1885. N°. 61. Zaterdag 23 Mei. 72sle jaargang. De Secretarie der gemeente -cï:>c»?cï=>e»scs^- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Uithoofde van het PINKSTERFEEST zal Maandagavond a. s. geen nommer van dit blad verschijnen. zal op MAANDAG DEN 25 MEI, uithoofde van den 2den Pinksterdag gesloten zijn, en zal er alleen van 11 tot 12 uren des middags tot het doen van aan giften voor den Burgerlijken Stand gelegenheid ge geven worden. Goes, den 16 Mei 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 22 Mel 1885. De algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland zal den 16en Juni, en de tentoonstelling van paarden, hoornvee, schapen, varkens, pluimgedierte, zuivelpro ducten enz. den 17en Juni a. s., door de afdeeling uTholen" van bovengenoemde maatschappij, op de weide van den heer W. C. Van der Burght, buiten de Oude- landsche barrière te Tolen gehouden worden. In de algemeene vergadering zullen behandeld wor den de volgende onderwerpen lo. Het nut van het verbeteren en bemesten van weiland. 2o. Is het droogleggen op lichte gronden aante- bevelen 3o. Kan de invoering van een, zij het ook matig, inkomend recht op buitenlandsche tarwe en meel in het belang van den landbouw worden geacht? 4o. Met het oog op de belangen van den landbouw wordt eene ruimere vergunning tot het dooden van schadelijk gedierte dringend noodig geacht. Wat leert de ervaring der leden hieromtrent 5o. Bij bet nieuwe wetsontwerp wordt het verbod van kinderarbeid ook tot veldarbeid uitgestrekt. Is zulks wenschelijk? Zou verplicht avond-onderwijs, op 12- tot 17-jarigen leeftijd, het doel niet beter doen bereiken Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland heeft zijne erkentelijkheid betuigd aan den heer mr. C. J. Pické, voor al hetgeen deze gedurende meer dan twintig jaren bij afwisseling als voorzitter en onder voorzitter in bet belang der maatschappij heeft ver richt en hem als bewijs daarvoor zoo meldt de M. Ct. het eerelidmaatschap der maatschappij aan geboden, benevens eene keurig bewerkte zilveren bo kaal, waarvan het deksel versierd is met een Ceres- beeld. Aan de eene zijde der bokaal staan op een schild de attributen van den landbouw, aan den an deren kant de woordensDe Zeeuwsche landbouw- maatschappij aan mr. C. J. Pické 1885". In een, van groote waardeering getuigend schrijven drukte het hoofdbestuur zijn leedwezen uit over het besluit van den heer Pické. Zijn heengaan trof dat bestuur des te meer, omdat het, na zijne verklaring, afgelegd in de vergadering van 6 Nov. II., dat hij zijne herbenoeming als voorzitter aannam, zich gevleid had met een langer bezit van den heer Pické als voor zitter. De redenen, waarom genoemde heer ontslag nam, moest het echter billijken. Onlangs ontving de Midd. Courant het volgende schrijven en deelde dat haar lezers mede n Met zeer veel ophef is verleden jaar de aanstaande geboorte verkondigd van een Vereeniging van onder wijzers, verbonden aan Normaalscholen, welke ver eeniging geheel Zeeland omvatten en haar zetel te Middelburg hebben zou. Onder fanfares met de voeten werd het bestuur der Vereeniging gekozen, n.l. de heeren Wendel en Ittmann de werkzaamheden werden geregeld en de contributie vastgesteld alles liep zoo netjes van stapel, terwijl aan het einde de Vereeni ging blijkt te zijn eene doodgeborene, die geen enkel teeken van leven, zelfs niet van levensvatbaar heid heeft gegeven. Eerlijkheidshalve dienen we te zeggen, dat gelijk lot beschoren is aan alle dergelijke Vereenigingen, welker oprichting in de tweede inspectie met zooveel ophef is aangekondigd. In onzen tijd van Vereenigingen op allerlei gebied kon zoo'n enkele er nog wel bij, dunkt ons". Naar aanleiding van dit bericht schrijft De Wekker'. p Dat de vraag gedaan werd, wanneer de Vereeni ging van onderwijzers, verbonden aan de Normaal scholen in de tweede inspectie, zullen opgeroepen worden tot eene tweede vergadering, vinden wij billijk doch dat men zoo maar voetstoots verkondigt dat ze doodgeboren is, gaat gansch niet aan. Op goeden grond kunnen wij mededeelen, dat het bestuur volstrekt niet gtil gezeten heeft, en ook nog niet stil zit. Verschillende omstandigheden hebben bijgedragen, dat de vergaderingen in de tweede inspectie, eerst gesteld op April, nu in Augustus a. s. zullen kunnen gehouden worden. Wat tot voorbereiding te doen was en nog te doen is vordert overleg en rijp beraad. Vergaderingen zijn toch meestal doelloos, zoo men geen bepaalde, goed overwogen voorstellen ter tafel brengen kan. De schrijver aan de Midd. Courant schorte dos nog eenigen tijd verder oordeel op over de levensvat baarheid der genoemde Vereeniging". Wolfertsdijk. Heezeer het regenachtige weèr voor de feestviering alhier Woensdag gansch niet welkom was, zoo heeft zulks evenwel aan de vroolijke stemming geene afbreuk gedaan, en alleen de illuminatie is er door verijdeld geworden. De muziekuitvoering op het schoolplein kon behoorlijk voortgang hebben, daar men gezorgd had, dat zoowel de estrade voor de muzikanten als de gereserveerde plaats voor het publiek, overdekt waren. Gedurende een paar uren werd dan ook daar een opwekkend 'genot gesmaakt, hetwelk besloten werd met eene verrassende variatie van allerlei vuurwerk. Zoowel in de raadzaal als bij particulieren was men nu nog laat allergezelligst bijeen, en ook in de herbergen heerschte gepaste vroolijkheid, zonder de minste on geregeldheid, zoodat met recht kan getuigd worden, dat de dag voor de intrede van den nieuwbenoemden burgemeester zich heeft gekenmerkt door reine vreugde; van zulk een goed begin mogen dan ook gunstige verwachtingen voor de toekomst gekoesterd worden. Onwillekeurig is verzuimd te melden, dat ook de leerlingen in de school te Oud-Sabbinge den burge meester een welkomstlied bebb&i toegezongen. KapeUe. Gisterenavond hield de zangvereeniging sAdvendo" alhier een openbare uitvoering, in ons kerkgebouw. Het programma bestond uit 16 nommers en werd goed uitgevoerd. Moge men hier of daar al eens eene kleine aanmerking kunnen maken, over het algemeen werd goed gezongen, en het was zeker naar ieders wensch toen aan het einde de heer Van Hoek namens het talrijk publiek directeur en leden der ver eeniging zijn dank betuigde voor den genotvollen avond, tevens den wensch uitsprekende, dat zij op den inge slagen weg zouden voortgaan teneinde nog meer der gelijke uitvoeringen te kunnen geven. Namens de ver eeniging dankte de heer Schrier den geachten spreker en verzekerde, dat de vereeniging zal trachten zich meer en meer te bekwamen. Aan Jacob Zandee te Sas van Goes is door Gede puteerde Staten van Zeeland, en zulks op aanbeveling van het Gemeentebestuur van Kattendijke c. a., krach tens art. 4 al. 2 der drankwet vergunning verleend tot het uitoefenen van den kleinhandel in sterkedrank in hetzelfde lokaal waar ook andere nering wordt uitgeoefend. Tolen. In de algemeene vergadering van ingelan den van het waterschap »de Vrije polders onder Tolen" werd, na goedkeuring van verschillende reke ningen, met algemeene stemmen op éene na besloten, den onderhoudsplicht der waterleidingen, rustende op eigenaren of gebruikers van daaraan gelegen gronden over te brengen op den polder, waarin die waterlei dingen gelegen zijn. Ook werd met nagenoeg algemeene stemmen besloten aan den waterbouwkundige K. G. Bal eene gratificatie van f 100 toe te kennen voor betoonden ijver en buitengewoon opzicht bij de be langrijke verbreeding en verdieping van 13500 strek kende meters waterleiding. Kamperland. Met zekerheid verneemt men, dat door den heer Bakker, havenmeester alhier, de noodige stappen zijn gedaan bij ambachtsheeren van Oud- Campen en Soelekerke om op de slikken voor dat ambacht proeven te nemen met het leggen van pannen in het klein, ter verkrijging van oesterzaad. Te 's-Bosch verschijnt sedert 15 April een Maandblad der Vereeniging van Deurwaarders bij de verschillende rechtscollegiën in Nederland, redacteur C. A. Konion, deurwaarder te Middelburg. (IV. R. Cl.) Op voorstel van B. en W. heeft de Gemeente raad van Zieriksee besloten om, aangezien zich op een jaarwedde van 2400 voor de vacante betrekking van leeraar in de Fransche en Engelsche taal aan de H. B. school geen sollicitant heeft opgedaan, die betrek king te splitsen: Fransche taal op 1600 en Engel sche taal op f 1000, behoudens goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Na een zitting met gesloten deuren werd tot die splitsing besloten, en daarna, behoudens bovengemelde goedkeuring, tot leeraar in de Engelsche taal benoemd de heer R. D. Nauta, te Akkrum, no. 1 der voordracht van B. en W., die daarnevens voordroegen de heeren W. De Hoog, te Dordrecht, en D. II. Meijer, te Rotterdam. Binnen weinige dagen zullen negen zusters van liefde uit het moederhuis te Tilburg de reis naar Padang (Sumatra) ondernemen, om zich aldaar aan het onder wijs te wijden. Het examen voor candidaat-notaris voor 1885 zal te 's-Gravenhage worden gehouden en aanvangen' op Woensdag 1 Juli e. k. De meekrapverbouw, zoo schrijft men ons, is in de laatste jaren ingekrompen, vooral door de groote concurrentie der kunstmatige alizarine. In Zeeland zijn de meeste meestoven verkocht, en in aodere kleistreken verbouwt men slechts nog weinig van dezen wortel. Daarentegen schijnt de hop-bouw zich gaandeweg baan te breken, vooral op zandgronden, waar deze verbouw vooralsnog groote voordeelen kan geven. De Drentsche esschen zouden zeker wel geschikt zijn voor de hop teelt, doch men is daar zoozeer aan voorvaderlijke gewoonten gehecht, dat het maar bij roggeverbouw blijft. Jaar op jaar verbouwt de Drentsche boer op dezelfde akkers dezelfde vracht, terwijl toch een matige wisselbouw alleszins de voorkeur blijkt te verdienen. Dat de hop-teelt bij gunstige omstandigheden op éene lijn dient geplaatst te worden met den besten verbouw in ons land, bewijst de afloop met de hop in het vorige jaar, toen men 35 a 40 gl. per 50 K.G. ont ving. Tot nutoe is alleen in het zuiden des lands de hop-teelt eenigszins uitgebreid te vinden. (IV. R. Ct.) Men deelt aan het Vaderland mede, dat de suikerprijzen op Java stijgende zijn en dat de suiker gisteren te Batavia voor ƒ11 werd verhandeld. Woensdag omstreeks het middaguur hebben de geneesheeren weer het bulletin omtrent den toestand van Victor Hugo bekend gemaakt. Daarin wordt ge zegd dat de lijder een vrij onrustigen nacht heeft gehad; tweemaal werd hij overvallen door eene benauwdheid. De berichten, buiten het bulletin om ingewonnen, luiden dat de nacht heel slecht was. De lijder ver keerde bij afwisseling in een toestand van slaap, met aanmerkelijke verflauwing van den pols, en in dien van koorts. Gisteren seinde Reuter, dat de toestand van den lijder nog was verergerd. (IV. R. Ct.) Naar luid van een brief in de Hoogev. Cour. uit Transvaal zou de invloed van den heer Du Toit in Transvaal, die vroeger zeer hoog stond, thans ge heel gebroken zijn. Ook andere berichten uit Transvaal stemmen hier mede overeen. Veel heeft hiertoe uiteraard het min gunstige resul taat van de naar Europa gezondene deputatie bijge dragen. Maar er schijnt meer bij te zijn gekomen, waardoor het vertrouwen van het eigenlijke Transvaalsche volk in de beginselvastheid en in het juiste beleid van den heer Du Toit is geschokt. ïs dit laatste metterdaad het geval, en ligt het in den toeleg van den heer Du Toit, gelijk velerlei ver moeden doet, om Transvaal min of meer afteschuiven van zijn absoluut standpunt, dan mag het volk natuur lijk niet anders doen dan hem hierin tegenkomen. Maar toch is het diep betreurenswaard, dat, waar zoo weinig goede werkkrachten zijn, ook zulk een kracht nu weer ten deele te loor gaat. (St.) Door de Regeering van Noorwegen is de invoer van Nederlandsch vee verboden. De Petersburgsche Nowosti deelt mede dat de opbrengst, welke van de ontworpen zoogen. coupon belasting verwacht wordt, Rbl. 10,500,000 is, en dat de belasting niet vóór 1 Juli 1885 in werking zal komen. Het blad herhaalt voorts, dat de Rijksraad van plan is de in het buitenland uitgegeven papieren, waarop rente- of kapitaalbetalingen plaatshebben geheel van de belasting vrij te laten. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren is na eenig debat artikel 1 van het voorstelYan Dedem tot regeling der financiëele verhouding met Indië verworpen met 43 tegen 36 stemmen. Het ontwerp is alstoen ingetrokken. Daarna werd aangenomen met 41 tegen 37 stem men de gewijzigde motie-Mees, waarbij verklaard wordt dat het handelstractaat met Frankrijk wenschelijk is, ook zonder de verlaging van het recht op kartonnen doozen, doch dat de Regeering op hare verantwoorde lijkheid moet beslissen. Uit onze Koloniën. Batavia, 14 April. Blijkens bericht van den Gou verneur van Sumatra's Westkust zijn thans 24 per sonen, die aan het jongste verzet in de Padangsche Bovenlanden deel hebben genomen of daarin betrokken zijn, in hechtenis genomen en te Solok in arrest gesteld. De arrestatie van den hoofdopstandeling Toeankoe di Tabing is tot dusverre echter vergeefs beproefd. De rust werd verder niet verstoord. Onder dagteekening van 11 dezer seint de Gou verneur van Sumatra's WestkustOempoe Badaia en verdere weerspannige hoofden van Tangga-batoe hebben zich onderworpen. Zij hebben vergiffenis gevraagd en de grootste hulde bewezen volgens Bataksehe adat ten overstaan van assistent-resident, controleur en mili tairen commandant, en geroofde koelies uitgeleverd. Rust in Toba dus geheel hersteld. Ontslagen Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de hoofdambt op wachfg. P. F'. Laging Tobias, lart- stelijk gouv. van Atjeh en onderh. Overgeplaatst: van Poerbolinigo naar de hoofdpl. Banjoemaas (res. Banjoemaas), de opz. 2e kl. A. Legerstee. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Tot Pred. bij de Ned. Herv. gemeente te 's-Ileeren- hoek is beroepen dhr. J. B. F. Hugenholtz, cand.tot den H. dienst te Utrecht. Bedankt voor Tienhoven c. a. classis Amers foort Dr. C. C. Schot te Tolen. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 22 Mei 1885, zijn de navolgende personpn veroordeeld M. v. W., te Wolfertslijk, H. V. d. W„ J. P. K., J. F. De K., te Goes, G. V. d. B., te St Annaland, J. O., M. N., te Kruininge, J N., te Ierseke, W. L. D., te Rilland, G. B., zonder vaste woonplaats in België, wegens openbare dronkenschap, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf; C. P., te Goes, we gens alsvoren tot 2 maal f 0,50 boete. subs. 1 dag gev.straf voor iedere boete;C. S., S. S„ te Goes, A. C. B., te Baarland, H. M. v. B., te Scherpenisse, wegens alsvoren, tot 3 dagen gev.straf; A. v. D., te 's-Gravenpolder, wegens alsvoren tot f15 boete, subs. 7 dagen gev.straf; A. R., te Goes, wegens het als bakker te Ierseke rondbrengen van brood met eene kar, waarop de naam van den bakker niet met duidelijke letters is uitgedrukt, tot f 1 boete subs. 1 dag gev.straf; P. Van B., P. Van S., A. K., N. N. en A. Van Dallen te Driewegen, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, ieder tot f5.50 boete subs. 1 dag gev.strafE. G., R. G., C. G., B. K., M. K. S., I. V., J. Van de W., W. Van de W. en W. A., allen te Santvliet (België) wegens het bevisschen van de Schelde zonder het vereischte consent, ieder tot f10 boete subs. 1 dag gev.straf A. K., C. IC., W. K., J. K. en T. V., allen te Graauw, wegens het graven binnen 500 M. zeewaarts gemeten uit den dijk van de Oosterschelde, ieder1 tot f 10 boete subs. 1 dag gev.straf. Allen tevens in de kosten. Buitenlandse^ Overzicht. De Belgische Kamer van Vertegenwoordigers heeft bij de behandeling van hoofdstuk Landbouw der be grooting den post voor het benoemen van 9 landbouw ingenieurs aangenomen met 59 tegtn 28 stemmen. Verder is, op voorstel van den heer Woeste, met 54 tegen 30 stemmen besloten, aan de landbouwschool te Cureghem den inwonenden aalmoezenier te herstellen, welke betrekking in 1880 opgeheven was. De Minister Thonissen heeft in de zitting van Woens dag der Kamer het rapport overgelegd omtrent het administratieve onderzoek, hetwelk indertijd doorzijn voorganger, den Minister Jacobs, aan den provincialen gouverneur opgedragen werd, naar de ongeregeldheden in de straten van Brussel op 7 September, ter gele genheid van de clericale manifestatie ten gunste van de nieuwe schoolwet. Men verwacht nog voor het eind der zitting eene bespreking van de groote reserve-quaestie, om welke generaal Pontus minister van oorlog gebleven is. De clericale bladen bestrijden echter het voorstel van een reserve-legereene reeks van artikelen in een militair tijdschrift, door hoofdofficieren geschreven, waarin het ontwerp verdedigd wordt, gaat waarschijnlijk van den minister uit. Men meent dat het bezoek van Koning Leopold te Berlijn, behalve om den Keizer te danken voor zijne hulp in het tot stand brengen van den Congo staat, ook moet dienen om te trachten in de hooge financiëele kringen van Berlijn geld voor de exploitatie van die kolonie te verkrijgen. Intusschen is dit bezoek met het oog op den toestand van den Duitschen Keizer, die zich de laatste dagen minder wel gevoelt, uitgesteld. Bij den Duitschen Bondsraad is door Pruisen een voorstel ingediend, volgens hetwelk de verbonden regeeringen aan de landsvertegenwoordiging van Bruns- wijk te kennen zullen geven, dat het aanvaarden der regeering over Brunswijk door den Hertog van Cum berland, niet vercenigbaar zou zijn met de veiligheid en den inwendigen vrede van Duitscliland. Het voorstel

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1