacht over het volbrengen van zijne plichten. Vooral als rijksveld wachter heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. Als zoodanig was hij overal de schrik voor dieven en stroopers. Oudelande b. v. zal niet licht vergeten, hoe hij daar bij nacht en ontij waak- en werkzaam was, om de destijds daar bestaande dievenbende aan de Justitie over te leveren. Walraven was een gestreng, oprecht man, soms tot in 't brutale toe, maar nooit hoorde men hem van onrechtvaardigheid beschuldigen. Zij, die Walraven als een man van karakter, in zijn eigenaardigen vorm, leerden kennen, betreuren zijn heengaan ten zeerste. Bij Kon. besluit is benoemdtot griffier bij het kantongerecht te Terneuzen mr. C. Jentink, adv. en proc. te 's-Gravenhagetot burgem. der gemeente Ellewondsdijk dhr. E. A. Van der Bent. Vlissingen is zoo lang geslingerd geworden tus schen hoop en vrees bij de vraag, of deze haven aan legplaats voor de nieuwe Duitsche stoomvaartlijnen zou worden, dat het na de officiëele beslissing van den Duitschen Bondsraad niet geaarzeld heeft, zich van harte aan eenig feestbetoon over te geven en de bevorderaars van zijn belangen te bedanken; maar toch zou er nog wel eens te vroeg gejuicht kunnen wezen. Niemand heeft tot dusver iets van de opinie van de vNorddeutsche Lloyd" zelve gehoord, en mo gen wij, wat dat aangaat, onze inlichtingen vertrou wen, dan is het nog in het geheel niet zeker dat deze Maatschappij, die voor andere lijnen reeds kan toren en handelsinrichtingen te Antwerpen bezit, de haar opgelegde keus van Vlissingen zal aanvaarden. De tijd zal natuurlijk moeten leeren, of de eindbe slissing zal wezen gelijk de Zeeuwsche havenplaats zoo vurig wenscht. (N. v d. D.) In het verslag, in de vergadering van den Ge neeskundigen Raad voor Gelderland en Utrecht uit gebracht, leest men o. a. «Door den burgerlijken stand te Utrecht werd na gegaan, voor hoeveel kinderen, overleden beneden het jaar, meer dan één bewijs van overlijden was gevraagd. Uit de opgaaf bleek, dat voor 83 kinderen twee, voor 15 kinderen drie en voor 1 kind vier verkla ringen waren afgegeven. De voordeelen, te verkrijgen uit begrafenisfondsen, zal wel eene der hoofdaaulei- dingen zijn voor die duplicaat-aanvragen". Namens prof. Wefers Bettink werd o. a. de vraag gesteld Operment wordt veelvuldig verkocht in winkels zonder eenige controle van overheidswege. Is er niets aan te doen, om dit tegen te gaan? De aanlei ding tot deze vraag was het bekende Leidsche ver giftigingsschandaal, dat onlangs zijn beslag kreeg door de veroordeeling van vrouw V. d. Linden. Het betreft hier, zooals algemeen erkend werd, een zeer moeielijk punteene regeling van den verkoop van alle zaken, die als vergiften zijn te beschouwen, zonder de indi viduen te benadeelen, is inderdaad hoogst bezwaarlijk. Dit kon intnsschen de voorzitter wel mededeelen, dat deze quaestie geenszins sluimert, maar bij de regeering een punt van ernstige overweging uitmaakt Intusschen nam hij op zich, in de eerstvolgende in specteurs-vergadering de zaak, indien dat noodig was, nog nader ter sprake te brengen. De Rijksregeering heeft het noodig geacht, een einde te maker, aan het gehaspel over oude rijke nala tenschappen in Nederland, die verschillende personen in Duitscliland meenen te kunnen opeischen. De Reichs- Anzeiger bevat namelijk eene bekendmaking te dier zake. Daarin wordt gezegdBij het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn worden er hoe langer zoo meer aanvragen ingezonden,waarin de tusschenkomst van dat departement wordt ingeroepen om de rechten der aanvragers op die nalatenschappen te doen gelden. Dikwijls hebben zulke aanvragers zich groote kosten getroo«t om hun vermeend recht te bewijzen, en niet zelden hebben anderen daarvan gebruik gemaakt om zoodanige personen te bedriegen en geld af te persen. Daarom wordt, ter waarschuwing aan het Duitsche publiek, medegedeeld wat de Nederlandsche wet om trent de verjaring van erfenissen bepaalthoe er in Nederland ten jare 1852 eene commissie werd benoemd tot het liquideeren van nalatenschappen, die indertijd in handen der wees- en momboirkamers waren gekomen, en hoe die commissie in 1880 hare taak heeft ten einde gebiacht, met het gevolg, dat nu reeds sinds eenige jaren alle rechten op zulke nalatenschappen, als waarop velen in Duitschland thans hunne aanspraken willen doen gelden, definitief en onherroepelijk zijn vervallen. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat het Beurs comité nu definitief heeft beslist, dat de couponbelasting voor de ter beurze aldaar verhandeld wordende effecten moet worden betaald door den verkooper. Aan het Hand. wordt uit Den Haag geschreven, dat de comraissiën van rapporteurs over de ontwerpen tot grondwets-herziening reeds zoo ver met haar arbeid gereed zijn, dat de griffier al bezig is het voorloopig verslag te ontwerpen. Hiermede zal de heer Veegens vermoedelijk deze maand ten einde komen. Dan zullen de commissiën terstond bijeenkomen, om de verslagen definitief vast te stellen, zoodat deze stukken reeds t'gei' half Augustus kunnen worden tegemoet gezien. Dinsdag is op plechtige wijze de gedenksteen aangebracht in het huis te Haarlem, waarin Bilderdijk gedurende zijne vier laatste levensjaren woonde. Het initiatief tot deze zaak werd genomen door den Kunste naarskring aldaar, wiens voorzitter, de heer F. Smit Kleine, eene welsprekende rede hield, welke hij besloot met de aanhaling van eenige van Bilderdijk's schoon ste gedichten. Na hem sprak Nicolaas Beets, in eene schoone improvisatie zijne herinneringen mededeelende. Des namiddags werd een feestmaal gehouden. De heeren A. C. Kruseman de eerste uitgever van Bilderdijk's volledige werken en Alberdingk Thijm werden tot eereleden van den Kunstenaarskring benoemd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Zondag den 5 Juli was het voor vrienden van de afdeeling der Confessioneele "Vereeniging te Oostzaan een blijde dag. De heer A. Punt, godsdienstonderwijzer te Goes, werd des morgens als vasten evangelist tot zijn bedie ning ingeleid door ds. Post van Charlois, met de woor den uit Pauius 2den brief aan Timotheus, hoofdstuk 4 1 en 2, terwijl des avonds de evangelist zijn eerste woord sprak naar aanleiding van Efeze 3:8b. (Stand.) Tot de «Friesche Doopsgezinde Sociëteit" behoor den primo Januari 1885 45 gemeenten, waarvan 12 gecombineerd, met 7891 leden en 33 leeraren, die te zamen een traktement genoten van 65,175. In het geheel genoten deze gemeenten aan subsidies 21,448,50, als: van de Algemeene Doopsgez. Sociëteit 6737,50; van de Friesche idem 4625; van het Rijk 3350; van het verhoogingsfonds voor traktementen 6200 en uit plaatselijke fondsen 536 STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Juni 1885. Op de School A waren gedurende deze maand 152 kinderen. Onder dezen waren: 116 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 32 van 110 verzuimen, en 4 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 2 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen l'/w percent over dezelfde maand in 1884. Op de School B waren 256 kinderen, waaronder 227 zonder eenig verzuim, 14 die van 110 verzuimen hadden, en 6 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1'/,. percent, tegen l'/,„ percent over dezelfde maand in 1884. Op de School C waren 204 kinderen, waaronder 138 zonder verzuim, 43 met 110 verzuimen, 23 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 7'/10 percent, tegen 8'/io percent over dezelfde maand in 1884. Op de School I) waren 50 kinderen, waaronder 41 zonder eenig verzuim, 4 met 110 verzuimen, 5 hoven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 5 percent, tegen 11 percent over dezelfde maand in 1884. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Juni 1885 bedroeg 3'/10 percent, tegen 3'/in percent over 't zelfde tijdvak in 1884. De heer P. A. Hubregtse, hoofd der school te Burgh, heeft voor zijne benoeming tot hoofd der school te den Hoek bedankt. Te Hulst is op initiatief van den districts-school- opziener eene vergadering gehouden met het doel om te trachten een cursus op te richten voor toekomstige hoofden van scholen. De lessen zullen worden gegeven te Aksel, en de jaarlijksche contributie is op 50 gld. bepaald. Het departement Noord-Holland der vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs heeft in zijne jongste vergadering met algemeene stemmen op éene na de volgende motie aangenomen: »De vergadering spreekt als haar oordeel uit, dat overgangs-examens aan de hoogere burgerscholen onvoor waardelijk dienen afgeschaft te worden." (N. R. Ct.) ■BOBMoMaHawaaBMaBBaamiaaMaMMauii Landbouw en Veeteelt. De opbrengst der nieuwe aardappelen, vroege soort, is in Zuid-Beveland groot, hoewel de grootte van den knol niet meevalt. De smaak is over het geheel goed en de prijs niet hoog, 18 ii 20 ct. de 5 kop. Met het snijden van kwarwei-zaad is een begin gemaakt. Veel meer dan vroeger is thans dit zaad gezaaid, met het oog op den hoogen prijs, die er vaak voor besteed wordt. Op vele plaatsen zal de opbrengst aan de verwachting beantwoorden, evenals het kool zaad, dat weldra gesneden zal worden. (D.) Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 10 Juli 1885, zijn de navolgende personen veroordeeld J. li. teVlake, wegens het jagen in gesloten jacht tijd zonder machtiging of vergunning, tot 2 maal 20 boete subs. 5 dagen gev.straf voor elke boete; M. v. D. te Ierseke, wegens openbare dronken schap, tot 3 dagen gev.strafJ. H. en W. N. te Heinkenszand, wegens het maken van nachtelijk bu rengerucht, ieder tot 5,50 boete subs. 1 dag gev. straf W. H. te Kamperland, wegens openbare dronkenschap, tot 0,50 boete subs. 1 dag gev.straf J. De G. zonder bekende woonplaats, wegens het niet verschijnen als getuige in eene strafzaak tot ƒ12 boete subs. 7 dagen gev.straf. Allen tevens in de kosten. Goes in 1884. Er zijn in deze gemeente afdeelingen van vijf erkende kerkgenootschappen, te wetenvan het Nederlandsch Hervormde, het Roomsch-katholieke, het Doopsgezinde, het Christelijk-Gereformeerde en het Nederlaodsch- Israëlitische. Voorts is hier de zetel gevestigd van de erkende vEvangelisch-Christelijke gemeente". De ver eeniging, zich noemende Gereformeerde gemeente", verlangt geene erkenning. De predikant der Nederl. Hervormde gemeente, J. Post, werd beroepen en vertrok den 9 Juni naar Charlois. De daardoor ontstane vacature werd vervuld door de komst van den heer Chr. L. Laan, tot dusver predikant te Serooskerke, die den 14 November alhier in betrekking kwam. De laatsten der hiar aanwezige doopsgezinden ver lieten de gemeente en sedert werd geene godsdienst oefening in het kerkgebouw dier gemeente gehouden. Het beheer der fondsen is aan den kerkeraad te Middelburg toevertrouwd. De synagoge der Israëlieten bleef ongebruikt, uit gemis van genoegzaam aantal leden om eene bijeen komst te houden. Subsidiën voor den houw of het herstel van kerk gebouwen en pastoriën werden door de burgerlijke gemeente niet verleend. Van legaten of schenkingen is niets bekend geworden. Het getal scholen voor lager onderwijs bleef onver anderd en bestaat uit 4 openbare en 2 bijzondere. Het personeel der plaatselijke commissie van toe zicht onderging geene verandering. In het comité tot bijstand voor het hand werks-o ader wijs werd mevr. de wed. E. Van MaenenMetzger (die de gemeente ver liet) vervangen door mej. F. F.. L Oversluys. Het personeel der hoofden van de scholen bleef on veranderd voor zooveel het openbaar onderwijs betreft. De heer H. Poolmeijer werd als hoofd der bijzondere school vervangen door J. C. Wirtz van Amsterdam. In het personeel der onderwijzers en kweekelingen hadden de volgende mutatiën plaats. De onderwijzer G. Jurrij vroeg en verkreeg tegen 1 December een eervol ontslag, wegens vertrek naar Werkendam. Hij werd vervangen door mej. S. P. Blanker van Wilhel- minadorp, die den 1 Januari 1885 in functie traden voorloopig geplaatst is aan school C. De kweekeling J. Bavtelse werd vervangen door S. J. De Bruijne. Door den gemeenteraad werd besloten tot bijbouw van drie lokalen aan school B en verandering der lokalen van school C. De kosten van een en ander werden geraamd op ƒ13420, welke zullen gevonden worden uit de rijks bijdrage, ingevolge art. 45 der wet van 17 Augustus 1878 (Stbl. no. 127) en eene geldleening ad 9400, waartoe het bestuur van het gasthuis zich bereid verklaarde en door Gedeputeerde Staten gemachtigd werd. Door de gemeente werden geene bijdragen in de kosten van het bijzonder onderwijs verleend. Evenals in vorige jaren werd aan het comité tot wering van schoolverzuim eene som van ƒ200 verstrekt, om door het uitreiken van belooningen het getrouw schoolbezoek aan te moedigen. Het herhalingsonderwijs wordt gegeven in school C, wanneer zich daartoe leerlingen aanmelden, wat evenwel in den afgeloopen winter niet het geval was. De avondschool van school D bleef dienstbaar voor herhalingsonderwijs aan de verpleegden in het weeshuis, die des daags een ambacht leeren of hun werk moeten verrichten. Er zijn, zoover bekend is, in deze gemeente twee Zondagsscholen, van welke echter geene bijzonderheden zijn te vermelden. Werkscholen, behalve de ambachtsschool, bestaan hier niet. Er is eene gemeentelijke bewaarschool voor on- en

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1