1885. N°. 80. Donderdag 9 Juli. 72ste jaargang. Het PATENTRECHT - GOESGHG Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nummers 5 ct, met bijblad 10 ct In ons land vervoega men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NUGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 10 JULI 1885, des namiddags te 2 uren. Goes, den 8 Juli 1885. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Benoeming van bet onderwijzend personeel aan de meisjesschool voor voortgezet lager onderwijs. V. Benoeming van twee leden voor bet stembureau ter verkiezing van vier leden voor den ge meenteraad. VI. Rekening over 1884 en begrooting voor 1886 van de dienstdoende schutterij. VII. Idem van de openbare gezondheids-commissie. VIII. Verordeningen op de heffing en invordering van een vergunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank. IX. Verzoek van A. Sterk om voldoening eener verjaarde vordering. X. Verzoek van de firma Joh. Dekker Zoon om afstand van grond aan de Albert Joachimi-kade. XI. Aanvrage van het Burg. Armbestuur om wijzi ging zijner begrooting voor 1885. voor deze gemeente, voor bet dienstjaar 18S51886 le gedeelte, is op beden ter invordering gesteld in banden van den ontvanger dier belastingen binnen deze ge meente, en is ieder verplicht zijnen aanslag ten gestelde tijde te voldoen. Goes, den 7 Juli 1885. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan het bestuur van bet Waterschap Breede Watering bewesten Terseke", vergunning verleend tot het Afsluiten van den weg over den 9Ionnikeudi]k, in de gemeente Kattendijke, wan den Voorddijk tot den Zandweg v»n 18 tot 25 Juli, onder voorwaarden dat gedurende de afsluiting behoorlijke afheiningen worden geplaatst bij de aanslaitingspnnten van den weg over den Monnikend ij k aan den Achter weg en aan den Zandweg, zóo ingericht dat ongelukken worden voorkomen; dat deze afheiningen van Zonsondergang tot Zonsopgang behoorlijk worden verlicht. Goes, dec 8 Juli 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 8 Jnli 1885. De heer P. A. De Ligny heeft verklaard de hem aangeboden caDdidatuur voor lid van den gemeenteraad niet te kunnen aanvaarden. Mitsdien zal blijkens achterstaande advertentie eene vergadering van kiezers en meerderjarige belangstellen den gehouden worden op Vrijdag 10 Juli a. s. in de Prins van Oranje" tot het bespreken van een nieuwen candidaat. Een onderwerp, dat met de belangen van Zee land in nauw verband staat, de aanleg van een stoom tramweg van Breskens naar de Belgische grenzen in de richting van Maldeghem, is zijne laatste phase ingetreden om tot oplossing te geraken. Het regee- ringsantwoord is verschenen op het voorloopig verslag der lie Kamer nopens het wetsontwerp tot verleening van Rijks-subsidie voor dat verbindingswerk. Men weet, dat dit ontwerp niet gunstig was ontvangen. De noodzakelijkheid der verbinding werd erkend, maar de bijkomende omstandigheid dat bet subsidie zou worden verstrekt uit het verbeurde waar borgkapitaal van den spoorweg RotterdamMunster, ondervond groote bedenking. Toch schemerde uit het voorl. verslag door, dat, wanneer men slechts een goed motief had om aan die bedenking te gemoet te komen, de zaak wel tot afdoening kan worden gebracht. Immers in het V. Verslag komt de volgende belang rijke zinsnede voor «Nagenoeg algemeen was men intusschen van mee ning, dat, zoo ergens in het land de verbetering der communicatie door stoommiddelen gevorderd werd, dit het geval is in het vierde district van Zeeland, dat, steeds pro rata parte bijdragende in de verbetering der middelen van verkeer elders, bij den aanleg van openbare werken voortdurend zeer stiefmoederlijk is bedeeld". De gemeenschap met de andere deelen des lands werd zóo onvoldoende genoemd, «dat men, om uit het vierde in het voormalige vijfde district te komen, over Belgisch grondgebied moet reizen en dat b. v^ getuigen uit Sluis, Aardenburg, Eede, St.-Kruis en andere omliggende gemeenten, om tijdig in de hoofd plaats van het arrondissement te kunnen zijn, reeds des morgens te ongeveer 4 uren in elk jaargetijde hunne woningen moeten verlaten, waar zij vaak eerst 's avonds kunnen terugkeeren. De bewoners van het vierde district, van alle gemeenschap afgesloten en eene marktplaats voor hunne producten missende, gaan bovendien, ook in verband met den thans kwijnenden toestand van den landbouw, jaar op jaar achteruit, zoodat ondersteuning van Staatswege inderdaad zeer gewenscht moet worden geacht". Men wenschte deze zaak echter geheel afgescheiden te houden van de al of niet teruggave van het waarborgkapitaal. Men wenschte eindelijk geen subsidie in een vaste som. Wat dus de zaak zelve betreft, ingenomenheid met het ontwerpaanprijzing nagenoeg algemeen. En de regeering, geheel instemmende met de beschouwingen omtrent het nut van stoomtram en locale spoorwegen, zou in den regel daartoe geen rijksbijdragen willen geven, omdat zij bestemd zijn om in de behoeften van een bepaalde streek te voorzien en als zoodanig bij uitnemendheid een locaal belang vertegenwoordigen, maar zij was echter van oordeel dat hier, en wel uit een tweeledig oogpunt, termen voor eene uitzondering waren niet alleen vanwege het verband met het ver vallen waarborgkapitaal van den spoorweg Rotterdam- Munster, maar ook omdat de stoomtram van Breskens naar Maldeghem meer dan een werk van enkel locaal dat het eene internationale verbinding is, en er zelfs nog eene concessie-aanvrage bestaat voor eene zijlijn van SchoondijkeIJzendijkeBelgische grens, doch dat het onmogelijk is zich nu reeds tot den aanleg van die zijlijn te verbinden, zoolang de pioductiviteit van de hoofdlijn nog onzeker is. Bijgevolg, als nu in een of anderen vorm de quaestie van het waarborgkapitaal en de wijze en het bedrag van zijne bestemming zal zijn tot klaarheid gebracht, dan valt aan de totstandkoming van deze verbinding niet te twijfelen. Onder het opschrift: »de tooverij in Zeeland", leest men in het Handelsblad Naar aanleiding van de aanklacht van «tooverij", en «het verwekken van afgestorvenen" tegen ds. Huet, brengen wij ons in herinnering, hoe ook in vroeger eeuwen het aanbrengen en betichten van verdachte toovenaars op alle mogelijke wijzen werd bevorderd en gemakkelijk gemaakt. Mr. Jacobus Scheltema deelt dienaangaande mede in zijn Geschiedenis der Heksenprocessen (pag. 61): »In de kerken werd een kist gesteld, met de ope ning in het deksel, in welke de beschuldiging konde worden gestoken, zonder dat de aanbrenger zich be hoeft bekend te maken. Bovendien werden er beloo ningen op het aanbrengen gesteld. Wanneer er maar één persoon als beschuldigde was opgetreden, dan nam de vervolging een begin. Aan de wraakzucht werd hierdoor een wijde deur opengezet. Weggejaagde dienstboden hadden maar iets te ver zinnen en zij, op wie het geladen was, stortten in het ongeluk. Wanneer iemand nog op zijn sterfbed tegen iemand haat voedde, had hij slechts den naam van dezen als toovenaar te noemen, en deze was onher stelbaar verloren. Zulke verklaringen in doodsnood (in articulo mortis) gegeven, waren boven alle bedenking verheven. Geen klasse van menschen speelt in bet aanbrengen van onschuldigen eene grootere rol dan de bakerwijven." Onbekend helaas! zijn tot nu de namen gebleven der aanbrengers te Goes, die ds. Huet beschuldigen van «dooden te verwekken om door hun hulp krankea te genezen". Zij hebben die aanklacht gedaan, melden ze, «tot verheerlijking van God" en om te beletten dat de Her vormde Kerk «tot aller aanfluitsel worde". We hopen slechts dat geen hunner in «doodsnood" was toen hij de aanklacht inbracht! Mr. Jacobus Scheltema zegt «Bij de tooverij-processen werden de minst geloof bare, de minst mogelijke zaken voorgedragen, als on- omstootelijke waarheden, en met zulk een ernst en in zulk een gemoedelijken toon, alsof er geen twijfel konde worden aangevoerd tegen de domste en dolste ver zekeringen." Deze woorden komen in gedachten als men ziet boe ds. Kuyper kalmweg beweert dat het nog steeds moge lijk is, een verbond met den Duivel te sluiten, en als men leest wat zijn volgelingen te Goes beweren. Het Dagblad bevat het volgende als ingezonden stuk «Dr. A. Kuyper heeft in zijn speech als Voorzitter der Depntaten-Vergadering, die ia de vorige week te 's-Hage gehouden werd, verteld, dat hij in den nacht, toen mr. Groen van Prinsterer te 's-Gravenhage over leed, op den Simplon in Zwitserland droomde, dat mr. Groen door Engelen van de aarde naar den hemel werd gedragen. En in de Heraut keurt dr. A. K. af, dat ds. P. Huet, van Goes, zich met het Spiritisme afgeeft! Waarin verschilt dr. Kuyper's droomen van het Spiritisme, als dr. K. zulke ervaringen uit de geesten wereld in het openbaar met een zekere piëteit vertelt, nu er sprake was van de geestelijke successie van mr. Groen van Prinsterer, en met welk recht wordt ds. Pieter Huet gecritiseerd In een schrijven in de Prof. Noordbr. verklaart jhr. A. F. De Sarvonin Lobman «De woorden»»dat ik niet zou aarzelen een lot te nemen, indien ik vooraf zeker was te winnen"", «heb ik inderdaad uitgesproken en dus niet willen weglaten uit het stenografisch verslagmaar zij gingen verder dan mijne gedachte en ik gevoel mij verplicht die te herroepen. Ik bedoelde alleen uit te drukken, dat m. i. het spelen in loterijen een onver standige geldbelegging is". Uit Kapelle vernemen wij dat door den heer A. Nijssen aldaar concessie is aangevraagd voor den aanleg van een stoomtramweg tusschen Goes en Ierseke. Borsele. Maandag hield de dijkraad van het cala- miteuse waterschap Ellewoudsdijk-Borsele in de directie kamer alhier zijne derde vergadering in het loopende dienstjaar, tfelke door al de leden werd bijgewoond. Na beëediging van dhr. L. Rottier Jz. als lid van den dijkraad werd in de eerste plaats behandeld het vorstel tot wijziging der begrooting voor 1885/6 naar aanleiding eener piissive van heeren Gedeputeerde Staten, waaruit bleek dat de aangevraagde oeverwer- ken voor dijkpaal 60 van Ellewoudsdijk waren goed gekeurd en binnenkort de vereischte machtiging tot aanleg van een inlaagdijk aldaar werd tegemoet gezien. Gemeld voorstel werd door de vergadering aange nomen tengevolge waarvan de ontvangsten en uitgaven verhooging ondergingen tot een gelijk bedrag van 65842,22, zooals oorspronkelijk was voorgedragen. Ten tweede werd aan de orde gesteld eene ver hooging der begrooting van uitgaven voor 1884/5 ter voorziening o. m. in de kosten van gewone werken aan de zeewering en buitengewone werken aan den oever tot een gezamenlijk bedrag van 32245,54. Onder de ingekomen stukken behoorde een tweetal uitgewerkte verslagen van den provincialen waterstaat omtrent de uitkomsten der voorjaars peilingen, welke door de vergadering met belangstelling voor notificatie werden aangenomen om in het archief te worden gedeponeerd. Kolijnsplaat. In de gemeenteraadszitting van Maan dagavond 11. is het verzoek van den kerkeraad der Nederl. Hervormde gemeente om 's Zaterdags van kermis de herbergen te middernacht te doen sluiten wegens het invallen van den Zondag, en alzoo een eersten stap te doen tot afschaffing der kermis, met algeineene stemmen van de hand gewezen. Hoewel er een veertien daag geleden reeds eenige duizenden pannen waren gelegd, is men deze week eerst recht begonnen. Spoedig zullen dan ook het haven plein, de zeedijk, het kadijkje en de nollen van de Oostelijke kuip van de menigte gekalkte pannen ontlast zijn. Eene lading gekalkte pannen uit België ligt op stroom. Het zachte, schoone weder leent zich uitstekend voor het uitbrengen en leggen der pannen. Mocht, wat voor deze gemeente zeer te wenschen is, de kunstmatige Oestercultuur dit jaar goede resul taten opleveren, dan zal 't volgende jaar de liefhebberij cm te «Oesteren" heel wat algemeener worden en veel nijveren handen werk en brood verschaffen. Te Vlissingen kwam Maandagvoormiddag van Ostende binnen het Belgisch gouvernements-stoomjacht «Prince Bauduin", aan boord waarvan zich bevonden HH. MM de Koning en de Koningin van België met hunne dochter, prinses Clémentine en gevolg. Zoodra het jacht in de buitenhaven was vastgemeerd, begaf zich de Koning met eenige heeren van het gevolg aan wal, waar hij werd opgewacht en gecomplimenteerd door den heer Van Schooten, chef van het Belgisch loodswezen. Onder geleide van dezen heer werd alsnu een bezoek gebracht aan boord der in de nabijheid liggende mailboot «Prins Hendrik" van de maatschappij «Zeeland", waar Z. M. alles zeer nauwkeurig opnam en inlichtingen aangaande een en ander inwon. Na ongeveer een kwart uur aan boord der mailboot ver toefd te hebben, keerden de bezoekers naar het konink lijk jacht terug. In drie open landauers werd vervolgens een rijtoer door Walcheren naar Domburg ondernomen, vanwaar de hooge reizigers des avonds terugkeerden, en met het jacht «Pnnce Bauduin" weder naar Os tende vertrokken. De Belgische koninklijke familie heelt het strengste incognito in acht genomen. Omtrent het bezoek dezer vorstelijke personen meldt de Midd. Ct. heden nog het volgende Van Vlissingen vertrokken de hooge bezoekers in drie fraaie rijtuigen gezeten en vergezeld van de heeren F. J. B. Van Schooten, onder-inspecteur en F. J P'ij. ontvanger en betaalmeester, beiden bij het Belgisch loodswezen te Vlissingen, naar Middelburg daar reden zij de voornaamste straten door en bezichtigden de gevel van het raadhuis, om vervolgens, eenige singels overrijdende, ook onze prachtige bolwerken te be wonderen. Hierop begaf zich het vorstelijk gezelschap naar Serooskerke om over «Westhove", waar uitgestapt werd en belangstellend rondgekeken, naar Domburg te gaan. De badplaats werd rondgereden, en nadat in het Badhotel een lunch gebruikt was, ook een oogenblik aan 't strand vertoefd. Daarna werd de tocht voortgezet over Westkapelle naar Zoutelande, waar de hooge bezoekers de duinen beklommen en van het schoone zeegezicht genoten. Over Biggekerke en Koudekerke keerde men naar Vlissingen terug. Ook hier maakten de vorstelijke per- sonen een rijtoer door de stad, waarbij het standbeeld van M. A. De Ruijter een oogenblik de aandacht vroeg. Vrij spoedig was het bekend geworden, wie Vlissin gen de eer aandeden het te bezoeken, waarvan het gevolg was, dat zich een talrijke menigte op de stra ten bewoog en aan de haven tegenwoordig was, toen het vaartuig aer koninklijke reizigers omstreeks half negen den steven naar Ostende wendde." De heer A. H. J. Diemont, benoemd burgemeester van Vlissingen, is te Arnhem overleden. Te Zieriksee is Zaterdag op 75jarigen ouderdom overleden de heer mr. W. C. De Crane, oud-lid van den gemeenteraad, officier van de orde van de Eiken kroon, versierd met het Metalen Kruis, chef van het huis De Crane en Zoon, dat vroeger de aanzienlijkste reederij voor de groote vaart, die te Zieriksee bestond, bestuurde. De overledene was consulair agent voor Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitschland en agent van de Ned. Bank. De gemeente verliest in hem een algemeen bemind en geacht burger. Is het Hbl. goed ingelicht, dan zou het voor nemen zijn, met de Voorloopige Verslagen over de Grondwetsvoorstellen zoodanig voortgang te maken, dat zij half Augustus in het licht zouden verschijnen. Naar dezelfde correspondent meldt, is van den Mi nister van Koloniën binnenkort een wetsontwerp tot afschaffing van de uitvoerrechten in Indië te verwachten. Wie het examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen moeten zich daartoe vóór 15 Augustus schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden. Zij, die in het bezit zijn van de ge tuigschriften of diploma's, bedoeld in art. 4 van het kon. besluit van 28 Juli 1865, gewijzigd bij dat van 30 Juni 1882, behooren die stukken bij hun verzoek schrift om toelating over te leggen. Aan het examen» ter bevordering van het le naar het 2e studiejaar hebben van den hoofdcursus te Kampen alle onderofficieren voldaan, o. a. voor de infanterie B. Filet. De broederschap van caudidaat-notarissen in Nederland zal haar algemeene vergadering houden op 17 Augustus, te Middelburg. Onder de punten van behandeling komen o. a. voor: lo. voorstel van den heer Clausing te Amster dam, dat door de broederschap een wedstrijd zal worden uitgeschreven om prijs en premie voor de twee best geslaagde proeven van wet, regelende het notarisambt in Nederland2o. machtiging tot het uitschrijven van een prijsvraagbelooning 500 en een gouden medaille3o. om met een deskundigs te raadplegen of een pensioenfonds voor de leden levens vatbaar is. In een particuliere correspondentie uit Deli in de N. R. Ct. leest men omtrent een nieuw middel tegen de cholera: Met deze treurige ziekte weet men tegenwoordig raad. De algemeen geachte en beminde geneesheer der Deli-Maatschappij, dr. Feikema, heeft namelijk met schitterend succès een stelsel verbeterd en toege past, waarvan de eer der uitvinding toekomt aan een jong offieier van gezondheid, den heer Godefroy, thans met verlof in Nederland. Volgens dat stelsel krijgen de lijders geen medicijnen meer. Men volgt de natuur. Wil zij met geweld de giftstof hebben uitgedreven, welnu, men laat haar begaan en zorgt alleen voor een goeden omloop van het bloed. Daartoe geeft men den patient, zoodra men bemerkt dat zijn pols sterk begint te minderen, een ondarhuidsche inspuiting van een liter lauw water met zout vermengd. Ongeveer een kwart uur na deze kuur keert de pols terug, maar beginnen zich ook aanstonds weder de bekente ver schijnselen van de cholera te vertoonen. Laat de natuur

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1