1885. N". 64 Dinsdag 2 Juni. 72ste jaargang. De KIEZERSLIJSTEN GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. van al de ONDERKIESDISTRICTEN zijn ingekomen en ter secretarie gedeponeerd, alwaar zij dadelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, van s morgens 9 tot 'n namiddags 2 aren. door iedereen kunnen worden geraadpleegd. Goes, den 30 Hei 1885. De Voorzitter van het hoofdkiesdistrict,. Goes, J. G. DE WITT HAMER. DE INSPECTIE VAN DE VERLOFGANGERS DER NATIONALE MfclflE, zal alhier gehouden worden op WOENSDAG den 24en JUNI aanstaande, des voormiddagé te 10 uren, in de Koopmansbeurs, waartoe de verlofgangers zich moeten verzamelen voor dat gebouw. Mitsdien worden alle verlofgangers, welke zich in deze gemeente bevinden, die vóór den 1 April 11 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behooren, ten ernstigste aangemaand tot een stipte opvolging der onderstaande bepalingen 1. De verlofganger meldt zich binnen 30 dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 133). 8. De verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den bur gemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zicli vestigt, meldt hij zien bij den burgemeester dier gemeente aan, teneinde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 134) 3. De verlofganger van de militie te land mag zich, zonder toestemming van den Minister van Oorlog, niet langer dan ged urende vier weken buitenslands begeven. (Art. 136). 4. De verlofganger, die artt. 133,131 en 136 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en gedu rende drie maanden gehouden. (Art 137). 5. De verlofganger van de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den militie-commissaris te worden onderzocht, ver schijnt bij dat onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Art 138, 139, 140). 6. De verlofganger van de militie te land is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, dien het onder zoek voor den militie-commissaris duurt, en in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is. (Ait. 130). 7. Behoudens het bepaalde bij art. 130, kan een arrest, van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij- gelegen provoost of het naasteijzijnde huis van bewaring of arrest, door den mililie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige reden niet hij het onderzoek verschijnt; 2. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 140 vermeide voorwerpen 3. wiens kleeding en uitrustingstukken bij het on derzoek niet in voldoende staat worden bevonden 4. die kleeding of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 141). 8. Onverminderd de straf, in het voorgaand artikel vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorsehreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143). 9. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, snb 4 art 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie- commissaris verschijnt, of.aldaarverschenen zijnde in het geval verkeert, sub 2 en 3 van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van 36 maanden gehouden (Art. 144). 10. De verlofganger, die niet voldoet aan eene op roeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld (Art 145). 11. Elk, die voor de militie is ingeschreven en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrijwillige verbintenis voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemacht, het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overteesche bezittingen, plaatsvervangers echter niet bij de zeemacht of het korps mariniers ge durende het eerste jaar van hunnen diensstijd(Art. 9 en 74) 12. Aan de bij de militie te land ingelijfden, die ver langen na volbrachten oefeningstijd minstens zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. (Art. 126). Goes, den 30 Mei 1885, Burgemeester en Wethonders van Goes, J. G. DE WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN. GOES, 1 Juni 1885, Door het Burgerlijk Armbestuur alhier is be sloten het subsidie aan de Vereeniging «de Ambachts school" van 200 tot 300 te verhoogen, onder ile gewone reserve en behoudens goedkeuring van lieeren Gedeputeerde Staten. Borsele. Vrijdag hielden Ingelanden van den Konings polder alhier eene vergadering tot behandeling van de rekening over het afgeloopen dienstjaar en van de begrootir,g voor het nieuwe. Na onderzoek werd besloten een en ander goed te keuren. De rekening sloot in ontvangst met ƒ438,71 en in uitgaaf met 375,58, derhalve met een voordeelig saldo van ƒ63,13. De begrooting werd geraamd in ontvangen uitgaaf op een gelijk bedrag van ƒ445,19. Onder de ingekomen stukken, die ter tafel werden gebracht, behoorde o. m. ook een afdruk van het voorstel tot wijziging van het algemeen reglement. De inhoud gaf geen aanleiding tot het indienen van be zwaren of verzoeken. Van zeker standpunt werd echter onbillijkheid gezien in de aanvulling van art. 42, volgens welke voor de stembevoegdheid tot schotbaar land ook geacht worden te behooren de gronden, waarvan een bijdrage woidt geheven ten behoeve van een calami- teuzen polder of waterschap. Het kleinste grondbezit in een calamiteuzen polder zou derhalve stembevoegd heid geven aan alle ingelanden van bijdragende polders, terwijl het aantal stembevoegden voor kunstmatige uitbreiding vatbaar mag woiden geacht wanneer de bepaling in 't leven wordt geroepen. Had een calami- teuze polder eenigen invloed uitteoefenen op zeewering of oeververdediging, dan zouden de nieuwe Ingelanden in dat opzicht kunnen medewerken om zus of zoo te handelen, inaar volgens de sedert 1872 bestaande inrichting bepaalt het beheer over calamiteuze polders zich hoofdzakelijk tot de zorg voor eene behoorlijke waterloozing, waarbij eene bijdragende polder wordt verondersteld geen belang te hebben. Daar de memorie tot toelichting van de wijziging omtrent bedoelde aanvulling de duisterheid laat heerschen, was men benieuwd, naar hetgeen bij de behandeling door de Provinciale Staten ter zake zal worden medegedeeld. Kolijusplaat. In de vergadering der ingelanden van den Oud-Noord-Bevelandpolder, Woensdag II. gehouden, is besloten den grintweg, die nu slechts van het ge meentehuis naar de sluis loopt, door te trekken tot aan het einde der Westelijke kuip. Voor verscheiden landbouwers en voor een beteren weg naar de hunne voltooiing naderende oesterputten is deze ontworpen weg van veel belang. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend aan A. Louwerse, als dijkgraaf van den Bastiaan de Lange- en van den CalandpolderJ. Koopman, als gezworen van het waterschap Gouweveer en Zelke. Dhr. E. C. F. L. Van Krippendorf, thans ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Beek (gemeente Ubbergen), is als zoodanig benoemd te Domburg c. a. Teneinde de telken jare terugkeerende ongere geldheden op de openbare straat door de milicien verlofgangers, die aan eene inspectie moeten deelnemen, tegen te gaan, verneemt de Midd. Ct. dat door den garnizoens-kommandant te Middelburg strenge maat regelen zijn genomen om alle verlofgangers die zich bij de a. s. inspectie op 2 Juni a. s. schuldig maken aan wanordelijkheden, te doen arresteeren. Vrijdagavond werd te Middelburg een algemeene vergadering gehouden der liberale Kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht", waarbij de voorzitter, mr. E. Fokker, uiteenzette wat de Vereeniging is, wat zij wil en wat zij kan. Het ledental is reeds tot 170 geklommen. Tot afgevaardigde ter vergaderingen der Liberale Unie werd in plaats van mr. E. Fokker, die deel uitmaakt van de commissie van uitvoering, gekozen mr. W. A. Van Hoek te Middelburg, en als plaatsvervanger de heer P. G. Wijnmalen, burgemeester van Veere. In de te 's-Hage gehouden tweede algemeene vergadering van aandeelhouders der 's-Gravenhaagsche Hypotheekbank voor Nederland werd op voorstel der directie besloten 50pct. af te schrijven cp oprichtings kosten, pl.m, 25 pet. op inventaris en aan de aandeel houders uit te keeren 3% pet. In de twee vacaturen, ontstaan in den raad van commissarissen, werd voorzien door de benoeming van jhr. mr. S, Laman Trip, vice-president der arrond.- rechtbank te 's Gravenhage en M. J. Waller, lid van de firma Watier en Testas te Amsterdam. Tot leden der commissie voor het nazien en de voorloopige vaststelling van winst- en verliesrekening en balans over 1885 werden benoemd de heeren mr. C. H. B. Boot, jhr. mr. G. De Bosch Kemper, dr. Louis Mulder, mr. L. baron Michieis Van Verduijnen en mr. M. C. Philipsetot plaatsvervangende leden de heeren mr. C. J. E. graaf Van Bylandt, mr. E. I. J. R. Cremers, M. Kann, mr. W A. J. baron Schimmelpenninck V. d. Oye en dr. W. N. Du Rieu. Door de vergadering der «Maatschappij tot N. van 't Algem." is in '83 besloten voor veelbelovende, maar minvermogende jongelieden, die aan het onder wijs der Rijksschool voor Kunstnijverheid te Amster dam wenschen deel te nemen, tien beurzen uit te loven, elk van f 300 's jaars. In genoemd jaar zijn zes, te losigen jare nog drie dier beurzen toegekend, zoodat thans, met het oog op den aanstaanden nieuwen cur sus aan genoemde school, nog over éen beurs kan worden beschikt, waarvoor sollicitanten worden opge roepen. De beurs wordt aanvankelijk voor éen jaar verleend, doch kan voor nog twee of drie jaar ver nieuwd worden, als de aanleg en ijver van den leer ling daartoe aanleiding geeft. Om tot de lessen, die in September e. k. een aan vang zullen nemen, te worden toegelaten, moeten de candidaten op een nader te bepalen dag in het begin der maand Juli bewijzen van genoegzame bekwaam heid geven in: lezen, schrijven en rekenen; de begin selen der Nederlandsche en algemeene geschiedenis, alsmede die der aardrijkskunde; het behoorlijk teeke nen van een voorwerp naar de natuur en van een eenvoudig pleisterornament. Vereischte is 17jarige leef tijd. Aanmelding bij mr. Kerdijk, Kloveniersburgwal te Amsterdam vóór 20 Juni, onder overlegging van geboorteakte, getuigschrift van patroon of leermeester en aanbevelingsstukken. Programma's van het onderwijs en de gewenschte inlichtingen zijn verkrijgbaar bij den directeur der Rijksschool voor Kunstnijverheid, den heer J. R. De Kruijff te Amsterdam. Te Amsterdam is Zaterdag gehouden de alge meene vergadering van de Nederlandsche Pensioen- vereenigiDg voor Werklieden. Uit het uitgebracht Verslag bleek, dat voor het Waarborgfonds is ingeschreven voor (63000 effectief, welk bedrag dagelijks toeneemt. Commissieleden voor dit fonds zijn in alle provinciën de meest aanzienlijke en invloedrijke personen. Het getal verzekerden bedraagt 61 over 38 is geneeskundig onderzoek aanhangig over 347 worden nog brieven gewisseld. Afdeeiingen werden gevestigd te Assen, Haarlem, Alkmaar, Brielle, Goes, Groningen en Zeist. De ontvangsten bedroegen (1396, de uitgaven ƒ696. De kas van het pensioenfonds wees (1906 aan ontvangsten aan, die, behalve f 373 voor onkos ten besteed, rentegevend weiden belegd. De verschillende voorstellen tot Reglementswijziging en het voorstel van Amsterdam betrekkelijk de con ti ibutiën (minimum van f 1 voor personen, van f 5 voor vereenigingen) en betreffende de wijze van be steding der contributiën, werden aangenomen. Tot lid der Commissie van het Werkliedenfonds werd herkozen prof. mr. B. H. Greve. H. M. de Koningin en de kleine Prinses hebben den 27sten Mei Karlsbad verlaten, gaande naar Teplitz, waar II. M. de villa «Landhaus" heeft betrokken. De Koningin zal daar onder leiding van dr. Von Serche de kuur doen. De toestand van Z. M. den Koning, die de kuur te Carlsbad blijft volgen, is zeer bevredigend. Bij Kon. besluit is aan het bestuur der vereeni ging voor krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland, gevestigd te Utrecht, vergunning verleend tot oprichting van een krankzinnigengesticht, op het landgoed «Veld wijk" onder Ermelo, met bepaling dat het maximum van het getal verpleegden 200 en het minimum van het getal geneeskundigen aan het gesticht te verbinden, een inwonend geneesheer zal zijn. De Minister van Binnenland sche Zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der provinciën de volgende circulaire gericht betreffende de Rijksvergoeding in de kosten van het lager onderwijs, voor zooveel be treft den aankoop van huizen, bestemd voor onder wijzerswoningen, enz. «Mij is gevraagd hoe te handelen ten aanzien van het in rekening brengen der vergoeding van 30 ten honderd in de kosten van aankoop van een huis, be stemd voor onderwijzerswoning of van dien van bouw terreinen voor nieuwe schoollokalen, op grond dat Zijner Majesteits besluit van 3 October 1884 Staats blad no. 206 geen voorschriften dienaangaande bevat. Ik heb daarop geantwoord, dat, daar art. 44 letter e der Wet op liet Lager Onderwijs, die onderwerpen niet afzonderlijk noemt, Zijner Majesteits besluit die voorschriften niet kon bevatten en dit ook niet be hoefde, omdat de hierboven genoemde kosten volko men kunnen gelijk gesteld worden met die van het «stichten", eene gelijkstelling, die alleen ten aanzien van het «verbouwen" uitdrukkelijk moest vermeld worden. Met het oog op de mogelijkheid dat ook in Uwe provincie, ten aanzien van deze aangelegenheid, mis verstand ontsta, heb ik het niet onnuttig geoordeeld met de gedane vragen en het daarop gegeven antwoord Uw College in kennis te stellen. Voor de door de gemeenten in te dienen declaratie voor de vergoeding is te volgen het U bekende model D., met inachtneming van de noodigo wijzigingen. Zoo zoude het hoofd der declaratie (model D) na het woord bedrag moeten luiden «van de koopsom, waarop de verkooper recht heeft, voor een terrein, bestemd tot stichting van een schoollokaal (onderwijzerswoning) in de gemeente en verder moet verkooper ge lezen worden in plaats van aannemer en kooppennin gen in plaats van aannemingspenningen". Voor 20 studenten in de medicijnen aan een Nederl. Universiteit bestaat gelegenheid om tusschen 1 Aug. 1885 en uit. Juli 1886 in opleiding te worden genomen voor officier van gez. 2e kl. bij het Ned.-Ind. leger, onder genot van een subsidie van ƒ8000. Ge gadigden hebben zich aan te melden bij het Departe ment van Koloniën. In de maand Juli a. s. zullen weder eenige pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis worden geplaatst. Vermoedelijk zullen alsdan niet meer dan 5 plaatsen beschikbaar wezen, welke plaatsen zullen worden vervuld uitsluitend door zonen van militairen, d. i. van hen, die in dienst zijn bij de zee- of bij de landmacht hier te lande of in Oost- en West-Indië, alsmede van hen, die in dien dienst, hetzij als militair, hetzij als schppeling gepensiónneerd, gegageerd of over leden zijn. Nadere bijz. bevat de St. Ct. no. 126. Vier personen die in Nederland in het groot ambtenaarsexamen geslaagd zijn, en vier doctoren in de rechtswetenschap die in het bij art. 92, 2e lid, der wet op het hooger onderwijs bedoelde examen geslaagd zijn, kunnen dit jaar ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandscb-Indië wor den gesteld om in administratieve betrekkingen te worden geplaatst; terwijl drie doctoren in de rechts wetenschap die in het eerstbedoelde, en drie die in het laatstbedoelde examen geslaagd zijn, ter be schikking van den Gouv.-Gen. kunnen worden gest-ld om in rechterlijke betrekkingen te worden geplaatst. Nadere bijzonderheden bevat de St. Ct. Het Maandblad tegen de vervalsching van levens middelen en handels-artikelen, redacteur dr. P. F. Van Hamel Roos, bevat het volgende Hoe kan het publiek meewerken om de warenver- valsching tegen te gaan De verontreinigingen, resp. vervalschingen van lichtgas. Onderzoek van Levens middelen en Handelsartikelen gedurende de maand Mei. Vergiftig Veevoeder. Bevinding van keurmeesters te Amsterdam. Een slecht middel om slechte wijnen te verbeteren. Korte Berichten. Parijsche Vei- valschers. Hygiëne en Industrie. Vergiftiging door een papieren gordijn. Een nieuwe methode ter zuivering van gracht- en slootwater. Gevaarlijk speelgoed. Iets over Waterfilters. Gecondenseerde melksoorten enz. Bij eenige eilanden, behoorende tot Ambon, werden Amerikaansche vrijbuiters gezien Met spoed moeten eenige oorlogsschepen derwaarts. Tevens wor den 50' vlaggen verstrekt, om op deze eilanden te worden geheschen, als bewijs dat zij onder Neder- land's souvereiniteit staan. Zoo leest men in een van de Indische bladen. Bij de koloniën-manie, waaraan de groote Mogend heden tegenwoordig lijden, zegt het D. v. N., is het te voorzien, dat er spoedig andere bewijzen van Neder- land's souvereiniteit zullen geëischt worden dan vlaggen. Naar de Zw. Ct. verneemt, heeft de familie van den heer J. C. Van Heycop Ten Ham, officier van gezondheid der 2e kl. in Ned. Indië, bericht ontvangen, dat deze officier door dweepzieke hadji's te Djambi is vermoord. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ovi'znnd. Beroepen tot predikant bij da Ned. Herv. gemeente alhier de heer K. Van de Werfhorst, cand. te Zeist. Ondclaude. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier ds. M. C. J. Wanrooij, pted. te Nieuwland. De kerkeraad der Herv. gemeente te Harderwijk heeft zich per adres gewend tot de Synode, om maat regelen te willen nemen tot wijziging of opheffing van art. 53 van het reglement op de vacaturen. Mocht hieraan worden gehoor gegeven, dan zou dit zeker een uitkomst zijn voor vacante gemeenten, waar mede een groot aantal vergeefsche beroepen zijn uitgebracht. Kunst, Wetenschap en Letteren. In een vorig no. meldden wij, op gezag van Het Centrum, dat de componist Ed. Dunkier krankzinnig zou zijn. Het Dagblad verneemt thans, dat dit onjuist is. De heer Dunkier is Woensdagavond na een verblijf in de badplaats Ahrweiler te 's-Hage teruggekeerd en ver keert in geenen deele in bovengenoemden rampzaligen toestand; zijn kwaal is zware zenuwhoofdpijn.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1