1885. N". 55. Zaterdag 9 Mei. 72ste jaargang. Hoofdelijken Omslag Kerkelijke Zaken en Onderwijs. goesche Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en "Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentie is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ctfi Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regfels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het voljaars-kobier van den voor 1885, door den gemeenteraad in zijne vergadering van 17 April jl. vastgesteld, is door Gedeputeerde Sta'en van Zeeland, bij hun besluit van 1 dezer no. 28 goed gekeurd en op heden aan den Ontvanger ter invorde ring uitgereikt Zullende gemeld kohier gedurende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen, terwijl binnen drie maanden na de uitreiking der aanslagbil jetten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad kunnen worden ingediend. Goes, den 7 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DIS WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN. GOES, 8 Mel 1885. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente voor 1885 is blijkens vorenstaande publicatie door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd en op heden aan den Ontvanger ter invordering uit gereikt. Het bevat 1087 aangeslagenen tot een totaal bedrag van ƒ26512.56%, verdeeld in 25 klassen, waarvan de laagste klasse voorkomt met 3.61 en de hoogste met 731.53%. In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeiing Goes van de Nederlandsche Pensioen-vereeni- ging van werklieden, die door veertien leden werd bijgewoond, deed de waarnemende voorzitter, de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, mededeeiing van de vooibereidende werkzaamheden, die de commissie, daartoe door het alhier gevestigde departement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen benoemd, had verricht. Daaruit bleek, dat door die commissie 250 circulaires aan inwoners van Noord- en Zuid-Beveland waren gezonden met verzoek om lid der afdeeiing te worden, aan welke uitnoodiging bereids door 28 per sonen was gevolg gegeven, zoodat tot constitueering der afdeeiing kon besloten worden. Op verzoek laten wij de namen der leden hier volgen Het departement Goes der «Maatschappij tot nut van 't algemeen", de vereeniging «Eigen hulp" alhier en voorts de heeren Z. D. Van der Bilt La Motthe, G. Van der Hoek, L. M. Van Campen, J. J. Ramondt, J. A. Van Heel, dr. A. W. Van Campen, C E. Massee, J. J. Ochtmar, J. Mulder, mr. C. De Witt Hamer, Ph. M. Van der Mandere, jhr. Van Swinderen, J. P. Van der Does, C. L. M. Lambrechtsen, J. Van den Berge, M. Hoogesteger, D. Stigter, H. G. Hartman, M. C. J. De Visser, allen te GoesG. J. Van den Bosch, P. K. Van Daalen en H. Snijder, te Wilhel- minadorpmr. L. A. Bybau te Kolijnsplaatdr. F. Leo De Leeuw te Wemeidinge; Charles G. Harisson te Rilland-Bath en J. De Jonge te Kruininge. De voorloopige commissie werd vervolgens op voor stel van een der leden zonder stemming tot definitief bestuur gekozen, zoodat dit thans bestaat uit de heeren Z. D. Van der Bilt La Motthe, voorz., J. J. Ramondt, secretaris, J. A. Van Heel, penningmeester, G. Van der Hoek en L. M. Van Campen, leden. Aan het bestuur werd opgedragen een concept huis houdelijk reglement samen te stellen, gegrond op de algeraeene bepalingen daarvoor vanwege het hoofd bestuur der pensioenvereeniging aangegeven, welk con cept in de eerstvolgende vergadering aan de goed keuring der leden zal worden onderworpen. Over de wijze, waarop het doel der vereeniging zal worden openbaar gemaakt en tot deelneming zal worden opgewekt, had eene langdurige discussie plaats, waarvan het resultaat was, dat daartoe aan het bestuur de volgende middelen werden aan de hand gedaan: a. in iedere gemeente op N. en Z. Beveland een persoon trachten te vinden, die zich bereid verklaart aan ieder inlichtingen te verschaffen omtrent doel en wer king der vereeniging, de werklieden optewekken in het pensioenfonds deel te nemen en anderen om dit door Jid te worden te steunen. b. zich te wenden tot de redactiën der Goesche Courant en van het Volksbladmet verzoek in hare kolommen ds zaak te willen aanbevelen en uiteenzetten; c. op bepaalde dagen en op eene bepaalde plaats zitting te houden tot het verstrekken van inlichtingen aan ieder, die deze mocht verlangen, en tot het aan nemen van leden of van deelnemers in het fondsen d. tot het oproepen van werklieden tot eene bijeen komst, uitgaande van de hier bestaande werklieden- vereenigingen, doch toegankelijk voor ieder, waarin een der bestuursleden werking en doel der vereeniging zal uiteenzetten. Ten slotte werd nog de hoop geuit, dat de werk gevers de afdeeiing zullen steunen, door aan hunne werklieden het belang der pensioenverzekering uiteen te zetten en hen op te wekken tot deelneming, terwijl voorts in herinnering werd gebracht, dat eerlang ook tarieven voor vrouwen zouden verschijnen, waardoor ook vrouwelijke dienstboden zich een pensioen zouden kunnen verzekeren, en tengevolge waarvan de toe treding als lid der afdeeiing (tegen eene contributie van 1 's jaars) voor alle particulieren, dus ook voor hen, die geene industriëele zaken drijven, van belang kan worden geacht. Nadat nog besloten was op de dit jaar te houden algemeene vergadering de afdeeiing niet te doen vertegenwoordigen met het oog op de nog zeer be perkte financiën, waarover valt te beschikken, werd de vergadering gesloten. Men bericht ons met leedwezen, dat de heer G. J. Van den Bosch te Wilhelminadorp bezwaar gemaakt heeft de benoeming tot algemeen voorzitter der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland aan te nemen. Er zal dus eene nieuwe benoeming moeten plaats hebben. (M. Ct.) In de Woensdag gehouden raadszitting van Vlis- singen kwam in behandeling een voorste! van Burg. en Weth. om, onder goedkeuring van Ged. Staten, de geldleening van 36,000, tot het sluiten waarvan de Raad in eene vorige zitting besloot, niet bij hoogste inschrijving uit te geven, maar en bloc ondershands toe te wijzen aan den heer Julius Oppenheim, bankier te Groningen, die daarvoor een aanbod gedaan heeft. Nadat de heer Pot gewezen had op het feit, dat, blijkens het door den heer Oppenheim gedaan aanbod, het krediet van deze. gemeente nog ongeschokt is en hulde gebracht had aan den heer Smit voor hetgeen door hem ook ten deze was verricht, betuigde de heer Smit dank aan den voorzitter voor den door hem in deze zaak gemaakten spoed en beval hij aanneming van het voorstel van Burg. en Weth. aan. Zonder verdere beraadslaging of hoofdelijke stem ming werd al zoo besloten. Bij Kon. besl. is aan J. Borsins eervol ontslag verleend als le luitenant bij de dd schutterij te Mid delburg, onder gehoudenheid, dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen volbrenge en zijn benoemd tot len luitenant bij die schutterij H. Snijders, thans 2e luitenant, en tot 2en luitenant U. J. W. Van Nooten, thans schutter. Woensdag werd te Berlijn het huwelijk van de voormalige prinses Hendrik der Nederlanden met prins Albert van Sachsen-Altenburg, in het paleis van prins Friedrich Karl en in tegenwoordigheid des Keizers en van al de leden der koninklijke familie derhalve in den nauwsten familiekringvoltrokken. Het bur gerlijk huwelijk werd reeds des voormiddags te tien uren door den Altenburgschen staats-minister Von Leipziger, in het paleis aan den Wilhelmsplatz en in het bijzijn van de ouders en de naaste bloedverwanten der bruid, gesloten. De inzegening had plaats des namiddags te half twee door den domprediker dr. Kogel, in de ridderzaal van het prinselijk paleis, in tegenwoordigheid van den Keizer en de reeds boven vermelde vorstelijke personen. De gezangen der liturgie werden door het domkoor uitgevoerd. Na afloop der plechtigheid volgde er een feestmaal, voor hetwelk omstreeks 100 uitnoodigingen waren rondgezonden. De Keizer en de koninklijke prinsen en prinsessen met gevolg, benevens eenige andere hooggeplaatste perso nen, zaten daarbij aan, terwijl de tafelmuziek werd uitgevoerd door de kapel van prins Friedrich Karl's huzaren-regiment. Het echtpaar begaf zich vervolgens op eene korte huwelijkreis. (JV. R. Ct.) Te Antwerpen heeft prins Roland Bonaparte, vernemend, dat er twee Nederlandsche schepen, de «Marnix" en de «Castor", in de haven lagen, verzocht, hun een bezoek te mogen brengen, hetwelk gaarne werd toegestaan. Aan boord gekomen, verklaarde de prins, «dat het hem genoegen deed, weder onder de Nederlandsche vlag te zijn, en onder die vlag een deel van den Nederlandscben bodem te betreden". De prins vroeg naar alle bijzonderheden van het schip, de uit rusting, het voedsel der bemanning, enz. en werd met de sloep weder aan wal gebracht. Op de tentoonstelling overtuigde de prins zich, dat de Nederlandsche commissie, eene dergenen, die het best gereed zijn, hem niet vergeten had zijn boek over «Les habitants de Suriname", naar aanleiding der Amsterdamsche tentoonstelling geschreven, ligt er goed in het gezicht, op eene behoorlijke plaats. Het Antwerpsch blad De Koophandel van 7 Mei meldt De fregatkapitein Lebron de Vexela en de scheeps- luitenant Cambier, gezagvoerders der Nederlandsche oorlogsschepen «Marnix en Castor", die op onzereede liggen, werden gisteren avond, ten 7 ure, met al de officiers van marine, die onder hun bevel staan, ont vangen in de groote zaal van den Cercle Artistique, door eene deputatie der officieren van ons garnizoen. Aan het hoofd dezer deputatie stonden de heeren generaals Ayou, 'd Aywaille en Brassine. De Nederlandsche officieren werden welkom geheeten door ko'onel Verbrugghe, plaatsbevelhebber, voorzitter van het militaire comiteit van den Cercle. In eenige welgepaste woorden dronk hij op de gezondheid der vorsten van de beide landen en op de eendracht der twee volkeren, behoorende tot hetzelfde ras en die 'dézeilde belangen te behouden hebbende vrijheid en de onafhankelijkheid. Deze aanspraak werd begroet door de tonen van «Wien Neerlandsch Bloed", uitgevoerd door het mu ziekkorps van het 6de linieregement, die warm toe gejuicht werden door de aanwezigen. De heer gezagvoerder Lebron antwoordde in het Fransch en dronk op de gezondheid van Z. M. Leopold II, Koning der Belgen, en van de koninklijke familie. «Lang reeds, zeide hij, heeft Uw doorluchtige Vorst gansch onze genegenheid weten te verwerven. Am sterdam heeft die opwelling van billijke achting bij gewoond. Nimmer, het mag worden gezegd, werd een vreemde vorst zoo geestdriftig toegejuicht." Vervolgens heeft generaal Ayou een toost gedaan aan de Koninklijke marine en aan het Hollandsche leger, waarop commandant L»bron antwoordde. De heer Generaal Ayou drukte de hoop uit dat hij de Nederlandsche officieren te Antwerpen zou mogen zien terugkeeren, terwijl de Hollandsche en Belgische aria's weergalmden en dit feest van verbroedering en weder- zijdsche hoogachting sloten. De Nederlandsche officieren werden vervolgens naar den Veerdam geleid door de afgevaardigde Belgische officieren, die hen daar waren gaan halen. Omtrent de benoeming van den nieuwen Minis ter van Financiën schrijft de Haagsche corresp. van de Amst. Opmerkelijk is de onpartijdigheid weer, waarmee de Premier links en rechts heeft gezocht om den nieu wen ambtgenoot te vinden. Bij den heer Van Bosse, referendaris van financiën, leed hij schipbreukde heer Van Kuyk, 's Konings Commissaris in Drente, was evenmin te bewegen om de Regeering nit de verlegenheid te helpen; de heer Verniers Van der Loi-fF wees evenzeer de onderscheiding af om zijn zwager op te volgeneindelijk werd de heer Bloem gereed ge vonden om zich op te offeren. Waar iedereen zijn deur gesloten hield om de verzoeking te weerstaan van den ministeriëelen rok, bezweek de heer Bloem voor de verleiding. Ik betreur het voor hem, omdat ik achting koester voor zijn talent. Men heeft meer malen eenigen twijfel geopperd of het met het libe ralisme van den heer Bloem wel geheel in den haak wasmenigmaal stemde hij in onzen raad in een geest, die nu juist niet van onvervalscht liberalisme getuigde. Doch dan wist hij dit weer goed te maken. Dat hij in het Kabinet-Heemskerk plaats neemt, doet me ernstig vreezen dat zijn beginselvastheid in gevaar is gebracht. De Arhemsche Crt. schrijft Ook Jan Holland (dr. Vitringa) is niet ongenegen de doodstraf weder intevoeren. Hij wil er echter eene voorwaarde aan verbinden, die geheel nieuw is in de rechtspleging, niet slechts van Nederland maar van alle Staten der wereld. Tevens wordt in zijn stelsel een beginsel gehuldigd, dat indruischt tegen alle heden- daagsche begrippen van staatsrecht. Als de rechter iemand ter dood heeft veroordeeld, wil dr. Vitringa den verwezene het beroep op het volk toestaan. De gemeente waarin de misdaad heeft plaatsgehad zou tot deze beslissing worden opgeroepen, en wel ds kiezers voor den Gemeenteraad. In een der fantastische romans van Jan Holland moge de toepassing van dit denkbeeld voortreffelijk werken, wij twijfelen er zeer aan cf in een welgeor- denden Staat de beslissing over het leven van een mensch rechtstreeks afhankelijk kan worden gemaakt van de kiezers voor den Gemeenteraad. De rechtsmacht in hoogste ressort overtebrengen bij een deel der ingezetenen van eene gemeente, het vonnis des rechters te doen casseeren door de stem bus! Tot eer van den heer Vitringa voegen wij er bij, dat hij zelf verklaart niet blind te zijn voor de schaduwzijde van zijn voorstel. Dit is de zeer euphemistische vorm voor da verklaring, dat hij zelf niet begrijpt hoe het in zijn hoofd is opgekomen. De door het kiesdistrict Amersfoort gedane benoeming van jhr. mr. T. Van Asch van Wijck heeft de Prov. Staten van Utrecht »om" geworpen, zegt het Dagbl. De Minister van financiën zal eiken Donderdag des middags te 12 uren, aan het lokaal van het departement van financiën, ontvangen diegenen welke hem over zaken, het gezegde departement betreffende, wenschen te spreken. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het veeartsenij- kundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Stbl. no. 99), zal aanvangen op Dinsdag 26 Mei e. k. in de lokalen van 's Rijks veeartsenij school te Utrecht. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissiën, die in 1885 belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 Dec. 1878 (Stbl. no. 222), zullen zitting houden te Breda en te Kampen op 8 Juni a. s. en volgende dagen. Het Vad deelt mode, dat Nicolaas Beets tot buitenlandsch lid van de Belgische Academie, aid. Letterkunde, is benoemd. Aanstaanden Maandag zal te Utrecht in het «Hotel Central" eene vergadering worden gehouden van de commissies voor het afnemen van het examen ter verkrijging van een diploma als adspirant-gemeente- secretaris, teneinde het programma voor het examen van dit jaar vast te stellen. In tegenstelling met het vorige jaar, zal nu het schriftelijk werk voor alle commissies hetzelfde, en zullen de onderwerpen voor het mondeling gedeelte zooveel mogelijk gelijk zijn. De 108e algemeene vergadering met het daaraan verbonden 28e congres der Ned Maatscb. ter bevord. van Nijverheid zal op 7 Juli en volgende dagen te Alkmaar worden gehouden. Behalve de gewone werkzaamheden zal de alg. ver gadering zich o. a. hebben bezig te houden met de volgende onderwerpen Overleg omtrent een hervorming van het herhalings- onderwijs en omtrent het verplicht teekenonderwijs op de lagere school; id. omtrent den toestand der kunstnijverheid in Nederland en van den weg, die men tot ontwikkeling daarvan behoort te volgen; beslissing omtrent het voorstel aan de Maatschappij optedragen het patronaat over het Ned. Handelsmu seum te Amsterdamid. over de vertegenwoordiging der Maatschappij in het opteriehten Ned. Landbouw- comité; id. over het bijdragen aan de vestiging van een fonds (Sloetprijs) tot aanmoediging van leerlingen aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen; voorstel om aan het Dept. Assen een subsidie van 500 te verleenen voor een huisvlijtschool. Aan de internationale conferentie tot bespreken van maatregelen tegen de cholera te Rome zal van regeeringswege worden deelgenomen door den Neder), gezant te Rome, mr. Westenberg, en den referenda: is dr. Ruijsch, van het min. van binn. zaken. Mag men een Parijsch correspondent der Ind. Beige gelooven, dan zal de verandering van ministerie in Frankrijk aan de spoedige totstandkoming van het Fransch-Hollandsch handelstractaat niet bevorderlijk zijn. De nieuwe Minister van Handel Pierre Legrand geeft de voorkeur aan het statu quo boven eenige regeling, die schade zou kunnen toebrengen aan een of anderen tak der Fransche nijverheid. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn tot de Evangeliebediening in de Ned. H:rv. kerk toegelaten de heeren J. B. T. Ilügenholtz te Utrecht, P. A. C. Halffinann te Heerjansdam en G. P. Kruijff te Rotterdam. Door het provinciaal kerkbestuur van Friesland de heer J. Dommisse van Vlissingen, candidaat aan de universiteit te Utrecht. Een geacht ingezetene van Barendrecht vroeg in Nov. II. aan den kerkeraad een attest van zedelijk gedrag, om te voldoen aan art. 14 van het Syn. Regl. voor de kerkeraden, ten einde zijn kind te laten doopen bij een naburig predikant, Omdat de betrokken per soon een meer vrijzinnige opvatting van godsdienst heeft dan de kerkeraad, werd het attest geweigerd en schriftelijk daarvan kennis gegeven. Ten gevolge eener verklaring van het classicaal be stuur van Rotterdam, dat dit schrijven voldeed aan de eischen, gesteld bij art. 14 v. n., is het bewuste kind door ds. G. Overman te Rijsoord gedoopt en daarvan behoorlijk kennis gegeven aan den kerkeraad. Zondag werd nu van den preekstoel bekend gemaakt, dat de vader van het kind door den kerkeraad voor onbepaalden tijd gecensureerd is. Als reden daarvoor werd opgegeven zijn volhardend ongeloof en de publi. ke ergernis, door het doopen van zijn kind in de gemeente gegeven. Sclioolspanrbank Goes, Maart en April 1885. School C ingebracht/49,90%, opgevraagd ƒ78,88 D «11,37%, 7,86 ƒ61.28 ƒ86,74 De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan de arrondissements-schoolopzieners bij missive van 29 April jl. doen weten, dat bij kon. besluit van 26 dier maand de abonnementen worden hernieuwd, tot en met 31 December 1885. De Minister geeft dus blijkhaar geen gehoor aan het verzoek van den heer De Meyier, in de Tweede

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1