openbare dronkenschap, tot f 11 boete subs. 7 dagen gev.straf; L. B. te Biezelinge, J. O. te Kapelle, wegens verstoren der orde in dronkenschap, ieder tot 3 boete subs. 2 dagen gev.strafW. S. te Goes, wegens beschadigen van beplanting ajd weg te Goes, tot boete subs, 1 dag gev.straf; W. H. te Drie wegen, wegens het als hoofd van een huisgezin niet binnen eene maand kennisgeven aan het gemeentebe stuur van een lid, dat in het huisgezin wordt opge nomen tot 10 boete subs. 1 dag gev.straf J, J. v. W. te Driewegen, wegens het overbrengen van zijne werkelijke woonplaats uit eene gemeente van het Rijk naar eene andere gemeente, zonder binnen éene maand na aankomst eene verklaring aan het gemeentebestuur te doen, tot ƒ10 boete, subs. 1 dag gev.straf. P. D., te Kapelle, wegens het als behoo- rende tot het personeel der brandweer te Kapelle, bij het beproeven der brandbluschmiddelen niet te genwoordig zijn, tot f 10 boete, subs. 1 dag gev.straf. C. v. d. W., te Wissekerke, wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond tot f 3 boete, subs. 1 dag gev.straf. F. W., te Klinge, wegens alsvoren tot f 0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdenJ. B. en H. M., te Goes, beklaagd van het rapen van kreukels aan de steen- werken van den Wilhelminapolder. Gemengde Berichten. 's-Heerenhoek. Gisteren gaf de Handboog-sociëteit «Concordia" alhier haar gewoon jaarlijksch concours naar den vasten vogel, waaraan door 48 schutters van verschillende sociëteiten werd deelgenomen De hoofdvogel, waarop een prijs van f 25 was gesteld, is geschoten door den schutter C. A. Remijn, de le zijvogel, 12,50, door L. De Jonge, de 2e zijvogel door P. Pover, alle drie schutters van «Soranus" van Hein- kenszand de le kal 5 door M. Rijk Pz. van «Con cordia" en de 2e kal door Job v. d. Dries Pzeven eens van «Soranus". Xerseke. De Waterloo collecte heeft hier dit jaar opgebracht ƒ29,05. Gistermorgen is hier een werkman van een in aan bouw zijnde landbouwschuur gevallen, zoodat men hem voor dood wegdroeg. Tot hed. n is hij evewel in leven en heelt men hoop op herstel. Vlissingen. Woensdagavond werd in onze goede stad een bulletin verspreid, dat overal een zekere vreugde verwekte. En geen wonder, want het behelsde niet meer of minder dan «dat Vlissingen nu officieel als aanlegplaats voor de Duitsche booten was aangewezen. Vorst Bismarck had de desbetreffende overeenkomst met de Noord Duitsche Lloyds geteekend 1" Later bleek echter, dat er eene vergissing in 't spel was, en het bulletin te vroeg de wereld was ingezonden. Woensdagavond had de agent der Courant een pakket dier bulletins ontvangen en ze met het oog op het late uur dadelijk verspreid en eerst daarna een gelijk met het pakket gearriveerden brief gelezen. Ongelukkig schreef deze brief juist voor, dat de ball.'tins na ont vangst eener nadere telegraphische mededeeling moesten verzonden worden We zullen onze vreugdebetooning dus nog eenige dagen opschorten. Woensdagnamiddag ontdekte G. Schippers te Veere. dat zijne welgeslotene kist opengebroken was en dat zijne spaarpenningen, ten bedrage van plus minus 100 gulden daaruit verdwenen waren. Dadelijk vermoedde hij, dat zijn neef, zekere Soeters uit Ierseke, niet vreemd aan dit bedrijf kon zijn. Deze toch, sedert een paar dagen door de ouders van den bestolene gastvrij geherbergd, was eenige uren vóór de ontdek king, zonder afscheid genomen te hebben, in de richting van Middelburg vertrokken. Onmiddellijk werd nu de politie aldaar per telephoon van het gebeurde onder richt. De ijverige pogingen om den verdachte opte- sporen hadden evenwel geen gunstig resultaat, want de neef had volgens ingewonnen berichten gelegenheid gevonden zich per spoor naar Antwerpen te begeven. (N. R. Ct.) In het militaire detentiehuis nabij Leiden heeft, volgens de A. Cf, een gevangene een aanval gedaan op een der bewaarders. Door diens geschreeuw om hulp kwamen andere bewaarders spoedig opdagen, doch de opstandeling was zoo in toorn ontstoken, dat men hem niet machtig kon worden. Inmiddels werd de hulp der wacht ingeroepen, waarvan 6 man met ge laden geweer en gevelde bajonet op den woesteling afgingen. Daardoor in het nauw gebracht en geen uit komst meer ziende, maakte hij in wanhoop zich van een mes meester, waarmede hij zich in de borst ernstige wonden toebracht. Dadelijk na een wespensteek moet men de holte eener sleutelpijp rondom den steek zetten en drukken tot het pijn doet. Als men den sleutel wegneemt, zal men zien, dat de steek buiten het gaatje ligt, dat daardoor gemaakt werd en binnen den kring der sleu telpijp. Alle pijn houdt dadelijk op, er komt geen zwelling, en na weinige minuten is het moeilijk de plek weer te vinden waar men gestoken is. Volgens de Amst. Ct. is Maandag de instructie aangevangen tegen Van Ommeren te Amsterdam, die verdacht wordt de bekende opruiende biljetten te hebben aangeplakt. Er zouden echter geen termen zijn om de zaak verder te vervolgen. Het eenvoudigste middel om petroleumlampen uit te blazen is: men neemt een boek of courant, houd die in wat schuine richting boven het glas en blaast er dan terstond tegen, de vlam is zonder gevaar onmiddellijk uit. De rechtbank te Arnhem heeft een knaap van 16 jaren veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, wegens het plukken van seringen. Op 23 Juni vond men buiten de kom der ge meente Zuid-Beierland in eene sloot eene kist, en op den kant een doek, waarin een aantal oude en nieuwe heele en halve centen benevens eenige dubbeltjes. Weldra bleek het de kist te zijn uit de kerk der Christ. Ge- ref. gem., waarin het geld der diaconie bewaard wordt. De dieven, want één man kon moeielijk de zware, goed geslotene kist dragen, zijn door het raam der consi storie binnengeklommen en hebben er zich mede door de kerkdeur verwijderd Ruim 60 hebben zij uit de kist, waarin zij een gat in het deksel gemaakt hebben, medegenomen. Waarschijnlijk hebben de dieven onraad bespeurd en daardoor den doek in de haast laten liggen. De politie doet streng onderzoek. Te Hamburg werd in de succursaal van de Rijks bank een tekort van 200.000 Mark ontdekt. Men ge looft dat twee vreemdelingen, waarschijnlijk Engelschen, die som hebben gestolen. De justitie doet onderzoek. Een schotschrijver van het Amerikaansch blad Sunday democrat had over het particulier leven van een dame uit den deftigen stand te Norwalk een zeer pikant artikel geschreven. Die mijnheer, in een hótel daar ter stede vertoevende, werd ter behandeling van een gewichtige zaak op zekeren dag naar buiten ge roepen. Daar vond hij nog twee andere heeren, en de drie jongelieden hebben toen den familie-bek ladder op een eigenaardige manier gestraft. Zij hebben hem niet afgerost als een hond, maar hem gekleed als pluimdier. Men ontkleedde den man eri terwijl twee der heeren hem stevig vasthielden, smeerde de derde hem met pek in, waarop een sloop met beddeveeren over hem werd uitgestort. Daarop werd hem een ovatie gebracht in den vorm van een concert uit de dierenwereld en daar mee was de strafoefening afgeloopen. Ray Hathaway, zoo heet de schotschrijver, heeft beloofd 't niet meer te zullen doen. De Chicago Tribune weet te verhalen van 400 kisten zoogenaamde kaas, die onlangs in het openbaar verkocht werden voor één Amerikaansche cent, of 2% cent in Nederlandsch geld per pond. Deze productie, voor Engeland bestemd, werd verkregen door de centri fugale beweging, die uit reeds afgeroomde melk nog kostelijk voedsel trekken zou. Te Chicago werden 48 pond van dit kostelijk voedsel voor 37% cent Ned. van de hand gezet. In verband met dit verhaal van de Ch. T. herinneren wij ons een geval, dat zich on langs voordeed in het Hooggerechtshof van Londen. Een Engelschman had eenige honderden ponden Ameri- kaansche kaas ingeslagen tegen X '4 cent Ned. per pond, en beklaagde zich nu, dat de kaas geheel verrot was. De opperrechter had tegen den verkooper niets te zeggen. De kooper, zeide hij, kon wel begrijpen wat hij kocht. (D.) De Duitsche Rijksregeering heeft er van afgezien, eene commissie van deskundigen naar Spanje te zenden, die aldaar de methode van Ferran ter zake van cholera- inenting zou onderzoeken. Gelijk de Berliner Po lit. Nachr. meldt, ligt dit aan het weinige vertrouwen op de wetenschappelijke en practische waarde dier methode. Sedert October 1878 tot het begin van dit jaar zijn door Edison niet minder dan 300 brevetten ge nomen voor nieuwe toepassingen en verbeteringen van de electrische verlichting met gloeilampen. Het aantal Edison-gloeilampen, thans in Amerika in gebruik, bedraagt meer dan 600,000. j Piano's van papier worden thans te Parijs ge maakt. Eene is verkocht aan den hertog van Devonshire. In plaats van hout is de kast van geperst papier, dat gepolijst is; de kleur is crème-wit. De toon van het instrument moet niet sterk, maar week en vol zijn en bovendien lang doorzingen. De brandnetel cultuur, tot verkrijging van groen voeder, neemt in Duitschland toe. Als zoodanig ver bouwend, kan men driemaal per jaar oogsten van 2800 kg. stengels en 1150 kg. bladen van eiken bunder be komen. Ze kan ook als hooi gedroogd worden: dan wordt de voederwaarde met die van roode klaver gelijk gesteld. In Denemarken bezigt men brandnetels met haver als een voordeelig paardenvoeder. Te Liesing bij Weenen had dezer dagen's avonds te 11 uren een treurig ongeluk plaats, waaraan weder om, evenals onlangs bij de ramp op den stoomtramweg in Weenen zelf, dronkenschap van een koetsier schuld heeft. Bij Liesing wordt de spoorbaan door een rijweg gekruist zonder van slagboomen voorzien te zijn. Een omnibus, waarin een gezelschap potverteerders zaten en welks koetsier erg beschonken was, reed, ofschoon de spoortrein in aantocht was, over den rijweg. De locomotief greep het achterste gedeelte van het rijtuig en verpletterde het, terwijl het voorste gedeelte bijna geheel ongedeerd bleef. Van de vijf personen, die achter in het. rijtuig zaten, werd er een gedood; de vier anderen bekwamen ver wondingen, van welke enkelen van ernstigen aard zijn. De overige passagiers, benevens de koetsier en do paarden ontvingen geen letsel. De koetsier is in hech tenis genomen. Goes in 1884. Aan het Verslag van den toestand der gemeente Goes over 1884 ontleenen wij het volgende: De bevolking der gemeente bedroeg op 1 Januari 1884: Mann. Vrouw. Totaal. 3104 3318 6482 Zij vermeerderde gedurende 1884 door Mann. Vrouw. Totaal. Geboorte met 124 113 237 Vestiging 177 238 415 Gezamenlijk 301 351 652 En verminderde door Mann. Vrouw. Totaal. Overlijden met 84 64 148 Vertrek 198 234 432 Gezamenlijk 282 298 580 Het bevolkingscijfer vermeerderde dus met 19 53 72 en bedroeg op 31 December 1884 3123 3431 6554 Het getal der in de gemeente geborenen bedraagt: Mann. Vrouw. Totaal. Levend123 116 239 Levenloos aangegevenen 6 4 10 Te zamen 129 120 249 Het getal huwelijken dat voltrokken werd was 52, als: 49 tusschen jonkmans en jjngedochters. 2 weduwnaars en jongedochters. 1 s weduwen. Het getal overledenen inde gemeente was 151, als 87 m. en 64 vr., dus 1 op ruim 43. Volgens de ter Secretarie gehouden aanteekeningen zijn in den loop des jaars de volgende mutatiën in de bevolking, wat vestiging en vertrek aangaat, voor gevallen. Er hebben zich in de gemeente gevestigd: Uit eene andere gemeente der provincie 264 t der overige gemeenten van het Rijk 133 de koloniën van den Staat4 den vreemde5 Er zijn ambtshalve ingeschreven9 Te zamen 415 Er zijn uit de gemeente vertrokken: Naar eene andere gemeente der provincie 222 der overige gemeenten van het Rijk 189 de koloniën van den Staat1 den vreemde12 Er zijn ambtshalve ingeschreven9 Te zamen 433 Volgens de kiezerslijsten, was het aantal kiezers in 'deze gemeente voor leden van de Tweede Kamer259 de Provinciale Staten259 den Gemeenteraad419 Het getal kiezers in het hoofdkiesdistrict Goes bedroeg voor leden der Tweede Kamer2741 der Provinciale Staten1280 Er werden twee verkiezingen gehouden, als een voor de Tweede Kamer en een voor den gemeenteraad. In het personeel van den Baad hadden de volgende mutatiën plaats. De heeren jhr. M. J. De Marees Van Swinderen en C. E. Massee, die hun ontslag genomen hadden, werden vervangen door de heeren jhr. A. N. F. Flugi Van Aspermont en C. L. M. Lambrechtsen. De heer J. Steketee overleed den 13 November 1884. De verkiezing ter zijner vervanging had in 1885 plaats. In het college van dagelijksch bestuur werd de heer jhr. M. J. De Marees Van Swinderen vervangen door den heer J. J. Ramondt, die in de vergadering van 19 Mei 1884 werd benoemd tot wethouder met 7 stemmen tegen 4 op jhr. mr. J. W. C. De Jonge Van Ellemeet. De heer J. J. Ochtman, die aan de beurt van af treding als wethouder was, werd in de vergadering van 2 September 1884 als zoodanig herbenoemd met 8 stemmen (1 briefje in blanco). In 1883 waren de verordeningentegen wier over treding straf is bedreigd, aan de gewone vijfjaarlijksche herziening onderworpen, in verschillende Raadsverga deringen vastgesteld, en aan Gedeputeerde Staten in afschrift medegedeeld doch aan het einde van dat jaar was geen enkel bericht van ontvangst ingekomen, zoodat ook geene afkondiging kon plaatshebben. Dit had echter in 1884 plaats, en werden de herziene verordeningen dan ook achtereenvolgens afgekondigd. Reeds meermalen was er over geklaagd, dat in de vigeerende voorschriften betreffende de heffing van kadegeld eenige uitdrukkingen voorkwamen, die zoo wel met het oog op de wet. als tengevolge van ver anderde omstandigheden onduidelijk waren. Bovendien waren geene bepalingen aanwezig voor het laten liggen van ladingen of van boomen. althans was er van retributie daarvoor geen sprake. Dit alles noopte tot de vast stelling van nieuwe verordeningen op de heffing en invordering van een kade- of leggeld De afkondiging had den 8 October 1884 plaats. Door de invoering eener nieuwe regeling van het lager onderwijs was de «Verordening, regelende de benoeming en den werkkring der commissie van bij stand voor de gemeentelijke naai en breischool", ver ouderd. Eene nieuwe, onder den titel van «Verorde ning, regelende de benoeming en den werkkring der commissie van bijstand voor het onderwijs in de hand werken", werd nadat zij de instemming van de school- autoriteiten had erlangd, door den raad in zijne ver gadering van 29 Juli 1884 vastgesteld. Met de invoering der nieuwe voorschriften voor de heffing van een leggeld was het te voorzien, dat de werkzaamheden en de verantwoording van den binnen- havenmeester zeer zouden vermeerderen. Indien dit mocht blijken waar te zijn, was het noodig, dien ambtenaar een adsistent ter zijde te stellen. De raad deelde dit gevoelen en besloot in zijne vergadering van 29 Juli 1884, dat een adsistent-binnenhavenmee- ster zou worden aangesteld op eene jaarwedde van honderd gulden, met opdracht der benoeming aan B. en W. De instructie van den binnenhavenmeester werd gewijzigd en daarin ook bepalingen voor den adsistent opgenomen. De gemeenteraad hield 16 openbare en 5 beslotene vergaderingen, waarin verschillende onderwerpen van belang behandeld werden. Het college van dagelijksch bestuur hield 53 ver gaderingen, waarvan notulen werden opgemaakt. Ten behoeve der boekerij werden op eene verkooping van de bibliotheek van wijlen den heer mr. C. P. Lenshoek, ia leven burgemeester van Wolfertsdijk, eenige belangrijke werkjes, betrekking hebbende op deze gemeente, aangekocht, waaronder: o. 14 jaar gangen van Zeelands Kronyck, Almanak voor de jaren 17781792; b. Historisch Dagblad van Zeeland; c. Kort verhaal van de plechtigheden te Goes den 22 Maart 1777 (dit laatste in manuscript). Voorts werden ten geschenke ontvangen a. Catalogus der koloniale afdeeling van de internationale tentoon stelling te Amsterdam in 1883; b. Supplement op den catalogus der bibliotheek van Alkmaar; c. Dic tionaire nobilaire de A. A. Vosterman Van Oyen d. Bedenkingen tegen het wetsontwerp omtrent den accijns op de suiker door M. H. lleybroeke. Inventaris van het oud-archief te Middelburg, 12171581 f. H. J. Buddingh, Leven en arbeid door J. H. Gunning Jr. g. Eerste vervolg van den Nieuwen Catalogus der provinciale biblotheekh. Verslag van de aanwinsten der Koninklijke bibliotheek over 1883 i. Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven over 1883 k. Statistiek der philantropische Spaar- en Leenbanken in Nederland over 188082. De rekening der geldmiddelen over 1883 werd door den raad in zijne vergadering van 19 September 1884 voorloopig vastgesteld in ontvang op102810,66 in uitgaaf op 100648,78% en dus met een saldo van 2161,87% Zij werd door Ged. Staten bij hun besluit van 13 Februari 1885 no. 2 definitief gesloten in ontvang op102810,66 in uitgaaf op100500,57% en dus met een saldo van 2310,08% De begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 1885 werd door den raad vastgesteld in zijne ver gadering van 24 October 1884 in ontvang en uitgaaf op 97950,33 Zij erlangde de vereischte goedkeuring van Gedeputeerde Staten bij hun besluit van 24 December 1884 no. 83. Niet onvermeld mag blijven dat het Burgerlijk Arm bestuur weder f 700 bijdroeg in de kosten der verpleging van arme krankzinnigen, welke som bij raadsbesluit van 29 Januari 1885 met dankbetuiging werd aanvaard. Ook moet vermeld worden dat de termijn voor welke concessie was verleend tot heffing van Sas- en Havengeld met 31 December eindigde. Bij hét ontwei pen van nieuwe bepalingen kwam het voor, dat ook die inrichtingen konden getroffen worden, welke zonder te dienen tot vervoer van goederen of personen, bestendig in de haven aanwezig zijn en gebezigd worden tot zoogenaamde drijvende pakhuizen. Een matig liggeld werd in het tarief opgenomen. Naar aanleiding eener opmerking van Ged. Staten omtrent de vermeerderde ontvangsten der gemeente, tengevolge waarvan de gestelde borgtocht van den ge meente-ontvanger niet meer voldoende werd geacht, nam de raad, in zijne vergadering van den 19 Mei 1884 een besluit tot verhooging van dien borgtocht met een bedrag van ƒ800 nominale inschrijving op het Grootboek der 2% pet. Nationale Schuld, aan welk besluit door den titularis werd voldaan, waardoor de gemelde borgtocht thans groot is ƒ15800 aan meer genoemde inschrijving. De jaarwedde van den Marktmeester werd bij be sluit van 3 October 1884 no. V verhoogd met ƒ70 en dus gebracht op ƒ150, terwijl bij hetzelfde besluit werd bepaald dat voor het ophalen van het marktgeld zou worden betaald eene som van ƒ15 's jaars, met machtiging op ons college om laatstgenoemde som reeds over het loopende jaar uit te keeren. De jaarwedde van den keurmeester van het vleesch enz. werd bij de begrooting voor 1885 met 25 ver hoogd. (Wordt vervolgd.) Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkochtafsteeksel eerste soort a 7 en 8 tweede a 4 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Dhr. Rooseboom is toegelaten. De discussie is voortgezet over het ont werp tot wijziging der bepalingen van de gemeente wet betreffende het plaatselijk belastingstelsel. Na verdediging door den Minister van Financiën werd het ontwerp bestreden door dhr. Bahlmann, Buma en Gleicliman, terwijl dhr. Van Baar, Godin De Beaufort en De Ranitz geneigd waren er voor te stemmen. Er is een amendement voorgesteld op art. 1 om de uit- keering aan de gemeenten te fizeeren op 4/5 dtr per- soneele belasting en der rijksopcenten, gemiddeld over de laatste drie jaren. Maandag voortzetting. 's Gravenliage. Benoemd tot burgemeester van Vlis singen de heer A. H. J. Diemont. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 26 Juni 1885. UUB. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. s| 13 -- a -*» siS Z00 'ö-S.1 s morgens 8 763 Noord. Betrokken. 17 s midd. 12% 763 19 s avonds 5 763 17.5 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Een depressie met een barometerstand van onge veer 760 m.M. in 't centrum, bevindt zich vrij nabij en Zuid-Oostwaarts van ons. Een centrum van hoogen druk bevindt zieh ver van ons Westwaarts. Ar-i -rW f Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uurGroningen 0.5 m.M. boven Helder. Hedenochtend acht uurHelder 1.3 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een 't verschil werd grooter. Barometerstand te Utrecht om halfeen: 764.4 m.M. Verwachting: Krimpende wind, veranderlijk wèer. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 1 Juli Wemeldinge, dokterswoning. Gemeentebestuur. 1 Ierseke, school, I. Hage. 1 Kapelle, onderhoudswerken, Best. Willem Anna polder. 4 St. Filipsland, woonhuis enz A. Le Clercq, Kruininge. 15 Ierseke, gemeentewerken, I. Hage. 16 Borsele, oeververdediging, Watersch. Ellewoudsdijk en Borsele. 16 Borsele, onderhoudswerken, Watersch. Ellewoudsdijk en Borsele. Afloop Aanbestedingen en Yerkoopingen. Bij de gisteren te Heinkenvzand ten overstaan van Notaris Pilaar gehouden verkooping van een hoefje met land is 1 H.A. 2 A. 10 c.A. bouwland in den Noordland-polder gekocht voor ƒ630 per HA. door wed. M. Vermue aldaar; 73 A.80 c.A. bouwland ia

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2