1885. N°. 57. Donderdag 14 Mei. 72sle jaargang. -G5aC2?G5aCÏ?C5>>- goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijr slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 13 Mei 1885. Af en toe en voornamelijk tegen den tijd, dat de nieuwe lichting miliciens onder de wapenen moet komen, kan men in de anti-revolutionnaire organen eene schets vinden van de erbarmelijke omgeving, waarin die jongelieden komen, wanneer zij zijn inge lijfd aan het slot van die schetsen komt dan gewoon lijk eene opwekking aan de ouders om hunne kinderen aantesporen getrouw de «militaire tehuizen" te bezoeken. Nu mag men met die inrichtingen ingenomen zijn of niet, zeker is het, dat de soldaat er eerder iets goeds dan iets kwaads zal leeren, terwijl zij voor velen een gezellige plaats van vereeniging kunnen aanbieden doch de schildering van het militaire leven, zooals die in de bedeelde organen voorkomt, levert het bewijs, dat men van die zijde blind is voor den goeden in vloed, dien de nieuwe positie op de meeste jongelieden uitoefent en dat men geene vergelijking maakt tusschen de omgeving in den huiselijken kling en die in de kazerne. Dit maakt dat menig ouder de schrik om het hart slaat, wanneer het oog,inblik daar is, dat zijn zoon onder de wapenen moet komen, omdat het hem toeschijnt, dat deze daarmede wordt geworpen in een poel van ongerechtigheid. En toch is niets minder waar dan dat. Immers, ook in het militairisme heeft de humaniteit, voor zoover zij niet in strijd komt met de onvermijdelijke discipline, reeds eene groote plaats ingenomen, en wan neer men eene vergelijking maakt tusschen het soldaten leven van vijftig jaren geleden, om niet verder terug- t gaan, en thans, dan blijkt duidelijk, dat het harde, het vaak onmeedoogende, dat voorheen onder tucht werd verstaan, voor een groot deel is verdwenen. Ongetwijfeld vallen er meermalen onbillijke straffen en wordt menig vergrijp ernstiger opgenomen dan noodig was; doch dit komt overal voor, waar meer deren het recht hebben minderen eene terechtwijzing toetedienen en waar zoo tal van individuen samen zijn, die elkaar tot op dat oogenblik volkomen vreemd zijn geweest en elkanders karakter niet kennen. Maar deze kleine misvattingen van de zijde der superieuren tegenover hunne inferieuren zullen dezen laatsten geen hartzeer bezorgen. Evenmin kan met grond worden betoogd, dat het leven van den soldaat voor dezen zoo onaangenaam is, dat hij om die reden alleen met bezorgdheid den tijd moet tegemoet zien, waarop hij de wapens zal moeten gaan dragen. De meesten hunner toch en dit wordt maar al te veel voorbijgezien hebben in den huise lijken kring waarlijk ook geen overvloed van genot ;- harde arbeid, veelal karig en weinig krachtig voedsel, harde legerstede en des winters slechts matig tegen de koude beschermd, ziedaar het beeld van het leven van menig jongeling uit de lagere standen, die helaas door het voortduren van riummerverwisseling en plaatsver vanging nog steeds het grootste aantal miliciens leveren. Op al deze punten nu is in den loop der tijden bij het leger eene gewenschte verbetering gekomen en een legerbestuur, dat zijne roeping goed begrijpt, zal steeds trachten het leven van den soldaat zoo goed mogelijk te maken. Het voedsel van den soldaat mag tegenwoordig zeer goed worden genoemd, niet alleen wat de bereiding betreft, maar ook wat de hoeveelheid aangaat; om maar een enkel voorbeeld te noemenieder soldaat krijgt dagelijks 3 H.G. (ons) dierlijk voedsel, eene hoe veelheid, die menigeen zeker tehuis niet onder zijne dagelijksche spijs zal aantreffen. Het nachtleger van den soldaat is uitstekend, terwijl ook in de gebouwen, waarin de troepen worden ge huisvest, gaandeweg verbetering komt. Wel laten in verscheidene garnizoenen de kazernes nog veel te wenschen over, doch in een klein land als het onze, dat bovendien aan schatkistuitputting lijdt, kan niet alles op eens geschieden. Vooral de cantines zijn tegen woordig zeer netjes en gezellig ingericht en voorzien van verschillende couranten, spelen enz., en meestal ook van eene bibliotheek, zoodat de soldaat zich daar na den dienst van den dag zeer aangenaam en nuttig kan bezighouden, terwijl hij er tevens tegen zeer matigen prijs enkele ververschingen kan bekomen. Ook de hospitalen zijn voldoende, de nieuwere zelfs uitstekend, terwijl de verpleging niets te wenschen overlaat. Het zedelijk gehalte van ons leger gelooven wij niet, dat lager mag gesteld worden dan in andere landen. Voorzeker vindt men bij eene samenvoeging van een zoo groot aantal personen, met zeer uiteenloopende karakters, slechte individuen, doch hun invloed op hunne lotgenooten is niet zoo groot als wel veronder steld wordt. Een jongeling van degel ij ken levenswandel vindt ook in het leger genoeg personen van gelijken aard om zich bij aan te sluiten en in het rechte spoor te blijven, wanneer hij dit ernstig wil. Wanneer hij derhalve den verkeerden weg uitgaat, ligt daarvan de hoofdoorzaak in zijne eigene zwakheid, waardoor hij aan de verleiding geen weerstand kan bieden; doch wanneer hij in de burgermaatschappij op eigen wieken moest drijven, zou hij dan evenzeer ten onder gaan, misschien nog eerder, omdat hij daarin niet zoo licht met eene menschelijke straf wordt bedreigd. De dienst van den soldaat went dezen aan een uiterst geregeld en gezond leven, waarvan trouwens de flinke gestalte en de gezonde lichaamsbouw van hen, die uit den dienst terugkeeren, genoegzaam het bewijs leveren. Vraagt, men nu ten slotte wat onze bedoeling was met het schrijven van het bovenstaande, dan is ons antwoord eenvoudig ditden ouders, die dezer dagen hunne zonen met een bezwaard gemoed zagen heen gaan, een hart onder den riem te steken en bun de verzekering te geven, dat hunne kinderen het in hunne afwezigheid nog zoo slecht niet hebben. In de gisteravond gehouden algemeene vergade ring van de Centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Goes is, in de plaats van den heer J. A, A. Fransen Van de Putte, die bedankt had, tot voorzitter gekozen de heer J. Fransen Van de Putte, die de benoeming zich liet welgevallen. Naar men ons uit betrouwbare bron mededeelt zal de algemeene Vergadering der Nederlandsche Vereeniging van Gemeente ambtenaren in de maand Augustus a. s. te Goes plaatshebben. Dat bericht zal voorzeker door onze stadgenooten met genoegen vernomen worden. Te Utrecht werd, zooals vroeger is aangekondigd, jl. Maandag in eene gecombineerde vergadering der commissiën het programma vastgesteld voor het examen, ter verkrijging van een diploma als candidaat- Secretaris. De leiding der vergadering was toevertrouwd aan den heer mr. W J. Van Weideren, baron Rengers, voorzitter der Nederlandsche Vereeniging van Gemeente ambtenaren, en de volgende subcommissiën werden gevormd. Voor toezicht bij en voorloopige beoordeeling van het schriftelijk werk de heeren H. J. Hoogeboom, Secretaris van Kollumerland, in het NoordenR. W. Haentjes Dekker, Burg. van Oudewater, in het Midden J. G. Gerritsen, Burg. van Breskens, in het Zuiden. Voor het examen in de kennis der staats-, pro v.- en gemeente-inrichting de heeren mr. L. W. Ebbinge. Burg. van Hoogeveen, in het Noorden R. A. Verplorgh Chassé, Burg. van Vreeswijk, in het Midden C. Van Haren, Commies ter Secretarie van Groningen, in het Zuiden. Voor de wetten en wettelijke voorschriften, waarmede de gemeentebesturen te maken hebben, de heerenH. J. Flotliuis en J. M. Buser, Secretarissen van Hoogeveen en Zwolle, in het NoordenW. A. Boeschoten en H. G. Hartman Jz„ Secretarissen van Zeist en Goes, in het MiddenJ F. Jansen, Burg. van Tilburg en R. F. Stalenhoef, Secretaris van Mont- foort, in het Zuiden. Voor den Burgerlijken Stand de heerenJ. Bosch Bruist, Burg. van Nieuw Leuzen, in het NoordenC. W. A. M. Groskamp, Burg. van Sloten, in het Midden en F. W. Van Liempt, Secre taris van Waalwijk, in het Zuiden. De examens zullen den 22 Juni een aanvang nemen. Gisteravond werd door het muziek gezelschap «Ons Genoegen" directeur de heer A. Geijsen eene serenade met fakkellicht gebracht aan het pas benoemd gemeenteraadslid den heer Musquetier op het dok alhier. Eene groote menigte volks was op de been. Na uitvoering van eenige stukken voor het huis van genoemden heer werd een kleine wandeling door de stad gemaakt; om half 10 was alles tot de gewone rust weergekeerd. Borsele. Maandag hield de dijkraad van het Cala- miteuze Waterschap EllewoudsdijkBorsele in de directiekamer alhier zijn tweede vergadering in het nieuwe dienstjaar. Zij werd door 22 leden bijgewoond. Na voorlezing en goedkeuring der notulen omtrent de vorige vergadering kwam in de eerste plaats aan de orde de begrooting van de ontvangsten en uitga ven voor 1885/6. Na artikelsgewijze behandeling deed een der leden op daarbij aangevoerde gronden het voorstel, niet te treffen het voorgedragen 1wegens verhooging van het dijkgeschot noch de bij lragen van de aangrenzende polders of waterschappen. Met meerderheid van stemmen werd dit voorstel aangenomen, waarop de begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een gelijk bedrag van 56896.10%. Ten tweede werd aan de orde gesteld de vast stelling van het dijkgeschot. Met inachtneming der daaromtrent bestaande voor schriften besloot de Dijkraad het Waterschap Ellewoudsdijk aan te slaan voor een bedrag van f 25282.24% en den polder Borsele voor 30487 86. In de derde plaats ontving het dijkbestuur de machtiging tot af- en overschrijving voor mogelijke kosten wegens herstel van stormschade. Een en ander onder goedkeuring van heeren Ged. Staten. De Tweede Kamer heeft gisteren hare werkzaam heden hervat. Het nieuwbenoemd lid R. A. W. Sluiter heeft zitting genomen. Ingekomen zijn o. a. de over eenkomst met de Stoomvaartmaatschappij «Zeilar.d" en het voorstel Reekers tot wijziging der zeevisscherijwet. Tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren sSchimmelpenninck, Rutgers, Blussé, A. Van Dedem en De Geer. Het voorstel van den heer W K. Van Dedem over de Indische bijdrage is tegen Vrijdag aan de orde gesteld. De heer Mees heeft aangekondigd eene inter pellatie over den stand van het Fransch Handelstractaat. De aanbevelingslijst voor raadsheer in den Hoogen Raad, bij de Tweede Kamer ingekomen, bevat de vol gende namenoud-minister Modderman, Van Blom, rechter te Heerenveen, Karsten, raadsheer te Arnhem, Van Hettinga Tromp advocaat te Leeuwarden, A. J. Van Embden, oud-president van het Hof van Justitie te Suriname en De Sitter, rechter te Arnhem. De le luit. P. J Geill, van het 3e reg. inf., is benoemd tot adjudant bij het le bat. van dat korps te Bergen-op-Zoom. Als het N. v. d. D. goed ingelicht is, zal de Maatschappij «Zeeland" over 1884 een dividend van 6 pet. uitkeeren. Naar De Amst. verneemt, heeft mr. J A. Levy ontslag genomen als lid van het uitvoerend comité der Liberale Unie. De vergadering van afgevaardigden der afdee lingen van de Maatschappij van Weldadigheid zal worden gehouden op Dinsdag 2 Juni 1885, des voor middags elf uren, in het lokaal van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", N. Z. Voorburgwal te Amsterdam, ter behandeling o. a. van de volgende punten Beslissing omtrent het ten vorige jare aangehouden voorstel van de afdeeling Utrecht om in art. 40 der statuten achter het woord «Amsterdam" te laten volgen «of te Frederiksoord." Voorstel van het bestuur tot vaststelling van een nieuw tarief voor reis- en verblijfkosten voor commis sarissen, de leden der financiëele en andere soortgelijke commissiën. Met het oog op de aanstaande vervulling der betrekking van directeur der polytechnische school te Delft heeft de vereeniging v„n burgerlijke ingenieurs zich met een adres gewend tot den Minister van bin- ncnlandsche zaken, met verzoek om. in het belang van de opleiding der ingenieurs in Nederland en van oordeelkundige verdeeling in verbinding der voor den aanstaanden ingenieur te onderwijzen vakken en weten schappen, een technicus d. i. een ingenieur van groote bekwaamheid en veelzijdige practische ervaring tot die betrekking te benoemen. Zulk een man is naar de meening der Vereeniging beter dan een abstract en zuiver wetenschappelijk geleerde in staat het gewicht en het belang te bepalen, dat elke wetenschap en elk onderdeel voor de vorming van den ingenieur met het oog op zijn latere loopbaan heeft en om dienovereenkomstig het onderwijs te regelen, zoodanig dat het inderdaad belangrijke ten volle tot zijn recht komt en in hit leerplan het meest op den voorgrond worde gesteld. Naar het schijnt (zi gt het Tad zijn de onder handelingen der Regeering met jhr. Wichers over de betrekking van gouverneur der West met geen goeden uitslag bekroond. Thans is er sprake van dat die post is aangeboden aan mr. Smidt, oud-Minister van justitie en lid van den Raad van State. In antwoord op een vroeger artikel in de Köln. Ztg. waarin gepleit werd voor Antwerpen als de uit- nemendste haven voor de nieuwe Duitsche stoomvaart lijnen, bevat het blad thans een breedvoerige beschou wing, waarin de voordeelen van Rotterdam en Vlis- singen, voornamelijk van eerstgenoemde plaats in het licht worden gesteld. De schrijver dezer beschouwing geeft in alle opzichten de voorkeur aan Rotterdam dat beter gelegen is dan Antwerpen, even goede in richtingen heeft en geen concurrent is van den Duit- schen handel. Op het adres door het Hoofdbestuur van de Nederl. Maatschappij ter bevordering der pharmacie, gericht aan den Minister van binn. zaken, in zake wijziging der examens voor apothekersbedienden, heeft de Minister geantwoord, dat aan het verzoek der Maat schappij om voortaan meer dan tot dusver, apothekers uit verschillende deelen des lands tot leden der exa men-commissie te benoemen en de examens bij afwis seling in de verschillende provinciën te doen plaats hebben, niet kan worden voldaan. De Minister meent, dat die examen-commi-siën zoo weinig mogelijk moeten afwisselen, omdat van groote afwisselingen de onvermijdelijke gevolgen zijn ongelijk heid in de examens: en daardoor ongelijkheid in het gehalte der toegelitenen, die zoodoende nimmer op de hoogte komen van den standaard en de eischen van de examens; dat afwisseling tusschen de provinciën bovendien toch plaats heeft gehad; en dat, wat het verschil in de wijze van voorschrijven in de verschil lende deelen des lands aangaat, daaraan zeer gemak' kelijk kan worden te gemoet gekomen, wanneer de examen-commissiën, gelijk ook reeds is geschied, re cepten gebruiken in verschillende streken werkelijk voorgeschreven. De uitgever Zalsman te Kampen deelt mede in het Nieuwsblad v. d Bdat bij de invoering dor plakzegelwet de postdirecteur eischte, dat hij voor zijne rekening de quitantie van een plakzegel zou voorzien, als de directeur afrekende voor ter inning bezorgde quitantiën. Hij weigerde dit plakzegel te betalen, omdat niet hij, maar de direct ur een quitantie verlangde. Da directeur schreef over deze qiaestie naar Den Haag en het gevolg was dat de heer Z. en anderen verschoond bleven het plakzegel te betalen. Met Maart 11. kwam te Kampen een nieuwe post directeur, en deze eischte weder het plakzegel. De heer Z. weigerde, en thans antwoordt de Minister, dat het plakzegel door hem moet betaald worden. Nu vraagt de heer Z. hoe kan dit? daar alle door hem gedurende twee j zar geteekende quitantiën zonder plakzegel zijn goedgekeurd. Wat in Februari nog goed was, deugt niet meer in Maart. Wie begrijpt dit van onzen Minister? K. C. Door den heer H. Costerus Hibma, den In Febr. dezes jaais te Amsterdam overleden, is aan de «Maat schappij tot bevordering van welstand, voornamelijk onder landlieden", waarvan de hoofdzetel te Breda is gevestigd, de som van f 4000 gelegateerd, welk legaat weldra in het bezit dier Maatschappij zal gesteld worden. Het hoofddoel der genoemde Maatschappij is, om zooveel mogelijk te voorkomen, dat kleine protestantsche gemeenten, door welke oorzaak dan ook, te niet gaan, welk doel zij tracht te bereiken door den welstand dier gemeenten te bevorderen. De Duitsche Rijksdag heeft bij derde lezing het invoerrecht op rogge en dat op tarwe vastgesteld op 3 mark. Amsterdam, 9 Mei '85. Wat reeds lang werd voor zien is dan toch eindelijk een feit geworden de Park schouwburg is wat men noemt «gekanteld", of liever de maatschappij tot exploitatie van genoemden schouw burg en de opera. Hoewel het lijden lang geduurd heeft, kwam het einde toch nog onverwacht. Wat ik u hier mededeel is niets nieuws, want we verkeeren nu reeds een paar weken in statu quo, maar niet van algemeene bekendheid zijn de verbazende cijfers, die de aandeelhouders-commissarissen er in lieten zitten. E n dezer heeren, den strijd moede, heeft zijn ontslag genomen, zich een verlies getroostende van ja, ik zal het cijfer maar niet noemen, maar het is een bur germans kapitaal. Een ander is de gelukkige bezitter van een stapel aandeelen, die hij a pari kocht, terwijl ze nu geen vijf percent waard zijn. Weer een ander commissaris laat er een twintigduizend gulden in zitten, maar (de man kan er tegen), hij blijft saan", in de hoop op betere dagen. Het ongelukkigste is het echter voor de 98 artisten en beambten, die broodeloos ge worden zijn, en voor wie nu eene liefdadigheidsvoor stelling den 16 dezer in den stads-schouwburg gegeven zal worden. Vermoedelijk zal de Parkschouwburg dezer dagen worden heropend en zullen er Duitsche operettes ge geven worden, Hollandsche voorstellingen, o. a. met mevr. Beersmans, den heer Legras enz., terwijl een paar avonden open blijven voor volksconcerten in den tuin. Op tooneelgebied is hier, ondanks wij het winter seizoen zijn uitgetreden, veel afwisseling. Het Neder- landsch tooneel geeft goede repertoire-stukken, zooals «de Koopman van Venetië", van Shakespeare, met den heer Louis Bouwmeester als Shylockin h t Paleis voor Volksvlijt geeft het gezelschap van den Falon des Variétés het bekende spektakelstuk «Waterloo", met Frits Bouwmeester als Napoleon; voorts hebben wij den Salon zeiven, het Grand Théatre en de Hollandsche operette in de Plantage. Het Ned. Tooneel leed dezer dagen twee verliezen van zeer uiteenloopenden aard mevrouw Kleine nem afscheid van het tooneel na een vijftigjarige loopbaan. Een ander verlies is van droeviger aard, ik meen dat van den heer Tourniaire, den verdienstelijken acteur, die, zooals men weet. plotseling krankzinnig werd. Dezer dagen vernam ik dat zijn kwaal weinig hoop op herstel geeft, en thans blijkt te zijn mania reli- giosa (godsdienstwaanzin). De ongelukkige, een oppas send huisvader en geloovig (misschien al te geloovig) katholiek, wordt voorloopig in het buitengasthuis ver pleegd, en zit met gesloten oogen, die hij zelfs niet opslaat voor zijne vrouw en zijn meest geliefkoosd dochtertje (hij heeft vijf kinderen), 't Is allertreurigst 1 Onze stad begint zich van lieverlede te herstellen van de malaise, waaraan ze in den afgeloopen winter ten prooi was en die zich op elk gebied deed gevoelen. Zelfs de omnibusmaatschappij weet er van mee te pratenimmers werden in 't laatste halfjaar eemge

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1