1885. N°. 78. Zaterdag 4 Juli. 72ste jaargang. eene Steenhouwerij De inschrijving van leerlingen voor liel Middelbaar Onderwijs te Goes De PATENTEN -t^CbGS^CSsCS*-- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et,, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. zsl plaatshebben op ZATERDAG DEN 11 JULI a. s., van 's middags 12 tot 1 uur. in het lokaal der inrich ting voor jongens, moetende van de inteschrijven leer lingen een bewijB van vaccine of kinderziekte worden overgelegd. Goes, den 26 Juni 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De f. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Door Louis Renguet te Middelburg is eon verzoek ingediend, om in liet perceel wijk E. no. 114 in de Voorstad alhier te mogen inrichten, welk verzoek met de bijlagen ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen, terwijl eventueele bezwaren tegen de inwilliging kunnen worden ingebracht op Zaterdag den 18 Juli 1865 des namiddags te een uur. Goes, den 3 Juli 1885 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. over het vierde kwartaal van het dienstjaar 1884/85 kunnen ter Secretarie worden afgehaald tot den 11 Juli a s., op eiken werkdag tusschen des voormid- dags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, den 2 Juli 1885. De Bnrgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 3 Juli 1885. Wij vestigen de aandacht ouzer lezers op ach terstaande annoDce betreffende het concert, op Don derdag 9 Juli a. s. door het muziekkorps van het regement Grenadiers en Jagers te Middelburg te geven. Bij den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe zijn Dinsdag en Woensdag te voren toegangskaarten te verkrijgen, terwijl voorts pogingen worden aangewend om van de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoor wegen een extra-trein te verkrijgen op den avond van het concert. Zoodra hierop gunstig antwoord mocht zijn ont vangen, zal daarvan mededeeiing worden gedaan. In de vergadering van kiezers en belangstellen den, gisteravond onder leiding van den heer J. Fransen Van de Putte gehouden, werd allereerst mededeeiing gedaan van een schrijven van de heeren L. M. Van Cam- pen en S. J. J. De Jonge Mulock Houwer, dat zij hun ontslag namen als lid van het comité voor de ver kiezingen en werden met instemming der aanwezigen door den voorzitter om bij deze verkiezing hunne plaatsen te vervullen uitgenoodigd de heeren N. A. M. V. d. Thoorn en C. Risseeuw, die daaraan bereid willig voldeden. Daarna werden achtereenvolgens op de candidaten-lijst geplaatst de heeren dr. G. T. Callenfels, J. J. Ochtman, J. P. S. Jonqnière, J. H. Hannink en P. A. De Ligny. Nadat deze candidaturen allen waren besproken werd tot stemming overgegaan en bleek, dat van de 31 briefjes, die waren ingeleverd, een in blanco was, terwijl de heeren Callenfels, Ochtman en Jonquière met algemeene, de heer P. A. De Ligny met 28 stem men waren gekozen. Op den heer Hannink waren 2 stemmen uitgebracht. De heer Jonquière, ter vergadering tegenwoordig, verklaarde zich bereid de eandidatuur te aanvaarden. Aan de overige heeren zou van hunne candidaatstel- ling kennis worden gegeven. Eindelijk werden de heeren V. d. Thoorn en Ris seeuw op voorstel van den heer A. Van Schelven bij acclamatie definitief tot leden van het verkiezingsco mité benoemd. Met een woord van opwekking tot eene trouwe opkomst bij de stembus sloot de voor zitter de vergadering. De buitengewone deputatenvergadering der anti revolutionairen, gisteren te 's-Hage gehouden, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, werd geopend met het zingen van Psalm 33 vs. 11, het lezen van Jesaja 40 vs. 13 vv. en gebed, waarna dr. Kuyper een inleidingswoord sprak. De heer Van Asch van Wijck deelde als rapporteur van de commissie van stemopneming den uitslag mede van de verkiezing. Deze is dat door 250 afgevaar digden of 113 stemhebbenden gekozen is tot voorzitter van het centraal comité dr. A. Kuyper met 112 stem men, zijnde 1 stem uitgebracht op den heer mr. L. W. C. Keuchenius en tot assessor jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman met 109 stemmen, zijnde mede 1 stem uitgebracht op den heer Keuchenius. Deze mededeeiing wordt begroet met een aanhoudend en langdurig applaus. Namens den heer Elout Van Soeterwoude stelde de heer dr. Wijnmalen alsnu voor deze motie «De deputaten-vergadering, gehoord en betreurende de redenen waarom de voorzitter van het centraal comité zijn mandaat neerlegt, van oordeel, dat het be lang der antirevolutionaire partij eischt, dat hare leiding aan den tegenwoordigen voorzitter blijve toevertrouwd en hem mitsdien, met erkenning en waardeering zijner verdiensten, noodigend zich met die taak te blijven be lasten, gaat over tot de orde van den dag." Zij vierd met applaus aangenomen. De gekozen voorzitter sprak daarop «Gewantrouwd te worden is altijd bitter voor het hart. Vertrouwen te ontvangen, zoo gul, zoo warm, als gij het mij gunnen wondt, is, ik gevoel het, een zoete teug voor het hart. Daarom zeg ik niet veelmaar alleen ditMannen Broeders, Dank, dank voor uw beschamend vertrouwen, make God de Heere mij bekwaam, dat ik het nimmer beschame Daarna stond de vergadering eenparig op en zong hem toe: «Dat 's Heeren zegen op U daal." Daarna begon mr. Lohman zijne inleiding over de redactie van art. 194 der grondwet. In een zeer druk bezochte meeting, door de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag voor ieder opengesteld, en in de groote zaal van het gebouw te 's-Gravenhage gehouden, heeft prof. mr. D. P. D. Fabius Woensdagmiddag in een viertal stellingen de democratie in de wetenschap bestreden en is hij te velde getrokken tegen de rich ting van het onderwijs op onze Rijksuniversiteiten als een van Gods woord losse wetenschap. Met Groen van Prinsterer en Da Costa streed hij voor vrije inrichtingen voor hooger onderwijs in Christelijken zin. Met alle kracht protesteerde professor Gunning, hoogleeraar in de scheikunde te Amsterdam, hoewel medestrijder tegen ongeloof, tegen het denkbeeld om de wetenschap geloovig te maken. Hij wenscht een onafhankelijke wetenschap buiten het terrein van den godsdienst. In de bewering, dat op de Rijksuniversiteiten feitelijk ongeloof heerscht, zag hij een allerschrome- lijkste, afkeurenswaardige overdrijving. Prof. Kuyper trachtte te bewijzen, dat prof. Gun ning, wiens belijdenis van het Christelijk geloof hem goed deed, zijn eigen standpunt veroordeeld en dat der voorstanders van de Vrije Universiteit gerecht vaardigd had. De oorzaak van het ongeloof aan de academiën weet hij aan de benoeming der hoogleer aars door de overheid, vooral in Amsterdam grooten- deels vertegenwoordigd door ongeloovigen. Verder voerden het woord de heeren V. d. Bergh, Esser, De Savornin Lohman en Hoedemaker, allen om den inleider te steunen in zijn betoog, dat de we tenschap niet is los te maken van Gods woord en dat aan de Rijksuniversiteiten algemeen ongeloof heerscht. Prof. Hoedemaker constateerde ten slotte, dat het standpunt van prof. Gunning op verpletterende wijze weerlegd was. Te ruim 5 uren eindigde deze bijeenkomst, waarna de heeren zich aan een broederlijken maaltijd in het Gebouw vereenigden. Vad.) Dat de Heraut aan «doodenbezwering" gelooft, gelijk uit hare heftige veroordeeling van ds. lluet blijkt, geeft aan het Handelsblad aanleiding tot een zeer scherpzinnig artikel tegen dr. Kuyper. Hij vrragt hem vooreerst op wiens gezag bij aanneemt, dat een medium geesten kan oproepen Zelf heeft de heer IC. dit wel nooit bijgewoond, want dan zou hij zelf in een «heidenschen gruwel" vervallen zijn. En nu diende toch dr. Kuyper, alvorens hij verlangt, dat ds. Iluet uit zijn ambt wordt gejaagd, te weten of het moge lijk is dat hij dit gedaan heeft. «Iemand, die geen kind heeft, kan geen kindermoord begaan." Maar het Hbl. leidt er eene gevolgtrekking uit af, die wel verdient algemeen onder de aandacht gebracht te wordeB. «Wanneer men eene machthebbende, het hoofd eener groote partij die zich zelfs als regeerings- partij opwerpt dus kalmweg op hooren zeggen een ambtgenoot voor een «duivelskunstenaar" hoort uitmaken, dan moet het volk bijtijds gewaarschuwd worden. Andets krijgen wij in ons land vervolging van toovtrij terug. De mogelijkheid en de strafbaar heid van hetgeen men tooverij noemde, werd door de Roomschen als de Calvinisten van weleer aangenomen." Er volgen nu een paar treffende voorbeelden van kinderen, die in vroeger eeuwen gemarteld en gedood werden, omdat zij zich aan duivelskunstenarijen over gaven. Al vreest het Handelsblad niet, dat dr. Kuyper, al mocht zijne pariij de macht in handen krijgen, deze heksenprocessen zou kunnen doen herleven en al be dreigt ons wetboek geen straf tegen het crimen magiaeeen onheil zou het toch voor ons land zijn, wanneer het ooit wetgevers kreeg, die het met de leering van de vrije universiteit en dr. Kuyper eens waren. Het Hbl. vraagt tsn slotte van dr. Kuyper de ver melding der gronden waarop hij gelooft, dat ds. Huet schuldig kan zijn aan duivelskunstenarij en het onder vragen van doode personen? Ellewondsdijk. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier, Woensdag gehouden, waren ingeleverd 27 briefjes. Bij opening bleek, dat uitgebracht waren 14 stemmen op P. Geense, 11 op M. Mol en 2 op D. Meulenberg, zoodat tot lid van den Raad gekozen is P. Geense, schipper op Vlissin- gen en Middelburg. Hansweerd. Gedurende de maand Juni zijn aan het telegraafkantoor alhier behandeld 555 telegrammen, en wel: verzonden 345, ontvangen 208, overgenomen 2. Tot Nederlandsche jury-leden voor de op 11 dezer en volgende dagen te Antwerpen te houden inter nationale tentoonstelling van fokvee zijn door den Minister van waterstaat, handel en nijverheid benoemd de heeren: Leon Magnée te Roermond; Herman T. Bultman te Haarlemmermeer; IJke De Jong te Hui- zem; G. J. Van den Bosch te Wilhelminapolder, en Wouter Sluis te Bsemster. Vlissingen. Niettegenstaande de, naar het schijnt stellige, berichten omtrent de voor Vlissingen gunstige beschikking, ten aanzien der gesubsidieerde Buitsche stoomvaaitlijnen is de ovatie aan den heer Smit op Woensdagavond niet doorgegaan. Men wacht op het vervullen van nog eenige formaliteiten, en had daar toe de demonstratie tot Donderdag op hetzelfde uur uitgesteld. Daar echter op Donderdag het bericht niet gekomen was, dat ook die formaliteiten vervuld waren, werd de ovatie weer tot den volgenden avond uitge steld. Zeker wel tot teleurstelling van zeer vele Mid delburgers en andere vreemdelingen, die Donderdag in de stad waren. In elk geval varen barge en tram er goed bijde eerste deed nog een extra-reis om 11 uren van Vlissingen, terwijl de laatste wat het aan tal passagiers betreft een opwekkender aanblik ver toonde dan in den laatsten tijd het geval was. Naar het Vad. verneemt, zijn de uitkomsten van het door den Minister van koloniën toegezegd onderzoek naar den toestand der industrie, bepaalde lijk der suikerindustrie, op Java, reeds voor eenigen tijd hier te lande ortvangen. en hebben zij bij den Minister de overtuiging gewekt, dat werkelijk iets ter tegemoetkoming van regeeringswege moet worden ge daan. Dientengevolge kan o. a. spoedig een wetsont werp bij de Tweede Kamer worden verwacht tot wijziging van het tarief van in- en uitvoerrechten. Het Vaderland komt na een drietal artikelen over 't regeeringsvoorstel tot wijziging van de wet op den kinderarbeid tot de volgende conclusiën a. De uitbreiding van de wet van 19 Sept. 1874 tot allen arbeid in of voor het bedr ijf, en meer spe ciaal tot veldarbeid, waardoor het relatieve schoolver zuim zulke groote verhoudingen aanneemt, is eene groote verbetering. b. Van kinderen van 12 tot 14 jaren moet 't ab solute verbod van arbeid alleen gelden met betrekking tot die takken van nijverheid, die voor de gezondheid bepaald schadelijk zijn. c. Het is wenschelijk, dat de bescherming van den wetgever zich ook tot kinderen boven 12 jaren uit- strekke, in dien zin dat een maximum werktijd moet worden voorgeschreven, teneinde overmatigen arbeid te voorkomen. d. In de wet mogen ook maatregelen tot 't tegengaan van verwaarloozing van kinderen niet geheel ontbreken. e. Zonder de instelling van speciaal toezicht (in specteurs) zal eene goede uitvoering der wet niet ver zekerd zijn. f. Onderscheidingen en voorschriften met betrek king tot rusttijd enz. moeten, ook met het oog op de moeielijkheid van contröle, zooveel mogelijk worden vermeden. Ter vervanging van het de vorige week verwor pen wetsontwerp tot uitbreiding en verhooging van het overgangsrecht op effecten en schuldvorderingen is reeds een nieuw wetsontwerp door de Regeering bij den Raad van State aanhangig gemaakt, waarbij even wel, ter tegemoetkoming aan de gerezene bezwaren, de overgang in de rechte lijn niet aan eene verhooging van recht onderworpen is. Uit Arnhem bericht men aan de Midd. Ct. dat de toestand van den heer A. II. J. Diemont, benoemd burgemeester van Vlissingen, hoogst bedenkelijk blijft. Uit Antwerpen meldt men, dat op de aldaar te houden vee-tentoonstelling Nederland slecht vertegen woordigd zal zijn, daar de Nederlandsche Regeering den wederinvoer van aldaar tentoongesteld vee verbiedt. De rondreisbiljetten, uitgegeven uitsluitend voor eene reis door Nederland, zullen voortaan, evenals zulks geschiedt voor reisjes door Nederland en België, voor 400 K. M. kunnen verkregen worden. De katholieke kiesvereeniging te Rozendaal heeft tot car.didaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen den heer mr. J. Van den Biesen, advocaat te Amsterdam. Uit goede bron verzekert men aan het U. D. dat zeer waarschijnlijk de heer en mevrouw Rossing de vereeniging «het Nederlandsch tooneel" niet zullen verlaten. Inhoudsopgave van no. 12 van liet Maandblad t. d. verv. van Levensmiddelen. Hoe kan het publiek meewerken om de waren verv» Isching tegen te gaan? Vergiftig Caoutchouc. De vervalschingen resp. ver ontreinigingen van het lichtgas. Bevinding van keur meesters te Amsterdam. Onderzoek van Levens middelen en Handelsartikelen gedurende de maand Juni. Honing en zijn vervalschingen. Het gevaar van looden buizen bij waterleidingen. Korte Berich ten. Hygiëne en Industrie. Iets over Waterfll- ters. Loodhoudende pannen. Gecondenseerde melksoorten, enz. O -Indië. Ontslagenuit den mil. dienst de 2e luit. H. C. Dinet. Siaten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de avondzitting van Woensdag 1 Juli werd zonder discussie o. a. aangenomen het wetsontwerp tot voorziening in de dekking van het nadeelig slot der algemeene rekening van Staatsontvangsten en uit gaven over het dienstjaar 1882. Na afdoening der huishoudelijke raming der Kamer, die in comité-generaal werd behandeld, is de Kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De kerkeraad der Herv. gemeente te 's-Heeren- hoek heeft besloten geen gevolg te geven aan de cir culaire, die namens de Confessioneele Vereeniging door de heeren Felix en Grothe, te Utrecht, is in gezonden. (D.) Voor de akte-examens voor hoofdonderwijzer (art. 566) hebben zich in het geheeleland 1048 can- didaten aangemeld. Dinsdag is te Middelburg de nieuwe bewaar school van 't Nut geopend. De 150 kinderen werden onthaald en vierden feest. Bij beschikking van 2 Juli jl. is door den Min. van Binn. Zaken, in overleg met zijn ambtgenoot den Min. van Financiën, beslist, dat aangiften tot deel neming aan een vergelijkend examen voor de betrek king van hoofd eener openbare school op gezegeld papier behooren te geschieden. Bij schrijven van 12 Febr. 1881 no. 448 aan een districts-schoolopziener en van 15 Maart 1881 no. 837 aan een anderen districts-schoolopziener had de toen malige Minister Six in tegenovergestelden ziébrslist. Rechtszaken. Omtrent de zaak Jeanne Lorette wordt ver zekerd, dat zij tot in de minste bijzonderheden alles wat op het misdrijf, door haar begaan, betrekking heeft, aan den rechter heeft medegedeeld en opge helderd, en dat al hare opgaven bij het gerechtelijk onderzoek gebleken zijn met de waarheid te strooken. Vandaar dat het proces vermoedelijk geenerlei inci denten zal opleveren. Vrouw Van der Linden, de Leidsche giftmengster, is gistermiddag uit Ben Haag naai de gevangenis voor veroordeelde vrouwen te 's-Hertogenbosch overgebracht, tot het ondergaan van de levenslange tuchthuisstraf, waartoe zij op 1 Mei jl. veroordeeld werd. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 3 Juli, zijn de navolgende personen veroordeeld: J. De D. te Driewegen, wegens het overtreden van een reglement tegen het hardrijden te 's Gravenpolder, bij herhaling gepleegd, tot 5 boete, subs. 3 dagen gev.straf; J. C. v. G. te Goes, wegens het in ge bruik afstaan van een gebouw te Goes, dat bij besluit van den Raad ongeschikt ter bewoning is verklaard, tot ƒ3 boete subs. 1 dag gev.straf; J. N. te Ierseke, wegens het werpen van vuilnis tegen gebou wen van anderen, gepleegd te Ierseke, tot 3 boete subs. 1 dag gev.straf; - P. F. te Wemeldinge, wegens openbare dronkenschap tot 2 boete subs 3 dagen gev strafC. Z., A. H. te Ierseke, wegens alsvoren ieder tot 0 50 boete subs. 1 dag gev.straf; W. N. te Heinkenszard, W. L. D te Rilland-Bath, J. G. te Ierseke, wegens alsvoren ieder tjt ƒ1 boete.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1