Kerkelijke Zaken en Onderwijs. courens. honderdduizenden personen minder vervoerd dan in het vorige, tengevolge waarvan de aandeelen notabene een paar percent naar beneden gingenHet Paleis voor Volksvlijt sloot zijn jaarrekening met een nadee- lig saldo van circa dertigduizend gulden, 't Is waar, de Bilse-concerten deden de entree's met 13000 stijgen, maar kostten daarentegen 20000 en de proef, genomen met eene electrische verlichting, ver slond ook aanzienlijke sommen Dit een en ander, alweder gevoegd bij den gedrukten toestand, was oor zaak van het nadeelig saldo. En we zien het nog dagelijks: uitverkoop en liquidatie zijn schering en inslag. Er gaat geen week om of er verdwijnt een winkel of magazijn, en het bon-systeem om koopers te lokken geraakt meer en meer in zwang. Dat er toch nog kapitalen schuilen, waarvoor men respect moet hebben, heett onlangs het proces van den kassier van het huis Raphael bewezen; immers nam genoemde kassier in een goed jaar tljds circa 2 ton weg, zonder dat de patroon het bemirkte, of het gemis gevoelde I Het is hier ook al zooals in alle groote stedenongekende weelde naast ongekende armoede. Men is thans begonnen met het sloopen van een der typische gebouwen onzer stad, nl het voormalige logement »de Munt", waarover ik u reeds vroeger schreef. In de jongste raadsvergadering werd in over weging gegeven den fraaien toren een veertien dagen alleen te laten staan, om te zien of het in den smaak zou vallen. Het plan vond geen steun en alzoo zal de munttoren weldra door een fraai nieuw gebouw worden gesteund. Indien ik u eene bloemlezing wilde geven van het verhandelde in genoemde raadsvergade ring, dan mocht ik wel beginnen met de schoor steenvegers. Deze brave lieden beklaagden zich over de concurrentie, hun door de mannen van de brand weer aangedaan. Deze rappe gasten zitten nooit stil; word-n ze niet voor brand gealarmeerd, dan maken ze muziek of vegen schoorsteenenwat het eerste betreft hebben zij een eigen fanfare-corps opgericht, het laatste is niet alleen een lievelingsbezigheid, waar door ze zich oefenen in lenigheid, maar een lucratief baantje tevens, dat ze vlug en netjes opknappen. Aangezien een paar van hen patent als schoorsteenveger genomen hebben en dit werk nooit in ambtsgewaad als brandwacht uitoefenen, is het hun niet te beletten en werd het verzoek van de saarts-schoorsteenvtgers" van de hand geweven. Een zonderling voorstel werd in dezelfde raadszitting gedaan, en wel om het bestuur der vrije gemeente te sommeeren pi. m. 20000 bij te betalen op de indertijd door haar van de gemeente gekochte gronden, omdat in het gebouw, dat daar verrees, niet uitslui tend godsdienstoefeningen werden gehouden, al was men ook niet zoo ver gegaan er komedie te spelen. Ik behoef u niet te zeggen van welke zijde dat voor stel kwam, dat natuurlijk als een onmogelijkheid werd verworpen. Wat zou de voorsteller wel zeggen, indien in het kerkgebouw de Divina Comedia" van Dante eens werd voorgedragen - Beroepen te Hontenisse ds. S. Van Hoek, predi kant te Kapelle. Kunst, Wetenschap en Letteren. Een telegram uit Keulen meldt dat Ferdinand Hiller aldaar Zondag overleden is Hij heeft dus van zijn emeritaat slechts korten tijd mogen genieten. Den 24 October 1811 te Frankfurt geboren, bereikte hij den leeftijd van ruim 73 jaren. De muzikale wereld verliest in hem een voortreffelijk klavierspeler, eenen componist van wel niet imposante, maar toch veel zijdige begaafdheid, een geestig, fijngevoelend schrijver over zijne kunst, en wat misschien meer dan dit alles zegt eenen musicus, die, vol herinneringen aan een aantal groote kunstenaarsfiguren van het verleden, tusschen dezen en het heden nog eenen schakel vormde. (N. Ti. Cl.) KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 12 Mei 1885. NB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten ge plaatste cijfer duidt het aantal onbetaald ge bleven coupons aan, bij die stukken behoorende. SÏAAÏ8I.BKHIWHS®. EUROPA. PCt. PCt. Hongarije, Obl. Leening 1867 5 96 dito, Goudleening 5 87 Italië, 1881. 5 89% Nederland, Cert. N. W. S. 2% 66% dito, dito dito 3 79% dito, dito dito 4 100% dito Obl. 1883 4 lOlIfe Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. 5 66% dito, dito zilver Jan.-Juii 5 66% dito, dito goud 4 87 Portugal, Obl. Btl. 53/80 3 44%, dito, dito 1881 5 83 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 5 98% Cert. Inschrijv. 5e serie '54 5 5711%, dito dito 6e '55 5 83%, Obl. 1864 ƒ1000 5 97%, dito 1866 £100 5 94%, dito 1872 gecons. 5 92%, dito 1873 dito 5 92 dito 1877 5 943% 56%, dito Oostersche leening le serie b dito 1850 le Leening 91% dito 1860 2e dito 4 89% dito 1875 gecons. 4% 84% dito 1880 gecons. 4 75% dito Leem 1867/69 (Nicolaï) 4 8% dito dito 1859 3 67 dito dito 1883 in go 6 101 SpanJe, Perp. Sch. 4 55% dito dito dito 1876 2 dito dito Amortis 4 dito dito perp. Schuld 4 53% Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr 15% dito dito 1803/1865 (19) 6 diW dito 1869 geregistr. 15% Landbouw en Veeteelt. V Vele landbouwers, die nog voor een tiental jaren eene zaaimachine beschouwden als een onnuttig ding, dat nergens goed voor was dan om geld uit den zak te kloppen, beginnen tegenwoordig al meer en meer het oog op dit werktuig te slaan en in hun bedrijf intevoeren. »Het graan daarmee gezaaid staat toch zoo mooi, zoo net en zoo gelijk" zeggen ze; nik zal er me toch ook eens een aanschaffen." En som migen voegen de daad bij het woord en schaffen er zich een aan, en het berouwt hun niet. Ze beginnen lof te spreken over een werktuig, dat ze nog vóór eenige jaren liever op het vuur geworpen zouden hebben, dan er proeven mede genomen al ware het hun ook gratis gegeven. Al valt nu ook in 't gebruik der zaaimachine voor uitgang te bespeuren, toch mag men niet roemen op eene algemeene invoering. Evenwel verdient dit werk tuig het ten volle om de veelvuldige en groote voor deden, die het gebruik met zich voert. Het zaaien uit de hand, hoe bedreven ook de zaaier is, kan niet zoo goed zijn als het zaaien door dit werktuig. De stand der gewassen is niet zoo regel matig, niet zoo gelijk en de hoedanigheid van den oogst niet zoo gunstig. Bij het breedwerpig zaaien gaat veel zaad verloren. Een groot gedeelte wordt niet door aarde bedekt en door de vogelen opgepikt. Een ander gedeelte komt te diep te liggen en niet op, of de korrels moeten veel kracht kunnen ontwikkelen om de kiem door den grond te drijven. Al deze nadeelen zijn bij het gebruik dezer machine uitgesloten. Men kan zoo diep zaaien als men verkiest. De dikte en den afstand der rijen kan men naar ver kiezing bepalen. Al het zaad, dat anders door de vogels werd opgepikt of niet ontkiemde, wordt nu ge spaard. En dat bedraagt niet weinig. Meestal Si tot '/a deel. Ja, in sommige gevallen zelfs de helft. Daarbij houdt men het er algemeen voor en is het zoo goed als zeker, dat het zaaien op rijen, vooral bij graan gewassen, grooter opbrengst geeft De hoedanigheid van den oogst zal er ook beter door wezen en het gevaar voor legeren is aanmerkelijk minder. Door het staan op rijen staan de planten wijder uiteen; lucht eu licht kunnen beter doordringen en doen du planten weliger groeien. Toch geeft het staan op rijen nog meer voordeel. De grond kan beter bewerkt en schoon gehouden worden en h t hakken tusschen de rijen is gemakkelijk Voor mangelwortels en suikerbieten is tegenwoordig de rijenverbouw als onmisbaar te be schouwen. Al deze voordeelen doen het geld, voor den aankoop der machine besteed, vooral op groote be drijven, in korten tijd uitwinnen. Toch blijven vele landbouwers bij het oude doen. Dat zij niet verstandig handelen zal de tijd leeren. De ondervinding leert dat, terwijl boonen en erwten zich beter en voordeeliger ontwikkelen wanneer men ze ver uiteen poot op rijen men met de maïs niet geheel denzelfden weg kan inslaan, daar deze plant bij ver uiteen plaatsing wel is waar welig opschiet, ja soms 5 meter hoog wordt, doch tevens te grof van stengel groeit, waardoor ze als veevoeder minder ge schiktheid heeft. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage, kamer van correctioneele zaken, vernietigde Maandag het vonnis der rechtbank te M.ddelburg, waarbij de bakkersknecht M. II. wegens diefstal van een broodje was veroordeeld tot 1 maand celstraf, terwijl de bekl. alsnog wegens gebrek aan voldoend bewijs werd vrijgesproken. Maandag stond voor de correctioneele rechtbank te 's-Gravenhage terecht M. T. V oud twee en twintig jaar, onderwijzer aan de openbare school te Katwijk, beschuldigd van het toebrengen van slagen aan een kind. Dit kind was eenigen tijd na het gebeurde ge storven, maar met tengevolge der ondergane mishan deling, daar de geneeskundigen verklaarden, dat het PCt. AJFBIKA. Egypte, Obl. leening 1876 4 dito Spoorwegleeninr. 1876 5 NOORD-AMERIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 4% Mexico, dito 1864 (37) 3 ZUID-AMERIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 5 dito dito 1875 100 5 Columbia, dito 4% Peru, dito leen. 1870 6 Venezuela, dito 1881 4 ïkwohyb. BH BUK. OSTOBBSU N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. 4% Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 4% Stoomvaart Zeeland Aand. pref. dito dito Obl. 5 Rusland, Pandb. Hyp. Bank 5 8PO0BWKG-I.BBM. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. 4 Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 5 Ned. Centraal spw. gast. dito Hongarije, Theisspw. dito 5 Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 Polen, Wars. Bromb. aand. 4 dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. 5 dito hypoth. Obligatiën 4% dito dito dito 4 Baltische spoorwegaandeelen 3 Charkow Azow. Oblig. 5 Jelez Griasi dito 5 Jelez Orel dito f 1000 5 dito dito 100 5 Morschansk-Sysran Aand. 5 Mosk.-Jaroslaw Oblig. 5 Orel Vitebsk dito 5 dito aandeelen 5 Poti-Tiflis Oblig. ƒ1000 5 dito dito 100 5 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 PCt. 64% 80 109% 165f6 8 29 149% 102% 34% 101% 86 101 y, 85 100% 106 71 86% 58yfe 46% 62 54 122%6 94 83 55% 91% 84% 92% 54% 99% 90% 84% 92% 88 57% niet bewezen was, dat de dood daarvan het gevolg zou zijn. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de onderwijzer het kind geslagen had, en ook dat lichamelijke straf op die school meer werd toegepast. Ook bleek uit het geding, dat de hulp van een geneeskundige was inge roepen, die echter weigerde te komen, omdat hij 't met zijn practijk te druk had. Eenige dagen later werd een ander geneeskundige geroepen, die echter tot her stel van den knaap niet veel meer kon doen. De beklaagde bekende de feiten cn zeide door drift tot zijn handelingen geleid te zijn. Het openbaar ministerie werd waargenomen door den subst. offic. mr. Pape die, met verwerping van alle verzachtende omstandigheden, veroordeeling vroeg tot een half jaar celstraf en f100 boete. Bij dezen eisch was de beklaagde zeer ontdaan en zeeg, luid snikkende, op de bank der beschuldigden neer. De verdediger van beklaagde, Mr. D. S. van Emden, wees er op, hoe de beschuldigde in drift had gehandeld, slechts een gewone verwonding had toege bracht, een gunstig verleden had, en de eenige steun zijner moeder W3s. Op deze en meer gronden vroeg hij een zachtere straf. Uitspraak Maandag a. s. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft, in de zitting van 12 Mei, uitspraak gedaan in de zaak der heeren Bruinsma, die voor rekening der vereeniging tegen de kwakzalverij in hooger beroep waren gekomen tegen een vonnis der arr. rechtbank te Maastricht, waarbij de heer Albers te Gulpen, als uitgever der Overmaassche Courant, veroordeeld was, om ter zake van een artikel uit het Maandblad tegen de Kwak zalverij overgenomen, dr. Ordtmann te Maastricht te betalen de som van 3000 gulden, met aanplakking van het vonnis en de kosten van het proces, terwijl de heeren Bruinsma als gedaagden in vrijwaring ver oordeeld waren, om ter zake voormeldden heer Albers kost- en schadeloos te houden. In de zitting van 31 Maart jl. was het beroep door mr. Meijer te Leeuwarden toegelicht, terwijl voor den geïntimeerde optrad mr. Tripels te Maastricht. Het Hof vereenigde zich met het gevoelen van den eersten rechter, verklaarde het aitikel krenkend en op grond der verdachtmakingen daarin voorkomende de goede inzichten der heeren Bruinsma geheel onaanne melijk, en bevestigde dientengevolge in allen deele het vonnis a quo, met veroordeeling der heeren Bruinsma in de kosten van het hooger beroep. Mej. A. B., zich ook noemende soeur L., van het pensionaat van Onze Lieve Vrouwe van Lourdus, te IJzendijke, stond gisteren voor de rechtbank te Middelburg terecht, beklaagd van verwonding door onvoorzichtigheid, als hebbende omstreeks vier maan den geleden een der schoolkinderen, het driejarig zoontje van D. te IJzendijke, op de schoolkachel gezet, tengevolge waarvan het kind een brandwond bekwam. De beklaagde non erkende het feit dat ook uit de verklaringen van de geboorde getuigen bleek, gepleegd te hebben, doch niet met het doel om den kleine leed te doenintegendeel, het zetten op de kachel was voor de kleinen een pretje. Bovendien had zij aan de kachel gevoeld en die was niet heet. Nader ondervraagd bleek echter dat bekl. wel aan de kachel gevoeld, maar zich niet overtuigd had of de plaats, waar zij den dreumes gezet had, in het gat voor het deksel van de kachel, nog heet was, terwijl nadat het knaapje er van verwijderd was en het gebeurde door de zusters was ontdekt, in de kachel nog een weinig vuur bleek te zijn. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door jhr. mr. Van Doorn, achtte het feit, beklaagde ten laste gelegd, wettig en overtuigend bewezen. De vraag echter of hier aan opzettelijke mishandeling behoorde gedacht te worden, beantwoordde de ambtenaar ontkennend. Een zoodanig antwoord kon hij echter niet geven op de vraag, of hier ook van onvoorzichtigheid sprake kon zijn. Waar dus z. i. een veroordeeling wegens verwonding door onvoorzichtigheid diende te volgen, PCt. I PCt. AMERIKA. Atchison-Topeka Cert. v. Aand. dito oblig. Atl. Pacific (W. D.) Ie hyp. Centr. Pacific Aand. dito dito Obl. dito California Oregon Obl. dito dito Serie B dito San Joaq. Valley dito dito Cal. Pac. 2 Hyp. dito Chicago Atlantic Oblig Cert. (2) Chicago N. W. Cert. v. Aand. Preferred dito Cert. Ie hyp. dito Jowa Midland dito dito Mad. Ext. dito dito Menomenee dito dito N. W. Union dito dito Winona St.Peter dito Chic. Burl. Quincy. C. v. Aand. Chicago R.-Island Cert. Aand. dito South-Westh Obl. Denver Rio Grande. Cert. v. Aand. dito dito Oblig. Cert. (1) dito dito Cert, v. geconsol. Illinois Cert, van Aand. dito Leas L. Stock Cert, dito Springfield Div. Obl. Kansas Pacific dito Louisv. en Nashville. Cert. v. Aand. dito dito (le hyp.) dito dito (2e dito dito Sink, fund Obl. St.-Lonis San Fr. Aand. le Pref. dito dito Oblig. dito Alg. Hyp. dito dito "Wichita Western Mich. Centr. Cert, van Aand. Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S. dito in goud Obl. 7 Miss. Kansas Texas. Aand. Miss. Kansas Texas. Obl. 7 dito Incomebonds. dito r dito Un. Pac. South-Br. dito 6 71 116% 69% 29% 108% 98 9456 103% 97% 6U/8 128 119 127 125% 125% 125% 123% 120 115% 122% 6% 95% 51% 124% 85% 105 30% 99% 44 83% 76% 103 88 93% 50 95 18 103% 64% 104% nam de ambt. in ruime mate verzachtende omstan digheden in aanmerking en requireerde veroordeeling van bekl. tot aene geldboete van f25, subs. 5 dagen gevangenisstraf en in de kosten. Als verdediger van bekl. trad op de heer mr. J. W. Van den Biesen, advocaat te Breda. Den ambt. van het O. M. dankende voor de in aanmerking ge nomen verzachtende omstandigheden, trachtte pleiter ten overvloede nog aan te toonen dat hier aan geen opzettelijke verwonding te denken valt. Daarna besprak hij de vraag, in hoeverre het feit bewezen te achten is, waaraan hij twijfelde, om eindelijk, na de heilige roeping der onderwijzeres in het licht gesteld te hebben, bij veroordeeling de kleinst mogelijke straf te vragen. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op a. s. Dinsdag. Buiienlandsch Overzicht De Fransclie Kamer heeft de wet op de recidivisten, zooals zij door den Senaat gewijzigd aan haar was teruggezonden, aangenomen met 356 tegen 57 stemmen. Er is een dépêche van Brière de l'lsle uit Hanoï ont vangen, gedateerd 10 Mei, van den volgenden inhoud »De Chineesche commissarissen zijn te Hanoi terug gekeerd. De onderkoning van Yunnan belooft, dat de ontruiming den 4den Juni zal geschied zijn. De ontruiming zal moeielijk gaan, wegens de groote hoeveelheid oorlogsmaterieel en het gebrek aan jonken. De onderkoning van Yunnan heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij de rebellen worden uitgenoodigd zich te onderwerpen". Maandag zou de Fransche gezant in China, de heer Patenötre, met den Chineeschen gevolmachtigde bijeen komen tot vaststelling van het definitieve vredestractaat. In het Engelsclie Hoogerhuis deelde Lord Granville het volgende mede Daar Engeland en Rusland omtrent het ontstane verschil over een punt van eer, tot eene overeenkomst geraakt zijn, zoodat dit aan den souverein van een bevrienden staat zal onderworpen worden, worden geene bezwaren omtrent de bijzonderheden meer verwacht. De Regeering heeft daarom goedgevonden, dat Lord Kimberley en ik, met baron de Staal en den heer Lessar tot het overwegen der grensquaestie zullen confereeren. Wij zijn in hoofdzaak reeds tot eene op lossing gekomen, welke zoowel de Regeering als Lord Dufferin en den raad van IndiB volkomen bevredigt. Deze oplossing is door den Russischen zaakgelastige aan zijne regeering medegedeeld geworden. In het Lagerhuis verklaarde Lord Hartington, dat de Regeering besloten heeft, de troepen in Egypte zoo spoedig mogelijk naar Wadi-Haifa en Assoean terug te trekken. De terugtocht begint in het eind dezer maandhet vooruitrukken naar Khartoem is opgegeven. Er is onderzocht, of de spoorweglijn langs den Nijl als handelsonderneming nog behoort voort gezet worden. Omtrent Soeakim zijn definitieve inlichtingen nog onmogelijk. De ontruiming van Soeakim zal niet ge schieden, zoolang niet met eene andere mogendheid eene schikking getroffen is; fot zoolang moet het beschermd worden. Op het voortzetten der lijn naar Berber heeft men geen plan. De bestrijding van het krediet van elf millioen, door den heer Northcote aangekondigd, waarvan in ons vorig overzicht sprake was, heeft plaats gehad bij monde van den heer Hamilton, doch het amen dement is verworpen met 290 tegen 260 stemmen. Ook werd bij derde lezing met 116 tegen 33 stem men het ontwerp betreffende de indeeling der kies districten aangenomen. Nog was door den heer Massey Lopes voorgesteld om de kosten der kiezerslijsten te bestrijden uit de Rijkschatkist, in plaats van uit de plaatselijke belas tingen. Dit voorstel is mede verworpen, nadat Glad stone had verklaard dat de bijdrage uit de Schatkist voor Ierland op 15,000 en voor Engeland op 40,000 zal worden gesteld. PCt. Missouri-Pacific South dito 6 N.-York-Erie Cert. v. Pref. Aand. New-York Pens. Ohio 6 St. Paul Min. Man. Cert. v. Aand. dito dito Obl. 7 dito Geconsolideerde Schuld dito 6 dito dito 2e hyp. 6 dito dito Dakota Ext. Obl. 6 Pennsylv. Spw. Cert. v. Aand. Pittsb. Fw. Cert. v. Aand. 7 Southern Pacific Oblig. 6 Union Pacific Hoofdl. Certificaten v. Aand. Union Pac. Hoofdlijn Obl. 6 dito Collateral Trust Bonds 6 dito dito dito 5 Brazilië Spoorwegleening 5 TBAMWBGMAAVSCaAimJBlSr. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. 4% Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito PBBSKXBoXtBBStEHGBH. Nederland, stad Amsterdam a f 1000 3 dito a f 100 Stad Rotterdam 3 Gemeente-crediet 3 België, Antwerpen 1874 3 dito Brussel 1879 3 Hongarije, Theiss Regul. loten 4 Oostenrijk, Staatsleening 1860 5 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 5 Spanje, St. Madrid '68 (gest) 3 Turkije, spoorwegleen. (18) 3 PCt. 101% 23 95% 83% 108% 102% 109% 107% 104% 121 93% 49% 109 101% 85% 79% 102% 102 61 74 134% 102 105% 100 97 99 100 96% 112 98% 128 47% 9% Oost. papier zilver Diverse in Fransche Belgische f 20,20 -20,22% -11,60 - 47,35 -47,35 Pruisische f 58,55 Russen in Z. R. - 1,18 G. R.- 1.88% Spaansche Buit. - 47,35 Binn. - 2,28 Amerika in doll. - 2,45

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2