Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten, Weerkundige Waarnemingen. Voor de vijfde vergadering van deputaten van anti-revolutionaire kiesvereenigingen, 30 Juni en 1 Juli te 's-Gravenhage te houden, is het volgende programma opgemaakt: Dinsdagavond 8 uur «Ure des Gebeds" in de Waalsche Kerk, voorganger prof. dr. A. Kuyper. Woensdagochtend algemeene vergadering onder presi dium van prof. jhr. mr. De Savornin Lobman. Woens dagnamiddag 2 uur openbare meeting met debat in het gebouw. Des namiddags 5% uur broederlijke maaltijd, mede in het gebouw. O. m. zijn de volgende studenten der Polytech nische School tot hunne practische vorming gedurende de zomermaanden door den Minister van waterstaat, handel en nijverheid als buitengewoon opzichter aan gesteld D. Heijen, bij de werken van het kanaal door Zuid-BevelandC. D. Nagtglas Versteeg, bij de werken van het kanaal door Walcheren. Naar uit Parijs gemeld wordt, zou Zaterdag in de Fransche Kamer het Fransch-Nederlandsche han- delstractaat aan de orde gesteld en de behandeling op heden bepaald worden. De brigadier der Koninklijke maréchaussée te Helmond heeft bij verschillende herbergiers te Bakel de quitantiën in beslag genomen, welke aan hen waren afgegeven door den gemeente-ontvanger wegens be taalde vergunningsrechten over 4885. Bij de in beslag genomen stukken was kwijting gegeven voor bedragen hooger dan 40 en lager dan 20. De quitantiën waren niet voorzien van een plakzegel, wat door den brigadier als overtreding der zegelwet werd beschouwd. Op dien grond had dan ook de inbeslagname plaats en werd den ontvanger procesverbaal aangezegd. De buigemeester van Mierlo, kennis dragende van het bovenstaande, heeft zich tot den Minister van Finan ciën gewend met verzoek om inlichtingen. De Minister heeft den burgemeester medegedeeld, dat het vergun ningsrecht moet worden beschouwd als te zijn eene plaatselijke belasting en dat alzoo quitantiën wegens betaald vergunningsrecht op ongezegeld papier kunnen worden geschreven, indien het bedrag minder is dan twintig gulden. Bedraagt het betaalde meer dan twin tig gulden, zoo moeten de quitantiën geschreven wor den op een zegel van 45 centen in hoofdsom. De in beslag genomen quitantiën zijn nog niet aan belanghebbenden teruggegeven De gemeente-ontvanger te Bakel zal zich echter, na de door den Minister gedane mededeeling, wel niet meer ongerust behoeven te maken. (d.) Nadat.het den Parijzerphotograaf Henry isgelukt, een photographischen toestel te maken, die aan alle eischen van de sterrenkundigen voldoet, heeft het Pai ij zer observatorium besloten, door middel van dien toe stel den geheelen sterrenhemel photographisch op te nemen. De voorloopige proeven zijn uitstekend gelukt, b. v. na een expositie van een uur verkreeg men eene photographie van een vlekje des hemels, op hetwelk men 2,790 sterren van de 4e tot de 44de grootte kan tellen. Het teakenen van zulk eene kaart zou stellig verscheiden maanden van ingespannen arbeid gekost hebben, om niet te spreken van de veel grootere nauw keurigheid. Het photographisch opgenomen stukja hemel maakt het 41,000ste deel van den hemelbol uit en toont 2,790 sterren aan. Caeteris paribus zouden er ongeveer 22 5b millioen sterren zijn van de 4e tot de 14e grootte, waarbij dan nog komen de kleine sterren en de nevelvlekken. (N. R. Ct.) Beroepen te Schore en Vlake de heer M. J. Sanders, cand. Beroepen tot predikant bij de Herv. Gemeente te Ovezand c. a. de heer Y. J. Bootsma, te Lunteren. Werd voor eenigen tijd gemeld, dat de heeren J. W. Felix en J. A. Grothe éen of twee kerkeraden hadden opgewekt, om zich tot de Haagsche Synode te wenden, met verzoek tot toelating der studenten van de Vrije Universiteit, thans blijkt dit bericht niet in allen deele juist te zijn geweest. Het schrijven werd toch niet door gezegde heeren verzonden, maar door het hoofdbestuur der Confessioneele Ver. en namens dit door de heeren Felix en Grothe onderteekend en voorts niet aan éen of twee kerkeraden, maar aan onderscheidene kerken, die sinds korteren oflangeren tijd vacant zijn. (Stand.) Renesse. Vrijdag 26 Juni werd alhier de 42ste al gemeene vergadering gehouden der onderwijzersver- eeniging in het arrondissement Zieriksee. Zij werd bijgewoond door 37 leden en voorstanders. Bij den wedstrijd in het spreken voor de vuist verkreeg de heer Lemson, die over »luchtballons" sprak, den prijs en de heer De Bil, die «de zee" had gekozen, de premie, terwijl ook aan den heer Hack, die «turf" behandelde, een onderscheiding te beurt viel. De dis- tricts-schoolopziener, de heer Van Gorkom, hield een uitvoerige rede over den oorsprong der Nederlandsche nationale vlag. Door den heer Bastmeijer werden eenige interressante proeven met de luchtpomp genomen. De vereeniging bezit eenige voorstanders, die q. q. tevens tot het Ned. Onderwijzers-genootschap behooren. De afdeeling Zieriksee deed nu het voorstel, om ook de gelegenheid opentestellen tot opneming van zoo danige voorstanders, die hunne bijdrage liever uit sluitend ten bate der arrondissements-vereeniging zagen aangewend en dus geen lid van het Genootschap wensch- ten te zijn. Toen dit voorstel veel bestrijding vond, werd het door den heer Bastmeijer namens zijn af deeling ingetrokken. Nog werd tot commissaris der hulpspaarbank gekozen de heer Hogerland met 29 stemmen, in de plaats van den heer Karreman, die overleden was. Vrijdag 26 Juni jl. hield de onderwijzers-vereeni- ging in het eiland Tolen hare 2de twee-maandalijksche vergadering in dit jaar te Scherpenisse. Na de opening der vergadering, door den Voorzit ter, den heer Van Langeraad van St. Maartensdijk, werd het eerste punt n. 1. De Galin-Paris-Chevé méthode, door den heer K. Boelen van St. Maartens dijk, benoemd hoofd der school te Sasput, ter bespre king ingeleid. Na eene korte, doch zaakrijke uiteenzetting der beginselen, waarop deze methode berust, vergeleek de inleider de Galin-Paris-Chevé methode met die van Worp en anderen, en kwam tot de conclusie, dat zij op de lagere school de voorkeur verdient, omdat zij nitmunt door eenvoudigheid en veel van de zelfwerk zaamheid van den leerling vordert, zoodat de resultaten, ook volgens sprekers eigene ondervinding, gunstiger zijn dan die met het gewone notenschrift verkregen. Ter illustreering van zijn betoog, voerde de heer Boelen een paar zangstukjes uit, volgens de methode G P-Ch. geschreven, met een zestal zijner leerlingen daartoe naar Scherpenisse gekomen. De heer Frijling van Tolen leidde het 2e punt in «Wordt er op de lagere school niet te weinig werk gemaakt van het rekenen uit het hoofd T" Op over tuigende wijze toonde spreker het belang aau van het hoofdrekenen voor het praktische leven, wees op de vormende waarde, en bewees dat het uit 't hoofd rekenen niet slechts als een onderdeel der rekenkunde moet beschouwd worden, maar dat het eene hoogere plaats kan en moet innemen Na op kiesche wijze het antwoord op het ingeleide vraagpunt aan de aanwezigen zelf te hebben over gelaten, wat hun school betrof, meende spreker te mogen betwijfelen, of het hoofdrekenen in 't alge meen wel tot zijn volle recht komt. Vervolgens werd gesproken over de door den heer Van Dijk, onderwijzer te Tolen, vervaardigde kaart van dit eiland, die in alle opzichten als zeer nauw keurig en net uitgevoerd moet worden beschouwd, doch omdat de vervaardiger niet ter vergadering te genwoordig was, kon hem de dank der verg. daar voor niet worden toegebracht. Drentsche wol schijnt nog altijd in Frankrijk geplaatst te worden, ofschoon de schapenboer gewoonlijk niet weet waarheen de wol gaat. Er heeft geen handel, gelijk in andere producten, in de wol plaats, doch er geschiedt meestal een ruilhandel tusschen den boer en den koopman, welke laatste echter ondervindt dat de wol allengs moeielijker te plaatsen wordt, 't Is tegen woordig weer de wol-tijd het schapenscheren is afge- loopende wolprijs ondergaat evenals verleden jaar weder eene daling; ongeveer 40 c. lager per kilo dan verleden jaar, 60 a 65 ets. dus per kilo. In 4882 en 4883 was de prijs 80 a 90 ets. Kruis- en aalbessen hebben gewoonlijk veel te lijden van de rupsen. Men kan deze schadelijke dieren gemakkelijk verdrijven door de planten terdege met houtasch te bestrooien. Zoodra de rupsen met de asch in aanraking komen, krommen zij zich samen, vallen op den grond en sterven spoedig daarna. (B- N.) In den Duitsclieu Rijksdag is de wenschelijkheid betoogd om de Zondagsrust, of beter gezegd het ver bod om op Zondag te arbeiden, bij de wet te regelen. Tot een besluit is men intusschen niet gekomen. De nationaal-liberalen en met hen de Rijkskanselier drongen aan op het instellen eener enquête over deze zaak, doch de conservatieven en de ultramontanen kantten zich daartegen en zoodoende is er geene be slissing genomen. Het kan intusschen zijn nut hebben eens nategaan hoe elders eene wet op den Zondagsarbeid werkt. In Oostenrijk namelijk, waar eene dergelijke wet bestaat, zijn in die wet zelve al dadelijk een honderdtal bedrij ven genoemd, die vrijgesteld worden en nu zijn onlangs bij ministriëele aanschrijving nog 89 bedrijven daaraan toegevoegd, terwijl aan de plaatselijke besturen nog de vrijheid wordt gelaten om nog meer uitzonderingen toetestaan. Aangezien nu de vrijgestelde bedrijven juist diegene zijn, die het grootst aantal werklieden bezighouden, zoo valt uit een en ander licht afteleiden, dat in Oos tenrijk de wet op de zondagsrust weinig resultaat oplevert en zoo zal het vermoedelijk in andere landen eveneens gaan. Men verneemt, dat de Pruisische Regeering van voornemen is, het verleden jaar door het Heerenhuis verworpen voorstel tot het graven van een Rijn-Eems- kanaal in de hei fstzitting opnieuw in te dienen. De Regeering vertrouwt, dat de wet dan wel zal worden aangëhomen. Men is thans bezig met het kanaal in kaart te brengen en op het terrein uit te bakenen. De Fransche Senaat heeft het voorstel betreffende het credit van 40,000 frs. voor de begrafenis van Courbet aangenomen. De jongste verkiezing van een Senaatslid in het departement Finistère is, met 157 tegen 98 stemmen, vernietigd wegens ongeoorloofde inmenging der geestelijkheid. Volgens een telegram uit Alexandrië aan de Daily News heeft de nieuwe Engelsclie premier Lord Salis bury aan Lord Wolseley bericht, dat het onmogelijk is, het terugtrekken der troepen uit Soedan te herroepen. Te Cairo loopt het gerucht, dat het grootste gedeelte der troepen gedurende den zomer naar Cyprus zal worden gezonden, om in de bergachtige streken van dit eiland te kampeeren, en van het koele en gezonde klimaat partij te trekken. Aan de Köln Zeitung wordt uit goede bron uit Londen medegedeeld, dat de onderhandelingen over de Afghaansche grens spoedig zullen worden hervat, en wel tusschen Lord Salisbury en den Russischen gezant, baron Staal, met medewerking van den beer Lessar. Algemeen wordt aangenomen, dat in de door Granville gemaakte schikkingen geene wijziging zal worden gebracht, terwijl de overige punten, die nog ter behandeling overblijven, weinig moeielijkheden zullen opleveren. Heinkenszani. De collecte van het fonds van den gewapenden dienst alhier gehouden heeft opgebracht 43,40; te 's-IIeer Arendskerke 12,85\ 's •Gravenpolder. Gisteren had in deze gemeente een ernstig ongeluk plaats. De landbouwer J. I- werd door een door hem ge houden wordenden stier op den grond geworpen, en zoo hevig aan borst en aangezicht gewond, dat hij bij niet spoedig opgedaagde hulp stellig het leven verloren had. Door de politie te Rotterdam is aangehouden en van daar Zaterdag overgebracht naar het huis van arrest te Middelburg de persoon van J. S., verdacht van diefstal van gelden te Veere met braak. Terwijl op de scheepstimmerwerf van den heer L. van der Staal te Veere Vrijdag twee knechts bezig waren een vat met vet te lossen, brak de trap, waarop zij stonden, met het gevolg, dat de een het vat, circa 100 kilo zwaar, op de beenen kreeg, zoodat hij zeer zwaar gekneusd opgenomen werd. De ander kwam met een lichte verwonding aan den voet en den schrik vrij. De M. Ct. meldt, dat Vrijdagnamiddag in tegen woordigheid van het Dagelijksch Bestuurder gemeente Vlissingen en de Commissie van Fabricage de beproe ving plaatshad van de nieuwgebouwde ijzeren brug, welke een deel van het werk uitmaakt voor den nieuwen toegangsweg van het Betje Wolffsplein naar het Badhuis aldaar. De belasting bedroeg 45.000 kilo, in het midden der brug aangebracht. De in het bestek aangegeven door buiging van 5 mM. werd niet overschreden. De lengte der brug over den watergang van den Polder Walcheren is 12 M., doch de breedte is aanzienlijk en wel 20 M. De bouw is van ijzer tot 60.000 kilo gewicht, doch de bedekking uit zand en steenen bedraagt meer dan 300.000 kilo. De bijenhouders in Zuid-Beveland zijn uiterst tevreden; hun korven hebben reeds een aanzienlijke zwaarte gekregen. Dewijl de bijen voedsel in overvloed hebben gevonden, heeft men zich niet genoodzaakt gezien, ze te voederen. (D.) Men zij voorzichtig met het ontvangen van cou pons der Amsterdamsche premiënleening. Er worden valsche aangeboden. Ook tracht men Zweedsche geld stukjes voor Hollandsche dubbeltjes aan den man te brengen. De stukjes gelijken in grootte en kleur veel op de dubbeltjes, maar zijn van nickel en hebben weinig waarde. (R. N.) Naar aan het U. D. wordt medegedeeld, heeft de heer G. Beraut te Weert (Limburg), het middel uitgevonden om van de vezels van sommige turfsoorten hier te lande draden te spinnen, waarvan kleeding- stukken worden vervaardigd, die in degelijkheid, fraai heid en duurzaamheid gelijk staan met gewone wollen stoffen, doch slechts de helft van den prijs kosten. De uitvinder heeft aan deze nieuwe stof den naam van Beraudine gegeven. Donderdagavond is te Weerdingsrmond een jonge ling door zekeren P. doodgeslagen. Men vermoedt dat eene onderlinge veete de aanleiding geweest is. De dader, een huisvader met tien kinderen, is reeds ge vankelijk naar Assen gevoerd. In de Brieven uit de Hofstad aan de Arnh. Ct. leest men Een Haagsch bericht tot besluit: de advocaat De Haas, moeite doende om zich de verdediging te doen opdragen van de moordenares, Marie Lorette, die in de gevangenis eene muis gevangen heeft (We weten dat ze een katje is), die ze mak gemaakt heeft en in hare cel houdt. Een aardig onderwerp van eene schilderij voor mevrouw Ronner: de haas vigeleerende op het «lieve poesje", dat met het makke muisje speelt. «Snoezig", niet waar? Voor een kleine stoomboot ten dienste der oester teelt op de Zuiderzee is op de werf van de Kon. Maatsch. «De Schelde" te Vlissingen de kiel gelegd, terwijl ook in die fabriek machine en ketel zullen vervaardigd worden. De boot is bestemd voor de oestervisscherij «Amsteldiep". De Pr. N. Ct. verneemt, dat de jongste der twee gebroeders W de veroordeelde ex-bankiers uit Venloo, in de gevangenis overleden is. Naar men verneemt, is te Oudenbosch ook in een klooster een geval van pokziekte onder de kinderen voorgekomen. Te Arcen (Limburg) is door eene Commissie de schade, door den jongsten hagelslag aldaar teweegge bracht, geschat op f18,000. Zaterdag verloor te Amsterdam een kassiers- bediende een bankbiljet van flOCO. Uit een postpakket, den 23 dezer uit Alkmaar verzonden naar Monster, is ontvreemd een bankbiljet van 25, en een stuivertje. «Dit is Koning George de vierde", zeide een uitlegger in een wassenbeeldenspel tot 't publiek en wees een magere pop aan met een tooneelkroon op 't hoofd. «Ik dacht dat het een heel corpulent man was", waagde een der bezoekers op te merken. «Best mogelijk", antwoordde de man, alles behalve met die terechtwijzing ingenomen: «maar als u hier zoolang zoudt gestaan hebben zonder eten of drinken, wou ik wel eens weten of u ook dik zoudt blijven". In The Chemical News wordt gewaarschuwd tegen een nieuwe metaalverbinding, die uiterlijk het aanzien heeft van goud, en waarvan reeds voorbeelden bestaan, dat zij voor echt goud verkocht is. Zij dient voor het maken van broches, knoppen, braceletten en dergelijke voorwerpen. De scheikundige analyse leerde, dat zij bestaat uit platina en koper, met een geringe hoe veelheid zilver. Het wordt verguld afgeleverd, is bestand tegen de toetsproef en wordt door sterk salpeterzuur niet aangetast. Ds parasieten van het geld. Vrij algemeen is het bekend, dat door muntstukken, die door veler lei handen gaan, sommige ziekten, vooral huidziekten, van den eenen mensch op den anderen kunnen wor den overgebrachtook bestond reeds het vermoeden dat, evenals bij vele andere besmettelijke ziekten, eveneens hier de bacteriën een voorname rol spelen. Bij een microscopisch onderzoek, dat toevalligerwijze in het werk werd gesteld, en wel door dr. Reinsch te Erlangen, vond deze werkelijk in het laagje vuil op eenige halve markstukjes levende bacteriën alsmede eenige algen. Hij onderzocht toen een aantal munt stukjes uit verschillende rijken, stukjes van verschil lende waarde en die eenigen tijd in het verkeer geweest waren, en trof daarbij steeds de genoemde organismen aan. Hij krabde met een mesje een weiDig van het vuil, dat de munten bedekt, af loste het in gedistilleerd water op en kon toen bij sterke vergrooting onder het microscoop, duidelijk de bacteriën-vormen onder scheiden. Het genoemde vuil schijnt voor deze splijtzwammen een zeer geschikt voedsel op te leveren. Zeer waarschijnlijk is het, dat behalve plantaardige parasieten ook dierlijke op het geld voor kunnen komen en daarmede verspreid worden, zoo b. v. de bekende microscopisch kleine mijt, die de schurft veroorzaakt. Uit een hygiënisch oogpunt zou het dus wel wensche- lijk zijn om het geld nu en dan aan een reinigings proces te onderwerpen, b. v. koken in kaliloog. Er zouden dan daarvoor publieke geld-wasscherijen moeten worden opgericht, waar men het door lang gebruik onzuiver geworden geld tegen gezuiverd geld zou kunnen omwisselen. De schippers der beide Engelsche visschersvaar- tuigen, die door het Duitsche oorlogsschip Pommerania in de wateren van Norderney in beslag zijn genomen, zijn door de rechtbank te Aurich wegens wederrech telijke visscherij veroordeeld, ieder tot zes maanden gevangenisstraf en de kosten, met verbeurdverklaring van de vischnetten, enz. Volgens de Précurseur werd Donderdag te Antwerpen een lichte schok van aardbeving waar genomen. Het Italiaansche stoomschip «Italia" is bij Lo- mas vergaan. Het stiet tegen een rots en zonk in 15 minuten. Aan boord waren 80 man (de equipage) en 54 passagiers. Gered werden de kapitein, de eerste officier en 7 passagiers. Onder hen die verdronken waren 25 kinderen. In den vorigen herfst bevestigde een boekhan delaar te Ronnenberg bij Hannover een waterdicht briefje onder den vleugel van eene zwaluw, die een nest aan zijn huis gebouwd had en volkomen mak geworden was. Op dit briefje schreef hij in't Duitsch het verzoek, dat hij gaarne zou willen weten, waar deze zwaluw den winter doorbracht. De vogel keerde in 't voorjaar naar zijne vroegere woning terug met een soortgelijk briefje, waarop de volgende woorden, eveneens in 't Duitsch, geschreven waren «Te Florence, aan het huis van Castellari, en ik breng vele groeten over". Onder de manuscripten, die den aartshertog Reinier twee jaar geleden van El-Tayoum, in Egypte te Weenen medebracht, is een fragment van het Nieuwe Testament gevonden, dat een hoofdstuk bevat, dat geheel verschilt van Math. XXVI vers 30 tot 34 en van Marcus, hoofdstuk XIV vers 26 tot 30en zelfs meer nog dan beide evangelisten van elkander ver schillen. Het fragment schijnt in de derde eeuw onzer jaartelling geschreven te zijn, ofschoon het, te oor- deelen naar den stijl, wel tot de eerste eeuw kon gere kend worden. Volgens dr. Bickell van Insbruck moet het fragment de kopie zijn van een ander manuscript dan waaraan men de aangenomen overzetting van Matheus en Marcus ontleend heeft. De papyrusrol is op het oogenblik in handen van prof Karabacek te Weenen, en men zal een facsimile er van in den handel brengen. Onder de overige OBtdekte manuscripten is ook een papyruihol van de Georgias van Plato, die dateert van de tweede eeuw en eveneens een weinig van de bekende ver taling afwijkt, benevens een fragment, dat bevat: 200 verzen van de Ilias van Homeruseen kopie van de Idyllen van Theocritus; een ander Arabisch ma nuscript, ter aanvulling van de vroeger aangekondigde en dateerende uit de eerste eeuw van de Hegira; eindelijk 38 Latijnsche manuscripten. De minister van binnenlandsche zaken heeft in de Spaansche Kamer van afgevaardigden verklaard, dat de geneeskundige commissie een gunstig advies heeft uitgebracht over de inenting van dr. Ferran, zoodat het verbod om daarmede voort te gaan zal worden ingetrokken. Naar aan de Daily News gemeld wordt, moet dat gunstige advies slechts in dien zin opgevat worden, dat de commissie verklaart dat de inenting aanmoe diging verdient; maar over hare waarde als voorbe hoedmiddel tegen de cholera spreekt zij geen oordeel uit; deze, zegt zij, moet alleen uit de ervaring blijken. De minister-president en de minister van binnen landsche zaken zijn den 25sten te Murcia aangekomen. Zij zijn door de bevolking met warmte ontvangen. Zij hebben 70.000 pesetas, waarvan 25.000 door den koning geschonken zijn, ter ondersteuning medegebracht. Zij hebben de armoedige wijken bezocht en met be hulp der overheid en der vermogende klassen een comité samengesteld, dat zooveel mogelijk alle maat regelen zal nemen om de verdere verspreiding der cholera tegen te gaan. Den 27sten is de Min. van B. Z. uit Murcia te Madrid teruggekeerd. De toestand is er zeer bedroe vend. Den 26sten kwamen in de provincie Murcia 1060 cholera-gevallen voor en omstreeks 500 dooden. 's-Gravenhage. Alhier zijn ofïiciëele berichten ont-, vangen, die verklaren dat de aanneming van het handels contract met Frankrijk door de Fransche Kamer zeker is. TWEEDE KAMER. Heden is voortgezet het debat over het ontwerp tot wijziging der gemeentewet (plaat selijke belasting). De heeren De Bruijn Kops, Borgesius, Roëll, Gildemeester en Van Blom bestreden allen het ontwerp als verwarring stichtende in de gemeente, financiën en zeer ongelijk werkend. Morgen voortzetting. GOES, Maandag 29 Juni 1885. Yerwachtlng: Noordelijke wind, veranderlijk wfeer.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2