1885. N°. 58. Zaterdag 16 Mei. 72ste jaargang. -CïXa^CïsCS*- GOESCHE De uitgave deier Courant geschiedt Maandag», Woensdag» en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prije slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel GOES, 15 Mel 1885. Men schrijft ons uit Vlissingen: De Flijfs. Courant van Woensdag doet me de eer aan, wat ik in het nummer van Maandagavond in dit blad schreef, geheel over te nemen en me op een onwillekeurige vergissing den heer Pot noemde ik waarnemend burgemeester in plaats van den heer Van Uije Pieterse te wijzen. Verder zegt het blad: «wat de schrijver in de Goesche Courant overigens uit onze omgeving zegt, wat de brug over den water gang en den tram betreft, zal, zooals spoedig blijken zal, wel voor eenige wijziging vatbaar zijn." De moge lijkheid aannemende, dat, wat ik gezegd heb, natuur lijk «wel voor eene wijziging zal vatbaar zijn", ver oorloof ik mij erop te wijzen, dat ik in mijn schrijven alleen geconstateerd heb wat toen was, en dat, wat ik toen zei ten opzichte van tram en brug, nu nog van kracht ishet werk aan de brug gaat niet hard vooruit, en aan den tram moet nog heel wat gebeuren, voor hij met Pinksteren den dienst kan hervatten. Krulninge. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap Kruiningen werd «ene voordracht opgemaakt ter benoemiDg van eeD dijkgraaf, wegens gewoDe aftreding van den heer P. Nieuwen- huijse; daarop werden geplaatst de heeren P. Nieuwen- huijse, J. Blok Ez. en D. Blok. De rekening van 1884/5 en de begrooting voor 1885/6 zijn vastgesteld en het dijkgeschot is, als verleden jaar, bepaald op/10 per becttre. Ierseke. Nadat hier in het begin dezer week een aak bij het binnenloopen der haven door een tjalk zoodanig tegen den havendam gekneld werd, dat zij groote averij bekwam, had er gistermiddag andermaal «en ongeval met een binnenloopend vaartuig plaats. Eene met steenen geladen tjalk, afkomstig van Waarde, stiet met zooveel kracht tegen den westnol van den havendam, dat zij een groot lek beneden de waterlijn bekwam en midden in de haven zonk, gelijk te be grijpen is zonder persoonlijke ongelukken. Over het algemeen wordt hier zeer geklaagd over de moeilijkheden, waarmede het binnenloopen der haven gepaard gaat zoodat het ongeveer als een kunststuk op het gebied der scheepvaart beschouwd wordt met een niet al te klein vaartuig zonder averij binnen te komen. Vlissingen. Naar wij vernemen hebben de Gedepu teerde Staten van Zeeland hunne goedkeuring gehecht aan het door gebroeders Oppenheim, bankiers te Gro ningen, aan het gemeentebestuur gedaan aanbod om trent de door de gemeente te sluiten leening van 36 mille. Het plan tot het oprichten van een onderling pensioenfonds voor de ambtenaren bij den provincialen waterstaat in Zeeland zal zoo meldt men aan de Af. Ct. door gebrek aan deelnemers niet kunnen Worden uitgevoerd. Tengevolge van den gunstigen uitslag der onder zoekingen aan den Thoorn-polder (N.-Beveland) tot het verkrijgen van oester-aanslag, zullen er binnen kort 5000 oester-pannen worden gelegd. (Dagbl.) Z. M. de Koning is Woensdag met gevolg in cognito van Het Loo naar Karlsbad vertrokken Z. M. zou den nacht te Frankfort doorbrengen en gisteren de reis voortzetten naar de badplaats, waar H. M. de Koningin met de Kroonprinses heden worden verwacht. Bij koninklijk besluit is J. H. A. W. baron Van Heert tot Eversberg, gouverneur van Suriname, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met ingang van den dag waarop hij het bestuur aan zijn opvolger zal hebben overge geven en mr. H. J. Smidt, oud-minister van justitie, thans lid van den Raad van State, benoemd tot gou verneur der kolonie Suriname. Het wetsontwerp, door den heer Reekers inge diend, heeft ten doel het verbod om te visschen met de woDderkuil weder op te heffen, zoodat niet alleen van 1 Mei tot 15 Juli, maar weder gedurende het geheele jaar de Zuiderzee op deze wijze bevischt zal kunnen worden. Onder de wetsontwerpen, met welker onderzoek de afdeelingen der Tweede Kamer zich Woensdag bezig hielden, behooren die tot regeling der kosten vau het Regentschap, tot aanvulling van de Wet op de Middelen en tot het toekennen van subsidie voor een stoomtramweg van Breskens naar de Belgische grens. Dit laatste wetsontwerp werd zeer ongunstig ont vangen. Zijn wij wel ingelicht, dan was het afkeurend oordeel vrij eenparig, zegt het Dagblad. Uit Antwerpen wordt aan bet Journal de Bruxelles geschreven, dat Dinsdag namiddag aan boord van de «Mamix", door de commandanten der beide Nederlandsche oorlogsschepen op de Schelde, een lunch is aangeboden aan een aantal genoodigden, die met door matrozen bemande sloepen aan boord geroeid en aldaar met muziek ontvangen werden. Onder de genoodigden waren de Nederlandsche ge zant, baron Gericke Van Herwijnen, en echtgenoote, de ministers De Caraman-Chimay en Van den Peere boom, de Tuiksche gezant Karatheodory Pacha, de generaals Ayou en David, de laatste van de garde civique, de plaatscommandant kolonel Verbrugghe, enz. enz. Woensdag of Donderdag zouden de twee Neder landsche schepen vertrekken. Doch in Juli, zoo ver zekert de correspondent, zullen zij terugkeeren, om den Koning der Nederlanden naar Antwerpen te bren gen, die op de Schelde door den Koning van België aan boord van eene rijksstoomboot ontvangen zal worden. Uit eene goede bron vernemen wij, dat de ver schillende geruchten, welke door de buitenlandsche dag bladen omtrent het lot van het handelstractaat tusschen Nederland en Frankrijk in de laatste dagen werden verspreid, zeer overdreven zijn. Het éénig bezwaar, dat er bij de Fransche Kamer tegen de aanneming van dit tractaat schijnt te bestaan, spruit voort uit eene verlaging van het invoerrecht op karton in Frankrijk. Deze verlaging heeft in dat land een on- verwachten en grooten tegenstand ontmoet, omdat zij ten gevolge van de bekende bepaling welke in de meeste tractaten, tusschen Frankrijken andere Staten gesloten, wordt aangetroffen en volgens welke de onder danen der contracteerende Staten op den voet der meest begunstigde natie worden geplaatst, rechtstreeks aan Duitschland en Zwitserland ten goede zou komen en voor de Fransche karton-industrie belangrijke na- deelen zou kunnen opleveren. Het zou inderdaad, na al hetgeen met het Fransch-Nederlandsche tractaat is voorgevallen, zeer te bejammeren zijn, in lien het tot stand komen daarvan opnieuw om een betrekkelijk ondergeschikt punt zou moeten schipbreuk lijden. Eene inlandsche karton-industrie van eenigen omvang bestaat in Nederland niet, zoodat het belang dier industrie niet zou kunnen opwegen tegen de overwegende voordeelen die de aanneming van het tractaat door de Fransche Kamer aan de Nederlandsche nijverheid zou opleveren. (N. R. Ct.) Tot secretaris der Liberale Unie is door de Com missie van uitvoering benoemd de heer P. L. Tak te Amsterdam. De Kölnische Zeitung bevestigt nader hare mede- deeling dat vrijheer Von Saurma Jeltsch, die thans de Duitsche regeering te Bucharest vertegenwoordigt, tot opvolger van graaf Herbert Von Bismarck bij het Nederlandsche hof is aangewezen. Te Utrecht had een vergadering plaats van ingezetenen, om middelen te beramen, ten einde het 250-jarig bestaan der Hoogeschool in f 886 te vieren. Ruim 200 personen uit verschillende standen waren tegenwoordig. Het voorloopig comité werd permanent verklaard met recht van assumtie. Over de verschillende plannen zal men in een vol gende bijeenkomst beraadslagen. Reeds werd o. a. aangegeven het stichten van een gasthuis voor oog lijders, en het schenken eener nieuwe sociëteit aan het studentencorps. Reeds een tiental miliciens der jongste lichting, bij het reg. gren. en jagers ingedeeld, zijn wegens lichaamsgebreken afgekeurd. De opbrengst van 's Rijks middelen over de maand April 11. bedroeg f 8.785.250.83 tegen f8.855.708 38% in dezelfde maand van 1884. Over de vier maanden van 1885 werd ontvangen f 32.916.831.23, tegen f 31.716.923.93 gedurende dezelfde maanden van 1884. De bevolking des Rijks bedroeg op 1 Januari 1885 4,278,272 zielen, zijnde 2,117,513 m. en 2,160,759 v. hetgeen een vermeerdering is van 53,207 z. (26,663 m. en 26,544 v.) in vergelijking met het vorige jaar. Geboren werden in 1884 76,262 m 72,116 v., totaal 148,378 z., terwijl stierven 48,505 m., 45,802 v totaal 94 307 personen, zoodat het gunstig verschil bedraagt 27,757 m., 26,314 v., totaal 54,071. Het aantal personen, die zich gedurende 1884 in de gemeenten van het Rijk vestigden, bedroeg 141,743 m., 135,658 v., totaal 277,401 personen, terwijl vertrokken 142,837 m135,428 v., totaal 278,265 personen. Nadeelig verschil 1094 m., gunstig verschil 230 v., blijft nadeelig verschil 864 personen. De vraag is gerezen, of de agreatie van een klerk volgens het Kon. besluit van 16 November 1823, om bij ziekte of wettige afwezigheid van den ontvanger voor dezen te teekenen, rechtens vervalt I door benoeming van dien klerk tot boekhouder bij hetzelfde kantoor. Dit is, blijkens beschikking van den Minister van Financiën, geenszins het gevalde aldus benoemde boekhouder kan even als vroeger voor den ontvanger blijven teekenen zoolang deze zulks goedvindt, ten ware de agreatie mocht worden ingetrokken. De grondstof voor de steenfabrikatie is in Lim burg uitstekend, en veel goedknoper dan in de Duitsche provinciën Rhijnland en Westphalen, waar men ze het meest van verre moet aanvoeren. Dientengevolge ver rijzen in Limburg tal van steen-pannenfabrieken, en terwijl vele daarvan aan vaarwaters gelegen zijn, bezorgen ze aan de Duitsche pannenfabrikatie eene bijna onoverkomelijke concurrentie. Inderdaad worden Rhijnland en Westphalen op dit gebied geheel door Nederland overwonnen. Het arbeidsloon is in Limburg 45 a 50 pet. minder dan in Duitschland. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is ingekomen een Koninklijk Besluit, houdende beslissing in zake de beroepen van den ge meenteraad van Sneek, van besluiten van Gedeputeerde Staten van Friesland, waarbij het hoofdstuk der gemeen- tebegrooting van 1885 voor onvoorziene uitgaven wordt verminderd met 1500 tot dekking eener door Gede puteerde Staten, krachtens art. 212 der gemeentewet, op de begrooting gebrachte som van gelijk bedrag voor den aanleg eener schietbaan voor de dienstdoende schutterij aldaar en die begrooting aldus gewijzigd is goedgekeurd en waarbij de begrooting van uitgaven dier gemeente voor 1885 met 1500 is verhoogd voor de inrichting eener schietbaan ten dienste der schut terij aldaar. Met handhaving der besluiten van Gedep. Staten van Friesland, werden de beroepen ongegrond verklaard. Dr. Vitringa (Jan Holland), rector aan het Deven- tersch gymnasium, is volgens de Amst. tot het Katho lieke geloof overgegaan. Boekaankondiging. De 5e aflevering (2e jaargang) van het Tijd schrift ter beoefening van het Administratief Recht", hoofdredacteur dhr. H. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes, uitgevers F. Kleeuwens d- Zoon te Goes, bevat het volgende: De secretaris eener gemeente waarnemend griffier bij een kantongerecht; de verplichtingen der ge meentebesturen met betrekking tot de wet op den waarborg van goud- en zilverwerkeniets over de 2e alinea van art. 264 der gemeentewethand en spandiensten. Persoonlijke diensten;beantwoor ding der door de Redactie gestelde vragen boek aankondiging reglementeering der prostitutie; vragen, waarvan de beantwoording wordt ingewacht. Wij ontvingen ter aankondiging «Landhuishoud kundige beschrijving van Walcheren c. a. door H J. E. Gerlach, secretaris der afdeeling «Walcheren" van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. Haarlem, De Erven Loosjes." Dit werk is met goud bekroond door de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. De schrijver geeft in dit boek eene zeer nauwkeurige beschrijving omtrent Walcheren's zeeweringen, duinen en kusten, omtrent ebbe en vloed, het toezicht op de waterkeering en het beheer daarvan, den bodem, het water, klimaat en temperatuur, de bewoners, hun aard en karakter, middelen van bestaan, den landbouw en de veeteelt, de visscherij, scheepvaart, handel en fabrieken. Voorts worden er in behandeld de fauna en de flora van Walcheren, landbouw, markten, grootte der hofsteden, verhouding tusschen wei- en bouwland, huur- en koopwaarde der landerijen, pachtcontracten, tiend- en jachtrecht, werktuigen, gebouwen, vrucht wisseling, de braak, draineren, verschillende soort van mest en de behandeling daarvan, de verschillende vruchten, die verbouwd worden en de teelt van paar den en vee. Aan het werkje zijn toegevoegd een zevental bijla gen, waarin o. a. gesproken wordt over de vroon- en Haymanlanden, de afwatering van den polder Wal cheren en over de arbeidsloonen. De uitgave is zeer netjes en duidelijk, zooals van de erven Loosjes niet anders kan verwacht worden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rilland-Bath. Beroepen als predikant bij de Herv. gemeente alhier dhr. K. V. d. Werfhors, candidaat te Zeist. Uit het vierentwintigste jaarverslag derNederl. Gereformeerde Zendingsvereenigingte Amsterdam blijkt, dat niettegenstaande in het afgeloopen jaar een aan tal nieuwe leden tot de Ver. zijn topgetreden, toch het totaal der leden met 65 is verminderd. De Ver- eeniging telde 1559 leden en begunstigers. De jaar rekening sluit met een tekort van 1 4896,72, tegen slechts ruim f 990 ten vorigen jare. Ook werd er slechts weinig aan buitengewone inkomsten ontvangen, tegenover ongeveer f9000 in 1883/84. In het geheel werd in het vorig jaar ontvangen f 19,995,50, doch hierbij was circa f 11,360 aan legaten en buitenge wone giften tot dekking van het tekort. De gewone ontvangsten bedroegen ia 1883/84 f 12,133,90 en ia dit jaar f12 867 05. De zendeling Bieger, die ongeveer 14 jaar in Indië gearbeid heeft, was sedert eenigen tijd lijdende en genoodzaakt geworden tot herstel van gezondheid riaar het vaderland terug te keeren. De zendeling Wilhelm nam zijn werk te Poerworedjo over. Aan het vergelijkend examen (schriftelijk ge deelte) voor de betrekkingen van hoofd aan vijf open bare lagere scholen te Amsterdam, dat Woensdag werd gehouden, hebben van de 200 sollicitanten, die zich daarvoor hadden aangemeld, 171 deelgenomen. De examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes werden dit jaar voor de eerste maal gehouden overeenkomstig de be palingen van het Koninklijk besluit van 24 October jl. tot uitvoering van art. 656t's der Schoolwet van 1878. Voor de nuttige handwerken werden van de 186 adspiranten 105 toegelaten, voor de fraaie handwerken 16 toegelaten van de 36. De uitslag van de examens was niet zeer bevredi gend, hoewel in de vergadering der commissie te Breda door de dames-leden in 't algemeen groote in genomenheid werd betuigd met de wijze, waarop het Koninkl. besluit van 24 October 11. de examens in de handwerken voor meisjes regelt en met de aan dat besluit toegevoegde programma's. Omtrent de nuttige handwerken wordt algemeen geklaagd over hoogst gebrekkige denkbeelden omtrent het geven van grondig klassikaal onderwijs. Ook bij de fraaie handwerken stuitte men op hoogst gebrek kige opleiding der adspiranten. De meeste adspiranten hadden zich geen rekenschap gegeven van de veranderde eischen voor het examen. Het minst van alles be vredigde het mondeling onderzoek, 't Juiste begrip van de bewerking eener grondstof, van het onderscheid tusschen een vlak- en reliefornament ja zelfs van de richting in verband met het te versieren voorwerp, werd bij verreweg de meeste candidaten te vergeefs gezocht. De elementaire kennis van een en ander ontbrak haar zelfs. Het officiëele blad maakt de wet openbaar, welke door den Czaar is goedgekeurd, waarbij bepaald wordt, dat het Russisch de taal moet zijn, waarin op alle lagere scholen van Polen het onderwijs moet gegeven worden. Landbouw en Veeteelt. In Overijsel en Gelderland, waar duizenden hooi en korenbergen worden gevonden, werden de kappen van deze bergen tot dusver met stroo gedekt. Deze bedekking is in mening opzicht niet verkieselijk, daar de kappen te zwaar zijn, en aan het doel waarvoor zij worden gebruikt niet geheel beantwoorden. Thans worden sedert eenigen tijd aan de scheepsbouw- en werktnigenfabriek «de IJsel" te Kampen ijzeren kap pen voor hooibergen naar een nieuw systeem vervaar digd. Deze kappen hebben vele voordeelen boven de thans gebruikt wordende hooibergen. Niet alleen dat zij zeer gemakkelijk door een man buiten de kap, op den grond staande, op- en neergelaten kunnen worden, maar zij voorkomen ook het broeien van het hooi, daar door den middenkoker versche lucht in het bin nenste van den berg wordt aangebracht. Daarbij ver- eischen zij weinig reparatie, beschutten volkomen tegen regen en kunnen, wanneer zij leeg zijn, bij plotseling opkomenden wind spoedig tot op den bodem neerge laten worden; zij voorkomen daarenboven brandge vaar, omdat zij met gegalvaniseerd gegolfd plaatijzer zijn gedekt. De Central-Verein ftir Rüben-zucker-Industrie deelt in de Zuckcr-Industrie mede dat, volgens de opgaven van 324 Duitsche suikerfabrikanten, de aan plant van beetwortelen in het loopende jaar eene 28% percent kleinere oppervlakte beslaat dan in 1884. Voor de door de fabrieken op eigen of gepachte landerijen verbouwde bieten is het aantal hectaren 20 pet. klei ner dan in het vorige jaar. De inkrimping is hst sterkst in Brunswijk en het zwakst in Zuid-Duitschland. Voor landerijen, die krachtens gesloten contracten door leve ranciers met bieten worden bebouwd, is de inkrim ping zelfs 44, resp. 37 pet. Rechtszaken. Kantongerecht te Qoes. In de zitting van heden (Vrijdag), zijn de navol gende personen veroordeeldD. T. en J. M., te Wisse- kerke, J. C. en A V te Goes, J. v. d Z. en J. B^, te Heinkenszand, A. G. en C. R„ te Schore, P. d'. en F. F., te Ierseke, wegens openbare dronkenschap,

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1