elders gelegen landbouwinrichtingen, onder behoorlijke leiding, zeer kan worden bevorderd en dat geen aan nemelijke reden bestaat, waarom deze bij de genoemde categorieën van reizigers zouden behooren te worden achtergesteld, stelt het hoofdbestuur aan het Neder- landsch Landbouw-Coraité voorpogingen te willen aanwenden tot het erlangen van toepassing der voor noemde bepaling op gezelschappen van landbouwers, onder behoorlijk geleide te zamen reizende, onder dezelfde voorwaarden als voor de overige genoemde gezelschappen bij voornoemd tarief zijn vastgesteld. De heer H. van Wickevoort Crommelin maakt ia de Sport de opmerking, dat velen, schrijvende over de verbetering van het inlandsche paardenras, voor dat doel het gebruik van buit6nlandsche hengsten aan bevelen. Maar zóó bekomt men geen inlandsch ras. Wil men het inlandsche ras verbeteren, zoo moet men de beste inlandsche fokdieren opzoeken, en alleen die gebruiken. Op deze wijze zou men bepaald ons inlandsch ras kunnen verbeteren; een ras, dat ontegenzeglijk zeer vele goede hoedanigheden heeft, doch voor het militair gebruik ongeschikt is. De schr. is ingenomen met het denkbeeld om in ons land paaiden voor het leger aan te schaffen. Zij zijn ook wel te vinden, maar dan moet men niet zoeken naar paarden van inlandsch ras, maar naar paarden in Nederland gebore^ of beter nog, heel niet naar de afkomst vragen. Fokken moet ieder doen, zooals hem het voordeeligst is, niet reglemen teeren, vooral daar de raadgevingen meestal gegeven worden door hen, die, ofschoon ze het ook nog zoo goed meenen, nimmer gefokt hebben, en dus geen onder vinding dienaangaande hebben, vooral daar er niets is, waarbij schade en schande beter leert dan bij paarden fokkerij. Beursoverzicht. De achter ons liggende beursweek onderscheidde zich door kalmen handel. Nu de vrede zoo goed als ver zekerd schijnt, konden de Europeesche staatsfondsen de rijzing voortzetten, zonder dat eenig incident daarin stoornis bracht. Voor de Russische is nog steeds vol doende vraag, alleen nu en dan hokkende door de mysterie die de toepassing der couponbelasting blijft omhullen. Sedert onze vorige beschouwing zijn wij omtrent gezegde toepassing niet veel wijzer geworden, even min omtrent de leeningen op welke zij zal worden toegepast, nog minder omtrent de quaestie of de buitenlandsche houders van deze belasting zullen worden vrijgesteld. Intusschen, mag men de nu laatst bekend geworden geruchten gelooven, dan moet de Petersburger-com missie, aan wier handen het onderzoek der belasting is toevertrouwd, hebben geadviseerd om alleen te treffen de drie Oostersche leeningen en de premie- leeningen van 1864 en 1866. Alle overige Russische staatsleeningen zouden volgens den uitdrukkelijken in houd der voorwaarden, waarop zij zijn uitgegeven, voor altijd van alle belasting zijn vrijgesteld. Gelijk wij reeds als vermoeden in ons vorig verslag aanmerkten, ging de medio liquidatie te Londen met nog meerdere rijzing in de Russische staatsfondsen gepaard, en bedroeg die voor de 5 pet. obligatiën Rusland 1873 zelfs 2 pet. Geld op prolongatie was weder overvloedig voor handen en grif a drie percent te bekomen de week staat der Nederlandsche bank wijst op geene belang rijke wijzigingen. De goudvoorraad blijft steeds toe nemende, ditmaal met ongeveer een half millioen. Disconto en beleeningrekeningen bleven zonder noe menswaardige wijzigingen. Onze staatsfondsen bewogen zich op de vorige koersenalleen de 4 percents golden iets hooger. Van meer belang is de verbetering der prijzen in de koloniale waarden. Gewoonlijk gaat dit hand aan hand met de verbetering der suikerprijzen, welke zich in de afgeloopene week opnieuw voordeed. Zoo be droeg die verbetering voor de obligatiën koloniale KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 19 Mei 1885. NB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten ge plaatste cijfer duidt het aantal onbetaald ge bleven coupons aanbij die stukken behoorende. ST AA? SKBBKXK&BK. EUROPA. PCt. PCt. Hongarije, Obl. Leening 1867 5 99% dito, Goudleening Italië, 1881. 5 88 5 90 Nederland, Cert. N. W. S. 2% 66* dito, dito dito dito, dito dito 3 79% 4 101* dito Obl. 1883 4 101 Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. 5 663/, dito, dito zilver Jan.-Juli 5 665(e dito, dito goud 4 86% Portugal, Obl. Btl. 53/80 3 45* dito, dito 1881 Rusland, 5 84% Obl. Hope <t Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 5 99 5 58% dito dito 6e '55 5 83i* Obl. 1864 ƒ1000 5 97% dito 1866 100 5 94% dito 1872 gecons. 5 92% dito 1873 dito 5 92% dito 1877 5 95 '5(6 dito Oostersche leening le serie b 563/, dito 1850 le Leening 4% 913% dito 1860 2e dito 4 88% dito 1875 gecons. 4% 85* dito 1880 gecons. 4 75* dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) 4 81* dito ditó 1859 3 67 dito dito 1883 in go 6 101 Spanje, Perp. Sch. 4 55% dito dito dito 1876 2 46% dito dito Amortis 4 dito dito perp. Schuld 4 53% Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr. 16* dito dito 1863/1865 (19) 6 dito dito 1869 geregistr. 15* bank en voor de obligatiën Landbouw-maatschappij 2% pet., voor de obligatiën Dorrepaalsche bank pet., voor de aandeelen van dit lichaam zelfs 5 pet. Indische bankacties stegen 3% pet. Van deze willige stemming maakte de handels- vereeniging Amsterdam, eene instelling welke mede op Indië werkt, gebruik om heden den 19 Mei eene obligatieleening, rentende 4 pet., tegen den koers van 75 pet. aan de markt te brengen. Evenals de andere Indische lichamen getroffen door de beperkende bepa lingen, welke de Nederlandsche bank heeft genomen ten opzichte van het disconteeren van wissels, ziet zij zich verplicht haar kapitaal te vergrooten. De ruime geldmarkt in aanmerking genomen, gevoegd bij de resultaten welke deze instelling gedurende haar nog kortstondig bestaan heeft kunnen afwerpen, heeft deze operatie eenige kans van slagen. Buitendien is aan de obligatiehouders de faciliteit gegeven om, gerekend tegen den koers van 85 pet., gedurende 10 jaren hunne stukken tegen aandeelen te verwisselen. Volgens de tegenwoordige noteering is hierbij geen winst te be halen, doch wanneer men in aanmerking neemt dat die aandeelen ook wel eens 120 pet. hebben gegolden, kunnen die tijden allicht nog komen. Van buitenlandsche staatsfondsen stegen de Hon- gaarsche waarden van tot 1 pet. Evenzoo konden de Metallieken zich eene kleine fractie verbeteren. Italianen waren mede gezocht. Portugeezen konden zich eveneens pet. verbeteren. De Amerikaansche Spoorwegmarkt had in de afge loopene week mede een vroolijk en opgewekt aanzien. Aan het hoofd der rijzing stonden de Union-Pacific- Hoofdlijn en Nashville soorten. Centrals bleven bij deze bi weging ten achteren, en in het oogvallend blijft het enorme koersverschil tusschen deze en de Union- shares, als beiden behoorende tot lijnen zoe nauw aan elkander verwant en wier belangen zoo samengaan. Men moet echter hierbij in aanmerking nemen dat beide lijnen zeer afhankelijk zijn van de opbrengsten der andere spoorwegmaatschappijen, welke met haar in verbinding staan en de contracten welke zij met deze loopende hebben, en nu blijkt het dat, wat deze betreft, die bepalingen oneindig gunstiger zijn voor de Union dan voor de Central Pacific Spoorwegmaat schappij. Behalve de Nashville shares gingen ook de 6 pet. Adjustmentbonds dezer lijn aanmerkelijk vooruit, voor namelijk veroorzaakt deor de telegrafische mededee- ling dat de nog steeds niet geplaatste twee millioen dollars door de Maatschappij waren overgenomen, en de vlottende schulden enorm zijn verminderd. Buitenlandse!» Overzicht. Hoewel wij in ons vorig nommer mededeelden, dat de Fransche ministeis van marine en van oorlog tot overeenstemming gekomen waren ten opzichte van het koloniale leger, schijnt toch de sympathie tusschen eerstgenoemde en zijne collega's niet groot te zijn. Althans men spreekt ervan, dat hij zijn ontslag uit het ministerie zal nemen, omdat hij het op verschil lende punten met de overige ministers niet eens is De Kamer van Afgevaardigden heeft Maandag met geringe wijzigingen het door den Senaat reeds aan genomen wetsvoorstel, strekkende om de recidive te voorkomen, goedgekeurd. De Kamer maakte vervolgens een begin met de behandeling van het voorstel tot vorming van een koloniaal leger. Bij den Senaat is het rapport ingekomen der com missie belast met het onderzoek van het wetsontwerp tot wederinvoering van den sscrutin de liste." De com missie heeft drie wijzigingen van beteekenis voorgesteld ten eerste, dat een lid der dynastiën, die over Frankrijk geregeerd hebben, niet verkiesbaar zal zijn voor de Kamer van Afgevaardigden (in de kieswet voor den Senaat is deze bepaling reeds opgenomen)ten tweede, dat alleen eene fractie van minstens 20,000 inwoners in het departement boven het veelvoud van 70,000 recht geeft op een afgevaardigde meer (volgens het ontwerp, zooals het van de Kamer van Afgevaardigden bij den Senaat is ingekomen, zal elke fractie, hoe gering ook, boven het veelvoud van 70,000 inwoners recht hebben op een afgevaardigde meer)ten derde dat onder het bevolkingscijfer ter regeling van het aantal afgevaardigden de vreemdelingen niet meegerekend zuilen worden. Tot deze laatste wijziging is de commissie vooral geleid geworden door de overweging, dat het aantal afgevaardigden niet vermeerderd behoort te worden, ook met het oog op eene bijeenroeping van het Con gres, als wanneer het overwicht der Kamer op den Senaat nóg sterker zou worden. Het eerste artikel van de wet tot invoering van den scrutin de liste, waarin het beginsel der wet is uitgedrukt, is reeds door den Senaat aangenomen. Naar uit Londen gemeldt wordt, hebben de moeie- lijkheden, in zake de onderhandelingen tusschen Rusland en Engeland gerezen, betrekking op het bezit van Marutchak en den Zulficar-pas. De raadslieden van den Czaar beschouwen het eerstgenoemde als een gedeelte van het Turkmeensch grondgebied, dat aan het Penj deh-district behoort te worden toegevoegd. De militaire partij te St. Petersburg maakt bezwaar erin toe te stemmen dat de Afghanen den Zulficar-pas behouden, zijnde deze pas eene strategische positie van bijzonder gewicht, die aan de vijanden van Rus land groote voordeelen verschaft. De heeren de Staal en Lessar hebben op deze pun ten weliswaar toegegeven, doch het Russische kabinet aarzelt, met het oog op de publieke opinie, om dit te ratificeeren. Inmiddels dringt de Engelsche regeering erop aan, dat de grensregeling, zooals zij voorloopig werd overeengekomen, door Rusland worde aan genomen. Ten opzichte van Herat is geene bijzondere belofte gevorderd, daar men de uitdrukkingen van den heer Von Giers dienaangaande voldoende heeft geoordeeld. De Engelsche bladen zijn echter niet eenstemmig over de belangrijkheid van de oorzaken der vertraging. Pall Mall Gazette ontkent ze geheel en al en zegt, dat er niet de minste grond is voor het gerucht, als zou er eenige stoornis gekomen zijn in de onderhan delingen. De Standard daarentegen acht ze niet gering en beweert dat de vertraging een onbehagelijken indruk heeft teweeggebracht. Ook de correspondentie betreffende de Afghaansche quaestie, die door de Engelsche regeering is overgelegd, schijnt een treurigen indruk te maken. De Tory-pers beschuldigt Rusland van agressief optreden, vermetelheid en valschheid, de Engelsche regeering daarentegen van zwakheid, lichtgeloovigheid en grenzelooze toegevendheid. De Standard is van oordeel, dat het blauwboek de erkenning bevat van een volkomen fiasco, zoowel beschamend voor Engeland als noodlottig voor het prestige der regeering. De Times en Daily News oordeelen ongunstig over Ruslands handelwijze en bevelen de regeering aan, Rusland niet langer te vertrouwen. Gemengde Berichten. Schore. Alhier zal op den 2en Pinkstei dag, 's middags te 1 uur, eene feestelijke zanguitvoering plaatshebben. Door 7 vereenigingen, nl. Schore, Wemeldinge, Veere, Ierseke, Waarde, Kruininge en Oostdijk, tellende ruim 160 zangers, zal daaraan worden deelgenomen. De uitvoering zal plaatshebben in eene weide, welke daartoe door der, heer J. Van Koeveringe welwillend is afgestaan. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat in de gemeente Zijpe tot leden der plaatselijke schoolcom missie o. a. benoemd zijn de predikant, de heer H. G. Kist, en de pastoor, de heer W. Van Stee. Onlangs had te Berlikum (Fr.) het volgend tragisch-komisch tooneel plaats. Aan den buitenkant van het dorp lag een scheepje, PCt. PCt. PCt. PCt. AFRIKA. AMERIEA- Egypte, Obl. leening 1876 4 63% Atchison-Topeka Cert. v. Aand. 71 dito Spoorwegleeninr 1876 5 80 dito oblig. 7 116% NOORD-AMERIKA. Atl. Pacific (W. D.) le hyp. 6 72% Ver. Staten, Obl. 1876 4% 109% Centr. Pacific Aand. 30% Mexico, dito 1864 (37) 3 7% dito dito Obl. 6 109% ZUID-AMERIKA. dito California Oregon Obl. 6 98 Brazilië, Obl. 1865 100 5 97 dito dito Serie B 6 94% dito dito 1875 100 5 95% dito San Joaq. Valley dito 6 103% Columbia, dito 4% 16i* dito Cal. Pac. 2 Hyp. dito 6 97 Peru, dito leen. 1870 6 7% Chicago Atlantic Oblig. Cert. (2) 6 61% Venezuela, dito 1881 4 29% Chicago N. W. Cert. v. Aand. Preferred 128 XHDUSYB. BK Vm. QKBB&K. dito Cert. le hyp. 7 119% N.-Afrik. Handelsv. aand. 149% dito Jowa Midland dito 8 •127 Gemeente Crediet Obl. 4% 102% dito Mad. Ext. dito 7 125% Maats. Fijenoord Aandeelen. 35 dito Menomenee dito 7 126 Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 4% 101% ditó N. W. Union dito 7 126% Stoomvaart Zeeland Aand. pref. 86% dito Winona St. Peter dito 7 123% dito dito Obl. 5 101% Chic. Burl. Quincy. C. v. Aand. 120 Rusland, Pandb. Hyp. Bank 5 86 Chicago R.-Island Cert. Aand. 115* 8Pooa"waa-L,KBK. dito South-Westh Obl. 7 122% Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. Maats. Éxpl. Staatsspw. dito 1873 4 100% Denver Rio-Grande. Cert. v. Aand. 5i* 5 106 dito dito Oblig. Cert. (1) 7 99% Ned. Centraal spw. gest. dito 72% dito dito Cert. v. geconsol. 7 53% Hongarije, Theisspw. dito 5 86% Illinois Cert. van Aand. 125 Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 58% dito Leas L. Stock Cert. 4 85i* Polen, Wars. Bromb. aand. 4 46% dito Springfield Div. Obl. 6 dito, Warschau-Weenen aand. 63% Kansas Pacific dito 6 105 Rusland, groote spw.maatsch. aand. 5 121 Louisv. en Nashville. Cert. v. Aand. 33% dito hypoth. Obligatiën 4% 94% dito dito (le hyp.) 6 102% dito dito dit» 4 83 dito dito (2e 3 48 Baltische spoorwegaandeelen 3 55% dito dito Sink, fund Obl. 6 88 Charkow Azow. Oblig. 5 91 St.-Louis San Fr. Aand. le Pref. 76% Jelez Griasi dito 5 88% dito dito Oblig. 6 103 Jelez Orel dito ƒ1000 5 94% dito Alg. Hyp. dito 6 87% dito dito 100 5 dito Wichita Western 6 93% Morschansk-Sysran Aand. 5 54% Mich. Centr. Cert. van Aand. 51 Mosk.-Jaroslaw Oblig. 5 993% Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S. 95 Orel Vitebsk dito 5 91 dito in goud Obl. 7 dito aandeelen 5 86% Miss. Kansas 8c Texas. Aand. 18* Poti-Tiflis Oblig. ƒ1000 5 93% Miss. Kansas Texas. Obl. 7 104* dito dito 100 5 91% dito Incomebonds. dito 64% Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 571 dito Un. Pac. South-Br. dito 6 104% dot verhuurd was aan een echtpaar. Daar aan den eigenaar de huur niet werd betaald, bespiedde deze bet vaartuig en wachtte het oogenblik af, dat man en vrouw beiden te eeniger tijd zich zouden verwijderen, om dan bezit te nemen van zijn eigendom. Dit gelukte niet spoedig. Maar wat gebeurt Twee boerenwagens, zwaar beladen, rijden in draf van eene in de nabijheid zijnde hooge brug. Een arbeider, op den achtersten wagen gezeten, valt zóó, dat een der wielen zijn been verbrijzelt. Terwijl die man op den weg ligt te jam meren, snelt al wat beenen heeft er heen, om het akelig schouwspel te aanschouwen. Ook de vrouw uit het scheepje vergeet het uitdrukkelijk bevel van haren man, om het vaartuig niet te verlaten. En daar de praam onbeheerd is, nadert de eigenaar, werpt fluks bed en eenige andere zaken van boord, steekt van wal en heeft zijn eigendom heroverd. Eenige oogenblikken later komt de Huurder en ziet zijne woning daarheen drijven, zonder dat hij bij machte is haar weer te betreden. Zaterdagnacht heeft te Arnhem in de brood- en meelfabriek een hevige brand plaats gehad, waardoor, niettegenstaande de hulp van een aantal spuiten, de fabriek en het belendend woonhuis weldra geheel waren uitgebrand, zoodat niets dan de romp overbleef. Alles was tegen brandschade verzekerd. Om afgesneden bloemen 15 a 20 dagen frisch te doen blijven, losse men 3 a 5 gram salmiak op in het water, waarin zij geplaatst worden. Te Haarlem is in beslag genomen eene valsche coupon, groot 12.50, verschijnende 1 Aprill885, ter voldoening van 6 maanden rente van de schuldbeken tenis no., groot 500, in de geldleening ten laste van de gemeente Hillegom, groot 18,000, op welke coupon voorkomt als onderteekening de burgemeester J. De Heemstra. Uit Tessel wordt in de N. R. Ct. gemeld: Dat de geweldenarijen der Engelsche visschers meer en meer verzet uitlokken, bleek voor eenige dagen, toen een Engelsche vischkotter moedwillig over het net van een Nederlandsche botter zeilde, en daaraan schade teweegbracht. De botter seinde een kameraad, en met elkaar werd nu koers naar den Engelschman gezet. Eene der schuiten lieten zij met den steven op loopen, zoodat de verschansing van het Engelsche vaar tuig op dek werd geworpen. De bemanning der botters, met messen in den mond en handspaken in de handen, wisten den Engelschman, die sterker bemand was, op de vlucht te jagen. Op de vliering eener burgerwoning te Oudeschild, op Tessel, werden dezer dagen eenige flesschen gevon den, waarvan er nog ééne gevuld was. Een der huis- genooten, een man van ruim SOjarigen leeftijd, opende de flesch nabij een raam vlak bij het fornuis, dat juist open lag. Een gedeelte van den inhoud, die kruit bleek te zijn, viel bij het openen van de flesch in het vuur, dat op hetzelfde oogenblik al het overige kruit deed ontploffen. De man, die de flesch had geopend, werd hevig gebrand, terwijl baard en haren verzengden. De ontploffing deed het huis op zijne grondvesten schudden, wierp eene menigte pannen van het dak, verplaatste een schot, dreef ramen naar buiten, vei- brijzelde glasruiten en deed barsten in de muur ontstaan. Een wonder mag het heeten, dat de overige bewoners ongedeerd bleven, en geen brand is ontstaan. Vrijdag wilden te Zieuwent twee boeren, vader en zoon, strooisel voor den stal halen. Terwijl de eerste op den wagen stond om op te laden, trok het paard dien onverhoeds voort, met het ongelukkig gevolg dat de man achterover viel en den nek brak. Dezer dagen wilde een landbouwer onder Hasselt een stier naar het land brengen; onderwerg werd het dier woedend, zoodat zijn geleider hem geen meester kon blijven en onder den voet raakte. Toen de man op den grond lag, bracht het dier hem zoodanige wonden met de horens toe, dat hij inwendig zwaar beleedigd werd en aan de gevolgen is overleden. Missouri-Pacific South dito N.-York-Erie Gert. v. Pref. Aand. New-York Pens. Ohio St. Paul Min. Man. Cert v. Aand. dito dito Obi. dito Geconsolideerde Schuld dito dito dito 2e hyp. dito dito Dakota Ext. Obl. Pennsylv. Spw. Cert. v. Aand. Pittsb. Fw. Cert. v. Aand. Southern Pacific Oblig. Union Pacific Hoofdl. Certificaten v. Aand. Union Pac. Hoofdlijn Obl. dito Collateral Trust Bonds dito dito dito Brazilië Spoorwegleening TSAsrarxeaukATsoBArmsii. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito rxxacik-lsxmhcxx Nederland, stad Amsterdam a 1000 dito a f 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen. (18) coureHi. Oost. papier f 20,22 zilver - 20,22 Diverse in -11,60 Fransche - 47,35 Belgische - 47,35 PCt. PCt. 6 101* 23% 6 96* 84% 7 108% 6 102% 6 109% 6 108% 104% 7 121 6 94% 52* 6 109 6 1013% 5 861* 5 79% at. 4% 103 102 63 74 136 3 102% 105% 3 101 3 97% 3 99 3 100% 4 96* 5 112% 99% 5 130 3 47% 3 9% Pruisische f 58,60 Russen in Z. R. - 1,20 G. R.- 1.88% Spaansche Buit. - 47,35 Binn.- 2,28 Amerika in dolL - 2,45

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2