1885. N°. 66. Zaterdag 6 Juni. 72ste jaargang. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Rechtszaken. Buitenlandsch Overzicht GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdag en Vrijdaoavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURAlVr. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend; Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 5 Juni 1885. Het Vaderland schrijftDe plooibaarheid van onzen Minister-president is inderdaad bewonderens waardig. Men weet nog, hoe hij in den aanvang van zijn derde ministerieels loopbaan zijn volkomen homoge- niëteit met den heer Van Bloemen Waanders luide deed klinken, en hoe hij na diens val Sprenger van Eyk in zijn ministerie opnam om met dezen Minister weder in volkomen homogeneïteit samen te werken, niet zonder nog eens te verklaren, dat de arbeid met den heer Waanders zoo genoeglijk was geweest. Iets dei gelijks ziet men thans. Even genoeglijk heeft de heer Heemskerk met den heer Grobbée een paar jaren lang den financiëelen akker beëgd en beploegd, en toen hij reeds de doodsklok voor zijn collega hoorde kleppen, getuigde hij nog eens uitdrukkelijk, dat wie Grobbée trof, hem raakte. Doch zie, de heer Grobbée viel, zij 't ook op Japansche wijze, maar de heer Heemskerk bleef staan en vond spoedig een nieuwen collega om genoeglijk mede te arbeiden. Wat verklaart nu deze nieuwe collega vEen Rijks directe belasting op de inkomsten uit het roerend vermogen kan van den ondergeteekende niet worden verwacht". En de heer Grobbée heeft verklaard, dat een Rijks directe belasting op de inkomsten de hoeksteen was van zijn financiëel stelsel Met hoe warme overtuiging de heer Heemskerk zich daarmede solidair heeft verklaard, zoodat hij door het Dagblad voor socialist werd uitgemaakt, herinnert men zich uit de discussie over de klassenbelasting. En toen de heer Grobbée dat ontwerp vallen zag, poogde deze toch met kleinere knutselontwei pjes, met behulp van den premier, langs een omweg verhooging van directe belastingen te bereiken. De heer Bloem daarentegen wil aan het Rijk het personeel teruggeven en verdere bronnen van inkomst vinden in andere dan directe belastingen. En allergenoeglijkst gaat de heer Heemskerk weder met hem aan 't werk In het Venloosch Weekblad van 30 Mei jl hetwelk onder redactie van den heer HafVmans staat, wordt het wetsontwerp van den heer Lobman mede gedeeld en leest men, dat art. 4 luidtDeze wet treedt in werking bij de eerstvolgende peiiodieke ver kiezing of bij de eerstvolger.de Kamer-ontbinding, indien deze aan gene mocht voorafgaan." Bij het nazien van het wetsontwerp, zooals dat is ingediend, bespeurt men dat art. 4 luidt: «Deze wet treedt in werking op den ten Januari 1886." Hoe dit te verklaren T De heer Haffmans heeft blijkbaar het wetsontwerp vooraf van den heer Lohman gekregen en dit stuk in zijn courant doen afdrukken. Maar daarna is er verandering in het ontwerp gekomen, denkelijk in overleg met de bondgenooten, en heeft de heer Haff mans daaraan niet gedacht. Eenigszins vreemd klinkt dan wel de verzekering van den heer Lohman, dat de bondgenooten over dit ontwerp niet zijn geraadpleegd. (V.) De Standaard schrijft «Doortasten blijft ons te Arnhem plichtmatig dunken. De particuliere opinie van den heer Schimmelpen- ninck mag hier in geen enkel opzicht beslissen; zelfs niet over zijn eigen candidatuur. Bovendien, al neemt de heer S. uit te ver gedreven kieschheid geen candidatuur aan, geleid door gelijk gevoel van kieschheid tegenover zijn kiezers, zou hij een aangeboden mandaat dan toch kwalijk kunnen weigeren. Haar ook dan, als men oordeelt, den heer S. dit maal buiten het geding te moeten laten, mag van den kostbaren tijd geen oogenblik verloren gaan en dient op staanden voet een ander candidaat gesteld. Bij afspraak desnoods thuis blijven! Uitnemend! Maar als de tegenpartij afspraak weigert, is opkomen ten strijde onafwijsbare plicht. Het is hard. Arnhem is reeds zoo telkens afgereden. Maar toch, er mag o. i. niet geaarzeld. Op de gisteren te Zieriksee gehouden paarden markt heerschte veel levendigheid. Er waren 133 paarden aan de lijn, waaronder zeer fraaie dieren, van welke ruim een twintigtal zijn verkocht. Fransche kooplieden, die ook waren opgekomen, hebben voor een zestal paarden tot ƒ600 't stuk besteed. Met reden is te verwachten dat volgende markten nog beter resultaat zullen opleverende paardenteelt is daar sterk vooruitgaande en het aantal schoone paarden veel grooter dan men tot heden buitenaf wel wist, en dat ondanks het feit, dat bij de onlangs ge houden monstering ook daar geen enkel paard voor ons leger geschikt geoordeeld werd. Onze paarden schijnen voor de vreemde legers meer geschikt te zijn. {N. Ii. Ct.) In de brievenbus te Geersdijk worden geregeld de frankeercenten bij de brieven geworpen. Niet zel den gebeurt het, dat de gelden, die per postwissel verzonden moeten worden, ook daarin terechtkomen. De afstand van ruim uur tot de naastbijliggende hulpkantoren der posterijen is daartoe de verklaar bare aanleiding. Dagbl Ter tegemoetkoming in de onkosten op het lager onderwijs zijn door den Minister aan de navolgende gemeenten de daarachter gevoegde subsidiën verleend Kapelle van 500 Nisse van 800 Oudelande van ƒ500; Schore van ƒ300; Wemeldinge van ƒ300. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben Woens dag verschillende ontwerpen onderzocht, zooals de over eenkomst met de maatschappij «Zeeland" en het voor stel van den heer Reekers, terwijl het onderzoek der kiestabel is aangevangen, maar nog niet in alle af deelingen afgeloopen. Over het voorstel-Lohman is het sectie-onderzoek nog niet aangevangen. Tot rapporteurs over de kiestabel en het voor stel-Lohman zijn benoemd de heeren Ruys, Schaepman, Van der Feltz, 't Hooft en Van der Linden. Onder den titel «Zal men den put dempen als hetj kalf verdronken is? Een schutterspraatje", is bij de firma Nijgli Van Ditmar eene brochure versche nen, van de hand des heeren F. Koch Jr., kapt. der dd. schutterij te Rotterdam. De schrijver levert daarin een warm pleidooi voor eene betere organisatie der schutterij. De tegenwoordige inrichting is, volgens den heer Koch, zoo treurig, dat men, kan er nog niet worden besloten tot eene algeheele afschaffing, in elk geval zonder langer talmen de handen aan het werk behoort te slaan om van de schutterij althans nog datgene te maken, wat er van te maken is. Naar zijne meening moeten aan de herziening der Schutterij- wet de volgende denkbeelden ten grondslag worden gelegd lo. Overbrenging der schutterij van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken naar dat van Oorlog 2o. opheffing der verdeeling in bans en verandering van den diensttijd; 3o. opheffing der rustende schut terijen; 4o. vermeerdering der oefeningen en gelijk vormige inrichting door het geheele land, onder ver antwoordelijk militair toezicht; 5o. geheele verande ring van het stelsel van aanvoering, en 6o. strenge pebalingen omtrent overtredingen, zoewel van officieren als van minderen. De jaarvergadering der Ned. Vereeniging tegen de Prostitutie zal op 15 Juni te Utrecht gehouden worden. Wegens gebrek aan aangeworven manschappen voor het leger in Oost-Indië zal het detachement, be stemd om met het stoomschip «Prins Frederik" den 6n dezer naar O.-Indië te worden overgevoerd, op 4 onder-officieren en 80 manschappen worden terug gebracht. De werving is zeer slap. Bovendien wordt bijna de helft der recruten, welke zich aanmelden, wegens lichaamsgebreken afgekeurd. Bij beschikking van den Min. van binn. zaken, afdeeling onderwijs, is bepaald, dat de commissiën, die worden belast met het afnemen van examens in de vreemde talen, waarvan de programma's bij kon. besluit van 14 October 1884 (Staatsblad no. 216) zijn vastgesteld, voor het jaar 1885 zitting zullen houden, voor de Fransche en Engelsche talen te Utrecht, en voor de Hoogduitsche taal te Groningen. Het te Utrecht verschijnend blad Het Centrum verneemt uit betrouwbare bron, dat de bekeering van dr. Vitringa, bekend onder den naam van Jan Holland, tot de Katholieke Kerk, werkelijk een feit is, en reeds een feit was vóór de eigenlijke verschijning van zijn jongste werkDe Woort en zijn Kringeen feit ook, dat zijn plechtige, hoewel stille, overgang heeft plaats gehad in de grijze Bisschopsstad. Aan de suikerfabriek «Zwartenburg", onder Ze venbergen, is tot technisch directeur benoemd de heer G. Werner, vroeger als zoodanig werkzaam aan de suikerfabriek te Sas-van-Gent. De correspondentie van Peter de Groote wordt voor de pers gereed gemaakt. Er was eene Commissie van letterkundige Russen benoemd om de bouwstoffen voor zulk een werk bijeen te brengen, en deze heeft zich zoo goed van haar taak gekweten, dat zij meer dan 8000 hoogst belangrijke brieven en documenten betreffende den grooten Czaar bijeengebracht heeft. Onder deze documenten bevinden zich sommige leer boeken, waarin de jonge Peter zijn lessen schreef. Voorts is er ook een brief bij, gedateerd 1688, waarin Peter, toen slechts 6 jaar oud, aan zijn moeder de werken beschrijft, welke hij in wording had gezien op de scheepstimmerwerven te Pereislawi. De «London, Chatham Dover Spoorwegmaat schappij" heeft, reeds een begin gemaakt met den bouw van eene nieuwe landingsplaats (pier) te Queens- borough, die noodig is geworden ter voorziening in het meerdere continentale verkeer via Vlissingen. De nieuwe pier, welke van hout en ijzer zal worden ge bouwd, zal 630 voet langer worden dan de tegen woordige, waardoor twee groote stoombooten naast elkander het anker uitwerpen en tegelijk laden of lossen kunnen. Bovenbedoelde werken staan in ver band met het onlangs ingediend ontwerp tot uitbrei ding van den nachtbootendienst, waarmee de Neder- landsche en de Duitsche post worden verzonden, met een dagdienst. Wanneer dat plan doorgaat, zullen, zooals men weet, voor rekening van de Maatschappij «Zeeland" drie nieuwe booten worden gebouwd, om in het meerdere verkeer te voorzien. De heer K. Van de Werfhorst Gz., theol. cand. te Driebergen, heeft bedankt voor de beroepen naar Schore en Vlake en Rilland-Bath. Bedankt voor het beroep naar Serooskerke door ds. W. Van Roggen, pred. te Hardingsveld. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Mei 1885. Op de School A waren gedurende deze maand 152 kinderen. Onder dezen waren: 118 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 30 van 110 verzuimen, en 4 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 3 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 3 percent over dezelfde maand in 1884. Op de School B waren 256 kinderen, waaronder 232 zonder eenig verzuim, 23 die van 110 verzuimen hadden, en 1 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was l'/i. percent, tegen l'/i« percent over dezelfde maand in 1884. Op de School C waren 210 kinderen, waaronder 152 zonder verzuim, 40 met 110 verzuimen, 18 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 7 percent, tegen 8 percent over dezelfde maand in 1884. Op de School D waren 50 kinderen, waaronder 40 zonder eenig verzuim, 7 met 110 verzuimen, 3 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 7 percent, tegen 7 percent over dezelfde maand in 1884. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Mei 1885 bedroeg 3V,0 percent, tegen 3V,d percent over 't zelfde tijdvak in 1884. Het Nederlandsch Landbouw-comité hield Dins dag te 's Hertogenbosch eene openbare vergadering. Afgevaardigden voor de Zeeuwsche maatschappij waren de heeren J. M. Kakebeeke en J. H. Snijders. De voornaamste genomen besluiten zijn de volgende lo. Eenstemmig werd de vraag: «of de nadeelen der tegenwoordige jachtwet voor den landbouw van dien aard zijn, dat voorziening wenschelijk is?" met ja beantwoord, doch op verschillende gronden besloten, dat het comité zich vooralsnog zal bepalen tot het richten van het verzoek aan Z. E. den Minister van justitie om een mildere en voor het geheele rijk ge lijkmatige toepassing van art. 26 der wet. 2o. De besturen van de Maatschappij tot exploitatie van Staats-spoorwegende Hollandsche spoorweg maatschappij en den Rijnspoorweg zullen door het comité worden uitgenoodigd tot het toepassen van meer gunstige bepalingen ten behoeve van gezelschappen van landbouwers, ter bevordering van het bezoeken van landbouwtentoonstellingen en elders gelegen land- bou winrichtingen. 3o. Aan eene commissie, bestaande uit den heer Hofman, den voorzitter en den secretaris, met recht van assumtie van een of meer speciale deskundigen, is een onderzoek opgedragen, in hoeverre de landbouw door invoering van den dubbelen standaard zal kunnen worden gebaat. 4o. De hoofdbesturen der landbouwmaatschappijen zullen vanwege het comité worden uitgenoodigd te overwegenwat gedaan kan worden ter bevordering van landbouwkrediet in Nederland. Onder mededeeling der daaromtrent in de vergadering aangegeven denk beelden zullen deze worden verzocht daaromtrent ver slag in te zenden aan eene commissie, bestaande uit de heeren Van Slooten, Sickesz en Coolen, van welke commissie een algemeen rapport vóór de volgende algemeene vergadering wordt ingewacht. 5o. Aan eene commissie, bestaande uit de heeren Sickesz, Coolen en Van der Oudermeulen, met recht van assumtie, is opgedragenzich op de hoogte te stellen van hetgeen in het buitenland is verricht om tot de kennis van den waren toestand van den land bouw te geraken, teneinde voldoende de vraag te kunnen beantwoordenwaarover eene enquête zou moeten loopen, waarvan volkomen inlichting omtrent dit onderwerp in Nederland zou mogen worden ver wacht." 6o. Aan de regeering zal worden verzochtgelegen heid te verleenen tot afkoop van domaniale tienden tegen de gemiddelde zuivere opbrengst der laatste 15 jaren. (M. Ct.) Wat een kersenoogst beteekent. Eén goede oogst brengt aan de gem. Oud-Beijerland een voordeel van ongeveer een ton gouds op. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 5 Juni 1885, werden de navolgende personen veroordeeld D. R., S. v. E., te Goes, wegens het als onder- hoorige bij de brandspuit niet gehoorzamen aan zijne meerderen, ieder tot f 2 boete, subs. 1 dag gev.straf. C. D. K., te Ierseke, wegens lo. het graven in eenen dijk van den Burenpolder; 2o. het stichten van een gebouw op een dijk van den Burenpolder, tot 2 maal f10 boete, snbs. 2 dagen gev.straf voor iedere boete. L. Bte Goes, wegens het tegen iemand uiten van scheldwoorden, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf'. A. K., te Gastel, P. Z., te Goes, wegens het verder reizen dan het biljet geldt, zonder kennisgeving en bijbetaling, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.straf. W. B., te Ouddorp, M. V. en C. G., te Zandvliet, A. R., te Sint Annaland, wegens het bevisschen der Schelde zonder consent, ieder tot f 10 boete, subs. 1 dag gev.straf. M. T., te Krabbendijke, wegens het plaatsen van een houtmijt binnen 3 M. van den weg te Krabbendijke tot f3 boete, subs. 1 dag gev. straf. D. W., L. M., B. K., te Krabbendijke, P. N., te Waarde, C. Ste Kattendijke, J. K., J. V., M d. P M. T„ te Kapelle, J. K., C. T„ G. J., I. W., P. Z., B. N., W. N., J. F., A. T., A. P., P. d. T., J. v. d. P. en J. S., allen te Kloetinge, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, ieder tot f 5,50 boete, subs. 1 dag gev.straf. C. De B., te Klinge, wegens het bevisschen der Zeeuwsche stroomen zonder consent, tot f 10 boete, subs. 1 dag gev.straf. J. V., te Wemeldinge, wegens het bevisschen der Schelde met een vaartuig, zonder het vereischte consent, tot f10 boete, subs. 1 dag gev.straf. P. B., te Kamper land, wegens openbare dronkenschap, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werden: W. B., te Ouddorp en G. L., te Ierseke, beklaagd van het bevisschen der Schelde zonder consent. De Fransche Minister van Onderwijs en Eeredienst Goblet heeft den aartsbisschop van Parijs op diens protest tegen het verwereldlijken van de Genoveva- kerk geantwoord, dat dit protest in vorm en aard volslagen het recht des prelaten overschrijdt. De ge voelens van den aartsbisschop, zoo zegt Goblet, ver ontschuldigen niet de met zijuen werkkring en zijne plichten strijdige onbetamelijkheden zijner taal jegens de Regeering, en machtigen hem niet om de hande lingen en de algemeene politiek van het Gouvernement te bestrijden. Deze houding van den prelaat, zoo heet het verder, is niet geschikt om de betrekking tusschen de Kerk en den Staat vreedzamer te doen worden. Bij de Kamer van Afgevaardigden is een voorstel ingediend onderteekend door een 130 tal leden van verschillende groepen tot opheffing der be lasting op het papier. Deze belasting werd in 1871 ingevoerd. Men heeft echter de ervaring opgedaan, dat daardoor de geheele industrie getroffen werd. Frankrijk, dat 536 papier fabrieken telt, waarin 32,653 werklieden bezig zijn, die jaarlijks 170 millioen kilogram papier vervaardi gen, heeft onder den invloed van het belasting-regime moeten leeren, dat de uitvoer tegenover den invoer ieder jaar geregeld p. m. 3 millioen achteruitgaat. Daartegenover staat, b. v. in Duitschland in één jaar (1882) de uitvoer met 10 millioen is toegenomen. Gisteren heeft de minister-president Brisson, bij de behandeling der voorstellen om het vorige ministerie in staat van beschuldiging te stellen, namens de re geering verklaard, dat zij de Kamer uitnoodigt de prise en consideration te verwerpen, daar het nutte loos is kort vóór de verkiezingen onvruchtbare discus- siën te openen, die geen ander gevolg kunnen hebben, dan de hartstochten in gisting te brengen. De regeering onthoudt zich van het aannemen van eenige conclusie, maar vraagt de Kamer een debat te bekorten, dat den kostbaren tijd zonder eenig voordeel verloren zou

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1