Wilhelm zond Bilse een ridderorde, de Kroonprins zijn portret en de kransen en bouquetten, die hij ont ving, waren bijna niet te tellen. Sedert 21 Dec. 1867 gaf Bilse 3561 concerten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te 's-Heer Hendrikskinderen en Wis- sekerke en te Aarlanderveen ds. W. Ringnalda te Loon op Zand. Beroepen naar Tienhoven c. a. (cl. Amersfoort) dhr. C. C. Schot te Tolen. Bij de Ned. Herv. Kerk waren op 1 April 285 plaatsen vacant, of 2 minder dan op 1 Jan. 11. Thans zijn nog slechts 6 candidaten beroepbaar en wel de heeren J. C. Ruys te Amsterdam, J. P. W. Gobius Du Sart te Utrecht, J. M. G. Hoog te Voorschoten, C. Loeff te Leeuwarden, W. Van der Beke Callenfels te Vlissingen en A. Wellesley. Het 12e Zuider-Zendingsfeest zal dit jaar den 22n Juli a. s. nabij Bergen-op-Zoom gehouden worden. (Af. Ct.) De voorjaarsvergadering van de Algem. Synodale Commissie is bepaald op Maandag 11 Mei a. s. Uit Maastricht wordt gemeld, dat tot coadjutor en eventueelen opvolger van den Bisschop van Roer mond mgr. Paradis, benoemd is de hoogeerw. heer Boermans, pastoor en deken aldaar. Dagbl Gedurende de maand April werd aan school B alhier bij de Rijkspostspaarbank ingebracht op foi mu iieren van 1 cent 14, van 5 cent/ 18, samen 32. Vrijdag 1 Mei jl. werd te Scherpenisse de eerste vergadering der Onderwijzers-vereenigh.g in 't eiland Tolen gehouden. Na de opening der vergadering door den heer L. Van Langeraad, werd door den heer Crucq van Stavenisse het eerste punt op de agenda ter bespreking ingeleid, ril.»Is het wenschelijk dat de onderwijzer bij de verhooging zijner klasse meegaat?" De inleider betoogde, dat het nadeelig was voor leer lingen en onderwijzers beiden, waarna de heer Slager, hoofd der school te St. Annaland, wees op de groote voordeelen van het stelsel, indien het hoofd der school geen eigen klasse heeft en het schoolverzuim tot een minimum beperkt blijft. Als conclusie werd daarop gesteld, dat het onder de tegenwoordige omstandig heden voor plattelandsscholeii niet wenschelijk is. Het 2e punt op de agenda: «Omstaan van Ebbe en Vloed", ingeleid door den heer Van Rooijen van Poortvliet, gaf aanleiding tot veel bespreking. Door den penningmeester, den heer Gelderblom, die bij acclamatie als zoodanig is herbenoemd, werd ver volgens rekening gedaan van zijn gehouden beheer over 1884, waarna de vergadering gesloten werd. De 39ste algem. vergadering der gew. vereeni- ging «Zeeland" van het Ned. Onderw. Genootschap zal gehouden worden op Dinsdag 26 Mei a. s. te Mid delburg. Als punten van bespreking zijn op den beschrijvings brief o. a. geplaatst a. Het jongste kon. besluit betreffen le de examens voor hoofdonderwijzer d. De redevoering van den hoogleeraar Jhr. B. H. C. M. Van der Wijck over »de middelen tot beperking van den schoolstrijd." Vrijdag herdacht mej C. J. Hamakers hare 25 jarige ambtsvervulling als hoofd der voorbereidings school te Middelburg. Benoemd tot onderwijzer aan de christelijke school te Vlissingen de heer D. Koets van Kortgene. (Ai. Ct.) Rechtszaken. Naar men verneemt, heeft de rechtbank te Haarlem rechtsingang verleend tegen den directeur van het vereenigd arrest- en provoosthuis te Haarlem (die inmiddels is geschorst in zijne functie), ter zake van de door gebrek van de noodige oplettendheid mogelijk gemaakte ontsnapping van den preventief gearresteerden gevangene G. Visser, op 7 Maart jl. De betrokken bewaker is ontslagen. De rechtbank te Leeuwarden heeft vonnis ge wezen in het gediDg van dr. Masoin, hoogleeraar te Leuven, tegen dr. Bruinsma c. s. als redacteur en uit gever van het Maandblad tegen de kwakzalverij betreffende een eisch tot 5000 a 10000 schade vergoeding voor een in dat maandblad opgenomen artikel, waarin de wetenschap en de lijders aan suiker- tering gewaarschuwd worden tegen eiscber, die als een kwakzalver beweert een middel tegen die ziekte te hebben, hetwelk hij geheim houdt. De rechtbank oordeelde, dat sommige zinsneden in bedoeld artikel op zichzelf wel beleedigend waren, maar dat de ge daagden alleen het doel hadden om het publiek te waarschuwen en om te strijden tegen een maatschap pelijke kwaal, doch niet om eiscber te beleedigen, dien zij persoonlijk niet kennen, zoodat zij geen be doeling hadden om te beleedigen, en alleen critiek, zij het ook een scherpe, hebben geleverd. Mitsdien heeft de rechtbank aan eiscber zijn eisch ontzegd en hem veroordeeld in de kosten des gedings. Landbouw en Veeteelt. Kloetinge. De regen van verleden week heeft ook hier een gewenschte verandering teweeggebracht. Lag er voor weinige dagen een dikke stoflaag op boomen, heesters en hagen, die het jonge groen a. h. w. het verder uitkomen belette, thans is alles als door een tooverslag in vollen bloei. In de boomgaarden en hoven zijn de boomen als met een kleed van bloemen bedekt. Zoo wij voor strenge nachtvorsten bewaard blijven, beloven kersen, peren, appelen enz. een rijken oogst. Ook op het veld zijn de uitzichten gunstig. De dichtbegroeide koolzaadlanden met hunne gele zee van millioenen bloemen, golvend in den zoelen lente wind de volle akkers met wintergranen, waaronder de reeds in de aren schietende gerst en de goed uit- gestoelde tarwe en rogge, dit alles levert den wandelaar een prachtig gezicht en belooft den land bouwer rijksdaalders in den zak. Ook de zomergewassen, als aardappelen, erwten, boonen, klaver enz., staan zeer goedde weiden, voor korten tijd nog kaal, zijn voorzien van heerlijk gras, waaraan het zoo pas naar buiten gekomen hoornvee zich te goed doet. Alles te zamen genomen hebben wij het aangenaam uitzicht op een uitmuntenden oogst. In de omstreken van Antwerpen blijft voort durend de besmettelijke longziekte heerschen. Thans heeft de Belgische regeering bepaald, dat uitvoer van vee uit den besmetten kring anders dan onder politie toezicht en onder inachtneming van bepaalde voor waarden verboden is. Op last der Nederl. regeering is door den districts veearts van Noord-Brabat.t een onderzoek in de pro vincie Antwerpen ingesteld. Buitenlandse!» Overzicht. Mag men de telegrammen in de verschillende bladen gelooven, dan zou er in het Russlsch-Engelsclie ge schil thans werkelijk een ommekeer ten gunste van den vrede zijn gekomen. Inhoeverre dit samenhangt met den terugkeer van Koningin Victoria in Engeland, van welk feit dezer dagen een der bladen veel goeds verwachtte, is moeielijk te beslissen, maar zeker is het, dat alle berichten een meer vredelievenden geest inhouden. De Standard vermeldde Vrijdagavond reeds, dat door de Engelsche regeering in eene nota aan de Rus sische regeering het voorstel was gedaan, om de vraag, of Rusland de overeenkomst van 47 Maart geschonden heeft, aan de scheidsiechterlijke uitspraak van een der gekroonde hoofden van Europa te onderwerpen en dat de Russische ministerraad te Gatschina zou bijeenko men om over dit voorstel te beraadslagen. Zaterdag heeft Sir Edward Thornton daarop per telegraaf aan Lord Granville doen weten, dat Rusland in beginsel het voorstel, om zekere betwiste punten aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen, aannam en dienzelfden dag verklaarde genoemde Engelsche minister op een banket, door de Academy hem aangeboden, dat de Regeering alle reden had te gelooven dat het geschil met Rusland in der minne zou worden geschikt. Daily News, het bericht nader bevestigende, voegt eraan toe, dat niet de handelingen van generaal Ko- maiulf en Sir P.-ter Lumsden aan eene scheidsrechter lijke uitspraak znllen worden onderworpen, doch alleen de vraag, of de insti ucliën, die tengevolge van de overeenkomst van 17 Maart zijn afgezonden, door eene der beide partijen verkeerd zijn opgevat. Wordt, het voorstel, om het incident van Pend-jeh aan het oordeel van den scheidsrechter te onderwerpen, aangenomen, dan zullen de onderhandelingen over de grensregeling worden voortgezet zonder de beslissing van den scheids rechter af te wachten. Zoolang de gemengde grens- commissie haren arbeid voortzet, zal het betwiste gebied als neutraal worden beschouwd en noch door de Russen, noch door de Afgbanen worden bezet. Als scheidsrechter worden genoemd de Duitsche Keizer of de Koning van Denemarken. De Duitsche Pelersburger Zeitung eindelijk verneemt van goed ingelichte zijde, dat de vrede als verzekerd te beschouwen is. De onderhandelingen teTien-Tsien tusschen den Fran- schen gezant Patenótre en de Chineesclte regeering zijn nog niet officieel begonnen. De wederzijdsche ver tegenwoordigers onderhouden reeds officieus vriend schappelijke betrekkingen. De voorwaarden zullen, als men den National ge looven mag, nog wel eenige moeielijkheden opleveren. De heer de Freyeinet heeft aan Patenótre volledige instructies geseind: het is zeer de viaag, of de Chi- neesche regeeiing het met deze eens is. China verlangt eene neutrale zone, zooals in het tractaat-Bourée be paald was; Frankrijk wil eene afgeperkte, juist getee- kende grens, vooral met het oog op eene rechtstreeksche verbinding met zuidelijk China. De bijeenkomst der drie keizers zal dit jaar in Oostenrijk en wel te Ischl plaatshebben. Gemengde Berichten. Zaterdagavond had de oude bekende voerman van den Middelb.Rotterd. bootwagen, bij het ont laden van een koffer voor het hotel »de Korenbeurs" alhier, het ongeluk, doordien het handvat van den koffer losschoot, achterover van de imperiale van den wagen op de straat te vallen. Ofschoon terstond ge neeskundige hulp is toegediend, schijnt de ongelukkige zulke belangrijke kneuzingen in het hoofd enz. te hebben ondervonden, dat hij in een zeer zorgwekkenden toestand verkeert. Vlissingen. Dezer dagen kwam hier voorbij een Noordsch schip, waarvan de kapitein te Antwerpen achtergebleven was ter bewaking van een door hem op de tentoonstelling ingezonden modelschip. Dit model moet zóo nauwkeurig tot in de allerkleinste bijzon derheden zijn uitgevoerd, dat de bewuste kapitein de vrucht van zijn tienjarigen arbeid cadeau wil doen aan hem, die het geringste verschil met een werkelijk schip in het model, dat anderhalve meter lang is, weet aan te wijzen. Gistermiddag werd een in de Marine-haven liggende Engelsche stoomboot, geladen met steenkolen voor de gasfabiiek, met allen spoed gelost. Dat dit op Zondag gebeurde, was zeide men uit vrees, dat op heden niet genoeg werkvolk zou te krijgen zijn door de werk zaamheden aan den tramweg. Van deze werkzaam heden zien we tot nutoe echter nog niets. Verleden week deed het gerucht alhier de ronde, dat spoedig de bouw van het badhuis voortgezet zou worden. Naai we vernemen is daarvan nog niets zekers te melden wel schijnt zeker te zijn, dat, wanneer het geschieden mocht, de verdere bouw door de betrokken maatschappijen in eigen beheer zal uitgevoerd worden Door den gemeenteraad van Borsele is aan den Rijksveldwachter L. J. Troupée en den gemeente-veld wachter M. Karelse, beiden te Borsele gestationeerd, ieder eene gratificatie van 15 verleend wegens be looning van buitengewone diensten. Zaterdag hielden aandeelhouders van de meestoof «de Kroon" te Borsele eene vergadering tot behande ling der rekening wegens de ontvangsten en uitgaven over het afgeloopen dienstjaar en eenige andere zaken. Als bestuurslid werd dhr. A. Polderdijk herkozen, terwijl voor de najaars-campagne te zamen ruim vijf hectaren meekrap werden aangegeven. Middelburg. Door den heer G. Ter Meulen werd hedenmorgen in den tuin achter zijn huis in de St. Pieterstraat alhier een postduif opgevangen. Het ver moeide dier is op de vleugels gemei kt Aug. Koens, Goes. De vinder stelt de verdwaalde ter beschikking van den eigenaar. Van 21 tot en met 30 April zijn met de stoom schepen der maatschappij Zeeland" van Engeland te Vlissingen aangekomen 859 en van daar vertrokken 936 passagiers. Te Terneuzen heeft men, na langdurige delibe ratie, een stuk grond aangekocht, waarop zal verrijzen een diaconie-gesticht, waar ouden van dagen en weezen zullen worden verpleegd. Te Grauw is een lOjarig meisje, toen zij een pot met aardappelen van de brandende kachel wilde nemen, in brand geraakt. Zij heeft erge brandwonden bekomen, zoodat haar toestand zeer bedenkelijk is niettegenstaande dit alles is noch door den vader, noch door eenig bestuur geneeskundige hulp ingeroepen. Een wednwe te Well (Limb.) is Vrijdag haar 100ste levensjaar ingetreden. Bij eene goede gezond heid en zonder veel last te hebben van de gebreken des ouderdoms, verkeert het oudje in zeer behoeftige omstandigheden. Volgens verklaring van bejaarde boeren schrijft men aan het Dagbl. is de prijs van boter en kaas in geen 40 jaren zoo laag geweest als nu. Te Numansdorp werd Vrijdag bij een landbouwer de inboedel bij executie verkocht. Nadat een paard f 200 had opgebracht, werd het gedrang zoo groot, dat aan koopen niet meer gedacht kon worden; toen gingen paarden van de hand voor f 5, koeien voor f 3, ongeveer 100 mud aardappelen voor f5, enz.; kortom de boel bracht niets meer op, terwijl de politie niet in staat scheen om de ernstige koopers tegen over macht te beschermen. Men brengt tegenwoordig een soort lucifers in den handel, welke evei als Bengaalsch vuur verschil lende gekleurde vlammen geven. Wij onderzochten deze soorten en bevonden de groen gekleurde voornamelijk te bestaan uit baryt- verbindingen, Welke zooals bekend is, uiterst ver giftige eigenschappen vertoonen Dieren, welke zeer geringe hoeveelheden van de ascli dezer lucifers in hun voedsel gekregen hadden, stierven zeer spoedig daarna. Men zij dus op zijn hoede met dit gevaar lijk speelgoed. (Mbl. t. verv. van L.) Te Arnhem is een jonge Duitscher aangehouden, die met eenige honderden marken van zijnen patroon op den loop was gegaan. Er zullen maatregelen voor zijn uitlevering worden genomen. De besteller v. Z. der Nijmeegsche stoomboct- vaartmaatscliappij te Tiel is, bij een tekort van 200 in zijne kas, spoorloos verdwenen De bevoegde autoriteit te 's-Hase beeft afgewezen de aanvrage om permissie, teneinde tegen toegangs prijs voor bet publiek ter bezichtiging te stellen het nieuwste wonder van dezen tijd, t. w. eene Fransche vrouw, van welke alleen het bovenlichaam te zien wordt gegeven, en wier aanschouwing, volgens de meening van den impresario, den kijkers onwillekeu rig de vraag in den mond legtnu est le corps onder welk motto dan ook met dit wondermensch wordt rondgereisd. Toen onlangs een velocipedist een tocht maakte in eene afgelegen streek van Jutland, en in donker de lantaren van zijn rijwiel had aangestoken, werd hij daar door de eenvoudige boeren, die het nieuwe voer tuig nog volstrekt niet kenden, voor eene geestver schijning aangezien. Een boer, dien hij voorbijgereden was werd door een postbode uiterst ontdaan, op den grond liggend, gevonden. Hij vei klaarde met bevende lippen, dat hij «den duivel op een windmolen had zien voorbijvliegen". Twee vrouwen te Arnhem kregen twist. Een hunner nam daarbij een ketel kokende koffie op en wierp die haar tegenstandster in het gezicht. Genees kundige hulp moest voor haar worden ingeroepen. De Zuid-Afrikaner Stem, het blad onder redactie van ds. Lion Cachet, zal voorloopig niet meer ver schijnen Sinds de redacteur uit Zuid-Afrika vertrok, zegt de Standaard, nam daar de belangstelling in de zending onder de Joden niet toe en bleven de inteeken- gelden op de Slem uit. Aan de Politik wordt uit Mevan geschreven, dat men daar alle dagen bij een goudsmid een elegante dame kan zien, die bezig is het goudsmidsvak te leerrn. Reeds heeft zij twee prachtige ringen vervaar digd en is nu aan een ketting bezig. Het merkwaardige van het geval schuilt in de persoon der dame; want de leerlinge is niemand meer of minder dan de Oostenrijksche Aartshertogin Maria Theresial Afghanistan heeft evenals elke Europeesche Staat zijn schatkist, maar de Emir mag daaruit alleen putten in geval van oorlog. Deze schatkist wordt bewaakt door de dames van den Harem en wordt bewaard in een toren van het paleis Bala Hissar, te Kaboel. Deze toren, die vierkant is, bevat op de eerste verdieping de vertrekken der genoemde dames of haremliks. Boven deze vertrekken bevindt zich de oorlogskas en op een nog hoogere verdieping fladderen honderden duiven rond, die uit tijdverdrijf door de haremliks worden opgevoed. Om in de zaal, waar de krijgskas bewaard wordt, binnen te treden, moet men door de vertrekken der dames gaan. De Emir heeft den sleutel der schatkist in zijn bezit. Do Minister van Oorlog en de Scheik- vll-islam stellen twee malen 's jaars een onderzoek naar de gesteldheid der kas in. Gedurende dit onderzoek worden de dames in haar vertrekken opgesloten. Een wagon van den trein, die de| decoratie van de groote facade der Fransche afdeeling op de Ant- werpsche tentoonstelling overbracht, raakte te Bohain in brand. Een groot deel van de decoratie werd vernield. Laatste en telegraphlsche berichten, Benoemd tot Burgemeester te Wolfertsdijk dhr. A. Fontein Dz., thans Burgemeester te Ellewondsdijk. Vlissingen. We leven hier tegenwoordig wel in een drukken tijdnaar we vernemen zal morgen het Koninklijk Engelsche jacht Osborne" heden werd het al verwacht met de Hertogin Van Albany, de zuster van H. M. onze Koningin, hier aankomen waarheen Hare reis leidt, weet men hier nog niet te zeggen. 's Grarenhage. De Regeering heeft aan de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, strekkende om het inkomen der regentes te bepalen op ƒ175.000, uit te betalen in mindering van het jaarlijksch inkomen der Kroon. Ingezonden Stukken. Goes, 30 April 1885. Aan de Redactie der Goesche Courant. Onder dankbetuiging voor de erkentelijkheid, waar mede door u mijn vorig artikeltje is ontvangen, zij mij nog een klein plaatsje gegund voor eene, door uw antwoord noodzakelijk gewordene, dupliek. Laat mij beginnen u optemerken, dat, indien ik bij mijn eerste schrijven door «ergernis en opgewonden heid" ware gedreven geworden, deze allerminst zou weggenomen zijn door de satyre, die uit uwe woorden spreekt. Het wekte bij u geen bevreemding, dat bij mijn amendement eene «nadere toelichting" ontbrak, wijl ik te voren mijne meening reeds in het kort had ge zegd; maar waartoe dan de «eenvoudige vermelding" van het ontbreken dier toelichting Het maken van conclusiën schijnt voor u geen moei lijke taak te zijn immers uit mijn betoog o«er de «naamsverandering" leidt u twee conclusiën af, die mijns inziens wel wat tegen de logica zondigen. Yoor- eeist zou ik niet weten, wat klassikaal en wat vak onderwijs is. Nu, stel u waarlijk gerust; ik weet dat klassikaal onderwijs gewoonlijk gebruikt wordt tegen over hoofdelijk onderwijsmaar ik weet ook, dat klas sikaal onderwijs eene geschiedenis heeft, en nu zijn we gewoon te vragen aan een onderwijzer der lagere school «in welke klasse arbeidt u antwo rdt hij dan «in de middelste klas", dan bedoelt hij. dat hij daar alle vakken van onderwijs behandelt. Aan een leeraar bij het middelbaar onderwijs vraagt men daai entegen niet in welke klasse hij werkt, eenvoudig omdat hij slechts éen of twee vakken in alle of bijna alle klassen on derwijst. Heeft de Redactie nooit gedacht over de uitdrukking, «het hoofd dezer school heeft zelf eene klas?" of «het hoofd dier school heeft geen klas Zijn dat uitdrukkingen die. men ook bij het middelbaar onder wijs gebruikt De quaestie is dan ook niet, of er op de nieuwe school klassikaal of hoofdelijk onderwijs zal gegeven wordenmaar of er al dan niet vakon derwijs zal gegeven wordenen van oaAonderwijzers f preekt de wet op het lager onderwijs slechts bij uitzondering, op sommigen van hen is die wet niet eens van toepassing (zie art. 15 van de wet op het lager onderwijs). Over uwe 2e conelussie kan ik zéér kort zijn, aan gezien u zoo goed is nader aan te duiden, wat ik met een enkel woord heb gezegdik zeide«aan het middelbaar onderwijs worden natuurlijk hooger eischen gesteld", u is zoo goed die hooger eischenin betrekking tot de exacte vakken te noemen. De toe komst zal leeren, hoeveel tijd er op de nieuwe school zal gebruikt worden voor natuurwetenschappen, wis kunde enz.en dan zal de praktijk verder uitmaken, niet, boe de school heet, maar. «wat ze waarlijk is". U hebt u waarlijk te veel moeite gegeven om de noodzakelijkheid te betoogen van het aanleeren van Fransch, Engelscli en Duitsch en het voortzetten der overige vakken, wijl ik mij niet herinner iets te hebben gesproken of geschreven waaruit kan worden afgeleid dat schrapping van een der talen of vakken door mij gewenscht werd. Over het getal onderwijzeressen verder geen woord, daar m. i. uwe argumenten te vaag zijn, om mijne meening aan de uwe op te offeren. Ook de nieuwsquaestie kunnen we laten rusten. Mijne berekening omtrent de heeren A B en C berust volgens U slechts op «halve gegevens", omdat, door mij verzuimd is het deel dat die heeren in de Ryfcsbelasting betalen er bij in rekening te brengen. Is dat motief U waarlijk ei nst Zou dan het vier millioenste deel dier heeren opwegen tegen de f 190,67, f121,58 en f301,58 die zij boven hun h. o. profiteren Het gaat kwalijk aan bij zulke sprekende cijfers, te genover dergelijke argumenten nog langer te redeneeren. Over gegoeden en niet over mingegoeden loopt de quaestie de laatsten moeten worden gesteund, terwijl de eersten geen steun noodig hebben. Uwe opmerking omtrent de scholen B, C en vooral D had dan ook veilig achterwege kunnen blijven. Bovendien weet U, dat juist het middelbaar onderwijs met het leeuwenaandeel in de kosten gaat strijken, en dat van die inrichtingen voor het meerendeel door kinderen van gegoeden gebruik wordt gemaakt. Voor mij is daarenboven het groote nut van het middelbaar onderwijs voor kinderen, wier ouders zéér weinig in den h. o. bijdragen, daargelaten de ze delijke strekking van dat onderwijs alléén uit een maatschappelijk oogpunt, nog lang niet boven alle be denking verheven. De voordeelen die èn de school èn bet personeel opleveren, komen alweer slechts ten goede aan enkelen, terwijl de fasten komen voor rekening der geheele burgerij. Voor de door U genoemde wetsbepaling dat voor ieder schoolgaand kind eene bijdrage kan gevorderd worden ter tegemoetkoming in de kosten, betuig ik U mijnen dank, wijl daardoor zij 't ook zijdelings er kend wordt, dat dan toch ook de gegoeden worden gesubsidieerd. Toevallig was mij deze bepaling r.iet onbekend, (althans wat het lager onderwijs betreft) maar wijl de hoegrootheid dier bijdrage niet is bepaald, meen ik toch, rekening houdende met dat wetsartikel,

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2