1885. N®. 62. Donderdag 28 Mei. 72ste jaargang. BHVOEGSE GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maand as, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterd am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. coimvr. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijz slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Raadsverslag van 22 Mei 1885. AANVULLING Over den toestand van het Sas had de volgende woordenwisseling plaats. De heer dr. Callenfels zegt in November 1884 ge sproken te hebben over den toestand van het Sas en moet nu opnieuw zijn leedwezen betuigen over de de gradatie, die weer is waargenomen. Het zijn slechts enkele millimeters, maar van millimeters komt men tot centimeters, en zoo kan het oogenblik aanbreken, dat het Sas zich begeeft. In 1873 is door de ingenieurs De Bruijn en Conrad een onderzoek ingesteld en zijn op hunne aanwijzing ankeringen aangebracht aan een der stijlen. Spr. wilde wel vragen of er geen middel te bedenken, zou zijn, om, zooal geen verbetering aan- tebrengen, dan toch in statu quo te blijven? Hij heeft vroeger aangevoerd dat een geacht deskundige, een ingenieur van den provincialen waterstaat, lid van deze vergadering is. Met genoegen heeft hij diens beschou wingen over den toestand van het Sas in de Goesche Courant gelezen. Maar nu vraagt spr. of er geen pas sief middel is, om het Sas zooveel mogelijk in goeden toestand te brengen? De heer Lambrechtsen gelooft die vraag niet vol doende te kunnen beantwoorden. De heeren Conrad en De Bruijn wisten geen ander afdoend middel dan vernieuwing. De verankering werd aangewend in de hoop dat het achtermuurwerk goed en verhard genoeg zou zijn om de ankers te houden. Dit blijkt echter niet zoo te zijn, want de muren blijven werken. Het eenige middel is vernieuwing, doch dit zou vele en hooge kosten vorderendaarom zal het beste maar zijn, om het Sas te laten blijven zooals het is met de noodzakelijke herstellingen voorttegaan, en geen andere werken te doen, zoolang de sluis bet houdt. De heer dr. Callenfels meent verstaan te hebben, dat er nog wel wat gedaan kan worden. Er worden zooveel gelden aangewend voor de scholen, als er nu iets voor handel en scheepvaart kon gedaan worden, dit zou ten voordeele van alle ingezetenen zijn, al moest dit dan ƒ1900 kosten. Hij wenscht dus te ver nemen, welk dit middel is. De heer Lambrechtsen herneemt, niet goedverstaante zijn, of zich niet duidelijk uitgedrukt te hebben. Wanneer men verankeren wil, moet men een vast werk hebben, om de ankers erin te bevestigen. Dit ontbreekt echter aan het Sas, want het achterwerk staat gelijk met een muur van opgestapelden steende cement is niet verhaid. De heer dr. Callenfels hoopt, dat er, al ware het dan een passief, een middel zal gevonden worden om het Sas in beteren toestand te brengen. Over het verzoek van het bestuur der Ambachts school om verhooging van subsidie met het gunstig voorstel van B. en W. en het advies der financiëele commissie werden de volgende beraadslagingen ge voerd. De heer dr. Callenfels betuigt altijd zeer ingeno men te zijn geweest met de Ambachtsschool, omdat de jongelui er gevormd worden tot knappe handwerks lieden. Met genoegen heeft hij ook vernomen, dat de vroeger aangegane geldleening reeds bijna is afge- gelost. Nu wil men uitbreiding aan de inrichting geven en spreker is er niet tegen. Toch wil hij mededeelen, wat er in de gemeente gefluisterd wordt. Men vreest, dat de smederij niet reüsseeren zal en aangezien Spr. gaarne voor het voorstel van B. en W. zal stemmen, zou hij als amendement daaraan verbonden willen zien, dat het verhoogd subsidie wordt verleend tot weder- opzeggings toe. Dan heeft de Raad altijd de bevoegd heid om als de smederij geen gunstige resultaten op levert het subsidie intetrekken. De heer M. De Jonge Jz. verklaart de noodzake lijkheid eener gunstige beschikking niet in te zien en dus weer geld uit de gemeentekas toetestaan. Voor eerst weet hij dat er tusschen de praktische en de andere leden van het bestuur der Ambachtsschool verschil van meening was over het nut van de in richting eener smederij. Daarbij zegt het bestuur dat zich reeds 5 leerlingen hebben aangemeld, maar ver zwijgt, dat er bij het admissie-examen slechts 3 zijn geslaagd. Spr. acht het beter, dat het bestuur der Ambachtsschool met het onderwijs in het smeden wacht tot de oude schuld is afgelost. Ook moet men niet uit het oog verliezen, dat, wat op de Ambachtsschool wordt gemaakt, elders goedkooper zal verkregen wor den. Eindelijk zegt Spr. zullen ook meer machinisten dan goede smeden gevormd worden. En ten slotte is hem medegedeeld, dat een onderwijzer niet voldoende Dit verslag is aan onze lezers binnen de stad bereids Zaterdag jl. verzonden. zal zijn, want dat een kundig vuur- en bankwerker, in een persoon vereenigd, zelden wordt gevonden. De heer Van der Hoek zegt de eer te hebben te behooren tot het bestuur der Ambachtsschool, maar verbaasd te zijn over de argumenten door den heer M. De Jonge Jz., aangevoerd. Dat acht leden, waar uit het bestuur bestaat, in alles niet homogeen zijn, is nog geen bewijs, dat men het oneens is over de hoofdzaak. De oprichting der smederij is niet een denk beeld van vandaag of gisteren, maar de vrucht van een sedert lang gekoesterde wensch. Daarbij is het niet de bedoeling om winst te behalen, maar om knappe werklui te vormen. Er wordt altijd ge schermd met groote woorden, alsof de gegoede lui voordeelen genieten ten koste van den burger. Maar hier geldt het de ontwikkeling van den minderen man, hier zijn het niet de rijkere lui die voordeel genieten en nu wil de heer M. De Jonge Jz. weder niets doenDat geen geschikt onderwijzer kan gevonden worden moet spr. tegensprekendie is reeds gevonden en wel een zeer bekwaam bank- en vuurwerker tevens. En dat de zaak, zooals de heer M. De Jonge Jz. beweert, zoo druk besproken en reeds beoordeeld, ja van zekere zijde veroordeeld is, doet spr. denken aan het spreekwoordhet zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wespen knagen. De heer dr. Callenfels herhaalt gehoord te hebben dat er in het bestuur der ambachtsschool leden zijn, die geen gunstige resultaten verwachten, en daarom wenscht hij zijn amendement te handhaven. De heer Ochtman acht het amendement vrij over bodig. Ieder jaar bij de vaststelling der begrooting moet de raad beslissen of het subsidie voor een vol gend jaar weer zal verleend worden. De heer dr. Callenfels herneemt, dat dit ook zijn idee was, maar er zijn anderen, en ook zelfs raads leden, die een tegenovergesteld gevoelen zijn toegedaan. Als het evenwel zoo is als de wethouder aanvoert, dan moet hij met dezen erkennen, dat zijn amende ment overbodig is, en is hij geneigd dat intetrekken. De Voorzitter zegt, dat dit laatste te gemakkelijker kan, daar de provincie haar subsidie slechts voor drie jaren verleent en in het voorstel, als voorwaarde voor het verhoogd gemeentelijk subsidie wordt aangegeven «dat ook de van de provincie en het armbestuur ver zochte bijdragen worden verleend". De heer M. De Jonge Jz. verklaart zeer dankbiar te zijn voor het pleidooi van den heer Van dei Hoek. Spr. is ook met liefde bezield voor de inrichting en zal de laatste wezen om protest aan te teekenen tegen de ambachtsschoolmaar hij is niet tegen de am bachtsschool, wel tegen de smederij, en wel omdat de meest-praktische leden in de directie der school zich tegen de smederij verzetten. 1-Iet verheugt hem, dat zijn argument, als zouden er slechts drie leer lingen zijn, niet weersproken is. De heer Ramondt zegt ook lid van het bestuur der ambachtsschool te zijn en pertinent te kunnen verzekeren, dat geen der leden van dat bestuur ge stemd heeft tegen de oprichting der smederijwel was er verschil over het vragen van subsidie, maar voor de oprichting waren ook de bedoelde praktische leden. Wat het getal leerlingen betreft, kan hij zeg gen, dat er wel twee niet aan het admissie-examen voldaan hebben, maar dat in September een nieuw examen wordt afgenomen, en zij zich nu verder be kwamen, zoodat er zekerheid bestaat, dat zij dan zullen slagen en de inrichting met vijf leeiüngen ge opend wordt. 'Spr. herinnert, dat ook het onderwijs in de bewerking van hout met weinig leerlingen aan gevangen is en er thans velen zijn. De heer Ochtman zegt, dat het bestuur der Am bachtsschool de bepaalde toezegging heeft, dat de leerlingen, die nu niet slaagden, met September zullen terugkeeren en er alle grond is, dat zij dan zullen reüsseeren. Er is geschermd met de oppositie van de praktische leden in het bestuur der school, maar spr. moet er op wijzen, dat er geen een lid in, dat men een praktisch-ervaren smid kan noemen. Spr. heeft in de vorige maand nog een geheelen middag in een smederij te Rotterdam doorgebracht, en daar is hem verklaard, dat wel degelijk een vuur- en bankwerker in een persoon vereenigd kan zijn en er vele zoo- danigen gevonden worden. En dat het plan zou be staan om machinisten te vormen, dit is bepaald onwaar. Wat het getal leerlingen betreft, herinnert hij aan het begin van de houtbewerking. Toen waren er ook slechts 3 leerlingen, maar spoedig was dit getal verdubbeld het volgende jaar waren er 15 en thans zijn er 22. Spr. twijfelt dan ook niet of als de smederij er is, het getal leerlingen ook spoedig zal vermeerderen. De heer dr. Callenfels voert nog aan, dat de heeren, die hem vertelden van verdeeldheid in het bestuur van de Ambachtsschool niet spraken van tegenwer king, maar van bedenkingen tegen de inrichtingen, en dat waren menschen, die grijs geworden waren in het aannemersvak, die dus wel verstand zullen hebben van ijzer en smeden. De heer Den Boer herinnert, dat onder de argumen ten, door B. en W. voor hun voorstel aangevoerd, ook genoemd zijn de gunstige resultaten der Ambachts school. Spr. is zeer ingenomen met de school, wat bewezen wordt, doordien hij er een zoon op heeft, maar Spr. zou zoo gaarne willen, dat de zaak ge steund en gedekt werd door het particulier initiatief. Hij zou gaarne de Ambachtsschool steunen, vooral zoolang zijn zoon op de inrichting is, maar even als het bijzonder Christelijk onderwijs door particuliere krachten zich staande houdt, zoo zou hij dit ook van de Ambachtsschool wenschen, en niet, dat telkens bij de gemeentekas worde aangeklopt. De heer Ramondt merkt den heer Den Boer op, dat de vereeniging »de Ambachtsschool" 100 con- tribueerende leden telt en dus de particuliere krachten niet ontbreken. Gelijk bekend is werd het voorstel van burg. en weth. aangenomen met tien stemmen. Tegen de heeren Van Asperen Vervenne, M. De Jonge Jz en Den Boer. MM—MCJITTS 18—B—MMOig». Rechtszaken. Door de ijverige bemoeiingen van den brigade- kommandant der Rijksveldwacht te Goes en van den Rijksveldwachter F. Aarts, is het dezen mogen ge lukken een onlangs onder Kattendijke bij nacht ont vreemde kruiwagen op te sporen. Van den diefstal wordt verdacht de persoon van C. S. te Hansweerd, die te dier zake te Krabbendijke aangehouden en naar Middelburg overgebracht is. De vermoedelijke dader is een oud-bekende van de Justitie. Ierseke. Gisteren is hier door onze Rijkspolitie een vaartuig in beslag genomen hetwelk tusschen 13 en 14 dezer te Ilardinxveld is vermist. Naar men zegt werd het door zekeren J. De G. aan een inwoner dezer gemeente (Ierseke) voor ongeveer de helft van de waarde verkocht. De Arrondissements-Rechtbank te Middelburg veroordeelde Vrijdag jl. J. B., 23 j., te Goes, wegens diefstal tot 8 dagen celJ. De N., 37 j., te Goes, wegens diefstal tot 12 dagen cel; W. K, 14 j., te Kapelle, wegens mishandeling tot 2 dagen cel F. B., 43 j., te Rilland-Bath, wegens mishandeling tot 8 dagen celA. Z., 30 j., zonder bekende woon plaats, thans gedetineerd te Middelburg, wegens land- looperij tot 15 dagen cel en na het uiteinde dier straf opzending naar een bedelaarsgesticht of werkhuis. Door de Rechtbank te Middelburg is de volgende alphabetisch gestelde lijst van aanbeveling opgemaakt voor de betrekking van kantonrechter te Ter-Neuzen mr. H. J. Jordens, substituut-griffier bij de rechtbank te Zwollemr. H. M. G. Kloppenburg, griffier bij het kantongerecht te Ter-Neuzenmr. L. D. W. Lasecaat Vermeer, griffier bij het kantongerecht te Terborg. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed de vorige week uitspraak in de appèlzaak betreffende vonnissen, gewezen door de rechtbank te Middelburg, waarbij een vijftal vissehers ieder tot 1 maand celstraf werden ver oordeeld wegens het afsteken van mosselzaad van de paalhoofden aan het noorderstrand te Westkapelle, welk feit door de rechtbank als eenvoudigen diefstal was gequalificeerd. Het vonnis, tegen J. T. v. H. en P. v. H. gewezen, werd bevestigd, dat tegen H. B. en Ch. B. werd vernietigd, maar beiden werden tot een maand cel. veroordeeld. F. A. de M. te Philippine werd, overeenkomstig het requisitoir van het O. M., vrijgesproken. Verder veroordeelde het hofW. S., van Wolfertsdijk, wegens diefstal van een paar konijnen, tot 45 dagen celstraf Beursoverzicht. Met het vooruitzicht op de nu achter ons liggende feestdagen, waarbij zich ditmaal de Zaterdag als beursvacantiedag voegde, bleven variatiën alsmede beduidende omzettingen in de beurswaarden gedurende de afgeloopene week uit. Evenmin viel er op politiek terrein iets voor dat aan de beurzen eene bepaalde richting gaf. Wel was de grondtoon, vooral in de eerste dagen der achter ons liggende beursweek vast, vooral voor de Russische waarden, doch wij meenen dit nog steeds te moeten toeschrijven aan dekkingsaankoopen der contramine- partijen. Gaf Londen hierin het voorbeeld, de andere beurzen bleven niet achteren mag men de berichten gelooven, dan bleef Amsterdam niet vrij van de manoeuvres eener baissepartij, toen nog kort geleden de verhouding tusschen Rusland en Engeland zoo gespannen was. In de laatste dagen was het weer de ontworpen couponbelasting die de markten beheerschte en het behaalde avans weder deed verloren gaan, al was dit ook het meest merkbaar in die fondsen welke volgens de laatste berichten daardoor zullen worden getroffen. Buiten de reeds in ons vorig verslag genoemde drie Oosterleeningen en de premieleeningen 1864 en 1866 zouden mede worden belast, de volgende in ons land bekende en verhandeld wor dende soorten, nl. de Baltische Sporen, de Brest. Gra- jewos, de Charkow Azow, de Jelez Ore!, de Losowo Sebastopol, de Moskau Smolensk en de Poti-Tillis. Het gezamenlijke bedrag dat men als opbrengst van de belasting denkt te verkrijgen is tien en een half millioen Roebels het besluit zou met den 1 Juli a. s. in werking treden. De geldmarkt blijft zoowel ten onzent als elders ruim voorzien, en de meeste financiëele bladen profe- teeren dat dit voorloopig nog wel wat blijven zal. Blijkens de weekstaat der Nederlandsche Bank ver minderde de disconto-rekening met ruim twee millioen, de beleening-rekening met ruim drie tonde goud voorraad nam met ongeveer dit laatste bedrag toe. Onze Staatsfondsen hielden zich goed, alleen de Integralen sluiten met een klein verlies. De meeste vraag blijft voor de vier-percentssoorten, die door dén grooten geldvoorraad nog steeds het meest gewild blijven. Voor de overige Europeesche Staatsfondsenmarkt geldt in hoofdzaak hetgeen wij hierboven omtrent den algemeenen toestand hebben gezegd. Hongaarsche en Italiaansche gingen langzaam achteruit; ook Metal- lieken konden zich niet op de vorige prijzen handhaven. Mag men de berichten gelooven, dan wachten de Oos- tenrijksche en Hongaarsche ministers van financiën slechts op eene gunstige gelegenheid om tot de uitgifte der jaarlijksche papier-leening te kunnen overgaan. De koloniale fondsenmarkt kon zich op de slot- prijzen der vorige week handhaven, zelfs toonen enkele soorten nog verbetering aan. Aan het hoofd daarvan staan de aandeelen Nederlandsche Handelmaatschappij die heden zelfs den koers van 108 pet. konden be halen. Wel wordt er beweerd dat het uit te keeren dividend relatief laag zal zijn, althans niet in over eenstemming met den heden behaalden koers, doch dit moet ten deele worden veroorzaakt door belang rijke afschrijvingen op de ten vorige jare geledene verliezen. Ook de 6 pet. obligatiën Dorrepaalsehe bank zetten hunne rijzende beweging voort en sluiten helen op 86 pet. De 5 pet. obligatiën Indische Handels bank verbeterden 3% pet., de 4 pet. obligatiën konden pet. opkomen. Ook aan de Zuid Amerikaansche markt werd deze week eenige aandacht geschonken; Columbianen, voor speculatieve rekening gezocht, konden die tengevolge 1 pet. verbeterenVenezuelas stegen om dezelfde redenen pet. De Russische spoorwegmarkt volgde in hoofdzaak de beweging der Staatsfondsen, de grootste daling had plaats in de aandeelen Groote Russische Spoor wegmaatschappij die 2 pet. lager weiden afgegeven. De Amerikaansche spoorwegmarkt was weifelend, doch had toch voor sommige soorten eene blijvende vaste tèndenz. In het bijzonder onderscheidden zich hierdoor de Union Pacific-aandeelen, waarop zelfs eene hervat ting van dividend-betaling in het vooruitzicht wordt gesteld. Dit bericht vindt zijn oorsprong in de laatst verschenen Chronicle, doch men zal wèl doen daaraan vooralsnog niet te veel waarde te hechten. Wel maakt het een gunstigen indruk dat de exploitatie-onkosten blijven verminderen, doch daarentegen wordt niet ge noeg gereserveerd voor onderhoud van weg en werken en blijft dus de kans bestaan dat de onvoldoende afschrij vingen niet in staat zijn om eventueele noodig ge worden herstellingen te bewerkstelligen. Met 1 Juni kunnen de volgende coupons worden geknipt: 5 pet Rusland Ie Oosterleening; 5 pet. dito 1873; 4fj pet. dito 1860 2e leening; 6 pet. dito 1883; 4% pet. Amerika 1876; 5 pet. Rusland Moscow Jaroslau; 7 pet. Amerika Menomenee7 pet. dito Winona St. Peter-, 5 pet. dito Un. Pac. Coll. Tr. Bonds. Buitenlandsch Overzicht De Franscho Senaat heeft Zaterdag het wetsontwerp tot invoering van den scrutin de liste aangenomen. Slechts twee belangrijke wijzigingen werden aangebracht in den tekst zooals zij door de Kamer was vastgesteld, door te bepalen dat de vreemdelingen bij het opmaken van het bevolkingscijfer niet zullen meetellen, en door de verklaring, dat de prinsen niet verkiesbaar zullen zijn. Daily News verneemt, dat zich in het EngelscUe

Goessche Courant | 1885 | | pagina bijlage 1