1885. N°. 59. Dinsdag 19 Mei. 72ste jaargang. eene Gaaisteng GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en "Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons laud vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Door de Koninklijke Handboog-Sociëteit .JacobaVan Beijeren" te Goes, is een verzoek ingediend, om in het perceel wijk E. no. 114 in de Voorstad alhier te mogen oprichten, welk verzoek met de bijlagen ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen, terwijl eventueele bezwaren tegen de inwilliging kunnen worden ingebracht op Zaterdag den 30 Mei 1885 des namiddags te een uur. Goes, den 16 Mei 1885 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 18 Mei 1885. Door de directie der Maatschappij «de Schelde" te Vlissingen is een adres tot de Duitsche regeering gericht ten einde Vlissingen door een der gesubsidi eerde Stoomvaartlijnen te laten aandoen. Uit Berlijn wordt dd. 16 Mei aan de N. R. Ct. gemeldVan regeeringswege werd zoo even officieus het volgende bekend gemaakt: «De beslissing omtrent de gesubsidieerde stoomvaartlijnen is niet zoo dadelijk te nemen. Bij het onderzoek der ingekomen aanbie dingen is gebleken, dat over menigerlei vragen nog met de afzonderlijke submittenten gedachtenwisseling moet worden gevoerd. De door den Rijksdag gestelde verplichting, dat bij de heen- of terugvaart der gesub sidieerde atoombooten eene Belgische of eene, Neder- landsche haven moet worden aangedaan, zal naar alle waarschijnlijkheid in de toekomst nog bezwarender blijken te zijn, dan zij hu reeds is. De geïnteresseerden bestormen de autoriteiten met hunne betoogende industrie in de Rijnstreek pleit voor Rotterdam, de industrie in het gebied van de Saar voor Antwerpen, en daarbij zijn er nog anderen, die Amsterdam of Vlissingen voorstellen Nog dezer dagen was hier een deputatie uit Amsterdam, om bij den staatssecretaris van binnenlandsche zaken Von Bötticher voor hare stad te werken. Eene beslissing omtrent de haven, die zal worden aangedaan, is natuurlijk niet eerder te verwachten, dan nadat eene beslissing genomen zal zijn omtrent de stoomvaartmaatschappij, die gesubsi- diëerd zal worden. Bij de He Kamer is ingekomen de wetsvoordracht tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Stoom vaart-maatschappij «Zeeland", waarvan de strekking bekend is geworden op de vergadering van aandeel houders dier Maatschappij. Zooals men weet zal «Zee land" een dagdienst openen en verbindt zich de Re geering aan de Maatschappij uit te keeren 90 pCt. van de transitrechten die, wegens het vervoer over Nederlandsch grondgebied, van de vreemde met den dagdienst te verzenden brievenmalen aan de Neder- landsche postadministratie zijn te vergoeden. Daar die transitrechten, zegt de Reg. in de toelich ting, alleen bij het tot stand komen van den dagdienst aan Nederland zullen toevloeien, laat de geldelijke steun, die aan de Maatschappij «Zeeland" wordt aan geboden, de Nederlandsche schatkist ongedeerd. Zij zal integendeel gebaat worden met 10 pCt. van de tran sitrechten, die haar ten deel zullen vallen. Daarenbo ven is kosteloos vervoer bedongen van de Nederland sche brievenmalen tot zoolang als het contract van 3 October 1876 duurt. De Staat heeft dus een jaar- lijksche bate van f8000. De Reg. heeft zich echter harerzijds moeten verbinden om, in verband met de vermeerdering van het getal stoomschepen, bet getal ligplaatsen in de haven van Vlissingen uit te breiden, wat f310,000 ongeveer zal kosten. Door de verplaat sing van de bestaande groote Ponton en den aanleg van twee nieuwe Pontons, elk ter lengte van minstens 40 M., zullen dan 4 aanlegplaatsen en meer ruimte voor het verhalen der stoomschepen worden verkregen. Tegenover deze uitgaaf evenwel staan, de geldelijke voordeelen nog daarlatende tengevolge van vermeer derd personen- en goederenverkeer, aanzienlijke jaar lijks terugkeerende baten. Immers alleen van de Maatsch. «Zeeland" zou jaarlijks ruim f 22,000 meer aan haven- en loodsgelden worden ontvangen, wat reeds 7 pCt. bedraagt van het aanlegkapitaal der werken, waarvan de onderhoudskosten gering zullen zijn. Vlissingen. Naar ons uit goede bron gemeld wordt, zal met Pinksteren de dienst van den stoomtram hervat worden, maar met het oog op de vele werk zaamheden nog aan den weg te doen de rails van de remise te Vlissingen tot op de Zeilmarkt en van de remise te Middelburg tot op de Groote Markt moeten nog opgebroken en door nieuwe vervangen worden voorloopig van remise tot remise. De wagens, waarvan de banken nu in de lengte geplaatst -zijn, zijn dan iti drie klassen verdéeld.' De eerste klasse zal zegt men bijzonder luxurieus ingericht worden. Schreven we verleden, dat er nog heel wat te doen wag, de maatschappij verdient een woord van lof voor alles wat in zoo'n betrekkelijk korten tijd tot stand is gebracht. Ook het werk aan de brug over den watergang gaat in de laatste dagen goed. Men schrijft ons uit VlissingenDe kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier drukt in een dezer dagen aan den gemeenteraad ingezonden adres zijn groote ingenomenheid uit met het door den heer Callenfels in een der vorige zittingen gedaan voorstel tot afschaffing der kermis. Wij laten het adres niet in zijn geheel volgenhetzelfde onderwerp is in de laatste jaren in zoovele steden, en door zoovele per sonen tegenstanders en voorstanders der afschaf fing behandeld, dat het alleszins te begrijpen en te verklaren is, dat wat de kerkeraad er over zegt, ten opzichte van de onderhavige quaestie geen nieuwe gezichtspunten opent. Men schrijft ons uit Wolfertsdijk: Zoodra de verblijdende tijding hier was ingekomen, dat voor de opengevallen betrekking van burgemeester dezer gemeente de benoeming was uitgebracht op den Ed.achtb. heer A. Fontein Dz. van Ellewoudsdijk, openbaarde zich al aanstonds eene bijzondere opgewekt heid om den dag van zijne installatie tot een luister rijken feestdag te maken. Eene commissie werd benoemd om de beraamde festiviteiten te regelen en tot uitvoe ring te brengen, en deze heeft zich van de haar opge- dragene taak zoo volijverig gekweten, dat Wolfertsdijk op aanstaanden Woensdag, als tot de inhuldiging bestemd, in feestdos zal prijken. De raadzaal in het gemeentehuis is, door de krachtige hulp van ettelijke jonge dochters, bereids prachtig versierd, en men is druk bezig met het oprichten van eerepoorten, zoo op het dorp als op Oud-Sabbinge. Eene eerewacht van ruim een honderdtal paardrijders is door den daartoe benoemden commandant en zijne onder-com mandanten georganiseerd, om den burgemeester, die door de beide wethouders 's middags uit Goes zal worden afgehaald, op de grens der gemeente in te wachten en dorpwaarts te geleiden. Aan opluistering door muziek zal het mede niet ontbreken, naardien het vermaarde muziekgezelschap van Kruininge zich daartoe alleszins bereidwillig heeft gesteld, en waarvoor dan ook eene estrade op het schoolplein wordt gereed gemaakt. Indien alzoo de weersgesteldheid niet ongunstig moge zijn, belooft de aanstaande Woensdag een rein genot te zullen aan brengen, en hetgeen voor de feestviering door aanzien lijken en geringen gewillig en met graagte is ten offer gebracht zal voorzeker blijken doelmatig te zijn aan gewend, om den benoemden burgemeester eene ge paste hulde toe te brengen, en hem de overtuiging te schenken, dat hij als hoofd van het gemeentebestuur met belangstellingwordt ontvangen. St. Maartensdijk. Gisteren zijn alhier aangevoerd en gelost om gekalkt te worden de eerste 10000 stuks der 45000 pannen, die voor rekening van een paar ingezetenen gelegd zullen worden op de slikken voor den polder Oudeland, om te dienen als proeve voor een later nit te breiden onderneming ter verkrijging van oesterzaad. Onze gemeente heeft alzoo ook een plaats ingenomen op de lijst der speculeerenden in zake de oestercultunr. Het welslagen der ondernemingen harer Zuid-Bevelandsche zusters is voorzeker ook hier een sterke prikkel geweest tot navolging. Zal ook hier eenmaal deze zaak een bron van inkomsten vo r onze gemeente worden De toekomst zal het leeren. Wij hopen het èn voor de ondernemers èn voor een deel der arbeidende klasse, dat daardoor verschoond zal wezen van vele ongemakken en nadeelen, die het buitenslands werken oplevert. De gemeenteraad van Ter Neuzen heeft met 8 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt op een verzoek van Kerkvoogden der Hervormde gemeente aldaar om afstand van grond van het marktplein tot het bouwen eener kerk. De Prot. Noordbrabanter bevat een protest tegen de aanvallen van dr. Bronsveld en dr. Buytendijk tegen dr. Kuyper. Het genoemde blad, ofschoon het niet altijd en in alles met den heer K. eens, betuigt zijne instemming met dit protest. In verband met het bericht dat dr. Vitringa (Jan Holland) tot het katholiek geloof zou zijn over gegaan, meldt men aan de N. R. Ct. uit Deventer, dat die heer tot dusver zijn lidmaatschap van de Herv. Kerk nog niet heeft opgezegd. In den loop der maand Juli e. k. zal gelegen heid worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Amsterdam en te Rotterdam. Nadere bijzonderheden meldt de St.-Ct. In den loop der maand Juni of Juli e. k. zal gelegen heid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Breda en te Kampen. Nadere bijzonderheden bevat de btaats-Courant. Naar wij met zekerheid vernemen zal de Regee ring de uitnoodiging tot deelneming aan een te Bern te houden Internationaal Congres tot bescherming van het auteursrecht niet aannemen. Naar het R. Nbl. verneemt zal de Internationale Conferentie tot het beramen van maatregelen tegen den verkoop van sterkedrank op de Noordzee in de maand Juni te 's-Ilage bijeenkomen. Het uitvoerend comité van de Antwerpsche Ten toonstelling heeft bekend gemaakt, dat na 20 Mei geen inzendingen meer worden aangenomen en dat alle collis, die op gemelden datum niet mochten ontpakt zijn, naar het entrepot zullen worden gezonden. De President der Fransche Republiek heeft Woens dag den heer Beelaerts Van Blokland ontvangen, die den heer Grévy de brieven overhandigde, waarbij de Staatspresident der Zuid-Afrikaansche Republiek hem accrediteert als minister-resident bij het Fransche Gouvernement. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Hontenisse door ds. S. Van Hoek, predikant te Kapelle. Vlissingen. Naar wij vernemen heeft de heer J. W. Kautzmann, predikant te Dinxperloo, voor het door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier op hem uitge brachte beroep bedankt. Bedankt voor het beroep naar 's-Heer Hendriks kinderen en Wissekerke door ds. W. Ringnalda Gz., te Loon-op-Zand. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. ge meente tp Wolfertsdijk door ds. H. Schoolland, te Brouwershaven, die dat naar dezelfde gem. te Kolijns- plaat heeft aangenomen. Door kerkvoogden der gecombineerde Herv. ge meenten Ove/.and en Driewegen is de jaarwedde voor den te beroepen predikant aldaar gesteld op 1350, met vrije woning en flinken tuin in eerstgenoemde gemeente. Dagbl Te Sir Jansland is beroepen dhr. W. Van der Beke Callenf Is, candidaat bij het provinciaal kerkbe stuur van Zuid-Holland. De voorjaarszitting der Synodale commissie is den 11 den di zer geopend. Bij den aanvang der werkzaamheden wijdde de voor zitter een woord van waardeering aan de nagedachtenis van den secrttaris der commissie, wijlen B. A. Overman. Over de ingekomen aanvragen om toelage uit het fonds tot verbetering van de schraalste predikants traktementen en het fonds voor geestelijke behoeften worden de rapporten der provinciale correspondenten ingewacht. Voor de adviezen van kerkeraden over de wijziging van het reglement op het hulppensioenfonds, de zaak der Zondagsrust tot Zondagsheiliging, en die der vrijstelling van weikelijken krijgsdienst voor jonge lieden, die zich voor de theologie voorbereiden, z;jn verschillende commissie i benoemd. In behandeling werden genomen de ingekomen ad viezen van classicale besturen over de voorloopig aan genomen regeling van de jaarwedde der classicale Scriba's en Quaestoren. In overeenstemming met de groote meerderheid der adviezen besloot de vergadering der synode geen veranderingen in de voorloopig aan genomen regeling voortestellen. De herziening van de Quotisatie der gemeenten, waartoe de synode dezes jaars zal geroepen zijn, is op een dienaangaande uitgebracht rapport ter hand ge nomen. (Kerk. Ct.) De wijding van den nieuwen Bisschop van Breda, Mgr. Leyten, zal op 29 Juni e. k. plaatshebben, doch op uitdrukkelijk verlangen zonder uiterlijke festiviteiten. Vrijdag na middernacht werd de nieuwe Engelsche bijbel, aan welken nu vijftien jaren gearbeid is, aan den boekhandel toegezonden. Hij zal deze week voor het publiek verkrijgbaar zijn. De herziening is het werk van eene commissie, die op 6 Mei 1870 werd benoemd, en in het geheel 792 dagen aan hare taak gearbeid heeft, met bijstand ook van Amerikaansche geleerden. Koningin Victoria was de éénige, die vooraf een exemplaar ontvingoverigens werden er de trengste voorzorgsmaatregelen genomen, om te be letten dat Amerikaansche agenten, die op den loer lagen en wel 2000 wilden betalen voor een hun tijdig toegesmokkeld exemplaar, den uitgevers den loef zouden afsteken door het plegen van nadruk. Eigenaars van het boek zijn namelijk de universiteiten van Oxford en Cambridge. Omtrent de wijzigingen in den tekst kan eerst later iets worden medegedeeld. Voorloopig dit slechts, dat het woord «hel" uit den tekst verdwenen is, om plaats te maken voor het Hebreeuwsche «sheol". Voorts nog, dat de hoofdstukken als paragrafen ge drukt en niet in verzen verdeeld zijn, en dat da poëtische plaatsen dat zijn de plaatsen in rijm- looze verzen als zoodanig zijn gedrukt. Naar aanleiding der gewichtige gebeurtenis van de nieuwe Bijbelvertaling zegt the Jewish Chronicle «Het is zeker een merkwaardig, hoewel geheel toevallig samentreffen, dat de dag, waarop de herziene vertaling van het Oude Testament in 't licht verschijnt, juist samenvalt met den vooravond van het Joodsche Pinksterfeest, waarop naar de overlevering de open baring op den berg Sinaï van de Tien Geboden gevierd wordt". Kortgene. Alhier had Zaterdag 11. de zestiende ge wone vergadering der onderwijzersvereeniging «Noord- Beveland" plaats. De heer Onnekes van Geersdijk leidde zijn onder werp in naar aanleiding van de vraag, op een ver gelijkend examen in deze provincie opgegeven Acht gij het mogelijk om in de lagere school de vaderland- sche geschiedenis goed te onderwijzen, zonder anders denkenden aanstoot te geven en zoo ja, hoe acht gij het mogelijk deze klip te ontzeilen? Wat vaderlandsche geschiedenis is, hoe nnttig hare kennis bij goed onderwijs kan werken, welk doel zich de onderwijzer bij dit onderricht voorstelt, en de zaken, waarop hij vooral het volle licht laat vallen, beschouwde spreker in zijne inleiding. Inzonderheid verwijlde hij bij het tegenwoordig zoo vaak misbruikte woord neutraal, om daarna als zijne meening te ken nen te geven, dat de onderwijzer zooveel mogelijk bij dit leervak zich op een objectief standpunt dient te plaatsen. Algemeen was men het met den inleider egns, en meende men, dat de bezwaren van verschillende zijden geopperd, z.a. onlangs nog te Amsterdam door prof. Van der Wijck, meer theoretisch dan practisch waren. Als datum voor de aanstaande vergadering der on- derwijzers-vereenigingen in het arr. Tolen werd een stemmig aangenomen de 17e Juli a. s. Aan de zustervereeniging «Tolen" zal daarvan kennis gegeven worden. Binnenkort zullen door het bestuur dezer vereeniging stappen gedaan worden, om den omvang van het school verzuim in dit arrondissement te bepalen en zich, overeenkomstig het door haar reeds vroeger aangenomen mandaat, tot de respectieve gemeentebesturen te wenden, ten einde op grond der verkregen cijfers aan te dringen op eene verordening op den kinderarbeid. Een nog aanhangig voorstel der vorige vergadering, om een soort cursus voor de hoofdacte op dit eiland in het leven te roepen, werd wegens de vele bezwaren door den voorsteller ingetrokken. Een voorstel van een der leden om alhier meer uniformiteit in de keuze der schoolversjes te verkrij gen, viel in gunstiger aarde. Eenige stukjes weiden daarvoor dan ook gekozen. Bij een een eventueel schoolfeestje van de oudste leerlingen der Noord-Be- velandsche scholen zouden deze uitstekend dienst kun nen doen. Of er dit ooit komen zal De tijd zal het leeren. Voor het te Middelburg af te nemen eind-examen der H. B. school in Zeeland hebben zich 13 candi- daten aangemeld en wel 4 van de Rijks H. B. school te Middelburg, 2 van de H. B. school te Goes en 6 van die te Zieriksee, benevens 1 cand., die de lessen aan geen H. B. school gevolgd heeft. De heer P. G. De Jager, hoofd van school A te Middelburg, herdacht Zaterdag den dag, waarop hij 25 jaar geleden voor het eerst als onderwijzer aan een der gemeentescholen werkzaam was. Door de vroegere en tegenwoordige onderwijzers werd hem een herinnering aangeboden, terwijl de leerlingen hem een toepasselijk lied toezongen. (Af. Ct.) Men schrijft uit de prov. Groningen Wat al lang te voorzien was is feit geworden. De toevoer van onderwijzers en onderwijzeressen vaa de Rijks Normaalscholen te Groningen, Veendam, Oude Pekela, Warffum en Finsterwolde, en van de Rijks-kweekschool te Groningen, is zoo groot dat waar vroeger voor f600 een of geen sollicitant was, er nu te Eext, prov. GroD. voor f550 acht en voor Veendam f500, met handwerken reeds vier zijn. Eer we Mei '86 schrijven, zullen er nog een aantal onderwijzers en onderwijzeressen bijgekomen zijn, en de salarissen voor die nieuw te benoemen het mini mum van f400 bereikt hebben. Vraag en aanbod regelen ook hier de prijzen. iirni ii—ii i nwuuo'gnwi? i i mmm. imh i i »i i Landbouw en Veeteelt. Westelijk Zuid-Beveland. Tot dusver hebben de veldgewassen sedert het begin van Bloeimaand geene aangename weersgesteldheid ondervonden. Het gevolg hiervan openbaart zich in een langzamen voorpitgang en gemis aan gulle ontwikkeling. Bovendien staat het vlas op vele plaatsen te dun of ongeregeld. Niets gelukt schier beter dan het overwinnen van onkruid.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1