1885. N°. 74. Donderdag 25 Juni. 72ste jaargang. GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend.' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 24 Juni 1885. Z. M. de Koning zoo schrijft men onder meer uit Königswart aan het Dagblad is nu vijf dagen hier en is blijkbaar uiterst ingenomen met de een voudige, maar aan natuurschoon zoo rijke badplaats. Den 16en kwamen 11. M. en de Kroonprinses met een extra-trein uit Tüplitz aan. De Koning wachtte de Zijnen aan het station af, in gezelschap van den eigenaar der heerlijkheid vKünigswart", prins Paul Metternich, die zijne equipage ter beschikking van H. M. had aangeboden. Het is nog niet bepaald, wanneer HH. MM. zullen vertrekken. 's-Gravenhage. Z. M. heeft benoemd tot Commis saris des Konings in de provincie Drente, de Oud- minister Pijnacker Hordijk. Bij K. B. zijn benoemd tot dijkgr. van den Borne- polder, J. Woutersen tot voorz. van het bestuur van het waterschap van de Nol tusschen den Kouden- en den Lovepolder, P Scheele Janszoontot plaatsv. dijkgr. van den Oranjepolder, A. Koddetot voorz. van het best. der waterkeering van het calamiteuse waters. Scherpenisse, A. Hartog Sz.tot voorz. van het best. der waterk. van den calamiteusen Annapolder, P. H. Van Listot dijkgr. van het wat. Ooster Zwake, J. Zandee; tot plaatsverv. dijkgr. van den Willem Adri- aanpolder, L. Van Oeverentot dijkgr. van het wat. Krnininem. P. Nieuwenhuyse; tot dijkgr. van den Noord Kiaaijertpold. r, J. De Jager; tot plaatsverv. dijkgr. van oen Egbert Petruspoldei, H. Van Strien tot gezw. van den Wilhelminapolder, P K. Van Daalen tot dijk graaf van den Kleine Stellepolder, V. N. Voerman. Voor het notarifeele staatsexamen, hetwelk zal worden gehouden te 's-Hage en aanvang nemen op 4 Juli a. s., hebben zich aangemeld 372 aspiranten, waarvanvoor het le gedeelte 142, le en 2e d*. 30, le, 2e en 3e d°. 8, 2e d°. 34, 2e en 3e d°. 63, en 3e d°. 95. Bij het examen voor milicien-opzichter bij het corps genie-troepen zijn van de 9 aspiranten 3 geslaagd, waaronder ook P. Glas, oud-leerling der B. A. School en ambachtsschool te Goes. Tot een her-examen na afloop van de groote zomer-vacantie aan de K M. Academie te Breda wordt O. a. toegelatenvan "net wapen der artillerie hier te lande de cadet H. J. Hannink. Het overgangs-examen der cadetten van het 3a studie jaar is thans afgeloopen. De uitslag hiervan is, dat van de 68 cadetten van dat jaar 51 aan hpt examen hebben voldaan en alzoo in het 4e studiejaar over gaan; 16 in sommige vakken na-examen moeten doen, en 1 andermaal den cursus van het 3e studiejaar moet volgen. Volgens het Vad. is de Minister van Financiën voornemens het onderwerp der consignatiën bij afzon derlijke wet te regelen. De Minister van Justitie heeft de Procureurs- Generaal bij de gerechtshoven uitgenoodigd te willen bevorderen, dat voortaan van elke in kracht van gewijsde gegane veroordeeling wegens overtreding van eene strafbepaling der gewijzigde drankwet, met uit zondering van die van art. 23, en van elke ontzetting van het beroep, ingevolge het laatste lid van art. 19 uitgesproken, door den betrokken ambtenaar van het Openbaar Ministerie mededeeling worde gedaan aan Burgemeester en Wethouders van de woonplaats van den veroordeelde. Bekendheid met de veroordeeling is voor Burgemee ster en Wethouders onmisbaar om art. 3 no. 4 der Drankwet behoorlijk in acht te kunnen nemen. In de a. s. Zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland zullen, behalve het onderzoek der geloofsbrieven van het onlangs in het kiesdistrict Mid delburg gekozen lid dr. J. Van der Beke Callenfels, de volgende zaken behandeld worden. Het Algemeen Reglement voor de polders of water schappen in Zeeland heeft af en toe tot moeielijkheden aanleiding gegeven; Gedeputeerde Staten stellen daarom verschillende wijzigingen voor. De voornaamste daar van betreffen de artikelen 42, 103 en 104, regelende de stembevoegdheid, de vaststelling van den polder legger en de omstelling van het dijkgeschot. Het onderhoud van eene waterleiding, welke door het waterschap Groot en Klein Zuiddiepe loopt, en hetwelk onder toezicht van den dijkgraaf van den Magdalenapolder geschiedt, gaf tot bezwaren aanleiding. Gedep. Staten stellen daarom eene wijziging van het bijzonder reglement op bet beheer der uitwatering van de vereenigde polders der sluis tegen den Magdalena polder voor, hoofdzakelijk ten doel hebbende, de wijze te regelen, waarop de kosten van het onderhoud der bedoelde waterleiding zullen worden gedragen. Het bestuur der vereeniging »Da Ambachtsschool te Goes" vraagt van <le provincie opnieuw subsidie, thans tot een bedrag van f 900. In hun advies wijzen Gedep. Staten erop, dat de vereeniging eene smederij zal in richten: dat de kosten der inrichting worden gedekt door leening; dat de gemeente en het burgerlijk aim- bestuur jaarlijks f600 en f300 toestaan dat desniet temin, bij een provinciaal subsidie van f900, toch nog f239 jaarlijks ongedekt zal blijven, waarin de vereeni ging moet voorziendat zich voor het smeden vijf leerlingen aanmeldden, van welke twee buiten Goes wonen; dat het onderwijs in het timmeren eveneens met weinig leerlingen begon, doch thans aan ruim twintig gegeven wordt, van welke onderscheidene uit omliggende gemeentendat geen schoolgeld geheven wordt. Gedeputeerde Staten stellen voor, aan de ver eeniging voor vijf jaren 4886 tot en met 1890 jaarlijks f 900 te verleenen, onder voorwaarde, dat jaarlijks een verslag worde overgelegd, dat de gemeente en het burg. armbestuur minstens f 600 en f 300 bij dragen, en dat, ingeval geen onderricht in het smeden mocht worden gegeven, het provinciaal subsidie zal verminderen tot f 600, zullende alsdan door de ge meente en het armbestuur tenminste f400 en f200 moeten worden bijgedragen. De archivaris der provincie, de heer J. P. Van Visvliet, die f800 van de provincie en f400 van het rijk geniet, is tevens griffier van den polder Walche ren. Hij is echter bereid zijne betrekking bij den polder Walcheren nederteleggen, wanneer hem dit uit een geldelijk oogpunt mogelijk zal zijn gemaakthij kan dan al zijn tijd en al zijne krachten aan het archief bestedqp, hetgeen zeer gewenscht zou zijn. Gedep. Staten stellen daarom, ook met het oog op de persoonlijkheid van den titularis en de jaarwedden der aichivarissen in de andere provinciën, voor, den heer Van Visvliet met ingang van 1 Januari 4886 eene personeele toelage van f 800 's jaars te verstrekken. De door Gedep. Staten opgemaakte en door de Re kenkamer accoord bevondene rekening der enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 4886 sluit in ontvang met f 456,638,78 in uitgaaf met f 424,914,55. alzoo met een goed slot van f31,727,23 en wordt ter vaststelling aangeboden. In de provinciale begrooting voor 4884 was eene geldleening van f 52000 uitgetrokken tot het verlee nen van rentelooze voorschotten voor verbetering of aanleg van wegen. Daar deze som uit de gewone in komsten kan gevonden worden, behoeft deze leening niet gesloten te worden, en kan de daarvoor geraamde post vervallen; Gedep. Staten doen daartoe het voorstel. Ten slotte worden door Gedep. Staten aangeboden de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur van Zeeland, voor zooveel het rijksbestuur is, voor 4886, bedragende f62,407 de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van Zeeland, voor 4886, be dragende in ontvang en uitgaaf f358,817,49, met een post van f24,387,49 voor onvoorziene uitgaven; een voorstel om aan den Koning voortedragen de heffing van 32 opcenten op de grond- en 24 op de personeele belasting, evenals over het loopende jaar geschiedt. De heer J. H. Bakhuis, civiel-ingenieur, zal eerstdaags naar Panama vertrekken, waar hij gedu rende drie jaren voor de aannemers Van Hattum werkzaam zal zijn. »De redevoeringen van dan heer Keuchenius waren, zooals gewoonlijklangdradig, overvloeiende van geleerdheid, die bij de zaak niet te pas kwam, en buiten de orde. Het geduld van den voorzitter, zoowel als dat der vergadering, werd ook gisteren door dien spreker op een zware proef gesteld". Deze woorden, genomen uit de beschouwingen van De Tijd aangaande de discussie over de Staatsloterij, toonen aan, dat het niet de liberalen alleen zijn, die zich ergeren over de wijze, waarop de heer Keuchenius den nationalen tijd vermorst, den voorzitter het leven zuur maakt, en zijn medeleden verveelt. {Vad.) Zijn wij goed ingelicht dan wordt thans tusschen de Nedei landsche en Britsche regeeringen onderhandeld over het beramen van maatregelen tot het tegengaan van den handel in meisjes. (R. JV) Heinkcnszand. A. s. Maandag hoopt men hier den dag te herdenkenwaarop de Weleerw, heer P. Aenstoots zijn 25jarige ambtsvervulling als pastoor alhier zal vieren. Reeds worden vele toebereidselen voor het feest gemaakt, dat ook door muziek en vuurwerk zal worden opgeluisterd. Men schrijft uit Rotterdam aan het 7/61. Eene recht geheimzinnige geschiedenis is het ge beurde met het stoomschip sChristianborg". Dit schip, toebehoorende aan eene Deensche reederij, met eene lading granen aan boord, bestemd voor Dordrecht, heeft, naar men zegt, in de Oostzee eene Duitsche stoomboot in den grond gevaren. Dat de eigenaars deswege om schadevergoeding worden aangesproken, is xeer natuurlijk; dat een Nederlandsch rechter ver gunning geeft om op het schip, terwijl het zich op ons grondgebied bevindt, conservatoir arrest te leggen, laat zich misschien verdedigen, ofschoon reeds dit zon derling ismaai dat, zooals geschied is, Nederlandsche oorlogsscheper, uitgezonden worden om het schip, als het mocht trachten te ontkomen, aantehouden, en dat het, nadat de deurwaarder beslag heeft gelegd, wordt bewaakt door eene Nederlandsche oorlogsbarkas, zie, dit zijn zeer zonderlinge dingen Men zou zeggen, dat met eene aanvaring van een Duitsch schip door een Deensch, op eene zee, die niet tot ons grondgebied behoort; ons land hoegenaamd niets te maken heeft. De eisch van schadevergoeding, die de Duitsche reederij kan instellen tegen de eigenaars van het Deensche schip, is eene geheel particuliere zaak, en die eisch moet worden aangebracht bij den Deenschen rechter, niet bij den Nederlandschen. Hoe komt dan in 's lieven hemels naam onze marine daarbij betrokken De marine-autoriteiten te Hellevoet zullen wel gehandeld hebben op last uit Den Haag, maar hoe kwam de Minister van Marine er toe, de Neder landsche Marine voor dergelijke diensten te bezigen Wij gissen, dat de Duitsche reederij de hulp der diplomatie had ingeroepen, en dat onze Minister van Buitenlandsche Zaken daarop wat al te bereidvaardig is geweest om voor particuliere belangen de hulp te requireeren ven onze marine. Maar dit is slechts eene gissing en het is zeer wenschelijk dat de zaak worde opgehelderd. De zending van een Nederlandschen geneeskundige Daar Spanje ter bestudeering der uitkomsten van de inentings-methode van Ferran maakt thans bij de Re geering een punt van overweging uit. RN.bl.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is het debat voortgezet over de conclusie der commissie, in wier handen was gesteld het adres der Vlissingsche Kamer van Koop handel betreffende de Maatschappij »de Schelde." Bij dit debat zeide o. a. de heer Pompe Van Meer- dervoort dat de conclusie der commissie tengevolge kan hebben, dat aan de Mpij. »De Schelde" door de regeering meerdere werken worden opgedragen, maar de Kamer beslist dat zelf niet. De Vlissingsche Kamer van Koophandel heeft zich tot de Kamer gewend, om twee redenen; omdat de regeering een moreele ver plichting niet is nagekomen en omdat de bloei der industrie bedreigd wordt. Ligt het nu binnen de be voegdheid der Kamer zich die grieven aantetrekken De Kamer kan dan op een verkeerden weg komen, maar, neemt zij deze conclusie aan, dan heeft zij dat vermeden. Zij laat aan de regeering over nader in overweging te nemen, in hoever 's lands belang vordert, dat zij vasthoudt aan de stelling, op grond waarvan zij haar houding verdedigt. Het is toch de vraag, of het argu ment eenige waarde heeft, dat het opdragen van wer ken aan fabrieken, buiten de lijn der defensie, is tegen 's lands belang. Voor vredestijd is dit volkomen onjuist, men zou dan alle ondernemingen en ook den veestapel en den landbouw binnen die lijn moeten brengen, want liggen zij daarbuiten dan kunnen alle producten van nijverheid en landbouw den vijand van nut worden. Met een scheepswerf is het geheel hetzelfde, en op die ongerijmdheid der regeering wijst de conclusie. De heer Van Kerkwijk hield tegenover den minister vol, dat dr eerste stappen tot oprichting der fabriek wel degelijk van de Regeering zijn uitgegaan en wijst er voorts op, dat de quae3tie van de linie van defensie eerst later is te berde gebracht als argument om de fabriek uittesluiten. Terwijl het in 1874 werd voorge steld, als zou de fabriek ongeveer gelijk met de andere behandeld worden, geeft men haar in den Iaatsten tijd de kleine reparaties, als aan een hulpkleermakertje, die men een knoop aan zijn broek laat zetten, om bij zijn collega een nieuwe jas en pantalon te bestellen. Spr. stelde vervolgens in het licht, tot hoe groote kosten het leiden moet, als men de Mpij. onmogelijk maakt, en hoe dwaas een politiek is, die dure werken in 't leven roept (tot een waarde van ƒ24.000,000) om er dan toe mede te werken ze onvruchtbaar te maken. De Regeering moet al doen, wat in haar ver mogen is om de werken te Vlissingen in 's lands belang tot ontwikkeling te brengen, zooals ook door de goede trouw gevorderd wordt. De heer Keuchenius wees erop, dat de regeering zich niet heeft gehouden aan de bedoelingen, waar mee zij die werken heeft aangelegd en in 't leven ge roepen. De Mpij. »De Schelde" is achtergesteld bij de andere maatschappijen, ofschoon de regeering haar oplichting heeft uitgelokt. Spr. betwistte, dat die ach terstelling haar grond zou kunnen vinden in te hooge inschrijvingssommen van den kant der mpij. »De Schelde" Het is providentieel, dat het juist deze re geering is, die de ontbinding van het erfpachtscontract uitlokt, waarvan de geheele provincie Zeeland de schadelijke gevolgen zal ondervinden, aan wier hoofd zij geroepen heeft een man, wiens naam zeker in staat is herinneringen aan de oud-vaderlandsche goede trouw bij haar wakker te roepen. Spr. doet een beroep op de goede trouw, te meer op dezen dag, waarop Graaf Floris V, «der keerlen God", zijn intocht doet in de stad der wijsheid. Ten slotte werd de conclusie der commissie aan genomen met 44 tegen 43 stemmen, door een amen dement-Mees aldus gewijzigd, dat de Regeering wordt uitgenoodigd om te overwegen in hoeverre het lands belang toelaat de levering van werken op te dragen aan fabrieken buiten de linie van defensie. Kerkelijke Zaken en Onderwiis. Bedankt voor Oudelande door ds. M. C. J. Wanrooi, te Nieuwland. Ds. D. Snijder te Bodegrave heeft voor het be roep bij de Ev. Luthersche gemeente te Middelburg bedankt. Ds. W. Cannenburg Van Ingen te Urmond heeft voor het beroep naar Nieuwvliet bedankt. Het classicaal bestuur van Zieriksee heeft den heer Westrik (voor een goed halfjaar als proponent te Oud-Vosmeer bevestigd) wegens hoogst onzedelijken en onchristelijken wandel, voor drie maanden in de uitoefening zijner bediening geschorst met verlies der helft van zijn tractement. Dit ber icht ontleenen wij thans aan De Standaard. Ofschoon ook wij reeds eenigen tijd geleden dit be richt ontvingen, namen wij het niet op, omdat toen niet gemeld werd de reden, waarom dhr. W. was geschorst. Te Leeuwarden hebben zich 4 56 adspiranten voor de hoofdakte aangemeld, nl., 454 mann. en 5 vrouw, candidaten. Aan het dezer dagen uitgekomen kort verslag van den staat der Onderwijzers-weduwenbeurs in Zealand over 4884 is het volgende ontleend: Het getal leden is met 3 verminderd en bedraagt nu 432. In den loop van 'tjaar hebben nog 4 leden bedankt; wat vreemd mag schijnen met'toog op de aanzienlijke uitkeering aan de weduwen in verhouding tot de jaarlijksche contributie. Immers, gelukkiger dan vele harer zusters, bijv. de Friesche Weduwenbeurs, bezit de Zeeuwsche het aanzienlijke vaste kapitaal van ƒ48.000 inschrijving 2% pet. W. S.terwijl de contributie voor de nieuwe toetreders ƒ40 bedraagt, voor de oudere leden nog minder, om hunne weduwen eene jaarlijksche uitkeering van ƒ400 te verzekeren. Bij meer algemeene toetreding zou het fonds zich zelf kunnen helpen nü wordt het gelukkig gesteund door de provincie, die alle jaren zooveel subsidie geeft, dat aan de betrekkingen der oudere leden het volle bedrag van ƒ400 kan uitgekeerd worden. De mmdere toe treding van nieuwe leden maakt dat de weduwen van hen, die na 65 zijn toegetreden, ook een minder jaar geld genieten het gepass. jaar bijv. f 73.50, dit jaar ƒ72.40. Het getal weduwen bedraagt thans 40, dat is éen minder dan in het afgeloopen jaar. Door de gen. 132 (428) leden wordt gecontribueerd 933 de renten van 't vaste kapitaal bedragen ƒ2178; alzoo geza menlijke vermoedelijke ontvangsten voor 1885 ƒ3116; terwijl de uitgaven ƒ4123.40 zullen bedragen. Voor de tekortkomende 4007.40 bijna gelijk aan het tekort van 't vorige jaar is subsidie aange vraagdd. i. ƒ27 60 voor ieder van 36 weduwen om haar pensioen tot ƒ400 aan te vullen. Uit onze Koloniën. De Atjeh-berichten zijn niet opwekkend. Er ge beuren nog voortdurend kleine ongelukken op plaatsen, omtrent welke men het oneens kan zijn, of zij binnen of buiten den kring der versterkingen liggen; een kleine troep verhuizende soldaten, achter welke aan, zes of zeven gewapenden ter bescherming loopen, wordt opeens besprongen door vijanden, die er blindelings op in hakken, vrouwen en kinderen wonden en verdwijnen. Midden in Kotta-Radja beproeft men straffeloos vier paarden te gelijk te stelen. Achter struiken en stammen, in de opengehakte omgeving schuilen vijandelijke schutters; telefoonpalen liggen op zekeren morgen omver over de trambaan; sommige posten in de defensielijn worden erg beschoten; in éen woord, het blijft de vraag, of het binnen de defensielijn ooit geheel veilig worden zal, tegen verraderlijke aanvallen. Voor Juli wordt geen verlof gegeven, de officiersgezinnen te doen overkomen. Het gevolg der afsluiting aan de landzijde doet zich reeds gevoelen in geweldig dure prijzen voor die artikelen van dagelijksch gebruik, die iedere stad van de boeren in den omtrek krijgt. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a veroordeeld: C. M., 22 j. te Wissekeike en P. V. d. B., 48 j. te ICortgene, wegens diefstal, ieder tot 8 dagen eek

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1