1885. N°. 69. Zaterdag 13 Juni. 72sle jaargang. GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als huiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend; Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets- Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 12 Juni 1885. Z. M. de Koning zal naar men aan het Dag blad schrijft aanstaanden Maandag, voor het houden van een nakour, vertrekken naar het eenige uren van Karlsbad gelegen lustoord Königswart, waar Z. M. niet, zooals vroeger bepaald was, op het kasteel van prins Metternich zal logeeren, maar in het Kurhuis. Het is nog niet bepaald hoelang de Koning daar zal ver toeven; maar het verblijf zal in elk geval niet langer dan acht dagen duren. De dépêche- en briefwisseling tusschen Karlsbad en Den Haag is bij voortduring levendig. De Koning doet alle zaken dadelijk af. De kuur heeft een uitmuntende uitwerking bij den Koning; Z. M. gevoelt zich bijzonder wel. Dit wordt ook bewezen door talrijke, waaronder vermoeiende, uitstapjes in de omstreken. De kuur van H. M. de Koningin, die den 16 Juni Haar Gemaal naar Königswart zal volgen, heeft haar geregelden, bevredigenden loop. Der Prinses doet de verandering van lucht zeer goed. Men beweert, dat het voornemen in de Tweede Kamer bestaat om de ontwerp-kiestabel nog vóór het zomer-reces aftedoen, opdat de aan vullings-verkiezingen vóór 21 September kunnen zijn afgeloopen. Het wetsontwerp op den kinderarbeid heeft bij de verschillende corporatiën van de visscherij, de permanente commissie uit de reederij, enz. te Scheve- ningen een punt van ernstige gedachtenwisseling uit gemaakt. Genoemde corporatiën hebben besloten, zich te wenden tot de Tweede Kamer, met het verzoek om ook voor de zeejongens op 12jarigen leeftijd eene uitzondering te maken, evenals voor die bij den veld arbeid. De Vereeniging van pannen- en steenfabrikanten in het Hoogheemraadschap Rijnland heeft reeds een adres verzonden aan de Tweede Kamer, om hare bedenkingen uiteen te zetten tegen het bedoelde wetsvoorstel. Ondanks het verdeelen der voorstellen tot grond wetsherziening tusschen drie commissiën van rappor teurs, zegt de Arnh. Ct., zal toch de wisseling van schriftelijke bescheiden niet voor het begin van Sep tember geëindigd zijn. Wanneer in de tweede helft dier maand de nieuwe zitting der Kamer geopend is, zal men aan de Indische en Nederlandsche begrootingen den tijd moeten geven, vooral aan de laatste, nu die voor het loopende jaar slechts vluchtig behandeld werd. Men mag ook verwachten, dat de vertegenwoordi ging geen nieuw dienstjaar zal laten intreden zonder ernstig aan een verbetering onzer middelen de hand te slaan. Van de grondwetswijziging zal dus vooreerst niet veel inkomen. Geen wetsontwerp, dat talrijker wijzigingen heeft ondergaan en talrijker voorstellen tot wijziging heeft uitgelokt, dan dat tot wijziging der gemeentewet met betoog op de verhouding der rijks- en gemeente- financiën. Het is trouwens een thema, dat tot allerlei variatiën onbegrensde gelegenheid biedt. Uit de con ferentie, deswege door de commissie van rapporteurs met de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Finan ciën gehouden, schijnt te blijken, dat een groot deel der Kamerleden genegen was tot een transactie, waarbij bepaald zou worden, dat aan de gemeentebesturen de beschikking zou worden gegeven over een derde ge deelte van het gezamenlijk bedrag, dat elk hunner in de laatste vijf jaren gemiddeld heeft getrokken uit de uitkeering van vier vijfden van het personeel, op centen op de hoofdsom van het personeel en hoofde lijke omslagen of andere plaatselijke directe belastin gen, met dien verstande dat de uitkeering in geen geval meer zou kunnen beloopen dan het bedrag, krachtens art. 240 no. 1 der gemeentewet over "1884/85 uitgekeerd. Op dit denkbeeld wordt nu weder in »De Econo mist" eer amendement aangegeven, om nl. in plaats van te lezen 40 a 45 pet. Uitvoerige berekeningen op den grondslag van 44 pet. strekken om aan te toonen, dat die regeling tegenover de meerderheid der gemeenten billijker zou wezen. Het Rijk zou dan echter slechts ongeveer 4% ton profiteeren. Vad De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" alhier heeft tot haren afgevaardigde naar de Deputaten-vergadering benoemd den heer M. De Jonge Jz. De Minister van financiën heeft bepaald, dat in 1885 kunnen worden aangesteld vijftien surnumerairs der directe bel., invoerr. en acc.dat in November van dit jaar, op nader te bepalen plaats en tijd, zal worden afgenomen het vergelijkend examen; dat tevens gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van adspirant-veriflea- teur, volgens bijgaand programmadat de verzoek schriften om tot die examens te worden toegelaten, vóór of uiterlijk op 1 September a. s. bij het depart, van financiën moeten zijn ingekomen. De Minister brengt verder ter kennis van belang hebbenden, dat in den loop van dit en het volgende jaar tachtig commiezen der vierde klasse der directe bel., invoerr. en acc. kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging wegens traktement en toelage van 480 's jaarsdat op nader vast te stellen tijdstip en plaats een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking. Aan de rijks-universiteit te Utrecht hebben met gunstig gevolg het propaed. theol. examen afgelegd de hh. A. Timmerman en K. Loggers. Volgens de ter inzage nedergelegde begrooting van den calamiteuzen polder Borsele zijn de ontvang sten en uitgaven voor het dienstjaar "1885/6 geraamd op een totaal bedrag van 33169,21%. Voor dijk- geschot komt onder de ontvangsten een post voor van 32543,17 de overige inkomsten bestaan in op brengsten van bezittingen en suatiegelden. De bijdrage in de kosten van zeewering en oeververdediging is uitgetrokken met 32012,25% Vlissingen. In de dezer dagen verspreide geruchten omtrent het aanwijzen van Vlissingen als mogelijke aanlegplaats voor de, door de Duitsche regeering ge subsidieerde stoomvaartlijnen is geen voldoende grond om voor Vlissingen juist nu eerst eene gunstige be slissing te verwachtenwel versterken zij ons in onze eenmaal opgevatte meening, dat de kansen van Vlis singen volstrekt niet kwaad staan. En deze meening putten wij uit de omstandigheid, dat dr. Stephan, de Duitsche postmeester-generaal, in wiens handen de stukken het eerst om advies gesteld worden, en wiens advies den meesten invloed op de beslissing uitoefent, een vurig voorstander van Vlissing's haven is. Het bestaan dier gunstige gezindheid die trou wens algemeen bekend verondersteld mag worden is nooit ontkend, wel en om licht te bevroeden reden of geheel doodgezwegen 1' vermeld zonder als punt van belang de aandacht waardig gekeurd te zijn. - De Geneeskundige Raad van Noord-Holland heeft in zijne openbare vergadering van 9 dezer op voorstel van een der leden besloten bij de Regeering op wets wijziging aantedringen in dien zin: lo. dat van den geneeskundige, die eene overlijdensopgave van zijnen gestorven patient indient, de uitdrukkelijke verklaring zou worden gevorderd, dat hij het lijk heeft geschouwd 2o. dat den gewonen medicus of den ofliciëelen dood- schouwer bij zijne opgave omtrent het overlijden de verklaring zal worden voorgelegd, «dat naar zijne meening teekenen of aanduidingen van een geweldigen dood niet bestaan", terwijl bij het ontbreken van zoo danige verklaring geen begraving zou kunnen geschie den zonder verlof der justitie. Er werd eene Commis sie benoemd om de gewenschte redactie-wijzigingen te formuleeren. Deze zal tevens hebben te rapporteereD over de vraag, wat voorgeschreven zal moeten worden voor de gevallen, waarin de oorzaak van den dood als «onbekend" opgegeven wordt. Verder besloot de Raad eenstemmig, zich te wenden tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, daarop aandringend, dat van regeeringswege een deskundige moge worden gezonden naar Spanje, om aldaar van nabij te bestudeeren de inenting ter voorkoming van cholera door dr. Ferran. Uitvoerige mededeelingen omtrent deze entingen kwamen in de medische tijdschriften nog niet voor. Toch werd het voorstel door de hoogleeraren Forster en Stokvis krachtig gesteund. De eerste meende, dat ook bij cholera de mogelijkheid van preventie door enting zich theoretisch in 't algemeen zeer goed liet verklaren: terwijl de tweede mededeelde, dat een opstel van dr. Ferran over de cholera-bacille in een der eerste te Berlijn verschijnende medische tijdschriften was ge plaatst geworden, en dat hieruit zeker kon worden afgeleid, dat dr. Ferran als wetenschappelijk man» 'thans aandacht verdiende. Maar, wat ook de uitkomst van een onderzoek ter plaatse zij, de regeering van een land, dat door cholera kan worden aangetast, mag niets verzuimen, wat wellicht tot afwending dezer ramp strekkeu kan. Bij ministeriëele beschikking h> besloten ook de rijksnormaallessen te Terschelling met 1 Aug. a. s. opteheffen en zijn de onderwijzers, aan die inrichting verbonden, met dien datum eervol ontslagen, Het telegraafkantoor op het station Rilland der Maatschij. tot éxpl. van Staatsspoorwegen is voor den duur van den zomerdienst open van 8 tot 1, 3 tot 8 uren. Woensdag werd door het korps cadets aan hun gewezen gouverneur, den generaal-majoor Den Beer Poortugael, als blijk van hoogachting tot aandenken aangeboden een prachtig met zilver gemonteerd album met standaard, waarin hunne portretten, benevens photographische gezichten van de omgeving der Aca demie, geplaatst worden. Volgens de Amst.' Ct. is tegen Van Ommeren te Amsterdam, gewezen secretaris van het Bond voor algemeen stemrecht, met het oog op het aanslaan der bekende biljetten, rechtsingang verleend. Reuter seint uit Berlijn, dat de wet betreffende de beursbelasting gisteren is afgekondigd, en dat de Bondsraad besloten heeft aan de verzoeken om invoe ring van den dubbelen standaard geen gevolg te geven. De jaarlijksche algemeene verg. der «Maatschappij der Nederlandsche letterkunde" zal te Leiden worden gehouden op 18 Juni. Op 1 Oct. a. s. kunnen 17 jongelieden aan den cursus tot opleiding voor tweeden luitenant der artil lerie bij het leger hier te lande te Delft worden ge plaatst. De Staats-Ct. no. 133 bevat meerdere bijzonderheden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd o. a. mede- deeling gedaan van de conclusie van het commisso riale rapport nopens de inlichtingen der regeering op het adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen, betrekkelijk de overeenkomst met de maatschappij «De Schelde". De Commissie stelde bij monde van den heer Van Kerkwijk voor, de betrokken Ministers dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen en als het oordeel der Kamer uit te spreken, aan de regeering te verzoeken, alsoog in nadere overweging te nemen, of niet voor het vervolg meerdere werk- xTomheden aan de maatschappij de Schelde zijn op te dragen. Op voorstel des Voorzitters werd nog besloten tegen aanst. Dinsdag te 1 uur aan de orde te stellen de volgende ontwerpen: lo. Wijziging der wet op de Handels- en Fabriekmerken2o. Wijziging en aan vulling der Telegraafwet3o. Verhooging van art. 1 der wet op het recht van overgang; 4o. Verhooging en uitbreiding van het zegelrecht op effjeten; 5o. Regeling der Staatsloterij. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. Heinecken te Middelburg staat no. 1 op een drietal bij de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage. Dj «Vereeniging voor Gereformeerd schoolon derwijs" zal hare algemeene vergadering houden op Woensdag den 5 len Augustus a. s.. in het kerkge bouw (Kromhout) der Christelijk Gereformeerde ge meente te Dordrecht." Onder de voorstellen en vragen komen voor 1. De algemeene vergadering protesteere tegen het schrijven van sommige bladen der irenische partij, waarin het afhankelijk maken der christehjke school van den Staat in beginsel wordt aangeprezen. 2. De vergadering spreke haar oordeel uit over het feit, dat van regeeringsweg6 de paedagogiek van het program voor het examen t :r verkrijging van de hoofdakte is geschrapten behandele de vraag wat onzerzijds als equivalent in dezen behoort te worden gedaan. 3. Kan er iets worden gedaan tot voorkoming of wegneming van het nadeel, dat aan het gehalte van het christelijk onderwijs wordt toegebracht door on derwijzers, die hunne opleiding bij het staatsonderwijs genoten hebben 4. liet hoofdbestuur worde door de algemeene vergadering gemachtigd, om de «Vereeniging van christelijk nationaal onderwijs", die in October a. s. haar 25jarig bestaan hoopt te vieren, bij die gele genheid een blijk van onze waardeering en sympathie te geven. Men schrijft uit Maastricht aan de N. R. Ct.: «Bijna dagelijks leest men berichten van onderwijzers betrekkingen aan de openbare school hier en daar, op eene jaarwedde van 5 a 600 gulden, waarvoor zich eenige jaren geleden geen of slechts 1 a 2 sollicitanten aanboden, en nu wel 10 a 20, velen met akte voor ééne of meer vreemde talen, zich opdoen. Natuurlijk maakt men in de eerste plaats de belanghebbende gemeentebesturen uit dergelijke berichten het besluit op, dat de onderwijzersnood als geweken kan beschouwd worden, en dat de traktementen gerust wat lager kunnen worden gesteld. Behalve dat zulke berichten minder juist zijn voor wat betreft de «velen", die akte voor ééne of meer vreemde talen zouden bezitten, is ook de conclusie, voor wat betreft het einde van den onderwijzersnood, zeer voorbarig. Wel moet toegegeven worden, dat het gebrek aan onderwijzers niet meer zoo groot is als voor eenige jaren, maar wanneer er 10 a 20 't is jammer, dat die bevoorrechte plaatsen niet met naam en toenaam aangewezen worden staan naar eene bepaalde betrekking, dan blijkt er nog lang niet uit, dat er 10 a 20 overcompleet zijn en dus geen be trekking kunnen vinden. Zeer waarschijnlijk zijn die problematieke 10 a 20 onderwijzers personen, die gaarne van standplaats willen veranderen. En ten anderen. Naast de bevoorrechte [plaatsen, waarheen bij de eerste oproepingen dadelijk een stroom van aanbieders zich richt, staan plaatsen, die wel een heel jaar te vergeefs roepen of die, het roepen moe, de zaak hebben opgegeven. Dat zijn juist de plaatsen, die het meest hulp noodig hebben, waar de school nog nooit een factor in de volksbeschaving geweest is, waar onder wijzers na onderwijzers hun leven hebben gesleten, maar voorbijgegam zijn als droge regenwolken over een dorren grond. Juist in die plaatsen is de nood grooter dan ooit. Van tijd tot tijd leest men ook berichten over den oogst, nu over kersen, dan over de aardbeziën, besssn enz. Hier vallen ze af met de massa, daar zwellen ze niet voldoende wegens gebrek aan regen, elders eten de musschen ze op. Men voelt reeds, wie er aan 't woord is. Aan d' Beurs ook wisselen de berichten elkander af. Vandaag Pendjeh-regeling zoo goed als klaar, morgen Afghanistan-quaestie sterk gespannen. Nu Dongola gered, dan Soeakin ingesloten. Waarom dus ook geen sensatieberichten onder het schoolnieuws, hier aange naam voor de hausse, voor de belangstellenden, die op den uitkijk staandaar aangenaam voor de baisse, de gemeentebesturen, die eene besparing van 25 op het onderwijs als een zegen beschouwen. Voorloopig kunnen wij voor ons dus die prijsdruk- kende, meestal geïsoleerde berichten over den verdwenen onderwijzersnood in Nederland nog niet anders be schouwen dan als eene speculatie op de onkunde en het geloof van ce boa et charma it public, eu wij blijven van meening, dat die gemeentebesturen het ware volksbelang behartigen, die, zonder om te zien, zoo spoedig mogelijk ook de beste krachten aan hunne inrichtingen verbinden. Landbouw en Veeteelt. Een zeer bevoegde hand deelt aan de M. Ct. het volgende meê Het vermoeden, als zou het sterven van eenig vee onder Poortvliet, volgens de N. R. Ct., veroorzaakt zijn door het eten van de Dotterbloem of kleine Plumpen, zal wel aan eenigen twijfel onderhevig zijn, aangezien deze plant in Zeeland uiterst zeldzaam voorkomt. Wijlen dr. V. d. Bosch te Goes geeft alleen Walcheren en Schouwen op als plaatsen waar die plant groeit, maar heeft later Walcheren weder ingetrokken en terecht, omdat hij zelf daar geen exemplaar gezien hadzelfs later heeft hij daarvan niets aangetroffen. Dat zij in onze provincie zoo zeldzaam is vindt zijne natuurlijke reden daarin, dat zij bij voorkeur, ja bijna alleen, groeit aan oevers van zoetwaterpiassen, rivieren en niet op ziltigen bodem of aan onze Zeeuwsche brakwaterslooten. Alleen aan en bij het kanaal van Ter-Neuzen op Gent, dicht bij de Belgische grenzen achter Pas van Geut, waar bodem en water voor haren groei gunstig zijn, wordt Caltha palastris ge vonden. Slechts éen enkele maal is zij opgemerkt te Hoek op een afgegraven zandig drassig teriein. Of éen enkele verdwaalde plant wel den dood van eenige dieren zal hebben veroorzaakt is zeker twijfelachtig, te meer nog omdat de schadelijkheid daarvan voor rundvee alleen berust op de uitspraak van S. J. Brug- mans in zijne verhandeling van 1783 en door niemand, zoover mij bekend, nader bevestigd is. Rechtszaken. Donderdag 25 Juni a. s. zal voor het gerechts hof te 's-Gravenhage behandeld worden de zaak tegen C. P., oud 39 jaren, te Goes, beschuldigd van lo. valschheid in onderhandsch geschrift door het verzin nen van verbintenis en het namaken van handteeke- ning; en 2o. het des bewust gebrqjk maken van dat valsche stuk. (M. Ct.) Gisteren stond voor het gerechtshof te 's-Gra venhage terecht, M. L. B., gefailleerd koopman te 's-Heerhendrikskinderen, beschuldigd van verduistering van goederen. Besch. bekende bij drie personen goederen geborgen te hebben, met het doel om die aan zijn crediteuren te onttrekken. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lohman achtte de feiten voldoende bewezen en requireerde, lettende op de ongelukkige wijze waarop besch. in het faillissement was geraakt, nl. door voor een ander borg te spreken, 6 maanden celstraf. Mr. A. Maclaine Pont achtte het bewijs van twee der drie door den besch. bekende feiten voldoende bewezen, maar bestreed de arglist van een derde feit. Volgens pL had besch. daarbij de goederen aan een.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1