1885. N°. 65. Donderdag 4 Juni. 72ste jaargang. GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonder' ''e nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. 'i. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentièn is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend.' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Kaa<l der gemeente does, op VRIJDAG den 5 JUNI 1885, des namiddags te 2 uren. Goes, den 3 Juni 1885. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: Notulen. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Aanvrage van het bestuur van het Gasthuis, om machtiging tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1884. Benoeming van een hoofd der meisjesschool voor (voortgezet) lager onderwijs. Benoeming van een Ambtenaar van den Burger lijken Stand. I. II. III. IV. v4 VI. GOES, 3 Juni 1885. Aan het telegraafkantoor alhier zijn in de af- geloopen maand Mei verzonden 818, ontvangen 746, opgenomen en verder geseind 499, totaal behandeld 2063 stuks, tegen 1712 in Mei 1884. Het kantoor Wolfertsdijk behandelde 81 telegrammen. De verkiezing voor een lid van den gemeente raad te Ellewoudsdijk, noodig geworden door het ver trek van den heer A. Fontein Dz., is bepaald op Woensdag 17 Juni, en de herstemming, zoo noodig, op 1 Juli a. s. In het D. v. A. is een schrijven geplaatst van mr. J. A. Levy, dat onder het opschrift«Sommatie" twee vragen stelt, waarop de vergadering van afge vaardigden der Liberale Unie zal hebben te beslissen. De eerste is deze, of er nopens den werkkring der Liberale Unie tusschen de overige bestuursleden en hem een fundamenteel zakelijk verschil bestaat. Hij sommeert openlijk de heeren bestuursleden, zoowel collectief als individueel, dit verschil te erkennen of te ontkennen. De tweede vraag luidt: wie heeft in dat verschil gelijk? Ook dit punt stelt de schr. onder de hoede der openbaarheid, verklarende zich aan de be slissing der vergadering te zullen onderwerpen, zoodra hij in het ongelijk gesteld mocht worden. De heer Schimmelpenninck schrijft aan de Stan daard Mijnheer de Redacteur 1 Van verschillende zijden stelt men mij de vraag Waarom neemt gij geene candidatuur in Arnhem aan Mijn antwoord is eenvoudig. Ik vind geene vrijheid mij bij deze verkiezing te laten plaatsen tegenover den tot majoor opgeklommen kapitein Rooseboom. Misschien handel ik in sommiger oog verkeerd, maar het blijft mijne overtuiging, dat ik niet anders han delen mag. Hoogachtend, Uw. Dv. Dienaar, Schimmelpenninck v. d. Oye v. Nijenbeek. Z. M. heeft o. a. benoemd tot surnumerair bij de registratie en domeinen: dhr. H. J. Van Lis te Almeloo. Door den Minister van wat., hand. en nijv. is bepaald, dat de commies 2e klasse bij de administratie der posterijen E. W. Hildebrandt zijne functiën zal uitoefenen ten postkantore te Middelburg. Uit de voor de aandeelhouders der stoomvaart maatschappij «Zeeland" ter inzage liggende punten van behandeling, die in de op 13 dezer te houden vergadering zullen worden ter tafel gebracht, blijkt dat genoemde maatschappij steeds in bloei blijft toenemen. Over het jaar 1884 blijft, na betaling van rente op de obligatie-leening en storting in het ketelfonds, eene zuivere winst over van 358.043.11 waarvan 224.599.81 54 wordt gereserveerd voor afschrijving op de stoomschepen en ƒ133.443.30 bestemd is voor uitdeeling aan aandeelhoudersmakende 6pct. of 30 per aandeel. De afschrijving op de stoomschepen bedroeg in 1883 ƒ144.525.6954, terwijl aan dividend toen ook 6pct. werd betaald. (Af. Cf.) Het vergelijkend admissie-examen voor de kweek school voor Machinisten te Amsterdam zal in het laatst der maand Juli plaats hebben. De aanvragen om tot het examen te worden toegelaten, worden vóór 1 Juli ingewacht bij den Directeur. Dit jaar zullen de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager on derwijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen in de maand Augustus, en de examens ter ver krijging der akte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de gymnastiek in de maand Juli worden afgenomen. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onder werpen, moeten zich vóór 28 Juni e. k. bij het Depar tement van binnenl. zaken aanmelden bij schrijven, op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke op gave van naam en woonplaats en van de begeerde akte en met overlegging van de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit de wettelijke bevoegdheid, om het examen afteleggen, moet blijken. Volgens De Standaard zouden al de hoogleeraren van de Universiteiten te Leiden, Groningen, Utrecht en Amsterdam, op één nog niet eens geheel onberispelijke uitzondering na, zijn «verwerpers van de eere van Gods woord en loochenaars van de godheid onzes Heeren Jezus Christus". Zou mr. Groen van Prinsterer ooit zoo iets hebben gedacht, geschreven en laten drukken? Het mag zeer betwijfeld wordenwant wijlen deze geëerde staatsman heeft nooit eenig blijk gegeven, schandelijke lastertaal te beschouwen als de uiting van een echt-Christelijk gemoed. Dagbl Door den Minister van financiën is afwijzend beschikt op het verzoek van het gemeentebestuur van Nieuw-vosmeer om een subsidie van staatswege te verleenen voor den aanleg onder Nieuw-vosmeer van een keiweg naar den Slaakdam, en eveneens afwijzend op het verzoek om van rijkswege zulk een weg over dien dam aan te leggen. Naar de meening van den Minister van financiën moet het totstandkomen van beide deze werken, hoe wenschelijk ook voor de gemeenschap tusschen de provinciën Noord-Brabant en Zeeland in het algemeen en de gemeenten Nieuw-vosmeer en St Philipsland in het bijzonder, geheel worden overgelaten aan de on middellijk belanghebbenden, en kan zulks te beter, nu de Staat in het belang dier gemeenschap reeds meer heeft gedaan dan op zijnen weg lag, door op den Slaakdam eene aardenbaan voor rijweg te doen leggen. Op voordracht van den Min. van Binn. Zaken is vernietigd een artikel der algemeene politieverordening voor de gemeente Bleskensgraaf en Hofwegen, waarin aan de tappers geboden wordt hun tapperijen op Zondag des ochtends van 9 tot 11 en des namiddags van 1 tot 4 ure te sluiten, met bepaling dat de burgemeester, om bijzondere redenen, een tijdelijke of doorloopende vergunning kan geven om het uur van sluiting te verschuiven. De grond der vernietiging is, dat het sluiten der deuren van plaatsen, waar sterkedrank wordt verkocht, op Zondag, geregeld is bij 3 der Zondagswet en dat, ingevolge art. 150 der gemeentewet, de plaat selijke verordeningen niet mogen treden in hetgeen door een regeling bij de wet van algemeen Rijksbelang is verklaard, zoodat het art. geacht wordt te zijn in strijd met de wet. Volgens ministeriëele resolutie zijn de woningen, van rijkswege aan ambtenaren ten gebruike gegeven, uitsluitend bestemd om hen met hunne gezinnen daarin te huivesten. Zij mogen dus aan anderen daarvan geene gedeelten afstaan of daarin duurzaam inwoning verleenen, dan na bekomen vergunning van den provincialen inspecteur. Naar men verneemt, zullen H. II. M. M. de Koning en de Koningin nog eene nakuur houden te Eichwald, niet ver van Teplitz. De Zutph. Ct. verneemt, dat de heer Attema, lid der Tweede Kamer, reeds zoover is hersteld dat hij in den tuin wandelt. Prof. R. Fruin te Leiden herdacht Maandag zijn 25-jarig jubilé als hoogleeraar. Wegens treurige familie-omstandigheden werd het feest in stilte gevierd en bedankte de heer Fruin voor een serenade, die het Leidsche studentencorps hem dien avond wilde brengen. Te halfvier vereenigden zich ten huize van den jubi laris het collegium, een deputatie uit zijn leerlingen enz., terwijl toen tevens den hoogleeraar, bij monde van zijn ambtgenoot prof. Müller, namens een groot aantal oud-leerlingen, talrijke vrienden en vereerders, zoowel uit België als uit ons land een fraai souvenir werd aangeboden. Het bestaat uit een album van ruim 100 kostbare en zeldzame etsen en gravures, voorstel lende de beroemdste personen uit de vaderlandsche geschiedenis en de groote gebeurtenissen, waarin zij een rol hebben gespeeld. Ruw klip- en mijnzout, voor vee en landbouw- bemesting vrijgesteld van accijns, moet vóór den uitslag tot een gelijkmatig fijn poeder gemalen zijn, zonder stukken. De ambtenaren moeten er zorgvuldig op letten dat het niet vermengd is met vreemde stoffen, ten einde het gewicht en dus de afschrijving op de accijns-rekening te verhoogenin dat geval wordt de uitslag geweigerdin geval van twijfel monsters op te zenden aan den controleur. Depothouders, die gemalen zout rechtstreeks uit het buitenland willen inslaan, behoeven daartoe vooraf vergunning van den Minister. De algemeene jaarvergadering van het Ned. werkliedenverbond «Patrimonium" zal op 11 Aug. te Amsterdam gehouden worden. Door de Indische Regeering in 's Konings mach tiging gevraagd, om het uit 's lands kas bezoldigd personeel der in Nederl. Indie dienstdoende Roomsch Katholieke geestelijken uit te breiden met een gees telijke van den tweeden rang. De directie der Ilollandsche ijzeren spoorweg maatschappij doet op haar locomotieven de snelheids meters van Stroudley plaatsen, waardoor de machi nisten steeds op eene schaal de snelheid kunnen af lezen, die de trein heeft in kilometers per uur. Zonder dit middel kunnen de machinisten slechts de snelheid van den trein gissen. De toestel bestaat uit een centrifugaalpompje, dat, door de drijfas van de locomotief in beweging gezet, eene kolom water hooger doet stijgen in eene glazen buis, naarmate de snelheid grooter is. Op de schaal achter de glazen buis geplaatst wordt de snelheid door de hoogte in waterstand afgelezen. Tot de dwaasheden, welke zg. Nederlandsche berichtgevers aan buitenlandsche bladen over or.s land opdisschen, behoort de mededeeling in een Haagsche correspondentie aan de Frankfurter Ztg., dat volgens de aanhangige voorstellen tot Grondwetsherziening alleen gehuwde personen tot het kiesrecht zullen worden toegelaten. De schr. voegt er de opmerking bij, dat velen hier te lande deze beperking afkeuren, omdat zij een premie bevat op het trouwen, ofschoon zulk een aanmoediging bij de bestaande overbevolking volkomen overbodig is te achten. De berichtgever heeft zijn dwaasheid natuurlijk te danken aan een onvoldoend begrijpen van de uitdrukking hoofden van huisgezinnen in het nieuwe artikel omtrent het kiesrecht. Het kiesrecht ware trouwens in ons land al een hoogst zonderlinge piemie op het trouwen, merkt het Hbl. op. Volgens den Imparcial waren in de stad Alge- mesie, provincie Valencia, den 29sten Mei twee nieuwe gevallen van cholera voorgekomen en zijn er dien dag 3 personen aan die ziekte gestorven. Te Benifavo hadden 6 choleragevallen plaats en vijf sterfgevallen. Er bleven in die stad nog 64 zieken over. De Madridsche correspondent van den Temps heeft een onderhoud gehad met dr. Ferran, die (gelijk reeds gemeld is) onverwachts van de regeering last heeft gekregen om zijne inentingen ter vrijwaring voor de cholera te staken totdat eene bijzondere wetenschappe lijke commissie hierover uitspraak zal hebben gedaan. Dr. Ferran schrijft den door de regeering genomen maatregel meer toe aan staatkundige overwegingen dan aan wetenschappelijke, want de mannen van het vak, die ingenomen zijn met zijn stelsel van inenting, be- hooren meest allen tot de liberale oppositie. Hij ver klaart dat hij in de provincie Valencia binnen twee maanden meer dan 6500 personen heeft ingeënt, en zijne medewerkers hebben onder zijne leiding in dien tijd die kunstbewerking op een nog grooter aantal personen toegepast. Van alle ingeënten nu hebben slechts enkelen, misschien tien, de cholera gekregen, en dr. Ferran houdt zich overtuigd dat eene herhaalde inenting, of eene inenting tot driemalen toe, zeer zeker vrijwaart tegen de cholera. Dr. Gimeno heeft in het Athenaeum te Madrid een rede gehouden over de inenting tegen de cholera en o. a. een mededeeling voorgelezen, door al de ge- neesheeren te Alcira onderteekend, die verklaren, dat de inenting bewonderenswaardige uitkomsten heeft opgeleverd. Op verzoek der leden van het Athenaeum werd dr. Ferran hun voorgesteld, wien zij een warme ovatie brachten. Naar thans weder gemeld wordt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken vergun ning gegeven om met het inenten voort te gaan, onder zekere voorwaarden, met name dat de Regeerings- commissie tegenwoordig zal zijn, ten einde over de uitkomsten te kunnen oordeelen Het Staatsblad heeft de instructie openbaar gemaakt voor de vier genees- heeren, die als commissie dr. Ferran naar de provincie Valencia vergezellen. De commissie zal hebben te ver klaren, of men werkelijk met cholera te doen heeft; de ingeënte personen bezoeken; den heer Ferran de van choleralijders afkomstige stoffen, waaruit hij zijn microben moet kweeken, ter hand stellen en boven dien verklaren, of de proefnemingen zonder gevaar kunnen genomen worden. De inenting der kinderen moet met goedkeuring der ouders geschieden. De personen, welke de commissie onderzoekt, moeten uit verschillende standen gekozen worden. Voorts zal de commissie haar verslag aan de medische faculteit zenden en zal het openbaar worden gemaakt. Op het Duitsche onderwijzerscongres werd gecon stateerd, dat do arbeid op fabrieken voor kinderen in den schoolplichtigen leeftijd lichamelijk en geeste lijk zeer nadeelige gevolgen heeft. In 1883 waren 18,395 kinderen tusschen 12 en 14 jaar aan dien arbeid gebruikt en bij handwerken en de kleine in dustrie was dat getal waarschijnlijk veel grooter. Het bleek ook, dat die cijfers van jaar tot jaar toenemen. Men beweert, dat de industrie, zonder den kinderar beid, de concurrentie niet kan volhouden, maar hier tegen wi rd aangevoerd, dat in het district Zwickau, waar 2641 kinderen beneden de 14 jaar worden gebruikt, het verschil in loon nog geen 54 pet. zou bedragen, wanneer in hunne plaats jong maatjes wer den genomen. Het congres was van oordeel, dat fabrieks arbeid voor kinderen beneden 14 jaar in Duitschland moest worden verboden, evenals dit in Zwitserland het geval is. Misschien zal bij de behandeling van de aanvulling der wet op den kinderarbeid op deze uitspraak van het Congres een beroep worden gedaan. Mocht in dien zin besloten worden, dan, meenen wij, dat toch als complement van die bepaling de duur van den school tijd met twee jaren moest worden verlengd. Zoowel voor de knapen zeiven als voor de maatschappij zou het betreurenswaardig zijn, dat elk jaar een vast conti- gent werd geleverd van jongens, die uit de school gedreven, in de werkplaatsen niet toegelaten en die thuis geen bezigheid vinden en er in den weg zouden loopen, op de openbare straat hunne dagen zouden doorbrengen. ArnhCl.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Nadat de heeren Borgesius, Gratama, De Beaufort en Cremers haar sterk hadden verdedigd de heeren Keuchenius en Lohman haar bestreden en de Minister Heemskerk, de noodzakelijkheid der grondwetsherzie ning vooropstellende, het voorstel-Lohman had be streden, is de motie-Cremers om het voorstel-Lohman niet in de sectiën te onderzoeken, verworpen met 42 tegen 40 stemmen. Er is eene vacature te Arnhemde heeren De Jong, Attema en W. K. Van Dedem zijn lijdende. AVaren de vier afwezigen er geweest, de motie-Cremers (de conservatieve partij was verdeeld) zou met 44 tegen 42 stemmen zijn aangenomen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Willielminapolder. Het volgende alfabetisch drietal voor predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is opgemaaktW. F. Bluggel, predt. te Nijkerk, G. A. Van der Brugghen, predt. te Boxmeer en P. H. Ver- steegh, predt. te St. Pancras. Drijsclior. Ds. C. M. YanderWeijde nam Zondag namiddag voor een talrijk gehoor afscheid van de gemeente, naar aanleiding van Matth. 5, vers 8: «Zalig zijn de reinen van hart, want zij zullen God zien." Denzelfden tekst had hij voor zijn intreerede gekozen bij zijn komst alhier. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk te Sluis ds. H. A. E. Heinecken, pred. te Amerongen. Gedurende de maand Mei werd aan school B alhier bij de rijkspostspaarbank ingebracht op formu lieren van 5 cent ƒ19, van 1 cent ƒ14, samen 33. Landbouw en Veeteelt.. V Het gebruik van zout wint in den landbouw meer en meer veld en dat mag als een gunstig teeken des tijds beschouwd worden, daar men er uit zien kan, dat de landbouwers de onderzoekingen en raad gevingen van geleerde mannen niet meer zoo klakke loos in den wind slaan als weleer, maar daaruit voordeel trachten te halen. Niet alleen strooien tegen woordig vele landbouwers zout tusschen het hooi om het broeien en schimmelen zooveel mogelijk tegen te gaan, en om tevens het hooi, vooral dat van zure weiden gewonnen, voedzamer en verteerbaarder te maken maar het komt ook bij de veevoedering meer tot zijn recht. Uit gedane proeven is gebleken dat de meeste huisdieren gebrek aan zout hebben. De kleine hoeveelheid zout, die in bijna alle voedings middelen aanwezig is, schijnt niet in evenredigheid te staan tot de hoeveelheid, die de meeste dieren in hunne uitwerpselen meevoeren of die noodig zijn om zekere functiën geregeld te doen plaatshebben. Dat gebrek aan zout is bij sommige dieren zoo groot, dat zij er zichtbaar door lijden. Vervallen en ziekelijk zien zulke dieren er uit. Ze zijn traag in hunne be wegingen en hunne spieren missen de noodige veer kracht. Het geheele zenuwstelsel schijnt aangedaan en zij lijden aan krampen, peeshuppeling, trekkingen enz. Al deze verschijnselen kunnen door het geregeld toedienen van zout voorkomen worden. Io Duitschland heeft men dit reeds lang ingezien. Daar zijn hoeven, waar men door elkander gerekend elk schaap omstreeks 3 KG. jaarlijks toedient; hoeven, waar men aan elk varken, dat op mesten zit, een vijfde deel van een HG. per dag geeft. Vooral voor zulke varkens werkt

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1