1885. N°. 68. Donderdag 11 Juni. 72sle jaargang. -CS» fiOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 et., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend; Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 10 Juni 1885. Zooals wij in ons vorig nommer mededeelden, hebben de beide kerkelijke partijen ieder eene nota ingezonden, waarbij zij verklaren, dat voor hen wijzi ging van art. 194 eene conditio sine qua non is voor de herziening, m. a. w., dat zoader eene wijziging van dat artikel de grondwetswijziging bij hen geen steun zal vinden. Wij hebben meermalen betoogd, dat, hoezeer wij ook op het behoud van art. 194 gesteld zijn, onzes inziens eene eventueele wijziging daarvan voor de libe ralen geen reden mocht zijn om zich tegen grondwets herziening te kanten. De clericalen denken er echter blijkens hunne nota's anders over en achten zich ver plicht, hoe dringend ook andere deelen der Grondwet herziening vorderen, hunne stem geheel afhankelijk te moeten maken van eene beslissing omtrent het bekende onderwijsartikel. De clericalen zullen dus de herziening ook van datgene, wat zij zeiven wenscben, Weigeren, indien niet ook art. 194 wordt herzien, doch dan dragen zij ook de volle verantwoordelijkheid, wanneer er van de gansche herziening niets komt. Waar zij aanvallend te werk gaan en hunne tegenpartij dwingen den strijd te voeren op dat door hen aangegeven ter rein, daar hrengt de billijkheid mede, dat de natie nimmer de liberalen verantwoordelijk stelle voor het mislukken der herziening. Het terrein, waarop men aangevallen wordt, mag men toch ook met kracht ver dedigen. In het Weekblad voor Nicuwer-Amstel en Om streken komt voor eene kennisgeving van B. en W. van die gemeente, dat door onzen stadgenoot dhr. J. P. Larsen vergunuing is gevraagd om aldaar eene fabriek van schoeisel opterichten. In verband daarmede vernemen wij, dat de heer Larsen voornemens is zijne fabriek van hier naar Nieuwer-Amstel te verplaatsen en zulks op advies van het Ministerie van oorlog, aangezien het in tijd van oorlog wenschelijk is, dat zijne inrichting, waarin reeds gedurende verscheidene jaren het schoeisel voor het leger wordt gefabriceerd, binnen de voornaamste linie onzer verdediging, de Amsterdamsche waterlinie, ge legen zij. Hoezeer de waarheid van deze bewering ook voor de hand ligt, is het voor onze stad ten zeerste te betreuren, dat de zaak van den heer Larsen naar elders wordt verplaatst; aan de industrie in deze ge meente wordt daardoor een gevoelige slag toegebracht. In onze gemeente worden dezer dagen vreemde zaken vertoond. Had men eene poos geleden tooneelen van eene soort godsdienstige geestverrukking in het bekende gebouw «Maranatha", thans schijnen een paar personen wei k te maken van het spiritisme en meenen deze werkelijke gemeenschap met afgestorvenen te be zitten en ook anderen in die gemeenschap te kunnen doen deelen. Wij willen aan de goede trouw van de bedoelde personen inzonderheid van een hunner, die sinds verscheidene jaren in de gemeente woont en werkt niet twijfelen, maar het behoeft geen betoog, dat door een en ander bij vele personen een ziekelijke, dweepzuchtige geest wordt of kan worden opgewekt, waardoor gevaar van geestelijke krankheid, welke tot de gewone levenstaak ongeschikt maakt, ontstaat. Naar wij vernemen wordt er ook eene studie van ge maakt om langs spiritistischen weg genezing van kreu pelen, lammen enz. te verkrijgen. Het is ons onbekend, of er in dezen voor de bevoegde autoriteit termen be staan om handelend optetreden; zoo niet, dan hopen wij, dat men met ons langs zedelijken weg zal trachten te voorkomen dat het weinige verstand van hen, die zich aan de bewerking onderwerpen, niet geheel ver loren ga. In de aanst. te Ierseke te houden vergadering der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland zullen geene eigenlijke vraagpunten worden behandeld, doch wenscht het Bestuur eene bespreking uittelokken over Art. 5 der Kieswet, waaromtrent het 't volgende zegtGelijk bekend is zijn, volgens dat artikel, van het kiesrecht uitgesloten, behalve hen, die éen of meer der in artikel 1 dier wet vermelde vereischten missen, zij, die gerechtelijken afstand van hunne goederen aan hunne schuldeischers gedaan en deze niet ten volle betaald hebbenm. a. w. die in staat van faillisse ment verke6ren, zonder gerehabiliteerd te zijn. Reeds meermalen en door onderscheidene schrijvers over ons gemeenterecht is er op gewezen, hoe Burg. en Weth., die de kiezerslijsten opmaken, ter uitvoering van dat artikel elke officiëele aanwijzing missen en alleen op geruchten en losse praatjes moeten afgaan, waar zij een gefailleerde van de kiezerslijst schrappen. Wel moet volgens art. 793 var. het Wetboek van Koophandel een uittreksel van het vonnis der faillietverklaring worden openbaar gemaakt, maar hoe 7 Door aanplak king aan het huis der gemeente van de woonplaats van den gefailleerde en aan het gebouw waarin de recht bank ponder wier ressort die woonplaats gelegen is) vergadert, mitsgaders aan de beurs, zoo die aldaar bestaat. Maar behalve dat dit laatste voor de besturen der gemeenten buiten de plaats der rechtbank weinig helpt, kan het eerste voor het gemeentebestuur slechts hetzelfde effect sorteeren als voor ieder particulier, te weten dat het door lezing van het aangeplakte vonnis daarvan kennis bekomt. Nu moet wel bovendien voor schreven uittreksel in een dagblad worden geplaatst, doch in welk Art. 793 hierboven aangehaald wijst daartoe aan: veen der dagbladen der gemeente, alwaar de rechtbank gevestigd is." Nemen wij nu het voor beeld, dat een der ingezetenen van Ierseke failliet verklaard wordt en dus bij de eerstvolgende herziening der kiezerlijsten daarvan moet geschapt worden. Een uittreksel uit het vonnis wordt aangeplakt aan het gemeentehuis te Ierseke en aan het gebouw der recht bank te Middelburg, alsmede geplaatst in de Middel- burgsche Courant. Terwijl nu de secretarie gehouden wordt in de woning van den Secretaris en Burg. en Weth. aldaar hunne vergaderingen houden, zoodat de kiezerslijsten niet aan het gemeentehuis worden opge maakt en vastgesteld, worden te Ierseke wellicht twee of drie exemplaren van de Middelburgsche Courant verspreid. Moest het uittreksel nog geplaatst worden in het dagblad, dat volgens het oordeel van den curator in het faillissement door wiens zorg dit geschiedt het meest geschikt was, om bekendheid aan de zaak te geven, in casu de Goesche Courant, waarvan 73 exemplaren naar Ierseke gezonden worden het doel zou nog beter bereikt kunnen worden. Dit is echter niet zooen bovendien ontbreekt voor Burg. en Weth. eene officiëele kennisgeving. Daarbij moet men in het oog houden, dat iemand in April kan verklaard worden in staat van faillissement te zijn. In Februari of Maart van het volgende jaar wordt de kiezerslijst eerst herzien. De gefailleerde kan dan, zonder zijne schuldeischers ten volle betaald te hebben, weder in zoodanigen toestand verkeeren, dat niets aan zijn fail lissement herinnert, en dat men dit ,reeds vergeten is. Het bestuur der vereeniging acht het noodig, dat de aandacht der regeering (zij het dan bij vernieuwing) op een en ander gevestigd worde, en wenscht, om trent het beste middel daarvoor, het gevoelen der vergadering in te winnen. Na mededeeling der beslissing van den Min Van Binn. Zaken omtrent den verkoop van sigaren in koffiehuizen enz. (zie ons vorig no.) wordt van de drankwet nog besprokende gemeenschap binnenshuis. In de laatste bijeenkomst der vereeniging werd aan genomen, dat iedere gemeenschap, die tusschen lokalen kon plaats hebben, zonder dat de openbare straat betreden werd, als verboden zou worden beschouwd. Dit besluit wordt niet gehandhaafd of opgevolgd, en daarop te wijzen is in de eerste plaats noodig, maar in de tweede plaats zou het zeer goed zijn, wanneer van de regeering eene definitieve beslissing kon wor den uitgelokt, wat onder «gemeenschap binnenshuis" te verstaan zij. Omtrent de toepassing van art. 17 sub 1 wijst het bestuur der vereeniging op de moeielijkheid voor den verkooper van sterkedrank om te constateeren, of een kind dat sterkedrank komt koopen den leeftijd van 16 jaren heeft bereikt. Het bestuur herinnert er aan hoe de Vereeniging «Vergunning" dan ook in hare vergadering, den 29 Mei jl. te Amsterdam gehouden, besloten heeft, aan groot- en kleinhandelaren in sterke drank voor te stellen, met den verkoop op den ouden voet voorttegaan en, mochten hieruit procedures voortvloeien, deze voor gezamenlijke rekening te voeren. De aanwezigen waren het hieromtrent eens dat eene wet, die door willekeur, met verkrachting van rechten en in strijd met de grondwet werd in het leven ge roepen, vallen moet". Het bestuur der vereeniging van B. en S. zegt ten slotte, dat, al stemt het niet volkomen met het oordeel der vereeniging «Vergunning" in, het toch van gevoelen is, dat de wet haar doel voorbij streeft, en bij het scheppen van vele moeilijk heden het drankverbruik niet beteugelt. Voorts zal er eene beraadslaging uitgelokt worden over de door de gemeenten van Zuid-Beveland te volgen handelwijze, ten opzichte van de vaststelling der begrooting voor het 3e bataljon rustende schut terij, in verband met de circulaire van Ged. Staten van 4/8 Aug. 4884 no. 40 (prov. bl. no. 77), ter wijl eindelijk door het bestuur aan de vereeniging een krediet zal gevraagd worden om bij gelegenheid der te Goes te houden algemeene vergadering der «Nederlandsche vereeniging voor Gemeente-ambte naren" aan laatstgenoemde vereeniging een concert en een rijtoer aantebieden en met haar een diner te organiseei'en. Gisteren zijn in de betrokken afdeelingen der Tweede Kamer alsnog benoemd tot rapporteur over de ontwerpen der Grondwetvoor de tweede groep de heer Kist, en voor de derde da heer v. d. Feltz. De heer De Jong, lid der Tweede Kamer voor Hoorn, is van zijne ongesteldheid, die hem in de laatste maanden weerhield aan de parlementaire werkzaam heden deeltencmen, in zooverre hersteld dat hij sinds gisteren weder de sectie-vergaderingen bijwoont. 's-Hage. Men verwacht dat het sectie-onderzoek van de grondwetsherziening Donderdag afloopt. Daarna zullen nog de ontwerpen op de verdeeling der mark- gronden en den kinderarbeid onderzocht worden. Het verslag omtrent de wijziging der kiestabel wordt spoedig tegemoet gezien om het nog vóór het reces aftedoen. Uit Berlijn wordt gemeld dat volgens de dag bladen het sluiten van eene overeenkomst van de rijks- regeering met de Norddeutsc'ie Lloyd door formeele moeilijkheden wordt vertraagd, maar dat zij in ieder geval in den loop dezer maand zal tot stand komen. Wat de Hollandsche havens betreft, schijnt Rotterdam niet in aanmerking te komen en Vlissingen kans te hebben, omdat dan de minste tijd verloren zou gaan en de concurrentie der Duitsche lijnen de minste afbreuk lijdt. -De 36e alg. vergadering der «Ned. Maatschappij t/b. der Geneeskunde" zal worden gehouden te Middel burg op 12, 43 en 44 Juli. Een reeks vraagpunten zal aan de orde worden gesteld, terwijl wetenschappelijke voordrachten zullen worden gehouden door prof. Pel uit Amsterdam, dr. II P. Kaptein uit Abcoude, dr. J. A. Korteweg, prof. Van der Mcy en dr. A. W. G. Berns uit Amsterdam. Tot de festiviteiten behoort een tochtje met een stoombarge naar Vlissingen. In de vergadering zal o. a. behandeld wolden een voorstel van de afd. Oldambt, om aan de Regeering vanwege de Maatschappij het verzoek te richten, dat aan de medische professoren verboden worde, praktijk uit te oefenen anders dan in overleg met den huisarts van den lijder of in de klinieken en polyklinieken. Dit voorstel brengt reeds nu in de medische pers de pennen in beweging en zal waarschijnlijk tot een ge animeerde discussie leiden, zegt Be Amst. Heinkenszand. Door den Minister van Justitie is aangesteld tot onbezoldigd rijks-veldwachter C. Moison te 's-Heer Arendskerke. Bij kon. besluit is de zilveren medaille, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 5 Mei 1877 no. 32, toegekend aan den heer F. J. Hallingse, te Brouwershaven, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's rijks wetenschappelijke verzamelingen, door schenking be toond. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Juni 1885, in het college voor de zeevisscherijen o. a. herbenoemd tot lid de heer R. J. Verschoor van Nisse. De St.-ct. van gisteren bevat de gewijzigde sta tuten der naaml. venn. «Oesterput de Goede Hoop", te Ierseke. Men verneemt, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken besloten heeft de rijks-normaallessen te Maurik en te Gendringen den len Augustus a. s. op te heffen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald dat het Staatsexamen ter verkrijging van een getuig schrift van bekwaamheid voor de studie aan een Universiteit zal worden afgenomen te 's-Gravenhage op 13 Juli en volgende dagen. Het eerste nummer is verschenen van een nieuw Christelijk Weekblad voor Leiden en Omstreken. Het staat onder leiding van den heer H. Donner, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Uit Hoofdplaat wordt aan de N. R. Ct. van 8 Juni gemeld: Heden viel onder deze gemeente een zware ijsregen, die in eenige weinige minuten vele gem>ten vlas, boonen, klaver en granen geheel of gedeeltelijk vernielde. De schade, door sommige land bouwers daardoor geleden, wordt op ettelijke duizenden guldens geschit. Dubbel te bejammeren is dit ongeval, daar die veldvruchten zoo goed stonden en zij niet ver zekerd waren tegen storm en hagelslag. Men kan voor 3 per gemet de vruchten verzekeren; zoodat, bijv. tien gemeten boonen, eene waarde vertegenwoordigende van acht honderd guldens, voor dertig gulden aan allen storm en hagelslag onbezorgd kunnen worden over gelaten. Verleden jaar en in 4860 werd deze gemeente en omstreken door diezelfde ramp geteisterd, zoodat men zich verwonderen moet over de waaghalzerij der landlieden, die hunne gewassen aan de ongenade van alle weêr en wind toevertrouwen. Men schrijft uit Kampen aan de Zw. Ct.: «Opnieuw is er bericht gekomen uit Djambi: De 2e luit. der inf. J. P. C. Bueninck te Djambi is tegelijk met den heer Heycop ten Ham door de twee hadji's aangevallen. De heer Heycop was terstond dood, ter wijl de heer Bueninck nog ongeveer eene week ziek heelt gelegen. Het is gebeurd den 23en Mei's avonds, terwijl genoemde officieren in de sociëteit zaten. Het is dus in de sociëteit gebeurd. De hadji's maakten amok. Er schijnt dns geen persoonlijke wraak bestaan te hebben. Eveneens is het te veronderstellen dat er niet meer gevallen zijn, daar het bericht spreekt van twee hadji's." Bij de uitgevers J. Van der Endt Zn te Maassluis is een nieuwsblad verschenen, namelijk De Ambachtsman, vakblad voor timmerlieden, metselaars, machinisten, smeden, ververs enz." Het blad zal trach ten kennis omtrent de verschillende ambachten onder den arnbachtsstand te verspreiden, en in zeer populairen vorm geschreven zijn. Ook zullen vraagstukken worden besproken van algemeen belang. Boekaankondiging. Het «Tijdsch ift ter beoefening van het Admini stratief recht", hoofdredacteur II. G. Hartman Jz. 2e jaargang 6e afl. Goes F. Kleeuwens Z. bevat H.t examen voor candidaat-secretaris in 1885in gezonden stukken (waarvan o. a. een over herziening van ons kiesstelsel). Beantwoording der door de re dactie gestelde vragen, boekaankondiging en vragen, waarvan de beantwoording wordt ingewacht. Kerke ijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Nieuwvliet ds. W. Cannenburg Van Ingen H.J.z., te Urmond en Susterente Nieuw- land (cl. Middelburg) de heer J. W. F. Gobius du Sart, cand. te Utrecht. Wij Rechtszaken. De heer C. N. Vermeulen te Heinkenszand deelt ons mede, dat hij proces-verbaal heeft doen op maken tegen jhr. rat. Van Doorn, waarnemend amb tenaar van het O. M. ter terechtzitting van jl. Zaterdag der Arr. Rechtbank te Middelburg, omdat deze hem zou hebben beschuldigd, dat hij (Vermeulen) ten zijnen laste zou hebben gehad een vonnis wegens openbare dronkenschap. De rechtbank te 's-Hage heeft Maandag den gewezen directeur der broodfabriek, Van der Putten, vrijge sproken, op grond dat hij bij het aangaan der schuld de fabriek verbond en derhalve haar uit de kas mocht betalen. De heer V. d. Patten is des namiddags op vrije voeten gesteld, daar het Openbaar Ministerie niet in hooger beroep gaat van het vrijsprekend vonnis der rechtbank. Het gerechtshof te 's-Gravenhage, correctioneele Kamer, vernietigde het vonois der rechtbank te Mid delburg, waarbij de herbergier C. D. te Wemeldinge is veroordeeld tot 45 dagen celstraf en 8 boete, wegens mishandeling, om een gebrek in den vorm. De beklaagde werd, opnieuw rechtdoende, door het Hof tot de reeds door de rechtbank tegen hem uit gesproken straf veroordeeld. Landbouw en Veeteelt. V Sinds den tijd, toen luciferskoppen in brood balletjes gestoken nog het eenige middel was om ratten en muizen te dooden en als zoodanig ook door iedereen bekend was en gebruikt werd, tot op heden, is het aantal middelen ter bestrijding dezer lastige en onge- noode gasten verbazend toegenomen. Of ze evenwel alle probaat kunnen genoemd worden zal ik hier niet besl.ssen. Zeker is't dat onder al die middelen er eenige zijn, die in ruimer kring mogen bekend worden en zoowel om hunne goedkoopte als om hunne onschade lijkheid alle aanbeveling verdienen. Als middel tegen de veldmuis wordt het volgende opgegeven: Men roere 1 deel gipskalk met 3 deelen gerstenmeel dooreen en giete daarop zoove 1 water, dat er een eenigszins vaste deeg gekneed kan worden. Nu make men pillen ter grootte van eene hazelnoot en strooie die over het geteisterde land en in de gaten die deze dieren maken. Wanneer de muizen niet al te sterk vertegenwoordigd zijn, zal de uitkomst verrassend wezen. Hetzelfde middel ken men ook gebruiken tot ver delging van ratten, 't Is nu niet noodig er pillen van te maken. Men zette een schoteltje gips met meel, droog gemengd, neder en zorge verder dat de ratten gemakkelijk bij water kunnen om hunnen dorst te les- schen. Hebben zij zich aan het voor hun toebereide maal te goed gedaan en willen zij zich daarna ver- frisschen met eene teug water, dan zal het niet lang meer duren of het gips zal in de maag verhardenen deze gipssteen zal de oorzaak van hunnen dood zijn. Bovenstaand middel is onkostbaar en kan door iedereen toegepast worden. Het allernieuwste middel tot het verdelgen van ratten is het toelienen van een koek, gebakken van zeeajuin en spek, van elk zoo wat evenveel en met meel tot een deeg gekneed. De koek wordt in stukken gesneden, welke in de holen der ratten geworpen worden. Dit middel moet ook goede resultaten op leveren. Men kan het beproeven.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1