1885. N°. 77. Donderdag 2 Juli. 72ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woknsdao en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend.' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 30 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL De heeren N. J. F. VERSCHOOR, geneesheer en J. KOOHAN Azheelmeester dezer gemeente, zullen in de SOEPROKERIJ, des namiddags te een nar, zit ting houdeu op Zaterdag den 4 Juli a. s. en vervolgens ierieren Zaterdag dezer maand op hetzelfde uur tot het gratis Vaccitieeren of Hervacciueeren. De ingezetenen worden dringend uitgenoodigd om van de aangeboden gelegenheid gebrnik te maken. Goes, den 1 Juli 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 1 Juli 1885. Wij herinneren kiezers en belangstellenden aan de vergadering op morgen (Donderdag) 2 Juli door het verkiezings-comité belegd tot het stellen van can- didaten voor de periodieke aftred.ng van vier raads leden op Dinsdag 2i Juli a. s. Aan de beurt van aftreding zijn ditmaal de heeren dr. G. T. Callenfels, J. J. Ochtman, B. Van Asperen Vervenne en M. De Jonge Jz. Wij hopen, dat eene talrijke opkomst het bewijs moge leveren, dat de belangstelling in de gemeente raadsverkiezingen nog niet is verflauwd. Men deelt ons mede, dat de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier a. s. Vrijdag zal vergaderen om eene nadere beslissing te nemen in zake de spi ritistische handelingen van ds. Huet. In verband daarmede melden wij nog, dat dr. Kuijper in de Heraut deze quaestie heeft besproken. Aan zijne beschouwing, die natuurlijk niet van ingenomenheid getuigt, wordt het volgende ontleend vliet blijkt", zegt dr. K., »dat c^. Huet in doo- denbezwering is vervallen. Een zonde die zich wel verschuilt achter den nieuwmodischen naam van spi ritisme, maar ook onder dien nieuwen naam niets anders is, dan hetgeen in Gods woord als doodenbe- zwering veroordeeld wordt". Onder aanhaling van verschillende teksten uit den bijbel, noemt dr. K. de doodenbezwering of het onder vragen van afgestorvenen een werk uit den Booze, dat van den Heere Sabaöth vervloekt is en dat dus bij de heidenen en niet in de kerke Gods thuis hoort maar uit die kerke met alle macht moet geweerd. Het stuk eindigt aldus «Nog hopen we dus dat het gerucht onwaarheid zal behelzen, maar mocht het onverhoopt bevestigd worden, en dus metterdaad blijken, dat de heer ds. Huet in dezen heidenschen gruwel vervallen was, dan mag dit niet zoo blijven. i> Dan dient èn om den wille van dezen broeder èn om den wille van zoo vele andere leden onzer kerken, die in gelijke zonde vervielen, ijlings raad geschaft, hoe deze ban zij wegtenemen." Niet onjuist is intusschen de opmerking der Arnh. Ct., dat de Heraut het niet beter maakt, wanneer zij zegtfidoodenbezwering is niet een verzinselhet is eene zaak, die wel werkelijk bestaat." Vlissliigen. Dinsdagavond ongeveer te 6 uren arri veerde alhier de heugelijke tijding, dat Vlissingen nu officieel als aanlegplaats voor de door Duitscbland ge subsidieerde stoomvaartlijnen is aangewezen. Als een loopend vuurtje verspreidde het gewichtige nieuws zich door de stad, en weldra kwam de Nederlandsche drie kleur aan tal van huizen van de belangstelling en de vreugde der bewoners blijk geven. Wat een triomf voor het stille, »doode" Vlissingen 1 Rotterdam en Antwerpen met al hunnen invloed en handelsrelatiën hebben in den strijd om den voorrang het onderspit moeten delven. Tegenover al wat door Antwerpen en Rotterdam in het vuur gebracht werd, konden wij slechts wijzen op gunstige ligging en onze havenwerken. Een schoon afscheidsgeschenk is het, wat onze oud burgemeester, de heer Arie Smit, ons nalaat: zonder overdrijving gelooven we wel te kunnen beweren, dat het aandeel, dat hij in den gelukkigen afloop heeft, niet gering is. We wenschen Vlissingen geluk met dezen uitslag. Een grootsche taak wacht onzen nieuwen burge meester: het bestuur over eene stad, die (in de Maan dag gehouden vergadering der Maatsch. tot Exploit, van gronden is tot de voortzetting van den bouw van het badhuis besloten) langzamerhand ook begint mede te tellen. Moge hij spoedig zijne functiën kunnen aan vaarden en Vlissingen onder zijne leiding tot bloei geraken 1 Vlissingen. Maandag te 7 uren 's avonds werd op fide loopplaats" alhier door den heer Van Uije Pieterse, waarnemend burgemeester, op plechtige wijze geïnstal leerd de pas benoemde majoor-kommandant der dienst doende schutterij, de heer Jos. Van Raalte. Nadat de heer Van Duren Dutilh de vroegere majoor-kom mandant het kommando had overgedragen, aan vaardde de nieuwe majoor het bevel. De plechtigheid werd door zeer vele belangstellenden bijgewoond en opgeluisterd door de muziek der d.d. schutterij. Uit Arnhem is aan de Midd. Ct. gemeld dat de nieuwbenoemde burgemeester van Vlissingen, de heer A. H. J. Diemont, zóo ernstig ongesteld is, dat het twijfelachtig is of de gemeentenaren liern wel in hun midden zullen zien. Het Vaderland verneemt daaromtrent, dat de Com missaris des Konings in Zeeland de Regeering voor eenige dagen, op grond van 's heeren Diemont'» gezond heidstoestand, moet hebben verzocht, zijn benoeming nog aantehouden, doch dat het Kon. besluit, waarbij hij werd benoemd, reeds geteekend was. Naar de M. Ct. verneemt zal het hulppostkan toor te Ierseke weldra tot postkantoor worden verheven. Bij het examen, gehouden vanwege de te Rotter dam bestaande Vereeniging van Handelsbedienden «Mercurius", is voor het boekhouden o. a. geslaagd dhr. F. P. J. Van Rhee te Middelburg. St.-Annaland. In 't laatst der vorige week en ook hedenmorgen was het weder een buitengewone drukte in deze gemeente. 86 personen maakten zich namelijk gereed om op reis te gaan naar den Hostermeerpolder in Utrecht, om koolzaad te gaan dorschen. Jl. Zaterdag werden hunne gereedschappen zooals: windmolens, schoppen, sikkels, zaadzeilen enz. in het daarvoor be stemde vaartuig gebracht, dat den volgenden dag de reis aanvaardde, en gisteren gingen bovenbedoelden met het stoomschip »de Zeeland" op reis naar Rotterdam, en verder naar hunne bestemming, om in den loop dezer week door anderen gevolgd te worden. Telken jare zijn de St.-Annalanders gewoon, deze werkzaamheden te gaan verrichten, en dat heeren eigenaren van het zaad daarover tevreden zijn, bewijst het vertrouwen, dat ook nu weder in hen gesteld wordt. Veertien «zeilen" (ieder zeil is 21 man) hebben 46 weken werk met snijden, dorschen enz. van het koolzaad. Het grootste gedeelte der »zaaddorcchers" zal uit deze gemeente zijn, enkelen uit de naburige gemeenten gaan ook mede. Als het weder gunstig is kan een goed daggeld verdiend worden, maar daarvoor moet ook hard ge werkt worden, soms van 's morgens 3 tot 's avonds 10 uren, voorwaar geen kleinigheid, doch 't is ook bij hen«geld verzoet den arbeid", en als dit jaar even gunstig is als 't vorige, werkgevers noch arbeiders zullen dan reden tot klagen hebben. Heinkenszand. Maandag had onze gemeente een feestelijk aanzienvan de meeste gebouwen zag men de driekleur wapperen ter eere van het 25jarig jubilé van den Weleerwaarden Zeergel. heer P. Aenstoots als pastoor der R. C. Parochie alhier. De kerkdreef was versierd met masthoornen, guir landes en vlaggen, terwijl de kerk keurig was getooid met groen, bloemen en schilden. Op het plein voor de pastorie was een tribune opgeslagen en daar achter een tent voor de commission en de leden van het mu ziekgezelschap jPrins Hendrik" alhier. De dag werd niet begunstigd door fraai wederaanhoudend viel er regen, die gepaard ging met harde windvlagen. Te 9% uren had de kerkelijke plechtigheid plaats. Het kerkgebouw was overvol en de fee-tpredikatie werd gehouden door den heer professor A. Rijk Pz., ge boortig uit deze gemeente. De dienst werd tevens ook door onderscheidene priesters bijgewoond, waaronder de Zeer Eerwaarde heer Deken uit Goes. Na afloop van den dienst begaven zich onderschei dene personen, waai onder zich ook burgemeester en wethouders, de predikant met eene deputatie uit den kerkeraad en het hoofd der openbare school bevonden, naar den jubilaris om hem hunne gelukwenschen aan te bieden. In den namiddag kwamen van heinde en verre vele bezoekers, zoodat de feestvreugde algemeen was. Met verlangen werd de avond afgewacht met het oog op het aangekondigde vuurwerk en de illuminatie. Te zes uren begaf zich het fanfaren-gezelschap «Prins Hendrik" in optocht naar de pastorie om den jubilaris eene serenade te brengen, waarna de waar nemende directeur hem ook namens het muziekge zelschap geluk wenschte met zijn feest, welke toespraak door den heer pastoor met enkele woorden werd be antwoord. Vervolgens begaven zich de muzikanten naar de net versierde tribune, alwaar eenige stukken werden uitgevoerd. Te 9 uren werd de verlichting aangestoken en een kist met vuurwerk, vervaardigd door den heer T. J. Truijse te Rotterdam, in gemelde tent gebrachtde kist werd geopend en een en ander daaruit opgesteld. Terwijl de kist geopend stond werd nog een nummer gespeeld, doch onder de uitvoering ontstond er brand in de kist, die vermoedelijk door een kwaadwillige is teweeggebracht. Met donderend geraas vloog en spatte alles uiteen. De muzikant J. Pieters kreeg een stuk van het vuurwerk tegen zijn mond, zoodat het mondstuk van zijn instrument wegsprong en niet meer werd gevonden. Hij bloedde hevig uit de beko men wond. De muzikanten sprongen in allerijl van de tribune, terwijl de vlammen zich met snelheid uit breidden. Met veel inspanning en met groot gevaar mocht hét gelukken den brand tot de tent te bepalen terwijl de brandende vlaggen in de vest werden ge worpen. Onderscheidene personen bekwamen kleine kwetsuren, doch voor het overige liep de zaak nog al gelukkig af. Bij onderzoek is gebleken dat in de kist een afge stoken voetzoeker lag, die waarschijnlijk door een kwade hand al brandende er is ingelegdhij kon er onmogelijk ingeworpen worden, aangezien de tent overdekt was. De feestelijke stemming was echter geweken en teleurgesteld keerden de meesten huiswaarts. Ten slotte moet nog gemeld worden dat door den jubi laris eene som gelds is geschonken aan de Protestant- sche en Christ. Geref. armen en dat hem door den Weleerwaarden heer kapelaan J. Clarijs alhier namens eenige personen een prachtig servies, bestaande uit 150 stuks, werd aangeboden. Uit Königswart schrijft men aan het Dagblad, dat meer en meer blijkt van de bijzonder gunstige uit werking, welke ditmaal de badkuur op den gezond heidstoestand van Z. M. den Koning heeft uitgeoefend. Men vond hierin intusschen eene reden te meer voor den wensch, dat de rustige nakuur in Königswart zoo veel mogelijk verlengd worde, en men verheugt er zich dan ook over, dat Z. M. er in heeft toegestemd, zijn verlrek van daar nog eenigen tijd te verschuivenZ. M. is voornemens, er nog eenige weken te verblijven. Waarschijnlijk zullen HH. MM. derhalve eerst in de laatste helft van Juli naar Het Loo terugkeeren. Naar het Dagblad verneemt, heeft mr. J. J. W. Van den Biesen, advocaat te Amsterdam, de candida- tuur voor de Tweede Kam>r in het hoofdkiesdistrict Breda aangenomen. Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsche regeering besloten, wegens de weinig bevredigende uitkomsten der inentingsproeven van dr. Ferran, voor eerst nog geen onderzoek in Spanje te doen instellen, maar Dadere berichten af te wachten. (N. R. Ct.) De Fransclie Kamer van afgevaardigden heeft Maandag beraadslaagd over het Fransch-Nederlandsche handelstractaat. Op verlangen van den Minister van koophandel heeft de Kamer de urgentie er van aan genomen. De heer Des Rotours bestreed het tractaat dat, naar hij zeide, de maatregelen, die onlangs ge nomen zijn tot opbeuring van den landbouw, te niet zou doen. Hij schreef verder aan het tractaat van 1881 de crisis in nijverheid en landbouw toe. De heer Frystan verdedigde uit naam der commissie, en de Minister van koophandel uit dien der regeering het tractaat. Zij bevalen het aan als voordeelig voor Frankrijk. Aan Nederland zijn in het tarief geen lagere rechten toegekend dan aan andere mogendheden. De heer Des Rotours hield hierna zijne bewering vol en zeide, dat het in 1881 met België gesleten tractaat eene bepaling behelsde omtrent de suiker, waarvan Duitschland voordeel trok. Het tractaat is vervolgens aangenomen met 298 stemmen tegen 106. Staten-Generaal. In de zitting der Tweede Kamer zijn gisteren de discussiën over de financieële wetten voortgezet. Onderscheidene sprekers hebben daarover het woord gevoerd, zoomede de Ministers van binnenlandsche zaken en die van financiën. Eerstgenoemde verklaarde (lat, wanneer er van het ontwerp niets tot stand kwam, de Regeering zou weten wat haar te doen stond. De heer v. d. Loeff heeft het ontwerp bestreden, en ver klaard dat als het amendement niet werd aangenomen, hij tegen het ontwerp zou stemmen, onverschillig de gevolgen. De algemeene beraadslaging is gesloten en die over art. 1, met het amendement der 6 leden, aangevangen. De heer Lieftinck heeft als amendement op art. 2 van het wetsontwerp voorgesteld te bepalen, dat het getal der (gemeentelijke) opcenten op de Grondbelasting voor de gebouwde eigendommen tot veertig, voor de ongebouwde eigendommen tot twintig kan gaan. Tot toelichting heeft de voorsteller geschreven, dat deze wijziging strekt om een zeer bescheiden stap te doen in de richting van verruiming van het belasting gebied voor den plaatselijken wetgever. Tevens wordt eenigermate hersteld de verhouding tusschen het aantal opcenten, die op het gebouwd en op het ongebouwd mogen worden geheven, zooals in de Gemeentewet oorspronkelijk is aangenomen, waarbij de wet van 1865 geheel verbroken is. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar Nieuw- en St.- Joosland door den heer J. H. F. Gobius du Sart, cand. te Nijkerk o/d. Veluwe. Beroepen te Serooskerke (W.) ds. Ph. Peter, te Ginneken. Beroepen hij de Chr. Ger. Gen». te Haamstede ds. C. Steketee Cz., te Veere. Maandagochtend had in de kathedrale kerk te Breda de plechtige consecratie plaats van den nieuw benoemden bisschop, den heer Petrus Leyten. Tegen woordig waren de aartsbisschop van Utrecht, die den nieuwen bisschop consacreeren zou, de bisschop van Haarlem, de bisschop van 's-Bosch, de provinciaals der verschillende reguliere orden, de abt van het St. Ber- nardusklooster te Bornhem in België, het kapittel des bisdoms en deputatiën van het groot en klein semi narie, vele andere geestelijke waardigheidsbekleeders en de familie van den heer Leyten. Gedurende de maand Juni werd in de Rijks postspaarbank van school B ingebracht op form, van 5 ct. ƒ15, op form, van 1 ct. ƒ14, samen ƒ29. Het toelaüngs-examen der Rijks-kweekschool te Middelburg zal gehouden worden op 27 Juli. Benoemd tot hoofd der openbare school te Hoek, bij Ter-Neuzen, de heer P. A. Hubregtse, hoofd der school te Burgh (Schouwen). Op de voordracht stonden met hem de heeren Goor, Van Hekken en Bakker, respectievelijk te Goes, Sou burg en Sluis. Met 1 Aug. a. s. worden de Rijksnormaallessen te Grijpskerk opgeheven. Dat de overvloed van onderwijzers en onder wijzeressen nog niet zoo heel groot is, bewijst de vaca ture te Hoogvliet. De betrekking van onderwijzeres is sedert 1 April vacant, en tot heden heeft zich nog geene sollicitant aangemeld. Ingevolge art. 83 der wet van 1878 stonden in 1884 in Drente nog 23 onderwijzers aan het hoofd van scholen, zonder in het bezit te zijn eener akte van hoofdonderwijzer. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatie beroep van de Leidsche giftmengster tegen het arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij zij ter zake van de bekende feiten is veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf. Men verneemt, dat Jeanne Marie Lorette aan mr. baron Michiels Van Verduynen verzocht heeft zich met hare verdediging te willen belasten. Genoemde advocaat schijnt zich vooraf omtrent de feiten en omstandigheden van dit proces op de hoogte te hebben willen stellen, alvorens de taak op zich te nemen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Mejuffrouw Marie De Man, te Middelburg, is benoemd tot Associé étranger de la Société royale de Numismatique Beige te Brussel, en wel wegens haar verdienstelijk opstel «Le Cimetière de Mariekerke", voorkomende in de «Revue Beige de Numismatique", 3de aflevering 1885. Mejuffrouw De Man is de eerste Nederlandsche vrouw aan welke die titel verleend werd. Mevr. Anna RössingSablairolles, wier overeen komst met «Het Nederlandsch Tooneel" op 1 Sep tember e. k. eindigt, heeft verzocht voor een nieuwe verbintenis bij dit gezelschap niet in aanmerking te komen. In verband daarmeê houdt op gemelden datum de heer J. P. Rossing op «litterrair secietaris" te zijn van den Raad van Beheer van «Het Nederlandsch Tooneel." Naar men weet, zegt het Berl. Tageblattis Gounod door den Engelschen rechter, wegens belee- diging van de halfwaanzinnige miss Weldon, tot het betalen eener geldboete van tweehonderd vijftig duizend francs veroordeeld. Dezer dagen is daar nog een schadepostje bijgekomen de componist van »Faust" had op zich genomen om in de maand Mei te Birmingham drie uitvoeringen zijner compositie «Dood en Leven" te dirigeeren, waarin mevrouw Albani zoude zingen. Gounod had echter geen lust in om met zijne in tieme vijanden, de Engelschen, in aanraking te komen en schreef daarom dat hij niet kwam, waarop de onder nemer der uitvoeringen hem mededeelde, dat hij voor dit wegblijven eene schadevergoeding van dertig duizend francs te betalen had. Teneinde zich over het bedrag der tweehonderd tachtig duizend francs op de booze zonen en dochteren van Albion te wreken, heeft Gounod bij een bekend Parijsch grappenmaker het libretto eener parodie besteld, die «Satania" zal heeten en waarbij hij van plan is de muziek te schrijven. D« heldin van het stuk zat eene, gemakkelijk tft herkennen, carricatuur van miss Weldon zijn.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1