Gemengde Berichten. doen gaan. In het centrum werd deze verklaring lang durig toegejuicht. Ten slotte verwierp De Kamer met 322 tegen 153 stemmen de prise en consideration van het voorstel. Gladstone deelde in het Engelsche Lagerhuis mede, dat de onderhandelingen over de vaststelling van Af ghanistan's grenzen nog niet zijn geëindigd. Op de vraag betreffende den scheidsrechter in de Pendjeh- quaestie zal hij heden antwoorden. In Oostenrijk zijn de verkiezingen van afgevaardigden voor zooverre ze reeds plaats hadden, geenszins in het voordeel der liberalen afgeloopen. De Neue Freie Presse deed reeds dadelijk uitkomen, dat het voor de Duitsch- liberale partij eene overwinning van beteekenis zou zijn, indien zij niet al te gevoelige verliezen leed, omdat de Regeering zoo sterk partij kiest voor de conservatieven, de vereenigde nationale en clericale partijen. Wel is met ophef gezegd, dat de Regeering onpartijdig tegen over de verkiezingen wilde staan en de N. Freie Presse aanvaardt die verklaring gaarne als een bewijs, dat de Regeering zelve gevoelt, hoe het wezen moest maar in Oostenrijk zelf is van die onpartijdigheid niets te bespeuren. De Regeering is al dadelijk be gonnen met het verkiezingsmanifest der linkerzijde in beslag te laten nemen. Dat is door den rechter in twee .instantiën nietig verklaard maar de Regeering is niettemin voortgegaan met een aantal stukken, van de oppositie uitgaande, gedurende den verkiezings strijd in beslag te laten nemen. De rechterlijke col leges hebben ook van die corifiscatiën de meeste on wettig verklaard, maar intusschen was, voordat die uitspraak kwam, het kwaad veelal reeds geschied van de tegenpartij daarentegen werd geen enkel stuk in beslag genomen. Ook is in vele districten aan de Duitsch-liberale kiezers geweigerd, inzage van de kiezerslijsten te nemen, zoodat van protesten tegen de lijsten ook al waren zij nog zoo vol willekeu rige of onwillekeurige fouten geen sprake kon zijn. Daarenboven werd in menige provincie door den stadhouder aan alle ambtenaren uitdrukkelijk ver klaard, dat zij als dienaren der Regeering niet voor candidaten der oppositie mochten stenmmen. Die feiten, zegt de N. Presse, bewijzen voldoende, in welke ongunstige omstandigheden de verkiezingen voor de Duitsch-liberalen plaats vinden. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 5 JUNI 1885, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer. Tegenwoordig 11 leden en de Secretaris. Afwezig de heeren Lambrechtsen en M. De Jonge Jz., beiden met kennisgeving. I. De notulen der vergadering van den 22 Mei jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor no tificatie worden aangenomen: a. dat, tengevolge van den bouw en het bewonen der huizen in de Mattheus Smallegangesbuurt meerdere verlichting aldaar noodzakelijk was en twee lantaarns zijn geplaatst, een aan den hoek der huizen van W. Kok en een bij den molen «De vijf gebroeders" b. dat door het burg. armbestuur is ingediend eene aanvrage om machtiging tot wijziging der begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 1884, waarvan de behandeling door burg. en weth. wordt voorbereid c. dat de wed. A. J. A P. Van Calmthout, in kennis gesteld met het desbetreffende raadsbesluit, verzocht heeft, haren dank voor de verleende jaar- lijksche toelage aan den raad over te brengen d. dat het vroeger bij raadsbesluit onbewoonbaar verklaarde perceel in de Bocht van Guinea, toebehoo- rende aan de wed. J. Scheffer, op 1 Juni is ontruimd geworden e. dat van den schuttersraad en van de gezondheids commissie zijn ontvangen de rekening over 1884 en de begrooting voor 1886, al welke stukken zijn ge steld in handen van de financiëele commissie om rapport; dat vanwege den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid voor de boekerij is ontvangen de sta tistiek der scheepvaartbeweging op de rivieren en ka nalen van Nederland over 1884. III. De Voorzitter legt over de raadsbesluiten, ter vorige vergadering genomen, thans voorzien van de goedkeuring van Ged. Staten, tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1884 en tot wijziging en aan vulling der begrooting voor 1885, met mededeeling dat nader ten laste van een der artikelen van de be grooting voor 1884 nog een paar declaratiën zijn in gekomen, waardoor bedoelde post met f25,51 is over schreden en vraagt voor burg. en weth. machtiging, om dit bedrag door afschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven te vinden. Deze machtiging wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming verleend. IV. Nog worden als ingekomen stukken ter tafel gebracht a. Bericht van den heer N, A. M. Van den Thoorn, dat hij de benoeming tot lid der Plaatselijke Com missie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt, waarbij de Voorzitter mededeelt, dat genoemde heer op gisteren is beëedigd en dat daarvan is kennis ge geven aan de betrokken commissie. b. Brief van den heer jhr. mr. J. W. C. De Jonge Van Ellemeet, waarbij hij voor de verzameling van geschiedenis en oudheid eenige curiosa en voor de bibliotheek eenige boekwerken aanbiedt, welke allen met dankbetuiging aan den schenker worden aanvaard. V. Aan de orde is eene aanvrage van het Bestuur van het Gasthuis om machtiging tot aanvulling van en af- en overschrijving op de begrooting van ontvang sten en uitgaven dier instelling over 1884. Deze machtiging wordt, overeenkomstig het advies der financiëele commissie, zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming verleend. VI. Nu komt in behandeling de benoeming van een hoofd der meisjesschool voor (voortgezet) lager onderwijs; De Voorzitter deelt mede, dat zelfs met herhaalde oproeping zich slechts éene sollicitante heeft aange meld en wel de directrice der tegenwoordige school voor middelbaar onderwijs, van wie op Zaterdag den 30 Mei het vergelijkend examen is afgenomen en die door den districts-schoolopziener ter benoeming wordt voorgedragen. Hij stelt voor tot benoeming over te gaan en wijst de heeren jhr. Flugi Van Aspermont en Kakebeeke aan, om als stemopnemers te fuDgeeren. De uitslag is dat mej. C. G. Slothouwer wordt benoemd met 9 st., terwijl 2 briefjes in blanco waren. VII. Daarna brengt de Voorzitter ter tafel eene missive van Gedep. Staten, houdende mededeeling, dat hij door Z. M. den Koning met ingang van 13 Juni a. s. opnieuw tot Burgemeester dezer gemeente is benoemd, en dat hij, aangezien hij als zoodanig de betrekking van ambtenaar van den Burgerlijken Stand vervult, voorstelt tot benoeming van zoodanig ambte naar, eveneens met ingang van 13 Juni, overtegaan. De heer dr. Callenfels zegt, als oudste lid van deze vergadering zoowel in jaren als in tijd van zitting, een enkel woord te willen spreken om het achtbaar hoofd van deze gemeente geluk te wenschen met zijne herbenoeming, welke niet alleen den Raad, maar de geheele gemeente genoegen heeft gedaan. De Burge meester heeft veel gedaan in de jaren waarin hij zijne betrekking waarnam, zoowel voor de gemeente als aan het hoofd van deze vergadering. Spreker brengt hem daarvoor den dank en wenscht hem in allen deele het beste toe. (Deze woorden worden met applaus begroet.) De Voorzitter bedankt voor de gesproken woorden en de bewijzen van instemming der leden, terwijl hij de verzekering geeft dat het zijn streven zal zijn om op dezelfde wijze voort te gaan, waartoe hij hoopt, steeds de medewerking van den Raad te zullen onder vinden. (Ook deze woorden worden met instemming begroet). Tot benoeming van een ambtenaar van den Buig. Stand overgaande, worden alle stemmen uitgebracht op mr. J. G. De Witt Hamer, Burgemeester dezer gemeente. De vergadering is vervolgens op de gewone wijze gesloten. Ierseke. Het telegraafkantoor alhier behandelde in de vorige maand 669 telegrammen tegen 317 in Mei van het vorige jaar. Gedurende het geheele oester seizoen van 1 Aug,31 Mei werden 8571 belichten behandeld. Telegraphie gaat nu voor een paar maanden, gedurende den melktijd der oesters, de zomerrust in, doch de brievenpost blijft druk tengevolge van pannen- handel en sterken huizen-aanbouw. De bestellers-post boden ondervinden meer en meer de lasten aan hun ambt verbonden, tot heden te vergeefs wachtende dat ook de lusten zullen toenemen. Men schrijft ons Reeds vroeger werd in dit blad melding gemaakt, dat er te Kolijnsplaat pogingen aangewend worden tot het verkrijgen van een orgel in de kerk der Ned. Herv. gemeente te dier plaatse. Het schijnt, dat men het niet volkomen eens is over de keuze van de soort van een instrument. Sommigen wenschen een Ame- rikaansch, anderen een pijporgel aangekocht te zien. Een ander bezwaar is, dat de benoodigde fondsen tot aankoop nog niet aanwezig zijn. Kruininge. Gisteren had alhier het concours plaats, uitgeschreven door de handboogschutterij »De 3 koren- bloemkens" te Kruininge Behalve genoemd gezelschap waren nog tegenwoordig 13 gezelschappen, gezamenlijk met 76 schutters, als: «Concordia" 's-Heereshoek, met 7 «St. Sebastiaan" Ierseke, met 8 «de Pauw" Biezelinge, met 5«Victoria" Kwadendamme, met 4 «Doel naar Hooger" Wolfertsdijk, met 7; «Soranus" Heinkenszand, met 7; «Jacoba van Beijeren" Goes, met 5; «Oefening en Uitspanning" Hansweerd, met 8 «Eendracht" Vlissingen, met 8; «St. Sebastiaan" Ovezand, met 1; «St. Sebastiaan" Kwadendamme, met 2; «Willem Teil" Ovezand, met 5; «Kroonprins" Kats, met 3 leden. De hoofdprijs werd in kampstrijd behaald door A. Tazelaar van Kats, de 2e prijs, mede in kamp door C. A. Remijn van Heinkenszand; dele zijvogel werd afgeschoten door J. Westdorp, de 2e werd bij loting toegewezen aan C. P. Serrarens, beiden van «Concordia" van 's-Heerenhoek. De kalvogels werden behaald door J. Okker van Kruininge, A. Kleijberg van Vlissingen, M. Hootsmans van Goes, de 4e bij loting door J. Geus van 's-Heerenhoek. De premie voor het verstafkomend gezelschap is geschonken aan de «Eendracht'' van Vlissingen, die voor het gezelschap met de meeste leden aan «Concordia" van 's- Heeren- hoek. Sint Annaland. Opmerkelijk is het dat uit eene weide onder Poortvliet, waarin sedert begin der vorige maand een troep vee graasde, heden ochtend reêds het 6e stuk vee dood bij den eigenaar alhier is thuis gebracht. Dit beest is door keurmeesters alhier afgekeurd en op hun last in den grond bedolven. De oorzaak van den dood wordt toegeschreven aan verstopping van de boekmaag en daardoor ontstane hersenaandoening (beroerte). Het vermoeden bestaat ook dat in bedoelde weide giftige planten aanwezig zijn. Bij de Woensdag te Zieriksee ter gelegenheid der paardenmarkt gehouden loterij, in het lokaal van den sociëteithouder Vermunt, is op de 5 vol gende nummers elk een paard gevallen, nl. 793, 652, 2847, 2709 en 675. Behalve deze waren er nog een lOOtal prijzen, bestaande in voorwerpen van nut en smaak. De muziek van het harmoniegezelschap «ICunst en Eer", onder directie van den heer Ezerman, ver- hoogdo de feestelijkheid, terwijl de illuminatie van den tuin en het prachtige weder dien avond tot een waren feestavond maakten. Het bestuur der sociëteit «Nut en Genoegen", dat weder geen moeite en zorgen had ontzien om deze loterij tot stand te brengen, had eer van zijn werk. (41 Cf.) Te Breda is in den nacht van 1 op 2 Juni jl. eene glasruit bij den horlogemaker Nissen stuk ge slagen en zijn ontvreemd 1 gouden dameshorloge met I Romeinsche cijfers, poppetjes op de achterkast gegra- veerd en een daaraan bevestigden ketting van zooge naamd Russisch zilver1 gouden remontoirhorloge met Romeinsche cijfers. Van dezen diefstal wordt verdacht Johannes Franciscus Putte, 23 jaren, smid, geboren te Goes, wonende te Breda, lengte middel matig, kleedinglange bruine demisaison, donkere aan de pijpen verstelde broek, winterpet zonder klep. De commissaris van politie te Breda verzoekt op sporing, aanhouding en bericht. Te Bergen-op-Zoom is een jongeling van 23 jaar, door het omslaan van het zeil van een bootje, te water geraakt en ondanks alle aangewende pogingen ver dronken. Aan een 15jarig dienstmeisje te Breda was het bekend, dat een knecht in denzelfden dienst eene som van p.m. ƒ150 in eene kist bewaarde. Zij wist zich arglistig meester te maken van den sleutel der kist en nam uit deze 33 weg. Eerst dezer dagen ontdekte de knecht den diefstal, waarop hij onmiddellijk de hulp der maréchaussee inriep. Het meisje bekende den diefstal te hebben gepleegd en verklaarde dat nog 9 rijksdaal ders in den tuin verborgen waren. Pas begint 't naar zomer eenigszins te gelijken, of reeds is een bader, nl. een marinier te Nieuwediep, verdronken. Tengevolge van het werpen van asch op een vuilnisbelt zijn te Nes (West-Dongeradeel) afgebrand eene kapitale schuur met drie woningen. Te Vreeswijk is in zand, dat uit de rivier De Lek gebaggerd werd, een zeer oud zilveren geldstuk gevonden, ter grootte van een rijksdaalder. Aan de eene zijde vertoont het een gekroond vorst met den schepter in de eene en een zwaard in de andere hand, met omschrift: FERDINANDVS: D: G: ARCHIDV: AVSTRI. Aan de andere zijde een gekroond wapen met het omschrift: DVX BVRGVNDI: CO: TIROLIS. Het is goed bewaard gebleven. Niet alleen dat er geen week omgaat, neen minstens 23 maal per week komt men ons lastig vallen met te vragenhebt u soms sigarenasch van noode enz. Dezer dagen ontvingen we zelfs een schriftelijk aanbod van 25 KG. ad f 5 per KG. 'tls ons niet bekend, wie het denkbeeld der groote waarde van sigarenasch in de wereld gebracht heeft, evenmin als de veronderstelling, dat ze bij de plantencultuur eene groote rol zou spelen. Het was ons daarom zeer aangenaam in Floralia eene scheikundige oplossing te vinden der wezenlijke waarde van sigarenasch, medegedeeld door den heer G. Lotman te Haarlem, die daarvan zegt Zie hier wat ik vond: In 1000 gram 1 KG. sigarenasch. 200 gram Kali, waarde 0.070 gb 34 Natron, 0.003 406 Kalk, 0.02 120 Magnesia, 0.03 30 IJzeroxid, nihil 30 Phosphorzuur, 0.02 40 Zwavelvuur 0.001 10 9 Kieselzuur, nihil 70 Chloor, 0 005 Totaal ƒ0.149. Een KG. sigarenasch heeft dus slechts de mestwaarde van 15 cent. Daarom is zij de moeite van verzamelen niet waard. Wij achten deze mededeeling nood zakelijk ter waarschuwing voor vele verzamelaars, die zich wellicht in het bezit eener aanzienlijke denk beeldige waarde verheugen, alsmede om in het vervolg van vele lastige vragen over dit onderwerp verschoond te blijven. Semper Virens.) De werkstaking der kleermakersknechts te Parijs kan als geëindigd worden beschouwd. De meesten hebben verklaard den arbeid op den ouden voet te willen hervatten. Het te Londen openbaar gemaakte telegram over de aardbeving, welke de provincie Kasjmier heeft geteisterd, is overdreven. Wel zijn eenige zware schok ken gevoeld, maar de schade is onbeteekenend. Een telegram uit Ilongtonlespring in het graaf schap Durham meldt, dat er in een kolenmijn eene ontploffing heeft plaats gehad. De 300 personen, die men aanvankelijk verloren waande, zijn in veiligheid teruggevonden, maar men vreest dat 22 personen door de ontploffing omgekomen zijn. De bisschop van Versailles heeft een herderlijken brief uitgevaardigd tegen het gymnastiseeren. Volgens dat schrijven wordt door de gymnastiek de jeugd «gewend aan lijdelijke gehoorzaamheid door de ont wikkeling der lichaamsoefeningen" en groeit zij op tot «dieren der openbaring". «Wel een beetje mystiek", zegt De Wekker. Een zonderlinge heilige is in Bengalen opgedo ken, die naar the Times of India bericht de gave bezit om onherstelbare ziekten te genezen. Ge durende den guren tijd, dien wij achter den rug heb ben, bracht hij 51 dagen in een waterresevoir door. Het water reikte hem tot aan de kin. Thans leeft hij in een 6 voet diep graf, dat geheel toegemetseld is, met uitzondering van een klein gat van ongeveer 2 duim in doorsnede, juist groot genoeg om hem zijn voedsel toe te reiken, dat bestaat uit een sinaasappel of wat granaatappelsap en één amandel. In dat graf is hij van plan 52 dagen aan een stuk door te brengen, met de buitenwereld alleen verbonden door een bel, waarmee hij in geval van gevaar of een ongeluk een signaal kan geven. Ook bedient hij zich van het belle- touw om op vragen naar zijn gezondheid met een vroolijk klingelen te antwoorden. De «heilige" daalde in zijn graf neer met een bed, eenige heilige boeken, 2 oi 3 flesschen rozenwater en eenige fleschjes rozen olie. Daarna werd hij ingemetseld. Boven het graf werd de grond met aarde opgehoogd en bloemen er in geplant, die nu reeds flink zijn opgegroeid. Van 't rozenwater bedient de «heilige" zich tot het was- schen van zijn gelaat, handen en voeten vóór hij zijn gebed verricht. Onlangs werd uit Bombay een post wissel voor hem ontvangen. Het geld werd door het gat in 't graf geworpen. Kort daarop zond de «heilige" het enderteekend ontvangbewijs langs denzelfden weg terug. Het electrisch licht vangt aan een zeer nuttige toepassing te vinden op het geneeskundig onderwijs en in de heelkundige en verloskundige praktijk. Te Berlijn wordt het op klinieken ingevoerd. Afgezien van de gewone voordeelen van die verlichting, wordt daar door in bedoelde gevallen dit groote voordeel verkregen, dat men nu ten allen tijde kan opereeren; iets, wat tot dusver onmogelijk was en beperkt tot het daar voor enkel geschikte daglicht, hetgeen 's winters tot zeer groote bezwaren aanleiding gaf. Uit Pest wordt gemeld, dat baron Popper, tot wiens huwelijk met de dochter van den markies De Castrone de Paus dispensatie geweigerd had, zich in Oostenrijk zal laten naturaliseeren en dan een bur gerlijk huwelijk met genoemde dame sluiten zal; het geen de Oostenrijksehe wet wel, maar de Hongaarsche niet voor huwelijken tusschen Christenen en Israëlieten toelaat. Bij een spoorwegongeluk te Rostoff zijn 70 per sonen gewond 9 personen bleven op de plaats dood, 6 gaven kort daarna den geest. Volgens sommigen was het ongeluk het gevolg van boos opzet, volgens anderen van den slechten toestand van den weg. In het tweede district van Weenen, Leopold- stadt, hebben Maandag ernstige schandalen plaats ge had bij gelegenheid eener stedelijke verkiezing. De anti semieten, die geen kans zagen voor hun candidaat Schneider tegenover den liberalen tegenstander, prof. Suesz, deden allerlei pogingen om met geweld de stem ming te verhinderen. Het stembureau zag zich verplicht de hulp van den stadhouder en van de politie in te roepen en des ondanks moest de verkiezing worden ge staakt. In Amerika is de groote werkstaking in de ijzer fabrieken begonnen, 100 000 personen zijn zonder werk. Te Pittsburg o. a. zijn alle groote fabrieken gesloten. De grève is het gevolg van een verlaging der loonen van 20 a 25 pCt. De fabrikanten betoogen dat de loorien te hoog zijn met het oog op den staat van de markt en de daling van de ijzerprijzen en verklaren dat zij liever sluiten dan op die wijze voortgaan met fabriceeren. De rechtstreeksche oorzaak van de grève is overproductie. De officiëele gezondheidscommissie heeft, blijkens een telegram uit Madrid, Algemesi, eene stad van 12,000 inwoners in de provincie Valencia, bezocht, waar sedert 27 April 263 personen door de cholera waren aangetast, van welke er 114 overleden zijn. Dr. Ferran had er 898 personen ingeënt. Slechts 8 van deze kregen de cholera, en maar 1 is aan de ziekte bezweken. Te Burgassot, eene andere stad in de provincie Valencia, kwamen sedert 17 Mei 52 cholera-gevallen voor en stierven er 30 aan die ziekte. In Hessen kan, ingevolge paragraaf 282 van het wetboek van strafvordering, bij de samenstelling der jury, zoowel door den ambtenaar van het openbaar ministerie als door den aangeklaagde of diens verdedi ger, de toelating van gezworenen geweigerd worden, zonder dat daarvoor redenen behoeven te worden aan gevoerd. In zeker plaatsje bevond zich dezer dagen onder de personen, waaruit de jury zoude worden samengesteld, een landbouwer, die, toen de voorzitter zijn naam noemde, door den verdediger hoorde roepen «recusirt!" (wordt niet toegelaten.) Het boertje, dat het woord niet begreep, vroeg iemand die naast hem zat wat het beteekende, en deze, die een spotvogel was, vertelde dat de verde diger had gezegd dat de boer niet geschoren (nicht rasirt) was, waarom hij niet als gezworen kon wor den toegelaten. De op zijne teenen getrapte landbouwer liet zich den volgenden morgen netjes scheren en zelfs het haar knippen en ging daarop naar het gerechtshof, maar wederom moest hij bij het noemen van zijn naam het fatale woord «recusirt" hooren weerklinken. De goede man verloor zijn geduld «mijnheer de pre sident" riep hij, «ik vraag wel excuus, ik heb mij van morgen laten scheren en ook mijn haar later, knippen!" Groote verbazing ontstond bij rechters, gezworenen en publiek die, toen de man nadere mededeelingen deed, in uitbundige vroolijkheid overging. De grootste speelgoedwinkel ter wereld vindt men te New-York in de Eleventh street, avenue D. Daar worden letterlijk bij millioenen allerlei dingen vervaardigd tot vermaak van de j rngd in alle landen. Deze fabriek maakt niet minder dan 1600 verschil lende soorten van kinderspeelgoed en levert o. a. 12 millioen blikken fluitjes per jaar. Voortdurend zijn daar 200 personen, mannen, vrouwen en jongens, aan het werk. Tusschen de smaken der kinderen van ver schillende landen is groot onderscheid. De jonge Bra ziliaan b. v. is bijzonder op blikken wagentjes gesteld de kleine Amerikaan veel meer op blikken trompetten. Maar blikken sabels zijn overal gewild, want de zucht voor het militaire is in de kinderkamers al even al gemeen als in de kabinetten en aan de hoven. Een der administrateuren van de eerste nationale bank te Oswego (Amerika), de heer Frank G. Thrall, die algemeen bemind is en van wien niemand weet dat hij vijanden heeft, begaf zich jl. Zaterdagavond met zijne echtgenoote naar het kerkgebouw der metho disten, terwijl zijne beide dochters, de achttienjarige Emma en de negenjarige Grace, te huis bleven. Mevrouw Thrall had alle deuren en ramen zorgvuldig gesloten, maar éen raam, aan de achterzijde van het huis, vergeten, dat dus open bleef staan. Tegen acht uur bracht Emma haar zusje naar bed en zette zich daarna aan de piano neder. Terwijl zij speelde, hoorde zij eenig gerucht en zag, toen zij zich omkeerde, dat zich twee gemaskerde mannen in het vertrek bevonden, waarvan de een een groot slagersmes en de ander een reusachtige schaar in de hand had. Daar zij dadelijk begreep met dieven of wellicht zelfs met moordenaars te doen te hebben, wilde het meisje om hulp roepen, maar zij had er den tijd niet

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2