1885. N°. 72. Zaterdag 20 Juni. 728le jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend: Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 30 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 1» Juni 1885. In de gisteren gehouden vergadering van het departement «Goes" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd o. a. behandeld eene missive van de commissie der schoolspaarbank, waarin deze mede deelde, dat zij door het bedanken van verschillende leden thans slechts uit drie personen bestond, op wie nu al de werkzaamheden rustten, en waarom zij ver zocht, dat het departement bf nieuwe leden der com missie zou benoemen bf de schoolspaarbank zou op heffen. Aangezien door nog vele kinderen gelden in de schoolspaarbank worden ingebracht, meende men niet tot opheffing der instelling te mogen overgaan, en verscheidene leden verklaarden zich dan ook bereid deel der commissie van beheer uittemaken, waardoor dus voorloopig de schoolspaarbank blijft bestaan. In de plaats van de heeren dr. A. W. Van Campen en G. J. Van der Poll, die als leden van het bestuur hun ontslag hadden ingediend, werden als zoodanig gekozen de heeren J. P. S. Jonquière en D. Hildernisse, terwijl de heer L. M. Van Campen, die aan de beurt van aftreding was, als bestuurslid werd herkozen. Aan het einde der vergadering sprak dr. Van Campen zijn dank uit aan de leden voor de medewerking, die hij hunnerzijds had ondervonden tijdens zijn voorzitter schap, terwijl de heer J. Fransen Van de Putte namens de leden den afgetreden voorzitter hulde bracht voor hetgeen onder zijn bestuur door het departement Goes was tot stand gebracht. De gisteren in deze gemeente gehouden collecte ten voordeele van het fonds voor den gewapenden dienst heeft opgebracht 44,93. Te Tolen bracht de collecte op ƒ19,06. Ellewoudsdijk. Bij de opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad bleek dat niemand de volstrekte meerderheid had verkregen, en er eene herstemming moet plaatshebben tusschen de heeren Dirk Meulenberg, die 7 stemmen verkreeg en Matthijs Mol en Paulus Geene, die ieder 5 stemmen bekwamen. Deze herstemming is bepaald op Woensdag 1 Juli a. s. Krulninge. Nauwelijks uitgerust van de landbouw- feesten, die wij te Tolen bijwoonden, wacht ons weer een ander feest in het onderdeel dezer gemeente, Hans- weerd. De Bisschop van Haarlem namelijk zal daar a. s. Zondag het heilige vormsel toedienen; vele fees telijkheden worden daarvoor op het getouw gezet, men richt eerebogen op en versiert kerk en woningen met groen en bloemeneene eerewacht te paard zal Zijn hoogeerw. aan den trein, die te 12.57 uren te Vlake aankomt, afhalen en naar Hansweerd geleiden, waartoe paarden en ruiters reeds worden geoefend. De burge meester onzer gemeente en die van Schore schijnen Damens het kerkbestuur uitgenoodigd te zijn de plech tigheid in de kerk bijtewonennaar ik verneem zullen zij van die invitatie gebruik maken. Een groote toe vloed van belangstellenden en nieuwsgierigen wordt te Hansweerd gewacht. Wemeldinge. Met zekerheid kan thans gemeld wor den, dat het zangersfeest op 2 Juli a. s., dank zij den financiëelen steun van alle welgezinde Wemeldingers, zal doorgaan. Door verscheidene zanggezelschappen uit Zuid-Beveland en Walcheren, die al lang hunne sporen verdiend hebben, is medewerking toegezegd; de lom merrijke boomweide van onzen Burgemeester biedt eene bijzonder geschikte gelegenheid, en, houdt het weer zich goed, dan durven wij allen beminnaars van den zang een genotvollen namiddag voorspellen. Door onze zangvereeniging, die in dezen het initiatief nam, zullen herinneringsmedailles worden uitgereikt. Tolen. Onder een hevigen wind en regen werden Woensdag de verschillende prachtexemplaren van vee op het tentoonstellingsterrein gebracht. Een zware taak rustte op de commissie van keuring, door en door nat hunne aanteekeningen als natte vaagdoeken meesleurende, want zelfs in de flinkste tenten was geen droog plaatsje te krijgen, daar tegen zulke regen buien niets bestand is. De keuring, welke anders on geveer te 12 uren afgeloopen is, was eerst te 2 uren gereed. Het publiek, dat het terrein bezocht, was zeer gering. Het vee verliet reeds vroeger het terrein dan bepaald was wegens het vreeselijk slechte weêr. Er waren 53 stuks paarden, 74 stuks hoornvee, 20 scha pen, 3 geiten, 4 varkens, 2 verzamelingen pluim gedierte en 1 kalkoenverder kippen, werktuigen, paardentuig, hoefbeslag, boter en verschillende stuks vee, en werktuigen ter opluistering ingezonden. Eene volledige bespanning van de artillerie was mede ter bezichtiging gesteld. De stafmuziek van het 3e regiment infanterie uit Bergen-op-Zoom deed eene wandeling door de gemeente en begaf zich naar het feestterrein. De bekroningen, voor zoover uitgereikt, vielen alle ten deel aan bewoners van het eiland Tolen. Te 4 uren begon de gemeenschappelijke maaltijd en genoemd muziekgezelschap liet zich daarna hooren in de school, in plaats van op het versierde marktplein. De ofliciëele toosten aan het diner waren de volgende: op den Koning, op diens vertegenwoordiger, op de Gedeputeerde Staten, op Tolen, op de Toolsche schoonen en op de pers. Verder de gewone bij dergelijke ge legenheden gebruikelijke toespraken. Het feest werd besloten met muziekuitvoeringen op verschillende In zijn antwoord op het verslag over het ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Stoom vaartmaatschappij «Zeeland" zegt de Minister van Waterstaat, dat ook hij meent dat van de overeenkomst gunstige gevolgen voor het handelsverkeer kunnen ge wacht worden en dat de nieuwe verbinding voor de Staatsspoorwegen niet onaanzienlijke geldelijke baten kan afwerpen. Of op soortgelijke wijze het verkeer tusschen Harlingen en Engeland ware te bevorderen, is ook volgens hem zeer te betwijfelen. De Minister verzekert dat door de sluiting der tegen woordige overeenkomst de Regeering derhalve voor de aanstaande onderhandelingen als het contract van 1876 zal zijn afgeloopen, geene wapenen uit handen gegeven heeft. Op de vraag gedaan of de voorgestelde verbetering van de haven van Vlissingen onmisbaar is en of vol doende zekerheid bestaat, dat de opgegeven kosten van dat werk ter somma van p. m. 310.000 niet zullen worden overschreden, antwoordt de Minister dat de buitenhaven voor Vlissingen naar het gevoelen van deskundigen in haren tegenwoordigen toestand inder daad niet voldoende is ingericht, om daarin nevens den nachtdienst den ontworpen dagdienst te ex- ploiteerendat de maatschappij «De Schelde" zich voorloopig bereid heeft verklaard, de noodige werken tot het verkrijgen van meer ligplaatsen tegen 309,500 uit te voeren. Aan eene zeer belangrijke toeneming van het verkeer in het algemeen, zoowel van de post als van personen en goederen, kan naar 't gevoelen van den Minister bij de instelling van den dagdienst redelijker wijze niet getwijfeld worden. Door den minister is aan het voornemen der Duit- sche Regeering om de door haar te subsidieeren stoomvaartlijnen op Oost-Azië en Australië eene der westelijke havens van het Continent te laten aandoen, van den aanvang af bijzonder de aandacht gewijd. Van Regeeringswege is zorg gedragen dat medewer king zal worden verleend aan handelaren of aan com- missiën nit den handel in genoemde Nederlandsche plaatsen, die zich naar Duitschland mochten begeven, om de belangen van hun haven bij de Duitsche au toriteiten en betrokken maatschappijen voor te staan, maar ook om zooveel doenlijk te bevorderen, dat eene Nederlandsche haven als tusschenstation der bedoelde lijnen werd aangewezen. Aan den anderen kant heeft de Regeering gezorgd voortdurend nauwkeurig op de hoogte te worden ge houden zoowel van hetgeen werd gedaan om te be vorderen dat Antwerpen als aanleghaven zou worden gekozen als van hetgeen ter zake in Duitschland voor viel, ten einde de Nederlandsche belanghebbenden hun nut van die informatie zouden kunnen trekken. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bezwaar gemaakt tegen het onlangs door den gemeenteraad van Ter-Neuzen genomen besluit tot het aangaan bij de maatschappij van gemeente-krediet van eene leening van 50,000, met eene jaarlijksche aflossing gedu rende 50 jaren doch genoemd college heeft te kennen gegeven, geen bezwaren tegen het besluit te hebben, als de aflossing op 35 jaren werd gesteld. In eene Maandag gehouden zitting van den Raad is alsnu met algemeene stemmen daartoe besloten. Tot deze leening is overgegaan, om eenige dringend noodzakelijke werken uit te voeren. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Arnhem (vacature Rooseboom) waren uitgebracht 1559 stem men. De heer ROOSEBOOM (1.) verkreeg 1454 stem men op baron Schimmelpenninck Van der Oye van Nijenbeek (a.) waren 83 stemmen uitgebracht. De Minister van Waterstaat heeft, nadat de Tweede Kamer artikel 1 der wetsvoordracht om de telegraafwet toepasselijk te maken op de telephonie heeft verworpen (zie ons vorig no.), het ontwerp in getrokken. Mag men den heer Ilaffmans in zijn Venloosch Weekblad gelooven, dan is het bij het sectie-onder zoek van de voorstellen tot herziening der Grondwet gebleken, dat de liberalen besloten hebben artikel 194 prijs te geven. Letterlijk opgevat klinkt de bewering vrij zonder ling, maar uit het vervolg van het artikel moet men opmaken, dat de liberalen zich alleen bereid hebben verklaard elk voorstel tot wijziging van dat artikel gaarne in ernstige overweging te nemen. Dat nu is zeer aannemelijk. Dat de schoolstrijd de politieke atmosfeer bederft, is niet tegen te spreken, en kon men bij de grondwetsherziening tot een voor alle par tijen bevredigende schikking geraken, aan het land zou zeker een groote dienst zijn bewezen. Volgens den heer Ilaffmans zijn echter de liberalen verplicht een wijziging van het artikel voor te dragen. Onredelijker eisch is niet denkbaar. De liberalen heb ben zich nooit over art. 194 beklaagdde cleri- calen daarentegen zijn nu zóo tegen dat artikel inge nomen, dat zij der Regeering het mes op de keel zet ten en verklaren zonder wijziging van art. 194 geen grondwetsherziening Is het dan niet zeer rationeel dat men hun ook de vraag steltwat wilt gij in art. 194 gewijzigd hebben? Welke formule wenscht gij in plaats van de tegenwoordige Van den heer HaffmaDS is men scherts gewoon, maar zijn geestver wanten kunnen er toch niet in ernst aan denken dat zij het recht hebben te vorderen, dat de liberalen, die nooit wijziging van art. 194 hebben gevraagd, voor hunne politieke tegenstanders een nieuwe redactie zullen gereedmaken. (Fad.) De Weser Zeitung bevat een adres van den burgemeester van Vlissingen en den directeur der maatschappij «De Schelde" aan dr. Stephan, die aan het hoofd staat van het Duitsche rijks-postwezen. Het adres heeft ten do '1, de aandacht te vestigen op de meerdere voordeelen, die, volgens de adressanten, voor de nieuwe Duitsche gesubsidieerde stoomvaart lijnen zullen gelegen zijn in eene richting dezer lijnen over Vlissingen, in plaats van over Antwerpen of Rotterdam. Aan de Correspondenten en Besturen van de Locale-Comité's der Unie, wier aantal thans 680 be draagt, is eene circulaire verzonden, waarbij de aandacht wordt gevestigd op de den 17 Aug. e. k. te houden Unie-collecte. «Mocht er ten uwent eene Gemeente-Verordening op het collecteeren bestaan, waardoor gij belemmerd zoudt kunnen worden in het houden van de a. s. Augustus-Collecte langs de huizen, dan, zegt de circulaire, verzoeken wij u dringend ons onverwijld een ex. van die Verordening (die op aanvrage bij het Gemeente bestuur verkrijgbaar is) te zenden, opdat wij U zullen kunnen mededeelen welken weg gij hebt in te slaan om te trachten uw doel te bereiken." De le-luit. P. Glerum van het instructie-bataljon te Kampen wordt, te rekenen op 1 October a. s., over geplaatst bij de hoofdcursus-compagnie aldaar. Door den Minister van waterstaat enz. is o. a. tot lid der jury voor de afd. tuinbouw der internationale tentoonstelling te Antwerpen benoemd jhr. mr. W. C. M. De Jonge van Ellemeet, te Oostkappelle. De 12e algemeene vergadering van het Volksbond «Vereenicing tegen Drankmisbruik" zal gehouden wor den te Dordrecht, op den 18den Augustus 1885. Tot de werkzaamheden behoort o. a. het voorstel van het HoofdbestuurKan vanwege het Bond ook iets gedaan worden om te bewerken, dat in de ver schillende gemeenten van ons land door de gemeente raden meer gebruik worde gemaakt van de bevoegdheid, verleend bij art 2 van de drankwet, om, onverminderd hetgeen bepaald is bij ait. 135 der gemeentewet, bij plaatselijke verordening lo. wijken, buurten of straten aan te wijzen, waar verkoop van sterkedrank in het klein niet dan onder zekere voorwaarden mag worden vergund2o. eischen te stellen voor de localiteiten, waar verkoop van sterkedrank in het klein mag worden vergund. Gedachtenwisseling over de tot stand gekomen wijziging der drankwet en over maatregelen, door het Bond te nemen, om ook onder den nieuwen toestand de werking der wet zooveel mogelijk te bevorderen. Het aantal studenten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam bedraagt thans 50, en wel godgeleerdheid 39, godgeleerdheid en rechtsgeleerdheid 3, godgeleerd heid, letteren en rechtsgeleerdheid 4 en letteren 3. In den loop van het vorige jaar werd door 2 hunner met goed gevolg candidaatsexamen afgelegd. Het Hospitium telt thans 14 inwonende studenten. Zij genieten daar kost, inwoning en verpleging voor f 350 's jaars. Ook voor niet-inwonende studenten is de middagdisch, tegen matige vergoeding, toegankelijk. Uit het fonds tot ondersteuning van behoeftige stu denten ontvingen 15 jongelingen ieder een bijdrage van f300, terwijl nog aan enkelen een toelage in eens gegeven werd. Het vorige bericht omtrent de uitmonstering van de uniformjas der rijksveldwachters met roode kraag berustte op een misverstand. Omtrent de wij zigingen in de kloeding is nog geen eindbeslissing genomen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is bericht van den heer Van der Hoeven ingekomen, dat hij wegens aanneming van het lidmaatschap van den Raad van State opgehouden heeft lid der Kamer te zijn. Bij het debat over het wetsontwerp tot ver hooging van het successierecht en van het zegelrecht op effecten heeft de heer De Jong verklaard, dat de weigering van den Minister om eene inkomstenbelas ting in te dienen hem het vertrouwen in den Minister deed verliezen. Verschillende sprekers maakten bezwaar tegen de verhooging van het overgangsrecht in de rechte lijn. Het wetsontwerp is met 37 tegen 34 stemmen verworpen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Volgens het N. en Adv. Blad is het navolgende adres bij den kerkeraad der Ned. Ilerv. Gem. alhier ingediend «Eerw. Heeren 1 De hier ondergeteekenden, stem gerechtigde man6lidmaten der Ned. Herv. Gem. alhier, met droef heid kennis genomen hebbende van de laatste dwalingen en werken van den WelEw. Zeer Gel. Heer ds. D M. P. Huet, als het verwekken van gestorve nen raadplegen van dezelfde, en om door hunne hulp kranken te genezen, hetwelk overeenkomstig Gods eeuwigblijvend en onbedrieglijk Woord den Christenen verboden is, en ook in hetzelve, als werk des duivels veroordeeld wordt; zooals te zien is 1 Sam. 28; Pred' 9 5, Jes. 8 19 ook blijkt ons uit de Schrift dat zulks geen het minste nut tot bekeering van zon daars kan afwerpen. (Luk. 16 2731.) Krachtig worden wij dan ook tegen alle d-ze dingen gewaar schuwd in Deut. 18, om geen meerdere schriftuur plaatsen te noemen. En waar nu ons formulier van het H. Avondmaal, alle dezulken van de tafel des Heeren, en dus ook van de gemeenschap der Heiligen uitsluit, tenzij zij zich van alle deze dingen oprechte- lijk bekeeren, zoo meenen zij dat het onbehoorlijk is, iemand die in bovengenoemde dwalingen vervallen is, ongestoord in het heilige predikambt te laten door gaan redenen waarom zij zich eerbiedig tot uwe Eerw. vergadering wenden, met het verzoek zoodanige maatregelen te willen nemen, dat deze ergernis uit het midden der gemeente worden weggenomen. Aan gezien zij zich overeenkomstig de artt. 3, 39, en 42 van het reglement van Kerkelijk Opzicht en Tucht tot deze aanklacht gerechtigd achten, laten zij het hoe van de verdere behandeling dezer zaak volgaarne aan Uw Eerwaardes meerdere w ijsheid over en bidden zij u van den Heere der Gemeente wijsheid toe om deze zaak niet alleen tot een goed. maar bovenal tot een Hem verheerlijkend einde te brengenopdat ook bij vernieuwing door deze zaak de Ned. Herv. Kerk niet verder tot aller aanfluiting en spot moge worden." 't Welk doende enz. (Volgen 30 handteekeningen.) Goes, 12 Juni 1885. 's-Heer Abtskerke. In eene Woensdag gehouden ver gadering van kerkvoogden en notabelen der hervormde gemeente is tot kerkvoogd gekozen de heer Joh. De Visser. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te 's-Hage is gisteravond uit het bestaande drietal tot predikant beroepen ds. E. W. Heinecken, te Middel burg. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden (Vrijdag), zijn de navolgende personen veroordeeld: J. V., te Vlissingen, S. S., te Goes, wegens openbare dronkenschap, ieder tot 3 dagen gev.straf; J. O., te Kapelle, wegens het bemachtigen van wild door een wildstrik tot 20 boete, subs. 3 dagen gev.straf; J. v. 't W., te 's-Heerenhoek, en C. De J., te Hoedekenskerke, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door een wildstrik, ieder tot 20 boete, sübs. 3 dagen gev.straf; J. S., te 's Heerenhoek, wegens als voren, tot 4,50 boete, subs. 2 dagen gev.straf W. A. te Nisse, wegens alsvoren tot 2 maal ƒ30 boete subs. 5 dagen gev.straf voor iedere boete P. B. te Baarland, wegens alsvoren tot ƒ30 boete subs. 5 dagen gev.straf; P. R. te Nisse, wegens het herstellen van een wildstrik tot 20 boete subs. 3 dagen gev.straf; G. S. te Veere, wegens het als schipper van een overzetveer zich niet altijd ge reedhouden en niet voorhanden hebben van een zoo genaamd klachtenboek tot ƒ15 boete subs 2 en ƒ10 boete subs. 1 dag gev.straf; M. K. te Nisse, wegens het jagen zonder machtiging of vergunning en zich met een wildstrik bevinden in 't veld, tot 3 maal ƒ10 boete subs. 3 dagen gev.straf voor iedere boete. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd J. K. te Biezelinge, beklaagd van het herstellen van een wildstrik. De Arrondissements-rechtbank te Middelburg veroordeelde Dinsdag o. a. M. F. A., 42 j. te Bieze linge, wegens mishandeling tot ƒ10 boete.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1