1885. N°. 63. Zaterdag 30 Mei. 72ste jaargang. Personeele Belasting PATENTRECHT -£S<iCS>C£?GS*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL De kohieren no. 6 en 7 der voor deze gemeente, over het dienstjaar 1884—85, zijn op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 28 Mei 1885. De Burgemeester van Goes, 1. G DE WITT HAMER. Het 4e kwartaalskohier van het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 188485, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente en is ieder verplicht zijnen aanslag ten gestelde tijde te voldoen. Goes, den 28 Mei 1885. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER GOES, 29 Mei 1885. In den loop der treinen op de lijn Vlissingen Rozendaal komt met den zomerdienst, die a. s. Maan dag 1 Juni in werking treedt, weinig verandering; 't verschil bepaalt zich tot slechts enkele minuten. Aan het verzoek om 's Dinsdags den trein, die om ongeveer 12 uren in Goes arriveert, ook te Biezelinge te laten stoppen, is voldaan. Onze maandelijksche lijst wordt morgen aan de abonnés verzonden. Benoemd, met ingang van 13 Juni a. s., tot Burgemeester van Goes, mr. J. G. De Witt Hamer, met machtiging om nevens deze betrekking ook die van procureur te bekleeden. Z. M. de Koning zoo schrijft men uit Karls bad aan het Dagblad blijft de badkuur geregeld volgen, staat alleen nog iets vroeger op dan in den beginne en strekt zijn tochten in den omtrek voort durend verder uit, wat als een gunstig teeken van welstand mag beschouwd worden. Ook de kleine Kroonprinses is veel buiten en geniet volop van de heerlijke natuur. H. M. de Koningin zou Woensdag voormiddag te 10.26 uren, met H. Dr. Dochter, in een extra trein naar Teplitz-Schünau vertrekken, ten einde daar naar men vermoedt, vier weken te verblijven. Dagelijks te half 7 's ochtends en half 9 's avonds brengt dr. London zijn bezoek aan den Koning Z. M. gaf den geneesheer de verzekering, nu reeds na een verblijf van tien dagen, goede uitkomsten van de ge- neeskuur te ondervinden. De Minister Van Binnenl. Zaken, overwegende dat de heer W. Rooseboom heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en dat ter vervulling der daardoor opengevallen plaats eene verkiezing behoort plaats te hebben in het hoofd kiesdistrict Arnhem, heeft bepaaldlo. dat die ver kiezing zal plaats hebben Donderdag 18 Juni e. k. 2o. dat herstemming is die noodig, zal geschieden Donderdag 2 Juli daaraanvolgende. Op verzoek van eenige telegraafbeambten heeft de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid bepaald dat voortaan aan ambtenaren, die zulks ver langen, een maandelijksch voorschot uit de kantoorkas ka» worden gegeven, met dien verstande, dat den eersten van iedere maand het traktement der vorige kan worden ontvangen. Tot nogtoe werd bij de driemaandelijksche uitbetaling eene maand vooruit betaald. Te rekenen van 30 dezer zal het rijkstelegraaf kantoor te Kortgene op Zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 2 uren namid dags. De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. Gisteren seinde men ons uit 's-Gravenbage »In den afgeloopen nacht zijn hier ter stede aange plakt socialistische smaadschriften in den vorm van een buitengewoon Staatsblad van het Koningrijk der Nederlanden en valscbelijk vermeldende gedrukt te zijn ter algemeene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage. Het biljet bevat een pseudo-staatsrechterlijk testament des Konings en de gedrukte onderteekeningen van den Koning en van den Minister Heemskerk. De Justitie doet ijverig onderzoek naar den drukker en de verspreiders." Hieromtrent meldt het Dagblad nog, dat door de justitie huiszoeking is gedaan in een lokaal in de Westerbaenstraat aldaar, waarvan de uitslag echter niet bekend is. Ook te Amsterdam en te Rotterdam zijn dergelijke biljetten aangeplakt en in eerstgenoemde plaats is men er in geslaagd een der daders te arresteeren. Naar men uit Klinge aan de Midd. Ct. meldt, is onder die gemeente in den Louisapolder de long ziekte onder het rundvee uitgebroken. In de gisteren door den polder Hoedekenskerke gehouden vergadering warén 17 ingelanden tegen woordig. De rekening over 1884/5 werd goedgekeurd in ontvang op 34,787, in uitgaaf op 30,704.05, alzoo met een goed slot van 4083. De begrooting over 1885/6 beloopt in ontv. en uitgaaf/14,658.45%. Onder de uitgaven komen o. a. voor 2250 voor steenbestorting 4780 voor aflossing van gevestigde schuld; 2275 voor rente van schulden en 1308.94 voor onvoorziene uitgaven. Volgens het uitgebracht verslag is de toestand van den polder gunstig. Het dijkgeschot werd bepaald op 10 per H.A. (M. Ct.) In ons vorig no. maakten wij melding van de brochure van mr. Levy »Op den tweesprong". Hij teekent daarin 't verschil tusschen de andere leden der commissie van uitvoering van de Liberale Unie en hem zei ven met deze woorden: de anderen willen beschouwen, bespiegelen, beraden en beramen, terwijl het alleen op handelen aankomt. Het eenige wat z. i. de liberale partij ontbreekt is, dat zij tegenover de krachtsontwikkeling der andere partijen niet krachtig werkzaam is opgetreden. Daarin en in niets anders moest de beteekenis der Liberale Unie liggen, die als een levenwekkend ferment moest werken, niet als een nieuwe organisatie nevens zoovele andere organi sation moest optreden. Dezer dagen is te Middelburg overleden ds. K. R. Pekelharing, rustend leeraar der Doopgezinde Gemeente eD ook in de letterkundige wereld door een vertaling van «Macbeth" en Shakespeares studiën in «Nederland" bekend. De heer mr. J. Van Kuijk, Commissaris des Konings in Drente, is Woensdagochtend overleden. De overledene was vroeger burgemeester van Delft, en had gedurende vele jaren zitting in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Naar men verneemt zal de Commissie van uit voering der Liberale Unie aan de vergadering van afgevaardigden, die den 6en Juni te Amsterdam wordt gehouden, ook mededeeling doen van hare naaste plannen omtrent eenige onderdeelen der in hare nota algemeen voorgeschreven werkzaamheid. Reeds sedert geruimen tijd was er sprake van een bezoek, door onzen Koning en onze Koningin aan Antwerpen te brengen, teneinde de tentoonstelling te bezichtigen en de opening der nieuwe kaden aldaar bij te wonen. Thans meldt de Brusselsche Gazette, dat de nieuwe kaden te Antwerpen den 12 Juli zullen worden ingewijd en dat daarbij HH MM. de Koning en de Koningin der Nederlanden en de Prins en de Prinses van Wales worden verwacht. De aan de Staten-Generaal ter bekrachtiging ingezonden overeenkomst tusschen den Staat der Nederlanden en de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, tot wijziging en aanvulling van het den 3den October 1876 gesloten contract wegens het vervoer van brieven malen door middel der tusschen Vlissingen en Queen- borough varende stoomschepen der voornoemde maat schappij, bepaalt in art. 1 het volgende: Zoodra wegens het vervoer der gezamenlijke brieven malen door middel der tusschen Vlissingen en Engeland dienstdoende stoomschepen van de Maatschappij, naar den maatstaf vastgesteld in art. 12 van het contract van 3 October 1876, de bij dat artikel gewaarborgde opbrengst van 151,000 'sjaars zal zijn bereikt, zal de betaling ter zake der voor Duitschland bestemde of uit Duitschland herkomstige brievenmalen, welke door middel van de stoombooten der Maatschappij verzonden worden, geschieden naar den maatstaf van betaling die wegens transito-vervoer is bepaald bij het postverdrag van Bern, of zoodanig ander postverdrag als op dat tijdstip ter vervanging van dat van Bern tusschen de landen der algemeene postvereeniging mocht gesloten zijn. Wanneer evenwel ten gevolge dezer wijze van be rekening voor de Duitsche brievenmalen bovenvermeld, de opbrengst van het brievenvervoer weder beneden de gewaarborgde som van 152,000'sjaars zoude dalen, wordt in elk geval het volle bedrag van de gewaar borgde som aan de Maatschappij te goed gedaan. De audiëntie bij den Paus voor Nederlanders onder leiding van Mrg. Snickers, aartsbisschop van Utrecht, heeft Dinsdagmiddag plaats gehad. 26 Neder landers waren tegenwoordig. De aartsbisschop las een adres van getrouwdheid, liefde en onderwerping. De Paus ontving de depntatie zeer welwillend en in een intiem onderhoud. Het congres ter bespreking van het onderwijs van blinden, dat te Amsterdam op 3 Augustus zal worden gehouden, vindt veel steun zoo in ons land als in het buitenland. Tevens wordt eene tentoon stelling gehouden van hulpmiddelen bij het onderwijs van blinden en van voorwerpen door blinden van verschillenden leeftijd vervaardigd. Rijk en provincie 'hebben geldelijke bijdragen toegestaan, het gemeen tebestuur de beschikking over eenige zalen in het Universiteitsgebouw, terwijl H. M. de Koningin het patronaat heeft aanvaard. De regeeringen van Baden, België, Brazilië, Duitsch land, Frankrijk, Italië, Rusland en Turkije beloofden hare ofliciëele vertegenwoordiging en wezen voor een deel reeds hooggeplaatste ambtenaren aan. Een honderdtal bestuurders en directeuren van blindeninrichtingen, vele belangstellenden in hun lot uit de verschillende landen van het Noorden, van Zweden en Schotland tot aan de Ionische eilanden, maken zich gereed tot een bezoek aan onze hoofdstad. Ditmaal zal de deputaten-vergadering der anti revolutionairen te 's-Gravenhage samenkomen, en wel op 2 Juli e. k. Op het agendum zal o. a. staan: lo. de verkiezing van een voorzitter 2o. bespreking van de redactie van art. 194 der Grondwet; 3o. de positie der anti revolutionairen tegenover art. 168. Naar Het Centrum verneemt, bevindt zich de Utrechtsche componist Eduard Dunkier in staat van krankzinnigheid. De bewering dat de drankwet weinig heeft bij gedragen, om het gebruik van sterkedrank te doen verminderen, wordt door het Dagblad met cijfers weer legd. Gedurende de eerste vier maanden van het vorige jaar werd aan accijns betaald f 6,911,255, vertegen woordigende a 57 per HL. 121,255 HL., terwijl in dat zelfde tijdsverloop van het loopende jaar betaald werd ƒ7,234,136 a ƒ60 per HL. dus 120.568 HL. Van nog meer belang is de opmerking, dat van 1870 tot 1880 het verbruik jaarlijks toenam met 4% pet. Dit zon het verbruik in 1884 18% pet. hebben doen stijgen, welke zou bedragen hebben 466,660 HL., terwijl de vermeerdering slechts 67,486 HL. bedroeg. Dit resultaat werd verkregen, zegt het Dagblad, vóór dat de verbodsbepaling omtrent de gecombineerde neringen bestond, terwijl verscheidene autoriteiten met kennenlijken onwil de wet toepasten. De redeneering is juist en zeker, ook de cijfers, zegt de Arnh. Ct., maar het blijft toch waar dat, ondanks de drankwet, het verbruik van sterkedrank is toe genomen, zij het ook niet in die mate als, zonder de wet, waarschijnlijk het geval zou geweest zijn. Naar het JV. v. d. D. verneemt heeft de refe rendaris der afdeeling kunsten en wetenschappen, jhr. mr. V. E. L. De Stners, daartoe gemachtigd door den Minister van binnenlandsche zaken, onzen dichter Ten Kate uitgenoodigd tot het schrijven eener cantate, uit te voeren bij gelegenheid van de aanstaande opening van 's Rijks Museum te Amsterdam. Het Journal officiel behelst een besluit van den President der Fransche Republiek, waarbij wordt be paald, dat het lijk van Victor Hugo rusten zal in het Pantheon. De regeering heeft voorgesteld de begrafenis op Za terdag te bepalen, doch er is nog niets definitief vast gesteld. De heer Goblet, minister van justitie, zal bij het graf namens de regeering het woord voeren. Reeds 350 vereenigingen hebben zich aangemeld om het lijk grafwaarts te mogen volgen. Aan het schrif telijk verlangen van Victor Hugo om in den lijkwagen der armen te worden begraven, zal gevolg worden gegeven. Op de kist zal één krans liggen, doch ver scheidene wagens zullen beladen zijn met de tallooze kransen en bloemen, die aangeboden worden. Het testament van Victor Hugo is gedagteekend 9 April 1875. Tot executeuren testamentair benoemde hij de heeren Jules Grévy, Jules Favre, Gambetta, Iiuard en Rouillon. Het werd gemaakt in tegenwoor digheid van zeven getuigen en voor het juridische gedeelte aan de goedkeuring van de advocaten Cre- mieux en Hébert onderworpen. Een deel van het lijvige document bevat een soort van letterkundig en philosophisch programma. Van alle kanten ontvangt de familie van den grooten dichter brieven van rouwbeklag. De keizer van Brazilië heeft mevrouw Lockroy gecondoleerd en de gezant van Griekenland te Parijs heeft van zijne regeering in opdracht gekregen de condoleantiën van zijne regeering, van zijn Koning en zijn land aan de familie van den ontslapene over te brengen. In den aanvang dezes jaar kochten de heeren Prins en Zwanenburg te Groningen en eenige andere Nederlandsche heeren veertienduizend hectaren uit muntend land, in de onmiddellijke nabijheid van spoor wegen, op twee uur gaans van een stad (Olivia), waar wekelijks markt wordt gehouden, en op weinige uren sporens van de hoofdstad van Minnesota. Het doel was daarop een Nederlandsche kolonie te vestigen. Thans zijn reeds omstreeks 1600 hectaren daarvan voor 50 a 60 gulden per bunder aan kolonisten ver kocht, terwijl het overige door Nederlandsche land bouwers, die er zich wenschen te vestigen, bij perceelen kan worden aangekocht. De goede qualiteit van het land blijkt uit onder staande verklaring Ondergeteekenden hebben op den 30sten April 1885 een groot gedeelte van het land der heeren Prins en Zwanenburg in Renville en Kandiyohi Counties nauw keurig bezichtigd en verklaren zeer tevreden te zijn over den rijkdom van den bodem, bestaande uit rijke zwarte teelaarde met een geel klei onderbodem. Zij gelooven, dat er moeielijk in Amerika betere grond zal te vinden zijn voor een Hollandsch Settlement. Zij hebben bij onderscheidene farmers, vlak aan het land wonende, naar de opbrengst per acre geïnformeerd en bevonden dat dit zeer voldoende was, alsmede dat maïs (corn) er zeer goed kan geteeld worden en een zeer goede opbrengst geeftverder dat de prijzen van alle landbouwproducten, o. a. te Olivia, hooger zijn dan in de meeste plaatsen van N. W. Jowa, hetwelk zijn ver klaring vindt in de meerdere nabijheid van de groote steden St. Paul en Minneapolis. Olivia, 30 April 1885. (get.) Jan Van Oort van Orange City. Jacob Van den Hull van Orange Jowa. J. Peelen van Oudreemdt, bij Ede op de Veluwe, thans in no. 96 bij Orange City Jowa. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren zijn aangenomen de ontwerpen bepa lende de kosten voor het regentschap op f175,000; tot aanwijzing van den eersten termijn van 4 ton voor de verbetering van de gestichten te Ommerschans en Veenhuizentot begraven van de lijken van min dere militairen voor staatsrekening en tot goedkeuring van de overeenkomst met de gemeente Amsterdam tot aankoop van het Trippenhuis. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. Kerk te Kattendijke, door dhr. J. B. T. Hugenholtz, cand. te Utrecht, die o. a. voor dat naar 's-Iieerenhoek heeft bedankt. Beroepen te Schore en Vlake dhr. K. Van der Werfhorst Gz., cand. te Driebergen. Tolen. Door verschillende bladen wordt gemeld, dat dr. C. C. Schot te Tolen voor het beroep naar Veenendaal heeft bedankt. Tot heden is nog geen beroep uit die gemeente op genoemden predikant uit gebracht. Het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer of hoofdonderwijzeres, voor het jaar 1885, zal plaats hebben op 1 Juli e. k.; de mondelinge examens zullen aanvangen op 15 Juli daaraanvolgende. De commissiën met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, 's Gravenhage Amsterdam, Leeuwarden en Zwolle. Onder de punten van beschrijving voor de 20ste algemeene vergadering der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs, te houden te Breda, den 28en en 29en Augustus a. s., komen de volgende voor Heeft volgens de bestaande wetten de leeraar het recht, buiten de school, vrij zijne meening in woord en geschrift te verkondigen Zoo ja, is het wenschelijk, dat hij van dit recht een naar zijn oordeel gepast gebruik make (In te leiden door den heer P. C F. Frowein.) Waardoor kan op de hoogere burgerschool aanlei ding gegeven worden tot de tegenwoordig zich zoo breed makende klacht van overlading? (In te leiden door dr. J. J. Couveé.) Rechtszaken. Kantongerecht te Ooes. In de zitting van heden (Vrijdag), zijn de navol gende personen veroordeeld: P. N., J. W., te Goes, D. W., te Ierseke, J. H. v. D., A. De D., te Hoede kenskerke en P. K., te Krabbendijke, wegens openbare dronkenschap, ieder tot 0,50 boete, subs. 1 dag gev.strafP. B., te Ierseke, wegens als voren, tot 3 dagen gev.strafD. W., te Krabbendijke, wegens het zich ophouden in eene herberg te Krabbendijke des avonds n& elf uren, tot f 5 boete, subs. 2 dagen gev.strafC. K., te Krabbendijke, wegens het ver sperren van een voetpad te Krabbendijke door een stilstaanden kruiwagen, tot f 1 boete, subs. 1 dag gev. straf; G. B., te Ierseke, M. P., te Kruininge, wegens het gaan over eens anders grond bezet met rijpende vruchten, gepleegd te Ierseke, ieder tot f 3 boete, subs. 1 dag gev.straf; J. H. v. D., A. De D., j H. De R. en J. De B., allen te Hoedekenskerke, wegens het maken van nachtelijk burengerucht^ieder

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1