Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten, Laatste en telegraphische berichten. Verkoopingen en Verpachtingen. 318e Staatsloterij, 5e kl. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen Weerkundige Waarnemingen. Marktberichten. Advertentiën. zijner crediteuren, niet in bewaring, maar in betaling gegeven voor verschuldigde contanten. Hij was nl. aan dien crediteur f4160.04 schuldig, die daarom zijn huis tegen een waarde van f4000 overgenomen en hem gezegd had, dat hij het restant op de eene of andere wijze moest dekken. Besch. had volgens pl. tot dit doel een mandje, inhoudende gouden sieraden van hem en zijn vrouw, bij den cre diteur laten brengen, welke deze als betaling voor genoemd tekort in ontvangst genomen had. Pl. beweerde alzoo, dat bij dit feit aan geen arglist te denken viel, en vroeg ten opzichte van dit feit vrijspraakten opzichte van de beide overige feiten beval pl. besch. in 's Hofs clementie aan en wees daarbij op diens on besproken verleden, hetgeen door een verklaring, onderteekend door een aantal ingezetenen, en een tweede, ondei teekend door een ambtenaar bij de rechterlijke macht, bevestigd werd. De uitspraak is bepaald op Donderdag a. s. Een tapper, die aan een kind beneden de 16 jaren in een fleschje sterkedrank medegaf op een briefje van haren vader, houdende verzoek aan den kastelein om het vocht aan zijn kind te overhandigen, is gisteren door de Haagsche rechtbank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van drank verkoop aan kinderen van voornoemden leeftijd. De rechtbank besliste, dat de wetgever aan het woord verkoopen niet die uitgebreide beteekenis wilde geven dat voorschreven feit daaronder zou vallen. Kantongerecht te Ooes. In de zitting van heden, Vrijdag 12 Juni 1885, zijn de navolgende personen veroordeeld J. B-, J De G., te Goes, L. B., te Kloetinge, P. D., te 's Heer Hendrikskinderen, Th. D., S. P., te Ierseke, A. O., J. W., te Wemeldinge, A. V., te Driewegen, P. M., te EUewoudsdijk, wegens openbare dronkenschap, ieder tot f0.50 boete subs 1 dag gev.strafW. V., te Goes, wegens alsvoren, tot 2 maal f0.50 boete subs. 2 maal 1 dag gev.strafA. L., te Goes, wegens alsvoren tot 3 maal f 2 boete, subs. 3 maal 2 dagen gev.straf; P B. en J. II. te Ierseke, wegens als voren tot 3 dagen gev.straf; C. N., te Hansweerd, wegens het laten loopen van vee op eens andeis in den oogst staanden grond te Kiuininge tot f 3 boete, subs. 1 dag gev.straf; P. K., A. K„ P.P., Th. V. te Zand vliet (België) wegens het bevisschen der Schelde zonder consent, ieder tot f 10 boete subs. 1 dag gev.straf. Allen tevens in de kosten. Het aantal leden der Fransche Kamer van Afgevaar digden zal door de wederinvoering van den «sera tin de liste" van 557 gebracht worden op 584. Het de partement der Seine, dat totdusverre 25 leden naar de Kamer zond, zal er voortaan door 38 leden vertegen woordigd zijn. Het Noorder-departement zal er 20 tellen, dat is 2 meer dan tegenwoordig. De vereenigde linkerzijde ia den Oostenrijkschen rijksraad zal, volgens de laatste verkieziogsberichten, over 132 stemmen kunnen beschikken. Wanneer der halve noch de clericalen onder Lienbacher, noch de Weener democraten ooit tegen de Regeering zouden stemmen, hetgeen zeer zeker niet het geval zal zijn, dan is de Linkerzijde alleen sterk genoeg, om de vor ming eener meerderheid van Va, die vereischt wordt voor veranderingen in de Constitutie, te verijdelen. Wat de oplossing zal zijn van de ministriëele crisis in Engeland is nog moeielijk te beslissen. Hoewel nog steeds beweerd wordt, dat de conservatieven niet bereid zijn om de regeering te aanvaarden, wordt toch het vooruitzicht geopend, dat zij zich eventueel zouden laten vinden om een ministerie te vormen. De Koningin schijnt echter niet onvoorwaardelijk ontslag aan Glad stone te willen verleenen; zeker is het dat er met de oplossing weinig haast wordt gemaakt. Er loopen bovendien geruchten, dat er in het Lagerhuis etn votum van vertrouwen .in het liberale Ministerie zou worden voorgesteld, aangezien de bekende stemming louter toe val wasde Regeering rekende bij het stellen van de Kabinets-quaestie niet op een minderheid en vernam te laat dat er vele liberalen afwezig waren. Ook wordt beweerd, dat Lord Salisbury erin zou hebben toegestemd, dat sir Northcote met de vorming van een ministerie zou worden belast. Intusschen zijn dit alle losse geruchten, waaraan men wel zal doen, niet te veel waarde te hechten. Middelburg. Gisteravond stond een zekere B., gepensioneerd marinier, op en begaf zich half gekleed te water in een der binnengrachten. Hij zwom tot in het midden en verdween toen. Heden morgen werd zijn lijk gevonden. Vlissingen. Het concert op het badhuis, op Donderdag in de vorige week uitgevoerd door de Vliss. sehutterij- muziek, zou op jl. Woensdag door een concert der Middelb. schutterij-muziek gevolgd worden. Met het oog op het gure weder is het echter voorloopig uit gesteld. In de volgende week wordt het badseizoen geopend, de badwagens zijn daartoe al vast uit hunnen winterslaap gewekt, en worden, na eerst nog eens nagezien te zijn, binnenkort naar het tooneel hunner werkzaam heden vervoerd. St.- Maartensdijk. Dat de kleinhandel in sterke drank in gecombineerde bedrijven, zooals die vroeger bij de wet toegestaan werd, voor sommigen nog ai een machtige factor voor hunne broodwinning uit maakte, kan blijken uit het feit, dat een winkelier te dezer plaatse zich eene verbouwing van zijn woonhuis getroost, waarvan de kosten f 1000 bedragen, ten einde zijn gecombineerd bedrijf drankverkoop in 't klein en winkelnering te kunnen bestendigen. Genoemde winkelier rekent, dat zijne jaarlijksche verdiensten met circa f 300 zouden verminderen, indien hij afstand deed van den kleinhandel in sterkedrank. De hoogste prijs in de Staatsloterij, 100 000, is gevallen op het nummer van een lot, dat niet in omloop werd gebracht als gesplitst door of behoorende tot de jfailliete massa van den voortvluchtigen Polak, gedekgeard Ie klasse in de Staatsloterij te 's-Hage. (N. R Cf.) In het weeshuis te Schagen zijn bij den wees vader en verscheidene kinderen Maandag jl., na het gebruik van het middageten, verschijnselen van ver giftiging voorgekomen. De lijders zijn alleen herstel lende. Men zoekt nog naar de vermoedelijke oorzaak van de vergiftiging. Om paarden den stal uit te drijven, als er in de naburige gebouwen brand is uitgebroken, is er een eenvoudig middel, waaraan men in oogenblikken van verwarring en angst gewoonlijk niet denkt. Het bestaat hierin, dat men de dieren aanspant of zadelt en er meê heenrijdt. Vaak hoort men klagen over den bitteren smaak der boter, die door boeren, eigenaars van puike weiden, ter markt wordt gevoerd terwijl aan boter van schrale weiden die bittere smaak niet te merken is. De bittere smaak is te danken aan de zoogenaamde paardebloem, die in de vetste weiden 't meest aanwezig is en door 't vee wordt gegeten. Spoedig zal dus, met de gele paardebloem, de bitterheid van de boter verdwenen zijn. (R. N.) De gezamenlijke koks aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord hebben een wedstrijd ge houden, ten einde te onderzoeken in hoeveel tijd men een konijn voor de consumptie behoorlijk kan toebe reiden. Zes stuks levende konijnen werden hiertoe aan gekocht, die de deelnemende koks moesten slachten, stroopen, schoonmaken, wasschen en braden. De uitslag was verrassend en overtrof verre de verwachting. De Ie kok toch leverde het konijn zeer smakelijk binnen de 6 minuten, nl. in 5 min. 57 cec.no. 2 had daarvoor noodig 5min. 59 sec. no. 3 6 min. 10 sec.; no. 4 6 min. 19 sec.; no. 5 6 min. 21 sec., en eindelijk no. 6 in 6 min. 31 sec. De diensten, die de telephoon kan bewijzen, zijn genoegzaam bekend. Dat dit nuttig gemeenschapmiddel tevens de rol van detective kan vervullen, bleek Dins dagnacht in Den llaag. Tusschen 1 en 2 uur stond een beambte, belast met den nachtdienst op het Tele foonbureel, voor het venster op zijn hoogen observatiepost op de Kapelsbrug, toen hij in de Spuitstraat twee kerels op vrij verdachte wijze een pas dezer dagen geopenden sigarenwinkel aldaar zag binnengaan. Vlug telefoneerde hij naar het politiebureel aan de Nieuwe Haven en waarschuwde de politie, wier dienaren spoedig een kijkje kwamen nemen en de twee inbrekers nog in den winkel aantroffen, waarin zij met behulp van een valschen sleutel waren gekomen, in het bezit van eenige kistjes sigaren. De beambte had dus succes van zijn oplettendheid en de onbescheiden binnendringers zullen een leelijke pijp rooken. Als naar gewoonte, sedert meer dan eene eeuw, was 't ooievaarsnest op een boerderij te Kortezwaag (Fr.) dit voorjaar door een paar ooievaars betrokken, en 't paar leefde met zijne 3 kinderen vreedzaam en rustig in de woning. Eergisteren echter was 't nest de plaats van strijd en nijd. De vader was afwezig om voedsel te zoeken, toen een vreemde ooievaar verwoed op 't nest aanviel, de jongen ter aarde smakte en een gevecht tegen de moeder begon, d e ten slotte geheel uitgeput ter aarde viel. De overwinnaar plaatste zich toen op't nest en liet een luid geklepper hooren, doch daar keert de mannetjes-ooievaar terug, ziet de verwoesting, door den indringer aangericht., en een bloedig gevecht ontstaat, dat met den aftocht van den vreemdeling eindigt. De jongen werden door de talrijke aanschouwers van den strijd dood opgenomen, doch de moeder herstelde, dank zij de trouwe verpleging van de boerenfamilie, spoedig, en moed-r en vader zitten thans bijna den geheelen dag op de verwoeste woning, treurende over 't geleden verlies hunner kinderen. Gelijk onlangs is medegedeeld, was in eene terp bij Lutke-Lollum een menschengeraamte in een boom stam gevonden. Een en ander werd naar het Museum van het Friesche Genootschap van geschied-, oudheid en taalkunde overgebracht en daar onderzocht. Men erlangde al dadelijk de overtuiging, dat hier sprake was van het begraven van een lijk in een boomstam, eene wijze van begraven, in zeer ouden tijd bij de Noordsche volken algemeen in gebruik. Het geraamte was gevonden op 2 meter beneden de oppervlakte der terp, in eene richting van Oost naar West, bet hoofd naar het Westen. Ook deze wijze van nederleggen der lijken was bij de oude Scandinaviërs gebruikelijk. Een voortgezet onderzoek bracht aan het licht, dat het een eiken boomstam was; het bovengedeelte daarvan was geheel vergaan, het nog onzichtbare ondervlak was in bruinkool overgegaan. De knieën van het ge raamte zijn sterk gebogen, zoodat men zou denken, dat de gestorvene in zittende houding zou zijn begraven, iets 'tgeen bij de oude Scandinaviërs en thans nog bij de Groenlanders algemeen in gebruik is. De handen liggen gevouwen over het bekken, de linkerhand is in het bekken ingedrukt. Het onderzoek van het hoofd heeft geleid tot de gevolgtrekking, dat het hier was een 4050 jarig persoon; het is kortschedelig en komt geheel overeen met de Scandinavische type. Vergelijkt men een en ander met hetgeen in Zweden, Noorwegen en Denemarken vóór en na is aangetroffen, dan mag het hier gevondene van het uiterste gewicht worden beschouwd voor de studie van het ontstaan der terpen en de wijze waarop ze werden bewoond en bevolkt. De wijze van begraven, die hier is gevolgd, was bij de Noordsche volken algemeen gebruikelijk, en de Scandinavische oudheidkundigen toonen aan, dat dit ten minste 2000 a 2500 jaar moet zijn geleden. Dat een steenen amulet bij het geraamte werd ge vonden, is eene zekere aanduiding, dat het lijk tijdens de bronsperiode werd begraven. Niet onwaarschijnlijk werden in de eerste tijden der veel latere ijzer-periode de lijken ook wel op dezelfde wijze en in boomstammen begraven; er werden dan echter geen steenen, maar ijzeren amuletten bijgevoegd. (N. R. Ct.) Men deelt het volgende aardige staaltje mede uit 't soldatenleven in IndiëDen soldaat J. H. B., uit Oost-Indië bij het koloniaal werfdepót teruggekeerd en thans aldaar in afwachting van de regeling zijner toekomstige positie, werd te Mandor op Borneo het rechteroog uitgeschoten. «Wij waren met de kompagnie onder den kapitein van Tengbergen," verhaalt B., »in een verlaten versterking van de Chineezen, toen wij plotseling werden aangevallen door een vijfhonderdtal dier oproerlingen, welke echter even plotseling als musschen onder onze salvo's vielen. Maar veel meer kan ik er ook al niet van vertellen, want terwijl ik op een Chinees aanlegde, die mij onder schot had, sloeg zijn kogel eerst op de bajonet, toen op het vizier van mijn geweer en daarna in mijn oog, waarop ik neerviel. De dokter heelt me toen nog eens flink gesneden, maar ik heb niet gepiept, hoor «Maar waarom draaide je dan je hoofd niet om, daar je den kogel toch zaagt aankomen 1" werd hem schertsend gevraagd, toen hij het korte verhaal deed waarop B. onmiddellijk antwoordde »Dat had ik wel gedaan, als de kapitein niet achter mij had gestaan." De flinke 24-jarige soldaat, die zich in Indië goed gedroeg, zal weldra met een vrij hoog pensioen en met een kunstoog den dienst verlaten. (Zwol. Ct.) Een verschrikkelijk onweer heeft verleden week te Verdun en de omstreken gewoed. De hagelbollen en stukken ijs vielen met zulk geweld neer, dat de spiegelruiten der magazijnen, hebbende eene dikte van zeven millimeters, er door verbrijzeld werden. De takken werden als van de boomen geknapt. Een enkele hagelbol woog 126 gram. De nieuwe kazerne der Béranse heeft voor 6000 francs schade geleden. Van Minnéville tot Moulin-Brölé is er van den oogst niets overgebleven. Daags na dien storm was de grond nog met eene laag hagel en sneeuw van 40 centimeter dikte bedekt. Uit Arras wordt bericht, dat in een steenkolen mijn ten gevolge van een ontploffing over een lengte van 150 meter het kolenstof in brand raakte. Drie werklieden werden deerlijk verbrand, zoodat zij kort daarna den geest gaven. Een groote baggermolen is door de stoomboot «Melville" in het midden van het kanaal van Suez, nabij Kantara, in den grond geloopen. Het kanaal zal daardoor gedurende minstens veertien dagen geheel onbevaarbaar zijn. De hoofdprijs der loterij, bij gelegenheid der Antwerpsche Tentoonstelling ingerichtzal in een halssieraad van brillanten bestaan, eene waarde ver tegenwoordigende van 100,000 francs. De gelukkige winner, die niet weet wat met zulk een kostbaar voorwerp aan te vangen, kan, desverkiezende, 90,000 francs in geld ontvangen. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht: Afsteeksel eerste soort 7 gld; andere qualiteiten aangeboden, doch zonder handel. Kats. Door het bestuur der waterkeering van den Calamiteuzen Leendert-Abrahampolder is heden aan besteed Het herstel, de vernieuwing en het onder houd tot 30 April 1886 van de aarde-, kram-, steen glooiing- en andere werken aan dien polder. Begrooting ƒ8830,32. Ingeschreven werd er door de heeren: J. De Rijke te Sirjansland, voor 8600C. Versteeg te Velp, voor 8177; B. Den Ester v. d. Brink te Krabben- dijke, voor 8037Jh. De Jonge te Biezelinge, voor 8016; L. Van Popering te Bruinisse, voor 7935 P. Verburg te Kolijnsplaat voor 7824; C. Bolier Cz. te Bruinisse, voor 7733; M. Breas te Kolijns plaat, voor 7650A. Van Popering te Bruinisse, voor 7647 C. De Wilde te Kattendijke, voor f 7596 P. v. d. Berge te Kolijnsplaat, voor f 7447 J. De Rijke te Stavenisse, voor 7374P. Schrier te Ko lijnsplaat, voor 7331 C. D. Bolier te Scherpenisse, voor 7207 S. Blok te Kortgene, voor 7200 P. V. d. Berge te Kolijnsplaat, voor 7200. Aan den laagsten inschrijver is, behoudens hoogere goedkeuring, het werk gegund. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 15 Juni. Bergen-op-Zoom, gras, H. A. Van Goch. 15 Wemeldinge, kersen, P. Overman. 17 Goes, inspan en meubilair, Pelle en Lansen Croin 17 '8-Heer Arendskerke, klavers, Pilaar. 18 Ierseke, klavers, Be Ronde Bresser. 18 h Waarde, huizen, Rembges. 20 Kapelle, huis, Remhges. 20 Hoedekenskerke, molen, huis enz., Pilaar. 20 Hoedeken skerke, meubilaire goederen, Pilaar. 22 Oud-Sabbiuge, woonhuizen, Mulock Houwer. 23 Goes, naaimachines, Pelle en Lansen Croin. 24 's-Heeren hoek, gerst en tarwe, Pilaar. 24 Wolfertsdijk, hofstede enz., Pelle en Lansen Croin. 25 Heinkenszand, hoefje met land, Pilaar. 25 EUewoudsdijk, diversen, Van der Klees. 26 Kapelle, hooigras en rogge, Pelle en Lansen Croin. 26 Kapelle, huis en weilaud, Pelle en Lansen Cr tfn 27 Goes, woonhuis en erf, Pelle en Lansen Croin. 2 vfuli Biezelinge, woonhuis, meubelen enz., Gallis Merens. 2 f Rilland, meubilair, De Vos. 3 Kapelle, hoefje en klavers, Gallis Merens. 8 Heinkenszand, hofstede, Pelle en Lansen Civin. 9 Kapelle, vrachtrijdersinspan en meubelen, Gallis Merens 15 Heinkenszand, vruchten te velde, Pelle en Lansen Croin. 16 Goes, vruchten te velde, Pelle en Lansen Croin. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Donderdag 11 Juni, 11e lijst. No. 19270 f100,000. No. 19724 f10,000. Nos. 2102, 2223, 4632, 13308, 15462, 17695 en 18895, élk f1000. Nos. 1940, 7789, 14724 en 17288, elk f400. Nos. 601, 6228, 7645,13252 en 17982, elk f200. Nos. 1108, 1309, 5389, 8455, 8640 en f19509, elk f100. Trekking van Vrijdag 12 Juni, 12e lijst. No. 8184 f 1500. Nos. 902, 8366, 13129, 17799, 18574 en 19910 elk f 1000. Nos. 3962, 4816, 5418 en 17722 elk f 400. Nos. 3017, 3937, 5948, 8437,10062,10306,10375 en 11294 elk f 200. Nos. 51, 1129,1327,10362,11903,12714,13116, 14808, 16327,16437,16568, 19207, 20185 en 20290 elk f 100. Kapelle. De publieke verkooping van kersen, door 3 verschillende notarissen alhier gehouden, heeft ge zamenlijk opgebracht de som van f 1929. GOES, Vrijdag 12 Juni 1885 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Van een depressie valt weinig of niets te hespeuren. Een centrum van hoogen druk bevindt zich zeer nabij en Westwaarts van ons. Het grootste barometer-afwijkingsverscbil was Gisteravond acht uurHelder 1 m.M. boven Maas tricht. Hedenochtend acht uur Maastricht 0.5 m.M. boven Vlissingen, Hedenmiddag half een geen verandering. Barometerstand te Utrecht om halfeen 771.4 m.M. VerwachtingZwakke wind, goed weêr. KRU1NINGE, 10 Juni 1885. Tarwe f 7,60 a f7,25, Rogge f6,25 a f6,—, alles per hectoliter. MIDDELBURG, 11 Juni 1885. De aanvoer uit Walcheren was meest Tarwe, die langzaam prijshoudend werd gekocht. Van het overige werd weinig ol niets aangeboden Bij weinig handel is de noteeringTarwe f 7,40 a f 7,51). Zomergerst f5,40 a f5,50. Puike Witte boonen f 13. Bruine boonen f 8,75 a f 9. Paardenboonen f 6,50 a 1 6,60 Groene Kookerwten f 8,50 a 8,75 nominaal. Koolzaad zonder handel. Rogge en Wintergerat niet getoond. Oliën en Koeken eender. Versche Boter f0,70 a f 0,88 per Kg Eieren per 100 stuks f3,20. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het ver lies van hunntn zoon, kleinzoon en neef betuigen ordergeteekenden hartelijk dank. Wemeldinge, 12 Juni 1885. A. VERBURG. Wed P. v. OOSTEN. M. VAN OOSTEN. A. VAN OOSTEN. C. VAN OOSTEN. Hartelijk dank aan allen voor de veie, bewijzen van belangstelling en deel neming, ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden van mijne dierbare echtge- noote. Kruininge, 12 Juni 1885. M. A. FRANfOIJS. Heden, den negenden Juni 1800 vijf-en tachtig, ten verzoeke van Mr. FRANQOIS NICOLAAS VAN DER BILT, Advocaat en Procureur, wonende te Middelburg, in hoe danigheid van bewindvoerder over de af wezige erfgenamen van JOHANNES PROOS, daartoe benoemd door de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg bij beschikking dd. 7 Augustus 1884, domicilie kiezende te Middelburg ten zijnen kantore aldaar, Lange Delft, wijk B no. 121, die als Pro cureur voor zich zelf occupeert, uit kracht van een bevelschrift, gegeven door de Ar- rondissements-Rechtbank te Middelburg den len Juni 1885, op het door mijn requi- rant ingediend verzoekschrift, behoorlijk op de expeditie geregistreerd, heb ik onderge- teekende CORNELIS ALEXANDER KOU- LON, Deurwaarder bij de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, wonende aldaar, AANGEZEGD EN VERKLAARD: aan alle zoo bekende als onbekende of af wezige belanghebbenden bij de nalatenschap van JOHANNES PROOS, overleden te Mid delburg den 29en Juli 1884, mijn exploit doende aan het parket van den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Arron- dissements-Rechtbank te Middelburg, en sprekende aldaar met dien heer Ambtenaar in persoon, die het oorspronkelijke voor «gezien" heeft geteekend; dat mijn requirant zijne rekening, inge volge de bepalingen der wet, den 5en Juni 1885 ter Griffie der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg met de bescheiden heelt nedergelegd ter inzage van belang hebbenden Verder heb ik Deurwaarder, exploit doen de en sprekende als gezegd, alle zoo bekende als onbekende of afwezige belanghebbenden bij de nalatenschap van JOHANNES PROOS, OPGEROEPEN, om op Woensdag den negenden Septem ber 1800 vijf-en-tachtigdes voormiddags half elf uur, bij procureur te verschijnen ter openbare terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg, TEN EINDE, Aangezien de eischer, in zijne genoemde qualiteit verlangende aan de rechthebben den op de gelden, die zich onder zijne handen bevinden, afkomstig uit de nalaten schap van JOHANNES PROOS, den 29en Juli 1884 te Middelburg overleden, reke ning en verantwoording te doen, voor zoo veel noodig na debat der belanghebbenden onderling, aan de Arrondissements Recht bank te Middelburg een verzoekschrift heeft ingediend, daartoe strekkende dat alle be langhebbende erfgenamen zouden worden opgeroepen, ten einde door eischer, ten over staan van een door de Rechtbank te benoe men Rechter-Commissaris rekening en ver antwoording zal worden gedaan aan hen,

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2