Siaten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Marktberichten. Poldervergaderingen. Te houden Aanbestedingen. -A-d^verten-tiën. dan een goede kieswetregeling in den weg, en zij, die meenen dat door den census eenige capaciteiten" verkeerdelijk worden uitgesloten, zullen moeten toe geven, dat dit bezwaar vermindert naarmate de census lager gesteld wordt. Voorts toont de heer Lohman in zijne memorie aan, dat de aanneming van zijn voorstel, vooral bij niet tot standkoming van Grondwetsherziening wenschelijk is, terwijl om in laatstgenoemde herziening geene vertra ging te brengen met voordacht de inwerkingtreding van zijn voorstel is bepaald op 1 Januari 1886, zoo dat de eerstvolgende periodieke verkiezing zal kunnen plaatshebben volgens de nieuwe kiezerslijsten. Sprekende over de gevolgen van zijn voorstel zegt de Goesche afgevaardigde, dat «welke deze ook zijn mogen, zij de Kamer in geen onbehaaglijker positie kunnen brengen, dan waarin deze thans verkeert." Hij vertrouwt ten slotte, dat als de Kamer uit eigen beweging haar wensch heeft uitgesproken, en wel in denzelfden geest als waarin in 1869 het ontwerp- Heemskerk was gesteldals er dus ook van oponthoud geen sprake meer zijn kande Regeering er geen principiëel bezwaar tegen kan hebben over de aange nomen voorstellen tot Grondwetsherziening te doen beslissen door een uitgebreider kiezerskorps dan het tegenwoordige. De Zaterdagavond in het Café-Hartman gehouden algem. vergadering van de vereeniging voor Volks vermaken werd, behalve door 8 bestuursleden, door 11 later 12 gewone leden van de ruim 400 bijgewoond. Door den Voorzitter, den heer M. C. J. De Visser, werd het gewone jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat in het afgeloopen jaar het getal leden met 25 was toegenomen en voor het eerst na lange jaren, de rekening sloot met een batig saldo van ruim f 5. De rekening, in handen geweest zijnde van eene commissie, bestaande uit de heeren Van Dellen, Goor en Reisinger, werd op advies dier com missie goedgekeurd. In de vacature, ontstaande door periodieke aftreding van den heer M. G. Van den Ende, werd voorzien door de herkiezing van genoemden heer, met algemeene st. op eene na. Blijkens mede- deeling van den Voorzitter had de in de vorige alg. verg. benoemde heer S. J. J. De Jonge Mulock Houwer zijne benoeming aangenomen en was hiermede de vacature—C. E. Massee vervuld. De in de vacature Ramondt benoemde heer E. L. Van Mervennee had echter bedankt. In deze vacature werd nu benoemd de heer H. J. Van Noppen, die niet aanwezig was. In de plaats van het overleden bestuurslid M. N. Arentz, aan wiens werkzaamheid in het belang der vereeniging de Voorzitter een woord van hulde bracht, werd gekozen de heer F. Sturm. De heeren Van den Ende en Sturm namen hunne benoeming aan. In deze gemeente doet zich een geval van roodvonk voor. Het litterarisch-mathematisch examen is te Groningen o. m. met goed gevolg afgelegd door de heeren P. C. Johannissen en H. J. L. Sicherer alhier. Het bestuur der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland, aan het welk in de voorjaarsvergadering was opgedragen, om te trachten een geschikt lokaal te Ierseke te vinden, waar de zomervergadering kan gehouden worden, is, door de welwillendheid van een paar leden van het dagelijksch bestuur daarin geslaagd. Door den Burge meester en een der Wethouders is voorloopige toe zegging gedaan, dat de lokalen der school in de kom der gemeente voor die vergadering kunnen worden gebruikt. Door het bestuur der Vereeniging zal dit gebruik nu officieel worden aangevraagd, terwijl Vrijdag den 19 Juni a. s. is aangewezen als de dag, waarop de vergadering zal gehouden worden. Tegen 11 Juni is, op verzoek, eervol ontslag ver leend aan den heer W. C. Pos, stationschef te Vork. Tegen dien datum is, eveneens op verzoek, verplaatst naar Vork de heer A. Hoolhorst, thans stationschef te Kapelle-Biezelinge, terwijl in diens plaats is benoemd de heer Davidis, thans klerk te Helmond. Z. M. heeft benoemd: tot schoolopz. in het arrond. 's-Gravenhage, mr. W. J. Suouck Hurgronje, thans schoolopz. in het arrond. Leiden, uit welke betrekking hij, met ingang van 22 Mei, eervol wordt ontslagen. Vlissingen. Op het laatst der vorige week annon ceerde de Stoomtramwegmaatschappij de regeling van den dienst, die met den eersten Pinksterdag een aan vang zou nemen. Niet minder dan 52 reizen zou de tram gaan maken 26 van Vlissingen en 26 van Mid delburg. Het tarief echter blee f volkomen onveranderd, van derde klasse geen spoor te zien. Nu alles is slechts voorloopig, zegt men. Aan den weg is een groote verbetering aangebracht behalve eenige kleine eindjes, die in den loop van deze of der volgende week veranderd zullen worden, ligt over den geheelen weg een spoor van soliede stalen rails steunende op zware eikenhouten bills het geheel geeft blijk uitgevoerd te zijn door mannen van het vak. Zij, die met den eersten Pinksterdag een tochtje met den tram wilden doen, zijn echter teleurgesteld. De oude wagens, die zooals het heette naar Brussel gezonden waren, om eene groote verbetering te onder gaan en Zaterdag terug zouden zijn, bleven uit. Zon dag om half drie is éen stel aangekomen, voor zoover we gezien hebben, zijn de wagens in Brussel alleen opgeschilderd of het voor de maatschappij wel voor- deelig uitgekomen is, betwijfelen we, want vervoer tusschen Vlissingen en Brussel, tweemaal laden, twee maal lossen kost, behalve tijd, bok geld en eerst te 6 uur stonden de wagens op de rails. Aan rijden was Zondag dus geen denken, ook Maandag was van rijden volgens de annonce geen sprake één trein kan moei lijk den dienst van twee doen. Om half drie kwam het andere stel wagens wel aan, maar er verliep nog al eenige tijd vóór ze aan de remise warenMaandag werd dan ook de dienst slechts door éen trein gedaan, die in den loop van den morgen nog derailleerde, wat natuurlijk alleen daaraan toe te schrijven is, dat het werk in de laatste dagen geforceerd is. Van Dinsdag af is er dus ruimschoots gelegenheid eens naar Middelburg of Vlissingen te gaan het traject tusschen beide plaatsen wordt door trein, tram en barge dan bijna honderdmaal afgelegd op iederen dag. Met October krijgen we weer een groote verandering aan den tram, zegt het gerucht. Dan zal het spoor tot op eene wijdte van éen Meter versmald worden, en zullen nieuwe wagens en locomotieven in gebru k genomen worden. Al die werkzaamheden mogen voor de aandeelhouders van den tram niet zeer voordeelig en voor de bewoners der straten, waardoor de tram gaat, niet zeer genoegelijk zijn, ze hebben tenminste dit voordeel, dat ze heel wat werklieden, die anders leeg zouden loopen, brood geven. Met al dat geschrijf over de drie konde dagen in Mei, de drie ijsheiligen, hebben we niet veel gewonnen. Vooral op Pinksterzondag was het alles behalve zomersch. De Antwerpenaren hebben dan ook heel verstandig van hunne twee pleiziertochtj«s op Zondag naar hier afgezien. Maandag was het iets warmer, wat dadelijk te bemerken was aan tal van vreemde lingen, die hier eens een zeeluchtje kwamen scheppen. Maar een aardig buitje om 4 uur en verder met kleine tusschenpoozen regen maakte het zeeluchtje niet zeer genietbaar. Het U. D. verneemt van bevoegde zijde, dat te beginnen met 1 Augustus a. s., op de lijn Vlissingen Venloo, in de sneltreinen, welke te Vlissingen met de stoomboot van en naar Queenboro aansluiten, een zoogenaamde restauratiewagen zal loopen, zooals dat op enkele spoorwegen in het buitenland reeds plaats heeft. In afwachting, dat de onderhandelingen met de Duitsche spoorweg-directie het doorloopen van die wagens tot Keulen zullen ten gevolge hebben, is door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, in overleg met de Maatschappij der wagon-lits besloten, de restauratiewagens voorloopig tusschen Vlissingen en Venloo te doen loopen. Het is niet twijfelachtig, of deze maatregel, door de Exploitatie-maatschappij genomen, zal door het reizend publiek op hoogen prijs worden gesteld en zal opnieuw bijdragen tot de ontwikkeling van het reeds zoo belangrijk internationaal verkeer via Vlissingen. Voor de betrekking van gera.-secretaris van Sluis hadden zich aangemeld 9 sollicitanten. Bij het vergelijkend examen kwamen van dezen 5 op, uit welk getal door B. en W. is opgemaakt de volgende aan beveling: A. J. Borghsteyn, te Vollenhove, en S. Berman, te Purmerend. -Z. M. heeft aan mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, op verzoek, met ingang van 1 Juli 1885, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Zr. Ms. buitengew. gezant en gevolmachtigden minister bij den President der Fransche Republiek, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den Koning en aan den lande in onderscheidene betrekkingen bewezenen in zijne plaats benoemd jhr. mr. A. L. E. de Stuers, Zr. Ms. minister-resident te Madrid. Z. M. heeft voorts mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt in de orde van den Nederl. Leeuw be vorderd tot ridder-grootkruis. Bevorderd bij den generalen staf tot majoor de kapitein Rooseboom, lid der Tweede Kamer. Naar wij vernemen zou door den nieuw opge treden Minister van Financiën worden gedacht om eene belasting voor te stellen op de spoorwegkaartjes en op de piano's. RN.) De heer E. J. Attema, lid der Tweede Kamer, afgevaardigde voor het district Dokkum, is sedert eenigen tijd ernstig ongesteld, zoodat zijn toestand bezorgdheid baart. Den 6en Juni zal te Amsterdam eene algemeene vergadering van de Liberale Unie gehouden worden. Door de commissie van uitvoering is aan de afge vaardigden ter algemeene vergadering eene circulaire gericht, waarin als «aanvulling der statuten" eenige denkbeelden betreffende deze vereeniging worden ont wikkeld, die als programma van werkzaamheden tot leiddraad kunnen strekken voor de pogingen om het doel der Unie te bereiken. De heer Mr. J. A. Levy doet bij Gebr. Belinfante te's Gravenhage verschijnen«Een tweesprong. Advies in zake de liberale Unie." Men verwacht dat in dit geschrift zal worden medegedeeld, waarom de heer Levy de commissie van uitvoering der Unie verlaten heeft. «Vertrouwelijk. Een nog jeugdig predikant, die door Gods genade gereformeerd is en de beste ge tuigen kan geven, is gedwongen een andere standplaats te wenschen in of nabij een plaats met uitstekend middelbaar onderwijs. Wie wil hierover broederlijk en vertrouwelijk met hem correspondeeren? Franco brieven, lett. A. R., bureel van dit blad." Deze soort advertentiën, geplaatst door predikanten, wier beginselen zoowel de Voorzienigheid Gods als den zegen des gebeds doen voorbijzien, ja verloochenen, komen in gehalte tamelijk wel overeen met huwelijks- aanvrager. in de courant, schrijft de Banier. Welk blad ze plaatst? Het is de Standaard. «Ergerlijk," vervolgt de Banier, «het stellen van zulk een aanvrage door een die zich «door Gods genade gereformeerd" noemt, ergerlijk, het opnemen door een blad dat het orgaan heet van geloovige orthodoxe christenen." De Ilaagsche corr. van de Zaanl. Ct. meldt, dat de heer De Graaff te Amsterdam daar een goedkoop dagblad wil stichten. Zeer confidentieel, zegt men, heeft hij zich o. a. tot eenige op journalistisch gebied niet onbekende personen gewend, met verzoek hem althans voorloopig zedelijk te steunen. De richting van het blad zal zijn zeer geavanceerd, zoo niet radicaal, wat misschien het best hieruit blijkt dat de bekende dr. H. C. Muller van Amsterdam en de heer Frowein van Goes hun ondersteuning hebben toegezegd. Van hier ('s Hage) zijn, naar de corr. verneemt, toegetreden de heeren J. Schippers en N. J. Vervliet, beiden mij overi gens totaal onbekend. Tusschen de Belgische spoorwegen en de Neder- landsche Staats-, Rijn-, Centraal- en Hollandsche spoorwegen is eene gelijksoortige regeling getroffen omtrent de uitgifte van gecombineerde rondreisbiljetten, als reeds bestaat tusschen de spoorwegen, die lid zijn van den «Verein Deutscher Eisenbahn-Verwaltungen." De voornaamste afwijkingen zijn, dat de minimum afstand, waarvoor een rondreisbiljet in het Belgisch verkeer verkrijgbaar zal zijn, 400 KM. en de geldig heidsduur 20 dagen bedraagt. Als maatregel van bezuiniging is thans door den Minister van Oorlog bepaald, dat de miliciens, die bij hun vertrek met groot verlof een saldo schuld op hun kleeding- en reparatiefonds hebben achtergelaten, alle kleeding, Welke zij bij het gaan met groot verlof hebben medegenomen, voortaan aan het gemeentehuis hunner woonplaats zullen inleveren, alvorens hun het paspoort zal worden uitgereikt. De ingeleverde goederen zullen daarna door tusschenkomst der burgemeesters worden opgezonden aan de respectieve militaire autoriteiten. Men weet, dat totnutoe alle goederen, die door de miliciens bij het gaan met groot verlof werden medege nomen, bij hunne pasporteering door hen werden be houden, waardoor de schatkist jaarlijks een aanzien lijk verlies leed. Uit Berlijn wordt thans vrij officiéél bericht dat Antwerpen het tusschen-station zal worden voor de te subsidiëeren Duitsche stoomvaartlijnen. Victor Hugo is Vrijdagnamiddag te 1 uur overleden. De Kamer heeft 20,000 frank toegestaan voor de begrafenis van staatswege. Ten teeken van rouw werd de zitting geschorst. In de Engelsche bladen lezen wij een telegram uit New-York, volgens hetwelk namens de Regeering der Vereenigde Staten bepaald is dat het hoofdgeld, tot nu toe alleen verschuldigd door de landverhuizers, bij het betreden van den Amerikaanschen bodem, voort aan ook betaald zal moeten worden door gewone reizigers. Of de vreemdeling, wanneer hij zijnen tocht door de Vereenigde Staten volbracht heeft, bij het verlaten der Unie zijn geld terugkrijgt, wordt niet gezegd. Door groote mate van gastvrijheid kenmerkt zich de maatregel zeker niet. (JV. R. Ct.) Oost-Indië. Geplaatst bij het hosp. te Weltevreden, de off. van gez. Ie kl. J. C. de Oude. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd het voorstel-Schepel tot beperking van de defensie tot Amsterdam verde digd door de heeren Viruly, Borch Van Verwolde, De Vos van Steenwijk en Schepel, doch ernstig bestre den door den Minister van oorlog, die betoogde, dat een veldleger onmisbaar is rn een verdedigd Amster dam alleen onraadzaam is. De heer Schepel trok hierop zijn voorstel in. Ji'isse. Onze leeraar ds. J. M. Conradi gaf Zondag der gemeente kennis, dat hij na rijp beraad en ern stige overweging geene vrijmoedigheid had gevonden om het beroep naar Nootdorp aan te nemen, en alzoo besloten had vooreerst in ons midden te blijven. De heer W. Van der Beke Callenfels, cand. te Vlissingen, heeft het beroep naar Biezelinge aangenomen. Bedankt voor het beroep bij de N. H. gemeente te Domburg door ds. D. G. W. Muller Massis, te Groesbeek; te Baarland door den heer P. C. A. Halffman, cand. te Heerjansdam. Beroepen te Venendaal de heer F. P. L. C. Van Lingen, emer. predikant en directeur van het gym nasium te Zetten. Bedankt voor de toez. van beroep naar Venen- daal door ds. C. C. Schot, pred. te Tolen. Door de Synodale commissie is in het belang van eene nauwkeurige beschikking over de gelden, voor den bouw van kerken en pastorieën beschikbaar, op voorstel van den secretaris besloten, aan de Synode voortedragen eene uitbreiding van art. 10 van het reglement voor noodlijdende kerken en personen, in dier voege, dat eene nieuwe alinea g daaraan zal worden toegevoegd, aldus luidende: «bij aanvraag om geheele «vernieuwing eene verklaring van een deskundige, dat «deze gebouwen voor geen herstelling vatbaar zijn, en «door geheel nieuwe moeten vervangen worden." De algemeene vergadering der Zuid-Beveland- sche onderwijzersvereeniging zal dit jaar gehouden worden te 's-Gravenpolder op den 24 Juli a. s. Daar die vergadering voornamelijk zal gewijd zijn aan de viering van het 50jarig bestaan der Vereeni ging, zullen de werkzaamheden zich alleen bepalen tot de feestrede door den heer De Hond, hoofd der school te Baarland, den nestor der Zuid-Bevelandsche onderwijzers. Men hoopt dien dag een gezamenlijken rijtoer door een deel van het eiland te doende belangrijke ver zameling van moderne schilderijen van den heer Van Hattum te Ellewoudsdijk te gaan bezichtigen enz. Gisteren werd te Middelburg de 39e vergade ring gehouden van de gewestet. vereeniging Zeeland van het Nederlandsch Onderwijzers-genootschap. Of schoon eenigszins beter dan vroeger, was de opkomst niet zeer talrijk. Van de 11 afd., die het gewest telt, waren slechts 4 vertegenwoordigd, nl. Walcheren, Goes O.-Schouwen en Duiveland. Uit het verslag bleek, dat het ledental eer af- dan toeneemt. Vooral jonge onderwijzers keeren de vereeni ging den rug toe, «omdat het Genootschap zoo weinig voor hen doet"; alsof zij niet zeiven het Genootschap vormen. De verslaggever betreurde dan ook het ver lies van dezulken niet. De rekening werd goedgekeurd, het uitkeerings- contract ter aarde besteld, eene provinciale commissie voor het ondersteuningsfonds in het leven geroepen en de punten van den beschrijvingsbrief voor de alge meene verg. te Arnhem besproken. De wijziging van het gewestelijk reglement nam veel tijd in beslag, maar kwam dan toch tot een einde. Het belangrijkste van de bijeenkomst was evenwel de lezing van den voorzitter, den heer Wendel, over het Koninklijk Besluit tot schrapping van de paeda- gogiek als examenvak voor den onderwijzer. Zijn wij wel ingelicht, dan zal de lezing door den druk publiek gemaakt worden. Tot afgevaardigde naar de algem. verg. te Arnhem is gekozen dhr. Ingenhousz te Middelburg. De commissie voor het O. F. bestaat uit de heeren Bastmeijer te Zieriksee, Crucq te Stavenisse. Hooger- land te Biggekerke, Kousemaker te Nisse, Vooren te Neuzen, Schoo te Groedeen De Jager te Middelburg. GOES, 36 Mei 1886. Er was bijna geen handel en zijn dan ook de prijzen nominaal alavoren te noteeren. Nieuwe TARWE per hectoliter 7,a 7,40 Jarige TARWE a ROGGE 6,60 a WINTERGERST 6,26 a 6,60 ZOMERGERST 5,— a 6,26 HAVER 0 BLAUWE ERWTEN 7,— a 7,60 BRUINE BOONEN a - PAARDENBOONEN 6,- a 6,26 W1NTER-KOOLZAAD per a - BOTER per K G. (Ned.® 0,80 a 0.90 EIEREN per 100 stuks 3a 3,20 ROTTERDAM, 26 Mei 1885. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd1320 runderen, 125 vette- en graskalveren 47 nuchtere kalveren, 191 schapen of lammeren, 385 varkens, 229 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen lste qual. 82 c„ 2de qual. 68 c., 3de qual. 47 c., kalv. lste qual. 100 c.,2de qual, 80 c., schapen 86 e., alles per kilo. Het magere vee ging traag van de hand. Weivarkens goede qual. 56 a 60 cent per kilo. De prijzen der boter waren heden als volgt.-Ie qual. f50, 2e qual. f45, Se qual. 40, per '/«kilo 70a 60cent. Vlas. Gedurende de week was de handel op het land van weinig beteekenis. Heden werden tengevolge der feestdagen slechts 9000 steen ter markt aangevoerd, die goed opruimden tot ongeveer vorige prijzen. Zeeuwsebe eieren f 3,— a f3,10 de 10O stuks. 28 Mei. Wilhelminapolder. 30 Waterschap Baarland c. a. Rekening. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 28 Mei, Goes, zuiveren waterleidingen, Br.Wat bew. Ierseke. 4 Juni. Breda, verfwerk, Opzichters Staatsspoorw. Ondertrouwd C. DE REGT en J. E. VAN DE LINDE. Koudekerke, Kolijnsplaat, 23 Mei 1885. Getrouwd H. J. BANING en L. F. VAN DER MEER MOHR, die, ook namens familie, dank betuigen voor de bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Goes 27 Mei 1885. Voorspoedig bevallen van een Zoon F. DE JONGE MULOCK HOUWER— Dominicus Van den Bussche. Goes, 24 Mei 1885. V Bevallen van een Jongen M. C. VAN DER MEULEN— Hennefreund. Goes, 26 Mei 1885. Het heeft den Al en Vrijmachtigen God behaagd, onze dochter en zuster, echt- genoote van PIETER WAS KLAZINA, in den ouderdom van 27 jaar en 2 maan den, na een smartelijk lijden van 6 weken tot zich te nemen, na haar eerst van al haar aardsche banden losgemaakt te heb ben, zoodat zij nu de ruste geniet, die er overblijft voor het volk vau God. Dit is ons de grootste troost in onzen druk. Ons nalatende 4 kinderen al te jong om hun groot verlies te beseffen. Ierseke, 24 Mei 1885. JAN MIERAS en kinderen. Nog treurende over het verlies onzer dochter werd ons heden door den dood ontnomen onze veel geliefde zoon Jan, in den ouderdom van 21 jaar. Rilland-Bath. 26 Mei 1885. H. C. VAN DAMME C. VAN DAMME—Van Liere. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden behaagde het den Heer van onze zijde weg te nemen, onze geliefde doch ter JANNETJE VAN DE GRIEKE, in den ouderdom van 22 jaren en bijna 9 maanden. *s-Gravenpolder, den 24 Mei 1885. JAN LOKERSE Jz. CORNELIA LOKERSE, geboren Jeremiasse, en kinderen. Voor de vele blijken van belangstel ling, den 14 Mei ondervonden, betuig ik mijnen hartelijken dank. W. VERHALLEN.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2