Onder de vele emolumenten, aan de predikants betrekking te Zweelo (Drente) verbondeu, komt ook voor eene opgave op den «ligger"de ijzeren koe. De predikant, die o. m. ook landbezitter is, ontvangt bij zijn komst in de gemeente 130 aan specie, ten inde daarvoor een koe te kunnen koopen en alzoo in de gelegenheid te worden gesteld het land te be weiden. Bij zijn vertrek stort hij de f130 in de kerkvoogdijkas ter bewaring voor zijn opvolger. IJzeren heeft hier alzoo de beteekenis van onsterfelijke, voortdurende. Eene vrouw uit Burtscheid bij Aken liet zich door een fabrikant in sterken drank overhalen spiritus in Holland binnnen te smokkelen. Zij werd echter te Maastricht betrapt en aangehouden. Het gevolg was, dat zij gevangen gehouden werd en tot 2000 fr. boete werd veroordeeld. Haar echtgenoot, die met haar lot was bekend geworden, verkocht van zijn roerend goed alles wat hij kon missen, dat slechts 1000 fr. bedroeg. Daar de fabrikant, die de oorzaak van het geval is, niets wil bijdragen, moet de vrouw te Maastricht zoo lang gevangen blijven totdat de boete ten volle zal betaald zijn. Te Leiden geraakte Maandagavond een dronken werkman, die in een schuit eenige werkzaamheden verrichtte, te water, en zonk dadelijk. Hoewel men hem weldra ophaalde, en hij nog eenige teekenen van leven gaf, overleed hij spoedig. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat zich op de villa «Adelaide" te Reuver een bijna vol wassen haas bevindt, die zoo tam en gedresseerd is, als een gedresseerde hond. Het dier is nog geen half jaar oud en verkiest het huiselijk leven boven dat in het vrije veld, want ofschoon bij wijze van proefneming herhaaldelijk in vrijheid gelaten, heeft bet nog volstrekt t eene poging gedaan om te ontvluchten en loopt het daarom ook vrij rond met de kat en den hond. Onder de vele middelen, welke reeds zijn uit gedacht tot het redden van schipbreukelingen, verdient een eenvoudig werktuig, door den heer Koning te Tessel uitgedacht, genoemd te worden. Het is eene groote koperen bus, in den vorm van een garenklos. Om die klos moet een lijn bevestigd worden, die van zelf afloopt, zoodra het voorwerp over boord van een gestrand schip wordt geworpen. Wind en golfslag zullen allicht zulk eene bus naar land drijven, terwijl de lijn met een eind aan boord van het gestrande vaartuig blijft bevestigd. Op die wijze zou het in vele gevallen mogelijk zijn, zelfs voor ver afzittende j.chepen, om verbinding met den wal te krijgen, waardoor de kans op het behoud der manschap aan merkelijk zou verbeteren. De heer K. stelt zich voor, i n den loop van den zomer eene proef met zijne uit vinding te nemen. Bij het onweder, dat Zaterdag in de omstreken van Beek woedde, werd een man tot tweemalen tot door den bliksem getroffen, met gevolg, dat hij twaalf uur sprakeloos is geweest. Zondagmiddag omstreeks twee uren is de bliksem ;eslagen in de toren der R. K. kerk te Oosterwijk, met het gevolg dat er brand ontstond, die eerst na verloop van een uur werd gebluscht en eenige schade ■■eroorzaakte. De brand werd ontdekt door den waar- nemenden organist, aan wiens bedaardheid en overleg het te danken is, dat de kerk met kalmte werd ontruimd. Tijdens een kort doch hevig onweer sloeg Zondag morgen de bliksem in een windkorenmolen te Assen. Molen en eene groote hoeveelheid koren (men spreekt van 400 hectoliters) zijn eene prooi der vlammen geworden. De dynamiet-mannen Burton en Cunningham zijn Maandag door het crimineele hof van Old Baily tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Door vergelijking van eene reeks van water merken, het eerst geplaatst in 1750, was de Zweedsche natuuronderzoeker Celsius het eerst tot de ontdekking gekomen, dat de kust van Zweden eene langzame rijzing ondergaat. Later is gebleken, dat langs de kusten an de Oostzee juist het tegenovergestelde plaatsgrijpt. In 1851 werden de merken vernieuwd, en hetzelfde geschitdde in 1884, bij welke gelegenheid wederom r.auwkeurige metingen zijn gedaan. De uitkomsten dezer vergelijking zijn door de Zweedsche academie bekend gemaakt. In het algemeen bevestigen zij de vroeger verkregene. Het noordelijk deel van Zweden, van den mond van de Tornea tot aan de Naze, is in de sedert 1750 verloopen 134 jaren 7 voet gerezen, terwijl de zuidelijke oever van de Oostzee even langzaam gedaald is. Van het noorden van Zweden daarheen neemt de rijzing allengs afzij bedraagt niet meer dan 1 voet aan de Naze dan zuidwaarts gaande over Bornholm, in Laland, naar de kust van Sleeswijk- Ilolstein, eindigt de rijzing bij Bornholm. om nog verder in eene daling over te gaan. Er heelt derhalve duidelijk een soort van wipbeweging plaats. Een Iersch deurwaarder, die de wacht hield in een pachthoeve waarvan de pachter was verdreven, werd door dezen met whisky dronken gemaakt. Daarna werd hij door eenige mannen op het vuur gelegd en daar zoolang op gehouden, dat hij bijna stervend werd gevonden. De pachter is gearresteerd. Dat de vindingrijkheid op het gebied der reclame nog niet is uitgeput, blijkt alwaar uit de volgende advertentie Een nieuw feuilleton wordt door het Australisch Morgenblad aldus aangekondigd: «Deze zonderlinge gebeurtenissen, welke uit het Spaansch zijn overgenomen, hebben reeds een schadelijken invloed geoefend. Zij, die onderhevig zijn aan sterke gemoedsbewegingen, of eene licht ontvlambare phantasie hebben, moeten deze verschrikkelijke verhalen verre van zich werpen. Wanneer zij zich niet tot eiken prijs er voor in acht nemen, zoo is het met hen gedaan. Zelfs de meest gevoellooze mensch kan een smartelijke huivering niet onderdrukken, wanneer hij dit ijselijke drama leest; de koelbloedigsten kunnen er niet van slapen, en den twijfelaars, die nog nooit geroerd werden, ontlokt het een tranenvloed. Dat is echter het ergste nog niet. Men heeft nl. opgeteekend, dat van de 10,000 lezers van dezen noodlottigen roman 422 gek en 977 suf zijn geworden894 hebben zich het leven benomen en 1215 zijn spoorloos verdwenen." Voor de lezers, die zich aan zulke «ontroerende" werkingen niet willen blootstellen, kondigt het Australische blad een tweede uitgave met een minder levensgevaarlijken roman aan. (flbi.) De Amerikanen zijn niet uitsluitend specialiteiten meer in het verplaatsen van groote gebouwen in hun geheel, want de Engelschen hebben dezer dagen dat kunstje ook beproefd en zijn zeer goed geslaagd. Het werd toegepast op een der vuurtorens van Bud- donness, in de nabijheid van Dundeetengevolge van aanslibbing, die het vaarwater aan de monding van de Tay gewijzigd had, voldeed de kleinste vuurtoren, die twintig meter hoog is, niet langer aan het doel en men besloot dien tachtig meter verder te brengen. Men kan begrijpen dat het plan veel voeten in de aarde had, wanneer men weet dat het gevaarte 440,000 kilogrammen weegt. Allereerst werden gaten in de fundeerings-muren gebroken en zeven sterke balken onder den toren geschoven, die op sterke houten rails rustten. Buitendien werd om den toren een buiten gewoon sterke ketting geslagen en door middel van een ketting-spanner, zeer sterk aangetrokken, terwijl in den toren, bij wijze van tegenwicht, een breede ijzeren ring werd aangebracht. Nadat de rails behoorlijk waren gesmeerd liet men de dommekrachten werken, die tegen de balken waren aangebracht en spoedig zagen de ingenieurs, die het werk leidden, met zeer veel voldoening hoe de toren langzaam maar zeker in beweging kwamgemiddeld bedroeg de voortbewegingen 2 centimeter per minuut. Toen de toren van de fundamenten was afgeschoven, werden deze weggebroken, naar de nieuwe standplaats gebracht en daar weder opgemetseld, waarna men zoolang aan het verschuiven bleef, totdat de toren op de verplaatste fundeering stond nadat de balken en rails verwijderd waren, werden de openingen weder dichtgemetseld. Het geheele werk vergde slechts acht en twintig dagen en kostte nog geen zes en dertig honderd gul den, met inbegrip van ruim veertien honderd gulden voor transport-kosten van materialen en arbeiders van Dundee naar de plek, waar het werk plaats vond. Het bouwen van een nieuwen toren zou vermoedelijk het twintigvoudige hebben gekost. Iemand, die op het stuk van zilveren bruiloften van ondervinding kan spreken, deelt in no. 107 van de Hallische Ztg. mede, dat hij met de tweede vrouw voor de tweede maal de zilveren bruiloft viert. Vier maal vijf-en-twintig huwelijksjarenEn wie weet wat er de eerste drie keeren dan nog bij ge komen is. Dat verzwijgt de gelukkige man. Jammer genoeg voor de statistiek' (D.) Te Parijs woonde sedert jaren een 65jarige be delares. Een dag of vier geleden werd zij, na een hevigen twist met een buurvrouw, plotseling krank zinnig. Toen agenten van politie haar wilden wegvoeren, riep zij«ik wil mijn schat meenemen", wierp zich op haar bed en haalde, na dit onderst boven geworpen te hebben, een pak bankbiljetten en een kistje bijou- teriën voor den dag. Een vreeselijke storm heeft Zaterdag boven Weenen en omstreken gewoed. Groote schade werd daardoor aangericht aan de huizen en tuinen, in welke laatste vele boomen omwoeien. Ook vele menschen werden gewond. In een voorstad van Weenen stortte een huis in de bewoners werden van onder het puin gereddoch een sapeur, die dit hielp wegruimen, verloor het leven. In den voorafgaanden nacht had het hard gesneeuwd en de lucht was zoo sterk afgekoeld, dat drie koet siers, vier werklieden en twee vrouwen doodgevroren zijn. Te Pesth en te Munchen heeft de storm evenzeer gewoed en groote schade aangericht. In Neder- Oostenrijk hebben overstroomingen plaatsgehad.j( In de omstreken van Reutlingen, in Wurtemberg, lag de sneeuw binnen weinig tijds reeds één decimeter hoog op wegen en veldendoch eenige uren later was er zooveel gevallen, dat van eene menigte vrucht- boomen de takken onder de zware sneeuwdrukking zijn afgekraakt, en de landbewoners overal met haken rondliepen om, ter redding van andere boomen, de sneeuw van de kruinen af te schudden. Laatste en telegraphische berichten, Wolfertsdijk. Hoezeer gisteren alleszins de hoop koesterende op eene gunstige weersgesteldheid, brach ten wind en regenwolken hedenmorgen daaromtrent groote vertwijfeling aan. Niettemin was men toch alreeds vroeg aan 't werk om allerwege versieringen aan te brengen, van huis tot huis de vlaggen te doen wap peren, en gereed te maken wat tot eene gewenschte illuminatie in den avond moge kunnen dienen, zoodat er gewedijverd werd om te doen blijken, dat men den nieuw benoemden burgemeester, den Edelachtb. heer A. Fontein Dz., zoo feestelijk mogelijk verlangde te ontvangen. Het fanfaren-muziekgezelschap van Krui- ninge, intijds hier aangekomen, werd bij den ingang van het dorp door de feestcommissie op gepaste wijze ont vangen. Inmiddels werd de eerewacht, bestaande uit een !40tal paardrijders, en fraai uitgedost, behoorlijk gere geld, en trok onder hetopper-commando van C. Zuidweg uit, teneinde het rijtuig, waarmede de burgemeester door de beide wethouders en den secretaris uit Goes was afgehaald, op de grens der gemeente in te wachten en plechtstatig herwaarts te geleiden. Aan den ingang van de bebouwde kom, bij monde van den commandant der eerewacht en van den presi dent J. P. Van Wel der feestcommissie gecomplimen teerd, werd nu de tocht voortgezet, voorafgegaan van het muziekkorps, zoodat de stoet op luisterrijke wijze, onder het gejuich van oud en jong, het gemeentehuis naderde, waar de leden van den gemeenteraad reeds bijeen waren, om den heer burgemeester met de beide wethouders de prachtig versierde raadzaal in te leiden. Zoowel diiar, als in de opgerichte eerepoorten op het dorp en op Oud-Sabbinge, prijkten de volgende eigen aardige opschriften, allen met 's burgemeesters naam cijfer beginnende: Accepteer met welgevallen, wat door ons eendrachtiglijk, Fluks verricht is, U ter eere, bij uw komst op Wolfertsdijk 1 Algemeen zij, U ten blijk, Feest gevierd op Wolfertsdijk 1 Achtbaar Hoofd! naar ons begeeren, Feestlijk ziet gij U vereeren! Alom, U ter eer, prijken vlaggen en kronen, Fleurons en frisch groen, om U hulde te toonen! Als hoofd van ons Bestuur moogt gij een tal van jaren, Fungeeren met beleid, en aller achting garen Aan de versieringen in de raadkamer werd almede eene net geschreven hulde, in den vorm van een acrostichon, opgemerkt, welke aldus luidt Als een waardig Burgervader Feestelijk zich ziet begroet, O, dan mag hij veilig denken, «Nu mijn ambt aanvaard met moed 1" Thans plechtstatig saam verbonden En gevierd door huldeblijk, Is en blijft het aller streven «i Naar 't belang van Wolfertsdijk Dat doel zij steeds d' oprechte leuze Zoo krone d' uitkomst 's Konings keuze Aldaar dan Werd de Burgemeester, in eene openbare vergadering van den gemeenteraad, op plechtige wijze geïnstalleerd, en onder passende toespraken met het teeken zijner waardigheid omhangen. Aldus zijn ge wichtig ambt aanvaard hebbende, begaf men zich en corps naar de school op het dorp, mede zoowel binnen als op het plein met vlaggen en groen opgeluisterd, waar de heer Adr. v. d. Linde als hoofd, met de drie onderwijzers en de onderwijzeres, ZE.Achtb. vergezeld door de Bestuursleden inwachtte. Met eene doelmatige aanspraak ontvangen, zongen nu de leerlingen op in nemende wijze een welkomstlied van den volgenden inhoud O, achtbaar Burgervader! Wij, kind'ren, treden nader, En roepen thans, U wel te moe, Ons aller hart'lijk welkom toe. Hoezee, hoezee Lang leev' de Burgervader! Leef lang nog in ons midden, En boven denken, bidden, Word' gij door iedereen bemind, Door arm en rijk, door oud' en kind. Leef lang, leef lang, Gelukkig in ons midden Och, wil der jeugd gedenken, Dat zal ons voordeel schenken, En U wordt hulde toegebracht Ook door het jeugdige geslacht. Och wil, och wil Der jeugd dan steeds gedenken O,- ga ons voor in eer en deugd, Dan roept de Wolfertsdijksche jeugd IJ altijd, even blij te moe, Haar welgemeenden heilwensch toe. Hoezee, hoezee Lang leev' de Burgervader! Als daartoe speciaal uitgenoodigd, bracht men nu een kort bezoek in de kerk der Herv. gemeente, waar ds. F. Hage met den kerkeraad het gemeentebestuur inwachtte. Na eene treffende toespraak aan den Bur gemeester. zong de vergaderde menigte ZE.A. het 3e vers van Ps. 134 staande toe. Vervolgens begaf men zich, vergezeld van de eere wacht en het muziekgezelschap, naar Oud-Sabbinge, waar de bewoners ook geenszins achtergebleven waren om door eerepoorten, vlaggen en versieringen te toonen, hoe zij gestemd waren tot eene waardige ontvangst van den heer Burgemeester. In het schoollokaal door den heer J. W. Van de Linde als hoofd, met den onderwijzer en de onderwijzeres, op indrukwekkende wijze verwelkomd, vond men daar de leden van het bestaande zanggezelschap geschaard, die met een vier stemmig koraalgezang den Burgemeester hunne hulde en heilbede in de volgende bewoordingen toezongen U, achtb're heer, door 's Vorsten wijs beleid, Naar 's Konings raad. ons tot een Hoofd bereid U, achtbaar hoofdU brengen w' op dit feest Een welkomstgroet met opgewekten geest U, 't hoofd van onze burgerijU biedt Ons zangerskoor dit kort, eenvoudig lied Wees welkom in de plaats, door U betrêen Ontvang den zegenwensch van groot en kleen W'erkennen graag 't gezag, aan U verleend, En scharen ons, als door een band vereend, Om uw bestuur, dat, naar wij dringend wenschen, £al leiden tot geluk, tot heil der menschen, Opdat uw werk, gesteund door orde en deugd, Voor U, voor ons moog' zijn een bron van vreugd Geniet dan, moog' het zijn, veel blijde dagen Moog' liefd' en trouw uw pogen krachtig schragen Ervaar op al uw werk des Hemels zegen, Tot ons geluk, tot vreugd' op uwe wegen Moog' zoo deez' plaats, dit volk, door U geleid, Geluk en heil en vrede zijn bereid Dan zingen wij, door eendracht saam verbonden, Ter uwer eer nog lang met blijde monden! In blijden optocht nu herwaarts teruggekeerd, was hiermede de plechtigheid van dezen dag in de beste orde afgeloopen Gepaste vroelijkheid duurde intusschen onder de ingezetenen voort, welke bijzonder opgewekt en levendig werd gehouden door de tonen der muziek, als zijnde op het schoolplein eene estrade opgericht, waar de muzikanten het publiek alleraangenaamst vergastten op hunne keurig uitgevoerde stukken. Bij aldien nu ook de prachtige verlichtingen in den avond niét door wind en regen al te zesr verhinderd worden, zal deze feestdag gewis nog duurzame genoegelijke herinneringen achterlaten en, naar ieders hoop en verwachting, strekken tot een eenparig streven om, onder de leiding van een waardig Hoofd, al het moge lijke bij te dragen tot den welstand der gemeente Vlissingen. De afschaffing der kermis is in de raadszitting van heden na eene hevige discussie ver worpen met negen tegen vier stemmen. Voor stemden de lieeren Callenfels, Looijs, Koppejan en Mortier. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER De heer Mees interpelleerde de Regeering over den stand van het Fransche handelstractaat. De Minister Van der Does verklaarde, dat de nieuwe Fransche Regeering bereid was het aannemen ervan krachtig voortestaan, mits de vermindering van het recht op kartonnen doozen verviel. De Min. was daartoe niet ongezind. De heeren Bahlman, Van Dedem en Van Baar bestreden dit. De heer Mees stelde een motie voor, verklarende dat de totstandkoming wenschelijk bleef, al verviel de vermindering van het recht op kartonnages. De motie zal worden behandeld na het voorstel Van Dedem. Bij het voortgezet debat over het voorstel Van Dedem keurde de Min. van Koloniën hel beginsel goed als maatregel om orde, regelmaat en billijkheid in de fiuaneiëele administratie te brengen. Morgen voortzetting. LLiuLimnimi—ju 1 Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. 22 Mei, Oudelande, "Voorwerpen. Informatiën Onderhoudswerken, G. Moerdijk, polder Baarland, Baarland. 28 Goea, •zuiveren waterleidingen, Br. Wat. bew. Térseke Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 20 Mei 1885 Verwachting: Zuidwestelijke wind, buiig weêr, regen. Poldervergaderingen. 21 Mei. Schengepolder. Goes. 28 Wilhelminapolder. 30 Waterschap Baarland ca. Rekening. Burgerlijke Stand Goes van 18 tot 20 Mei 1885. Ondertrouwd: 19, Otto Aris Lijsen, 23 j., jra., te Schiedam, en Elizabeth Christina Linse, 21 j.,jd., te Goes. Geboren: 19, Hendrika, d. v. Cornells Marinus Lindenberg en Leijntje Van AnrooijFrans Johan nes Theodorus, z. v. Judocus Kopmels en Aaltje Van der HortsAnna, d. v. Jan Jacobus Kuijper en Suzanna Zoutewelle Jan, z. v. Jan Gorsse en Kor- nelia Heijman. Correspondentie. Aan een onzer correspondenten. Poldervergaderin gen kunnen, tegen den vroeger vermelden prijs van f 0,50 per vergadering, onder de daarvoor bestemde rubriek worden opgenomen. Was dat uwe bedoeling Marktberichten. GOES, 19 Mei 1885. Bij flauwe stemming was de handel niet zeer uitge breid en werden Blle artikelen volgens noteering verkocht. Nieuwe TARWE per hectoliter 7.— a 7,40 Jarige TARWE a ROGGE err 5,60 a li WINTERGERST 6,25 a 5,50 ZOMERGËRST eet 6,a 5,25 HAVER eer a BLAÜWE ERWTEN 7,— a 7,50 BRUINE BOONEN a PAARDENBOONEN 6,- a 6,25 W1NTER-KOOLZAAD per a - BOTERper K G. (Ned.%.) 0,80 a 0,90 EIEREN per 100 stuks 2,80 a 2,90 ROTTERDAM, 18 Mei 1885. Tarwe. Bij slechts matigen toevoer van witte inlandsche was de stemming slap en werden vorige prijzen, zelfs soms iets lager, slepende bedongen. Zeeuwsche de beste f 7,50 a f 8,10, soms nog daarboven, goede en mindere f7 a f7,40. Rogge. Inlandsche met weinig aanvoer prijshoudend. Zeeuwsche 1 6,40 a 16,70. Gerst met weinig aanbod onveranderd. Zeeuws, winter f 4,80 a f 5,60, dito zomer f 4,60 a f 5,40. Haver flauw alsvoren De beste f4,20af4,80, min dere f3 a f4,10. Boekweit. Noori-Brabantsche f182 per 2100 kilo aangeboden zonder koopers. Paardenboonen weinig ter markt, doch ook met kleine vraag in een doen, de beste 16,30 a £6,50, mindere f 5,50 a f 6,20. Duivenboonen naar qual. van f6,50 a f7,50. Bruine boonen alleen aan bennodigden bij kleinigheden. De beste f7,75 a f 8,50, goede en mindere f6,80 a f7,50. Witte boonen slechts met kleine behoefte. De beste f 11,50 a f 12,50, goede en mindere flOa tll,25. Blanwe erwten voor de kook bijna niet ge vraagd f7,25 a f8 Voor de voer meteenigen kooplust van 16,60 a f7. Schokkers f8 a f9. Koolzaad 48 a 52 X. Hennepzaad bij kleinigheden t 8,50 a f 11,50. Kanariezaad vast. Het Deste f 9,25 af 975. minder f8,25 a f9 Meelberieht. Overzicht 18 Wei. De stemming bleef gedurende de week dezelfde, kooplust was er niet veel. Heden was voor Meel meer vraag. Vlas. Heden werden ongeveer 14,700 steen ter verkoop aangeboden, die tot goed vorige prijzen vrij wel opruimden, ook vonden ongeveer 4600 steen oud koopers tot geheimen prijs, waarvan echter monsters niet aan de markt waren Zeeuwsche eieren f 3,— a f3,10 de 100 stuks. Meekrap onveranderd. ROTTERDAM, 19 Mei 1885. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 1788 runderen, 252 vette-en graskalveren, 86 nuchtere kalveren, 396 schapen of lammeren. 619* varkens, 255 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren afs volgt: Runderen lste qual. 80 c„ 2de qual. 66 c„ 3de qual. 47 c., kalv. lste qual. 100 c„2de qual. 80 c., schapen 86 c., alles per kilo. Het magere vee was algemeen in dalende stemming. Weivarkens goede qual. 56 a 60 cent per kilo. De prijzen der boter WRren heden als volgtle qual f50, 2e qnal. f45, 3e qual. 40, per V, kilo 50 a 60 cent. Aardappelen, champions f0,90 a t'1,15, iammen poters ff 0,40 a 0,55, alles per heet.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 3