1885. N°. 54. Donderdag 7 Mei. 72!te jaargang. Kerke ijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. Boekaankondiging. --CS»C2*»=<C*sGS*-. GOESCHE De uitgave deier Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons 1 and vervoege men zichvoor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prije slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel GOES, 6 Mel 1885. Onder het opschrift sDeputaten-vergadering" schrijft De Standaard Algemeene verkiezing is er dit jaar niet. Ook, naar het zich laat aanzien, geen Kamerontbinding. Hieruit zou volgen dat er dit jaar geen Deputaten- vergadering gehouden wierd. Toch bestaat hier wel kans op. De rooster van aftreding bepaalt namelijk, dat voor dit jaar 1885 o. a. aftreedt dr. Kuyper, die tevens voorzitter is. En nu zegt Art. 4 wel, «dat, ingeval van ontbinding, de aftreding van Comité-leden niet op de tusschentijds saam te roepén vergadering plaats heeft, maar op de eerste normale vergadering, die daarop volgt", d. i. in casu op de gewone vergadering in 1886, zes weken voor de dan komende algemeene verkiezingen. Maar, zoo we wel zijn ingelicht, heeft dr. Kuyper zich tot het Comité gewend, met bericht, dat hij van deze verlenging van zijn mandaat als voorzitter geen gebruik wenscht te maken, en reeds dit jaar dit spe ciale mandaat wenscht neder te leggen. Op advies van Praeses en Assessoren zal alsnu door het Comité moeten besloten worden, om nog dit jaar een Deputaten-vergadering saam te roepen, teneinde niet een nieuw lid (dit kan alleen op de gewone De- putaten-vergadzring), maar een nieuwe voorzitter worde benoemd. Aanleiding tot dezen stap schijnt gelegen te zijn in het van m-er dan éene zijde geuit verlangen, dat dr. K yper de antirevolutionaire partij verplichten mocht, door zich terug te trekken. Z. M. heeft den heer Grobbee, afgetreden Mi nister van Financiën, bevorderd tot kommandeur der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Weinigen zal het wellicht bekend zijn, zegt de Prov. Nb. Ct., dat de nieuwe Minister van Financiën, de heer J. C. Bloem, een Bosschenaar is. Zijn vader was te 's-Bosch brigadier bij de konink lijke maréchaussee. De zoon brandde van verlangen om in de wereld vooruit te komen. Hij ging, op aanraden van den toenmaligen directeur van politie Van Lee, bij de infanterie in dienst en werd als sergeant overgeplaatst naar 's-Gravenhage bij de grenadiers en jagers. Hier trok hij de aandacht van iemand uit 's Konings omgeving, en dit had ten gevolge, dat hij, door Koning Willem II geholpen, geplaatst werd aan de polytechnische school te Delft. Vervolgens werd hij door Z. M. benoemd eerst tot ijker van 't vaatwerk en later tot ontvanger der belas tingen in eene kleine gemeente in de provincie Utrecht. Achtereenvolgens klom hij bij dien tak van di nst al hooger en hooger, en thans ziet deze eenvoudige Bossche jongen, die een self-made man heeten mag, zich geplaatst aan het hoofd van het Departement van Financiën. Het N. v. d. D. geeft omtrent de levensbijzon derheden van den heer Bloem de volgende beschouwing, eenigszins afwijkende van hetgeen de Prov. Nb. Ct. mededeelde j>De vader van den heer Bloem was van opperwacht meester bij de rijdende artillerie overgegaan als wacht meester bij de maréchaussee van Noord-Brabant, en als commandant der brigade maréchaussée te Tilburg geplaatst. Van daar werd hij overgeplaatst als opper wachtmeester bij de compagnie te Luik, alwaar hij, op bet punt zijnde tot officier te worden bevorderd, overleed. Zijne moeder ging na het overlijden van haren echtgenoot naar hare geboorteplaats 's-Hertogenbosch terug. Haar zoon was niet te 's-Hertogenbosch, maar te Tilburg geboren. Zijne moeder gaf hem eene goede opvoeding en goede scholen, en zond hem naar de zang- en muziek school, opgericht door eene Maatschappij, onder den directeur den heer Fallé. Hij maakte zoowel in den zang als op de viool groote vorderingen. Later ging hij uit eigen beweging in dienst bij de infanterie en daarna als korporaal bij het regiment grenadiers. In Den Haag 6loot hij zich als liefhebber aan bij de Vereeniging Diligentia", en trok daar ieders op merkzaamheid door zijne muzikale kennis en schoone krachtige tenor-stem. Bij eene uitvoering, in tegen woordigheid van Z. M. Koning Willem II, trok hij als solo-zanger ook 's Konings aandacht. Z. M ontbood hem in zijne loge en vroeg hem of hij zich voorbereidde tot den officiersrang. Hij antwoordde, dat hij weinig lust gevoelde voor het militaire leven, liever in bur gerlijke betrekking zou willen overgaan, en wel zijn studie zou willen maken als arrondissementsijker der maten en gewichten. Op last van Z M. werd hij daarop van het regi ment grenadiers uit Den Haag als korporaal naar Delft gedetacheerd, om de lessen aan de academie tot opleiding van ingenieurs aldaar te volgen. Alvorens deze studie ten einde te hebben gebracht, werd hij, op zijn verzoek en door t isschenkomst van Z. M. deti Koning, benoemd tot ontvanger bij le rijksbelastingen. Eenigen tijd later werd hij benoemd tot controleur te Groningen, en daarna in die betrekking overgeplaatst naar Amsterdam. Door zijne groote bekwaamheid werd de heer Bloern vervolgens aangesteld als referendaris bij het Departe ment van financiën, en eindelijk benoemd tot rijksdirec teur der belastingen. Toen deze betrekking werd opgeheven, keerde de heer Bloem als hoofdambtenaar naar het Ministerie van financiën terug." Het Dagbl. schrijft omtrent den nieuwen Minister: De toekomst zal leeren wat de Minister vermogen zal. Er bestaat minstens geen reden om, tengevolge van deze benoeming, de toekomst met ongerustheid tege moet te zien. De Minister heeft toch een verleden, op grond waar van hem de zakelijke bekwaamheden voor zijn nieuwe functie kunnen worden toegeschreven. Zijn ambtelijke loopbaan was eervol en heeft hem de gelegenheid geschonken, met de verschillende takken van bestuur, nu aan zijn opperleiding toevertrouwd, zich grondig bekend te maken. Na zijn uittreden uit den ambte naarsstand hebben 's Lands zaken zijn aandacht voort durend blijven bezig houden. Een vergoder van abstracte theoriën is hij niet. Doldriftigheid ligt niet in zijn aard. Zijn vaderlandsliefde is groot. Vastheid van karakter ontbreekt hem niet. De gave des woords is hem geschonken. Het spreken van een overtuigend woord bewees hij meermalen te verstaan. Ziedaar tal van eigenschappen, welke iedereen weet aan den nieuw benoemden Minister niet te kunnen ontzeggen. Men schrijft ons uit Wolfertsdijk Bij allen, die doordrongen zijn van het besef, dat aan het hoofd dezer gemeente thans iemand geplaatst behoort te worden, die met kennis en beleid de gemeente onpartijdig zal weten te besturen en hare belargen te behartigen, zonder door zijdelingsche invloeden de zelf standigheid der ingezetenen te belemmeren, werd gisteren met genoegen de tijding vernomen, dat voor die gewich tige betrekking de benoeming is uitgebracht op den Edelachtb. heer A. Fontein Dz., thans burgemeester van F.llewoudsdijk, van wiens bezadigdheid de beste verwachtingen worden gekoesterd. 's-Heer Arendgkerke. Tot tegenschatters van de zijde der belastingschuldigen in zake de personeele be lasting zijn alhier door burgemeester en wethouders benoemd dhrn. F. De Ruiter Zz. en M. Dominicus Jz. Het bericht, voorkomende in de Middelb. Crt. van Vrijdag II., als zou tot havenmeester van het Zaid- Kraaiertsche veer, gemeente 's-Heer Areniskerke, be noemd zijn de heer J. Kieboom, is niet alleen voor barig, maar bepaald onjuist, daar zelfs bij het dage- lijksch bestuur noch van ontslag noch van opvolging van den tegenwoordigen titularis sprake geweest is. Kieboom neemt slechts tijdelijk die betrekking waar. Volgens de ter visie gelegde begrooting van het calamiteuse waterschap EllewoudsdijkBorsele voor het dienstjaar 1885/6 zijn de ontvangsten en uitgaven geraamd op een gelijk bedrag van 65842,22. De ontvangsten bestaan a. in dijkgeschot van Elle woudsdijk 26542 35% en van Borsele 32012,25%, samen 58558,61 b in bijdragen van het waterschap Baarland 1800,92, van het waterschap Ovezand 615,46%, van de polders Nieuwe Kraaiert-1690, West-Kraaiert- ƒ803, Nieuwe West-Kraaiert-917,57, Konings-166,62% en Van Citters- ƒ164,03, samen 6157 61, en c. in inkomsten uit bezittingen enz. ƒ1126. In de uitgaven is voor kosten van beheer geraamd 4623voor onderhoud, herstel en vernieuwing aan de zeewering 9762,53; voor verbetering van be staande werken 8366,94voor peilingen 760 en voor verschillende uitgaven 5647,27%, waaronder 5002,27 voor renten, terwijl voor onvoorziene uit gaven is uitgetrokken de som van 35682,47 Zooals men weet, isr het aan de oesterkweeke- rijen in Zeeland niet vergund, Fransche oesters te teelen. Op de oesterbanken in de Zuiderzee echter mag dat wel, en ten bewijze dat daarin voordeel gezien wordt, diene, dat gisteren voor rekening van drie maatschappijen eene stoomboot rechtstreeks van Ar- cachon te Wieringen is aangekomen, welke boot 1 millioen halfwas oesters aan boord had. Deze oesters zijn aanstonds in zee gelaten en kunnen, wanneer de zaak meeloopt, in het najaar leverbaar zijn voor den handel. (N. R. Ct.) De Staatsct. bevat de koninklijk goed ekeurde statuten van de naam), venn. Oestermaatschappij Zeeland" te Amsterdam. Haar doel is de uitoefening van kunstmatige oesterteelt en de handel in oesters. Haar kapitaal bedraagt 90.000 in 90 aandeelen van ƒ1000, alle geplaatst en gestort. Directeur is de heer Tyman Aukes, en commissarissen zijn de herren Marten Kingma Hylkeszoon en Bern. Wilh. van Vloten. Van de winst wordt eerst vijf percent uitgedeeld aan aandeelhouders over het door hen gefourneerd kapitaal Van de daarna overblijvende winst wordt twintig percent afgezonderd tot een reservefonds, terwijl de resteerende winst als volgt wordt verdeeld Zeventig percent komt aan de aandeelhouders. Vijftien percent aan de commissarissen. Vijftien percent aan den directeur. Zoodra het reservefonds dertig percent van het ge storte kapitaal bedraagt, wordt ten behoeve daarvan niets meer afgezonderd en komt het daarvoor bestemde ten bate van aandeelhouders, commissarissen en den directeur. Indien in eenig jaar het verlies de winst overtreft, zal de winst- en verliesrekening daarvoor belast blijven en in volgende jaren niet gerekend worden winst te zijn gemaakt, vóór dat weder is ingewonnen hetgeen de winst- en verliesrekening nog schuldig stond. Door de kiesvereeniging Plicht en Recht" te Vlissingen is tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad geproclameerd de heer J. A. E. Musquetier, ingpnieur bij 's Rijks waterstaat. Gisterochtend te 5 uren kwam het koninklijk stoomjacht »Osborne" te Vlissingen aan, dat de hertogin van Albany naar het vasteland overbracht. Te 7 uren 20 min. vertrok de hertogin, die hare beide kindertjes bij zich had, in een salonwagen van den gewonen mailtrein naar Bentheim. De eindbestemming der reis is Arolsen. Het jacht a Osborne" keerde na het vertrek der prinses onmiddellijk naar Engeland terug. In het begin van Juni zal te 's-Hage een onder zoek ingesteld worden naar de bekwaamheden van postambtenaren in den telegraafdienst. Naar men uit Berlijn meldt, zal, tengevolge van het huwelijk van prinses Hendrik, het jaargeld van ƒ60,000, dat de weduwe genoot, weder aan Koning Willem III komen, daar bij het eerste huwelijkscon tract der prinses dit inkomen slechts zoolang verzekerd is, als zij ongehuwd in Nederland blijft, maar hangt het van 's Konings grootmoedigheid af, of de prinses dat inkomen voor 't vervolg zal genieten. Dezer dagen zijn te Nispen, op de grens tusschen ons land en België, langs den Staatsspoorweg opne mingen en uitbakeningen geschied. Die werkzaamheden zijn verricht vanwege de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, in verband met een door haar aan de Regeering gerichte verklaring, dat zij zich niet langer verantwoordelijk stelt voor den toestand op het Station Rozendaal, waar niet dan met de grootste inspanning in den dienst kan voorzien worden. Naar de meening der Maatschappij moet onverwijld een be slissing worden genomen omtrent het al of niet uit voeren der uitbreidingsplannen van het station Rozen- daal, of het maken van een grensstation te Nispen, waarvoor inmiddels de Maatschappij alle gegevens heeft bijeengebracht. De heer J. Kromsigt, pred. te Leiderdorp, van 1870 tot April 1883 predikant te Kortgene, heeft het beroep naar Dordrecht, ter voorziening in de vacature-Nonhebei, aangenomen. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Dreischor de lieer J. De Rey, laatst leerling bij de rijks normaallessen te Middelburg. Tot hoofdonderwijzeres der Fröbelschool te Mid delburg is benoemd mej. Sophia Keidel, die hare opleiding aan de kweekschool voor bewaarschoolhou- deressen te Leiden genoten heeft. (M. Ct.) Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o a. veroordeeldG. Z., 20 j., en C. K., 18 j., te 's-Heer Hendrikskinderen, wegens mishandeling tot 8 dagen celC. S., 23 j., en W. S., 23 jte 's-Heer Hendrikskinderen, wegens mishandeling, de le tot f 8, de 2e tot 3 boete; J. L., 26 j., te Wemeldinge, wegens mishandeling, tot 12 boete; C. P., 18 j., L. P., 16 j., A. Van H., 16 j., en J. B., allen te Kruininge, wegens mis handeling, ieder tot 8 dagen cel; C. B. v. d. B., 26j., te llansweerd, wegens beleediging van een beambte in functie, tot ƒ8 boete; J. V, 18 j., te Wissekerke, wegens mishandeling, tot 15 dagen cel en f8 boete; A Z., 30 j., te 's-Heer Arendskerke, wegens mishan deling, tot 7 dagen cel, en A. G., 18 j., te 's-Heer Arendskerke, wegens mishandeling, tot een maand cel en f 8 boete. De Hooge Raad heeft verworpen de cassatie voorziening van P. De J. te Heinkenszand, veroordeeld door het gerechtshof te 's-Gravenhage tot 3 maanden eenzame opsluiting, ter zake van eene, met geweld uitgevoerde oneerbare handeling. De Leidsche giftmengster heeft zich in cassatie voorzien tegen het arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij zij tot levenslange tuchthuis straf is veroordeeld. Het geslacht der aardvlooien telt eenige soorten, die in ons land voorttelen en door haar vraatzucht veel schade kunnen berokkenen. Men noemt deze diertjes vlooien omdat zij zoo goed kunnen springen, waardoor zij ook wel den naam van springers hebben gekregen. Daarenboven kan het kevertje ook goed vliegen, zoo dat het soms met heele troepen van den eenen akker naar den anderen verhuist. Zij schijnen bij zonder veel van de kruisbloeminge planten te houden, zooals het koolzaad, de rapen, de kooien in den tuin, de mosterd enz.; maar zij vallen ook op andere planten en laten zich op maankop, vlas en hop zien. Bij droog en zonnig weer zijn ze in hun element, maar zoodra begint het niet te regenen of ze verschuilen zich onder aardkluiten en bladeren en in allerhande schuilhoeken. Bij heele hoopen vond ik ze laatst na eene fiksche regenbui op een dichtbegroeid bed met sterkers. Zij hadden daar tegen de vallende regendroppels eene schuilplaats gezocht. Bij langdurigen regen komen er evenwel massa's om. Tegen schaduwrijke plaatsen kun nen zij evenmin, onder boomen en op andere schaduw rijke plaatsen zijn ze niet te vinden. De kleur der aardvlooien gaat van zwart in don kergroen over. Sommigen zijn van twee gele strepen voorzien. Hare monddeelen zijn goed ontwikkeld en hare voelhorens tamelijk lang. In de schoone dagen der lente legt het wijfje dage lijks slechts éen eitje aan de bladeren der planten. Zij doet dit misschien weken lang en kiest bij voor keur de onderste bladeren uit. Omstreeks Mei komt uit elk eitje een geelachtig-witte larve, die zich door de bladhuid heenwerkt en aan het jeugdige groen te goed doet. Veertien dagen lang duurt dit vernielings proces. Zij heeft in dien tijd veel gegeten, is tweemaal verveld en heeft veel schade gedaan. Nu verpopt zij zich en komt weder na ongeveer twee weken als vol komen insect te voorschijn. Zij vernielt nu den ge- heelen zomer zooveel zij kan en zoekt teg m den winter een rustig plekje in den grond, onder steenen, in holle stengels of in spleten van böomen, waar zij zonder voedsel te gebruiken het voorjaarszonnetje afwacht om onverwijld zich weder aan het jeugdige groen te goed te doen en een aantal nakomelingen het leven te schenken. Geen geduchter vijand bezit de aardvloo dan de mensch. Hij is er steeds op uit middelen te beramen om dat lastig goedje te verdelgen. Het bestrooien der bedden met roet en asch helpt in vele gevallen. Eene bestrooiing met eendenkroos evenzeer; doch de btste resultaten geeft eene besproeiing met eene honderd voudige oplossing van carbolzuur in water. Voor den tuin kan ik met grond het zeer vroeg zaaien aan bevelen. Kooien in Februari en Maart gezaaid bleven geheel van de aardvloo verschoond, terwijl die. welke ik in 't begin van April zaaide, geheel werden op gevreten. Vreest men, dat men daardoor te vroeg aan het planten zal moeten gaan, dan kan men door dik te zaaien en nu en dan den grond met een mestvork op te lichten, den groei aanmerkelijk temperen. Te Meppel passeeren per week gemiddeld ruim 900 stuks vee met de Friesche en Groninger treinen. Rekent men ieder beest op f 125, dan geeft dat wekelijks een cijfer van 113,000. Dikwijls is het vervoer veel grooter. Zoo trokken de vorige week 2 veetreinen langs Meppel, komende uit het noorden des lands, met 1440 stuks vee. Niet alleen in Friesland, maar ook over de grenzen (in Hannover) worden, als gevolg van de dalende boterprijzen en den achteruitgang der lande rijen, vele boeldagen, vrijwillige en geforceerde, aan geslagen. Vele landbouwers, die vóór 10 jaar 20,000 a 25,000 voor hunne plaatsen konden bedingen, zien zich nu genoopt die voor de helft af te staan. Bij de firma Nijgh Van Ditmar te Rotterdam ziet het licht de derde, herziene en vermeerderde druk van het tAlgemeen Adresboek van Nederland, ten dienste van handel en nijverheid." Bewijst reeds de betrekkelijk korte tijd, waarin van dit werk een derde druk noodig is gebleken, op hoe hoogen prijs het door den handel woidt gesteld, wij twijfelen niet, of die waardeering zal nog in omvang toenemen, nu de nieuwe uitgave, afgezien van de ver betering wat, uiterlijken vorm betreft, met enkele hoogst belangrijke en tevens voor het praktische leven gemakkelijke aanvullingen is verrijkt. Wij bedoelen niet alleen, dat de namen der gemeenten nu provincie- gewë/e zijn opgenomen, maar vooral het opnemen van de Consuls en Consulaire Agenten, de Kamers van Ko 'phand d, Brievei.posti ij, Telegraphic, voornaamste

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1